Huisbrandkolen niet duurder Rondom Nijmegen woedt terreur tegen honden Eerste bedrijfschappen in ontwerp gereed Stuurman van Katwijkse logger bekent als een zeeman Sergeants verdacht van spionnage en beklaagd wegens verduistering DONDERDAG 19 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Mededeling van minister Zijlstra In de Woensdag gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft minister prof. dr. J. Zijlstra meegedeeld, dat de prijs van de huisbrandkolen niet zal worden verhoogd. Wel zal voor de Industriekolen met een prijsver hoging van 4 k 5 pet. rekening moe ten worden gehouden. Het is nog niet zeker dat deze ver hoging doorgaat, al gaat de verwach ting wel in die richting. De rege ring zal alles doen om de prijzen voor de industrie laag te houden. Enkele soorten huisbrandkolen zul len zelfs misschien goedkoper wor den, zoals nootjes 4 en 5, 8-kolen en magere kolen. Het zal echter nodig biyken door het egalisatiefonds de prijs van de huisbrand te blijven drukken, waar toe de heffing op de nationale kolen- productie in Limburg zal blijven voortduren. In de nabije toekomst moeten de mijnen er dus rekening mee houden, dat de winsten hierdoor niet zullen 'tijgen. De Nederlandse regering heeft aan de Hoge Autoriteit kenbaar ge maakt. dat in verband met de vast gestelde Europese kolenprijzen de vorm van prijsegalisatie moest wor den gecontinueerd. Er is nog enige moeilijkheid met de kwestie van de kwantitatieve export naar het bui tenland, waarover de regering thans nog overleg pleegt. Minister Zijlstra heeft in verband met een opmerking van prof. Mole naar dat bij het publiek verwarring U gewekt door de publicatie in eni ge bladen van vastgestelde maximum prijzen van kolen per 1 April voor Nederland nog medegedeeld dat de ze maximumprijzen van de Hoge Autoriteit geen voorgeschreven prij zen zijn cn dus feitelijk voor het pu bliek geen betekenis hebben. Zolang do prijzen voor huisbrand kolen door de besluiten van de Hoge Autoriteit hoger liggen voor Neder land clan de bestaande, zal het Egali satiefonds moeten bijspringen om een verhoging tegen te gaan. De minister deed de toezegging aan- de Kamer binnenkort schriftelijk een uitvoerige uiteenzetting van de ko- len prijzen te doen toekomen. De begroting van Economische Za- ken en die van de Staatsmijnen zijn goedgekeurd met aantekening dat de communisten tegen waren. Salarisverhoging hogere ambtenaren Bij de Regering zou het plan be staan de salarissen van dc middel bare en hoge ambtenaren mei ge middeld 4 percent te verhogen. De verhogingen zouden variëren van 2 tot %Vx percent. Voor de adjunct-commiezen zou dit neerkomen op een salarisverhoging van 2 percent; voor de commiezen 3 percent; de hoofdcommiezen 4 per cent; dc referendarissen 5 percent; de administrateurs 6 percent; de raadsadviseurs 7 percent cn de se cretarissen-generaal cn directeur-ge neraal percent. Daarnaast zouden ook dc adjunct-referendarissen en de referendarissen-tweede klas verho gingen krijgen van respectievelijk 2 en 3 percent. De verhogingen zouden worden toegekend met terugwerken de kracht tot I Januari jongstleden. In vergelijking met voor de oorlog zijn do verschillen in salaris tussen de diverse groepen van ambtenaren kleiner geworden aldus vervolgt de Volkskrant" waaraan we dit be richt ontlenen het geen volgens velen het nadeel heeft, dat de verhou ding tussen loon en prestatie is scheefgetrokken. Bij de hogere func tionarissen is de verantwoordelijk heid een belangrijk element, dat in het salaris tot uitdrukking gebracht zou moeten worden. Door middel van een stijging der percentages van de salarisverhogingen naar gelang van het opklimmen der rangen, maakt men nu een begin met bet herstel der vóóroorlogse verhoudingen. Prins Bernhard hervat zijn onderbroken reis Gisteren naar New York vertrokken In vrij dichte