RIJNSTREEK Oproep van Prinses Wilhelmina rJE LEIDSE COURANT EERÖTE BLAD - PAGINA 2 - iNè^ÉN"! ALPHEN AAN DEN RIJN ZUINIG GEMEENTEBESTUUR Toen de vereniging „Oud Leiden" jubileerde, heeft het bestuur een boek uitgegeven, op de aanschaffing waarvan leden een reductie genoten. De belangstelling was minder groot dan verwacht was en zodoende bleef er een flink aantal exemplaren over. Besloten werd deze boeken tegen 'n korting van 1.50 beschikbaar te stellen voor nieuwe leden. De gemeente Alphen a.d. Rijn, die lid is van „Oud Leiden'' had ver zuimd het boek aan te stohaffen. Be sloten werd het lidmaatschap op te zeggen en een paar weken later weer lid te worden. Alles verliep volgens plan en Alphen kreeg de ju bileum-uitgave met de korting van 1.50. De opgravingen welke sedert en kele dagen op de plaats, waar het oude raadhuis heeft gestaan, worden verricht namens het Biologisch Ge nealogisch Instituut van prof. Van Giffen, onder toezicht van zijn assi stent dr. Glasbergen naar het Alba- niane uit de Romeinse tijden, blijken het vermoeden dat dit daar heeft gestaan, niet te beantwoorden. Hoe wel men reeds op de juiste diepte is gekomen met de brede en lange ELECTRICITEITSMETER STOND 7 JAAR STIL De 51-jarige E. W. de K. uit Eef- de was in 1945 tot de ontdekking ge komen dat het registratie wieltje van de electriciteitsmeter door middel van een spijker tijdelijk tot staan kon worden gebracht. Dit drukte uiteraard de maandelijke lichtreke- ning. De K. had deze manipulatie zeven jaar volgehouden, hoewel zijn vrouw, naar haar zeggen, er niets van wist. De officier van justitie noemde dit Woensdagmorgen ter zit ting een buitengewoon ernstig feit en requireerde 6 weken. Nadat de raadsman i.v.m. het gezin clementie had gepleit, veroordeelde de poli tierechter De K. tot de gevraagde 6 weken, doch voorwaardelijk en een onvoorwaardelijke geldboete van 40 gulden. Aetherklanken VRIJDAG Televisie-uitzending AVRO. 20.15—21.45: 1. Actualitei ten; 2. Documentair boekenpro gramma; 3. Weerpraatje; 4. Fragm. „Song of Russia", film; 5. „Briefge heim", één-acter. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 1930. VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleu ters. 10.00 „Kinderen en mensen"', causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.20 Radioieuiile- ton. 1.40 Alt en piano. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Kookpraat- je. 14.20 Vierhandig pianospel. 14.50 Voordracht. 15.10 Bas-bariton en piano. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Hoorspel. 19.00 Gramofoonmuziek. 19.10 .Boe ven, burgers en brigadiers", klank beeld. 19.30 „Vreugde en verdriet, causerie. 19.50 Berichten. 2U.00 Nieuws. 20.15 Joodse volksliederen. 20.30 Reportage. 20.40 „Aanpassing", causerie. 21.00 „Het hangt aan de muur en het tikt". 21.25 Lichte mu ziek. 21.50 Buitenlands weekover zicht. 22.05 Pianorecital. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 ,ln huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Orgel spel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gewyde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal dubbelkwartet. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 „Met cog en oor de wereld door", filmles. 14.30 Omroeporkest en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Gramofoonmuziek. 16.00 „Hoe maakt men een warme bak om vroeg te zaaien", causerie. 16.15 Gramofoonmuziek. 17.00 Ka mermuziek. 17.30 Militaire reporta ge. