S)e CeidóeSoii^cmt Zapotocky volgt op als president Gottwald FUNCTIES VAN PREMIER EN PARTIJ-LFIDER GESCHEIDEN Munitiegebrek aan het Koreaanse front KARDINAAL STEPINAC VOLKOMEN GEÏSOLEERD De Europa-bus Staking in haven van Antwerpen 84.2 millioen gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 23 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12845 Nieuwe heren te Praag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., I 6.— p. kwart. Franco p. p. 6 6.80. Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Belastingverlaging en grote gezinnen j^e Regering heeft thans in één me dedeling aan de voorzitters van de Kamers der Staten Generaal haar plannen onthuld omtrent twee com plexen van maatregelen, die in ver hand met de noodzakelijke uitbrei ding van de particuliere werkgele genheid en een verdere aanpassing van de huishuren, nodig zijn gewor den. Uitgebreide fiscale maatregelen zijn het gevolg hiervan. Allereerst willen wij hier de be lastingmaatregelen die als compen satie moeten dienen voor de huur verhoging eens bekijken. Op de wij zigingen en voérzieningen, die be trekking hebben op de stimulering van het bedrijfsleven hopen we zeer binnenkort terug te komen. Zoals reeds was te verwachten zul len de huren met ingang van 1 Januari 1954 worden verhoogd en wel met een progressieve stijging naar mate van de klasse der gemeen te, zoals de Noodwet-Ouderdoms voorziening die aangeeft. Boven de van Januari 1951 geldende huurver hoging van vijftien procent krijgen we thans een stijging van 20 pet. in de eerste klasse, 23 pet. in de tweede klasse, 26 pet. in de derde klasse, 30 pet. in de vierde klasse en 33 pet. in de vijfde klasse. Naast een compen satie in de vorm van een kleine loonsverhoging die nog niet be kend is, maar vermoedelijk ander half procent zal bedragen zal de stijging van de kosten van levenson derhoud welke uit de huurverhoging voortkomt, voor het grootste deel moeten worden opgevangen door een verlaging van de directe- en indi recte belastingen. Vooral is deze vorm van compenseren gezocht om de grote groep van weinig draag- krachtigen die geen loontrekkenden zijn, zo weinig mogelijk te duperen. Voor hen is allereerst van belang, dat de personele belasting naar de grondslag huurwaarde met ongeveer veertig.procent naar omlaag gaat en de bélastingvrije minima bij de in komsten- en loonbelasting omhoog gebracht worden. Gehuwden, zon der kinderen (meestal oudere men sen) betalen thans voor het eerst inkomstenbelasting bij een inkomen Van 1650. Vermoedelijk zal deze grens wel worden verhoogd tot on geveer 2000. Ook zal het laagste tarief nog enigszins verlicht worden, zodat van de lagere belaste inkomens minder belasting verschuldigd wordt. De verlaging van de verbruiksbe lasting, die bestaat in de afschaf fing van de omzetbelasting op huis brand en schoeisel en d verlaging van de suikeraccijns komt een ieder te goede. j^Tu is het zo, dat alle huurders straks wel meer huur moeten betalen, doch dat niet allen een di recte belasting te betalen hebben. Hierbij denken we dan allereerst aan de zo vaak vergeten groep, na melijk de grote gezinnen. Hjer zal do verlaging van de personele belas ting maar al te vaak geen effect hebben, omdat zij door de kinder aftrek reeds niet in deze belasting vallen. Wel zijn deze gezinnen ge noodzaakt een grotere woning met een evenredig hogere huur (en dus hogere huurverhoging) te bewonen. Maar niet alleen missen zij deze compensatie, doch ook die, welke met de verlaging van de inkomsten belasting wordt