mist is gisteravond om 22.05 uur prins Bernhard Us een van dc zeven grote D.C. 6 B's van de K.L.M. bet lijntocstel „Petrus Plan- citis" naar New York vertrokken. „Ik heb een persoonlijk boodschap van de koningin bij mij", zo zeide hij vlak voor zijn vertrek, „bestemd voor president Eisenhower. Zoals u be kend is, maakt ik deze reis om mijn programma, dat ik begin Februari wegens de ramp zo plotseling moest onderbreken, in New York verder af te werken. Ik verwacht weer terug te komen tussen 30 Maart en X April". Vele viervoeters door vergiftiging gedood Het schijnt, dat in dc buurt van Nijmegen een of meerdere personen zich ophouden, die niet direct vrien den zijn van de viervoeters, welke bij anderen zo een voorname plaats in hun leven innemen. In het afgelopen weekend is door massa-vergiftiging een ware slachting aangericht onder de honden, die in Heumen cn Brak- kestein leefden. Le politie, die een onderzoek heeft ingesteld, kon nog geen van de daders ontdekken. Zondagmiddag kwam het eerste geval aan het licht en onmiddellijk volgden er meerdere. Een dame, die in Heumen een beroemde kennel heeft, ging in de bossen wandelen en miste op een gegeven moment een De prins, die op zijn reis vergezeld 1 van haar honden. Toen zij met een wordt door zijn particulier secreta ris. dr. F. A. de Graaf, en door de adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, majoor-vlieger G. Sondermen, was gekleed in een grijs costuum en een bruine winterjas. In zijn revers droeg hij een witte anjer. Prins Bernhard arriveerde een half uur voor het vertrek van het toe stel op het vliegveld en onderhield zich in de salon van het vertrek- restaurant geruime tijd met mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buiten landse Zaken, zijn adjudanten majoor C G. Geertsema en luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers, met de heer E. Sesink, hoofd veiligheids dienst Kon. Huis, en de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F M. Dellaert, die allen naar Schip hol waren gekomen om hem uitge leide te doen. Hier werd bovendien aan- hem voorgesteld de gezagvoerder van de „Petrus Planeius", de in dienst van de K L.M. vliegende Amerikaanse pi loot B. Hutchinson. Aetherklanken VRIJDAG Experimentele televisieuitzending. AVRO. 20.15—21.45. 1. Actualitei ten. 2. Weerbericht. 3. Discussie over sport met films. 4. Cabaret. HILVERSUM I. 402 trt. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA-19.33 VPRO. 21.00 VARA. 22.40. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo foonmuziek.. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8-18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 0.05 Gramofoon muziek. 9 35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen," causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gramofoonmu ziek. 10,30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 1100 Radiofeuilleton. 11.30 Pianorecital. AVRO: 12-00 Dansrnuz. 12.30 Land- en tuinbouwmededelln- gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Grarnofoonmuz. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Pianotrio. 14-50 Voordracht. 16.10 Fluit en clavecim- bel. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Andalus'ische volksmu ziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Ach ter de horizon," causerie. 19.00 Koor zang. 19.15 Orgelspel. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet," causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.10 Mezzo-sopraan en piano. 20.30 Verslag Conferentie At lantische Gemeenschap. 20.40 „Aan passing," causerie. VARA: 21.00 Me- tropole.orkest en solisten. 21.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.50 Saxofoonkwartet. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag." causerie. 