B. en W. niet eenstemmig over aanbesteding van 329 woningen Rijnstreek Waarom is organisatie Be scherming Bevolking nodig WOENSDAG 4 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 t Wijkhoofden zeggen hun mening Wanneer we onze gedachten laten honderd maal was uitgerukt om hier gaan over alles, wat rondom ons gc- en daar en overal hulp te verlenen, beurt, gezegd wordt en gedaan, dan toen vloog mij evenals zovel* ande- komen we wel tot de relativiteit ren de gedacht door het hoofd: „Als van ontzaggelijk veel. Maar één ding I er nu als gevolg van deze storm op blijft toch maar altijd waar, zelfs diverse plaatsen in onze oude stad door alle tijden heen. De geschiede nis leert ons, dat de mens, ondanks alles steeds weer gedreven wordt door iets, dat alles in waarde over treft, namelijk door liefde voor alles wat leeft en groeit. Liefde voor zijn medemens, liefde voor de dieren. Soms wordt dit wel eens ontkend. Volkomen begrijpelijk. Hoeveel keer wordt er niet een beroep op ons ge daan en hoeveel keer worden we niet bedrogen. Schijnbaar heeft dit de mens verhard, en verbergt hij deze liefde voor het oog van de wereld. Maar de ramp op 1 Februari was geen bedrog, maar harde werkelijk heid. Met een schok waren we in eens klaar wakker en millioenen stonden direct klaar om te helpen, desnoods met inzet van eigen leven, om daar te helpen, waar zulks no dig was. Maar alle aangeboden hulp, al werd deze nog zo gewaardeerd, kon niet worden gebruikt. Als dat zou gebeurd zijn, zou er een chaos ont staan zijn, wellicht zo groot, dat deze hulp in plaats van reddend, ver nietigend zou kunnen worden. God dank hadden de autoriteiten daar open oog voor. En waarom? Het antwoord is zeer eenvoudig. Deze hulp was niet ge organiseerd, de krachten waren niet gebundeld. En dat is wel zeer sterk voorwaarde voor hulpverlening in 't groot Deze laatste kan verleend moeten worden bij de bestrijding van gevolgen van zeer verschillende oor zaken. Mijn gedachten gaan nu uit naar het voorjaar van 1939. Toen werd opgericht een Vereniging voor Lucht bescherming. Wat is daar in den be ginne' braaf over' gelachen. Ons kon imfners toch niets gebeuren? Hoe hard ook de enkelingen in onze stad werkten, er kwamen geen leden. Maar dat veranderde op slag in Sep tember 1939, na het bombardement van Warschau. Dit was de schok, die allen ineens deed wakker worden. Plotseling vielen velen de schellen van de ogen. Hier hadden we ineens te maken met de harde werkelijk heid. Wat nooit gedacht werd, werd plotseling waarheid. Vele vrijwilli gers, wien de doelstelling van lucht bescherming nog niet eens geheel duidelijk voor ogen stond, meldden zich aan, geheel vrijwillig als lid van de Ned. Ver. voor luchtbeschex-ming. En toen hier in onze stad een ten toonstelling (wie herinnert zich de prachtige maquette in de stemzaal niet,?) met filmvertoning over hulp verlening bij rampen, die ik ontel bare malen aan zeer velen mocht toelichten, werd gehouden, stroom den de vrijwilligers toe en kregen we hier een Vereniging, die er mocht zijn. Deze vrijwilligers werden aan stonds geschoold en gevormd. En waar-toe ze later in georganiseerd verband in staat wax-en, bleek bij het bombardement aan de Stationsweg, de Rijn- en Schiekade en Alexander- en Sophiastraat. Waren ergens de blokploegen uiteengeslagen of gede moraliseerd, van andere zijden kwa men uit de wijk andere blokploegen aansnellen, en hoewel wij bezet land waren en de toenmaals heersende macht met aanhang eerder tegen dan meewerkte, werd er pracht werk verricht. En toen op Maandag 11 De cember de