A In April Hollands overstromings gebied van water bevrijd Het Nationaal Rampenfonds zal inzameling op 1 April sluiten NIET ALLE HERSTEL GAAT EVEN SNEL Onverstoorbare inbreker bekende reeds acht en zeventig inbraken DONDERDAG 5 MAART 1953 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Prov. Staten van Zuid-Holland het niet te overwegen was de coördi natie van het dijkbeheer op de afzon derlijke eilanden te coördineren. De commissaris der Koningin mr L. A. Keeper sprak bij de aanvang van de zitting een korte rede uit naar aanleiding van de watersnood ramp. Deze rede werd door alle sta tenleden staande aangehoord. In plaats van het overleden lid van de Staten G. de Kiek (CH) uit Dord recht werd benoemd mr W. D. Ok- kens te Leerdam. De vergadering ging daarna in besloten zitting om de plannen voor het nieuwe provincie huis te bespreken. 58.000 ha is in Z. Holland bij de stormvloed onder water genomen, d.i. 25 van de totale oppervlakte van cultuurgronden, zo verklaarde gister middag de hoofdingenieur-directeur van de prov. waterstaat in Z. Holland ir Klein, op een vergadering van de Prov. Staten van het gewest. Thans is een' derde tot de helft daarvan weer droog. Men hoopt half Maart zover te zijn, dat twee-derde droog is, verwacht eind April het ge hele Z. Hollandse overstroomde ge bied van het water bevrijd te heb ben, met uitzondering misschien van enkele buitenpolders. Spr. gaf een nadere uiteenzetting omtrent de stormvloed van 1 Febr. Spr. stelde in verband met kritiek op het beleid der waterschappen er prijs op te verklaren, dat hij zich met de besturen van de waterschap pen mede-verantwoordelijk voelt voor de gevolgen, evenals, zo zeide hij, het Rijk zidh mede-verantwoor delijk moet voelen. Ten aanzien van het eiland Goe- ree-Overflakkee is de vraag niet of we de gaten tijdelijk kunnen dich ten, zo zeide spr., maar of we vol doende tijd hebben om voor het vol gend stormseizoen weer een goede waterkering hebben. Spr. zeide hier over niet al te pessiir/istisJah te zijn. De nood-voorzieningen die er thans zijn, zijn nog een meter lager dan de hoogste stand van de stormnacht. Van veiligheid voor de gebieden ach ter de waterkeringen op Goeree- Overflakkee, de Hoekse Waard en een deel van Voorne-Putten kan men dan ook nog niet spreken. „Het is' nodig tot nieuwe constructies van het dijkherstel te komen," zo zeide spr., „omdat op vele plaatsen niet vol doende klei aanwezig is om de oude kleidijken weer op te voeren." De commissaris' der Koningin De heer Langerak (ARB) was van mening, dat bij het herwinnen van de gebieden de gemeenten functioneel betrokken moeten worden. De Gede puteerde mr GJ. Cy Schilthuis (ARB) ging in op de schuldvraag, die in verschillende bladen is opge worpen. Volgens s*pr. is hier geen schuldvraag. Men is afgegaan op de ervaringen van eeuwen en deze er varingen hebben ons parten gespeeld. De vraag blijft bovendien of het mo gelijk is de dijken zo hoog te maken, dat het water er niet over heen saaat. Hij noemde in dit verband b.v. rapporteren. de situatie in en bij Dordrecht. Slie- drecht en Papen drecht. Ged. Staten zijn voorts van mening dat de situatie van de waterkering practisch zo moet blijven als zij is. Het dijkbeheer is in handen van de waterschappen, de provincie heeft het toezicht en op en het rijk het oppertoezicht. Voorts' zou het goed zijn de waterschappen wat meer financiële armslag te geven teneinde ze in staat te stellen een technisch apparaat met deskundige adviseurs op te bouwen. Van het nieuwe procédé voor dijk versterking, waarop ir Klein reeds had gedoeld, zeide hij, dat men plan nen heeft asphalt in plaats' van klei als bovenlaag te gebruiken. De nota over de stormvloed werd tenslotte z.h.s. voor - kennisgeving aangenomen. Tenslotte werd besloten het voorstel van Ged. Staten tot vast stelling van een buitengewoon water- sdhapsreglement 