3)e £<2ld6e(Eoti^cmt De plof was weer best In Nevada plofte weer een „atoom-ding" Mig viel Amerikaanse B+-50 aan Churchill over de aanval der Migs Landelijk congres van lekenapostolaat Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 18 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12841 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. relefoontjes f 1.50 DUIZEND MAN OP 3 K.M. AFSTAND Ongedeerd, maar van top tot teen door elkaar geschud kropen 1000 mili tairen en 20 verslaggevers gisterochtend uit hun anderhalve meter diepe loopgraven. Zij waren de eerste menselijke wezens, die dichter bij de haard \an een atoomontploffing zijn geweest dan sinds Hirosjima ooit het geval is geweest namelijk op minder dan 3 kilometer afstand. Het was geen „gewone" bom of granaat die om 5.20 uur plaatselijke tijd in de Yucca-woestijn, 110 km. van Las Vegas in de Amerikaanse staat Ne vada, met een lichtflits, feller dan ooit waargenomen, tot explosie kwam. Het was zelfs geen „wapen" in de gebruikelijke zin Maar over wat het dan wèl geweest is, wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Slechts is gezegd, dat de proefneming bedoeld was om na te gaan, welke invloed een atoom explosie zou hebben op een stad of dorp* Heeft Pieck ook longontsteking? De Oost-Duitse president Wilhelm Pieck heeft naar verluidt longontste king en pleuris dezelfde ziekte waaraan enkele dagen geleden presi* dent Gottwald van Tsjechoslowakije is gestorven. De 77-jarige president zou in het Elizabeth ziekenhuis in Oost-Berlijn opgenomen zijn. Per schip naar West-Berlijn Een schip met accommodatie voor vijfhonderd passagiers, de „Deutsch- land", is Maandag, met de gezinnèn van de eigenaars aan boord, uit Oo$t- Duitsland naar West-Berlijn gevaren De vlucht was reeds gedurende enige tijd voorbereid,- onder andere had PRINS BERNHARD OPENDE NIEUWE JAARBEURSHAL NET ECHT Daartoe waren rond de 100 meter verdreven, hoge toren, waarop het ,ding" tot De knal van de explosie gelijk men de voorzorg genomen, het roer rose. Na 19 minuten had de wind in een bepaalde stand vast te zetten, de wolk in Zuidoostelijke richting 2odat op het gevaarlgkste traject van ontploffing werd gebracht en die volkomen werd verpulverd, twee huizen van twee verdiepingen ge bouwd (20.000 dollar). Het ene vlak bij, het andere op km afstand. Ir. deze huizen zaten poppen aan de koffietafel, terwijl enige andere pop pen in een schuilkelder waren ge plaatst. Verder had men een aantal dieren in de omgeving van de toren ge bracht, terwijl ten slotte her en der tientallen auto's waren opgesteld. Aan de hand van de verzamelde ge gevens wil men nu nagaan, hoe mens, dier en stad het beste be schermd kunnen worden tegen een eventuele atoomaanval, terwijl ar chitecten de toekomstige bouw van woningen zullen bestuderen. Het schouwspel van de explosie hebben niét minder dan 80 millioen Amerikanen (de helft van Amerika's bevolking) kunnen gadeslaan dank zij de televisie. Niet alle Amerikanen hadden te levisie nodig om de felle lichtflits te kunnen zien. In Las Vegas" waren de flits en de paddenstoelvormige wolk duidelijk te zien. Ofschoon de hemel door de aan brekende dageraad al lichtblauw was, was de lichtflits oogverblin dend. Eerst hei-wit, daarna snel geel wordend, met iets van rose. Na on geveer vijf seconden was zij ver dwenen. Toen steeg de befaamde atoomwolk kaarsrecht omhoog, het geen er op duidt, dat er weinig wind v/as. Zij had de vorm van een ruit en was uit de verte gezien zacht- Hoe is het met Thorez? staande met een ontploffing van 15.000 ton dynamiet en qua kracht engeveer drievierde van de bommen van het Hirosjima-type was niet zo spectaculair als bij de 34 vroege re proefnemingen in de V. S. Maar