Noord Beveland hoopt eind April weer van het water bevrijd te zijn Optimistische mensen en nieuwste machines werken samen aan herstel Gevecht tegen wind en water, dat Ongeschonken geschenk? Nooddijk bij Rilland Bath is na verwoede strijd gedicht Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting aangenomen Ruim 30*000 Nederlanders liggen in ziekenhuizen Dure benzine: gratis koffie DONDERDAG 12 MAART 1953 DE LEIDSL COUKANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 In het zwaar gehavende Noord-Bevelandse dorp Kortgene heerst enig optimisme over de drooglegging van het eiland. Aan het herstelwerk der dijken, die bij Kats is al dicht, wordt gestaag gewerkt. Machtige pompen jagen het water naar zee terug. Een bijzondere primeur heeft het eiland Noord-Beveland, namelijk een splinternieuw rijdend gemaal, in acht dagen ttjds gebouwd door de fa. E. W. Smit uit Nijmegen. Dit gemaal, dat over de weg kan worden worden vervoerd, heeft een capaciteit van ongeveer honderdduizend kubieke meter per etmaal. Men kan het snel opstellen en afbreken, zodat de gehele installatie vry gemakkelijk verplaatsbaar is. Door een breed buizenstelsel pompt dit rijdende gemaal grote hoeveelhe den water op en jaagt het langs een uitlaatbuis in de richting, waar men het hebben wil. Een voordeel is hier bij, dat zonder graafwerk, over een rijweg of dijk kan worden heenge- pompt omdat de machinerie krachtig genoeg is om het water door buizen op drie tot vier meter hoogte boven de eigen hoogte weg te werken. On der deze „aquaduct" kan het ver keer dus normaal doorgaan. Polders rond Kortegene half Maart droog. Dit rijdende gemaal is gebouwd op een zestienwielige tanksleper De sterke Storkpomp wordt aangedre ven door twee machtige dieselmoto ren, die uit zware Amerikaanse oor logstanks afkomstig zijn Het eigen gewicht van de installatie is onge veer 20 ton. Dit gemaal pompt, tezamen met enige kleinere installaties op het gemaakt worden om zo mogelijk dit jaar toch nog een oogst te winnen. Eenzelfde beeld treft het oog in de steeds verder droogvallende akker bouwgebieden van Westelijk Bra bant. De weiden echter, voor zover zij het prijsverloop voor vee, nog niet te voorzien. Wel wordt door overheid en landbouworganisaties overwogen om uitsluitend prima en tuberculose- vrij rundvee op de getroffen bedrij ven te herplaatsen. Maar wanneer dit werk gereed zal zijn is nog op geen stukken na te zeggen. De stichting voor de landbouw, die veel gaven in natura voor de ge troffen boeren kreeg, heeft in over weging deze gaven te verkopen, om dat langdurige opslag de voeders en zaden geen goed zal doen. Men meent met de opbrengst het beste hulp te kunnen verlenen aan ge meenschappelijke boerenbelangen, zoals stations voor kunstmatige inse minatie. Het werk van voorlopig herstel van landbouwtractoren en machines loopt langzamerhand ten einde. Men heeft zoveel mogelijk getracht om motoren en onderdelen, die uit het water kwamen te conserveren, waarna de eigenaren tot definitief herstel kunnen besluiten. Tal van agrarische vraagstukken nog groen staan, zullen voorlopig lopen paralel met het dijkherstel nog niet bevolkt worden. Het vee stond tijdens de ramp op stal en is verdronken of weggevoerd „in de kost" bij boeren in drooggebleven streken. Hoe het zal gaan met de herbevol king dezer weiden is, in verband met Geschiedt dit laatste vroegtijdig, dan kan met grondherstel begonnen wor den en hier en daar zou zelfs nog een bescheiden oogst gewonnen kunnen worden. Op Noord-Beveland is men thans reeds eindweegs in de goede richting. Een nog niet gewonnen strijd. Het moeilijke Schouwen Duiveland de daarmede via een