DUINSTREEK Minister Luns in Washington De barmhartige Samaritaan Geschiedenis welke voorafging aan de totstandkoming van de Flora 1953 In de Haarlemmerhout begon in 1910 een bloemenvictorie Dame door tram meegesleurd Bloemen voor Lissabon DONL DAG 12 MAART 1953 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. Luns heeft gis teren een onderhoud gehad met de Amerikaanse onder-staatssecretaris van buitenlandse zaken Walter Be dell Smith. Later op de dag had hij een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Minister Luns zeidc, dat hij met minister Dulles uitvoe rig gesproken had over Europese vraagstukken en over de taken in het verschiet voor de organisatie van de eenheid op grond van het Euro pese Verdedigingsverdrag. 415.000 MARHALL-HULP VOOR PRODUCTIE-VERHOGING. Tussen de Nederlandse en de Ame rikaanse regering is overeenstemming L.ut ov t tie oesteding van een bedrag van 415.003 uit de tegen waarderekening voor de financiering van zes projecten, gericht op de ver hoging der productiviteit der Neder- landese industrie. Dit heeft minister J. van de Kieft in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. De projecten zijn: 1. Actie tot productiviteitsverho ging in de textielindustrie p.l.v. de stichting „Textielvak" in Hengelo, 65.500. 2. Onderzoek naar de economi sche voordelen van een gecombineer de warmtekrachtcentrale voor het complex van fabrieken rondom En schede ƒ8000. 3. Vorming van leidingsgevend personeel in de confectie-industrie aan de middelbare confectieschool „Mr. Koetsier" in Amsterdam, 130.000. 4. Bijdrage in de opleiding van enkele organisatieconsulenten voor de Ryksnijverheidsdienst, ƒ2500. 5. Productiviteitsverhoging in de bouwnijverheid met onderzoekin gen door de stichting „Bouwcen trum" en de stichting „Ratiobouw" 59.000 6. Uitbreiding van het onderzoe kingsapparaat van het Ned. Int. voor Personeelsleiding der Fundatie Wer kelijk Dienen, 150.000. Veekoopman overvallen Een bejaarde veehandelaar is Dinsdagmorgen op de provinciale weg tussen Lekkerkerk en Krimpen a. d. IJsel het slachtoffer geworden van een lage list, waardoor enkele onverlaten hem konden beroven van een portefeuille, met een, inhoud van 6.000 gulden. De man reed op zijn motor huis waarts naar Bergambacht, toen hij op een gegeven moment op de weg een man naast een fiets zag liggen. De oude man meende, dat de wiel rijder een ongeluk gehad had en stopte zijn motor, teneinde het ver meende verkeersslachtoffer hulp te kunnen verlenen. Toen hij zich over de man op de weg heenboog, werd hij van achter met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen, zodat hij het bewust zijn verloor. Toen hij weer bijkwam, lag hij in de berm van de weg en zag hij zijn beide belagers op de fiets de vlucht nemen, terwijl zijn portefeuille, die aan een ketting in zijn binnenzak gezeten had, ver dwenen was. HILLEGOM LAG NOG BIJ HAARLEM OVER GELDVERSPILLING BIJ sociale verzekeringen. Het Tweede Kamerlid Welter (KN P) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrifte lijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minis'er kennis geno men van de door prof. mr. N. E. H. van Es veld. voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam op de land dag van Economen te Utrecht on langs uitgesproken mening, vo^enjf welke sociale verzekeringen in Ne- Hf derland zijn georganiseerd op een j oevergras, dat langzaam meldt het wijze, die de staat jaarlijks cp vele j (>Alg. Dgbl." Duitsland binnen- millioenen weggegooid geld komt te stroomde. Hij haalde net drijvend staan? eilandje uit het water en bemerkte 2. Stemt de minister geheel of ten tot zijn verbazing, dat er onder het ctele met dit oordeel in? j gras ongeveer dertig pond thee was verborgen. Hij waarschuwde z'n chef, liet het eilandje weer te water GEVLUCHTE DUITSERS