2)e CöidoeSoii/tcwit Adenauer Adenauers eerzame uitlooppoging Laat Malenkof zijn vredeswil bewijzen Tito in Londen De Europese landbouw- gemeenschap Tsjoeikof wordt soepel Rode vloot groeit gestadig 82 millioen gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 17 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12840 marcheert voorop KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZONDAGSWET II het eerste inleidende artikel over de nieuwe Zondagswet zal men zich ongetwijfeld de vraag stel len wat dit wetsontwerp eigenlijk in houdt. Het ziet er zo op het oog nogal simpel uit. Het verbiedt in artikel 2 eenvoudig onnodig gerucht in de na bijheid van kerken op Zondag, het geeft de burgemeester met het oog daarop bepaalde bevoegdheden en het verbiedt eveneens met het oog daarop in artikel 4 openbare verma kelijkheden des Zondags vóór één uur. Dit is eigenlijk de kern van het hele wetsontwerp. Ter nadere regeling volge, dan een aantal andere bepalingen zoals in ar tikel 4 lid 3, dat een gemeenteraad óók na één uur bepaalde openbare vermakelijkheden kan verbieden en dat de burgemeester volgens regelen door de gemeenteraad te stellen ont heffing kan verlenen van het verbod om openbare vermakelijkheden te houden zowel vóór als na één uur. Verder staat er in datzelfde artikel 4 een bepaling, dat bij algemene maatregel van bestuur daarin te noe men soorten van openbare verma kelijkheden, waarvan redelijkerwijze geen storing van de rust en van de viering van de Zondag te verwachten zijn, niet als openbare vermakelijk heden zullen worden beschouwd. Welke dit zijn zal dus' door de minis ter worden uitgemaakt en het parle ment heeft dit dus, als het dit artikel aanvaardt, aan de minister over te laten. Een volgend artikel houdt een be paling in, dat er vóór één uur ook geen politieke bijeenkomsten en op tochten in de open lucht mogen wor den gehouden. Voorts mag men de openbare rust en orde op Zondag niet storen zonder voldoende reden door arbeid in beroep of bedrijf. Tenslotte is' er dan nog een artikel, dat bepaalt, dat plaatselijke verorde ningen geen verbodsbepalingen mo gen bevatten omtrent sportbeoefe ning of andere vormen van ontspan ning op Zondag, die niet als openba re vermakelijkheid in de zin van de ze wet zijn te beschouwen. "MTAAROP komt dit alles neer? Feitelijk komt het hierop neer, dat het op Zondag verboden zal zijn gerucht of rumoer te verwekken in de nabijheid van kerken en wel voor des middags' één uur. Hier ligt al een moeilijkheid. De liberale buitenker kelijken redeneren aldus: Als men uitgaat van het standpunt, dat de overheid Gods wet niet heeft door te voeren en op te leggen door dwang dan kan men deze dwang ook niet opleggen des Zondags vóór één uur. Want dat zou in strijd zijn met de stelling waar van dit onderwerp uit gaat. Het antwoord daarop is, dat de overheid wel niet tot taak heeft de niet-kerkelijken en de niet-gelovigen te dwingen tot een Zondagsviering zoals .kerkelijken en gelovigen dat wensen, maar dat daarmee niet ge zegd wil zijn ,dat de overheid in deze kwestie in het geheel geen taak zou hebben. De taak der overheid ligt in de publieke sfeer en hier in zover 't goddelijk gebod en de overtuiging der christenen in het openbare leven hierbij is betrokken. Deze onkerkelijken mogen de Zon dag doorbrengen zoals' zij dat willen dat gaat de overheid niet aan. Maar zij mogen niet de Zondag zo doorbrengen, dat zij, die krachtens hun overtuiging die Zondag anders wensens door te brengen, daarin worden gehinderd door hen, die er geen religieuze overtuiging op na hóuden. De niet-gelovige heeft hier een bepaald recht, maar hij mag dat recht niet zo uitoefenen, dat 't recht van de gelovige hierdoor wordt te kort gedaan. Hier ligt nu precies de taak van de overheid. Eigenlijk is het onderscheid dat hier wordt gemaakt tuss'en de Zon dag vóór en na één uur onredelijk. Het is die dag de hele