S)e C<2id6c0oii^cmt Russische vliegers neuzen boven Canada Tito zag straaljagers verongelukken Duitse schadevergoeding aan de Joden De Westduitse Kieswet op de helling Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19'MAART 19cl 44ste JAARGANG No. 12842 Picasso heeft 'n portret getekend Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd^ f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. feleloontjes f 1.50 VLUCHTELINGEN Dij de behandeling van de begro- ting van Justitie in de Eerste Kamer is er een en ander te doen geweest over het in ons land vige rende vreemdelingenrecht, waarvan men zonder overdrijving rustig kan zeggen, dat dit geen recht meer is. Ons vreemdelingenrecht immers dateert uit de vorige eeuw en het zal wel niet nodig zijn om met be wijzen aan te tonen, dat er sindsdien een en ander in de actuele omstan digheden is gewijzigd. De negen a tien millioen vluch telingen in West-Duitsland en Oos tenrijk bewijzen voldoende, dat er een nieuw probleem is ontstaan, dat men niet meer af kan met oude mid delen en oude wetten. Ondanks deze nieuwe problemen, zijn de politie ambtenaren van de vreemdelingen dienst ambtenaren gebleven, voor Wie er misschien wel menselijke problemen bestaan met al die trieste vluchtelingen, voor wie er in hun eigen vaderland geen plaats meer is, maar die toch in de allereerste plaats de wet zien, de volkomen verouderde wet, die op deze proble men niet meer van toepassing is en die het leed voor deze mensen al leen nog maar kan vergroten. Er is bij die begrotingsbehande ling komen vast te staan, dat vluch telingen uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, die zich aan onze Oost grens melden, worden teruggestuurd. Vluchtelingen, die rechtstreeks hier binnenkomen, worden op een bij- zender onprettige manier ontvangen. Nog uit de laatste tijd stamt het feit, dat een vluchteling, die benoor den Harlingen met een boot illegaal ons land binnenkwam, na uit Rus land te zijn gevlucht, de droevige ervaring meemaakte na alle gevaren die hij reeds had doorstaan, dat men hem eerst trachtte af te schuiven over de Duitse grens en dat men hem, toen dat niet lukte, in een auto langs geheime paden over de Neder lands-Belgische grens bracht om hem dertien kilometer binnen het Belgisch grondgebied aan zijn lot Over te laten. Hij werd door de Bel gen weer teruggebracht na in hun land beter te zijn behandeld dan in het onze en toen in Den Haag in het Huis van Bewaring opgeslo ten, waar hem cellulair het streng ste gevangenissysteem werd opge legd met de bedoeling hem in de tentie te houden totdat men zich van hem zou kunnen ontdoen. Het Mig-incident De Amerikaanse luchtmacht heeft onthuld, en met bewijzen gestaafd, de Russische vliegtuigen de laatste jaren met ongeregelde tussenpozen verkenningsvluchten boven het ge bied van Alaska en Noord-Canada hebben gemaakt. Deze onthulling kwam gisteren ge lijktijdig af met mededelingen over een geschil tussen de Amerikaanse ministerie van Defensie en Buiten landse Zaken over de noodzaak tot bekendmaking van het incident tus sen de Amerikaanse B-50 en Russi sche Mig-straaljager, die Zondag bij het itehiereiland Kamtsjatka schoten hebben uitgewisseld. Hierbij gaven ten slotte de argumenten van Defen sie de doorslag. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had Maandag de feiten over het incident ter beschikking. Het ad viseerde voorzichtigheid bij 't publi ceren van het incident, daar noch de aanvallende Mig, noch de B-50 bom menwerper schade had opgelopen. De redenering van enklel diploma ten was: 1. Een zwijgen van Washington zou de Russische bedoelingen te niet kunnen doen. 2. Ppbliciteit zou de psychologi sche kracht van de scherpe En gelse en Amerikaanse protesten tegen het neers'chieten van twee geallieerde vliegtuigen boven Duitsland van enkele dagen ge leden verzwakken. Het militaire standpunt zegevierde: het is beter een verslag van de feite Trygve Lie's opvolger Grote Vijf (V.S., Engeland, Frank rijk, Sowje-Unie en nationalistisch China) hebben op