NABIJ LINSCHOTEN AANGETROFFEN. Dinsdagavond werden op de Rijks weg onder de gemeente Linschoten (Utr.) twee jongemannen aangehou den, die na een verhoor door de po litie te Linschoten, ontvluchte Duit sers uit het Franse Vreemdelingen legioen bleken te zijn. Dc jongens, die resp. 25 en 0 jaar oud zijn en een verwaarloosde indruk maakten, wa- j ren bij het Vreemdelingenlegioen in Oujda, ongeveer 200 km. van Caca- blancain Noord-Afrika. Door slech te behandeling er de vrees voor doorzending naar Indo-China hadden zi.i plannen beraamd te ontvluchten. Een week geledei, zagen ze kans, na tevoren op een Duits schip van bur gerkleding te zijn voorzien, zich als verstekelingen aan boord van een naar hun zeggen onbekend schip te verschuilen. Met dit schip zijn ze Maandag in Rotterdam aangeko men, vanwaar ze probeerden te voet naar Duitsland te komen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ze op transport worden gesteld naar Rot terdam, waar de Rijksvreemdelingen dienst zich over hei zal ontfermen. Zij hadden geen paspoort, doch wel papieren, waaruit bleek, dat zij lé- gionnaires waren. Wanneer H. M. dc Koningin mor genmiddag de internationale bloe mententoonstelling „Flora 1953" in het wandelbos Groenendael te Heem stede heeft geopend, dan is met deze bloemenshow een traditie bestendigd, waardoor de Hollandse kwekers ge zamenlijk op bepaalde tijdstippen zich presenteren met hun producten. Reeds maandenlang ziet men in binnen- en buitenland uit naar wat deze Flora zal hebben te bieden en waar zeer velen nog overgetelijke in drukken bewaren van de Flora 1935, zijn de verwachtingen met alle re- ren kreeg, over de ,.Spin" had gele zen. Daarin werd beschreven hoe de ze organisatie geld van mens'en los wist te krijgen. Hij kende de pen sionhoudster bij wie enkelen van z'n familieleden wonen. De raadsvrouwe wees in haar plei- doci op de moeilijke jeugd, S. is een vondeling, en de moeilijke tijd, die hij tijdens de Japanse bezetting in Indonesië heeft meegemaakt, en zyn zwakke gezondheid. Zij vroeg de rechtbank, S. te veroordelen tot een dusdanige straf, dat het onvoorwaar delijk gedeelte niet lainger zal zijn, dan zijn voorarrest. Op 24 Maart zal de rechtbank uit spraak doen. hyena's Veroordeeld. De Groninger Politierechter heeft twee personen veroordèeld die zich hebben bevoordeeld ten koste van 't Natioonaal Rampenfonds en de getrof fenen in het algemeen. den zeer hoog gespannen. De ge schiedenis van de Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur be wijst overigens wel, dat het tentoon stellingswezen steeds de bijzondere aandacht heeft gehad. Reeds een jaar na de oprichting van de Vereniging werd de eerste expositie gehouden. Bij de oprichting in 1860 namelijk werd besloten om ieder jaar in Maart een tentoonstel ling van bloeiende bolgewassen in te richten en zo werd in 1861 het zaal tje van de Doelen in Haarlem afge huurd om voor de eerste maal in ge zamenlijk verband via een tentoon stelling naar voren te brengen. Tulpen nog bijgoed. Vöt)r onze dagen is het nu merk waardig, dat toen de hyacinthen de boventoon voerden. Dezen vormden in de periode van 1860 tot 1880 het voornaamste handelsproduct en het was zelfs zo, dat de tulpen nog maar als „bijgoed" werden beschouwd. Ook op de narcissen met uitzon dering van de trosnarcissen had den de kwekers het nog niet zo ge munt. De ontwikkeling kon echter niet uitblijven, want van alle kant bestond er grote vraag near aan winsten en vanzelfsprekend beijver den de kwekers zich om aan deze vraag in alle opzichten te voldoen. Hun activiteit werd sterk gestimu leerd en in en rond Haarlem nam de bedrijvigheid van het bollenvak met de week toe. Haarlem was toen het onbestreden centrum van de bloembollencultuur en in die jaren werd zelfs in de Hillegomse prijscou ranten vermeld, dat