22.45 Avondwijding, VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin," cause rie 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM XI, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- d„„ ondarwp(m of van „„derd.len foonrnuntk. 7.15 OebtmdnripnaiUok. daarvan «nt £r. aanvane noemt ala LANDBOUW, STUKADOORS EN SCHILDERS VOOROP S.E.R. publiceert adviezen De Sociaal-Economische Ryid heeft een ontwerp-advies tot instelling van enige bedrijfschappen voor een aan tal bouwambachten bekendgemaakt. Het betreft hier bedrijfschappen voor het schildersbedrijf, voor het steen- houwersbedrijf en voor het stuca- doors-, terrazzo- en steengaasstellers- bedrijf. Dc behandeling van dit door de Organisatie-Commissie opgestelde ontwerp zal plaats vinden in dc ver. gadering van de Sociaal-Economische llaad van 17 April 1953, De onderwerpen van verordenende bevoegdheid, voor zover gelegen op economisch terrein, betreffen nage noeg alle het terrein van de mededin ging. Zo wordt geadviseerd de be drijfschappen voor het schildersbe drijf en voor bet steonhouwersbedrijf de bevoegdheid te verlenen het ge bruik van een uniform calculatie- sehema voor te schrijven. In de toelichting komt tot uiting, dat hiermede beoogd wordt te ver krijgen, dat de prijzen, waartegen werk wordt aangenomen, gebaseerd zijn op een behoorlijke berekening van de daaraan verbonden kosten. Voorts wordt geadviseerd de bedrijf schappen voor het steenhouwersbe- drijf en voor het stucadoors-, ter razzo- en steengaasstellersbedrijf de bevoegdheid te verlenen kwaliteits klassen in te voeren en het gebruik van bepaalde kwaliteitsaanduidingen voor te schrijven. Verder noemt het advies als onder werp van verordenende bevoegdheid de lonen en de andere arbeidsvoor waarden en eniga met deze laatste materie verband houdende onderwer pen. Hierbij is een byzowdere voor ziening getroffen, welke het moge lijk maakt dat de regeling hiervan geleidelijk aan de bedrijfschappen wordt overgelaten De bij het advies gevoegde ontwrrp-jnstellingsbeslul- ten bevatten namelijk de bepaling, dat de uitoefening van de verorde nende bevoegdheid ten aanzien van 7-30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws' en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9-35 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gramofoon muziek 12 30 Land- en tujnbouwme- dedelingon. 12.33 Gramofoonmuziek. 12-59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Motropole-orkest en solist. 14.00 Film- les. 14.30 Radio Fftilharmonisch or kest en solist. 15.10 Boekbespreking. 15.30 Sopraan, tenor en piano. 10.00 „Strobloemen cn siergewassen voor winterbouquetten," causerie. 16.15 I Gramofoonmuziek. 16.45 Kameror kest cn solist. 17.30 Militaire caus'e- ric. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Fluit en pia- 1 no. 18.30 „Een goed woord voor een goede zaak," causerie. 18.40 Huismu- j ziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzending: „Verkla- j ring en toelichting". 19-30 Gramo- J foonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orkestconcert. 21.30 Kamermuziek. 22 00 Gevarieerde muz. 22.25 Kunst- I rubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23,15 „De Goede Boodschap," evan gelisatie-uitzending. 23.0024.00 Gra mofoonmuziek. daarvan eerst eer» aanvang noemt, als de organisatie van de betrokken on dernemers en van de betrokken werknemers het verzoek hiertoe heb ben gedaan. Landbouw. Voorts heeft de S.E.R. een ontwerp advies gereedgemaakt voor de instel ling van een bedrijfschap voor de landbouw en een afzonderlijk bedrijf schap voor de bosbouw. Ook deze adviezen- komen op 17 April a.s. in openbare behandeling. Blijkens het ontwerp-advies deelt de organisatie-commissie de mening van de in de Stichting voor de Land bouw samenwerkende organisaties, dat met de instelling van één be drijfschap voor de gehele landbouw kan worden volstaan Tot het bedrijf schap zullen o.a, ook