lichtfakkels der Engelsen boven het station hingen en er weer van alles verwacht kon worden, ver liet niemand zijn post en gingen de vrijwilligers, allen Leidenaars, door met het redden van slachtoffers. Al len begrepen ten zeerste hun plicht, gegrepen als ze waren door hun lief de voor hun medemensen. Wat zo opmerkelijk was? Dienst en zelfbe scherming werkten als één samen. Ze vox*mden één team. Men begreep en voelde elkaax- volkomen aan. Is het wonder dat mijn gedachten in een tijd als nu, vol dreigende spanningen uitgaan naar die voor bije tijden? En nu: bescherming bevolking. Wij, oud-Luchtbeschermers hebben als velen kennis genomen van de ar tikelen, die in de Per-s verschenen zijn over de Bescherming Bevolking. En wij hebben Bescherming Bevol king al dadelijk veel x-uimer gedacht dan Luchtbescherming, hoewel deze ook nog een andere taak had, die alleen bij de ingewijden volkomen bekend was. Bescherming Bevolking omvat veel meer. Ik denk nu weer aan de storm nacht van 1 Februari. Nog hoor ik in die nacht de wind gieren en hui len. En toen mij bekend werd, dat in die nacht de Brandweer meer dan met zijn houten daken en in elkaar overlopende zolders en weg behan- gen kasten eens brand ontstaan? Wat dan? Onze Brandweer kan veel, is ,tot zeer veel in staat, maar kan ook niet alles. Dan had ook hier een ramp kun nen ontstaan. En wanneer die woeste woedende aanvallende en vernietigende zee, nog een 24 uur langer onze kust' bij Monster en Katwijk had gebeukt, wat zou dan het lot van onze provincie zijn geweest? Medeburgers van Leiden. Dan was de ramp vertienvoudigd en hadden ook vele Leidenaars met het zee water kennis gemaakt. En toen rees bij velen de reeds sluimerende ge dachte: „Hier moet iets gebeuren. Hier moet iets tot stand worden ge bracht. Hier moet een Organisatie van Vrijwilligers geboren worden, een organij&tie van mannen en vx-ou- wen, die, als machten en krachten, die we niet in de hand hebben, weer zo iets vreselijks ontketenen, de ge volgen op de meest doeltreffende wijze kunnen bestrijden. Een Organisatie onder een één hoofdige leiding, die, als het ogen blik mocht aanbreken, maar op de knop hoeft te drukken, om een leger van mannen en vrouwen, doordron gen van hun burgerplicht, geschoold en gevormd, op te roepen. Tallozen hebben op 1 Februari en de daarop volgende dagen, waarop zy in hun I Maandenlang reeds is er ach ter de schermen gewerkt voor de Bescherming Burgerbevol king, de organisatie, welke wordt opgericht om in tijden van nood waar nodig en waar mogelijk liulp te verlenen. Enige weken geleden schreef Burgemeester Van Kinschot een opwekkend woord tot de bevolking van Leiden en Oegst- geest, Zaterdag jl. installeerde hij de zeven wijkhoofden, die de A-kring zullen besturen. In de komende dagen zullen de wijkhoofden hun mening zeggen. Wij beginnen vandaag met die van de heer A. v. d. NEUT. huis rust nog duur konden vinden geroepen: „Kon ik maar helpen"* Ik wend mij nu tot alle bewoners en bewoners van Wijk 1. Nu is het ogenblik gekomen om toe te treden en mede te helpen aan het vox-men van zulk een leger van vrijwilligers. Laten we het ons tot een plicht DE KLEREN MAKEN DE MAN! Met een costuum van Adr. v. Ooy Jr, Breestraat 9, kunt U overal te voox*- schijn komen! Betaling vanaf 2.50 per week. (Advertentie). rekenen, lid te worden van de Be scherming Bevolking. Helpt mede om de belangen van anderen te helpen verdedigen, zoals die anderen ziclx zullen beijveren om ook de Uwe te verdedigen, als zulks zou nodig zijn. Draagt deze idee uit, waar U ook kunt. Laten we het ons een eer