Hillegom „bij Haarlem lag". In die sfeer kwam de eerste ten- toonstelling^ van 1861 in de Doelen te Haarlem. KV e sober dat begin was, blijkt wel uit het oppervlak van dc Alles is gereed voor het bloemenfeest Het zonnige lenteweer van de laat ste week heeft ook een bijdrage ge leverd aan de voorbereidingen van het bloemenfestival in Heemstede en de Bollendorpen. Er is nu alle kans, dat de Flora 1953, die aanstaande Vrijdag door ko ningin Juliana geopend zal worden, een zij het nog niet volledig ge borduurd bloemenkleed zal dragen. De vroegste lenteboden, de crocus- sen, zijn door de zon in groten getale te voorschijn geroepen. Spoedig zul len ook de andere bolgewassen hui» luister tentoon spreiden. Men kan als het een beetje mee loopt tegen Pasen rekenen op een aaneengesloten tapijt van vroege tul pen cn narcissen van Haarlem tot Leiden. Voor het te verwachten bezoek heeft men in Haarlem en omliggen de plaatsen speciale voorzieningen voor verkeer cn verblijf getroffen. Over de drukke gevaarlijke ver keersweg HaarlemLeiden, heeft men een luchtbrug voor voetgangers gebouwd. Van de aangelegde parkeerterrei nen cn fietsenstallingen uit kan men zo veilig bij de ingang van de bloe mententoonstelling komen. In Heemstede zijn grote parkeer terreinen aangelegd in de onmiddel lijke nabijheid van de Flora. Een aan- en afvocrrcgcling is door ver- keersdeskundigen van de betrokken gemeenten gezamenlijk ontworpen. In Haarlem zelf zyn ook bijzondere maatregelen voor parkeren en stallen getroffen. Men heeft zelf plantsoenen en par ken tijdelyk opgeofferd om ruimte te maken. Wanneer straks niet alleen de Flo ra, maar ook de bloemenvelden tus sen Haarlem cn Leiden in volle bloei staan, dan zal de stroom vreemdelin gen, die naar dit festijn komt kijken, de omvang van die uit andere jaren waarschijnlijk verre overtreffen. De besprekingen' van hotels en de aangekondigde gezclschapsbezoeken zijn zo groot, dat men tot speciale voorzieningen voor logiesgelegenheid en op verkeers-technisch gebied is moeten overgaan. De 70-jarige D. J. S. te Groningen expositie-ruimte: twintig bij negen werd veroordeeld tot zes maanden meter; het succes was echter groot gevangenisstraf met aftrek, waarvan en ieder volgend jaar in Maart be- tv/ee maanden voorwaardelijk. Hij ZOchten vele belangstellenden de ten. riviertje deed het werk. De vindingrijkheid van de smokke laars blijkt nog niets te hebben gele den na arrestatie van de leden van een internationaal smokkeicomplot, i die met militaire vrachtwagens de j koffie naar Duitsland over de .grens brachten. Bij Nordhorn even over de Duitse grens tegenover Denekamp, ontdekte een Duitse douanier gisteren de Dinkel een grote klok drijvend Zo ja, welke maatregelen denkt hij te treffen of in voorbereiding te nemen, ten einde aan de gesigna leerde geldverspilling een einde te maken? Werkeloosheid in Februari gedaald MET 20.000 MAN In Februari is de werkloosheid ge daald met 20.000 man. Eind Febr. waren er 120.670 werkloze mannen geregistreerd tegen 140.535 eind Jan. Onder de werklozen in Februari wa ren 2636 geëvacueerden uit de nood- gebieden. Op een DUW-object werk ten eind Februari 29.000 man tegen 30.500 eind Januari. Deze daling van de werkloosheid was ten dele een gevolg van het feit, dat in streken met grote werkloos heid een aantal van rijkswege gesub sidieerde werken in uitvoering wer den genomen. Ook werd de werkge legenheid gunstig beïnvloed door het voortschrijden van het seizoen en het bijzonder goede weer. In hoeverre de gevolgen van de watersnood van invloed zijn geweest op de verruiming van de werkgele genheid kan moeilijk nauwkeurig worden bepaald. Aangenomen wordt dat in grote trekken het aantal ar beidskrachten, dat ten gevolge van de ramp werkloos is geworden even groot is al het aantal van hen die bij het