desondanks konden autoriteiten, die op een heuvel, 11 km verwijderd, het schouwspel gadesloegen, de luchtdruk nog behoorlijk voelen, al bemerkten zij niets van de hitte. Deze hitte zijn de 1000 militairen de tocht de opvarenden zich gedekt konden houden, aldus meldt de „Ti mes". De eigenaars hadden order gekre gen het schip voor reparatie naar Plauen in Brandenburg te bren gen. Inpiaats daarvan koersten zij via het Hohenzollern-kanaal naar de Havel, welke door West-Berlijn loopt. Toen mannen van de volkspolitie bij Niederneuendorf bemerkten, dat de „Deutschland" niet het omleidings kanaal, dat op last van de Oost-Duit se autoriteiten buiten West-Berlijn aangelegd, maar de Havel op en de 20 journalisten ook te boven voer, openden zij karabijn- en ma- gekomen. Met hun hc-'d stijl tegen' chinegeweervuur op het schip. Nie- mand der opvarenden werd gewond de grond gedrukt, wachtten zij m en de „Deutschland" bereikte de hun loopgraven op het ogenblik van West-Berlijnse waterwegen, de ontploffing, die op de seconde precies kwam. Vijf minuten later stonden zij op lichtelijk duizelig van de enorme knal en de verschrik kelijke luchtdruk, maar lichamelijk ongedeerd. Naar het Franse blad „Paris Pres- se" meldt, heeft de Franse commu nistische leider Maurice Thorez, die reeds' meer dan twee jaar om ge zondheidsredenen in de Sowjet-Unie vertoeft, twee maanden geleden weer een hersensbloeding gehad, waardoor het uitgesloten moet worden geacht, dat hij naar Frankrijk terugkeert om de leiding van de partij weer op zich te nemen. Dit bericht is door de waarnemende secretaris-generaal derr partij Duclos, en andere leden der JNaVÏgatlC-lOUt delegatie, die Stalins' begrafenis heeft bijgewoond, uit Moskou meegebracht, aldus het blad. Naar verluidt zijn de twee hou ten huizen, die door de organisatie voor de burgerlijke verdediging wa ren geconstrueerd, verwoest, terwijl de metalen toren, waarop de ont ploffing plaats vond, verdampte. De paddestoel wolk bereikte een hoogte van 13.000 meter. Een vluchtig onderzoek van de 59 auto's, die werden blootgesteld aan de ontploffing, heeft aangetoond, dat zij zeer radioactief zijn, maar dat de schade betrekkelijk gering is aan de wagens, die het verst van de ont ploffing verwijderd waren. De daken van de auto's, die zich op een afstand van drie kilometer van de ontploffing bevonden en waarvan de ramen gesloten waren, zijn geheel en al ingedrukt, daaren tegen schijnen de wagens die de ra men open hadden, niet beschadigd te zijn. Deze bleken nog te gebrui ken. Militaire missie verlaat Indonesië De Nederlandse en Indonesische regéringen zijn overeengekomen, tus sen 20 en 31 Maart te Djakarta be sprekingen te voeren over de pro blemen, welke verband houden met het aflopen van de overeenkomst over de Nederlandse militaire missie in Indonesië, op 31 December van dit jaar. BÜ deze besprekingen zal voor beide regeringen uitgangspunt zijn, dat deze overeenkomst niet z$l wor- den verlengd. JAPANSE BEWAPENING. Gisteren is een plan gepubliceerd voor de herbewapening van Japan binnen zes jaar, met 15 leger-divisies, 3700 vliegtuigen en een vloot van 300.000 ton. De vloot zou hoofdzakelijk bestaan uit torpedobootjagers van 1600 ton, met een snelheid van 33 knopen. De kosten worden geschat op ruim 16 milliard gulden voor Japan en op een Amerikaanse bijdrage van onge veer 13 milliard gulden. Dinsdagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard de „Bern hardhal" op het terrein van de Kon. Ned Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht officiéél geopend. Tussen een erewacht van jongens van ambachtsscholen Hep Z. K. H. vergezeld door de voorzitter van het bestuur van de Jaarbeurs, mr. W. H. T. Fockema Andreae, naar