achten, lid te zjjn van deze organisatie, die als grondslag heeft liefde en respect voor alles wat leeft, groeit en bloeit. Laten we het zo xxitdragen, dat onze kinderen, wanneer zc de leeftijd van ruim zestien jaar hebben bereikt, het als vanzelfsprekend achten, vrij willig lid te zijn van en werkzaam te zijn bij de Bescherming Bevolking, opdat doorlopend 'n organisatie gaat ontstaan, die, ongeacht de tijden, al tijd paraat zal zijn, op te treden en de gevolgen van rampen, van welke aard die ook mogen zijn, te bestrijden. Oud-Luchtbeschermers, aarzelt weer niet, doch meldt u weer. Medebe woners en bewoonsters van Wijk 1, meldt u bii nevengaande adressen, opdat in minder dan geen tijd de 350 vrijwilligers, die in onze wijk nodig zijn, er ziin. Begrijpt uw plicht en „Doe mee". Het Wijkhoofd van Wijk 1, A. v. d. NEUT, Groenhovenstraat 24, Tel. 25657 Plverv. hoofden: W. Brandt, Bil derdijkstraat 12, II. v. Woudenberg, Haagweg 10. Wijk 1 wordt als volgt ongeveer begrensd: Princessekade, Boommarkt, Aalmarkt, Botermarkt, Gangetje, Stenschuur, Rapenburg, Vliet, J. van Goyenkade, Zwarte Pad naar de Vink met ingesloten polder, Haagweg, Noordeinde, Galgewater, Princesse kade. Voorstel aan de Leidse Raad Commissie van openbare werken tegen onderhandse aanbesteding Bijna vier millioen gulden voor woningbouw Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, zal de gemeenteraad van Leiden, die a.s. Maandagmiddag om iwe- uur in openbare vergade ring bijeenkomt, een voorstel behan delen tot de bouw van 329 woningen en twee winkels op het terrein ten noorden van de Willem de Zwijger laan, in het Leidse plan-Noord Dit plan omvat 236 étagewoningen voor 6 en 4 personen, 38 étagewoningen voor 4 en 2 personen, 24 étagewo ningen voor 10 en 9 personen, 4 éta gewoningen voor 7 personen, 27 eensgezinswoningen voor 10 perso nen en 2 dagwinkels met dagverblijf en opslagruimte. Van de étagewo ningen worden 6 blokken uitgevoerd in 3 woonlagen en 2 blokken in vier woonlagen. Alle eengezinswoningen krijgen een schuur in de achtertuin. Voor de étagewoningen is een bex-gruimte ontworpexi onder de percelen. Uit de opzet van de étagewoningen vloeit voort, dat onder de 12 eindpex-celen, behalve de bergruimten, 12 ruimten Wat lezers schrijven Leiden, 3 Maart 1953, EEN DUUR STUKJE Als bewoner van de Professoren- wijk, die vaak gebruik moet maken van de blauwe tram naar Vooi-scho- ten, is het mij opgevallen, dat ik van Leiden naar Voor-schoten-dorp (halte Wijngaardenlaan) en terug 35 cent betalen moet. Wanneer ik echter bij de volgende halte in Voor schoten wil uitstappen (Papelaan) moet ik 70 cent voor een retour be talen. De twee halten liggen zeer diclit bij elkaar, zodat ik het onrede lijk vind voor de kleine stukje 35 ct. meer te moeten betalen. Ook voor een retour LeidenLeidschendam 'betaals men 70 cent en dat, terwijl de Papenlaan toch nog gemeente Voorschoten is. Ik zie hierin iets on billijks. Kan de NZHVM dat tarief niet herzien? J. G. v. d. B. beschikbaar zijn, die afzonderlijk kunnen worden verhuurd als centra le wasruimten," clublocalen, berg- en werkruimten voor de woningbouw^ verenigingen. Ook onder enkele tus- senpercelen is enige ruimte beschik baar, die als knutselruimten kunnen worden verhuurd. De plattegronden van deze wonin gen zijn gebaseerd op de gestandaar diseerde plattegx-onden van het door de Nationale Woningraad ingestelde technische bureau voor de bestude ring van standaard-woningbouw. Het architectonische gedeelte van de bouw en het plan voor de winkels zijn verzorgd door de dienst van ge meentewerken. Vermoedelijke