doorgestoken niet spoedig gewonnen zal worden dijk in verbinding staande Frede- j rikspolder leeg. Dit water komt te-1 ,n recht in de Westpolder en de Willem UdgelljkS Zet t Wilde Water Zl]tl VerWOestend Werk VOOft Adriaanpolder, die nog met met de „Meten en rekenen", dit stadium althans beperkte hotelaccommodatie van de plannen en werkzaamhedenhun basis van werkzaamheden voor de dijkdichting van Schouwen- j moesten maken. Duiveland is nog niet afgesloten. De problemen, die het herstel van de wa terkering op oit eiland met zich In het gebouw van het waterschap meebrengen, zijn enorm. Onmiddel-1 Schouwen aan het havenplein in Zie- 14 I rikzee wordt tot laat in de avond lyke resultaten z.jn er behoudens en- j gewerkt. Het wetk ,.oncentreert zich kele uitzonaeringcn dan ook niek; het vooral de laatste dagen op de dich- water is op verreweg het grootste deel ting van het steeds gevaarlijker wor dende gat in de westdijk van het ha venkanaal van Zierikzee; een gat, dat Enid Aprilelders jn hct ramDeebietl VOrderin- dMr'L%tij?stromreUnaS uitgesletcmtot bijna 70 meter breedte. Meer dan één poging is al gedaan om deze dijk te herstellen en te voorkomen, dat de haven door verzanding onbruikbaar zou worden. Maar ncch de duizenden zakken zand noch de tonnen en ton nen keileem konden een blijvende barrière vormen tegen het bij eb en I vloed aanstormende water. In Den Haag is daarop onder leiding van I prof. Thijsse een plan opgesteld, dat Een uitdrukking overigens, die in nu wordt uitgevoerd. In een hal open zee in verbinding staan. Noord Beveland heeft het voor deel van een vrij hoog niveau, waar door diverse polders eindweegs langs natuurlijke weg ontwaterd zouden kunnen worden. Vele duikers tussen de polders zijn echter ingestort, zo dat de lozing niet eenvoudig is. De twee laatstgenoemed polders zullen vermoedelijk het langst onder blijven staan. De twee eerstgenoemden kun nen omstreeks de vijftiende Maart droog staan. van Schouwen-Duiveland nog heer en meester. De bevolking, die leest hoe elders in het rampgebied vorderin gen worden gemaakt, dijken worden gesloten en het water wordt verdre ven, steekt haar teleurstelling die zeker niet onbegrijpelijk en daarnaast niet altijd ongemotiveerd is niet onder stoeien of banken; „Het ver geten eiland" is nog wel de zwakste uitdrukking die wordt gehoord. Van de twaalf op Noord Beveland ondergelopen polders zijn er thans reeds drie droog. Half April kunnen er tien droog zijn en niet lang nadien zullen, indien de dijk in Kortgene weer dicht zal zijn, de Westpolder en de Frederikspolder weer water- vrij kunnen worden gemaakt. Daar mee zal dan het werk van de droog legging van Noord Beveland weer tot het verleden behoren. Maar de schade aan dijken, woonhuizen en! 1 ^rechte te"eensteihne*'staat' tot" d'e'i n.u u'or<lt uitgevoerd In een halve oDstallen zal vooral in en om Kort-1 nJnrecl\te tegenstelling staat tot oe cirke] worden vijf bakken achter het S veel tüd ijver en cTld vcr-1 °ve™°lle h°tels f Z'enkzee, die noggat in de pold,.utot zinken gebrachk gene, nog veel t«a, ijver en geld ver t gast bulten t 6 eiland hebben geherbergd en waar de aat 2een moeilijkheden meer nnleve In Kortgene verdronken by de! afgelopen maand geen bed onbesla- "en °zoals een aannemer ons verzel stormvloed veertig inwoners. Hele pen is gebleven als gevolg van een i kerj Maar zover is het noe niet rijen huizen werden van hun funda- constant komen e.; gan van technici, Twee bakken heeft men moeten laten menten weggevaagd. Nu 't dorp zelf! aannemers, ambtenaren en niet te! 2iXn omdat de «Tromta/ ™n hit weer droog ligt, komt eerst goed tot vergeten journalisten, die Zierizee water