DUINSTREEK Aantrekkelijk proqramma voor Koninqinnedaq 1953 Wijkhoofden zeggen hun mening DONDERDAG 19 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Jaarvergadering met attractie Het programma voor Koninginnc- bovendien midden in de Braderie, die dag 1953 in Leiden is in hoofdzaak gelijk aan voorgaande jaren. Het be gint s morgens om 7 uur weer met een reveille door vier bands in ver schillende punten van de stad, waar na om half negen 1.600 schoolkinde ren uit de hoogste klassen van de la gere school een aubade zullen bren gen oj het Stadhuisplein Hierop sluit om 9 uur een kinderfeest in de Stadsgehoorzaal aan, waarop Langini in beide zalen zal optreden. De ande re kinderen hebben om half tien feest op het sportterrein aan de Zoe- terwoudsesingel. Op dat uur start bovendien de militaire parade, die door autoriteiten voor het stadhuis zal worden afgenomen. Het verdere ochtendprogramma vermeldt nog de gebruikelijke pun ten carrillonbespeling en spuiten van de fontein op de Vismarkt, beide van 10 tot 11 uur. Evenals verleden jaar zal ook op deze morgen weer een commissie uit het bestuur door de stad rijden om hier en daar aan oranje-dragende kinderen prijsjes uit te reiken. Als bijzondere attractie is aan het morgenprogramma toegevoegd de aankomst van de waterschuit van de Leidse Duinwatermaatschappij. Op 15 Mei viert de .u.D.M. het 75-jarig bestaan en ter herinnering aan de watervoorziening vóór 75 jaar zal d® schuit, die indertijd dagelijk 30 M3 drinkwater van Kijkduin naar Lei den bracht, weer de stad binnenva ren. Op warme dagen voer de schuit dit jaar van 29 April t.m. 1 Mei wordt gehouden. Ledental daalt. Dit alles werd medegedeeld op de jaarvergadering van Koninginnedag, die gisteravond onder voorzitterschap van dr. ir. P. C. Lindenbergh in In den Vergulden Turk werd gehouden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. J. Lamberir.ont, meldde een ledenaantal van 425. Minder dan verleden jaar, aldus de heer J. Voor bij, die de heer F. J. de Jong als penningmeester opvolgde. Hij meldde een batig saldo van 51,Tot le den van de kascommissie werden benoemd de heren M. I. Smit en A. Smit. Op het gebruikelijke voorstel van de heer S. Platteel werden de aftre dende bestuursleden, de heren Lin denbergh, A. v. d. Neut en L. Ques- troo, bij acclamatie herkozen. De heer J. Coers werd gekozen in de vacature-De Jong Om het ledental op te voeren werd tijdens de vergadering een damesco mité opgericht. De heer Questroo sprak namens bestuur en leden har telijke dankwoorden tot voorzitter Lindenbergh die zich ondanks druk ke werkzaamheden weer herkies baar had gesteld. Na de pauze vertoonde de heer P. J van der Zanden Jr. enige licht beelden over oud-Leiden, waaraan een prijsvraasje was verbonden. Drie Bescherming Bevolking tweemaal per dag, kwam er dus 60 f Ieden die de meeste beeiden' wis- m3 drinkwater m de ataA Thans ten thuis te breBgeI ontvingen een wordt er op warme dagen 18.000 m3 gebruikt! De schuit werd getrokken door een paard en een van de .Ja gertjes" is thans nog in leven, de thans 91-jarige heer Schravendyk. Bovendien wordt vanaf 10 uur op het Stadhuispléin weer een poppen kastvoorstelling gegeven voor de kinderen. Luchtmacht tegen Marine. 