verzoek van de Veiligheidsraad, onderling beraad slaagd over de vraag, hoe de impasse In dat geval heeft de minister van cver (je opvolging van Trygve Lie istitie tenslotte ingegrepen en de a^s UNO-secretaris-generaal kan worden doorbroken, maar naar ver- Justitie tenslotte ingegrepen man in vrijheid gesteld. het vreemdelingenrecht niet ge makkelijk zó kan wijzigen, dat het zich aanpast aan deze omstandig heden. Maar dan zou het aanbeve ling verdienen deze groep van vluch telingen uit ons vreemdelingenrecht te lichten en voor hen een speciale regeling te maken ten aanzien van tun binnenkomst en verblijf. Er is natuurlijk geen sprake van, dat Nederland, dat zelf reeds met een overbevolking te kampen heeft, vluchtelingen uit Duitsland maar ongelimiteerd zou kunnen opnemen. Maar zeker ten aanzien van hen, die langs de zeewegen of door dq lucht rechtstreeks ons land bereiken, be staat er een morele plicht van asyl. Zeker bestaat dit o.i. ten aanzien van hen, die zich in ons land op de opname door familie cf vrienden kunnen beroepen. Zo is ons een ge val bekend het is al weer enkele jaren oud dat een Hongaar, die ens land clandestien was binnenge komen en verblijf hield bij zijn zus ter, die in ons land is gehuwd met een Nederlander en die ook het dochtertje van de vluchteling reeds jaren lang in haar huis had opgeno men, na ontdekt te zijn men was intussen bezig een verblijfsvergun ning voor hem te bemachtigen j zonder omwegen weer over de grens i werd gezet. Wij geven toe, dat het hier een moeilijk probleem betreft, maar dan is het ook meer dan ooit nodig be treffende deze vluchtelingen bin dende afspraken te maken met na buurlanden, zoals België ook zulk een afspraak met Duitsland heeft bereikt. Intussen is deze zaak op gang gebracht. Nog dezer dagen is er een bespreking geweest tussen de minister van Justitie en de hoofden van de Vreemdelingenpolitie met de Hoge Commissaris voor de vluchte lingen in Genève, de heer van Heu- ven Goedhart. Hopenlijk is er iets goeds uit de bus gekomen. Verheugend is het in ieder geval, dat de minister van Justitie reeds heeft ingegrepen in zoverre het de behandeling van politieke vluchte lingen in ons eigen land betreft. Hij heeft namelijk aan de schandelijke detentie, waaraan de vluchtelingen werden onderworpen, alsof zij de gevaarlijkste misdadigers waren, ra dicaal een einde gemaakt. Hij heeft namelijk een buiten ingericht in Gelderland, waar nu de politieke .vluchtelingen, zolang hun zaak en hun verleden wordt onderzocht, een fatsoenlijk onderkomen vinden. Deze minister van Justitie is snel en voortvarend. Van hem mag worden verwacht, dat hij op korte termijn een regeling voor van huis en haard verdrevenen zal weten te vinden, die ook vanuit christelijk oogpunt beter voldoet, dan de regeling wel ke door de vreemdelingenpolitie tot nu op deze mensen werd toegepast. luidt geen oploss'ing gevonden. Vorige week stemde de Veilig- te geven, voor Moskou voor propa- ganda-doeleinden of om diplomatieke druk te kunnen uitoefenen een ver tekend beeld van het incident geeft. En verder: het Amerikaanse vlieg tuig heeft onmiddellijk na de aanval in gewoon Engels een kort verslag van het gebeurde over de radio ge geven, dat door burgervliegtuigen en sthepen kan zijn opgevangen. Ondanks de incidenten boven Duits land en het Noordelijk deel van de Stille Oceaan, zal de Amerikaanse luchtmacht nu, zo werd bekendge maakt, haar vluchten overal ter we reld blijven voortzetten. Nieuwe Ned. ambassadeur arriveerde in Rusland Gisteren is in Moskou aangekomen de nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Sowjet-Unie, jhr. mr. P. D Teixeira de Mattos. De nieuwe ambassadeur werd op het vliegveld van Moskou ontvangen door de chef van het Russische pro tocol, Koelajenkow. Voorts waren ter begroeting aanwezig de ambassadeur van België en de gezant van Luxem burg. Na een onderhoud met Molotow zal de ambassadeur zgn geloofsbrieven aanbieden aan de nieuwe voorzit ter van het Opper-Sowjet presidium, maarschalk Worosjolow. De nieuwe