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Gramofoon muziek 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Amusements muziek. 18.40 Huismuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Re geringsuitzending: „Verklaring en Toelichting". 19.30 Gramofoonmu ziek. 20.00 Rsdiokrant. 20.20 Orgel concert 20.40 Metropole Orkest. 21.10 „Vincent van Gogh", reportage klankbeeld. 21.30 Gewijde muziek. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Algemene Kunstrubriek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 23.15 Het Evangelie in Espe ranto. 23.3024.00 Gramofoonmu ziek. sleuf, is er feitelijk nog maar weinig materiaal aangetroffen, dat hierop duidt. Men zal nog trachten de sleuf voor de helft nog enkele tientallen centimeters dieper uit te graven, doch indien ook dit geen resultaat oplevert, gaat het gat dicht, zeer tot teleurstelling van de historici. VOORZ. v. d. KANT VAN GRAFICI NAM AFSCHEID Do R.K. Grafici kwamen Woens dagavond in de Sint Josephzaal bij een. In deze bijeenkomst, welke door de heer G. Th. A. v. d. Kant werd geleid, nam deze ais voorzitter, na bijna 35 jaren de afdeling te hebben geleid, vanaf de oprichting, afscheid. De heer v. d. Kant herdacht bij deze gelegenheid nog even de overleden mede-bestuursleden, aan wie hij zul ke goede herinneringen had bewaard en dankte ook de huidige secr.- penn., de heer A. W. G. v. Leeuwen, alsmede de leden en het hoofdbe stuur. Namens het hoofdbestuur sprak de heer W. de Zwager hartelijke dankwoorden. Namens de afdeling sprak de heer A. W. G. van Leeuwen een kort af scheidswoord, waarin hij zijn spijt uitdrukte, dat de heer v. d. Kant van zijn voornemen niet was af te brengen. De principiële vakargani- satie van de R.K. typografen heeft veel aan hem te danken. Als stof felijk blijk van waardering bood spr. een paar lederen handschoenen aan. De heer v. d. Kant dankte voor de hartelijke woorden en het geschenk. De Bondsbestuurder, 'V Zwager behandelde, in de vorm van vraag- en antwoordspel, tal van ac tuele onderwerpen, waarmede de le den te maken kunnen krijgen. Pen sioenregeling, uitkering toeslag 12% pet., met pensioengrondslag tot 20 pet., het algemeen sociaal fonds als bezit van de bedrijfsgemeenschap, tbc-verzekering en -bestrijding, het stuiverslidmaatschap van H. L., de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering en sprak tenslotte over wat de bond voor de jongeren doet. De heer A. F. Ruljssenaars, voorz. van de pl. afd. van de K.A.B. lichtte het a.s. algemeen onderzoek op tbc toe. Spr. had ook een woord van waardering bij het heengaan van de heer v. d. Kant en wees ook op de activiteiten van hem buiten de Gra fische bond, op parochieel en organi satorisch gebied. Namens de Deken sprak kapelaan F. C. Verheul, e.a., die ook nog het gebruikelijk geestelijk puntje ver zorgde. Gemeenteraad. Vrijdag 20 Maart om 7.30 uur wordt er raadsvergade ring gehouden. Candidaten P. v. d. A. In een langdurige vergadering, in gebouw Volksbelang aan de Rhenanialaan, onder voorzitterschap van de heer G Nijman gehóuden, stelde de pl. afd. van de P. v. d. A. de volgende groslijst samen voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing: 1. Ph. H. Rogaar, 2. G. Nijman, 3. A. Rietveld, 4. J. C. Duin, 5. mevr. M. Houtmanv. d. Schee, 6 L. Wingelaar, 7. H. v. d. Ak ker, 8. J. Bijl, 9. C. de Bruin, 10. E. Nieuwenhuis, 11. L. W. Leeuwen hoek, 12. D. Bijl. De heren Rogaar, Nijman en v. d. Akker zijn zittend. Brug der zuchten. Een autobus van Maarse en Kroon kreeg het Woensdagavond te kwaad