In het waterloopkundig laboratorium wordt de zee op schaal gekeerd jj DE SCHADE IN CIJFERS jj In Delft is het hoofdkwartier van Neerlands dijkverdediging Tholen wordt ontzet en Moerdijk is gedeeltelijk weer berijdbaar Plunderaars in rampgebied GIRO 9575 f)INSDAG 3 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 PROF. THIJSSE VRAAGT GEDULD EN VERTROUWEN (Van een onzer redacteuren). Als een klein Nederland lag in de loods van het Waterloopkundig laborato rium te Delft het spinneweb van waterwagen met ingedijkte poldertjes aan de voeten van de tientallen journalisten, die gisteren op uitnodiging van prof. J. H. Thijsse naar deze oude stad me' zijn moderne wetenschappe lijke centra getogen waren, om te horen, hoe de ramp bestreden en de toe- Komstige beveiliging van Nederland ter hand genomen zai worden. Toen wij in de grote loods aankwamen, stroomde het water nog vredig door de kleine geultjes, die de in werkelijkheid imposante stromen verte genwoordigen. Het fluitje van een ingenieur zette een hele staf van technici, studenten en administratief personeel in werking. Het kalme water begon te stromen en te stuwen even aarzelde het en stroomde terug, maar dan kwam het met hernieuwe kracht opzetten en de tientallen poldertjes werden weg gespoeld; de ramp, die Nederland op 1 Februari getroffen heeft, had zich in de loods opnieuw voltrokken. GEEN SPOEDWERK Voordat prof. Thijsse de bezoeker® raar zijn practijkzalen gebracht had, was er eerst „college" gehouden waar de vermaarde ingenieur, die in de uren van gevaar door de regering vanuit Amerika naar huis ontboden werd, een indruk gegeven had van de werkzaamheden, die er reeds gedu- ïende een lange reeks van jaren in het laboratorium genomen zijn. Prof. Thijsse begon zijn „college" met een dringend beroep op het Ne derlandse volk om deskundigen hun vertrouwen te schenken en om zelf geduld te beoefenen ook al worden zij soms in hun verwachtingen te leurgesteld. Nederland zal het water w«er overwinnen, maar de weg naar deze victorie zal lang en zwaar zijn. Vele tegenslagen zullen zich voordoen en buiten deze zal ook een lange voor bereidingstijd nodig zijn bij verschil lende dijkdoorbraken, voordat aan het herstel begonnen zal kunnen worden. Er zullen noodhavens aange legd moeten worden, er zullen opslag plaatsen voor materiaal ingericht moe ten worden en men zal met de om standigheden van klimatologische aard rekening gehouden moeten wor den. Spoedwerk is volkomen nutteloos en de deskundigen hopen, dat het Nederlandse volk. en speciaal de slachtoffers uit de betrokken gebie den. evenveel geduld zal kunnen op brengen en evenveel vertrouwen in het uiteindelijk slagen zal hebben, als zij zelf. Het herstel zal vele maanden duren, maar de uiteindelijke over winning zal aan ons zijn. Vroeger en nu. Een zeer vluchtig historisch over zicht van de Nederlandse verdedi ging tegen zijn erfvijand leert, dat men in vroeger tijden slechts reke ning hield met eei matige storm vloed. Kwam het water hoger, wel dan overstroomde een gedeelte van ons land en men aanvaardde dit risico. Met het toenemen der bevolking en technische mogelijkheden ging men zich beter wapenen tegen de erfvijand en, na de watersnood van 1916 'in Noord Holland besloot men de verdediging zo sterk te maken, dat zij de hoogst bekende waterstan den zou kunnen weerstaan. Ook op andere manieren ging men toen po gen om het land beveiligen en de afsluitdijk, die de vrucht van dit laat ste was, heeft tijdens de rampnacht zijn eeld dubbel en dwars terngver diend. Harl rte