herstel werk hebben gevonden. Op 28 Februari waren werkloos 28.800 bouwarbeiders, 12.800 landar beiders, 12.000 metaalarbeiders en bijna 18 000 ongeschoolden Per 1000 mannelijke beroepsoefe naren waren er eind Februari in ons land 39 werklozen, tegen 45 eind Januari. Het hoogst was de relatieve werkloosheid in Groningen, nl. 61, en in Friesland 57. Van de 2636 geëvacueerden waren 1018 afkomstig uit Zuid-Holland, 952 uit Zeeland cn 666 uit Noord-Bra bant. Het aantal werkloze vrouwen daalde in Februari van 10.300 tot 9618. ONBEVOEGD GENEESKUNST UITGEOEFEND De recherche te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 55-jarige helderziende A. van W. uit Rotterdam en tegen de 50-jarige magnetiseur J. J. V. uit Breda, die ervan verdacht worden de genees kunst onbevoegd te hebben uitge diend. De laatste deed aan handop- jging en hield zitting aan de Hille- weg. legde zich op de loer. Korte tijd later kon hij twee inwoners van Nordhorn die het gras stonden op te wachten arresteren Het bleek, dat de smok kelaars grote en dikke gummiballons hadden laten fabriceren. Een land bouwer bracht deze ons land binnen. Hier werden zij dan gevuld met thee of koffie en vervolgens bedekt met oevergras te water gelaten waar de stroom de „gevulde worsten" dan vanzelf op de plaats van bestemming bracht. Vast staat, dat op deze wijze reeds tenminste acht smokkelvaarten zijn gemaakt. DE INVLOED VAN BEELDROMANS „De beeldromans hebben deze verdachte zo gepakt, dat hij hetgeen daar in beschreven werd zelf ook eens wilde proberen. De zaak heeft een kinderachtige en belachelijke kant, ir/aar wij kunnen haar toch niet helemaal bagatelliseren," aldus de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam, die Dinsdag middag tegen de 23-jarige E. S. ter zake van poging tot afpersing één jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk, met aftrek van de pre ventieve hechtenis en onder toezicht- steUing van de Dr. Meyer Stichting heeft geëist. De verdachte, een Indische Neder lander, had in December van het vo rig jaar aan de pensionhoudster van een opvangcentrum voor gerepa- trieerden in de Lairesïfestraat te Amsterdam een brief geschreven, waarin haar werd medegedeeld, dat 't de geheime organisatie „De Spin", met vertakkingen over de gehele wereld, bekend was. dat zij op on eerlijke wijze aan geld was gekomen. Zij en haar kinderen werden met geweld bedreigd, indien zij niet op een afgesproken dag en plaats aan een handlanger een bedrag van 2000 gulden ter hand zou stellen. De da me kreeg een tweede brief, waarin „De Soin" haar excudes aanbood, dat zij zich in de dag, waarop het geld moest worden overhandigd, vergist had, en de juiste datum werd opge geven. De pensionhoudster lichtte de politie in, die haar adviseerde op de genoemde avond naar de afgespro ken plaats, vlak bij haar pension, te gaan en een envellope met waarde loos papier te overhandigen. Zo ge schiedde en tegelijkertijd verschenen enkele mannen in burger,' die de verdachte arresteerden. De jongeman, die het feit erkende, vertelde, dat hij de beeldromans, die by niet zelf kocht maar van kinde had op 3 Februari, toen hy collecteer de voor het. Nationaal Rampenfonds, een bedrag van f 26,dat voor de collectebus bestemd was, in eigen zak gestoken. De 23-jarige R. W. eveneens te Groningen, had het voornemen een leren jas te stelen, toen men bezig was ingezamelde kleren voor het noodgebied te sorte ren. De politierechter veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. KONING VOETBAL. Voorwaardelijke gevangenisstraf voor leider. De leider van het voormalige sportweekblad „Koning Voetbal", de heer C. D. H., zal de hem in eerste instantie door de rechtbank opge legde vier maanden niet behoeven te ondergaan, want het Amsterdams Gerechtshof heeft hem deze straf in hoger beroep