's Middags om een uur start de tra ditionele Oranje wandeltocht op de Burcht. Om half drie wordt in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands elf tal van de Luchtmacht tegen het Ne derland- elftal van de Marine. De Marinierskapel van Valkenburg zal de wedstrijd muzikaal opluisteren. Om half drie begint ook de Zeep kistenrace op de Nieuwe Beesten markt. Verleden jaar werd een proef gehouden onder auspiciën van gara ge Devilée, die zó goed slaagde, dat de vereniging Koninginnedag de ra ce nu onder eigen auspiciën wil hou den, zij het weer met organisatie van garage Devilée. Om 4 uur is er weer een muzikale rondgang; de muzikónten halen om half vijf de terugkerende wandelaars op en brengen hen naar de prijsuit reiking in Den Burcht, die om 5 uur zal plaatsvinden. Litteris Sacrum speelt. Het avondprogramma vermeldt 'n uitvoering van Litteris Sacrum in de Schouwburg, met muzikale mede werking van Sylvia. Ook 's avonds zal er een muzikale rondgang zijn. Aansluitend bij het feest van Ko ninginnedag zal er op 30 April en 1 Mei een slagersvaktentoonstelling gehouden worden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaah van het Openbaar Slachthuis. Het feest valt B.B.-hoekje Regering en burgerij moeten samenwerken Het is geen geheim, dat velen bij het vernemen van de plannen voor de Bescherming Bevolking gedacht hebben: „Als dat maar niet op een koopje moet." Ook viel er in het be gin een zekere beduchtheid te be speuren voor een al te grote bedis- sellust van .,Den Haag". Het is allemaal nog al meegeval len. De regering heeft zich ten aan zien van de organisatie vrijwel be perkt tot het leggen van een wette lijke grondslag en het aangeven van de richtlijnen. Men begreep, dat de provinciale en gemeentelijke autoriteiten beter dan „Den Haag" in staat zouden zijn de mogelijkheden cn beperkingen van hun gemeente of provincie te over zien. In theorie is daardoor de basis gelegd voor een soepel werkende or ganisatie, in theorie, want eerst in de practijk zal kunnen blijken, of iede re gemeente met die voortvarendheid en burgerzin het werk ter hand zal nemen, waartoe de vrijheid van han delen mede een aansporing (moet) zijn. De gemeenten hebben het overi gens niet gemakkelijk. Ook de finan ciële positie van het Rijk is nu een- meaal niet zo rooskleurig, dat alle kosten, welke in de gemeenten voor de B.B. gemaakt moeten worden, door het Rijk kunnen worden gedra gen. De regering heeft evenwel ge daan, wat onder de huidiee omstan digheden mogelijk was. Op de be grotingen voor 1951 en 1952 is alleen voor de materiale voorzieningen 61,5 millioen gulden uitgetrokken. Deze milioenen en de bedragen, die verder nog uitgegeven zullen worden, be wijzen wel. dat de regering, wat de B.B betreft, niet op een koopje uit is. Maar daarom mogen we van de burgerij verwachten, dat zü haar deel bijdraagt in de vlotte opbouw van de B.B.-organisatie. Daarom kunt U medehelpen door U aan te meldlen als vi-ij williger! Braderie in de binnenstad Het comité Lelden Leeft heeft thans definitie? besloten de Bra derie 1953 te honden van 29 April tot en met 1 Mei. De plaats is onderwerp van langdu rige besprekingen geweest, maar uiteindelijk heeft men toch be sloten dc Braderie weer op de zelfde plaats te houden, als ver leden jaar, dus in het centrum van de stad, op Stadhuisplein, Aalmarkt Vismarkt, Botermarkt Karnemelksbrug Nieuwe Rijn, Visbrug. Hoogstraat. Wanneer het aantal deejnemers groter is dan verleden iaat zal ook de Apothekersdijk by de Braderie getrokken worden Dit laatste in verband met de slagersvakten toonstelling, die in het Slacht huis wordt gehouden. Wanneer men de Steenschuur bij de Bra derie trekt, vreest het comité, dat het publiek niet voldoende in de richting van het Slachthuis wordt getrokken Het comité zal dit jaar meer nadruk leggen op de versiering van de stands, spe ciaal met bloemen, waarvoor contact is opgenomen met men sen uit het bloemenvak. Deken