beoogd. Immers een gezin van zes kinderen is volgens het huidige tarief nog geen inkom stenbelasting verschuldigd bij een inkomen van 5100. Ook de af schaffing van de schoolgelden van het lager onderwijs heeft voor deze grote groep geen enkel voordeel om dat er reeds geen schoolgeld geheven wordt voor dit onderwijs van hen die geen inkomstenbelasting beta len. T\e verlaging van de verbruiksbe- lasting zal dan de enige com pensatie op belastinggebied zijn, die het grote gezin ook zal toekomen. Maar wat betekent deze verlaging in vergelijking met de kosten van stijging der huren? Als een gezin jaarlijks 125 gulden ian huisbrand besteed en nog eens 150 gulden aan schoeisel, dan zal de belastingverla ging van zes procent hiervan zijn of 16,50 en dan moeten we er nu al rekening mede houden, dat de toe komstige verhoging der kolenprij- zen, van ongeveer vijf procent, deze tegemoetkoming weer grotendeels teniet zal doen! De verlaging van de suikeraccijns zal niet meer bedragen dan rond tien cent per kilogram. Dit houdt i voor een gezin van acht personen een jaarlijkse besparing in van ten hoogste vijftien gulden. Nemen we hierbij aan dat 400 verwoond wordt, dan zal de huurverhoging in een derde klas gemeente thans f 104 bedragen. Men moet dus ook thans constateren dat het grote gezin ach teraan komt. We kunnen er niet te sterk od aandringen dat hier, bij de komende Kamerbesprekingen, alles aan gedaan wordt deze betreurens waardige achterstand uit de weg te ruimen. Met name is het nu de tijd de kinderbijslag progressief te ver hogen. Voor het grote gezin ligt hier een mogelijkheid een reëele compen satie te bekomen voor de stijging van het levensonderhoud, die de ko mende huurverhoging zal meebren gen. Op het voorbeeld van Moskou Met algemene stemmen en na een plechtigheid, die slechts een kwartier duurde, heeft de Nationale Vergadering te Praag de 68-jarige Antonin Za potocky gekozen als nieuwe president van de Tsjecno-Slowaakse republiek. Hij volgt hiermee Klement Gottwald op, die acht dagen geleden aan een longaandoening overleed. Zijn eerst? officiële daad was de benoeming van de Slovaak Wilem Siroky als zijn opvolger tot premier. Tevens werd Antonin Nevotly (een protégé van Moskou) de leiding van het centrale comité van de communistische, partij toevertrouwd. Hij blijft tevens vice-premier. Dit alles schijnt er op te wijzen, dat het Russische voorbeeld wordt ge volgd en de leiding van de staatszaken min of meer wordt onttrokken aan de directe controla door de communistische partij. tel van de Boheemse koningen ge leid, fanf.ares klonken op en de vlag boven het paleis, die sinds de dood van Gottwald halfstok had gehangen, werd weer in top gehesen. 's Avonds werd er over radio- Praag een toneelstuk uitgezonden, dat als titel droeg: „De strijders van het eerste uur De hoofdpersoon is een zekere Ladislav Zapotocky. De schrijverAntonin Zapotocky, de nieuwe president. Stichter der partij. Zapotocky is inderdaad een vap de grondvesters van de Tsjechische communistische partij. Hij speelde MOSKOU HIELD OOGJE IN 'T ZEIL. De speciale zitting van de Natio nale Vergadering in de Vladislav- zaal van het Praagse Hradsjin, waar bij de vroegere steenhouwersleerling Antonin Zapotocky als vijfde Tsje chische en als tweede communisti sche president werd gekozen, werd bijgewoond door de Russische am bassadeur J. Bogomolov. Maarschalk Boelganin, die de begrafenis van Gottwald heeft bijgewoond, was een dag eerder vertrokken. Men kan dan ook wel als zeker aannemen, dat de ze benoeming