afsluitrtiik niet het vroeeere Zuiderzee-gebied beschermd nan hadden wind en water hier een tweede front gevormd en was de situatie in werkel"kbeid zo gewor den. als het buitenland zich soms voorstelt. Stilte en storm. Het werk van het Waterloooknn dig Laboratorium een semi-rijks- instelling is het theoretisch testen van de mogelijkheden en mogeliike moeilijkheden, verbonden aa ambt. Reeds vele jaren is er in stilte in dif laboratorium gewerkt en nooit is aan deze werkzaamheden veel ruchtbaarheid gegeven. Voor meeste Nederlanders zal de naam „Waterloonkundig-Laboratorium" eerst in de laatste weken een vc trouwde klank gekreven hebben. Maar in al die jaren zijn daar in op dracht van de regering proeven ge nomen en waterwerken ontworpen, die onopgemerkt door de buiten staander een hoeksteen vormden voor de verdediging van Nederland. De laatste weken is het laborato rium in het brandpunt van de be langstelling komen te staan. Zijn taak werd van voorkomen van onhei len, het keren van een bestaande ramp en dit deed aller ogen op dit centrum vestigen. De kracht op schaal. De taak van het laboratorium zou men in tweeën kunnen verdelen: Ten eerste het voorkomen en ten tweede het keren van rampen Door de om standigheden, waarin Nederland mo menteel verkeert, is de tweede taak thans op de voorgrond geplaatst. Alle aandacht wordt momenteel in het grote gebouwencomplex van Delft gericht op het herstel, van wat ver loren ging. Om dit zo doeltreffend mogelijk te bereiken, wordt in grote loodsen de waterloop van Nederiand omzoomd door de bedijking en onderbroken door zijn sluizen en dammen, op schaal nagebootst In verhouding krijgt men precies dezelfde toestand als deze in werkelijkheid op een be paalde plaats is. Het dunne stroom pje water, dat langs het speelgoed dijkje vloeit, heeft op dit dijkje de zelfde invloed als de werkelijke stroom op de bestaande dijk. Inge wikkelde machinerieën kunnen het water laten stuwen en kunnen vloed golven veroorzaken, zodat men niet alleen de materie, maai ook de kracht op schaal volkomen kan nabootsen. Allen in actie. Wanneer het ogenblik genaderd is. dat het laboratorium weer een proef gaat nemen, wordt een gehele staf van medewerkers (sters) gerecru- teerd Studenten en ingenieurs ne men hun plaats in met meetinstru- I menten, boekhoudsters en bibliothe caressen laten tijdelijk hun domeinen in de steek en spoeden zich gewa pend met potloden en tabellen naar het experiment. Wanneer dan de leider op zijn fluit je blaast komen allen in actie Stan den en krachten worden opgesomd en genoteerd, pompen gaan harder of langzamer werken en in het klein wordt de toestand nagebootst die men wilde uittesten teneinde de prac- tijkmensen aan de dijken de juiste adviezen te kunnen geven omtrent het moment van ingrijpen en het mate riaal, dat benodigd is Pasklaar. Een sprekend voorbeeld van de werkzaamheden van het laboratorium is de Zaterda? j.l. gedichte dijk bij Hellevoetsluis. Toen enige weken ge leden alle gegevens omtrent het be ruchte gat bij die plaats bekend wa ren, werd de situatie in Delft op een schaal van 1 40 prec.es nagebootst. Dagenlang werd geëxperimenteerd hoe men de dichting het best zou kunnen volbrengen. Het advies, dat men tenslotte aan de practici te Hel levoetsluis gegeven heeft blijkt op merkelijk juist ge wees. te zijn, want de dichting aeschvddc Zaterdag j.l. precies zoals men deze reeds tiental len malen in Delft theoretisch ver richt had. Niets wordt er bij zo'n proef over het hoofd gezien niets wordt er ver waarloosd. Men test