Homulle thuis Hedenmorgen is Deken Homulle uit het St. Elisabeth Ziekenhuis in zijn pastorie teruggekeerd. om zo langzamerhand zijn werkzaamheden weer te hervatten Tot en met 25 Maart blijft de Hoogeerw Heer D. Bont, Deken van Zoeterwoude, nog waarnemend Deken van Leiden. De heer H. v. Riet Het aantal vrijwilligers zal wel meevallen Toen we vorige week ons laatste wijkhoofd, de heer H. van Riet in zijn woning, Herenstraat 44 opzochten, om ook tenslotte van hem te verne men wat zijn mening was over de nieuwe organisatie der Bescherming Burgerbevolking, gaf hij ons als zijn oordeel te kennen, dat het wel zou meevallen met de werving van vrij willigers. Maandagavond evenwel, de eerste meldingsavond, was zijn ge zicht wat somber, toen we hem in de hal van de school aan de Stadhou derslaan, het wervingsbureau van Wijk n, zagen zitten. Maar men had de omstandigheden daar niet mee. Het liep nog niet te best en men kreeg zo onwillekeurig de indruk, dat de Leidenaars naar Hollandse ge woonte „de kat eerst eens uit de boom wilden kijken!" En dat werkte enigszins deprimerend, we kunnen niet anders zeggen. Bovendien zat men daar in de koude hal van het schoolgebouw met de deur nog open ook en dat droeg er allerminst toe bij de stemming in majeur te doen zijn. Waren de aanmeldingen van vrijwil ligers nu aan de lopende band bin nengekomen, dan zou men de overi ge narigheid gaarne hebben verge ten Intussen, men was toch hoopvol gestemd op de komende dagen en men ontveinsde zich niet, dat deze week het benodigde aantal vrijwilli gers bereikt zou zijn. Immers, men weet toch waar het om gaat. Men staat altijd bereid te helpen, wanneer de nood daar is. Waarom zou men de organisatoren nu in de steek laten, waar het er om gaat een goed voor bereide organisatie tot hulpverlening in alle mogelijke gevallen op te bou wen? De heer H. van Riet, die bij de voormalige Luchtbescherming blok hoofd was, heeft zich onmiddellijk bereid verklaard ook nu te helpen en in zijn assistenten, de heren J. Jung, Melchior Treublaan 25 en M. H. Diel, Stieljesstraat 21, weet hij toegewijde helpers, al is hij bang laatstgenoemde te zullen moeten mis. sen vanwege zijn- rijksbetrekking. Wijk II is ingedeeld in 13 blokken, welke als volgt gegrensd worden. Beginnend by de Korevaarstraat aan het Levendaal naar de Lam men- schandsweg, vandaar door het land naar het Rijn en Schiekanaal en via Lammebrug door dc Trekvliet over de Wouterenbrug naar de Jan van- Goyenkade, Doezastraat en Steen - schuur, langs het ongedempte stukje Levendaal weer naar de Korevaar straat. We hebben thans alle wijken van de A-kring Leiden besproken en van iedere wijk de indeling gegeven en vermeld wie de wijkhoofden en hun assistenten zijn. Niemand zal thans kunnen zeggen niet volledig ingelicht te zijn, noch over het doel van de Be scherming Burgerbevolking, noéh over de wykindelingen. Aan de inge zetenen thans de daad om te tonen, dat zij daadwerkelijk willen medehel pen aan de opbouw van deze organi satie, waaraan zovelen reeds maan den lang hun krachten hebben gege ven. Wij hopen, dat dit werk niet tever geefs is geweest. Er resten nog enkele dagen om u aan te melden als vrij williger, indien gij tot heden nala tig waart in het vervullen van deze burgerplicht in het belang van uw naaste, uw gezin, en tenslotte van uzelf. Niemand zal later, wanneer de omstandigheden hem soms in nood brengen, kunnen zeggen, dat hij ndet geweten heeft waarom het ging en wat er van hem gevraagd werd. LEIDSE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden zal, behoudens onvoorziene omstandighe