de goedkeuring van Moskou heeft. De gehele verkiezing ging bijzon der snel. Om 14.15 uur plaatselijke tijd begon de plechtigheid. De voor zitter van de vergadering, dr. Oldrich John, stelde Zapotocky als candidaat voor en noemde hem een „trouwe volgeling van Klement Gottwald", Alle 271 leden staken hun hand op en twee minuten later werd de be noeming afgekondigd. Onmiddellijk begon een orkest het volkslied te spelen, waarna volgens radio-Praag de leden langdurig en luid applaudis seerden. De eed. Bij het afleggen van de eed verklaar- 0n| werd ecn berjch, de de nieuwe president: „Bij mijn cecrd d:ll aan het Koreaanse front eer en geweten beloof ik mun plich- hoeveelheden ammunitie door tische^orde teTzuilen h'^dhrnten^dë*»««.erd. een voorname rol tijdens de crisis van 1948, toen de communisten de macht overnamen. Toen zijn voor ganger, Gottwald, dr. Eduard Benesj, die de laatste maanden van zijn le ven een gebroken man was. als pre sident opvolgde, nam hij het pre mierschap van Gottwald over. Hij bleef dit tot nu toe behouden, maar deze tijd is niet onbewogen voorbij gegaan. De doelen, die bij de produc tie werden gesteld, werden niet be reikt, er trad een schaarste aan voed sel op. Zondenbokken voor dit alles werden de gewezen secretaris-gene- raai van de partij Slansky, en de mentis, die lange tijd minister van Buitenlandse Zaken is geweest. Clementis werd gedurende enige tijd als minister van Buitenlandse Zaken opgevolgd door Vilem Siroky, die Zaterdag tijdens een zitting van het centrale comité van de Tsjechi sche communistische partij tot pre mier werd gekozen. Tevens werd toen besloten. Antonin Nevotny de leiding van het secretariaat van het centrale comité „toe te vertrouwen". NET ALS IN MOSKOU. Reuter merkt hierbij op, dat an ders dan tijdens Stalin en Gottwald, die beiden èn de leiding over de re gering èn die over de partij in han den hielden, thans zowel in Rusland als in Tsjechoslowakije deze functies gescheiden zijn. Malenkov gaf enkele dagen gele den zijn post als secretaris-generaal op: dit voorbeeld is thans in Praag vrij nauwkeurig nagevolgd, daar Za potocky officieel geen enkele func tie in de partij bekleedt. In Tsjecho- slovakije duurt de ambtsperiode van een president zeven jaar. Siroky, in 1902 als zoon van een Slovaakse spoorwegarbeider geboren, kwam eerst in 1935 naar voren. Tij dens de oorlog organiseerde hij ver zetsgroepen in Slovakije, en in 1945 werd hij benoemd tot vice-premier. Schandaal ANTONIN ZAPOTOCKY. Tito is vertrokken De Britse veiligheidsdienst is' opge lucht nu maarschalk Tito het land weer heeft verlaten. Ook bij het ver trek waren alle veiligheidsmaatrege len toegepast. De route, waar langö de maarschalk reed, was weer afge zet. De afscheidsplechtigheid nam slechts' vjjf minuten in beslag. De maarschalk, die gekleed was in de uniform van opperbevelhebber der Joegoslavische strijdkrachten, ins*pcc- teerde de erewacht van de marine. De maarschalk salueerde toen hü in de sloep stond. Minister Eden wuifde met zijn hoge hoed. De „Times" meldt, vernomen te hebben, dat na het bezoek van maar schalk Tito aan Groot-Brittanië mili taire besprekingen met Joegoslavië zullen worden gehouden. „Men meent ook," vervolgt het blad, „dat de Lopdense besprekingen mogelijk rechtstreeks van invloed zullen zijn op de toekomstige betrek kingen tussen kerk en staat in Zuid Siavië." Voorspel van uitwijzing zei Van Fleet wil van het volk te respecteren en het welzijn van de republiek te zul len nastreven." Alles bij elkaar duurde dit 15 