roeiie taiel De herkenning van kanker Faber en Bikker blijven in arrest De Britse handel op China De Mau Mau laat niet af Gottwald's dood HOE wordt het weer? DINSDAG 17 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ontdekking van arts te Bilthoven Dr. W. A. G. van Everdingen uit Bilthoven is na jarenlange onder zoekingen er in geslaagd een metho de te vinden welke leidt tot een vroegtijdige herkenning van de kan ker. Tot nu toe was het zo dat door ra dium- of röntgenbestraling of ope ratie de ziekte in vele gevallen tot staan .kon worden gebracht. Thans is men echter door onderzoekingen, o a. in de laboratoria van Noury- phrama te Deventer, tot het inzicht gekomen dat de oorzaak van de kanker ligt in een stoornis van de algemene stofwisseling, een gevolg van defecten in bepaalde enzym systemen. Dientengevolge ontstaat er ook een stoornis in de celstofwis seling waardoor de cellen slecht gaan functionnercn en onder be paalde omstandigheden tengevol- go van een of andere prikkel kunnen gaan woekeren. Hierdoor ontstaat het kankergezwel. Bij verder onderzoek bleek dat ook gezonde personen soms een stoornis hebben in het enzymsys- toem. Mon ontdekte vervolgens, die stoornis op te kunnen heffen, al thans heel vaak, indien men deze persoon veertien, dagen lang een ge standaardiseerd enzym-praeparaat De uit de gevangenis van Breda gevluchte oorlogsmisdadigers Faber en Bikker blijven vooralsnog in West-Duitsland in hechtenis. Het ge rechtshof te Dusseldorp heeft het be vel tot voorlopige hechtenis tegen Faber gewijzigd in een bevel tot blij vende hechtenis, met dien verstan de, dat deze order telkens voor twee maanden geldt. Het Hof te Hamm besloot, dat ook Bikker vooreerst in hechtenis moet blijven. De andere vijf uit Breda gevluchte oorlogsmisdadigers bevinden zich nog steeds op vrije voeten. Ten aanzien van het door de Ne derlandse regering gedane verzoek om uitlevering verklaarde Maandag een woordvoerder van het Hof te Dusseldorp, dat voorlopig niet op een beslissing ten deze behoeft te worden gerekend, aangezien hiervoor zeer moeilijke juridische kwesties moeten worden opgelost. Zaterdagmiddag is te Reuver het 3-jarig zoontje van de familie S. in een wastobbe met water verdron ken. De moeder van het kind was buiten haar huis aan de was bezig, doch moest even binnenshuis zijn. 'Ioen zij terugkeerde, was het on heil reeds geschied. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. liet innemen. Het bleek dat men in dergelijke gevallen te maken had met mensen die een enzym-arm voedsel ge bruikten. Enzymen zijn stoffen die met het voedsel worden ingenomen en die in zeer kleine hoeveelheden noodzakelijk zijn voor de stofwisse ling van het organisme. Zij komen voor in ongekookte groenten en vruchten, doch worden door het ko ken vernietigd. R.K. onderwijzers vergaderden Geen gehuwde vrouw in het onderwijs Er moet een krachtige actie ge voerd worden voor het Katholiek Onderwijs, vooral in die streken, waar een relatieve stilstand of zelfs achteruitgang van het Kath. Bij zondere Onderwijs moet worden ge constateerd. Als tegen-offensief in de strijd, door volksonderwijs en aanverwan te instelingen aangebonden, werd besloten tot plaatselijke acties in nauw verband met de bestaande commissie van het Kath. Centraal Bureau. Dat in deze strijd het kleu teronderwijs steeds meer zal wor den betrokken, spreekt vanzelf. Dit is de mening van de verbonds- bestuurders van de Kath. Onderwijs Vereniging, welke tot uiting kwam tijdens een