Ned. ambassadeur zal de eerste zijn, van wie de nieuwe voorzitter van het presidium de geloofsbrieven in ont vangst neemt. NOODLOTTIGE DEMONSTRATIE Hoewel maarschalk Tito had ver zocht om een militaire vliegdcmon- stratie te zijner ere niet te laten doorgaan vanwege het slechte zicht en de laag hangende wolken, heeft hij gisteren moeten aanzien, dat twee Britse piloten voor zijn ogen het le ven verloren, toen hun Meteors kort volg, dat zij brandend neerstortten op anderhalve kilometer van de startbaan. Een hoge vuurzuil steeg uit de wrakken op en men had wei nig tijd nodig om vast te stellen, dat de piloten het leven hadden gelaten. Toen de overblijvende straaljagers terugkeerden stond de maarschalk in de houding en bracht een saluut ter ere van de verongelukte vliegers. De maarschalk was reeds op weg naar de officiersmess, toen Engelands beroemde piloot Neville Duke een KONINGIN MARY VERJAART De 85-jarige grootmoeder van Koningin Elizabeth, Koningin Mary, gezondheidstoestand nog steeds zó is, dat zij het bed moet houden. na de start met elkaar in botsing glanzende Hawker Hunter, de nieuw- kwamen en in stukken op de grond ste straaljager van de R A.F., het neervielen. zwaar bewolkte luchtruim had doen De R.A.F. had voor het Zuidslavi-1 kiezen. Even later bewezen drie sche staatshoofd een demonstratie scherpe knallen en een gierend ge- georganiseerd, waarmee zij wüde to-luid, dat Duke de geluidsbarrière XXT nen, hoe snel haar niéuwste straalja-had overschreden, maar wat de cli- Ct tC DOIIO gers konden starten en manoeuvre-max van de demonstratie had moe- ren. Een half uur lang keek men toe,J ten zijn, werd na het verschrikkelij- j aailQCnOIll€n hoe een groep Canberra straalbom-ke ongeluk bijna niet opgemerkt. menwefpers indrukwekkende staal- tjes van hun kunnen gaven. i -m Aardbeving in De West-Duitse Bondsdag heeft Daarna steeg er een groep van vier-en-twintig Meteors op. Even la ter kwamen twee van de Meteors met elkaar in aanraking met het ge- gens de Joden. Dit zal geschieden in een tijdvak van twaalf tot vpertien jaar. Israël zal goederen ter waarde van ongeveer 370 millioen gulden leveren aan Joodse wereldorganisaties bui- Woensdag met 238 tegen 34 stemmen ten jsraëi als vergoeding voor hulp on hii Ho Rfi nni hmifliiifCti in dorflo 1 1„i. in Turkije Picasso tekende Stalin De Russische ambassadeur in Pa- aan Joodse vluchtelingen. De West- Duitse regering zal ongeveer veertig millioen gulden verdeclen onder de slachtoffers van rassenvervolging buiten Duitsland, die niet meer het Joodse geloof aanhangen en daardoor heidsraad over generaal Romulo i rijs, Pawlow, heeft bij de Franse (Fhilippijnen), Skrezesezewski (Po- i communistische partij geprotesteerd len) en Pearson (Canada), maar een j tegen de publicatie van een kop van Russisloh veto maakte aan de candi- i Stalin, getekend door de beroemde datur van laatstgenoemde een einde. schilder Picasso, wiens „vredesduif De beide anderen haalden geen het embleem is van de communis- meerderheid. tische Wereldvredesraad. Gisteren werden de namen van Prompt heeft de Franse communis- negen nieuwe candidaten genoemd tische Part« haar categorische afkeu- en daarvan zouden er twee, nl. Efn® over, de tdkueninf ^'gesproken. Sir Beneral Rau en rars Vyaya Laks- ?n men k™ zich dat wel voorstel- hmi (beiden van India) dcx>r de Rus- I len.' want Picasso s Stalm toont eter, lür. \t j i weinig gelijkenis met de gestorven rrT n j Z?