ieder draadje, dat straks in de practijk een kabel zal gaan vormen, men onderzoekt de minste afwijkingen want een hele kleine afwijking ir. Delft, kan een fiasco ter plaatse veroorzaken, kort om, men maakt de werkzaamheden pasklaar. Gisterenmiddag hoopte men de ge gevens binnen te krijgen van het beruchte gat bij Schellehoek Schouwen. Ook daar an zal weer eer. situatie-schets gemaakt worden en tientallen malen za' wellicht het gat in Delft gedicht zijn, voordat men uiteindelijk advies geeft aan de werkers bij Schel iehoek, maat- de kans, dat de dan ondernomen poging zal mislukken, is dan ook uiterst ge ring. Ophogen of sluiten? Ten slotte belandt men bij de toe komst. Wanneer, zo vertelt prof Thijs se, de vele tientallen gaten gedicht zullen zijn, dan staan we weer op het stadium van 31 Januari j.l. Wij zijn dan weer even zwak of even sterk. Wat moet er nu voor de toekomst gebeuren? Deze vraag is voor het Waterloop- kundig-Laboratoi'ium niet zo heel nieuw meer, want ongeveer twee jaren geleden, is deze vraag al door de regering gesteld en door het labo ratorium in studie genomen. De ram>. van 1 Februari heeft het uit eindelijke plan van een definitieve verdediging onderbroken en Neder land midden in zijn werkzaamheden gedooid. Wel betwijfelt prof Thijsse, of men ooit met een dergelijke hoge wa terstand rekening zou hebben gehou den want hei water is hoger geste gen, dan tijdens de beruchte St. Elisa- bethvloed in de eerstt helft van de 15e eeuw. De definitieve plannen be vinden zich tussen twee vuren: Alle dijken, die waterkprend zijn. worden verhoogd (dit was op de modellen van het Waterloopkundig-Laborato- rium in Delft reeds geschied) of de zeearmen worden afgesloten en de Zeeuwse stromen worden binnenwa teren, zoals men veertig jaar geleden van de Zuiderzee een binnenzee gemaakt heeft Het merendeel van Nederland zou momenteel het meeste voelen voor het sluiten van de zee-armen. Men heeft de kracht van het water leren kenr.en en voelt er weinig voor om deze kracht nog een tweede maal te weerstaan, ook al zouden de dijken dan versterkt en opgehoogd zijn. Doch niet alleen technische bezwa ren zijn aan het dichten der zee-af men verbonden, ook economische en sociale aspecten moeten worden be zien. Vele bewoners van de thans ge troffen gebieden, leven van de zee en het afsluiten van de zee-ingangen zou voor hen evenals dit jaren geleden in het Zuiderzee-gebied gebeurd is verlies van broodwinning betekenen. Voorts zijn er problemen van wa terloopkundige aard in verband met afwatering e. d. aan verbon den. Prof. Thijsse kon dus nog geen uitspraak doen in welke richting men uiteindelijk hoopt de versterking van de zeeverdediging ter hand te nemen Maar het grote laboratorium met zijn vele toegewijde werkers zij voor Nederland een borg dat de beslis sing die uiteindelijk genomen zal worden menselijker wijze gespro ken de beste zal zijn. DE WATERSNOOD OP SCHAAL CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD II CD 11 CD 11 CD 11 CD 11C3II CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 Volgens de jongste gegevens zijn er dqpr de ramp van 1 Februari bijna 30.0(H) gebouwen beschadigd en verw >est. Het betreft 26 400 huizen en 2840 boerderijen. In totaal werden 3810 huizen, en 450 boerderijen verwoest, 3960 huizen en 1010 boerderijen zwaar bescha digd, 18360 huizen en 1380 boerderijen licht beschadigd. Verdeeld over de drie getroffen provincies zijn deze cijfers: Zeeland: verwoest 1290 huizen -{- 320 boerderijen zwaar beschadigd 2390 huizen -f- 720 boerderijen 