bijeenkomst gedurende het afgelopen weekend in Utrecht gehouden. De Kath. Onderw. Ver. sprak zich reeds vroeger uit tegen de gehuwde onderwijzeres in de school. Naar aanleiding van de publicatie van de staatscommissie sprak de vergade ring zich nogmaals uit voor handha ving van dit standpunt en wenste, dat de bestaande toestand gehand haafd blijft, waarbij voor een on derwijzeres, die in het huwelijk treedt, geen subsidie meer wordt ge geven. In noodgevallen kan de Kath. Onderw. Ver. zich met de tij delijke aanstelling van een gehuwde onderwijzeres verenigen. De voorz. van de vergadering ves tigde voorts nog de aandacht op het onderwijzerscongres van 29 April, dat ter gelegenheid van de viering van Honderd jaar Herstel Bisschop pelijke Hiërarchie zal worden ge houden. De Kath. Centraio voor Lectuur voorziening viert op 27 Maart a.s. haar eerste lustrum met een natio naal congres in Esplanade te Utrecht. Dit is het eerste in de cyclus con gressen die de viering van het her stel der bisschoppelijke hiërarchie zullen omkransen. Op het congres zal o.m. gesproken worden door oud minister prof. dr. J Gielen en dr. A. J. M. Cornelissen uit Nijmegen. De minister van Onderwijs, mr. J. Cals, en mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor, zijn uitgenodigd tot bijwoning van een gedeelte van het congres. Britse schepen, waar ook ter we reld, zullen met ingang van 31 Maart een speciale vergunning nodig heb ben om naar haven in Noord-Korea en continentaal China te mogen va ren. Ook voor een tocht tussen ha vens in» deze twee landen is een der gelijke vergunning nodig. Er was reeds een verbod op de uitvoer van strategische materialen naar deze landen, maar Britse sche pen konden buiten Groot-Brittannië materiaal aan boord nemen en dit naar China brengen. De thans geno men maatregel is de eerste stap, die Engeland doet in overeenstemming met minister Eden's belofte aan Ei senhower, het verbod op de uitvoer van strategische materialen naar China te verscherpen. (Reuter). Militairen en politie hebben giste ren in het gebied van Njeri en Fort Hall 12 leden van de Mau-Mau dood geschoten en ruim honderd gevangen genomen. Verleden week zijn in totaal 35 le den van de Mau-Mau gedood. Volgens hoge politiefunctionaris sen neemt de activiteit van de Mau- Mau, ondanks strenge tegenmaatregeT len, toe. Een blanke politie-officier deelde ccn cerrespondent van Reuter mede, dat hij vreesde, dat de spanning zou leiden tot een grootscheeps treffen tussen inheemsen en dc politie. Uit het Riftdal zijn in de afgelo pen maand ruim honderdduizend Ki- kocjoes weggetrokken naar de reser vaten van hun stam bij 'Fort Hall, Kiamboe en Njeri. Men neemt aan dat nog horiderduizend voorbereidin gen treffen voor de trek naar de re servaten, aldus Reuter. Als men hen vraagt, waarom zij hun vee voor lage prijzen verkopen en hun oogsten in de steek laten, dan antwoorden de Kikoejoes bijna al tijd: „Er komen binnenkort grote moeilijkheden. Wij moeten bij onze eigen mensen zijn". Aan de atoomproefneming, die vandaag in Nevada op een afstand van 120 kilometer van Las Vegas ge houden zou worden, gouden onder meer 1.000 militairen deelnemers, die zich in éénmansgaten op een afstand van slechts drie kilometer van het centrum van de ontploffing zouden bevinden. De ontploffing zou op de vroege ochtend (14.20 Nederlandse tijd) tot stand worden gebracht. Een radiografisch bestuurd vlieg tuig van de marine zou naar het centrum gezonden worden voor het verzamelen van gegevens. De