minuten. Na de plechtigheid werd Zapotoc ky door een erewacht naar de pre sidentiële verblijven eens de ze- Ook in Hongarije? Het Hongaarse communistische partyblad „Azabad Nep" meldt, dat dr. Imre Zador, hoofd van het Hon gaarse staatsziekenhuis te Koetvoe- gyioet, is gearresteerd wegens het overbrengen van partijgeheimen aan twee directeuren van het ziekenhuis. Deze geheimen waren dr. Zador mee gedeeld door een patiënt, naar men gelooft een hoge communistische par- tijfsfunctionaris. Dr. Zador zou hem verdovende middelen hebben toege diend. Het blad schrijft, dat de twee di recteuren eveneens verantwoordelijk zijn voor het gebeurde. Zij zijn on middellijk geschorst. Volgens in Wenen ontvangen be richten uit Boedapest zou Zador een Jood zijn en zou het waarschijnlijk zijn, dat ook de beide directeuren van Joodse afkomst zijn. Men knoopte daaraan het vermoeden vast van een nieuw, geallieerd of- Campagne tegen de Hongaarse clerus Het Ministerie yoor Kerkelijke Aangelegenheden in Boedapest heeft de afgelopen maanden meer dan 800 geestelijken uit hun ambt ontzet.Daar- mede is de kerkvervolging in Honga rije opnieuw in een acuut stadium ge treden. De massale ontzetting gaat gepaard met een hevige radiocampagne tegen de Katholieke clerus. De priesters worden op de bekende manier afge schilderd als „verraders der nationale eenheid" en „spionnen van het An>- glo-Amerikaanse imperialisme". Veel ophef maken pers en radio van de veroordeling, uitgesproken tegen twee parochiegeestelijken, Bela Udvarhelyi en Daszlo Gyuere, die tot vele jaren vrijheidsstraffen zijn veroordeeld we gens het hamsteren van vet, spek en suiker. Amerikaanse „Sabres" voor Europa Men heeft besloten, naar aanleiding van de incidenten tussen de geallieerde toestellen en Russische MIG'S in Europa, de „Thunderjets" die tot nu toe werden gebruikt door de troepen, die onder bevel staan van Generaal Rigdway, te vervangen door de snellere „Sabre", het enige straalvliegtuig, dat de snelheid van de MIG'S overtreft. Deze straalvliegtuigen zullen gesta- tionneerd worden op de luchtverdedigingspunten der geallieerden aan de grens tussen Oost- en West-Europa. Enige Sabres in volle vlucht. fensief. Het blijkt heel anders te zijn, Generaal Van Fleet, gewezen com mandant van het Amerikaanse acht ste leger in Korea, heeft n.l. ver klaard dat hij op zeker ogenblik de kanonniers moest bevelen het schie ten te staken omdat de voorraden munitie uitgeput raakten. In Mei 1951 waren de opslagplaatsen van de artillerie in Korea leeg, zo zei hij. Ook daarna was er steeds een kritiek tekort aan munitie blijven bestaan. Naar de generaal vernomen had, was de toestand echter na zijn vertrek uit Korea (vorige maand) beter ge worden. Opdat het publick de gehele ge schiedenis* zou weten, heeft de Ame rikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten een deel van het ge tuigenis van Van Fleet, dat hij deze maand voor de commissie heeft af gelegd, gepubliceerd. De generaal zei ook dat hij het met zijn superieuren niet eens was over de hoeveelheid munitie die moest worden verschoten en ge waagde van een nationaal schan daal". Generaal Collins, de stafchef voor het leger, verklaarde voor de com missie, dat er, voor het volgen van de huidige tactiek, genoeg munitie in Korea was om de beperkte taak van het leger uit te voeren. Hij zei, dat de taak van het leger door poli tiek en diplomatie werd voorgeschre ven en niet door de militaire eisen. Hij gaf toe dat er fouten waren ge maakt, maar deze waren een gevolg van het feit