met de Alphense brug. Voor de zoveelset maal is er weer eens een olietank van een passerende auto stuk gesla gen. Met moeite kon de wagen naar het kerkplein rijden, vanwaar hij later moest worden weggesleept Uiteraard werd de Pieter Doelman straat door de weglopende olie niet bepaald verfrist. Tegen een lantaarn. Toen een vrachtwagen van de fa. v. d. Steen uit Nieuwerbrug, bestuurd door de heer v. S. Woensdagmiddag om streeks 5 uur in de Prins Bernhard- laan reed in de richting van het centrum van de gemeente Alphen a. d Rijn, geraakte de stuurinrichting van de auto defect. Hoewel de chauf feur sterk afremde, kon hij een bot sing met een lantaarnpaal, ter hoog te van de Van Heemskerkstraat, niet voorkomen. Gelukkig bevond zich op dat moment aldaar geen an der verkeer, zodat dit ongeluk by wat materiële schade is gebleven. Damkampioenschap. Uitslagen 4e ronde om het persoonlijk dam kampioenschap van Alphen a. d. Rijn. Hoofdklasse A: C. ZijlstraJ. Vrolijk 20; WolswijkH. de Vos 11; Gelderblomv. d. Ent 20; Hoofdklasse B: WortmanW. Ver boom 02; C. VerboomD. Bevaart 20; Disselv. Muiswinkel 11. Eerste klasse: Koelewijnv. d. Voorst 20; de Leeuw—v. Klaveren 1—1; Van Triestv. d. Spek 20; VerkadeWortman 0—2. Jeugdklas- se: A. Brunt—Wortman 02; H. BruntM. Overes 02. BOSKOOP Verbetering van de Rozenlaan. Het besluit tot verbetering van de Rozenlaan kon destijds geen door gang vinden wegens gebrek aan ka pitaalmiddelen. Intussen is de toe stand, waarin deze weg is komen te verkeren, dermate verergerd, dat een gedeelte door een hekwerk moest worden afgesloten. Het plan van 1951 voorzag in een herstel over een lengte van ongeveer 400 meter, gerekend van het noorden af. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling het resterend gedeelte van onge veer 70 meter te betrekken bij het plan Zuid wij kse brug Rozenlaan - brug Bij nader inzien blijkt het be ter de gehele Rozenlaan te herstel len. De begroting van de directeur- gemeentewerken is derhalve geba seerd op het maken van een nieuwe schoeiing en verbetering van het wegdek over een lengte van 470 me ter. Nog zij meedegedeeld, dat bij het plan tot vernieuwing van de Zuid- wij ksebrug en de verbetering van het gedeelte Reijerskoop voor de al gemene begraafplaats de Rozenlaan- brug betrokken wordt. Dit plan is in voorbereiding. Omtrent de tijd van uitvoering zijn B. en W. nog in het onzeker in verband met de werken der provincie aan de Biezen. Het is met het oog op het verkeer niet mo gelijk beide werken tegelijkertijd uit te voeren. Dammen. Om het kampioen schap dammen van de Damclub „Boskoop" werd de volgende partij - ncn gespeeld: H. GazenborgH. Trimp 2—0; A. N. v. Tol—A. Koster 20; A. KosterAnt. Trimp 20; A. N v. TolD. Lankhuyzen 20; W. A. v. OtterlooH. Glazenborg 11; T. A. Venema—Ant. Trimp 2-0. I HAZERSWOUDE (Dorp) Winkelweekcommissie. Woens dagavond kwam de Winkelweekcom missie met de deelnemers van „De Bietenweek 1952" in ledenvergade ring bijeen. De secr., de heer G. Se- pers, bracht verslag uit over de ge houden winkelweek en het suoces, dat deze winkelweek heeft gehad niettegenstaande er verschillende middenstanders niet hebben meege daan. De totale verkoop overtrof de verwachting. De penn. had een ba tig saldo. Hierna werd een verloting gehouden van de prijzen, die niet waren afgehaald op de winkelbon- ren, waarop een prijs was gevallen. LEIDERDORP Een nieuwe partij— Bij de komen de Gemeenteraadsverkiezing zal het aantal candidatenl listen hier ter olaatse een