huur 9.80. De totale stichtingskosten worden gex-aamd op 3.890.800,Als bijdra ge in de exploitatiekosten is een jaarlijks bedrag te verwachten van 84.905 12. Volgens een zeer voorlo pige raming zal de huur van de wo ningen gemiddeld 9,80 bedragen en van de winkels 20,— per week. De afzonderlijke ruimten en knut- selx-uimten zal een huur van 3,50 en 0,80 per week berekend wor den. B. en W. stellen voor dit plan in exploitatie te geven bij de woning bouwverenigingen „Ons Belang" en „De Eendracht". De verdeling zal la ter geschieden. „Ons Belang" heeft in de onmiddellijke omgeving x-eeds 103 woningen in exploitatie; de an dere woningbouwvereniging heeft er 294 woningen, 5 winkels en een fiet senbergplaats. Geen eenstemmigheid. In hun toelichting aan de raadsle den schx-ijven B. en W„ dat er de laatste tijd in het land voor dergelij ke werken verschillende ondex-hand- se aanbestedingen zijn gehouden, waartegen het Rijk geen bezwaar maakt, mits de verkregen aanne mingssom een van rijkswege vast te stellen percentage beneden de rijks- cux-veprijs ligt. De resultaten van de ze aanbestedingen hebben aange toond, dat aan die voorwaarden van het Rijk kan worden voldaan. Het Ministerie van Wederopbouw on Volkshuisvesting ziet hierin een mid del tot verlaging van bouwkosten en gaf het advies dit werk onderhands aan te besteden. Hierop vroegen B. en W. een firma prijsopgave voor een onderhandse opdracht. De commissie van openbare wer ken maakt met de grootst mogelijke meerderheid (dus alle leden op één na) bezwaar tegen deze onderhandse aanbesteding, omdat slechts één fir ma gevraagd is prijsopgave te doen De commissie wenst daarom een openbare aanbesteding. Desondanks stelt de meerderheid van B. en W. )dus drie van de vijf persoxien) de gemeenteraad voor toe stemming te geven voor onderhandse aanbesteding. Deze meerderheid overwoog daarbij, dat de opgegeven prijs zo uiterst scherp kan woirden geacht, dat bij een openbare aanbe steding geen lagere prijs kan wor den vexrwacht. Zij acht het niet ver- steding het risico van een hogere aannemingsom te lopen. Bovendien zou openbare aanbesteding vei'tra- ging in de xxitvoex-ing brengen, het geen genoemde meex-derheid in de gegeven omstandigheden bedenke lijk vindt. De minderheid van B en W. (dus twee personen) heeft bezwaar tegen deze gang van zaken omdat er slechts één firma is gevraagd. Indien aaxx meerdere firma's een prijsopgave was gevraagd, zou de minderheid dat bezwaar niet hebben, omdat in zo'n geval vergelijking met concurreren de inschrijvingen niet wordt gemist. Het is niet onwaarschijnlijk, dat over deze kwestie in de komende ge meenteraadszitting uitvoerig za] worden gesproken. Niet alleen om dat de minderheid van B. en W. be zwaren heeft tegen het voorstel, maar vooral ook omdat de grootst mogelijke meerderheid van de com missie van openbare werken (waar in alle fx'acties vertegenwoordigd zijn) hiermede niet accoord kan gaan. Litteris Sacrum" won eerste prijs Dinsdagavond werd te Hoofddorp de uitslag bekend gemaakt van het concours van Rederijkerkamers, al daar gedurende de afgelopen maan den rrehouden ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van dc vereni ging „Concordia" uit Hoofddorp. Aan dit concours namen vijf verenigin gen deel, o.a. „Litteris Sacriun", dat cp 25 November jl. „De Cix'kel" van W. Somerset Maugham, cn daarmede de eerste prijs verwierf. De juiy, bestaande uit de heren jhr. A. v. Lennep, H. Harms en A. Mourik, ges'ecundeerd door de burge meester van Haarlemmermeer, mr, J. F. Jansonius, alsmede door de he ren mr