wind richting zou in een bepaalde richting moeten zijn. Zo niet, dan zou de proef uitgesteld worden. De kracht van de explosie van het te beproe ven wapen wordt geschat aan die van 15.000 ton conventionele spring stof". Van bevoegde zijde is ver klaard, dat de kracht niet zo groot is als die van een grote atoombom doch de „besmetting" met radio-ac tiviteit wordt aanzienlijk genoemd. Onder meer zullen twee „doorsnee- Amerikaanse" huizen, een aantal dieren, auto's en textiel beproefd worden. Te Praag is een door zes artsen ondertekende verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd dat nij lijkschouwing is gebleken, dat presi dent Gottwald is overleden aan ver kalking van de aorta, waardoor in wendige bloedingen optraden. De Chinees-communistische eerste minister Tsjoe En Lai. zal aan het hoofd staan van de Chinese afvaar diging, die de begrafenis van Gott wald zal bijwonen. Tsjoe bevindt zich te Moskou, waar hij de bijzetting van Stalin heeft bijgewoond. Poolse piloot krijgt asyl De Deense regering heeft gisteren het besluit genomen opi asyl te ver lenen aan de Poolse piloot die elf da gen geleden met zijn MIG-15 op het Deense eiland Bornholm landde. Het besluit is overgebracht aan de Pool se gezant, die bij dezelfde gelegen heid te horen kreeg', dat de Denen gereed zijn om de onderhandelingen over de teruggave van het vliegtuig te beginnen. De Poolse gezant ver wacht, dat het niet meer dan een paar dagen zal duren, voordat het toestel naar Polen kan worden ver scheept. De piloot zal waarschijnlijk naar Amerika gaan. Het is niet mogelijk hem als gewoon immigrant in Ame rika toe te laten, daar het jaarlijks toegestane aantal Polen de grens van de Verenigde Staten al heeft over schreden. Maar er is een andere ma nier, n.l. via de wet die het mogelijk maakt dat er per jaar een bepaald aantal buitenlanders van Slavische origine in het Amerikaanse leger wordt opgenomen. Weer 25.000 mannen in de Stille Omgang Ook de tweede Stille Omgang van dit jaar is uitstekend verlopen. Ruim 25.000 mannen en jongens uit alle delen van het land kwamen met trei nen en bussen naar de hoofdstad, waar politie, verkenners en be stuursleden weer voor een perfecte regeling zorgden. Onder de deelnemers bevonden zich 2.000 Noord-Limburgers met hun bis schop-coadjutor mgr. Hanssne in hun midden, die voor de drie Limburgse groepen in de Krijtberg-kerk een korte predicatie hield. De lange rij van biddende man nen werd geopend door enige hon derden Amsterdamse dokwerkers. Bovendien bevond zich een groep van 800 Volendammers in hun typi sche klederdracht onder de deelne mers, evenals een groep van 200 man Luchtstrijdkrachten, onder aanvoe ring van aalmoezenier Vroom. Eni ge Amsterdamse parochies sloten de rij. Het weer was prachtig en niets verstoorde de rust, waarin deze bid dende keten zich door nachtelijk Amsterdam slingerde. Naar wij van de Nederlandse Spoorwegen vernemen heeft de rijkswaterstaat thans toestemming gegeven tot het onderhouden van 'n autobusdienst tussen Dordrecht en Breda en tussen Dordrecht en Ze venbergen via Moerdijk ingaande Donderdag 19 Maart a.s. De autobus sen van de dienst DordrechtZeven bergen zullen te Zevenbergen aan sluiten op de treinen Zevenbergen Roosendaal, waarvan de dienstrege ling wederom wordt gewijzigd om de aansluitingen mogelijk te maken. De locale treindienst tussen Rotterdam DP en Dordrecht zal eveneens op 19 Maart a.s. geheel worden hervat. De autobussen van beide diensten zullen te Lage Zwaluwe stoppen