dag Zondag en ook 's middags en 's avonds wor den er Godsdienstoefeningen gehou den, die niet mogen worden verstoord. Daarom is het goed, dat deze wet het mogelijk maakt deze zaken bij plaatselijke verordeningen te rege len, terwijl daarnaast door het arti kel, dat voorschrijft, dat plaatselijke verordeningen geen verbodsbepalin gen mogen bevatten omtrent sport beoefening of andere vormen van ontspanningen, die niet als openbare vermakelijkheid zijn te beschouwen, voorkomen wordt een al te rigoris- tisch optreden van de gemeentera den. Daaromtrent kunnen de a-reli gieuzen dus gerust zijn. Bovendien hebben burgemeesters' 't recht vol gens regelen door de gemeenteraad te s*tellen ontheffing te verlenen van het verbod van openbare vermake lijkheden zowel vóór als na één uur. De a-religieuzen komen dus wel vol komen aan hun trek, maar over die laatste bepaling zal er bij de behan deling van dit wetsontwerp straks nog wel het een en ander te doen zijn. Europees legerplan Donderdag in Bondsdag West-Duitsland zal wel het eerste land zijn, welks parlement zijn goed keuring hecht aan het verdrag tot vorming van een Europees leger. Bijl voorbaat kan men volgens welingelichte kringen in Bonn aannemen, dat de Bondsdag dr. Adenauer geen nieuwe moeilijkheden in de weg zal leggen, wanneer hij op 19 en 20 Maart het beslissende woord van de 400 afgevaar digden zal vragen. De kanselier kan bij voorbaat zeker zijn van een meer derheid, die naar men aanneemt minstens vijftig stemmen zal bedragen. ADENAUERS MOTIEVEN. Alhoewel de kansen op een spoedi ge aanvaarding van het verdrag door de vijf andere parlementen sterk zijn verminderd, heeft dr. Adenauer prijs gesteld op een zeer snelle beslissing in de Bondsdag. In politieke kringen in Bonn worden hiervoor vier rede nen aangegeven. De voornaamste wordt wel geacht, dai de bejaarde bondskanselier niei voornemens is om met lege handen zijn eerste reis over de oceaan te ondernemen. Zoals bekend gaat Ir. Adenauer met Pasen naar de Verenigde Staten en uiter aard heeft hij er prijs opgesteld pre sident Eisennower daar te kunnen verrassen met het bewijs, dat de Bondsrepubliek voornemens is, de door hem gegeven handtekening te bekrachtigen. De Duitse regerings leider heeft zich door zijn onvermoei de ijver voor het redden van het legerplan in Amerikaanse ogen -reeds gemaakt tot de kampioen van de Europese eenheid en in Bonn rekent men er met' stelligheid op, dat de ko mende reis zijn crediet nog in aan zienlijke mate zal versterken. De tweede bedoeling, die dr. Ade nauer zonder twijfel heeft met zijn eenzame uitlooppoging, is: nieuw le ven te brengen in het trage Europese veld. Men stelt zich in Bonn voor, dat van een aanvaarding van het plan door de Duitse Bondsdag een stimulans voor de andere partner zal uitgaan. Tegelijk wil men zich door een snelle ratificatie bjj voorbaat wa penen tegen de Franse protocollen, die in de huidige vorm door alle par tijen in Duitsland onaanvaardbaar worden genoemd. Na voltooiing der ratificatie door de Bondsdag zou Duitsland immers een reden temeer hebben om zich te verzetten tegen elke uitleg, die naar Duitse opvatting een wezenlijke verandering van het verdrag zou betekenen De socialisten zien in de protocollen juist een reden cm uitstel der ratificatie te vragen, maar zij staan met deze eis alleen. De regeringswisseling in de Sowjet-Unie heeft bovendien naar de opvatting van de bondskanselier nog nieuwe argumenten gegeven om de bestaan de plannen uit de verstarring los te wrikken. Meer dan ooit moet volgens hem de eenmaal begonnen Westelijke koers nu vastbesloten worden ge handhaafd. Een wel zeer voor de hand liggende reden om haast acnter het werk te zetten is tenslotte het naderen van de verkiezingen voor de nieuwe Bonds dag. In September zul.en de Duitsers ter stembus worden geroepen en het is geenszins uitgesloten, dat nadien de socialisten mede oe verantwoor