2430 huizen -f1 790 boerderijen 0 0 0 0 0 0 Zuid-Holland: Noord-Brabant: licht beschadigd verwoest zwaar beschadigd licht beschadigd 440 buizen -f- 90 boerderijen 820 huizen --f- .80 boerderijen 4770 huizen -f- 360 boerderijen verwoest 2080 huizen -f 40 boerderijen zwaar beschadigd 750 huizen -f .110 boerderijen licht beschadigd 11.430 huizen -j- 230 boerderijen 0 OlICDIICDIIOIIOIICDIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIOllOIIOIIOIIOm Prof. Thijsse staat op een van de Zeeuwse eilandjes tijdens het nabootsen van de overstroming van 1 Febr. j.l. Zoals men ziet zijn vele poedertjes in de omgeving reeds ondergelopen en kort nadat de foto genomen was, moest ook prof. Thijsse zich met een sprong in veiligheid stellen, daar ook het poJdertje, waarop hij stond, onder water liep. 23c Lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft de 23e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood 1953 uit gegeven. Deze luidt als volgt: DREISCHOR. Goemans, Maria Catherina, geb: 5.6.78; Knuist-Vis, Johanna Willemi- na, geb: 21.5.63. 's-GRAVENDEEL. Van Verk, Cornelis Jacobus, geb: 23.2.47. KORTGENE. Blok-van der Weele, Tona, geb: 2.5.70. NIEUWE TONGE. Timmer-van Erkel, Jannetje, geb: 7.11.08. OUDE TONGE. Berk, Gerbrand M., geb: 19.11.90. Bogers, Jan, geb: 31.3.20; Bogers- Busoop, Hendrika, geb: 20.7.90; Den Engelsman-Ten Hove, Aaltje geb: 8.4.05; De Laat, Hendrikus J. M., geb: 30.6.48; van der Veer, Willem' P., geb: 6.3.72. STAVENISSE. Den Braber, Wilhelmina Pieternel- la Reintje Cornelia, geb: 21.5.45; HERSTELLEND NEDERLAND Schoonmaak in nieuwe banen De zwaar gehavende zeedijk bij Stavenisse op de westpunt van het eiland Tholen zal vermoedelijk nog deze week onderhanden worden ge nomen. De zeedijk is over een lengte van anderhalve kilometer ernstig be schadigd. De gaten in de dijk zijn door het gunstige weer droog geko men en men heeft kunnen vaststellen dat geen inschuring heeft plaats ge had. De dijk bij de nieuwe polder, oostelijker van de dijk bij Stavenisse langs de slikken van de Oosterschel- de, is eveneens zwaar beschadigd. De nieuwe polder, die een oppervlakte heeft van 200 ha., is de enige polder op het eiland Tholen die onderhevig is aan getijwerking. De binnendijk van deze polder fun geert thans als zeewering, die het achterland voor instroming behoedt. Men is bezig zuigermateriaal naar deze zwaar gehavende dijken te bren gen om het herstel zo spoedig moge lijk aan te pakken. De voor het eiland Tholen meest dreigende doorbraak is geweest die bij het Tholense gat, aan de zuidkust bij het gehucht Strijenham, gemeente Poortvliet. In tegenstelling met de andere dijkbreu- DELFT DICHT HELLEVOETSLUIS Be dichting van de dijk bij Hellevoetsluis in het Delftse laboratorium. Het plan, dat hier in dc finessen werd uitgewerkt is Zaterdag j.l. met succes toegepast bij Hellevoetsluis. ken rond St. Annaland, Stavenisse en Nieuwe Polder, die zyn geschied in de zeewering langs de slikken, was deze doorbraak aan het diepe vaarwater van de Oosterschelde. In de Poortvlietse polder (2200 ha.) kwam op sommige plaatsen lj-^ a 2 meter water te staan. Deze dijkbreuk werd het eerste gedicht, zonder dat een ringdijk werd aangelegd. Men is thans doende het water uit de Poortvlietse polder in drie richtingen te lozen: naar het stadje Tholen, naar Oud-Vossemeer en via een sluis naar het Tholense gat. De redding van Tholen. Bij St. Annaland, (Mastgat) aan de noorwestpunt aan het eiland, is het grote gat bij De Nol (golfbreker) provisorisch gedicht met zakken zand en met