dat od eni^e tientallen me uiting hoe het water niet alleen tij-j als öde enig overgegeven plaats met - °P .emge. me" dens de ramp, maar ook nadien heeft huisgehouden. Vele huizen en gebou wen, die nog overeind staan, zijn ernstig ondermijnd. De natte muren zijn bijna niet droog te krijgen, om dat de steen veelal weer vocht uit het grondwater langs capillaire weg aantrekt zoals ook elders het geval is. Het gevolg daarvan is, dat men vele muren boven de fundamenten zal moeten uitkappen en voorzien van een waterwerende laag, die waarschijnlijk uit kunststof (plastic) zal moeten bestaan. Dagelijks nieuwe schade. Ondanks alle moeilijkheden spreekt men te Kortgene toch nog van geluk, dat het water zo spoedig weer weg is of zal zijn. Men wijst daarbij op de streken rond Kruiningen en Ril land Bath, waar het binnen- en uit stromende zeewater de schade aan woningen, boerderijen en andere op stallen dagelijks aanzienlijk vergroot Steeds meer worden daar de bouw werken ondermijnd. Huizen stallen en schuren staan op instorten of zijn reeds als puin in het water verdwe nen. Vooral in en om Kruiningen, waar het water metershoog staat, wordt de schade dagelijks groter. Wat men er na drooglegging zal te rugvinden zal of zwaar gehavend of volledig vernield zijn. Rond de nog blank staande polders in de beide Bevelanden zijn de boe ren op droog land druk in de weer om de schade aan hun gronden te herstellen. De akkers moeten gereed Momenteel is een bank in Londen in opschudding, vanwege een pakektje, dat op 23 Febr. j.l. in een vliegtuig geladen is, dat een geschenkzending voor het rampgebied van Nederland vervoerde. De Nederlandse politie is reeds een uitgebreide speurtocht langs alle opslagcentra van het Roode Kruis en Nationaal Rampen fonds begonnen, teneinde daar een niet bijster groot kistje op te sporen, dat hoogstwaarschijn lijk tussen een stapel dekens of een partij ingeblikte pork zal liggen. Het lijkt een beetje op het zoeken van de beroemde naald in de hooiberg, maar het is het zoeken waard, want het kistje bevat platinaplaten en heeft een waarde van ongeveer 40.000 gul den. Het was dan ook niet de be doeling van die Londense bank om het kistje naar Nederland te sturen, maar het was bestemd vor een bank in Tokio, waar het nooit is aangekomen. ters achter het gat al een diepte van bijna zeven meter heeft te sterk bleek. Twee bakken liggen in goede posi tie. Een drijvende kraan met een ca paciteit van drie ton werpt een dam van keileem op. Dag en nacht wordt doorgewerkt. Het water heeft zich echter nog niet gewonnen gegeven en met onverminderde kracht bruist het door het gat, dat nog dagelijks wordt uitgeschuurd en een diepte heeft bereikt van iets minder dan 20 meter. Maar de dijk moet dicht en mocht het onmogelijk blyken het gat op deze wijze te sluiten dan zal een veel kostbaarder .n langduriger me thode moeten worden gevolgd. Het aanleggen van een ringdijk van een kilometer lengte achter de bres. In tussen zijn de vorige week drie ga ten van elk ongeveei 40 meter bij Dreichor gedicht, waardoor 1100 ha. polderland drooggemalen kan wor den. Ook op andere plaatsen aan de noordkust zijn kleinere gaten geslo ten. Een van de grote moeilijkheden, die het herstel belemmeren, wordt gevormd door de gebrekkige verbin dingen. Op het gehele eiland is slechts één geïmproviseerde verbinding over de weg, nl. een busdienst tussen Zierikzee over smalle binnendijken j via het droogliggende Noordgouwe Zonnemaire en Brouwershaven. Met i veerbootjes worden onregelmatige diensten tussen de kustplaatsen ge- varen. 