behoren de bijenteelt, het veenbedrijf en de land- bouwambachten. Voor de afzonderlij ke bedrijfstakken zullen hoofdafde lingen en afdelingen worden ge vormd. Er komt .a. ook een hoofd afdeling Sociale Zaken. In het ontwerp instellingsbesluit is een reeks onderwerpen opgesomd ten aanzien waarvan het Landbouwschap bevoegdheid krijgt verordeningen te maken. Op economisch-technisch ter rein worden o.m. genoemd de bevor dering van de gezondheidstoestand, de zuiverheid en de kwaliteit van ge wassen en landbouwproducten, de voortbrenging, en, voor zover zy niet met het economisch verkeer tussen verschillende stadi* van voortbren ging en afzet verband houden, de af zet, de opslag en de bewerking van landbouwproducten. Meer in het al gemeen wordt in het ontwerp-advies opgemerkt, dat het uitgangspunt is geweest aan het Landbouwschap niet het treffen van regelingen over te la ten, welke ?en belangrijk effect voor andere groepen uit het bedrijfsleven zouden hebben. Ter. aanzien van de voortbrenging is overwogen, dat de bevoegdheid van de productschappen, tot welker instelling de S.E.R. on langs heeft geadviseerd, vanzelf de bij dit onderwerp vereiste beperking zal meebrengen. Het advies noemt verder als on derwerp van verordenende bevoegd heid de lonen en andere arbeidsvoor waarden. pit is geschied op een een stemmig verlangen van de organisa ties en in de verwachting, dat bij de goedkeuring van deze verordeningen door de centrale overheid dezelfde procedure zal worden gevolgd als bij in andere vorm tot stand gebrachte regelingen over de lonen cn de an dere arbeidsvoorwaarden, FATALE VERGISSING BIJ OPERATIE. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in da zaak van de fatale vergissing bij een operatie op 16 November van het vorig jaar in de R.K. ziekenverple ging te Hilversum, waarbij tijdens een kunstmatige «noising aan de patiënt bij vergissing ala narcosamid- del formaline in plaats van narcosq- ether werd toegediend. De 6Q.jarige religieuze zuster C. M. B. werd con form de eis wegen* dood door schuld veroordeeld tot twee weken voor waardelijk met een proeftijd van één jaar. Dc 38-jarige Hilversumse vrou wenarts A. A. C. en de 31-jarige le- kenverpleegster J. XL M. Ch., tegan wie elk een week hechtenis met een proeftijd van een jaar was geëist, werden vrijgesproken. hond minder, dan zij uitgegaan was, thuiskwam, werden de ander honden zeer ernstig ziek en overleden na een paar uur. De politie, die gewaarschuwd werd, Hondentrouw baatte niet Geleide-hond bleef, waar zijn baas verongelukte In het begin dezer week troffen omwonenden langs de Zuid Willems vaart onder de gemeente Eerp bij Den Bosch een hond aan, die jankend op dezelfde plaats bleef zitten en niet te vermurwen bleek deze plaats te verlaten. Toen het dier zo lauger dan een dag gezeten had, waurschuwkde men de politie, die ter plaatse een onder zoek instelde en in de Zuid-Wil- lemsvaart het stoffelijk overschot vond van een 34-jarige blinde, die in de oorlog zijn beide ogen verloren had en steeds vergezeld was door zijn hond. Oud Amsterdams huisje hedennacht in vlammen Rond het middernachtelijk uur heeft de Amsterdamse brandweer een felle doch niet uitslaande brand in een zeer oud huisje in het cen trum van de stad bestreden. Omstreeks kwart over elf ontstond, door nog onbekende oorzaak, in het piet bewoonde drie verdiepingen ho ge pand Dirk vap Hasselssteeg 51 brand.' Het huis en no. 53 staan op de lijst van monumentenzorg en wa ren aangekocht doo de vereniging Hendrick d© Keyser. De voorgevels van deze bouwvallige huisjes waren reeds gestut. In bet huisje waar de brand heeft gewoed lagen nog aller lei rijwielonderdelen, o.m. sturen met celluloid bekleed, opgeslagen. Toen de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, arriveerde sloegende vlammen aan de voor- en achterzijde, de huisjes