de nieuwe hal. Lorentz medaille voor London prof. Premier Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis twee belangrijke ver klaringen afgelegd: 1. Hij beschuldigde de Russen er van, „zonder genade" zeven Britse Tito in Londen President Tito van Zuid-Slavië heeft Dinsdag ten paleize Bucking ham het noenmaal gebruikt met ko ningin Elizabeth van Engeland I Enkele honderden mensen stonden vliegers voor een navigatiefont te builen het paleis op de koms, van hebben gedood, toen zij vorige week maarschalk Tito te wachten Toen Donderdag een „Lincoln"-bommen-1 de hekken binnenreed liet een werper boven Duitsland neerschoten. I deïl va? het PuWiek «n afkeurend I geroep horen. 2. De Engelse zakenman Sanders, I die zogenaamd wegens spionnage in1 A*n 4het noenmaal zaten mede aan Hongarije tot dertien jaar gevange- de hertog van Edinburgh, komngin- nisstraf is veroordeeld (waarvan er moeder Ehzabeth, prinses Margaret, nu drie verstreken rijn), sal niet P^mer en mevrouw Church,U, mi- worden uitgewisseld tegen de ter Eden en zhn echtgenote en de dood veroordeelde en later begena- 'eldc.,: van de arbeiderspartij Attlee digde Chinese terroriste Lee Meng. cn,Jyn e£ Wetïni.e' u De Britse regering heeft een Hon-1 Maarschalk Tito heeft bijna twee gaars voorstel daartoe „na ernstige ""r ln hel Palels Buckingham ver- overweging" verworpen I Een jongeman, die zich tussen de Churchill's verklaring over de aan-1 ™efUgtevoorhet paleis bevond. Is val van de Russisch? MIGS op de 'aerd',wordl er va" be,: Engelse bommenwerper werd door, d „beledigende wnnrden het kabinet goedgekeurd „Het onge- tu wapende vliïgtuig", zo zei hij in het I J'1,0. hfsKImdda?s'n vliegende Lagerhuis, „was op één enkel punt Hy n De afdeling natuurkunde der Ko ninklijke Akademie van Wetenschap pen heeft besloten de Lorentz-me- daille uit te reiken aan Prof. Fritz London, hoogleraar aan de Duke Uni versity, Department of Chemistry, Durham, North Caroline, V. S. Het ligt in het voornemen de plechtige overhandiging te doen geschieden in een bijzondere zitting der afdeling natuurkunde op 27 Juni a.s. in het kader van de herdenking van de 100ste geboortedag van Lorentz, die in dezelfde week te Leiden zal wor den gehouden. per ongeluk boven Oostduits gebied gekomen. Maar de getuigenissen van waar nemers op de grond en het vinden van scherven van door Russische ja gers afgevuurde granaten bewijzen, dat deze jagers binnen de grenzen van de Westelijke zone herhaalde lijk vuurden op de „Lincoln"-bom- menwerper en dit toestel zonder ge nade vernielden." Churchill verklaarde dan, dat de zeven vliegers werden gedood voor reed rond in een kogelvrije auto met dikke glazen. In het Britse Museum boog hij zich over de Magna Charta, het oer-document der En gelse democratie. In de Tower be keek hij de plaats, waar verraders werden terechtgesteld. Steeds werd hij geëscorteerd door veertien mo tor-agenten. Het communistische staatshoofd maakte ook een zitting van de Lon dense County Council (gemeente raad) mede. Hij hield er ook een korte speech en overhandigde een een fout, die zij reeds bezig waren cheque van 1000 voor oorlogswe- te herstellen en die volgens de ge- 2en- wone methode van protest en onder zoek afgedaan had kunnen worden. „Zouden bijvoorbeeld - Russische vliegtuigen boven onze zone komen, dan zou alles worden gedaan om ze te waarschuwen en zoals normaal is bij landen, die in vrede met elkaar leven om het verlies van mensen levens te vermijden". Tegen de avond ging Tito praten met Churchill en Eden, op Downing- street 10. Men gelooft dat het voor al ging over de situatie in hqt Krem lin na de dood van Stalin. Gister avond gaf Eden een diner. Welingelichte woordvoerders. t< Londen zeggen, dat