H. M. Planten en mr A. G. Jas kwam tot de volgende uitspraak: 1. Litteris Sacrum*Leiden, 215.4 pnt; 2. Willem RoyaardsUtrecht, 189,2 pnt; 3. Westfries KleintoneelWog- num, 184,8 pnt; 4. Amsterdamse Ar tistiek ToneelAmsterdam, 164,3 pnt; 5. OpgangAalsmeer, 150,5 pnt. Bovendien verwierf Litteris nog Burgerlijke Stand Geboren: Willem Andries zn van L. van Leeuwen en J. Hooiveld; Ro nald Herman zn van H. PI. J. Ligt- voet en M. S. van Oosten; Henriëtte Hermina dr van W, Smit en J. P. Vax-kevisser; Josephine Jaeoba Clara Maria, dr van H. van der Slot en M. E. van Niekerk; Eduard zn van H. van der Zeeuw en N. Petex\ Gehuwd: PI. W. Verver en J. A. Zonneveld. Overleden: M. Kalf, huisvx*. van van Egmond 55 jr; S. J, Pret, wedn. 79 jr; J. Tegelaar, wedn. 87 jr. HET 40-JARIG BESTAAN VAN WONINGINRICHTERSVERENI GING „SAMENWERKING". Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Pati-oons in het Meubileringsbedrijf, de Woningin richtersvereniging „Samenwerking", vond gistermiddag in „In den Ver- gulden Turk" een receptie plaats. Be halve zeer vele zakenrelaties, kwa men hier o.m. de geiukwexxsen aan bieden de bondsvoor-zittei-, de heer E. van Dijk, de heer B. J. Huurman, die de felicitaties overbracht van de Besturenraaa Leiden, dc heer W. Zwart, voorzitter van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Middenstands bond, de heer J. PI. v. d. Kloot, secr. van de Leidse Middenstandscentrale, vertegenwoordigers van de afdelin gen Den Haag, Wassenaar, Rotter dam en Delft, de heer C. Goossens, die namens de firma J. P. Wijers uit Den Haag een voorzittershamer met inscriptie aanbood, en de heer J. Wisse van de afd. Leiden van „St. Reinoldus". Mevi\ J. v. d. Horst-Ginjaar bood aan alle bestuursleuen namens het damescomité een zilveren sigaretten aansteker met inscriptie aan. Diverse sprekers voerden het woord en brachten het bestuur hulde voor de wijze, waarop het zijn taak ver vult. De voorzitter, de heer A. Kettenis, clamcte allen, die deze middag aan wezig waren of die door het zenden van een bloemstuk er waren er tientallen hun waardering voor de vereniging tot uitdrukking hadden 's Avonds volgde in de „Kleine Burcht" nog een feestelijke bijeen komst. drie ereprijzen, t.w. voor regie, sa menspel cn uitspraak; aan mevx\ R. Hasselbach-Gaykema werd een prijs' toegekend voor de beste vrouwelijke bijrol van het coixcours. Burgemeester Jansonius reikte de prijzgn met toepass'elijke woorden uit, waarna de voorzitter van Litte ris, mede' namens de andere deelne mers aan de wedstrijd, een woord van dank sprak tot de burgemeester, de jury en het bestuur van „Concor dia". JAARVERSLAG 1952 VAN DE LAKENHAL VERSCHENEN Dezer dagen verscheen het jaar verslag 1952 van het stedelijk mu seum „De Lakenhal", waarin de heer E. Pelinck, die op eigen verzoek met ingang van 1 Januari 1953 eervol ontslagen werd, een overzicht geeft van de toestand in het museum. In 1952 werd het museum door 20.379 personen bezocht (in 1951 door 19.105 personen), waaronder 9.055 betalende bezoekers (8060 in 1951). Het aantal bezoekers op 3 October daalde van 3130 tot 1836. Onder de schoolgroepen nam de ambachts school een belangrijke plaats in, vooral in verband met de gehouden Willem van der Helm-tentooit&tcl- ling. Er werden zes tentoonstellingen gehouden en elf lezingen en ont vangsten. Het verslag geeft voorts een overzicht van de uitbreiding der bezitingen door schenkingen, le gaten en aankopen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht de heer A. M. Ber ger, Den Haag; voor het doctor-aal examen Psychologie de heren