nabij hotel „Brabant". WEG GOUDA—BODEGRAVEN 5 MAANDEN GESTREMD. De K. N. A C. aeelt mede, dat de Bodegraafse straatweg te Gouda van 7 April tot en met 7 September voor alle verkeer, behalve wielrijders zal zijn gesloten. Hoewel men, naar men de K. N. A. C. op een desbetreffende vraag ver zekerde zoveel mogelijk zal trachten het verkeer met personenauto's toch nog langs de opgebroken weg te voe ren, zal het verkeei in het algemeen circa 3 km. om moeten rijden over de xijksweg GoudaUtrecht en de aftak king van deze weg naar Bodegraven. Drie lijken op drie plaatsen Gisteren zijn op drie verschillende plaatsen in Nederland stoffelijke resten gevonden van mensep, die kennedjk door verdrinking om het le ven zijn gekomen. Te Maastricht vond men in de Maas het stoffelijk overschot van de 26- jarige M. R., die vijf weken gele den vermist weid. Reeds toen ver moedde men, dat de jongeman ver dronken zou zijn; het schijnt, dat het lichaam vastgezeten heeft aan het anker van een schip. Uit het Binnen-IJ te Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk over schot opgehaald van een tot nu toe onbekende man. Het lichaam, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, is naar het Wilhelmina- ziekènhuis overgebracht. Ook in het Noordzeekanaal bij Zaandam is gisteren het lichaam van een onbekende man opgehaald. De stoffelijke resten zijn naar het ge meentelijke Ziekenhuis van Zaandam overgebracht. MILITAIREN BLUSTEN GROTE HEIDEBRAND. Vermoedelijk, doordat een van de aldaai nog verspreid liggende phos- phor-granaten tot ontbranding kwam is gisteren een felle brand uitgebro ken op de heide van Woensdreeht, waardoor een nieuwe aanplant den- ne'bomen het slachtoffer van het vuur dreigde te worden. Honderden mili tairen van het nabij gelegen vlieveld Woensdreeht rukten uit en slaagden, na ruim anderhalf uui hard werken, het vuur meester te worden. Nog enige uren werden besteed aan het nablussingswerk. De schade, die aan de jonge aanplanting is toegebracht, is nog niet te schatten DE MOORD TE AARDENBURG. De vlashandelaar R. C. te Aarden burg in Zeeuwsch-Vlaanderen is aan gehouden, omdat er verdenkingen tegen hem zijn gerezen in verband met de dood van de 83-jarige wedu we Van de Bossch-Meule. De we duwe werd onlangs in haar woning te Eede. gemeente Aardenburg, dood aangeti'offen in omstandigheden, die duidelijk op moord wezen. Nieuwe N.S.-service Spoorwegpolitie helpt reizigers Vandaag zal tc Utrecht een nieuw experiment van de Nederlandse Spoorwegen tot leven komen, dat be oogt de service aan het publiek moer op te voeren. Gekleed in een zwart uniform, met het embleem „spoorwegpolitie" op hun mouw, lopen vandaag vier spoorwegmannen op de Utrechtse perrons. Zij hebben tot taak de orde op de perrons te bewaren en het publiek van dienst te zyn. Speciaal wanneer een druk reizigersverkeer verwacht kan worden zoals bij jaarbeurzen, voetbalwedstrijden, gro te tentoonstellingen e.d. zullen deze mannen ingezet worden. Wanneer het experiment te Utrecth slaagt, zal binnenkort ook op de andere grote stations van Nederland spoorwegpo litie geplaatst worden. i NIEUW KATH. ZIEKENHUIS TE DEVENTER. De geestelijke- en rijksautoriteiten hebben goedkeuring gehecht aan een plan dat voorziet in de bouw van een nieuwe R.K. ziekenhuis met bij behorend klooster te Deventer. De kosten worden geraamd op vijf mil- lioen gulden. Men hoopt omstreeks het midden van dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. Er zullen waar schijnlijk drie jaar met de