delijkheid voor de regeringszaken zullen gaan dragen Gezien de afkeer, die de Duitse socialisten tegenover het Europese leger tonen, zou dit nieuwe complicaties scheppen. Ove rigens is er voor de regering alles aan gelegen het thema der bewapening uit de hitte van de verkiezingsstrijd te houden, daar deze over een paar maanden volop m gang zijn, meent men niet langer te mogen dralen. NOG NIET HET LAA1STE WOORD. De complicaties, waarin het socia- listische verzet de plannen in Duits land gebracht heeft.,, maken het nood zakelijk er Pij voorbaat op te wijzen, dat aan de ratificatie van het ver drag door de Bondsdag slechts een beperkte betekenis toekomt. Dat het verwachte besluit als politieke de monstratie van groot belang is, wordt te Bonn door niemand bestreden. Op gemerkt wordt echter dat bij deze gelegenheid geenszins het laatste Duitse woord over het plan zal wor den gesproken De weg naar vol tooiing van de Duitse latificatie blijft lang en moeilijk. De socialistische partij heeft a! aangekondigd dat zjj geenszins heeft afgezien van haar plan om de verdragen het leger-ver- örag en het daaraan gekoppelde ver drag tot opheffing van de bezettings- status, door het Staatsgerechtshof aan de grondwet te laten toetsen. Toen de regering in December vlak vóór de ratificatie stond heeft zij verras senderwijs het stopsein gegeven in de hoop, daarmee de socialisten dit wapen uit de hand te kunnen nemen. Zij is daar niet in geslaagd Met haar eigen beroep op het Hof, dat enkele dagen geleuen, werd afgewezen, hoopte de regeringscoalitie de weg naar het Hof van Karlsruhe voor de oppositie te blokkeren Dit is niet ge lukt en thans staan de socialistische juristen klaar om de toetsingsproce dure te openen. Daar de beslissing van de Bonds raad,1 de vertegenwoordiging der lan den, welhaast zeker afhankelijk ge steld zal worden van de uitspraak van het Hof, blijven er ook na de ra tificatie in Duitsland nog onzekere factoren bestaan. Maai juist deze om standigheid kan er wellicht de „twij felaars" in de Bondsdag toe brengen hun stem te geven aan de politieke demonstratie, die Adenauer thans wil geven. MAARSGHALK TITO TE LONDEN De Hertog van Edinburgh, Engelands Eerste Minister Winston Churchill cn de Minister van Buitenlandse Za ken Anthony Eden, begroetten Maarschalk Tito bij zijn aankomst in Londen, aan de Westminster Pier. Tito wordt tijdens zijn bezoek zwaar bewaakt door mannen van de Scotland Yard en de Londense politie, die hem de nodige bescherming moeten geven. Foto links: Maarschalk Tito (links) en Churchill na aankomst in gesprek. Foto rechts: Tito, vergezeld door de Hertog van Edinburgh (links) inspecteert de wacht. Op de achtergrond de Big Ben. Gelegenheden te over Amerika heeft de Russische pre mier Malenkof uitgedaagd, zijn „vredelievende bedoelingen' om te zetten in daden door de Koreaanse kwestie en andere problemen te re gelen. Met deze informele verklaring, die de perschef van Buitenlandse Za ken, White, gisteren op eigen gezag doch volledig gemachtigd door minister Dulles heeft uitgegeven, heeft de onmiskenbare argwaan in dc V. S. over Malenkof's verzeke ring, dat „er geen vraagstukken zijn, die niet door vreedzame middelen kunnen worden opgelost", vorm ge kregen. In officiële Amerikaanse kringen is de huidige houding er een van: Spanje mag meedoen Spanje is gisteren toegelaten als deelnemer aan de conferentie ter voorbereiding van een Europese land- bouwgemeenschap, welke te Parijs wordt gehouden. Er werd over deze kwestie niet gestemd. De Franse minister van landbouw, Camille Laurens, werd tot voorzitter Speciale „Hulptrein" voor Nederland De actrice Jane Wyatt doopt, voor het vertrek de „Dicht-de-dijk-trein", zoals de Amerikanen hem noemen, niet met champagne maar met water uit het rampgebied in Nederland. Deze speciale trein zal door de stad New York lijden met het doel bijdragen in ontvangst te nemen voor de