500 slachtoffers. Gistermorgen om acht uur is de nooddijk bij Rilland gedicht. Van de duizend H.A. grote Reigersbergsche polder is 860 H.A. van het zeewater afgesloten. De grote slag begon 's nachts om half drie, omdat het weerbe richt een strakke wind voorspelde. Toen men bovendien zag dat men genoeg materiaal in voorraad had, besloot men maar te beginnen. Bij het aanbreken van de dag staken de eerste zakken zand hun koppen al boven de golven uit. Daarna begon de strijd tegen het inmiddels weer wassende water, een strijd, die werd gewonnen. Toen de vloed om elf uur op zijn hoogst was, was de dijk hoog genoeg om hem te weerstaan. Niet minder dan 40.000 zakken zand zijn in het gat verdwenen De avond tevoren had men reeds beide landingshoofden gereed gekregen. Men za. nu beginnen met een zandzuiger, die inmiddels al gereed ligt, de dijk te bespuiten met zand. Bovendien heeft men gistermiddag en -avond de gehele nooddijk niet behulp van graafmachines opgehoogd tot 3 V, meter boven A.P. De militairen van het regiment Oranje Gelderland, die hier gewerkt hebben, J.n vanmorgen vertrokken. Er hebben ongeveer 800 militairen aan het v/erk hun hulp verleend. De dijk is thans bij het stroomgat 14 meter breed. Het aantal slachtoffers op Schou wen-Duiveland is volgens thans be- 1 schikbare gegevens 500. Het zwaarst I getroffen is de gemeente Nieuwer- kerk, waar 274 van de 1859 inwoners zijn verdronken. Ook de materiële schade is in dit zwaar geteisterde dor^ groot: Van de 525 woningen zijn er geen 100 meer over. Nog dagelijks kan het water zijn vernielend werk voortzetten. Met laag water blijft één straat droog; de rest van Nieuwerkerk staat dan van één tot anderhalve meter onder wa ter. De bevolking is dan ook geheel geëvacueerd met uitzondering van enkelen, die de vorige week zijn te ruggekomen voor opruimingswerk. De overige bewoners krijgen vergun ningen om voor enkele dagen terugjte komen. Met lieslaarzen aan bergén zij de enkele bezittingen, die 'ge spaard zijn gebleven. Dan gaan zij te rug naar de plaatsen, in Utrecht en Zeeuwsch-Vlaanderen waarheen zij zijn geëvacueerd. In het najaar ko men zij weer terug, hopen zij, maar dan voorgoed. 3le lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft de 31e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers „watersnood" uitgegeven. 's-GRAVENDEEL Heydende Zeeuw, Judith Elisa beth, geb. 5.11.17, echtgenote van Herman J. Heijden; Kranendonk, Cornelia, geb. 12.1.3; Verdonk, Ma- rinus, geb. 28.11.24; Van Verk, Jo- hanens, geb. 16.11.52; de Zeeuw, Cor nelia Fiorina, geb. 1.10.51; de Zeeuw, Cornelis, geb. 18.10.41. KORTGENE Barentsen, Adriana Pieternella Lena, geb. 25.11.3. NIEUW VOSSEMEER Oomsvan Wezel, Anna Maria Johanna, geb. 14.6.2; van Someren Otte, Antonia, geb. 16.10.1. OUDERKERK a. d. IJSSEL Rijkaart, Cornelis Pieter, geb. 30.6.77. STRIJEN Van Dommelen, Adrianus, geb. 11.4.35; Verrijp, Gerrit, geb. 10.7.36; Verrijp, Neeltje Trijntje, geb. 12.1.35. ZEVENBERGEN Stoop, Maria Anna, geb. 4.3.21. KLUNDERT Aanvulling 3e verlieslijst, blz. 1, d.d. 6.2.53: Van Wensen, Cornelis Leèndert, geb. 28.6.4; Van Wensen, Marijnus Pieter, geb. 6.3.3. ST. PHILIPSLAND Aanvulling op 3e verlieslijst d.d. 6.2.53. Thans geborgen: Ligtendag den Haan, Maatje, geb. 3.3.73, we duwe van Jan Ligtendag. STRIJEN Aanvulling op 4e verlieslost d.d. 7 2.53. Thans geborgen: Monen Diphoorn, Maria, geb. 6.3.86, echt genote van Homonen; Van der Mer- we, Huigje, geb. 18.7.14; Van Soest Versendaal, Petronella geb. 4.6.11, echtgenote van H. van Soést, laat ste adres: Buitendijk 62; Den Tuin der, Johanna Martina, geb. 1.12.51. ZUIDLAND Aanvulling 4e* verlieslijst, d.d. 7.2.53. Thans geborgen: Van der WelZoeteman, Mara Geertruida, geb. 25.10.64. Hoe de slachtoffers de goederen krijgen Alleen via opbouworganen Er bestaat nog altijd onwetendheid inzake de juiste gang van zaken bij de uitdeling van goederen aan de slachtoffers van de watersnood. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis vestigt ér daarom teza men met de Provinciale Opbouwor ganen nog eens de aandacht op, dat de distributie der voor de-slachtof fers van de watersnood bestemde goederen uitsluitend geschiedt door, of door bemiddeling vam de Opbouw Organen en niet door het Roode Kruis. Dit zendt slechts aangevraag de goederen, voor zover aanwezig, rechtstreeks aan deze Opbouworga nen toe Wanneer in bepaalde ge meenten betrokkenen menen, niet voldoende goederen, kleren e.d. te hébben ontvangen, behoren zij zich te wenden tot de burgemeester van de plaats' hunner inwoning, die zich op zijn beurt in verbinding stelt met het Opfcouworgaan. De Provinciale Opbouworganen zijn: In Zeeland de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en cultureel wérk; in Zuid Holland de Stichting MaatschapDelijk Werk in de provin cie Zuid Holland en in Noord Bra bant het Provinciaal Opbouworgaan voor Noord Brabant. De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting aangenomen. De Eerste Kamer zal Dinsdag 17 Maart weer bijeenkomen voor de behandeling van de begroting van Economische Zaken, met uitzonde ring van de zaken, welke onaer de minister voor de P.B.O. vallen. Die kwestie zal op 24 Maart behandeld worden. Daarna volgt de begroting voor Overzeese Rijksdelen. Bij de replieken (Wederopbouw) merkte de heer KRAAYVANGER (K.V.P.) op, dat de volkshuisvesting sluitpost is geweest van schaarste- of armoedebeleid. Ook het huurbeleid is sluitpost geweest. Spr. meent, dat dit moet veranderen. Z.i. moet men zich in spannen om het beleid om te buigen. Spr. is van mening, dat alles moet worden gedaan om de particulieren er toe te brengen hun geld te beleg gen in onroerend goed. Daartoe moeten z.i. regelingen gemaakt wor den. Do heer WOUDENBERG (Arb.) merkte op, dat als arbeiderswonin gen worden gebouwd door particu lieren en ze worden goed geëxploi teerd, men toch tot hogere huren komt en daartegen heeft hij be zwaar. Exploitatie leidt tot misstan den, die niet geaccepteerd kunnen worden. Voor arbeiderswoningbouw is exploitatie met winstoogmerk een verkeerd uitgangspunt. De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (V.V.D.) zei o.m. dat het hem genoegen doet, dat de minister de fifty-fifty-circulaire heeft achter haald. De heer TJALMA (A.R.) vroeg o.m. of het al bekend is, wie schul dig is aan de indiscretie met betrek king tot de publicatie over de huur verhoging. Wordt er een onderzoek ingesteld? De betrokkene behoort een passende straf niet te entgaan, meende de heer Tialma. Do heer REI.TERS (C.H.) vroeg nog eens de aandacht voor de betc- ken is van een eigen woning. MINISTER WITTE verklaarde het niet eens te zijn met het beginsel van de heer Woudenberg, dat arbei derswoningbouw niet door particu lieren zou mogen geschieden. Wan neer spr. medewerkt aan woning- wetbouw dan is dat niet uit het be ginsel, dat de overheid de arbeiders woningbouw moet verzorgen, maar dan doet hy het omdat dit de beste methode is om de volkshuisvesting te waarborgen. Spr. meende, dat het niet onder alle omstandigheden al dus is, dat het particulier bouwen steeds hogere huren medebrengt. Tarwe bestand tegen 3 weken zoutwater? In de Stoofpolder bij Bruinlsse, een poldertje dat drie weken met zout water geïnnundeerd is geweest, komt een perceel wintertarwe voor, dat nog een zeer goede stand ver toont. Men verwacht dat deze tarwe de zoutwateroverstroming zal overle ven. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BURGEMEESTER VAN RILLAND-BATH GEVONDEN. Gisteravond is het stoffelyk over schot van de burgemeester van Ril- land-Bath, de heer J. A. de Goffau, die op 1 Februari in de rampnacht is verdronken, gevonden. Men moet ten aanzien van de wo ningbouw z.i. niet uitsluitend letten op de hoeveelheid maar ook op de kwaliteit der huizen. Met betrekking tot de vraag hoe de pers aan de gegevens omtrent de huurverhoging komt, zegt de minis ter niet te weten of ze afkomstig zyn van een ambtenaar of niet. Loongrens sociale verzekering De regering onderzoekt de gelijk making van de loongrens voor alle so ciale verzekeringswetten. Dit deelde de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de Tweede Kamer mee in ver band met de verhoging van de loon- frens voor de Invaliteitswet, de iektewet en het Ziekenfondsenbc- sluit van 4926 tot 5025. Voor de Werkloosheidswet immers is de loon grens ƒ6000. Aan de Ziekenfondsraad is voorts verzocht op korte termijn voorstellen te doen tot het gelijkmaken van de weistandsgrens der verplichte en vrijwillige ziekenfonds verzekerin gen, van welke laatste de loongrens nog altyd 3750 bedraagt. De vacanties bij nijverheids-onderwijs In kringen van het nijverheidson derwijs wordt geijverd voor een re geling van de vacantie in overeen stemming met die welke geldt voor het ULO en het MO. Op het landelijk nyverheidsonder- wijscongres, dat 9 en 10 April te En schede wordt gehouden, zal een voor stel van de afdeling Den Haag wor den behandeld or. U komen tot een Paasvacantie van drie dagen, Kerst- vacantie van 12 14 dagen en een herfstvacantie van drie dagen. Voorts wil deze afdeling een dag vacantie I op de verjaardag van de Koningin en Prinses Beatrix. De voorstellende afdeling wijst er op dat de inspan ning die het volgen van het lager nij verheidsonderwijs vordert, zeker niet minder groot is, dan die welke ge vraagd wordt van kinderen van de zelfde leeftijd die andere scholen voor voortgezet onderwijs bezoeken. TIJDENS FLORA V astendispensatie voor Heemstede De Bisschop van Haarlem, mgr. J, P. Huibers heeft voor de gehele gemeente Heemstede dispensatie ver- leend in de vasten- en onthoudings- wet gedurende de Bloemententoon stelling Flora 1953 (14 Maart—14 Mei). Deze dispensatie geldt even eens voor de vreemdelingen, die ln die tijd in de cemeente Heemstede verblijven, hetzij voor enige dagen hetzij voor enige uren. De zo juist door het Centraal Bu-1 reau voor de statistiek gepubliceerde „Statistiek der Ziekenhuizen over 1950" geeft tal van bijzonderheden i over 261 ziekeninrichtingen in ons1 land van verschillende aard als: al gemene ziekenhuizen, kinderzieken huizen, kraamklinieken, enz. Deze ziekenhuizen telden in totaal bijna 44500 bedden w.o. ruim 2000 wiegen. De Rooms-Katholieke inrichtingen beschikten over 20.000 bedden. In overheidsziekenhuizen waren er 12.400 aanwezig. In Protestants-Christelijke zieken huizen 6.750. De overige ziekenhuizen beschik ten over 5.250 bedden. Zowel in het begin als aan het ein de van 1950 waren 30.500 patiënten in ziekenhuizen aanwezig. Het is echter een bekend verschijnsel, dat de bezetting van de ziekenhuizen zich omstreeks de jaarwisseling op een dieptepunt bevindt. In de loop van 1950 werden 603.000 patiënten opgenomen en verlieten er 583.000 Dezer dagen is een exploitant van een benzine-station annex café te Voorthuizen, benevens een aantal chauffeurs in arrest genomen, die verdacht worden van omkoperij en knoeien met benzine-staten. De exploitant verschafte de chauf feurs gratis consumptie en kreeg -daarvoor de vrijheid foutieve leve ringen op hun benzinestaten in te vullen. Het totale