bouw zijn gemoeid. De plannen om het huidige St. Jo- seph-ziekenhuis aan de Nieuwstraat door een nieuw te vervangen be staan reeds verscheidene jaren. De gemeente heeft reeds lang geleden voor dit doel grond afgestaan tussen de Ceintuurbaan en de Brinkgrever- weg. De plannen werden ontworpen door het architectenbureau Van der Laan, Hermans en Van der Eerden te Leiden in samenwerking met de architect Bodifee te Deventer. Het nieuwe ziekenhuis zal 218 bed den tellen met mogelijkheid van uit breiding tot 350 bedden. Evenals het St. Joseph-ziekenhuis is ook het nieuwe ziekenhuis bestemd voor de verpleging van personen van alle ge zindten. De Zusters van Liefde van Tilburg zullen de kern van het ver plegend personeel blijven vormen. De regenten van het St. Joseph- ziekenhuis zullen de benodigde gel den deels uit leningen fourneren. Het rijk heeft zich garant gesteld voor drie-zevende deel van de rente. De overige vier zevende zijn rendabel. Auto reed in op stilstaande wagen 1 Dode2 gewonden Gistermorgen reden drie veehan- delaren op de weg RoosendaalJjQjyk wg Breda op weg naar de veemarkt te Rotterdam, toen de bestuurder, de veehandelaar Vossen uit Oud-Vosse- meer, bij Rucphen te laat reageer de en in volle vaart op een stil staande veewagen reed. De bestuurder had ogenschijnlijk een onbeduidende hoofdwonde, maar inwendig moeten er bloedingen ont staan zijn, want hij overleed enkele ogenblikken na het ongeval. De twee andere inzittenden, zijn zoon en een veehandelaar uit Tho- len, werden ernstig gewond. Nieuwe Tonge gaat aldus be sloot. gisteren de gemeenteraad een bedrag van 500.000 gulden le nen; dit ter bestrijding van de enor me onkosten, die de ramp meege bracht heeft en nog mee zal bren gen. Alleen al het opruimimgswerk heeft in drie weken tijds een bedrag van 125.000 gekost. Voorts werd in de raad bekend gemaakt, dat een plan ontworpen is tot het bouwen van 150 nieuwe woningen. Bij het botsen tegen een auto viel de 56-jarige Hilversummer A. v. Santen Zaterdagavond zo van zijn fiets, dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Bewusteloos werd hij naar het R.K. ziekenhuis gebracht, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen is overleden. Doordat zij haar evenwicht verloor bij het stoppen van de trarn in de Oranjeboomstraat, viel een 15-jarig meisje uit Rotterdam Za terdagmiddag met haar gezicht op de rijweg. Des nachts is zij aan de opgelopen verwondingen overleden. Wegens schade bij de schroef is de reis van het emigrantenschip „De Grote Beer", dat vandaag naar Ca nada zou vertrekken, uitgesteld tot 19 Maart. 136 Korea-vrijwilligers zijn gis termorgen na een moeilijke dienst tijd in Korea in Rotterdam terug gekeerd. De groep, die indertijd on der commando van kap. Meyer naar Korea vertrok, moest vier doden, een vermiste en 25 gewonden betreu ren. Bij de Noord-Hollandse koolvei lingen ligt nog een voorraad van 3527 wagons bewaarkool opgeslagen tegen 6653 wagons in December 1.1. Hieruit blijkt, dat thans nog maar 47 procent van de aanvraagvoorraad opgeruimd is. In de pauze van zijn revue „Baron Kneut" is gisteravond in theater Carré te Amsterdam de Nederland se revuekomiek Siem Nieuwenhuy- zen gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag 16 Maart en tevens van zijn 60-jarig toneel ju- bileum. Voor deze huldiging had zich een comité gevormd, bestaande uit Hen- riëtte Davids, mevr. H. ter Hall. Roos- je Koehler, Beppie de Vries, Otto Aurich, Lou Bandy, Louis Bouw meester Jr., Johan Buziau, Meyer