~ Sowjetleider. Het is mee? een be- ,d V«f 5?e. Veiligheids- keesde Russische boerenjongen, met raad vertellen, of zij iets concreets een i6Chte neus, een ei-vormig ge- hebben bereikt. zjc^t en een platte, vals lijkende snor. Overigens valt het nog mee, want ogen, neus, mond en oren zit ten tenminste op de plaats, waar zij horen te zitten. Het partij-communiqué verklaart .,1 echter uitdrukkelijk, dat de gevoe- Volgens het Britse blad „Daily j jens van pfcasso, deze „grote kunste- Slcetch" is het geheime dagboek van naar", niet in twijfel getrokken kun de overleden president van Tsjecho- j nen worden. Men richt zich meer te- Slowakije, Gottwald, op geheimzin- j gen Louis Aragon, de hoofdredacteur nige wijze verdwenen. In dit dag- van „Les Lettres Frangaises", die >'.e boek zouden geheime gegevens over plaat gepubliceerd heeft, Picasso en .zijn overeenkomst met Moskou zijn 1 Aragon zullen alle boze brieven krij- en bij dc 86 onthoudingen in derde lezing de schadevergoedingsovereen komst met Israël goedgekeurd. Do overeenkomst gaat thans ter Se'smografen aan beide zijden van behandeling in tweede lezing naar de de Atlantische Oceaan hebben Woens- Bondsraad (Eerste Kamer). Dit sta- dag een zware aardbeving in Tur- dium en de ondertekening door pre- geen hulp van Joodse wereldorgani- kije geregistreerd en de eerste be- sident Heuss zullen r.aar verwachting saties ontvangen, richten uit Ankara zeggen, dat voor slechts een formaliteit zijn. zware schade en verlies van men-Voor aanvaarding stemden: de senlcvens wordt gevreesd. overgrote meerderheid der christen- Een waarnemingspost bij Florence democraten, alle sociaal-democraten deelt mede, dat de schok zó hevig en Hen vrge democraten (liberalen), was. dat de seismograaf onklaar, Een groot deel van de vrije demo- raakte. Men meent daar, dat de aard- cra*en en Je Duitse partg (beide re- 1 genngspartgen), alsmede een aantal Beierse afgevaardigden, zich van stemming. Uiterst-rechtsen, waaronder de beving catastrofaal is geweest. De seismograaf van de Columbia Universiteit te New York noteerde de aardbeving 20.17 uur (Nederl. I Dui^r rykapkn en 1^'van Se D-tse PartÜ - de communisten aardbeving van klasse A, die ern stige schade kan hebben aangericht. stemden tegen. De gehele Bondsregering, met kan- Gottwald's dagboek verdwenen Uit Ankara wordt gemeld dat een I selier Adenauer, was in de dichtbe- hevige aardschok is gevoeld in de zette zaal aanwezig, provincies West- en Midden-Anatolie, Op grond van de overeenkomst zal in het bijzonder in de omgeving van West-Duitsland Israël goederen ter Stamboel en Smyrna. waarde van ongeveer 2.810 millioen De bevolking is in paniek de straat I gulden leveren als gedeeltelijke ver- opgegaan. I goeding voor de Nazi-misdaden je- aangetekend. Het blad zegt, dat de politie hon derden personen uit de omgeving van Gottwald zonder resultaat heeft verhoord, ;en, die er zullen binnenkomen en Aragon zal ze moeten publiceren ook. Picasso zelf toonde zich verbaasd en verdrietig. Hij zeide: „Toen Sta lin gestorven was, stuurde Aragon ■n. T-» ni i ji l -ii j i J ®ij een telegram, of ik niet wa'. doen De „Daily Sketch schrgft, dat het jcon Daar fa geen schrijver ben, te- dagboek tijdens de tweedaagse ziekte kende ik iets. Ik schetste wat ik voel- van de president uit een koffer werd i de. Daar ik Stalin nooit gtzien had, ontvreemd, maar dat de verdwijning deed ik mijn best om het zoveel mo- na WA overlijden van Gottwald I gelijk te laten gelijken. Het schijnt werd ontdekt. J hun niet bevallen te zijn. Jammer". Nieuw huwelijk van president Peron? Ir. P. Regout te Maastricht is benoemd tot commandeur in de Or de van het H. Graf. i Verdeeldheid overal De Westduitse Bondsdag heeft met 193 tegen 178 stemmen een commis sie ingesteld, die een nieuwe Kies wet zal ontwerpen. Vijf maanden vóór de verkiezingen voor de Duitse Bondsdag is de parle mentaire strijd begonnen over de vraag, hoe de dertig millioen Duitse kiezers hun vier of vijfhonderd afge vaardigden zullen moeten kiezen. De meningen in de Duitse Bondsdag, ook in de regeringspartijen zelf, zijn daar over zó verdeeld, dat men vooreerst geen andere mogelijkheid heeft ge zien dan een bijzondere commissie te vormen, die drie ingediende wets ontwerpen nader onder het oog zal zien. Het door de regering ingediende wetsvoorstel overleefde de eerste parlementaire stemming slechts met twee stemmen en het is bij voorbaat zeker, dat het in zijn huidige vorm geen kans maakt. Het door minister dr. Lehr opgestelde ontwerp is name lijk door de openbare mening op een vernietigende critiek onthaald, hoofd zakelijk daar het de indruk gewekt Een