den, op Maandag 30 Maart a.s. om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Lodewijk Jose- phus, z. van A. J. G. Montanus en W. C. A. van Heteren; Cornelia Wille- mien, d. van C. Roos en W. van 't Wout; Christina Wilhelmina, d. van A. Ouwehand en J. C. Riet; Gerardus Johannes, z. van A. F. Bracke en E. C. J. Meiman; Herman, z. van H. J. Boelee en M. H. de Vleeshouwer; Magchiel, z. van M. van Haarlem en K van Atten; Jeonnette Elisabeth, d. van Q. A. Wijsman en J. C. Wage- mans; Johannes Willem, z. van A. de Vrind en E. Damen; Cornelia, d. van P. C. van Egmond en C. van Duist. Gehuwd: A. F. van der Meer en H. J. Th. Steffens; J. de Tombe en J. van der Tuin; J. Tb. C. Waaier en M. A. Roraijn; R. Zandvliet en G. van der Linden; P. Hoogeveen en C. M. van Dijk; C. P. Sjardijn en G. Gijsman; Th. J. A. Roest en M. C. van der Linden. Overleden: G. Oostenbrug man Dr. G. Brouwer f In de nacht van Maandag op Dinsdag is in de ouderdom van 69 jaar te Katwijk overleden dr G. Brouwer, oud directeur van het dis trictsconsul tat'ebureau voor tubercu- lose-bestrijding aan de Middelweg. Drie jaar geleden droeg hij zijn func tie over aan dokter J. E. Zweers, die kort daarop het nieuwe consultatie bureau aan de Rijnsburgerweg kon betrekken. Gerke Brouwer werd 4 December 1883 te Dokkum geboren. Hij stu deerde medicijnen aan de Universi teit te Amsterdam, waar hij in 1912 het artsdiploma behaalde. Nadat hij o.a. enige jaren in Indonesië had ge werkt, kwam dr Brouwer op 1 Fe bruari 1931 naar Leiden om de lei ding van het consultatiebureau op zich te nemen. In 1934 promoveerde hij aan de Leidse Universiteit bij prof. E. Gorter op het proefschrift ,3eshietting met tuberculose in ge zin en school". Dr Brouwer bekleed de ook enige functies in Ned. Her vormde kringen tc Leiden. Jaren lang was hij voorzitter van de Herv. Diakonie en als zodanig lid van de Kerkeraad. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. Zaterdag om half twee op de begraafplaats „Duinrust" te Katwijk aan Zee. LEIDSE K.J.M.V. BESPRAK TWEE ONDERWERPEN In Het Gulden Vlies werd gister avond een bijeenkomst gehouden van de Leidse KJ.M.V., waarop twee in teressante onderwerpen werden be handeld. gemeng zwemmen en de verhouding tussen arbeider en mid denstander Het eerste onderwerp leverde niet veel stof tot debatteren op. Alge meen werd aangenomen, dat ge mengd zwemmen op zichzelf niet verkeerd is, wanneer er voldoende controle wordt uitgeoefend. Over het tweede onderwerp waren de leden langer van stof. Zij zijn het dan ook niet helemaal eens kunnen worden. Algemeen was men van ge voelen, dat de arbeiders zich meer naar de middstanders* zullen moeten richten, niet omgekeerd. Animo voor het vak en plichtsgevoel kunnen hiertoe veel bijdragen. Toen de voozitter, de heer M. v. d. Klugt, de bijeenkomst sloot, konden de leden op een zeer interessante avond terugzien. Weidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Vergelijkend Vennootschaps recht" de heer B. van der Esch, ge boren te Dodrecht en thans wonende te Parijs (Frankrijk). Aantal vrijwilligers de 800 gepasseerd Langzaam maar zeker stijgt het aantal vrijwilligers, dat zich voor de Bescherming Burgerbe volking komt melden. Gister avond was de stand: ruim 800! Wat zou het mooi zijn, indien de laatste drie dagen der week een zelfde aantal opgaven binnen kwam! Er zijn ongetwijfeld wel dames en heren, die zich wel zouden willen aanmelden als zij maar wisten wat er aan vast zit voor de nader volgende opleiding. Dit nu zal ongetwijfeld wel meeval len. Natuurlijk is er voor een EHBO-opleiding meer nodig