Tito waarschijn lijk ook zal worden uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. DEZE SCHOOT ECHTER TERUG Voor de Oostkust van Kamtsjatka (Siberië) heeft Zondag een Russische M'g-15 een Amerikaanse B-50 bom menwerper, die" een verkennings vlucht maakte, aangevallen, maar de bommenwerper beet van zich af en verjoeg de jager met machinegeweer- geschut. Volgens' de Amerikaanse lucht macht is het incident gebeurd op 160 km. ten Oosten en iets ten Noorden van Petropavlovsk. een Russische militaire basis' aan de Zuidpunt van het schiereiland Kamtsjatka. De B-50 maakte een routinevlucht voor het verzamelen van gegevens over de weersomstandigheden. Twee Russische Migs 9nderscheptcn het toestel, maar slechts één viel het aan. De bommenwerper beantwoordde het vuur, maar naar het schijnt liep geen van beide toestellen schade op. De B-50 was' van een basis op Alaska opgestegen. Er hebben geregeld verkennings vluchten plaats met het doel gege vens over het weer te verzamelen en deze vluchten strekken zich uit tot aan de Noordpool. Dit is evenwel de eerste keer, dat (volgens officiële mededelingen) deze vliegtuigen zo dicht tot Rui&ische gebied waren ge naderd. Amerika eist schadevergoeding De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie en Hongarije medege deeld, dat zij zich zullen wenden tot het Internationaal Hof van Justitie te Den Haag, tenzij beide landen te gemoet komen aan een eis tot scha devergoeding voor een in 1951 boven Hongarije tot landen gedwongen Amerikaanse vliegtuig. In de nota's aan de beide regerin gen eist de Amerikaanse regering een .schadevergoeding van 637.894 dollar en 11 centen met een rente van zes percent. In de Amerikaanse nota's wordt gezegd, dat het tot landen dwingen van het Amerikaanse vliegtuig door Russische piloten boven Hongarije in strijd was met het Hongaars'e vre desverdrag en het Amerikaans-Hon gaars vriensohapsverdrag. In het bedrag voor de schadever goeding is' het bedrag, dat de Ver enigde Staten moesten betalen voor de vrijlating van de vier inzittenden 123.505 dollar 15 eent, inbegrepen. Evenals vorig jaar zal van 49 Mei van dit jaar een studieweek ge houden worden voor Katholieke blinden in het Gemeenschapsoord „Drakenburg" bij Baarn. Voordrach ten over de volgende onderwerpen staan op het programma: Een gods dienstig probleem, kerkgeschiedenis, de mens in de kunst, sterrenkunde, nieuwe bronnen van energie, occulte verschijnselen; verder zal er een wandeling plaats hebben in de vrije natuur, met onderrichting omtrent planten en dieren en ook zal er, even als verleden jaar, een debat- of vra- genmiddag zijn met als onderwerp „Het Blindenwezen". Christentaak in onze wereld TWEE ZILVEREN PRELATEN BU DE FRANCISCANEN. Morgen vieren mgr. Constans Kra mer O.F.M., bisschop van Luan Shansi in China en mgr. Oscar Cre- mers O.F.M., Apostolisch Prefect van de Apostolische Prefectuur van Hollandia Ned. Nieuw Guinea, hun 25-jarig priesterfeest. Beide jubila rissen hebben in de afgelopen jaren de harde werkelijkheid van het le ven leren kennen. Mgr. Kramer zag zijn gehele diocees door communis ten bezet en leeggeplunderd Na een jaar gevangenschap, tijdens welke de bisschop door de communisten zoveel mogelijk in zijn bisschoppelijke en priesterlijke waardigheid werd ge krenkt, is hij door een schijnrecht- bank uit zijn diocees en uit China verbannen en uitgewezen. Momen teel vertoeft de bisschop bij zijn fa milie te Bolsward. Mgr. Cremers maakte de mensont erende concentratiekampen van de Japanners op Java mee en vertoeft momenteel in zijn prefectuur te Hol landia. Ter voorbereiding en bezinning op het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland zal van 2426 April in het Casino te