uitbreiding ondergaan. In een daartoe gehouden bijeen komst is nl opgericht een vereniging van „Gemeentebelang". Het ligt in de bedoeling bij de a.s'. verkiezing met een eigen lijst uit te komen. DAMKAMPIOENSCHAP. Gisteravond is LDC gestart met de wedstrijden voor het persoonlijk kam pioenschap van Leiderdorp. Als een be wijs van het bloeiend damleven moge blijken, dat er maar liefst 36 deelne mers zijn. Er wordt gespeeld in drie klassen, n.l. hoofd-, eerste en tweede kL De uitslagen luiden: Hoofdklasse groep A: J. v. d. Zwan A Spies 20; J. v. SandijkP. Vervark 11; R. MarbusAbr. Dorsman 11. Hoofdklasse groep B: D. HassefrasG. Nagtegaal 11; A. v. d ZwanJ. van Heusden 20;; H. VerhoogtC. Deege naars 11. lste klasse: W. VerbeekJ. Goedhart 2—0; J. P. Heck—W .v. Eek 2—0; G. DompelingC. v. Teylingen 20; P. RietkerkA. v. Klaveren 02. 2de klasse: J. MeyerF. Bosman 2—0: J. B. v. d. WijngaardW. v. d. Zwan 11. LEIMUIDEN Jaarvergadering L.T B. De heer Verhoef sprak op de jaarvergadering over varkenshouderij, c.q, mesterij Na deze lezing werd de agenda af gewerkt. In kas was een batig saldo van 133.22.—. Bij de bestuursver kiezing werden de aftr. leden G. P. v. d. Meer en P. Noordermeer herko zen. De G.A. wees de L.T.B -leden er op hun jongens toeh vooral naar ka tholieken landbouwscholen te sturen. Verder besprak de G. A. het St. Wil- librordus Apostolaat en propageerde ook de Oostpriesterhulp. De heer Verhoef kreeg nog voor de tweede maal het woord om te spreken over kopziekte onder het rundvee. Bij de rondvraag wenste de beer Noordermeer de contributie, vooral voor de kleine bedrijven, te verlagen Deze zaak is inmiddels aan 't hoofd bestuur door gegeven. De heer C. Langeslag vond de L.E.I. berekenin gen onjuist omdat deze uitsluitend genomen worden van pachtbedrijven en niet van bedrijven in eigendom. Tot afgevaardigde naar de diverse vergaderingen worden benoemd voor de akkerbouwers de heer C. Lange slag; voor veehouders de heer M. Straathof; voor bloemkwekers, de heer Q. v. Wieringen en naar de Alg. Vergadering P. Langeslag en P. Noordermeer. NIEUWKOOP Poldervergadering en verkiezing. Ten huize van de secr. werd de jaar vergadering gehouden van de ge combineerde Noorderbuurter en Voordijkse polders o.l.v voorz. H. Janmaat uit De Hoef. Overgelegd werd het rapport van de commissie, waaruit bleek, dat de rekening in orde bevonden was. De inkomsten over '52 hebben bedragen 31.143 de uitgaven 39.032,20, nadelig saldo 7888.56. De nieuw gebouwde woning voor de molenaar-machinist heeft gekost met inbegrip van aankoop bouwter rein e.d. 18.054,23. Rijkssubsidie 4583bijdrage van de Stichting Landverbetering Z.-Holland 7048,89, blijft voor rekening van de polder 6422,34. De omslag voor 1953 werd weder vastgesteld op 31,— per hectare (Noordsebuurt 30, Besloten wordt een schrijven te richten tot Ged. Staten over de wa- terkerende kade langs de Kromme Mijdrecht. De Polder is niet bij machte deze in een voldoende staat te onderhouden. De kasgeldlening wordt, verhoogd van 8000,— tot 12000,—. Tot leden van de kas commissie werden benoemd de heren P Wahle, A. v ,d. Weyden en M. C. M Janmaat. Met alg. stemmen werd benoemd tot voorz., de heer H. Janmaat en in diens plaats tot bestuurslid de heer J. W. van der Horst beiden wonende te De Hoef. Geboren: Johanna Wilhelmina Ma ria, dr van P. N. van den Haak en C. M. Driehuis; Adriana Regina Ludwi- ne, dr van J. de Rijk en C. Pieterse; Petronella Lidwina Johanna Maria, dr van Th. Hoogerwerf en M B. van den