lopen dpor tot in de Suikerbakkersteeg naar buiten. In de omgeving van de brand hing een verstikkende dikke rook, zo dat de brandweerlieden in een dichte nevel gebuid werder Omdat het ge vaar voor overslaan van het vuur in deze omgeving waar de oude huizen zeer dicht op elkaar staan, niet denk beeldig was, werd van alle zijden het vuur bestreden Aan de voorzijde werd met vijf en aan de achterzijde mat twee stralen water gegeven. Het huisje brandde van binnen geheel uit. Het pand no. 53 kan behouden wor den. Naar verluidt zouden 's avonds om elf uur nog mensen in het huisje zijn geweest Gemeente Nijmegen steunt kerkenbouw Met meerderheid van stemmen heeft de gemeenteraad van Nijmegen gisteravond besloten een bijdrage tot 20 te verlenen in de bouw kosten van een nieuwe R.K. Kerk De kerk zal worden gebouwd in een volkswijk. De parochianen konden de benodigde financiën niet bijeen brengen. De gemeentelijke gift be draagt 64 580. De bouwkosten be dragen 322.900. Het college van B- cn w. deelde mede, dat deze bijdra ge moet worden gezien als een no vum voor Nijmegen. Voor de toe- quenties met zich brengen, aldus B. en W. Op rondborstige wijze beeft de veertigjarige IJmuidcr stuurman A. van der Steen gistermiddag voor de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam verklaard, dat do scheepsramp op de Noordzee, waarbij zijn schip de Katwijksec motorlogger „Excel sior 3" het kustvaartuig „Frederlk uit Kampen heeft aangevaren, aan een onoplettendheid zijnerzijds te wij ten is. Bij deze aanvaring waarbij de „Fro- derik" gezonken is en de opvarenden nog bijtijds op de logger konden over springen, bevond de Katwijker zich niet onbestuurd in volle zee. Stuur man Van der Steen bevond zich voor de pieren van LJmuiden, waar de scheepsramp zich bij helder weer op 6 Januari van dit jaar afspeelde, in de stuurhut. De schipper, C. Plug, was kort voor de aanvaring even naar beneden ge gaan om andere kleren tc gaan aan trekken. Van der Steen had toen juist de roerganger afgelost. In zijn nabijheid voer nog een andere Kat wijkse logger en op korte afstand zag hij het kustvaartuig De „Excelsior'' voor volle kracht. Dc stuurman zeide ruiterlijk even te zijn afgeleid door de andere Katwij ker, hij wilde toen nog pogen het Kamperschip achterlangs te passeren, maar werd verrast door het feit, dat de „Frederik" te motoren had gestopt. Alvorens de raad uitspraak zal doen zullen noc andere getuigen worgen gehoord. Door de verklaring van de stuurman is schipper Plug van alle blaam gezuiverd De be richten dat hij de logger onbestuurd had gelaten en dat dit de oorzaak van de aanvaring was geweest, moet dan in het licht van deze verkla ring ongegrond worden geacht. „Alg. Dgbl." stelde in de bossen een onderzoek in en ontdekte stukjes vergiftigde le verworst Onmiddellijk werden de hondeneigenaars in de omgeving ge waarschuwd hun viervoeters binnen te houden, maar voor velen kwam deze waarschuwing te .laat, zodat Zondagavond reeds meer dan een dozijn honden het slachtoffer van deze vergiftiging zijn geworden. De industrialisatie Op het overschot in onze beta lingsbalans rust thans een behoor lijke hypotheek door de waters nood. In grote trekken heeft Neder land echter zijn economische kracht hervonden en dit zal ons in staat stellen snel de gevolgen van de wa tersnood te boven te komen. Daar naast zullen wij nog onze kracht kunnen geven aan do grote taken die ons wachten. Dit zei de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, gis termorgen in de Eerste Kamer, m zijn antwoord aan de sprekers, die het woord hadd'n gevoerd over de begroting van Economische Zaken. Wat de principiële achtergrond be treft van het economische beleid constateerde de minister dat het Ne derlandse volk kennelijk de onder nemingsgewijze productievorm als de meest geëigende heeft bevonden. Wat betreft de