1953 in handen t€ geven van een commissie die daar over op de zitting van 24 Maart zal Men vreest geen 100 pet: schade te kunnen vergoeden Het Rampenfonds, dat in record-tijd een vaste plaats in de Nederlandse volksgemeenschap heeft verworven, zal althans volgens een verklaring ven zijn voorzitter te 1 April haar inzamel-activiteit sluiten. Het Fonds hoopt op die datum een bedrag van honderd mi'üoen bijeen te hebben en daarmede zou het in feite niet voldoende hebben om alle persoon lijke schade te vergoeden. Zoals men weet overweegt het Fonds om zeer binnenkort een aanvang te maken met de eerste uitkering die geschat wordt op 50 van het bedrag dat nodig is voor het opnieuw installeren tn de slachtfofers. Momenteel is men begonnen op deze 50 voorschotten uit te betalen, die 100.per gezinslid zullen bedragen. Enige weken geleden had men beraamd, dat men voor deze 50 schade regeling ongeveer 40 millioen g-ulden zou nodig hebben, maai nieuwe gege vens hebben aangetoond, dat dit bedrag wel eens belangrijk overschreden zcu kunnen worden. Naast de voorzieningen in de persoonlijke sfeer, hoopt net Fonds ook nog iijn medewerking te kunnen verlenen aan het herstel van objecten van siciaal-cultureel belang, zoals kleuterscholen, wijk^ebouwen en vergader zalen Gezien het bedrag, dat tot nu toe ontvangen is tot gisteravond 70 700.000 gulden vreest het Fonds, dat men niet tot een volledige uitke ring van cle tweede 50 zal kunnen overgaan. Drinkwater op Goeree Aan het dichten van een tweetal gaten in de buitendijk van de polder Diederik in de gemeente Melissant t a "".77" wordt nog hard gewerkt. Het bui- L. A. Kesper deelde by het begin der ten„.u. hee(t tot d. zitting namens het college van Ged. Staten mede, dat men de suggestie van dr W. Tempel, om twee archi tecten een hernieuwde opdracht geven, niet over wil nemen. Met algemen stemmen werd hierna nomen, maakt goede vordering, besloten ir Peutz op te dragen een nieuwe schetsplan voor het nieuw te bouwen provinciehuis te maken. tenwater heeft geen toegang tot de polder, aangezien zich buiten de dijk nog een „zomerkade" bevindt, die het daarachter gelegen land beschermt. Het droogmalen van deze polder, dat met kracht ter hand is ge- Voorts werd besloten een bedrag van 2 millioen beschikbaar te stel- N u enkele dagen geleden het gat in de aamayk namj stellendam as ge dicht en net buitenwater aan ue westzijue zodoende werd afgesloten, kan het definitieve herstelwent ver- len ten behoeve van maatregelen die der voortgang vinden. Onder meer is door de watersnood nqodzakelijk zijn I Jaen oe^-ig om ue noouveroinuing igeworden. I van de waterleiding door midaei van Bij de behandeling van het voorstel brandslangen, te vei vangen door een van Ged. Staten tot het treffen van I provisoriscn asbestbuizenste.se!. Zo- financiële maatregelen in verband j met de overstromingsramp pleitte de heer J. P. v. Praag (Arb.) voor cen tralisatie van de waterschappen. De heer de Wit (KVP) uit Oude Tonge verzette zidh tegen het be- iknotten van de taak van de water schappen en betoogde dat er onrust is onder de eilandbewoners over de duur van het herstel. De heer Wilschut (AR) vroeg of Eerlijke kans met snelle treintjes Naar het A.N.P. verneemt zal, als gevoig v..n de schade, die de ,.eJ<?c-. trotechnische industrie v.h. Willem Smit en Co." te Slikkerveer door de overstroming heeft beiopen, de afle vering van de bij Allan en Co. te Rotterdam bestelde 42 een- en 40 twee wagens tellen met diesi'.electri- scbe tractie voor de Nederlandse Spoorwegen (waarvoor de N.V. Smit d»- electrische uitrusting levert) ver traging ondervinden, waardoor met ingang van de nieuwe dienstrege- lir.g op 17 Mei slechts twee eenwa- gtnstellen ter beschikking zullen zijn. Deze twee rijtuigen zullen ech ter met de nieuwe dienstregeling in gebruik worden genomen en wel op dc lijnen Leeuwarden—Sneek en DordrechtGorincherp. De ingebruikneming van de D.E.