dan voor die van brandweerhulp of lid van een reddingsploeg, om niet te spreken van een rael- derspost Maar het is nu eenmaal zo, dat men met enige ambitie spoedig genoeg aan de vereisten zal kunnen voldoen. En er zal heus geen stoom-cursus worden gegeven! Daarom hopen we, dat niemand hieromtrent bezwaren zal kunnen aanvoeren. We verwachten er vandaag dus weer een paar hon derd. Er zijn nog genoeg flinke levenskrachtige dames en heren, op wie we hopen niet tevergeefs een beroep te doen. Donderdag 19 Maart Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer G. v. d. Waals in dienst trad bij de Grofsmederij te Leiden. Bij deze gelegenheid werd hij heden morgen hartelijk gehuldigd. De jubi laris werd met zijn familie in de di rectiekamer ontvangen en toegespro ken door de directeur, ir M. C. de Jong, die de werkzaamheden van de heer Van de Waals releveerde. De jubilaris* heeft in verschillende afde lingen gewerkt, eerst op het tech nisch bureau. In 1942 werd hy be drijfsleider van de kettingfabriek, welke functie hij met grote voortva rendheid en doorzettingsvermogen vervult. Hij is er steeds op uit,-aldus de directeur, nieuwe verbeteringen aan te brengen en wie de kettingfa briek van 1942 vergelijkt met de te genwoordige, constateert enorme ver beteringen in organisatie en bedrijfs- uitrusting. Als blijk van erkentelijk heid bood de directeur een geschenk onder couvert aan, waaarvoor de ju bilaris dankt®. Hedenmiddag werd de heer Van der Waals gehuldigd door collega's en werklieden in de kettingfabriek. Hedenavond om zes- uur is er receptie in Het Gulden Vlies. Monteurs van de Lichtfabrieken hebben vandaag de twaalf meter hoge lantaarn, waarvan wij Dinsdag een foto publiceerden op de Kaas markt geplaatst. Hedenavond reeds zal deze enorme verlichting bran den: twaalf T.L.-buizen, die geen hoekje van het grote plein onbelicht zullen laten. STADSKOE. WASSENAAR Grote dag voor bouwend Blauw-Zwart Gistermiddag heeft op het Blauw Zwart-terrein aan de Katwijkseweg een eenvoudige plechtigheid plaats gehad, die voor de Wassenaarse R.K. Voetbalvereniging ^en hoogtepunt in haar bestaan betekende: er werd een gedenksteen gemetseld in het De spelers van St. Vincent zijn moediger dan wij Heus we willen er eerlijk voor uitkomen wij zijn niet dapper; wij zijn alleen meer moedig achter on ze schrijfmachine, wanneer niemand over onze schouders meeleest. Maar zelfs al was ons bloed begiftigd met die speciale hormoon, die een Caesar en een Napoleon tot historische figu ren gemaakt heeft,' dan nog zouden wij geaarzeld hebben om gisteravond in de bovenzaal van' „In den Vergul den Turk" onder de critische blik ken van een klein dozijn zeer criti sche mensen ons kunnen en kennen te demonstreren. Achter een stijlvolle groene tafel zweefden bijna 24 ogen voortdurend van een tekstboekje naar de verrich tingen voor in de zaal en wee de on gelukkige, die daar een fout maakte of een regeltje oversloeg; hem wacht te bovengenoemd aantal blikken. vergramd en misprijzend. Toch waren de urtisten, die daar voor in de zaal him uiterste best de- i den, voor het merendeel geen dilet- J tanten en voor degenen, die dc laat ste jaren- trouw naar de jaarlijkse uit voering van „De spelers van St. Vin cent" zijn getogen, is het zonder meer duidelijk, dat er vakwerk geleverd werd. Zo mag echter de argeloze bui tenstaander het bekijken, voor de spelers zelf, die weten, dat in het vol gend bedrijf het scherpe oog van de spelers-van-het-moment hen zal treffen, is het zelden geheel goed. Zo zijn de „Spelers van St. Vin cent" Dinsdag weer met hun repeti