dat er „een oorlog in vredestijd" werd gestreden. Johnson, onderminister van Defen sie, zei dat de staalstaking dc pro ductie van munitie ongunstig had be- invloéd en dat het moeilijk was ge weest arbeiders aan te werven. De productie in Juni zou bijna drie keer groter zijn dan het huidige verbruik in Korea. De Franse premier Mayer heeft gisteren te Montelimas, bij het leggen van de eerste steen van een stuwdam in de Horne verklaard, dat Frankrijk bereid is bij te dragen in de opbouw van een verenigde Europa, mits zijn positie als wereldmogendheid jegens de overzeese gebiedsdelen wordt erkend. Mayer, die Dinsdag naar Washing ton vertrekt, om besprekingen met I Amerikaanse regeringsleiders te voe- ren, zei voorts: „Frankrijk moet in j West-Europa de chauffeur zijn, die I nooit moet aarzelen en zijn ogen op i de weg gericht moet houden. Meer dan ooit voelen wij, dat Frankryks kracht en vastberadenheid noodzake lijke bijdragen zijn tot de wereld vrede". Jacques Soustelle, een der leiders van de Gaullistische fractie in de Na tionale Vergadering, heeft zich Za terdag te Lyon met klem uitgespro ken voor het houden van een refe rendum over de kwestie der ratifica tie van het verdrag inzake de Euro pese Defensie Gemeenschap. De Joego-Slavische regering heeft van nu af ten strengste verboden nog enig contact op te nemen met Kar dinaal Stepinac, aartsbisschop van Zagreb. Deze maatregel werd bekend gemaakt aan een buitenlands journa list, die de regering toestemming ver zocht dc aartsbisschop te mogen be zoeken. De regering heeft als reden van haar beslissing opgegeven, dat kardinaal Stepinac de laatste tijd ver schillende interviews heeft toege staan, vooral aan Amerikaanse jour nalisten, waarvan de inhoud in strijd wordt geacht met de veiligheid van de staat. Zoals men weet, was het sinds No- I vember van het vorig jaar reeds bui. tengewoon moeilijk om tot de kardi- naai door te dringen: dit werd vry- wel onmogelijk sinds zyn benoeming tot kardinaal officieel bekend ge- t maakt was. Zelfs de kerkelijke auto- j riteiten in Joego-Slavië hebben de i laatste maanden geen toestemming meer kunnen krijgen zich met kar- jdinaal Stepinac in verbinding te stel- len. De regering beeft te kennen ge geven, dat zij ook niet van plan is wijziging in haar houding te brengen, zolar.-g de betrekkingen tussen Kerk en staat, waarover onlangs z.g. be sprekingen zijn begonnen, niet gere geld zijn. De beslissing van de Joego-Slavi sche regering komt niet onverwacht. De bisschoppen van het land hebben eenstemmig het plan tot regeling van hot conflict tussen Kerk en staat, dat sinds het regiem van Tito aan het be wind is, bestaat, van de hand gewe zen. Op 12 Janunari had de maar schalk een aantal bisschoppen voor een bespreking uitgenodigd en hen een plan voorgelegd. In hun gemeen schappelijk antwoord hebben de bis schoppen geweigerd het plan, dat voorzag in- dc stichting van een soort van nationale kerk zelfs maar in be handeling of overweging te nemen. Zij hebben als voorwaarde voor iede re onderhandeling geëist, dat volle dige vrijheid van geweten en van godsdienst zou worden gegeven. Als gevolg van deze afwijzende houding heeft de regering daarop een wetsvoorstel bij het parlement inge diend, dat voorziet in- de regeling van de positie der kerkgenootschappen. Een speciale commissie is door de re gering belast geworden met dc uit werking van dit project, dat o.m. de toetreding van priestei-s tot z.g. pa triottische verenigingen wil verplich ten. Evenals in Hongarije en Tsjecho- Slowakije