- tractie op de beide bedoelde lijnen vloeit voort uit de plannen der N.S., om de lijnen, die naa: de mening der directie der N.S., feitelijk in aan merking zouden komen om opgehe ven te worden, nog een brede, eer,ij- ke kans te geven. Men wil door het enkele plaatsen op Goeree weer vol ledig kunnen woraen aangesloten op het waterleidingnet. In de omgeving van Stellendam is een groot aantal woningen geheel of gedeeltelijk ver nield. Nog steeds worden er slacht offers geDorgen. Tot dusver zijn er in Melissant ongeveer veertig begra ven. De provinciale weg Middelharnis- Ouddorp is op enkele plaatsen vrij ernstig beschadigd Autoverkeer is evenwel op beperkte schaal mo gelijk. In het stadje Goedereede zyn ongeveer 15 laag gelegen woningen zwaar beschadigd. Nabij Herkingen heeft het buiten water nog steecis vrije toegang door een gat in de zomerkade. Er staat een sterke stroming die het herstel werk zwaar belemmert. Een moei lijkheid is verder dat over het on diepe water niet gemakkelijk mate riaal kan worden aangevoerd. In enkele dorpen op het eiland Goeree-Overflakkee zijn een dijk- wacht en een waarschuwingsdienst weer hersteld te hebben. De Linge, die hier op sommige piaatsen onuer de weg doorstroomt, had grote gaten in het wegdek geslagen, die door de Franse militairen provisorisch ge dicht werden thans zijn deze gaten definitief hersteld. De Moerdijkbrig is niet voor auto verkeer toegankelijk; auto-verkeer zou de werkzaamheden, die daar uit gevoerd worden te zeer belemme ren. Daarom zullen de automobilis ten nog voorlopig de bekende omweg moeten maken. De spoorverbinding Roosendaal Vlissingan verwachtmen eerst in September geheel hersteld en ook over de opening van het baanvak Doixlrecht-Breda is nog niets be kend. Op beide baanvakken is zeer veel schade aangericht door de storm. Middenstand Zierikzee verloor het proces Gistermorgen heeft de president van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg uitspraak gedaan in het kort geding, dat door twee midden standers' uit Zierikzee tegen de ge meenteraad van deze stad aanhandig was gemaakt. Zoals men zich zal herinneren, meenden deze middenstanders, dat de burgemeester juridisch niet be voegd was hen tot evacuatie te dwin gen, ofi&hoon de toestand in Zierik zee uit het oogpunt van volksgezond heid en veiligheid zeer gevaarlijk moet worden geacht. De beide mid denstanders hadden van de president geëist, dat hij zou verbieden middenstanders te verhinderen in de gemeente te komen of hun verblijf aldaar te bemoeilijken en dat het ge meentebestuur voor iedere dag dat aan de middenstanders' verboden zou worden in de stad te komen 'n dwang som van 100.zou moeten betalen. De president meende echter, dat niet aan hem, maar aan de gemeentelijke autoriteiten de bevoegdheid was ge geven om de constateren of er in een plaats op een gegeven tijdstip een noodtoestand heerst. Voorts verklaar de de president de eis niet ontvanke lijk en veroordeelde de eisers in de kosten van het geding. K.L.M. LEVERT KOELTE OP BESTELLING. Enkele technici van de K.L.M. heboen een nieuwe koelwagen ont worpen, waarmee het mogeiijk is op de grond staande vliegtuigen die aan ue lelie tropenzon zijn Diootge- steid te Koeien. Deze wagen is evenals reeds in ge bruik zijnue wagens en evenais de witte bescnildenng van de boven kant van de vliegtuigromp, bedoeld om de temperatuur en de relatieve vochtigheid in een geparkeerd vlieg tuig terug te brengen tot aangename waarden, voordat de passagiers zyn ingestapt. De nieuwe koelwagen wordt binnenkort van Amsterdam naar Calcutta vervoerd. De K.L.M.