ties gestart voor de uitvoering, die deze Vincentianen op 13 April a.s. hopen te geven. Waar het stuk precies over gaat, weten we nog niet hele maal, want na het eerst bedrijf moes ten we weg, wat wel erg jammer was, want toen was er juist een vre selijk aardige jongedame op de plan ken verschenen. Doch tegelijk met haar verrichtingen zullen we de vol gende week Dinsdagavond het twee de bedrijf kunnen bewonderen en aan al degenen, die het resultaat van dit harde en kunstvolle werk met eigen ogen willen aanschouwen, kun nen we slechts het advies geven: „Haast U", want als de kaartenver- koop voortgaat, zoals zij gestart is, zal de zaal spoedig uitverkocht zijn. ADVIESCOMMISSIE VOOR HET AUTEURSRECHT De Minister van Justitie heeft be sloten een adviescommissie voor het auteursrecht in te stellen. In deze commissie is o.a. benoemd dr E. D. Hirsch Ballin, privaat-docent in het internationaal auteurs- en uitge- versredht en in het recht van de in dustriële eigendom aan de Rijksuni versiteit te Leiden. nieuwe clubgebouw dat thans in aan bouw is en dat over enkele weken klaar zal zijn. Het gebouwtje bevat een ruime cantine met keuken, kleedkamers met wasgelegenheden een scheids rechterkamer en een bestuurskamer. De opzet is zodanig, dai later nog een 4-tal kleedkamers kan worden bijge bouwd. Dc plechtigheid van gistermiddag VOORSCHOTEN Geb.: Cornelis J. L., z. v. L. P. Stam en N. van der Gryn; Bastiaan, z. v. H. H. J. Magallanes en M. Schoute; Petronella W. M-, d. v. J. A. Zoetemelk en J. J. Bergman. Geboren te Leiden: Andreas J. M. z. v. A. Altenburg en M. Koomcn. Geh.: A. van der Zalm en B. Kui per; L. Segaar en A. Griffioen. Overl.: B. Vollaard, 78 jaar. SPORT District Leiden e.o. De uitslag van de 17de ronde Hoofdklasse luidt als volgt: Team Koch wint van team de Bruin met 41 m.p., team de Vrind wint van team Eling met 21 m.p., team v. d. Kruk wint van team v. Wingen Jr. met 13 m.p., team de Ruiter-Z. wint van team Jacobs met 13 m.p., team Noordwijk I gelyk te gen team v. Egroonc (2. p. voor v. E.). De stand in de hoofdklasse is: gesp. voor-t. w.p. Koch 16 321 22 28 v. ngmond 17 212 60 26 De Ruiter 17 258 80 24 De Vrind 15 200 84 17 v. d. Kruk 17 172 47 17 v. Wingen Jr. 17 168 92 16 Noordwijk I 16 94 156 14 Smelt 17 65 264 10 Jacobs 17 34 321 9 De Bruin 17 26 337 5 Clubviertallen ,JDe Sleutels". Team Smittenaar wint van team Bosse met 32 m.p.; team v. d. Ende wint van team dam. Sier met 12 m.p.; team Selier wint van team mej. Stichter met 29 m.p.; team Goddijn gelijk te gen team Klinkenberg (1 p. v. KI.). OM DE DISTRICTSBEKER. HJB won van DDS. In de competitie om de districtsbe ker leed DDS haar tweede nederlaag in successie, ditmaal bovendien met een vrijwel volledig zestiental. In deze wedstrijd tegen HJB (Noord- wijkerhout), die gisteravond in „Zo- merzorg" werd gespeeld, ging de strijd de eerste twee ronden gelijk op. DDS liep daarna geleidelijk iets uit om na vijf ronden een voorsprong te hebben van 11 punten. Toen was de beurt echter aan de gasten en by het ingaan van de laatste ronde lagen zij met een verschil van twee punten aan de kop. HJB won tenslotte dank zy een prachtige eindspurt nog met niet minder dan 22 punten (laatste ronde 25—5). In de competitie om de beker heeft VOG, dat slechts één nederlaag heeft geboekt, de beste kansen. Alle an dere clubs (HJB, De Sleutels en DDS) hebben reeds vier verliespun- ten. Xmte GOLF Een moeder van negen kinderen, mevT. v. d. K. uit Heesch, stak gis termiddag met naar rijwiel de drukke verkeersweg Den BoschNijmegen over, toen zij gegrepen werd door een personen-auto