zal het Tito-regime ook hier de Katholieke Kerk en andere godsdiensten aan banden leggen. In dit verband is het ook nuttig te herinneren aan de ernstige geruch ten die de ronde hebben gedaan te Parijs, waarin de aanstaande uitwij zing van kardinaal Stepinac wordt gemeld. In het begin van Januari Ongeveer 6000 arbeiders op Ant- werpste scheepswerven zijn Zaterdag in staking gegaan uit protest tegen wijzigingen, die de Belgische rege ring in de wetgeving in zake de so ciale verzekeringen heeft aange bracht. In sommige delen van het land braken stakingen uit in kolenmijnen en fabrieken. In enige andere fabrie ken deelden de arbeiders mee, dat zij in staking zouden gaan. Het Algemeen Belgisch Vakver bond heeft de staking uitgeroepen, nadat besprekingen tussen socialisten en regeringsvertegenwordigers mis lukt waren. Er bevinden zich op het ogenblik talrijke schepen in de Antwerpse ha ven die hersteld moeten worden. heeft n.l. een hooggeplaatst ambte naar te Belgrado medegedeeld, dat het in de bedoeling lag kardinaal Ste pinac uit te wyzen Daartoe was de principiële beslissing gevallen op een in December gehouden vergadering van het hoofdbestuur der communis tische party. De minister van binnen landse zaken Rankovoc was belast met de uitvoering van het besluit op een gunstig tijdstip. In verband met de toen bestaande onzekerheid over de reis van Tito naar Engeland was bepaald, dat Rankovic de kardinaal in een ultimatum de kans zou geven vrijwillig het land te verlaten. Mocht hij dit niet aanvaarden, dan zou hij na het bezoek van Tito aan Engeland over de grens worden gezet. ANGLIKAANSE MISSIEZUSTERS IN KLOOSTER. Kortgeleden zijn vier Anglikaanse zusters, die missiewerk verrichten op de Salomoneilanden, in Auckland (Nieuw Zeeland) aangekomen. Zij waren de laatsten van een gehele Anglikaanse kloostergemeenschap, welke in 1950 tot de Katnolieke Kerk is teruggekeerd. Een der genoemde zusters is Euro peaan, de overigen zijn inheemsen van de Nieuwe Hebriden-eilondcn. Zij zijn van plan in te treden bij de zus ters van de H. Jozef van Cluny en maken hun noviciaat in Nicuw-Zee- land. t KERKVERVOLGING IN VIETNAM. De communistische Viet-Minh heeft in de afgelopen twee maanden meer dan 400 inheemse geestelijken en talrijke leken gevangen genomen als gevolg van de verscherpte kerk vervolging, welke de communisten hebben ingesteld. De meesten zijn in het concentratiekamp Thanh Hhuy opgesloten in afwachting van hun veroordeling door een volksgerecht. NARRIMAN IN EGYPTE Prinses Narriman is Zondagavond met een vliegtuig uit Genève naar Egypte vertrokken waar zij onmid, dellijk een echtscheidingsproces te gen haar echtgenoot, ex-koning Fa- rock, wil beginnen. Prinses Narriman, die vergezeld was van haar moeder, is hedenmorgen te Cairo aangeko men. Naar verluidt zal prinses Narriman, met medewerking van de Egyptische regering, stappen doen om haar zoon, koning Ahmed Foead II. weer onder haar hoede te krijgen. Deze bevindt zich thans zoals men weet, bij zijn vader in Rome. Tot Zaterdagavond was bij het Nationaal Rampenfonds aan giften binnengekomen een bedrag van 84 2 millioen gulden; sinds Vrijdagavond was er dus 4 ton bijgekomen. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", ontving via de giro in de loop van de week een bedrag v^n 305.624,64. Met de giften van Zaterdag avond bedroeg de totaal op brengst van deze actie tot nu toe ruim 4'A millioen. JiCavceVtje Het leven is een lange les in ne derigheid. J. M. Barric.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1