- koelwagen is zeer laag gehouden, om hem in de gelegenneu te stenen onder de vleugel door te rijden. Een grote slang kan worden verbonden met het luchtdistributiesysteem van het vliegtuig en de binnengepompte lucht wordt gelijkmatig over stuur hut, kajuit en vrachtruimen ver deeld. De wagen kan plus minus 60.000 kilo cal. leveren en is in staat om, als de temperatuur in Calcutta 110 graden (F) is in 20 minuten tijds tot 80 graden (F) te koelen en de tem peratuur vier uur achtereen op dit niveau te houden. Hij meet 6 meter bij een wielbreedte van 2.20 m., de hoogte is 2. m. en hij weegt 5 ton. Het koelsysteem en de wagen zelf lopen op dezelfde motor. Het achter ste gedeelte bevat de koude-accumu- lator en in het voorste bevinden zich een: koelinstallatie en een water systeem. Van de ervaringen die in Calcutta worden opgedaan zal het afhangen of meer van deze wagens zullen worden gebouwd. 25e lijst slachtoffers watersnood Het informatie bureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft gis teren een 25e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: DREISCHOR. SchouwenaarKort, Dina, geb. 23.4.64, weduwe van Jacob Schou wenaar. NIEUW VOSSEMEER. Begraven te Steenbergen: van der Klundert, Adriana, geb. 19.3.50; van der Klundert, Nicolaas Adrianus, geb. 11.9.18; van der Klun dert—-Hamers, Maria Pieternella, geb. 13.10.27. NIEUWERKERK. de Bilde Jonge, Jannetje, geb. 4.10.94; van Dienstvan Dijke, An na, geb. 12 8.04; DorstBrouwer, Cornelia, geb. 5.11.98; Kleemans Kort, Catholina W., geb. 3.1.87; Kluit. Winstdeling en bezitsvorming Bij de bezitsvorming mag men zich niet eenzijdig richten op bepaalde objecten, zoals bij voorbeeld huizen, aldus luidt de mening van minister De Bruijn in zijn memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer. Toch hecht de minister een grote beteke nis aan het bezit van een eigen huis. De winstdeling acht hij van wezenlijk belang als een bron voor de bezitsvorming. De toepassing) der winstdeling kan zowel door een ondernemingsgewijze regeling als door een regeling per bedrijfstak geschieden. De oplossing zal afhangen van de concrete om standigheden. Daarbij moet de winst deling echter in eerste instantie ge richt zijn op de bevordering van de individuele bezitsvorming. Minister De Bruijn vertrouwt, dat het moge lijk zal blijken geleidelijk te geraken tot het opheffen van de toestand der bezitsloosheid die zich thans voor grote groepen van het Nederlandse volk nog voordoet. De minister meent verder, dat, wanneer hij in zijn opdracht slaagt, na het aftreden van dit kabinet voor een bewindsman met dezelfde taak omschrijving P.B.O., bezitsvorming en productieverhoging geen aan leiding meer bestaat. Dit sluit echter niet uit, dat met het beleid ten aan zien van de P.B.O. opnieuw een mi nister zal worden belast, daar ook in een volgend ontwikkelingssta dium coördinatie inzake het te voe ren beleid van groot belang kan v/orden geacht. Waarschijnlijk nog dit voorjaar zullen wetsontwerpen worden inge diend tot het instellen van een aan tal productschappen. Ook hoopt de minister nog vóór het zomerreces algemene maatregelen van bestuur te kunnen afkondigen tot het in stellen van een aantal bedrijfs schappen. KLOOSTER TE HORST KRIJGT ANDERE BESTEMMING. Het klooster met de bijbehorende school van de Zusters Ursulinen te Horst is verkocht aan de Paters van de H. Familie te Oudenbosch, die het gebouwencomplex als studiehuis voor novicen in gebruik zullen ne men. Deed chauffeur autobus te vroeg dicht? Drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie tegen de 29-jarige NBM-ciiauïfeur O. B. uit Zeist, wegens een dodelijk ongeval, mede door zijn schuld ver oorzaakt. Het betrof hier een onge val, dat zich op 15 December van het vorig jaar aan een halte te De Bilt. afspeelde, waar een 74-jarige dame, mevr. Couvee uit Zeist, bij het uitstappen uit de autobus onder dit voertuig geraakte en gedood werd. Aan de chauffeur was ten laste gelegd, dat hij de deuren van de autobus had gesloten en de wagen in beweging had gebracht, terwijl de