en op slag werd ge dood. De bestuurdei, die de botsing poogde te voorkomen reed tegen een boom en werd zeer ernstig gewond. Een tweejarig knaapje uit Win schoten liep gistermiddag spelender wijs onder een auto en werd op slag gedood. Frieslands eerste kievitsei is gis termiddag omstreeks half twee door de beer A Adema te Tzum gevonden. De Commissaris van de Koningin in Friesland vond net vanmorgen aan het ontbot in zijn eierdopje. Laatste Berichten Felle brand in Gouds kaaspakhuis Vanmorgen omstreeks 9.15 uur is een felle uitslaande brand uitgebro ken in het pakhuis van de boterhan- del Van Dijk aan de Lange Groenen- •xaal te Gouda. Het vuur, dat in de bovenverdie ping waar "eel verpakkingsmate riaal was opgeslagen, is ontstaan, greep met grote snelheid om zich heen, zodat de brandweer, behalve de motorwagen, ook de magyruslad- der moest laten uitrukken Zij kwam hier voor dermate ernstige moeilijk heden te staan, dat de assistentie van de brandweer te Wadd.nxveeri moest worden ingeroepen Deze behoefde evenwel, toer zij arriveerde, geen dienst meer te doer., daar het critie^ ke stadium inmiddels voorbij was. Het vuur ging mei een hevige rook ontwikkeling gepaard hetgeen de taak van de brandweer aanzienlijk bemoeilijkte. Hetzelfde gold ten aanzien van de grote hoeveelheden materiaal, die in het pakhuis waren rpgeslagen. Het blussingswerk was om kwart voor twaalf nog aan de gang. De hoeveelheden kc.as en vet sa men ter waarde Vr.n 85 000 gulden, hebben zo goed als geen schade ge leden Wel is de voorraad verpak- kings-materiaa 1dit een waarde van 18 000 gulden heefv, vrijwel geheel verloren gegaan Ook aan het pand werd grote schade aangericht. De to tale schade wordt geiaamd op 40.000 gulden, die door de verzekering wordt gedekt Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. BONN EN HET EUROPEES LEGER. Het witte parlementsgebouw der Westduitse Bondsrepubliek te Bonn verkeerde vanmorgen in staat van beleg. De verrt omgeving van het gebouw, waar de Bondsdag 's mid dags bijeen zou kor. en om het ver drag voor het Europees Leger te rati ficeren, is afgezet met prikkeldraad versperringen. Op tal var punten zyn waterslangen uitgelegd om aan eventuele demonstranten het hoofd te bieden. De communisten hebben n.l. demonstraties tegen de verdragen aangekondigd en men verwachtte, dat een duizendtal demonstranten uit Frankfort en de steden aan de Ruhr naar Bonn zou I-omen. Niet minder dan achthonderd politiemannen had den reeds vroeg de wachtposten aan de toegangen tot het terrein van de Bondsdag bezet. Er waren in de ochtenduren nog slechts kleine groepjes mensen voor de barricades, voornamelijk vrou wen, die wellicht behoren tot de communistisch getinte vredesorgani saties, die in de Bondsrepubliek bij tientallen bestaan. De massa der demonstranten werd eerst tegen de aanvang van de zitting, half twee, venvacht. De Bondsdag zal zyn laatste debat óver de Europese verdragen, naar venvacht wordt, .iog hedenavond be ëindigen. De regering is bij voorbaat verze kerd van een ruime meerderheid. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Maart. Groente. Per 100 kg.: rode kool 8.30—13.10, gele kool 13.70—14 70, prei f 39—45, kroten 6 807 4ü kroten, gekookt 12—21, uien 12—47 peen f 10—30, spruiten 1551, andijvie f 68, stoof- sla f 126.—. witlof f 1851, winter peen 10.5011 10, spinazie f 58—69; per 100 stuks: salade 10 2017.50, per 100 bos: selderie f 2 10—5.70. GOUDA, 19 Maart Kaas. Aan voer 25 partijen. Prijzen: eerste soort 2,18—2.,25, 2de soort/ 2,10—2,17 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2