Den Bosch onder de titel „Het Apostolaat van de Christen in de wereld" een groot landelijk congres voor liet lekenapostolaat worden ge houden. Dit congres beoogt meer dan een historische bezinning, een richting-bepalen voor de toekomst te zUn. Een driehonderdtal afge vaardigden werkende op de ver schillende deelgebieden van het apostolaat zal aan dit congres deelnemen met het doel door een diepgaande bespreking van prae-ad- viezen meer inzicht te krijgen in de grote lijn van het gehele aposto- laatsleven. Het initiatief tot dit congres is reeds nader uitgewerkt door een congrescommissie, bestaande uit af gevaardigden van de St. Willibrord- vereniging, de Federatie der Gods dienstige Verenigingen, het Katho liek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, de Katholieke Vrouwenbeweging, het Landelijk Sociaal-Charitatief Centrum, de Ka tholieke Jeugdraad en de Katholieke Actie. Ruim tachtig Katholieke vereni gingen, organisaties en bewegingen zijn reeds uitgenodigd deelnemers naar dit congres te willen afvaardi gen. Vrijdagavond 24 April te 19.00 uur wordt het congres geopend met een plenaire zitting, waarin de al gemene probleemstelling naar voren komt. In deze plenaire bijeenkomst spreekt prof. dr. J. Groot uit War mond over „De getrouwe getuige" (Christus en Zyn getuigen Aard en structuur van het Christelijk ge tuigen). Hierna spreekt pater dr. Arts, O.Carm. over „De volheid van ons getuigen". (Ons getuigen gedurende de laatste 100 jaar in Nederland Oorzaak van de feitelijke begrenzin gen De noodzaak van een vol- heidsverl-ngen). Zaterdag 25 April is geheel gewijd aan besprekingen in zeven afzon derlijke werkgroepen. Elke werk groep bestudeert en bespreekt op deze dag een daartoe verstrekt prae- advies. De verdeling in werkgroepen en prae-adviseurs is als volgt gedacht: I. Het Apostolaat in zijn ontmoe ting met de onkerkelijken en onge lovigen, prof. mr. J. v. d. Ven, Bilt- hoven. II. Het Apostolaat in zijn ontmoe ting met de gedeelde Christenheid, dr. Fr. Thijssen. Utrecht. III. Het Apostolaat en de noodle- niging, mej. W. Hillcn, Sittard. IV. Het Apostolaat in de kerste ning van het beroepsleven, dr. J. Feldbrugge, Utrecht. V. Het Apostolaat in de zorg voor het sociale bestel, prof. dr. J. Pon- sioen S.C.J., Princcnhage. VI. Het Apostolaat en het heden daagse gezinsleven, mr. L. Baas, Amersfoort en mevr. J. Severijncn Cals, Boekei. VII. Apostolaat en Cultuur, Geurt Brinkgreve, Amsterdam. Des avonds Kamcrmuziek-uitvoe- ring door het Brabants Strijktrio in samenwerking met de pianist Ge rard van Blerk. Zondagmiddag te 14 uur volgt de proto slotzitting van het congres. Tijdens deze slotzitting geeft prof. dr. ir. F. Ph. A. Tcllegen, landelijk voorzitter der Katholieke Actie, een synthese van het besprokene en van de conclusies der zeven werkgroe pen. Op het congres worden behalve do afgevaardigden een aantal autori teiten verwacht, alsmede enige ver tegenwoordigers uit de kringen van het lekenapostolaat in België, Duits land en Italië. ZEVEN MIFJTATFEN GEARRESTEERD. In het militaire kamp te Sprundel werden zeven militairen van de wacht gearresteerd in verband met door hen gepleegde verduisteringen meldt „Trouw". Een grote hoe veelheid goederen hebben deze mi litairen zich toegeëigend. Een auto vol met o.a. nieuwe kieren en schoei sel ongeveer ter waarde van 600 kon achterhaald worden. Hierbij werdem de militairen op heterdaad betrapt. 82.3 millioen gulden In het Nationale Rampen fonds is tot Dinsdagavond een bedrag gestort van 82.3 MILLIOEN GULDEN Sinds Maandag is er weer 300.000 bijgekomen. .J 3lwteUje Doe nooit een ander bewust pijn, onbewust doen wij het al dikwijls genoeg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1