uitstappende dame zich nog niet op het trottoir van de halte bevond. Er werden zeven getuigen gehoord, AMERIKAANSE BEZOEKERS IN MINDER DRUKKE TIJD. Sinds enige jaren, zo deelt de A.N. V.V. mede, voeren de toeristische or ganisaties van de meeste West-Euro- pese landen in de European Travel Commission een gezamenlijke actie ter bevordering van het Amerikaan se bezoek aan het oude werelddeel oJH u^| in de minder drukke maanden. Al I meest buspassagiers. Het merendeel verschillende malen is gebleken, dat I verklaarde, dat het slachtoffer zich deze campagne succes heeft. Ook dit bij bet sluiten van de deuren nog jaar zal de eerste groep bezoekers j gedeeltelijk in de bus bevond en be- uit de Verenigde Staten vroeg aan- klemd was geraakt met haar mantel komen, namelijk op 6 Maart. Dan ar- J0f met een harer armen in de on- riveren met de Harwichboot 20 Ame-1 tijdig gesloten uitgang, rikaanse landbouwers. Tot 9 Maart i De officier van justitie achtte de gevormd, die bij hoog water tijdig Marinua Leendert, g5>. 29.1.85;'Koóij alarm 71! nn BPUPtl f>n PirPTlt vprfipr T alarm zullen geven en event, verder in actie zuilen komen. Ossendrecht wacht op dood tij. Opnieuw is men begonnen met po gingen om het grote gat in de zee dijk by Ossendrecht te dichten. Vo. rige week was er in de buitenkil een nooddam van schorgrond gelegd, die echter weer even snel weg spoelde. Het gat in de zeedijk bij Ossen- dichten gaten in het hele rampge bied. Vlak naast de sluis is het wa ter door de wering gebroken, over man, Leentje J., geb 27.10.44; Peute Overbeeke, Adriana, geb. 24.9.06; Quaak, Krijn. geb. 26 9.81; Stoutjes- dijk, Cornells, geb. 3.10.91; Wandel, Leendert, geb. 26.8.02. OUDE-TONGE. zullen zij een studie maken van de agrarische gang van zaken in de lage landen. Mijn-instorting te Eygelshoven Een dodeeen zwaar- en een lichtgewonde In de Laura-m'ijn te Eygelsihoven heeft gisteren in een van de pijlers een grote instorting plaats gehad, die aan een mijnwerker het leven heeft gekost, een zwaar en een licht gewond heeft. De meester- en de hulphouwer H. Meyers 32 jaar en H. Jurgens werden beiden onder het vallende geb. 23.8.98; de Korte, Janrietje Eli- drecht °is een van de moeilijkst te sabeth, geb. 3.11.06; dt, Laat( Cornelia doen rijden van snelle treintjes van I een lengte van veertig meter. Het is voortreffelijk materieel en door ra- j buitengewoon moeilijk, om op de tionalisatie van de dienst nagaan of drassige schorren een nooddam te de reizigersbezetting zodanig verbe terd kan worden, dat deze lijnen ge handhaafd kunnen worden. leggen. Omdat de eerste poging mislukt is, men nu omzichtiger te werk Bierbooms, Elisabeth Maria, geb. gesteente bedolven. Alhoewel zy 24.5.38; Bierbooms, Petrus Egidius, beiden spoedig uitgegraven waren, geb. 30.9.46; de Boet, Johannes, geb. overleed H. Meyers spoedig aan de 23.3.01; Brands, Jacobus A. M., geb. I opgelopen verwondingen terwijl H. 10.6.72; Kik-Vcrwers, Adriaantje, 1 Jurgens met een rugggewervelbreuk en beenverwondingen in het zieken huis moest worden opgenomen. De mijnwerker J. Plum, die de slachtof fers te hulp stielde, raakte bekneld tussen de liftkooi en mijnwagen. De overleden meesterhouwer was ge huwd en vader van twee kinderen. Josephina, geb. 1.3.04; Los, Jan, geb. 11.2.78; Losde Vos, Maria, geb. 31.1.84; van NieuwaalOsseweijer, Elisabeth, geb. 2.0.89; van Noord—de Berg, Elisabeth, geb. 21.9.68; Osse weijer, Johan Christiaan, geb. 28.2.90; van PeperstratenEsser, Geertrui- da, geb. 5.8 85; Stoop, Marinus, geb. 23.6.30; Winkels, Wilhelmina, geb. 5.12.81. Bij Koninklijk Besluit van 3 Maart is met ingang van 15 Maart benoemd schuld van de buschauffeur bewe zen, maar wilde geen zwaarder straf eisen dan drie maanden voorwaar delijk, omdat naar zyn mening het besef, dat de man mede oorzaak was aan de dood van een der passagiers reeds een zware morele straf