voorwaardelijk opge legd met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was veertien dagen ge leden zes maanden onvoorwaardelijk opgelegd. Deze verdachte heeft terecht ge staan, omdat hij met zijn personeel in November van 1950 prijsvraag- formulieren, waarop voetbaluitslagen moesten worden ingevuld van wed strijden, die nog niet gespeeld wa ren, zou hebben vervalst. MILITAIRE OEFENING AFGELAST WEGENS GRIEP. Gisteravond zou in de buurt van Amby bij Maastricht een oefening worden gehouden van de nationale reserve contra eenheden van het Maastrichtse garnizoen. Wegens een groot aantal griepgevallen onder de Maastrichtse militairen is de oefe ning echter door overste A. J. J. Adan afgelast. VONNIS VAN DRIE JAAR IN LUCHTMACHTAFFAIRE. De Krijgsraad te velde West heeft vanmorgen de res. Ie luitenant Van B., die als inkoper bij de luchtmacht- aanschaffingsdienst gefraudeerd had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar, met aftrek van het voor arrest, ontslag uit de mitaire dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. Protest-Roolvink voor Partijraad Zaterdag 28 Maart a.s. komt de partijraad der Katholieke Volkspar tij te Utrecht bijeen, ter behandeling van het beroep van mr. E. G. M. Roolvink tegen het besluit van het Partijbestuur van 7 Februari j.l. Het besluit van het bestuur luidde: „De heer Roolvink te doen mededelen, dat geest en opzet van de reglemen ten van de partij, alsmede de bepa lingen van die reglementen het par tijbestuur tot de eenstemmige con clusie hebben geleid, dat in de vaca ture, ontstaan door de benoeming van mej. dr. A. de Waal tot staats secretaris, mej. mr. dr. H. de Vink dient op te volgen, terwijl het partij bestuur daarbij een ernstig beroep, doet op de heer Roolvink, om 'dit eenstemmig besluit te willen eerKe- digen". toonstelling van de Algemene Ver eniging. Tussenperioden te klein. Desondanks werd het aantal in zenders steeds kleiner. Vermoedelijk vonden de kwekers de periode van twaalf maanden tussenruimte te ge ring om met geslaagde aanwinsten voor de dag te komen. Men wilde daarin verbetering brengen en beslo ten werd voortaan om de vijf jaar met een bloemenshow naar buiten te treden. In 1875 werd de eerste stap gezet in deze richting en gedurende dertig jaren ontwikkelden de exposi ties tot een steeds grotere demonstra tie. Toch verliep alles lang nog niet naar wens. De toenmalige voorzitter, de heer J. H. Krelage, had zich als ideaal gesteld Je bloemenshow op hetzelfde plan te brengen als de be kende Gentse Floraliën. Het bleef echter bij een ideaal, want het sys teem van werker, verstarde en na een hoogtepunt in 1885 ging het vuur er een beetje uit. In de Algemene Ver eniging begreep men, dat er iets ver anderd moest worden; de voorberei ding van de viering van het gouden jubileum in 1910 bood daartoe een uitstekende gelegenheid Verschillen de besprekingen werden gevoerd en algemeen was men de overtuiging toegedaan, dat het karakter van de bloemenshow volledig gewijzigd dienden te worden. Naar de vollegrond. De nadruk moest ook worden ge legd op de vollegrondstentoonstellüvg van langere duur; in diverse gebou wen moesten exposities gehouden worden van vervroegde bolgewassen en andere bloemen en heesters. In die richting werd ook gewerkt en het succes was verbluffend. De Nationale Jubileum Tentoon stelling, die in 1910 in de Haarlem merhout gehouden werd en die een oppervlakte besloeg van zes hectare, telde toen 200.000 betalende bezoe kers. Dat succes leidde tot het be sluit in» den vervolge iedere tien jaar een dergelijk bloemenfestyn te orga niseren. De omstandigheden na de eerste wereldoorlog waren echter van dien aard, dat een tentoonstelling in 1920 niet mogelijk was. Maar 1925 bracht toch de Internationale Voor jaarsbloemententoonstelling te Heem stede. die vyftien hectare groot was. Dat de resultaten weer bijzonder wa ren. bleek wel uit het respectabele aantal betalende bezoekers van 400.000. 