Helder; Cornells Wilhelmus Pe trus, zn van J. C. Langeslag en M. J. Neuteboom. Ondertrouwd: A. G. Woerde, 28 jr en A. J. van Houten 24 jr. Overleden: Willemijntje Meijer, 74 jaar, wed. van W. Verlooij. Hieronder volgt een oproep, waar op gedoeld werd in de aankondiging, die voorvorige week van bevoegde zijde werd gegeven omtrent een ini tiatief ter verwezenlijking van de gedachten in de rede van H.M. de Koningin, op 8 Februari 1953 geuit. OPROEP. Van heler harte sluit ik mij aan bij de woorden van onze Koningin na de ramp van de nacht van 31 Januari op 1 Februari gesproken tot, haar volk, woorden van medeleven en troost, woorden die haar bewonde ring weergaven voor wat door onze naamloze helden werd gedaan en voor de zelfopoffering, waartoe zovelen bereid waren. Zij wees op de eens gezindheid, die als bij overrompe ling zich weer liet gelden. Het is naar aanleiding van deze eensgezindheid, gewekt door deze ramp, waarvan de «.waarste slag op Nederland neerkwam, dat ik mij richt tot de gehele vrije wereld. Broeders buiten en binnen onze grenzen. Toen resultaten van menselijk ver nuft het onheil van de waterstnood niet konden keren, stonden wij ge confronteerd met mze eigen machte loosheid. Diep bewogen door de nood hebt gij meteen gehoor gegeven aan het grote gebod van Christus- „Hebt uw naaste lief als uzelve". Toen is in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid. Wij ervoeren toen de kracht, tevens de OUD-ADE Stille Omgang. De deelnemers aan de Stille Omgang worden Za terdagavond 15 Maart 's avonds 11.15 uur verwacht in het aanbiddings-lof. De kaartverkoop heeft plaats a.s. Zondag na de H.H. Missen. Tot en met a.s. Donderdag is er nog gele genheid kaarten te halen bij de voor>- zitter, de heer P. v. Seggelen. ROELOFARENDSVEEN Th. v. Son sprak voor Jongeren beweging. In de Pancratiuszaal kwam de Jongerenbeweging bijeen, waarbij dc heer Th. v. Son sprak over „Karaktervorming". Voorz. L. Krijger, welke zich niet over een grote opkomst kon verheugen, sprak een welkomstwoord. De heer v. Son stelde allereerst de vraag: „Wat is' Karaktervorming" en vervolgens „Wat verstaan wij onder een karak- 'tervol man". Groepsgewijze liet spr. allereerst de aanwezige jongeren over deze onderwerpen van gedach ten wisselen, waar na hij zelf nader op dit gegeven inging. Hieruit bleek wel, dat de jongeren zich een juiste inzicht in deze materie hadden ge vormd. Éen leerzaam debat tot be sluit was' zeer interessant. bevrijding die er uitgaat van het ge volg geven aan dit gebod, tegenover deze kracht schrompelen vrees en wantrouwen ineen, verdwijnt zelfs haat. Deze geest, waarvan de genezende werking door ons heen is gegaan, kan niets of niemand ons meer ont roven: noch mens noch maatschap pij, noch ramp noch chaos. Laten wij in die geest van verbroedering ons vertrouwen stellen en daarin voort bouwen voor de toekomst. Nu richt ik mij in het bijzonder tot allen in Europa, die zich vrij kun nen uiten. Toen onze dijken bezweken hebt gij gevoeld: hier wordt een stuk Europese kust overspoeld, en metter daad een Europees saamhorigheids besef getoond. Dit was doeltreffend Christendom, reëel toegepast op reële nood. De eenheid in Hem, die werkt en bouwt aan onze toekomst en die met ons is en bij ons ls, werd een feit Bouwt het verrijzende Europa op, de ogen gericht op deze Hoge Eenheid: maakt er het cement van, dat men sen en volken samenbindt. U allen die dit leest nodig ik uit, indien deze gedachte bij U weer klank vindt daarvan te doen blij