bete kende. De rechtbank zal 17 Maart vonnis wijzen. ZWEEDS SCHIP GEZONKEN Om zes uur vanodhtend is in Hoek van Holland het s.s. „Arnihem" aan gekomen, dat de dienst tussen Har wich en Hoek van Holland onder houdt. Het sdhip had 29 opvarenden aan boord van het Zweeds'e s.s. „Rigel", dat in aanvaring was gekomen met het Italiaanse m.s. „Senagal". De „Rigel" was met een lading ijzererts onderweg van Oxelosund naar Port Talbot. Het sóhip bevond zich op ongeveer twaal mijl van het Galloper vuurschip toen het in de mist in aanvaring kwam met het Ita liaanse motorschip. De „Rigel" zonk vrijwel onmiddellijk. Gelukkig zyn alle opvarenden gered. Zal hij de honderd halen Enige tyd geleden is in Heerlen de 26-jarige terrazzowerker W F. M. uit Rotterdam aangehouden, die in 1950 o.m. te Rotterdam ergens inbrak, zes Hiervan uitgezonderd zijn echter de gaan. Een aantal grote zinkstuk- lijnen ScheveningenLolaan en en ken wji men in de geul neerlaten en ZuidbroekStadskanaal, benevens - die het houden, wordt aan beide de stoómtramverbinding Bergenkanten een zandstuk geplaatst. Bij Alkmaar. Deze spoorlijntjes kunnen het eerstvolgend dood tij volgen- in de toekomst niet gehandhaafd de week Woensdag wil men dan blijven. de definitieve dichting van het gat Zoals bekend, is voor het lijntje wagen. L - BergenAlkmaar de oplossing geko- Wellicht zal de zeesluis, naast de tot burgemeester van Delft de heer men, dat in de vacantieperioden der dijkcoupure, aan het herstelwerk ten I D. de Loor te Leeuwarden, lid der w drie komende zomers de stoomtram offer moeten vallen. Onder een der Tweede Kamer der Staten Generaal eieren bakte, naar de wijnkelder afdaalde, op zij'n gemak brood sneed en „Bello" nog gedurende 2% maand sluismuren is de grond namelijk en lid van Ged. Staten van bij kaarslicht de maaltijd nuttigde. Hij zit nu in het huis van bewaring te Friesland. De heer D Loor heeft in 1s-n1u:J1- L" *- *--4 de Tweede Wamer zitting voor de P. v. d. A. De heer De Loor zal geen lid bly- ven van de Tweede Kamer, waarin hij voor de P. v. d. A. zitting heeft. De volgende week hoopt men de I Voor de opvolging komt het eerst in verbinding tussen Bergen op Zoom aanmerking mevr. D. HeromaMei en Steenbergen voor het snelverkeer 1 link. KIND IN VIJVERTJE VERDRONKEN een onbewaakt ogenblik is Dinsdagmiddag de 2-jarige Rudy v. d. Brom in een vijvertje achter een perceel aan de Bakkerstraat te Hil versum terecht gekomen. Toen het kind uit het 60 cm diepe bassin werd gehaald, bleken de levensgeesten te zyn geweken- DE MAN UIT LUGANO Binnenkort voor de rechtbank Naar wij vernemen is het gerechte lijk vooronderzoek tegen de op 17 September jl. te Lugano gearresteer de 33-jarige Amsterdamse textielhan delaar E. H. D., die wordt verdacht van oplichting voor een totaal bedrag van circa driehonderdduizend gulden, gesloten. De benadeelden zijn een zestal particulieren en twee Neder landse banken. Zijn aanhouding in Zwitserland geschiedde op verzoek van de Ne derlandse justitie. Begin December van het vorig jaar werd hij uitgele verd. D., die voordien een behoorlijke re putatie genoot als textielhandelaar, schijnt tot zijn handelingen te zijn gekomen door zich bezig te houden met zaken buiten zijn branche om, speciaal in het buitenland. Hierdoor zou D. zelf min of meer het slacht offer zijn geworden van een Italiaan se oplichter, een zekere A. S., die D. en vele van D.'s slachtoffers millioe- nen zaken voorspiegelde. Bij deze buitenl. transacties zou er ook een zyn, wiens persoonlijke effectenbezit, voornamelijk Nederlandse stukken, ter waarde van enkele milloenen door bemiddeling van D. en diens gedupeerden in Nederland te gelde gemaakt zouden moeten worden. Grote bedragen, op frauduleuze wij ze in Nederland verkregen, schijnen met het oog op deze mysterieuze transactie verbruikt te zijn. In Juni van het vorig jaar is D., die