1 Millioen? De dertiger jaren gaven weer de nodige moeilijkheden, omdat de crisis ook het bloembollenvak in haar greep had. Desondanks werd beslo ten in 1935 een „Flora" te houden en dank zij de medewerking van zeer vele vakgenoten en de steun van ojn. de gemeente Heemstede, die het wan delbos Groenendaal beschikbaar stel de, konden de Hollandse kwekers zich presenteren met verrassende aanwinsten. Een bezoekerstal van 600.000 zegt in dit verband wel vol doende. De tweede wereldoorlog verhinder de een bloemenshow in 1945, maar nu biedt 1953 toch een bijzonder eve nement, dat wederom honderdduizen den naar Heemstede zal trekken. Men -hoopt zelf deze keer één millioen mensen naar de Flora te lokken. KATWIJK Directeur „Berdob" in auto verdronken De afgelopen nacht is de heer C. A. v. Dongen uit Katwijk aan Zee een der drie directeuren van de techni sche handelsonderneming „Berdob" te Gouda, bij een auto-ongeluk in Noord-Holland om het leven geko men Vanmorgen omstreeks half zeven vond een wielrijder uit Edam de auto van de heer van Dongen langs dc bermkant van de Hoornse Jaag weg ter hoogte van Warder in het water van de ringvaart liggen. Hij sloeg de voorruit in en trof het stoffelijk over schot op de achterbank aan. De heer van Dongen was aan het noofd ge wond. Nadat de auto uit het water was gehaald bleek de voorzijde zwaar te zijn beschadigd, de motor stond recht overeind en de chassisbalken waren ontzet. De wagen moet de be tonnen leuning van een brug ter plaatse hebben geraakt en is volgens de bandsporen 40 meter doorgereden en via de berm in het water gegle den. Wat de oorzaak van 't ongeval is en hoe laat het is geschied heeft de politie nog niet kunnen vaststel len. Het slachtoffer droeg een pols horloge, dat op 10.40 uur stond cn het autoklokje zou op 13.30 stil zijn blijven staan. De heer Van Dongen, die getrouwd was en vier kinderen had, was Dins dag voor zak en be zoek naar Leeuwar den geweest. Voor zover by zijn fir ma bekend is", bevonden er ziah geen andere passagiers in de wagen. Het stoffelijk overschot is naar een zie kenhuis te Purmerend overgebracht. Qeb.: Jacob, z. v. F, E. d. Bruyn en H. E. v. Mourik; Huberta, d. v. H. M. Tjebbes en D. Impthorn. Ondertr.: L. C. v. d. Plas en E. A. v. Beelen; C. Bezemer en N. Parlevliet; C. Vliegenthart en A. v. d. Perk; H. J. Planje en M. v. Egmond. .Overl.: W. Tierr.ens echtg. van J. W. Gesink, C. van Oosten 80 j.; D. Kuyt weduwn. van L. Haasnoot 89 j.; P. v. Duyn wedn. van L. v. d. Plas 72 j.; J. Kuyt wed. van H. v. Duyn 84 j.; J. v. d. Plas echtgen. van J. H. Schaart 78 C. Schaap wed. van C. v. Duyn 73 j;; Egb. v. d. Gugten wedn. van J. v. d. Does 80 j., OEGSTGEEST OP SLAG GEDOOD Bij de Geverstraat tc Oegstgeest is gisteravond een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij mevr. De Vries van de Warmonderweg het leven verloor. Mevr. De Vries kwam op de fiets uit de Endegeesterlaan en reed in de richting van haar man en h3ar zoon tje, die in de Geverstraat stonden te wachten. Waarschijnlijk heeft de vrouw de tram uit Noord wijk niet opgemerkt, want zy reed er onder. De tram sleurde het 'slachtoffer 40 meter mee. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood vaststellen. VALKENBURG Als het vliegtuig van de Neder landse luchtmacht, dat gisteren van het vliegveld Valkenburg naar Lis sabon is vertrokken, een voorspoe dige vlucht heeft gehad zullen er vandaag in de Portugese hoofdstad bloemer. worden verkocht t.b.v. het Rampenfonds. Tweeduizend tulpen en vijfhon derd narcissen werden gisteren in het vliegtuig geladen, om de reis naar het zonnige Zuiden te maken. Vandaag is het feest in Lissabon. Dan geven twee ploegen van het Kon. Ned. gymnastiekverbond daar demonstraties keurturnen en rhyth- mische gymnastiek. En op deze soi- rée zullen Portugese meisjes in Ne derlandse klederdracht de tulpen en hyacinthen op Amerikaanse wijze verkopen. De burgemeesters van Valkenburg, Katwijk. Rijnsburg en Oegstgeest waren bij het vertrek van het vlieg tuig aanwezig. VRIJWILLIGE BRANDWEER BESTAAT 12« JAAR. Woensdagavond werd op feestelij ke wijze hot 12Jarig bestaan van de Vrijwillige Brandweer gevierd in de zaal De Vries. De voorz. de heer B, Imthorn, opende de deze avond, die werd bijgewoond door het vol tallige College van B. en W. met hun dames cn dt Commandant van de Leidse Brandweer, de heer Ha gendoorn. Dc dames en heren van de Leidse Brandweer Toneelvereni ging verzorgden de avond. Na enige toneelnummers hield burgemeester W. M. v. d. Harst een toespraak, waarin hij er op wees, dat de ver eniging dit jaar de beschikking zou krijgen over een nieuwe brandweer auto, een kazerne cn mogelijk nog uniformen. Hij sprak voorts woorden van dank aan de voorzitter voor het vele werk wat hy voor bedoelde in stelling doet. Hierna werden 3 leden n.l. de coihmandant C. H. v. d. Mey; dc ondercommandant W. Oosterlee en de heer J. v. d. Nagel, gehuldigd. Deze vierden n.l. ook hun 12^ jarig lidmaatschap. Elk lid ontving een zilveren vulpotlood met inscriptie. NOORD WIJK twee jongemannen GEARRESTEERD. Door do politie alhier zijn gearres teerd twee jongemannen en Z. als zijnde de vermoedelijke daders van ue inuruKen, enige tyu geicoen ge pleegd bij de Cuópcratieve D. S. S. en bij de heer H. ue .leutels van de geldkist van de Coop zijn door de politie opgevist in de Nieuwe Sloot achter de Zuiabroek naar de geld kist wordt nog steeds gedregd. Voor net ondcr/.oek zijn beide personen op het politiebureau alhier ingeslo ten. VOORSCHOTEN R.K. Metaaibcwerkcrsbond „St. Eloy In café Olsthoorn aan de Molen laan kwam dc* R.K. Metaai bcwerkcrsbond bijeen voor haar jaarvergadering. Do voorz., dc heer G. Does, heette allen hartelijk wel kom in het bijzonder de aalmoeze nier, kapelaan van Reiser» en de ctis- trictsbestuurder, de heer Scheffer. Daarna gal de secretaris zijn jaar verslag, waaruit bleek, dat het aan tal leaen van de bond in 3 jaar tijd was toegenomen met 147 pci. De se cretaris stelde vast, da wanneer vele metaalbewerkers tar plaatse niet ver keerd georganiseerd waren, dat de afdeling Voorschoten van „St. Eloy" zijn ledental zou kunnen verdubbe len. De penningm. deed eveneens verslag van zijn financieel beheer cn er bleek in kas og een batig saldo aanwezig tc zijn. In behandeling kwam daarop een bestuursvoorstel en wel uitbreiding van het aantal bestuursleden tot 5 personen. Dit voorstel vond doorgang. Z.h^.t. wer den de heren J. v. d. Geest en B. C. Duivenvoorden tot bestuurslid geko zen. Voor de aftredende voorzitter, de heer G. Does werd thans geko zen de heer A. J. Lamboo. De heer Does blijft echier wel bestuurslid. De geest, adv kapelaan van Reisen sprak daana een kort geestelijk woord en wel over het lekenaposto- laat, dat door de leden uitgeoefend kan worden op het werk of in de werkplaats. De districtsbestuurder, de heer Scheffer. gai op verschillende vragen een duidelijk antwoord. Dit waren meest organisatorische kwes ties de bond betreffende. Opvoering Passiespel „Huize Bere- steijn". Bij de opvoering van het passiespel in het R.K. Bondsgebouw ck Voorschoten op Dinsdagavond was de zaal uitverkocht. Daarom zal a.s. Vrijdag om 8 uur nogmaals een uit voering plaats hebben De opbrengst zal ter beschikking van het Rampen fonds worden gesteld. Kaarten ver krijgbaar bij sigarenmagazijn Uljee (Schoolstr.) sig.-magazijn Schrama (Leidsewcg), Melkhandel van Gent (Papenlaan) en Ilooijmans (Papen laan) en *s avonds aan de zaaL

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9