industrialisatie zeide spr., dat wij in de komende jaren voor een historische opgave staan. Voor 150.000175.000 arbei ders zullen nieuwe plaatsen in het arbeidsproces moeten worden ge vonden. Dit komt neer op twintig fabrieken vau 1000 man per jaar. Op vragen van de heer. Hellema ever de exportpolitiek, zeide spr., dat onze export in verhouding met die van onze nabuurlanden zeker niet onbevredigend is. Komende op de Europese integra tie betoogde spr., dat men hiervoor moet hebben een. goed mengsel van enthousiasme en nuchterheid. Een bijzonder aspect in de inte gratie is de Benelux. In het kort memoreerde spr. de weg die de Be nelux gegaan is sinds de conferentie in Knokke. De discussie in het loonbeleid is in de Benelux nogal moeilijk ge weest. In Luik hebben de Belgen voor gesteld het onderzoek in de sectoren confectie, schoenen, houten meube len en damestricotages niet meer in de commissies te doen plaats heb ben, maar het op regeringsniveau te brengen. De minister vindt dit ac ceptabel en kan het er mee eens zijn. Hij was voorts van mening, dat de economische en politieke potentie van de Benelux als geheel in een Europese eenheid zou worden opge nomen. Wat betreft de belastingpoljtiek zeide spr., dat deze na 1945 in bet teken heeft gestaan van bestrijding van de inflatie, Als de inflatoire tendenz is verdwenen -moet men deze politiek nader gaan beschou wen. Zaligverklaringsproces prof. Brandsma „Het zou weinig moeite koeten boeken vol te schrijven, indien ik alle gebedsverhoringen, de verkre gen gunsten, ja zelfs dc vele opmer kelijke genezingen zou moeten ver melden, die my ter kennis gebracht zijn sinds in October 1952 de bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr. Mutsaerts, zijn schriftelijke toestem ming gaf om met de inleiding tot het zalig verklaringsproces van prof. dr. Titus Brandsma, Carmeliet, een begin te maken". Deze verzekering kon de vice-postulator in het dio cesaan proces, pater P. P. Starmans, tegenover het K.N.P geven op de vraag, hoe het nu staat met het za ligverklaringsproces van prof Titus Brandsma. „Van het eerste ogenk <k af, dat ik met de voorbereidende werk zaamheden tot dit proces begon, heeft mij onafgebroken een stroom van brieven bereikt, die van de in stemming van talrijken getuigden". Omtrent de voorlopige onderzoe kingen ten behoeve van het proces tot zaligverklaring zeide pater Star mans, dat dit een omvangrijk werk was. Eerst moeten alle aspecten van het leven en de personalia van prof. Brandsma worden nagegaan, maar vervolgens moet in het bijzonder Ui- gegaan worden op zijn deugden leven. Dat alles moet met levende en stille getuigen worden bevestigd, maar boven al moet de hemel zijn stempel erop drukken door een ge wichtige lijst van gebedsverhorin gen, gunsten, genezingen en wonde ren, verkregen op voorspraak van pater Brandsma. „Hiervoor heb ik medewerking nodig van de Katho lieken zei pater Starmans. Hoe meer gunsten in welke vorm ook verkregen worden door de Dienaar Gods, hoe vlotter bet proces kan verlopen. Heel Katholiek Nederland kan naar menselijke krachten helpen de gunstige gang van zaken te be spoedigen". Aantal faillissementen in 1952 niet gestegen Het aantal in 1952 uitgesproken faillissementen is vrijwel gelijk aan dat van 1951, nl. 2 105 tegen 2.102, volgens voorlopige cijfers van het C. B S. De reeds jaren voortdurende stijging is blijkbaar althans wat 1952 betreft, tot staan gekomen. De mees te faiüssementen werden uitgespro ken in de sector „warenhandel enz." nl. 667 of ruim 30 pet van het totale aantal. Deze rubriek vertoont t.a.v. 1951 een aanzienlijke stijging, nl van 492 tot .667. Ook in de sector metaal nijverheid kwamen jneer faüisse- menten voor nl 170 tegen 143. OUD DORPSSCHOOLTJE IN OPENLUCHTMUSEUM. In bet Rijksmuseum voor Volks kunde, het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem, is