Nederlandse slachtoffers van de stormvloed. Het personeel van de trein zal vrijwillig rijn diensten beschikbaar stellen. In de trein zullen de bijdragen in ont vangst worden genomen door ambtenaren van de vereniging tot hulp aan Holland, „Holland Flood Relief", leden van de Nederlandse ambassade en Amerikanen van Hollandse afkomst. Bij het vertrek waren vele autoriteiten aanwezig. Links van Jane Wyatt, de Nederlandse Consul-Generaal, Baron J. A. de Vos van Steen wijk; naast hem Clarence G. Michalis, voorzitter van de „Holland Flood Relief" en Fred Hotchkiss, de man, die op het idee k^vanr van de „Plug-the-dike-traln". De base-ball-speler Hannie Urbanus, een Ne derlander, die in Amerika triomfen viert, was ook aanweeig. U ziet hem hier met pet op. van de conferentie gekozen. Minister Mansholt en de leider van de Ita liaanse delegatie, Fanfani, werden be noemd tot vice-voorzitter. De bijeenkomst van gisteren wérd bijgewoond door afgevaardigden van Frankrijk, Italië, Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland, Enge land, Griekenland, Turkije, Noorwe gen, Zweden, Denemarken, Oosten rijk, Zwitserland en Portugal. Frankrijk, van welk land oorspron kelijk het denkbeeld om een Euro pese landbouwgemeenschap op te richten is uitgegaan heeft te kennen gegeven, dat het voornemens is met betrekking tot het plan met „boe- renvoorzichtigheid" te werk te gaan. Men gelooft in andere landen, dat dit een opmerkelijke bekoeling van Frankrijks geestdrift aangeeft, en de ze indruk werd nog versterkt door een verklaring van de Franse minis ter van landbouw, Laurens, dat het noodzakelijk is „klein te beginnen", en dat de economische integratie van Europa langzaam moet geschieden. Minister Laurens deed deze verkla ring in een vraaggesprek met een redacteur van „Le Monde". De besprekingen der conferentie zijn gewijd aan een aantal rapporten over de problemen, samenhangende met de integratie van de markten van vlees, granen, melk, suiker, fruit; groenten, hout en tabak. De zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap hebben Zaterdag een vóórvergadering over het plan voor een landbouwgemeen schap gehouden. Naar men meent te weten wenst Nederland, dat er in het begin alleen door deze zes landen een landbouwgemeenschap zal wor den gevormd. Het is bekend, dat Engeland zich in beginsel kan verenigen met de oprichting van een Europese land bouwgemeenschap. Engeland heeft echter te kennen gegeven, dat het wegens zijn verplichtingen tegenover het Gemenebest geen volledig lid van een dergelijke gemeenschap zal kun nen worden. Men acht het daarom niet waar schijnlijk, dat de huidige conferen tie het plan veel dichter bij zijn ver wezenlijking zal brengen. Wel ver wacht men, dat de aan de conferen tie deelnemende landen nogmaals hun instemming met het plan zullen 1 betuigen. Maarschalk Tito is gisteren te Londen aangekomen en onmiddel lijk met veel voorzorgsmaatregelen omringd. De kruiser „Galeb" was bij afwachten tot de Sovjet-Unie door Greenwich blijven liggen en Tito de gebruikelijke diplomatieke kana-1 °7ergef,*apï 3P efn ï°3ul len haar vredesaanbod een meer doboot, welke hem aan land bracht reële grondslag geeft P"* van Westminster Daar Westerse diplomaten in Moskou«iLheri?ft van Minburgh, zijn geneigd, in Malenkof's woorden j Premiei Churchill cn minister een uitnodiging te zien om de han- ?m ^en^. *e verwelkomen. Het gende geschillen tussen Oost cn publiek was door de politie op een West door onderhandelingen uit de grote afstand gehouden, zodat men weg te ruimen. me' vee' van "e maarschalk te zien In White's verklaring wordt ge zegd, dat het ministerie van Buiten landse Zaken .,met belangstelling" heeft kennis genomen van Malen kof's toespraak tot de Opperste Sov jet met belangsteling ook daar om, omdat Stalin's naam „ternau wernood genoemd werd". „Betuigingen van vredelievende bedoelingen van de zijde der Sov jet-Unie zijn