in enige handelmaatschappijen geinteresseerd was, en zelf handel dreef onder de firmanaam Bulbo Trading Cy., failliet verklaard. Hij verkeert nog in staat van faillisse ment. Als officier van justitie in deze zaak treedt op mr. F. Hartsuiker, en als raadsman mr. J I. Maarsen. Vermoedelijk zal over enige tijd deze zaak voor de arrondissmentsrecht- bank te Amsterdam dienen. GEVANGENISSTRAF TEGEN NOTARIS. Zes maanden gevangenisstraf en ontzetting uit het recht tot het uit oefenen van het notarisambt, eiste de officier v. justitie mr. Bins voor de Bredase Rechtbank tegen notaris L. P. H. M. van B. uit Kaatsheuvel (N. Br.) wegens het laten opmaken van een valse notariële acte. „Deze man heeft een bijzondere op vatting van zijn ambt", zei de offi cier, die door verdachte's optreden het vertrouwen in notadiële acten zag aangetast. De verdachte had een huis en grond verkocht aan de landbouwer P. Michielsen voor de zwarte prijs van twintig duizend gulden. De vraagprijs was vijf en twintig duizend geweest. Van deze koop werd voor een notaris in Breda een acte opge maakt waarin als koopsom veertien duizend gulden stond vermeld. De door het prijzenbureau bepaalde prijs was toen nog niet bekend. Later bleek dat ƒ9900 gulden te zijn en weer werd toen voor de notaris te Breda een acte opgemaakt, nu met de koopsom negenduizend negenhon derd gulden. „Hoe hebt u dit alle maal toch kunen doen" vroeg de pre sident. „Het is allemaal te goeder trouw gebeurd", „.ntwoordde de ver dachte. Het verschil tussen de vast gestelde prys en de betaalde prijs verklaarde de verdachte door op te merken, dat dit schadevergoeding was. Uitspraak Dinsdag 17 Maart. DURE COMMANDANT De Haagse recherche doet op het ogenblik een onderzoek naar de handelingen van een zekere S. uit Den Haag, die zich in de eerste rampdagen met een zestal vracht auto's bij het Roode Kruis in Rot terdam aanmeldde. Zijn hulp werd, toen evenals die van vele anderen, graag geaccepteerd. Hij kreeg de opdracht, goederen naar een der plaatsen in het noodgebied te bren gen. Wegens het water kon hij zijn plaats van bestemming niet berei ken, zodat hij in Heenvliet bleef ste ken. Daar schijnt hij op naam van het Roode Kruis en gebruik maken de van de bonnen, die op een of an dere wijze van het stempel van de gemeente Heenvliet waren voorzien, grote hoeveelheden chocolade en drank te hebben gekocht. De reke ning, die het Roode Kruis later ge presenteerd kreeg, bedroeg duizen den guldens S., die in een straat woont waar een Haagse Roode Kruiscolonne is ondergebracht en die dus wellicht de gang van zaken al zo'n beetje kende, trad op als „commandant var een autocolonne". zal blijven rijden, in afwisseling met weggespoeld en het inbrengen van de reeds bestaande busdienst, die dan een nieuwe zandfundering zal bui- echter in die perloden naar evenre- tengewoon moeilijk zyn. digheid kan worden ingekrompen. Na 1955 zal deze stoomtram voorgoed verdwijnen. Op de bekende millioe- nenlijn in Limburg zullen in de naaste toekomst diesel-electrische treintjes gaan rijden. Verbindingen worden hersteld. Maastricht en zo nu en dan schieten hem inbraken binnen die hij in het vfrleden pleegde. Zo vertelde hij, dat hij ergens te Rotterdam kleding op een eerste etage stal. De man had toen de ruit uit een keukendeur gehaald er na afloop er weer keurig ingezet. Deze inbraak was de 78ste, die hij bekende. De politie vraagt zich af of hij de honderd vol zal maken In April 1949 verraste hij 's nachts in haar kamer een dienstbode die alarm sloeg. De indringer greep haar beet doch door hbar gegil sloeg hij op de vlucht. Rij zag toch nog kans 16mee te nemen. Dezelfde nacht pleegde hij de diefstal, waarbij hij de ruit zo netjee weer op zijn plaats bracht. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Beweegbare brng

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6