thans in opbouw een 18e eeuws schoolgebouwtje uit Lhee (gem. Dwingelo) in Drenthe, Het be treft hier een van de laatste en oud ste dorpsschooltjes in het land en het wordt geplaatst in het voor de pro vincie Drenthe gereserveerde gedeel te van het museumpark. De opening zal vermoedelijk in Juni, tegelijk met die van het Drenthse „Los Hoes" uit Zfjen, gegehieden. Verzamelwoede leidde naar rechtbank Verzamelwoede kan soms merk waardige consequenties met zich meebrengen, maar niet zo heel dik wijls zal een hobby de liefhebber voor de rechtbank brengen, zoals dit geschiedde met twee sergeants, die zich gisteren voor de krijgsraad te Velde te verantwoorden hadden voor spionnage. De beide wapenrokdragers waren verwoede verzamelaars van vlieg- tuigfoto's en zo hadden zij e-en par ticuliere verzameling aangevuld met tientallen foto's, die zij in de dienst- archieven konden bemachtigen. Een van de sergeants, die maar „DE HOGE VELITWE" BIJNA 300.000 BEZOEKERS Aan het jaarverslag over 1952 van het nationaal park „De Hoge Velu- we" is' o.m. bet volgende ontleend. Het is in menig opricht voor de Stichting een gunstig jaar geweest. Ruim 290.000 personen bezochten het park (tegen 266.000 in 1951), 21.124 particuliere auto's on 2525 touring cars pass'eerden de ingangen. Voorts werden 71.034 wielrijders, 17.638 wan delaars en 4.614 kampeerders geteld Rond 90.000 personen brachten be zoeken in groepsverband. Het Rijks museum Kröller-Müllcr werd door 66.763 personen bezocht. In 1951 was dit aantal 61-518. BORING NAAR OLIE TE RIJSWIJK (Z. H Reeds enige maanden is de boring van de Nederlandse Aardolie Maat schappij te Rijswijk (Z. H.) aan de gang met de bedoeling aldaar de diepere lagen te verkennen tot on geveer 3.000 meter. Thans is aldaar op korte afstand met een lichte installatie een tweede boring - aangevangen, die tot doel heeft een nadere detaillering van de uit de eerste boring verkregen ge ologische gegevens. Gehoopt wordt door deze boringen waardevolle geologische informatie over de ondergrond te verkrijgen. liefst 1.019 foto's had weten te be machtigen werd enige maanden ge leden in arrest genomen en bracht 110 dagen in de cel door. Voor de rechtbank bleek duidelijk, dat er van spionnage geen sprake was ge weest. Toch ging de sergeant evenals zijn collega, die 153 foto's vergaard had niet vrij uit, went hij moest zich vervolgens verant woorden voor verduistering en al hoewel de foto's op het moment, dat zij verduisterd werden, zeer weinig waarde gehad hadden, eiste de audi teur-militair resp. 6 weken cn 14 dagen gevangenisstraf* ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. Dc data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, Btaan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeid: Indonesië: ms. „Johan van Olde- barnevelt" (7 April); Nederlands Nieuw Guinea: ss. „Tomini" (21 April); Nederl. Antillen: as. „Baarn" (26 Maart); Suriname: ms. „Stentor" (1 April); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West Afrika: ms. „Edinburgh Castle" (21 Maart), Canada: ss. „Wa terman" (21 Maart); Zuid-Amerika: ss. Highland Princess (23 Maart); Australië: ss. „Srathnaver" (21 Maart); Nieuw-Zeeland: via Engeland (21 Maart). GRANAAT IN HET HOOI. Toen de landbouwer Warries uit Dieverbrug dezer dogen bezig was op de hooiberg voeder voor zijn vee tc stoken, stootte hij op iets hards. Onbewust van het gevaar dat dreig de, in het vermoeden met een steen of iets dergelijks te doen te hebben, wist hij het voorwerp, dat in het hooi niet thuis hoorde, op zijn vork te krijgen, waarna hij het op de deel gooide. Toen hij van de hooiberg was ge klommen en het hooi opruimde, ont dekte bij eerst, dat hij met een pro jectiel te doen had gehad. „Een granaat", zef de rijkspolitie, die er bij gehaald werd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6