behulp van een ringdijk. Een zandzuiger is bezig het gat op te vul len en eind deze week zal dit werk vermoedelijk gereed zijn. De pol ders van St. Annaland worden thans drooggemalen. Het stadje Tholen heeft zijn redding te danken aan de kleine schenkeldijk bij de Schietbaan langs de Eendracht. De wegoper.dng in deze dijk had men gestopt met vloedbalken en zakken zand, doch het water zocht zich een weg onder de balken en onder de weg door. Met man en macht is erop dit bedreigde punt gevochten. Zou de Schenkel- dijk zijn bezweken dan zou het stadje Tholen het zwaar te verduren heb ben gekregen. Zwaargehavend Halsteren. Het water tegen de vloedbalken- zakte op een bepaald moment en toen zag men in Tholen dat de wa termassa's door de Brabantse dijk langs de Eendracht waren geslagen. Het water kwam uit de Oosterschel de en de Eendrac-t in de polder rond Halsteren. Deze gemeente van ongeveer 3400 ha. kwam voor drievijfde deel blank te staan. 68 Personen verdronken, zes zijn nog niet geborgen-. De ver woesting tussen de kom van het dorp en de rivier de Eendracht is onbe schrijfelijk. De mensen, de huizen en de landerijen in deze polders zijn bloot gesteld geweest aan het zwaar ste bombardement van de zee. Doch ook hier is het herstel in volle gang en heeft men het water weer ver teruggedrongen. Bruggehoofden-gezicht. Schouwen-Duiveland levert nog steeds de grootste problemen op voor de waterstaatsmensen. Op het ogen blik zijn er nog ongeveer twintig grotere en kleinere gaten in de dij ken, waarvan dat bij Schephoek het moeilijkste is. Op het gehele eiland wordt overal gewerkt aan het dich ten van de gaten en het ophogen van de dijken. Aan de oude dijk bij Bruinisse worden verschillende ga ten hersteld. In de polder van Drei- schor zitten nog ongeveer zes gaten. Op het ogenblik wordt daar hard aan gewerkt, en men hoopt binnen drie a vier weken deze alle dicht te heb ben, waarna deze polder kan worden drooggemalen. Tussen Zierikzee en Brouwershaven zijn enkele polders reeds geheel of bijna drooggevallen. Het is nog niet gelukt de gaten in de havendijken van Zierikzee te dich ten, maar ook daaraan wordt ge werkt. Het grootste probleem is, zo ver zuchten degenen die met de leiding belast zijn, dat alles van buitenaf moet worden aangevoerd, daar slechts een heel klein gedeelte van het eiland droog staat. Het is moeilijk, voldoende arbeiders te krijgen, die evenals het materieel en grote hoe veelheden zand, van- elders moeten komën. Doordat de meeste binnendij ken ook zwaar gehavend zijn, wordt het vervoer ernstig belemmerd. Zo dra men echter weer een polder droog heeft weten te krijgen, heeft men weer een nieuw „bruggehoofd" vanwaar de strijd tegen het water kan worden voortgezet. Moerdijk weer open. De noord-zuid verbinding Dord rechtMoerdijkZevenbergschehoek Breda, welke thans ruim een maand onderbroken is geweest en waarvan het gedeelte direct bezui den de Moerdijkbrug nog slechts nau welijks boven water is, is weer open gesteld voor voetgangers, fietsers, bromfietsen en motorfietsen zonder zijspan. Zwaarder verkeer wordt op dit gedeelte beslist niet toegelaten, daar de ondergrond nog geheel door drenkt is van water. De grote schoonmaak. Het verwijderen van de modder uit woningen in de rampgebieden schijnt nogal moeilijkheden op te leveren. Een Rotterdamse schoonmaakbedrijf, dat huizen in Numansdorp schoon maakte, is van de bezems overgegaan op rubberschuivers. De opgedroogde modder wordt weer natgemaakt en men schuift deze zo de deur uit: veel vlugger dan men ooit gedacht had. Op een goederenemplacement in Rotterdam-Zuid kwam gisteravond een trein uit Italië aan, die geladen was met 29 pompen. Dit materieel, Goedegebuure, Marinus, geb: 7.11.71; Hage, Izaak Cornelis Johannes geb: 8.7.48; Hage-van Engelen, Adriana Kaatje, geb: 4.5.95; Mol, Maria, geb: 13.2.44; Moerland, Willem, geb: 21. 