Italiaanse krant bericht, dat Gravin Edda Ciano de dochter van Musso lini, in het huwelijk zal treden met president Peron van Argentinië. Een recente foto van de gravin met haar moeder, Rachele Mussolini. Bonn hervat besprekingen met Cairo De Westduitse Bondsregering en de regering van Egypte zijn overeen gekomen de afgebreken economische onderhandelingen te hervatten, zo heeft het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Een Duitse studiecommissie heeft zich naar Egypte begeven om samen met Egyptische deskundigen de voor waarden voor de bouw van een nieu we stuwdam in de Ngl bg Assoean te onderzoeken. heeft, bedoeld te zijn als een regeling, die het voortbestaan van de huidige coalitie bij voorbaat zou verzekeren. De fracties der regeringspartijen hebben zich bij voorbaat reeds neer gelegd bij de ingrijpende wijziging van het ontwerp. Zij hebben thans haar toevlucht genomen tot het on der het keizerrijk geldende kiesrecht, waarbij in die districten, waar een candidaat geen absolute meerderheid behaalt, opnieuw gestemd wordt. In deze tweede ronde zouden dan, zo hoopt men, de aanhangers van het regeringsfront verenigd in de strijd gaan. Het voorstel der regering zeilt een middenkoers tussen het Britse sys teem en evenredige vertegenwoordi ging, zoals trouwens ook met het in 1949 geldende recht het geval was. Narriman nog niet naar Egypte? Van gewoonlijk betrouwbare zijde in de omgeving van ex-koningin Nar riman van Egypte wordt vernomen, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat Narriman en haar moeder vandaag zoals in het voornerhen lag naar Cairo zullen vertrekken. Een reden, die te Genève wordt ge noemd voor het uitstel, is de krach tige oppositie van een groep republi keinse officieren in de omgeving van de Egyptische premier Naguib. Deze officieren, zo wordt gezegd, zien in Narrimans terugkeer de eer ste stap naar de terugkeer van de kleine koning Foead en mogelijk zelfs naar die van Faroek zelf. Aangenomen wordt, dat de Egypti sche zaakgelastigde te Bern Harriman op last van Cairo in overweging heeft gegeven haar reis uit te stellen zo lang de toestand in Egypte niet op gehelderd is. Bidault over EVG-verdrag Volgens loden van de commissie voor. defensie van de Franse Natio nale Vergadering heeft minister van buitenlandse zaken Bidault verklaard, onthield dat het EVG-verdrag aan het oordeel van het volk moet worden voorge legd als de Nationale Vergadering het niet ratificeert. „Het verdrag is een nationale moeilijkheid die door een nationale uitspraak moet worden opgelost", had hij gezegd. Deze verklaring heeft in de wan delgangen van de Algemene Vergade ring nogal opwinding veroorzaakt. Op de vraag van een der leden van de defensiecommissie of de minister aan een referendum dacht, gaf Bi dault geen duidelijk antwoord. Per- lementsleden merken echter op, dat de enige manier waarop het verdrag aan- het oordeel van het volk kan worden voorgelegd, het houden van nieuwe verkiezingen is, nadat de hui dige Nationale Vergadering tot haar eigen ontbinding besloten heeft. Welingelichte politieke waarnemers zijn van mening, dat Bidault zijn- op merkingen gemaakt heeft om druk uit te oefenen op de Nationale Ver gadering. Hij heeft ook laten door schemeren dat hij geen minister van buitenlandse zaken zal blijven als het EVG-yerdrag niet bekrachtigd wordt. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 15 Maart jl. in Korea zijn gesneuveld: De korporaal J. L. Verlee, leger- nummer, 260820217, geboren 29 Au gustus 1926. Korporaal Verlee was afkomstik uit Amsterdam en was on gehuwd. De soldaat S. van Breukelen, le- gemummer 291094128, geboren 4 Oc tober 1929. Soldaat Van Breukelen was afkomstig uit Oudewater en was ongehuwd. 82.6 millioen gulden In het Nationale Rampen fonds was tot Woensdagavond een bedrag gestort van 82.6 MILLIOEN GULDEN. Sinds Dinsdag is er dus weer 300.000 bijgekomen. .J Jiaviettje Het is dwaasheid te menen, dat moed alleen op het slagveld tot uiting komt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1