J. A. Stalpers, Leiden; J. P. v. d. Geer, Leiden. NIEUW COLLEGIUM LSC Het collegium van het Leidse Stu denten Corps is voor het komende jaar als volgt samengesteld: J. L. Wansink, praeses; G. H. Cas- sutto, aib actis; A. H. Dijckmecster, quaestor; J. W. Ort, assessor I; W. H. Pott Hofstede, assessor II. LEIDSE SPAARBANK In de maand Februari 1953 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 809 706,83.cn terugbetaald werd 527.539,38.Het aantal nieuwe boekjes- bedroeg 328 en het aantal afbetaalde boekjes 19'. Op 5.103 re keningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd 78.710.bijge schreven. Er werden 339 busjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van 7.292,69. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 225.85. Het tegoed der 31.042 inlegers bedroeg aan het einde der maand 17.190.720,89. R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten Ontwikkelingslectuur Van Aken Tandraderen; Baay Hardmetalen ge reedschappen; van Beek Ketelvoe- dingswater; Eskelund Op reis met mensenhoofden; Van Haaren en Van der Hoek jr. Het biljax'tspel; Van der Hoven, Het schaven; idem Het fre zen; Zr. Hugolina, Ten Dam en *In- genbleek, Op de planken dl.; Kars- tenberg, Electxlsche apparaten voor sterkstroom; Van Lonkhuyzen, Tech nische electrische meetinsti-umen- ten; Ludolph, Het monteursboek; Mulder, Hoog frequent gereedschap pen; Van der Pas, Tussen Vecht en Oude Rijn; Poulisse, Tap'sdraaien, profieldraaien,, schroef draadsnijden, Het ISA passingstelsel; Schmidt, De grondslagen van de spectrotechni sche analyse; Tjemmes, Gereed- schaps en materialen kennis voor rijwiel- en autoherstellers; De Vries, Het berekenen der wisselwielen en het schroef draadsnij den op de draai bank; Ween en, Gesleept doo/r de zon; Ybema, Kennis der matei-ialen voor de lasser; Clarenbeek, Van Kla veren, Van Kerstkind tot Paaslam; Herzog, Hauser, De Godsdienst der Grieken; Steur, Niet wij, maar Hij. Nederlandse romans Van Aer- de, Passie; Bordewijk, De doopvont; - '-f-elt, Poesoas; De Haan en Van Assuburg, Uraniumkoorts; Ha- vank, De Zwarte Pontifex; Hofstra, Engelen van mensen; Lènnart, Hüis- jes van kaarten; Van der Lugt, Het lied van de zee; Van Riessen, Een Rococo-huwelijk. Vertaalde romans Andres Broe der Lucifer; Gharteris, Ridder Tem plar; Christie, Moord op de golflinks idem, Poirot komt terug; Egmonds, Het huis Chevalier; Eskelund, Haar Chinese familie; Freedman, Mrs. Mike; Mauriac, Het snertjong; O' Brien, De zomer ging voorbij; Plie- vier, Moskou; Power, De confron tatie. Engelse romans Gann, The ra- i ging tide; Goudge, Pelgrim's inn. antwoord door een openbare aanbe- NIEUWVEEN RARE KUNSTJES VAN EEN VRACHTAUTO. Gistermiddag is door onbekende oorzaak een vrachtautc van de Coöp. Ver Ons Belang" nabij de Katten- brug, na eerst 5 bomen te hebben ge ramd aan de linkerkant van de weg aan de andere zijde in de sloot ver dwenen. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De naast hem zittende knecht kreeg lichte verwondingen aan gelaat en arm Het voorste ge deelte van de auto werd totaal ver nield. Na door een kraanwagen op het droge gebracht te zijn werd de wager naar de garage van de Firma Stichter versleept. Woensdag 4 Maart. Hiernaast ziet u wethouded St. Menken, die als loco-burgemeester een koninklijke onderscheiding uit reikte aan de heer I. Wagemaker, voorman-ambachtsman bij de N.Z.H. V.M., De heer Wagemaker was gis teren 40 jaar in dienst van de „blau we tram" en werkt in de werkplaats te Rijnsburg. Nadat wethouder Men ken hem de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, had