12.77. STRIJEN. Aanvullen op de 4e lijst, dd. 7.2.53. Thans geborgen: Verschoor, Anthony, geb: 21.12,92. Zeven arrestaties Er blijken in Nederland nog tel kens weer lieden te zijn, die de ramp, welke ons land getroffen heeft, willen uitbuiten ten eigen voordele. Zo zijn eergisterenen weer 7 personen, die in Halsteren werk zaam zijn of in de naaste omgeving wonen, gearresteerd, daar zij een ge troffen kerk in Halsteren geplun derd hebben. De kerk, die momenteel water- vrij is, dient als opslagplaats voor de geschenk-zendingen, die dit zwaar- getroffen plaatsje bereikt hebben. Wegens het brandgevaar, dat aan wezig wordt geacht, wordt de kerk bewaakt en een van de bewakers heeft zijn vertrouwenspost misbruikt om anderen de gelegenheid te ge ven des nachts de kerk binnen te dringen en zich meester te maken van sommige der aldaar opgeslagen goederen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag hield de in Halsteren patrouil lerende marechaussee een man aan, die beladen was met goederen en na een kort onderzoek bleek, dat deze goederen uit de kerk afkomstig wa ren. Een intensief onderzo k leidde naar nog 6 andere plunderaars en deze parasieten zijn gisteren allen voor de officier van justitie te Breda geleid.- HET WEGGESPOELDE CARNAVAL In het Zuiden hebben vele zaken een gevoelige terugslag ondervonden van de afgelasten der carnavals feesten. Het is bekend, dat vele be drijven voor een belangrijk deel economisch steunen, op de jaarlijks terugkerende festijnen. Op vele car navalsverenigingen is een beroep ge daan mede te werken aan het vinden van een oplossing van de moeilijkhe den, waarin vele zaken thans zijn ge raakt. In vers'cheidene plaatsen wil men nu na de vasten, vaak onder een andere naam. toch festiviteiten orga niseren, om* de verliezen enigszins te comoenseren. De Oeteldonkse club te 's-Herto- genbostoh heeft zich gedistancieerd van de gedachte aan een zgn. zomer carnaval. Men stelt zich in Oeteldonk op het standpunt dat alleen op de drie dagen voor As-Woensdag carna val kan worden gevierd. Zijn deze drie da.ffen achter de rug dan is het carnaval voorgoed voorbij. Men wenst zich derhalve niet in te laten met wat men in Oeteldonk „sur rogaatcarnaval" noemt. Dit neemt echter niet weg dat de Oeteldonkse club, wanneer haar me dewerking voor een zng. Oëteldonks'- dag zou worden gevraagd, deze me dewerking zou verlenen. Veel van de moeilijkheden had men kunnen voor komen, zo redeneert men in het Zui den als, er een bundeling der carna valsverenigingen was geweest. Men wil thans komen tot een grote car- navalsbond, waarover op grote schaal thans besprekingen worden gevoerd. Niet geven, maar offeren dat door het Italiaanse ministerie van landbouw in samenwerking met de pompenfabriek Pellizzari in bruik leen beschikbaar is gesteld ter be strijding van de watersnood, heeft een gezamenlijke capaciteit van een milliard liter water per etmaal. Ook de bijbehorende uitrusting, zoals die selaggregaten, dynamo's en een com plete onderhoudsuitrusting is aanwe zig. Behalve de elf wagons, die deze goederen vervoerden, was een perso nenrijtuig aan de trein gekoppeld met het Italiaanse bedieningsperso neel.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6