ken, opdat wij elkaar leren kennen. Ik ben er zeker van, dat allen bij wie deze gezindheid leeft haar in da den begeren om te zetten. Wij reiken elkaar de hand en ver welkomen elk initiatief dat op deze grondslag reeds ls opgebloeid of nog zal ontluiken. En nu allen tezamen met dit ver worven goed op weg, de toekomst in. Volgen wij Hem, Wiens stem van uit onze verbondenheid tot ons spreekt. WILHELMINA Prinses der Nederlanden. (Verzocht wordt betuigingen van instemming te zenden aan de secre tarie van H. K. H. Prinses Wilhel mina, afdeling reacties oproep, pa leis „Het Loo Apeldoorn). SPORT VIERTALLENCOMPETITIE VAN DE NED. BRIDGE BOND. District Leiden en Omstreken. De uitslag van de 15de ronde Hoofdklasse luidt als volgt: Team v. d. Kruk gelijk tegen team Noord wijk 1 (1 p. voor N); team Jacobs wint van team Noordwijk met 10 m.p.; team v. d. Kruk wint van team Eling met 53 m.p.; team de Ruiter-Z. wint van team de Bruin met 16 m.p.; team v. Egmond wint HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND RUSTIG WEER Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend bijna overal laaghangende bewolking of mist. Overdag plaatselijk op klaringen. Weinig wind. Dezelf de of iets hogere temperaturen. 6 Maart: zon op 7.16, onder 18.28. maan op 0*14 en onder 8.31 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zw. bew. 13 C. OSLO nevel 2 STOCKHOLM licht bew. —5 KOPENHAGEN mist —0 LONDEN mist 1 AMSTERDAM geh. bew 3 BRUSSEL mist 2 PARIJS nevel —0 BORDEAUX onbew. 0 NICE zw. bew. 6 WARSCHAU onbew. —5 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT nevel 4 MUNCHEN regen 3 WENEN regen 6 van team v. Wingen jr. met 11 m.p.; team v. Egmond wint van team v. d. Kruk met 6 m.p. Eerste klasse A. Team Noordwijk 2 wint van team Alphen 1 met 6 m.p. Hierdoor is Noordwijk 2 (Casper-v. d. Berg Hogervorst Beugelsdijk) kampioen van groep A. Eerste klasse B. Team Noordwijk 2 wint vxan team Alphen 2 met 34 m.p. Stand Hoofdklasse: 1. Koch, gesp. 14 gew. 11, gel. 2, verl. 1, voor 240, tegen 22, w.p. 24; v. Egmond, 15, 11, 1, 3, 202, 60, 23; 3. de Ruiter-Zijlker 15, 9, 2, 4, 237, 80, 20; 4. v. Wingen jr 15, 7, 2, 6, 168 71, 16; 5. de Vrind 13, 7, 1, 5, 179, 77, 15; 6. Noordwijk I, 14, 5, 3, 6, 94, 114, 13; 7. v d. Kruk, 15, 6, 1, 8, 152, 147, 13; 8. Smelt, 15, 4, 2. 9, 65, 235, 10; 9. Jacobs, 15, 3. 2, 10, 31, 308, 8; 10. de Bruii, 15, 1, 2, 12, 26. 293, 4. Disticts kampioenschap eerste klas se: Team v. d. Ende (le kl. A.) wint van team Noordwijk 2 (le kl, B.) m. 9 m.p. Club viertallen „De Sleutels". Team dam. Sier wint van team Seller met 20 m.p, team v. d. Ende wint van team méj. Stichter met 32 m.p.; team Smittenaar wint van team Klinken berg met 38 m.p. team mevr. Bosse gelijk tegen team Godijn (1 p. v. G.) Wat lezers schrijven HET AANTAL KINDEREN Leiden, Februari 1953 Het hoofdartikel in de Leidse Cou rant van 17 Februari, neemt stelling in de veelomstreden vraag van de „gemiddelde gezinsgrootte" in Neder land. Is het misschien mogelijk, hier tegen enkele feitelijke bezwaren in te brengen, welke (buiten elke poli tieke vinnigheid) tot een juister re sultaat zouden kunnen leiden? De (nooit te vergeten) grondslag voor de behandeling dezer vraag, moet wel dit zijn: Het doel waarvoor men berekent, bepaalt welke gege vens men in beschouwing moet ne men. Ziet men dit in, dan wordt me teen duidelijk hoe verschillende schrijvers, zonder enige kwade trouw of trucage, tot verschillende uitkoms ten komen. Enkele van deze doel stellingen nu, lopen