opgespeld, kwam de heer Jurrissen, directeur van de N.Z.H.V. M„ aandragen met de draagmedaille. Gistermorgen bood de directie bo vendien de oorkonde van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel met de gouden medaille aan. Vandaag willen we eens wijzen op een steeds verder om zich heen grij pende misstand in onze dierbare stad. Wie 's middags bxi het station komt, ;an herhaaldelijk zien hoe kleine jochies hun diensten aanbieden in vorm van pakjes dragen voor rei zigers. U begrijpt wel, dat die jochies eigenlijk op school moeten zitten. Daarom greep de politie gistermid dag twee van die knapen in hun kraag. Zij werden naar het Politie bureau gebrac'xt en daar eens flink de les gelezen. Tenslotte konden Ie ouders hun zoontjes aan het bureau afhalen, maar niet voox-dat ook hun was verteld hoe verkeerd dit is. Deze Laatste Berichten DICHTE MIST IN ENGELAND. Over het merendeel van Groot- Brittannië ligt een dichte mist, waar door het verkeer te land en de lucht wordt ontwricht en de scheepvaart belemmerd. In de monding van de Theems moesten minstens 50 grote en talrijke kleine schepen voor anker gaan. Ook het scheepvaartverkeer in het Kanaal ondervindt moeilijk heden. Het vliegveld Shannon in Ierland kon niet worden gebruikt. De vlieg tuigen, die hier wilden landen, wer den naar Prest wiek (Schotland) ver wezen. De kansen, dat de mist spoedig zal optrekken, zijn niet groot. jongens moeten op school nog zóveel grootste bliek, Bavelaar, Van Haas- leren om later nuttige mensen in de teren en J. J. de Wrter. maatschappij te worden, dat zij zich In het clubblad van de R.K. Zwcm- niet kunnen permitteren telkens een vereniging „De Golfbrekers" heeft middagje te spijbelen om dubbeltjes I een foutieve opgice gestaan van de te gaan verdienen, die zij natuurlijk I zv/emuren. Vandaar dat deze thans toch versnoepen. Bovendien maakt elders in ons blad goed gepubliceerd het op de reizigers, die in Leiden zijn. Tussen haakies- het is thans de aankomen niet bepaald een prettige mooiste tijd voor jong ei' oud om lid indruk. Het geeft zo'n idee van te worden van de Golfbrekers! jeugdige bedelaars! De ouders zijn| STADSKOK. zelfs strafbaar wegens schoolver zuim van hun kinderen, maar zij be weren op het politiebureau al of niet waar dat zij er niets van we ten. Hoe het ook zij, de politie zal aan deze mistoestand een onherroepelijk einde maken. Laten zowel de ouders als de jongens gewaarschuwd zijn; straks volgen ei strengere maatrege len! De Leidse Ilengclaarsvereniging „Hengelsport" heeft de hengels uit geworpen. De vanjst was matig en de eerste prijs ging naar J. Wassink, die kampioen 1952—1953 werd. Tweede werd J. van Dijk met de beker voor het grootste aantal. Derde werd Hermse met de beker voor de groot ste voorn. De verdere volgorde is: W. de Vries, Gijsman, Voorzaad, J. Reyden (met beker voor de I |ndust„e, genoemd Smimof. naam NIEUWE RUSSISCHE MINISTER VAN GEZONDHEID? Het bulletin, dat vandaag is uitge geven over de ziekte van Stalin, be vat het eerste nielxws van een wijzi- gin in de leiding van het RuSSischo ministerie van gezondheid. Tot dus ver was aangegeven, dat de functie van minister van gezondheid bekleed werd door Efirn Smirnof. In het bul letin wordt evenwel A. F. Tretiakof, voorheen minister van de medische is niet vermeld in de onlangs aange kondigde „samenzwering van.artsen" MARKTBERICHTEN WOERDEN, 4 Maart Kaas. Aan voer 14 partijen. Prijzen' 1ste soort 2,25—2.28, 2e soort 2,21—2,24, extra kwaliteit tot 2,38 per kg. Han- der matig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3