Hamel, Johan Koehler, Fritz Steiner, Alex Wunning en Coen Spaan. De jubilaris werd namens het hul digingscomité toegespróken door Meyer Hamel, die in warme bewoor dingen uiting gaf aan de waardering voor het vele werk, dat de jarige in zijn lange loopbaan heeft verricht. Meyer Hamel sprak de hoop uit, dat Siem Nieuwenhuyzen nog vele jaren op de planken zal staan. De toe spraak werd door het publiek met een warm applaus onderstreept, Ook waren vele telegrammen met geluk wensen ontvangen. De jubilaris wer den nog geschenken en bloemstuk ken aangeboden, o.a. door de direc teur van Carré, de heer Alex Wun- nink. In zijn antwoordspeech zeide de ju bilaris, dat hij de planken nóg niet wil verlaten, en dat hij hoopt het publiek nog lang van zijn spel te kunnen laten genieten. Het publiek dankte Nieuwenhuyzen voor deze toezegging met een ovatie. Jlatie (GOLF Een oneerlijke militair, die in zijn woonplaats Rilland Bath op he terdaad betrapt werd bij het stelen uit huizen van evacué's is door de Kon. Marechausse in arrest gesteld. HAAGSE POLITIERECHTER. Wraak. Een Leidse stucadoor stond in» het verdachtenbankje bij de Haagse Politierechter omdat hij ver schillende malen benzine had gesto len. Dit waren diefstallen met een geschiedenisje. De verd. had nl. van iemand een auto gekocht en hij meende dat hij bij de koop was af gezet. Toevalligerwijze kwam zijn auto in de garage net naast die van de autohandelaar te staan. Uit wraak had verd. toen telkens met behulp van een slang benzine overgeheveld uit de auto van de handelaar in zijn eigen wagen. Ook toen hij eens op zo'n diefstal was'betrapt waarvan de eigenaar toen geen werk wilde maken ging verd. met zijn daden door. Hij zou toen echter weer uit wraak hebben gehandeld, omdat de eigenaar hem voor de gestolen ben zine 100 had laten betalen, hetgeen z.i. te veel was. De officier vond het een vreemde gang van zaken. Het reclasserings- rapport luidde echter gunstig. De of ficier eiste 400.boete of 400 dagen en een maand voorwaardelijk. Het werd 250 boete of 100 dg. en veer tien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitlokking. Voor de Haagse Po litierechter verschenen twee landar beiders uit Noordwijk, aan wie ten- laste was gelegd, dat zij op een Zon dag een closetpot en een stortbak hadden gestolen van een terrein bij „Solo Mio". De jongens bekenden dit. fie politierechter las uit de stuk ken, dat de werkgever van één» der verdachten de goederen reeds opzij had gezet en tegen zijn knecht had gezegd, dat hij er wel vijf gulden voor overhad, 's Avonds na bioscoop bezoek had de knecht met zijn vriendje, die een riks mee zou krij gen, de closetpot en de stortbak ge haald. De landarbeiders werden veroor deeld resp. tot veertien dagen voor waardelijk en ƒ40.boete en 25. boete of 10 dagen Hierop stond de werkgever te recht aan wie uitlokking was ten» laste gelegd. Nadat hij bij de politie en bij de rechter-commissaris had bekend ontkende hij nu. De rechter wond zich er over op dat verd. in een brief aan het Openbaar Ministerie de politie had verweten een onjuiste verklaring te hebben opgesteld. Conform de eis werd verd. veroor deeld tot 500.boete of vijf maan den. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Vannacht weer op vele plaat sen nachtvorst en hier en daar vorming van mist. Morgen over dag zonnig weer met weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 18 Maart: zon op 6.48, onder 18.49; maan op 7.27 en onder 23.46 uur. MARKTBERICHTEN LEIDEN, lo Maart Groente. Per 100 kg.: i-ode kool 4 2012.gele kool 12.20—13.60, prei 24—44, kro ten 6.307 70, kroten gekookt 11 21, uien 345, peen 25—30, spruiten 1569, aardappelen 7.70, andijvie 70—80 ceni stoofsla 119 150, witlof 2347, winterpeen 9.50 spinazie 46- - 57, per 100 stuks kom kommers 39, salade 821.30, per 100_ bos 3.60—4 17 Maart Varkens. Aanvoer 361 stuks. Prijzen: zware 1,861,90, lichte 1,84- -1,91 zouters 1,80 1,82 per kg. evenci gewicht. Handel vlug Bovendien 3u nuchtere kalveren 2535, per stuk of 8085 cent per kg. levend gewicht. ROTTERDAM, 17 Maart Vee. Aanvoer 4613 stuks totaal, waarvan 530 vette koeien, 1364 gebruiksvee (367 tbc); 30 vette kalveren; 148 gras- kalveren (79 tbc), 2232 nuchtere kal veren, 55 varkens, 92 paarden; 134 schapen, 28 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien t 2,84 2 92, f 2,70—2,80, 2,202,35, en vette ka. veren f 2,85 2,95, 2 752,85, f 2 45—2,65 per kg. levend gewicht; graskalveren 400 350260, nucntere kalveren 41—39 35 per stuk, slachtpaarden 2,05, 1,95 en 1,85 per kg., schapen 135 11090, lammeren 958570, kalf- en Melkkoeien 12001000 860, varekoeien f 840740680, vaarzen 900800700, pinken 600 525400 per stuk Vette koeien aan voer als vorige week handel stroef, niet geheel prijshoudend, prima's bo ven notering; vette kalveren aanvoer matig handel redelijk, prijzen onver anderd; graskalveren aanvoer ge woon, handel kalm, prijzen iets stij ver; nuchtere kalveren aanvoer ruim handel rustig, prijzen iets minder; slachtpaarden aanvoel als vorige week, handel lui, prijzen even hoger, schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel willig, goed prijshou dend kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel iets levendi ger, prijshoudend; varekoeien aan voer ruimer handel tamelijk, prijzen goed te handhaven, vaarzen aanvoer even meer, handel lui beste vaarzen ruim prijshoudend verder onveran derd' pinken aanvoer even meer, handel lui, prijzen onveranderd; tbc- vrij aanvoer iets groter handel leven dig, prijzen constant BODEGRAVEN, 17 Maart. Kaas Aanvoer 21 partijen Prijzen le soort 2,20—2,25, Ie soort 2,13—2,19 en extra 2,30 per kg Overzicht: han del flauw. TER AAR, 16 Maart. Groente. Witlof 38—48 cent, 'dem II 26—38 ct., idem stek 321 cent, spruiten 2738 cent idem B 15 cent, spinazie 47—58 cent, alles per kg. selderij 7 cent per ROELOF AR END*; VLEN, 16 Maart. Bloemen. v d. Eerden 5272 cent, W. Copland 3254 cent, Carara 34 42 cent, Prunus 40- -62 cent, Willem Pitt 44—65 cent, Golden Harvest 50 78 cent, Rose SCepland 44—67 cent, E. Eddy 42—62 cent Albino 38—54 cent. Sonja 40—52 cent. Campfire 38 -54 cent, Bartigon 32- -52 cent, Olym piade 4264 cent John Gay 4563 cent Wlhite Sail 3654 cent, Zeno ber 2545 cent, Moederdag 5275 cent, Ibis 42—48 cent, Dubbele tul pen 3868 cent, Helios 2533 cent, Earlv Glory 27—37 cent. King Alfred 43 cent, Cheerfulness 28—34 cent, Whrestler 28- -35 cent Friihling 50 56 cent, Narcissen volle grond) 17 24 cent, Ibissen 0 601.Freesia's 2465 cent, Anemonen 3254 cent, Blauwe Druifjes 1022 cent. IN NIEUWKOOP IS REEDS VOLOP LENTEVREUGDE Zoals wij gisteren reeds mededeelden, bracht een schaap van de heer L. Vergeer te Nieuwkoop Maandagochtend een vijfling ter wereld. Hier ziet U de „vijf zwarte broeders" met moeke in de we., wandelen. Minstens even trots als het moederschaap is de lS-jarige dochter van de heer Vergeer, aan wie de verzorgipg van dc schapen is toevertrouwd. Foto R/uiterman Nieuwkoop.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2