in uw artikel door elkaar heen. Mogen wij, in- plaats van daarmee direct tegenstan ders om de oren te slaan, trachten, een en ander te ontwarren? Er was, om te beginnen, sprake van „alle inwonende, niet gehuwde kinderen". Deelt men dat aantal nu door het aantal echtparen, dan krijgt men te zien, hoe groot het gemid delde bijeenwonende gezin nu mo menteel is. De uitkomst is dan on geveer 2. Ziet men naar de echtparen met kind(eren), dan blijkt, dat er bij 2 ouders gemiddeld 2,61 kinderen wonen. Daar hebben we dus een ant woord op de eerste vraag van de bei de vragen, die, zoals we boven zei den, noodzakelijk gesteld moeten worden. Wat heeft men nu eigenlijk berekend? De tweede vraag moet daarna zijn: Waartoe moet deze wijze van berekening dienen? Het ant woord hierop kan luiden; deze uit komst is byv. van belang voor de woningbouw Natuurlijk niet ln die dwaze zin, dat men nu verder uit sluitend woningen voor 4.61 mensen zou moeten bouwen. Maar wel als een algemene aanwijzing, waar het gemiddelde ongeveer moet komen te liggen, als men alle plaatselijke ver schillende behoeften van woning grootte samen zou vatten. Aangeno men tenminste, dat er géén factoren gevonden worden, die een verande ring in de komende jaren waar schijnlijk maken. Dat is een belang rijk punt, waarop wij straks nog te rug zullen moeten komen. Stelt men zich een ander doel, dan moet men voor de berekening echter ook andere gegevens in beschouwing nemen. Wannneer men bijv. studeert op de vraag van de inkomsten, die voor de gezinnen nodig zijn (en dat doet drs Platenburg, die speciaal de billijkheid van een kinderbijslag en het treffen van een regeling dienaan gaande onderzocht), dan is het in de eerste plaats niet langer juist, om de reeds „uithuizige" (hoewel nog niet gehuwde) kinderen niet meer mee te tellen Integendeel, die beho ren, zo beschouwd, nog wél bij het gezin. En zeer juist wordt daarmee dan het probleem der „middengroe pen" in verband gebracht. Want juist daar zullen vaak de reeds uithuizige kinderen nog ten laste van hun ou ders komen, doordat ze studeren of een dure vakopleiding volgen. In de niet-middengroepen daarentegen komt (naast dit zelfde geval) het meestal voor, dat de uithuizige kin deren reeds verdienen, of zelfs met een deel van hun verdiensten reeds hun ouders ondersteunen. Dat schept grote verschillen in benodigde ge zinsinkomens. Nu maakt uw artikel, evenals het rapport waarop het steunt, m.i. hier bij verder twee fouten. In de eerste plaats is het „aantal kinderen waarop een huwende vrouw gemiddeld kans heeft" niet geheel juist berekend. Drs. Platenburg heeft terecht de ge middelde huwelijksvruchtbaarheid bezien van „reeds voltooide huwe lijken" (als we even de gebruikelijke maar weerzinwekkende term overne men: alsof de zin van het huwelijk voltooid ware, wanneer alle kinde ren er zijn) Maar ten eerste be schouwd; hij daarvoor (uit de volks telling van 1930 en van 1947) de vrouwen, die vóór hun 25e jaar huw den. Dat was toen echter slechts 55 pet van het totaal aantal huwende vrouwen; de andere 45 pet (die na hun 25e jaar huwden, en dus waar schijnlijk minder kinderen kregen) blijven onvermeld. Ten tweede nam hij als basis de „voltooide" huwelij ken die in 1930 en 1947 geteld wer den In de reeksen van cijfers, die de vruchtbaarheid van die huwelij ken (die dus tot ong. 1928 gesloten werden) aangeven, ziet men het ge middelde getal al regelmatig terug lopen van 7,55 (vóór 1891) tot 4,10 (19241928), als men de vrouwen die