overigens niet nieuw. Stalin gaf deze verzekering tijdens zijn leven meer dan eens, en ook Malenkof sprak er van in zijn graf rede bij de uitvaart van Stalin. Maar de woorden moeten worden af gewogen tegen daden. De oorlog op Korea gaat door. Vliegtuigen op vreedzame vluchten boven Duitsland worden neergeschoten. Plechtige be loften voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk worden steeds meer genegeerd. Het zal belangwekkend zijn te zien, hoe de 'ïeer Malenkof in deze en andere dringende aange legenheden van plan is, zijn vrede lievende woorden in daden om te zetten", aldus de verklaring, die ten slotte nog verwees naar hetgeen mi nister Dulles vorige week te New York verklaard heeft: n.l. dat naar „concrete voorstellen" altijd met be langstelling geluisterd zal worden en dat „de kansen op betere betrek kingen gestegen zijn, nu èn in Rus- land, èn in de V. S. het roer door j anderen is overgenomen." Ondanks dit wantrouwen echter erkent men in de V. S., dat er rede nen zijn om de door Malehkof uit gestoken hand wanneer men al thans van een uitgestoken hand kan spreken niet onvoorwaarde lijk af te wijzen. Het is immers een feit, dat de nieuwe premier in zijn rede niet eenmaal de term .oorlogs stokers" of „Amerikaanse imperia listen" heeft gebruikt. Binnen enkele uren nadat generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russische controlecommissie op eigen verzoek een onderhoud had gehad met de Amerikaanse Hoge Commissaris. Ja mes Conant, kwamen twee maatre gelen af, die voor het benarde Ber lijn een zekere verlichting betekenen Ten eerste heeft Tsjoeikof de Oost- Duitse politie opgedragen, de contro le van West-Duitse auto's op de ver keersweg West-BerlijnWest-Duits land sneller te doen plaats vinden. De laatste week werden n.l. op het controlepunt Babelsberg slechts vier tot vijf auto's per uur doorgelaten; vanochtend stonden er 130 auto's in de rij. Gisteravond passeerden 50 auto's per uur. En verder heeft Tsjoeikof aange kondigd, dat het sinds Augustus j.l. „wegens reparaties aan de sluizen" gesloten Mitteland-kanaal, een van de voornaamste waterwegen tussen West-Berlijn en West-Duitsland, zal worden heropend op 25 Maart. De reparaties zijn voltooid. De sluiting van dit kanaal is voor de geallieerden herhaaldelijk onderwerp van protest geweest. kreeg. Hij was gekleed in marine uniform met gouden epauletten en een met goud bestikte pet, waarom heen een rode band. Nu de begroe ting nam het gezelschap plaats in een kogelvrije auto van Scotland Yard, waarmede naar Downing Street No. 10 werd gereden, dc ambtswoning van de minister-president. Later legde Tito een krans bij het monument voor de gesneuvelden. Rusland bouwt meer kruisers dan al de NATO-landen te zamen heeft de Eerste Lord van de Britse Admi raliteit (minister van Marine) Tho mas in het Lagerhuis onthuld. Tho mas noemde dc verhoging van het tempo in de Russische scheepsbouw „zeer opmerkelijk". Behalve de krui sers staan talloze torpedobootjagers en duikboten op stapel. Rusland krijgt door dit bouwprogram na Amerika de grootste vloot ter we- reld. Engeland komt dan op derde plaats. De rode marine heeft volgens de minister nu reeds ongeveer 20 „zeer machtige" kruisers in dienst, en ver der ruim 100 torpedobootjagers en meer dan 350 duikboten. Het grootste deel van deze vloot is geconcentreerd in de Baltische Zee en de Noordelij ke gebieden. Rusland heeft verder een grote marine-luchtmacht en een sterke kustverdediging. Engeland zal zich voorlopig toeleg gen op de bouw van vliegdeksche pen, mijnenvegers (dit jaar 59) en duikbootbestrijdingsvaartuigen. In het Nationale Rampen fonds was tot Maandagavond een bedrag gestort van 82 MILLIOEN GULDEN. Sinds Zaterdagavond is er dus weer 600.000 bij gekomen. .J JCaweZtje Hoe beter een mens is, des te moeilijker verdenkt hij anderen van slechtheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1