bedrag van de fraude beloopt een aanzienlijk be drag. Voor zover thans bekend, zijn er by de fraude, behalve de exploitant, elf chauffeurs betrokken. het ziekenhuis; 20.000 patiënten overleden. De verplicht en vrijwillig bij zie kenfondsen verzekerden vormden respectievelijk 43 en 23 van het totaal aantal opgenomenen. Voor rekening van gemeentelijke diensten en instellingen voor socia le zorg werden 24.000 personen ver pleegd. Het blijkt dat relatief belangrijk meer vrouwen dan mannen worden opgenomen. Het gemiddeld aantal verpleegda- gen per patiënt bedroeg voor alle ziekenhuizen tezamen 22, de bezet tingsgraad 0.83. De totale uitgaven beliepen ruim 140 millioen. De salarissen vorm den met inbegrip van de sociale las ten tezamen 59 millioen. Indien de ontvangen verpleeggel- den van de bruto-kosten worden af getrokken, blijkt dat van de netto- kosten ruim 22 millioen of 95 pet. ten laste van de overheid is geko men. DOKTER POLAK OOK STATENLID AF. Behalve als lid van de Amsterdam se gemeenteraad, heeft dokter B. S. Polak ook bedankt als lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, waarin hij voor de C.P.N. zit ting heeft gehad sinds de bevrijding. Lichting 1951 II met groot verlof Blijkens een gisteren verschenen legerorder wordt de lichting 1951-11, waarbij ingedeeld het kader van de lichting 1951-1, met ingang van 22 Maart 1953 in het genot van groot verlof gesteld, behoudens een aantal uitzonderingen in de legerorder na der omschreven. PATER CL. BAYER 25 JAAR PRIESTER. 18 Maart a.s. hoopt pater Climacus Bayer O F.M. de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden de H. Priesterwijding ontving Wegens de Vastentyd zal deze herdenking wor den gevierd op tweede Paasdag, 's Morgens om half 9 tweede Paas dag zal de jubilaris een plechtige H. Mis opdragen in de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt, terwijl die middag van twee tot vier uur ge legenheid wordt gegeven tot felicita tie in de Open Deur, Gierstraat 14. Haarlem. ONBEKENDE VROUW ERNSTIG GEWOND Gistermiddag om ongeveer 4.30 uur is te Loon op Zand een ongeval gebeurd met een auto, waarbij een vrouw levensgevaarlijk werd ge wond. De identiteit van de vrouw kon tot op heden niet worden vast gesteld. De vrouw reisde met een BBA-bus van Waalwijk naar Loon op Zand. Signalement: oud plus mi- nu-v 25 a 30 jaar, lengte plus minus 1.65 meter, rond blozend gelaat, blond haar, was gekleed in licht groene regenmantel, groene japon, droeg groene, bonte hoofdoek en beige tot lichtbruine schoenen. De vrouw had een lederen handtas btf zich, waarin zich een rozenkrans en breiwerk bevond. Vorder droeg zij twee ringen aan de linkerhand. Een daarvan was een trouwring. De vrouw is in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het St. Eli- sabethsziekenhuis te Tilburg. NAAR KOREA Aan de Maashaven te Rotterdam scheepte zich gistermiddag een aan- vuilingsdetachement in voor het Ne derlandse Detachement Verenigde Naties op Korea, omvattende 4 offi cieren, 3 onderofficieren en 69 kor poraals en manjfchappen. Het com mando berust bij eerste luitenant T. C. Govers uit De Bilt, die voor de tweede maal naar Korea gaat. De m'ilitairen reizen met het Ameri kaanse troepentransoortschip „Gene ral M. R. Blatchford", dat gistermid dag de Rotterdamse haven verliet. Poststukken, bestemd voor mili tairen van het 17e aanvullingsdeta chement N.D.V.N., dat gisteren uit Nederland is vertrokken, worden in de tussenhavens uitgereikt, indien zij uiterlijk op 13, 22 en 31 Maart zijn gepost. Het adres moet vermelden: ,,Op uitreis naar Korea, Amsterdam Schiphol, Militair."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7