vóór hun 25e jaar huwden, overziet; het laatste cyfer wordt 3,81, als men alle toen gehuwde vrouwen in de beschouwing betrekt. (Hierbij steeds de kinderloze huwelijken niet mee gerekend). Die ontwikkeling tot een lager cijfer, zal zich, of men dat nu wenselijk vindt of niet, nog wel even verder doorzetten. In elk geval moet verwacht worden, dat het cijfer voor de komende jaren aanzienlijk bene den de 4,95 zal blyven, het cijfer, dat drs. Platenburg stelt en dat ge middeld over de tussen 1908 en 1928 gesloten huwelijken is! (Zie 12e volkstelling 1947, Serie A, Deel 4, Staat 36). Maar,in de tweede plaats: Gesteld dus, het doel waarvoor men rekent, is: de benodigde inkomsten per gezin te schatten. Daarvoor kan men inder daad de genoemde gegevens in aanmerking nemen: dan krijgt men een algemeen overzicht, wat het gem Nederlandse gezin van de komende jaren nodig zal hebben, speciaal voor zijn kinderen. Doch dan moet men m. i. scherp zien, dat voor het bepalen van elke concrete inkomstenverle ning per jaar of per vaste periode (de kinderbijslag bijv.) géén ander cijfer genomen kan worden dan het in die periode werkelijk bestaande aantal kinderen per gezin. En niet het aantal, dat elk echtpaar gemid deld kans heeft, in totaal te krijgen. Of zou men voor alle gezinnen maar vast een gemiddelde bijslag voor 3,81 kinderen willen uittrekken op het nationale budget, omdat zij mis schien gemiddeld kans hebben, dit aantal te bezitten of later te krijgen? Neen, men zal hier werkelijk niet anders kunnen doen dan op de fei telijk getelde gezinsgrootte op elk gegeven moment, afgaan. Misschien is het mogelijk om, langs de weg van de boven opgeworpen vragen, in „deskundige" gedachten- wisseling, welke uw artikel zo op prijs zegt te stellen, toch nog samen tot resultaten te komen. A. M. VAN PESKI. Naschrift: De heer Van Peski is blijkbaar de bedoeling van de KVP-brochure „Gezin als basis van de Gezinspoli tiek" niet geheel duidelijk geworden. De legende uit de wereld te helpen, als zou het gemiddelde Nederlandse gezin 4 personen tellen, welk gemid delde voor elke vorm van sociale po litiek woningbouw- zowel als gezinspolitiek, bruikbaar zou zijn, dit was de wezenlijke betekenis van deze brochure. En evenals voor de wo- ningbouwpolit'iek een op een bepaal de wijze gevonden gemiddelde ge zinsgrootte van 4 personen niet im pliceert, dat alleen maar 4 persoons woningen zullen worden gebouwd, zo wil de KVP de kinderbiislagDoli- tiek ook niet baseren op het gemid deld gezin van 5 personen. De KVP is altijd voorstander geweest voor 'n kinderbijslag naar rato van het aan tal kinderen. Een politiek van kinder bijslag echter, waarbij grote gezinnen niet meetellen, omdat hun percen tage van het totale aantal gezinnen op een bepaald moment geteld, niet groot is, wijst op een onjuiste inter pretatie van dit statistische materaal Wat de andere vermeende fout in de brochure van Platenburg betreft, mogen wij, in overleg met het secre tariaat van de KVP, verwijzen naar een bespreking van Observer in de Opmars van 27 Februari 1953, waar in de critiek van prof. dr. Sj. Groen man en dr. W. Steigenga op deze brochure in het maandblad „Socialis me en Democratie" van Januari 1953 tot juiste proporties wordt terugge bracht. Lezing van Publicatie: „Eerste resultaten van een statistische ana lyse van de loop der geboortecijfers in Nederland" door drs. T. v. d. Brink, mogen wy de heer Van Peski bovendien aanbevelen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2