Mossadeq won! De onrust in de hoofdstad van Perzië Kansen van E,V G - verdrag Onveilig Java Tol voor de Himalaya Debat over Korea Tunnel onder Kanaal Daalt binnenkort een luchtwesp in het centrum van Rotterdam? 69 millioen gulden DINSDAG 3 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12828 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.. f 2.— p. mnd., I 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert-i 15 ct. p. mm. reletwntjea t 1.50 VERKIEZINGS- LAWAAl fn de Pinksterweek zal Nederland opnieuw ter stembus tijgen. Deze tweede raadpleging des volks binnen het bestek van één jaar is voor het goede wel wat te veel. Er zijn staats burgers, die ieder jaar een verkiezing zouden willen houden, om zich te verlustigen in de stijgende of da lende totalen en brede beschouwin gen daaraan vast te knopen. Het landsbelang is echter weinig ge diend niet het herhaalde in bewe ging zetten van de logge verkie- zings-machinerie en nog minder met het oproepen van de gebruikelijke verkiezingspropaganda, welke vaak uitblinkt door een verrukkelijk-kin- dérlijke eenzijdigheid. Daarvan moch ten wij reeds een voorproefje sma ken, toen onlangs een woordvoerder van de Partij van de Arbeid ver- klaarde, dat we de bouw van het j Een levensgroot schilderij van Mossadeq heeft de foto's van de Sjah, die eerst aan de hekken van het parlementsgebouw hingen, ver vangen. De wachtposten beletten de mensen niet het voorplein op te stromen, waar zij de kreet „Mossa deq overwinnaar" aanhieven. De me nigte ging uiteen om zich met span doeken en foto's van Mossadeq naar de begrafenis van de omgekomen student te begeven. De militaire gouverneur van Te heran, heeft zijn ontslag genomen wegens het gebrek aan discipline, waarvan zijn officieren en manschap pen blijk hebben gegeven. De hoofd redacteur van het oppositieblad ,.Dad", die een paar dagen geleden van een bezoek aan India was terug- DODE STUDENT rukkende betogers aan. De commu- gekeerd, is gisteren gearresteerd. tnisten hadden zich in groter getale Een groep gepensionneerde officieren Leidse"station aan "de noeste arbeid j De menigte kwam gisteren in be- dan anders onder de demonstranten heeft gisteravond trouw gezworen dier partij te danken hadden. Mis- roering toen haar het stoffelijk over- gemengd. Zij waren het die „Weg aan Mossadeq en de regering. Radio- schien dat een navolger verder zal schot getoond werd van een pro- met de monarchie" en „Weg met de Teheran riep om dat uit alle delen gaan, en de tegenslagen bij de sta-1 Mossadeq student, die volgens ge- zoon van Rheza Khan" riepen. Hun van het land telegrammen binnen- tionsbouw aan de Anti-Revolution- ,ruchten door communisten om het le- partijorgaan deed een beroep op Mos- gekomen zijn, waarin steun wordt nairen gaat wijten. ven was gebracht. Troepen werden sadeq om zich bij de Toedeh aan te toegezegd aan Mossadeq en waarin Dergelijke staaltjes van voorlich- onmiddellijk ter versterking ontbo- sluiten in een anti-imperialistisch bestraffing van de samenzweerders ting zullen in de komende voorbe- den> maar het duurde een uur voor-1 front. I wordt geëist. reiding van de nieuwe verkiezingen dat de orde was hersteld. Een poli- j Mossadeq wint strijd om de macht Arrestaties onder Perzische officieren In Perzië is de situatie nog niet helemaal opgeklaard, al schijnt de ontwik keling van de gebeurtenissen er wel op te wijzen, dat de strijd om de macht in het voordeel van Mossadeq verloopt. Tienduizend Perzen hebben giste ren in Teheran voor premier Mossadeq gedemonstreerd, 's Avonds keerde de rust in de Perzische hoofdstad, die drie dagen ernstig verstoord is ge weest, weer. Twee kolonels en drie andere officieren moeten gearresteerd zijn omdat zij menigten, die tegen Mossadeq betoogden, hadden toegesproken. 'L ij waren de eersten van 60 officieren van wie Mossadeq de arrestatie heeft bevolen. De politie gebruikte traangas om de betogers voor het parlements gebouw, die leuzen voor Mossadeq schreeuwden, te verspreiden. méér ten beste worden gegeven. tieagent moet neergestoken zijn in Het is de gewone methode van stem-de buurt van het communistische ming maken vóór de stemming, bij „vredescentrum", waar soldaten in welke alstoonbeeld worden geko- 1 de lucht hebben geschoten. Twaalf zen de reclame-campagnes voor een communistische betogers werden ge-1 bepaald soort scheerzeep of een be- I arresteèrd omdat zij „Weg met de T^o^r»dioft^ld paald soort reinigings-middel voor j Sjah" riepen. De communisten beko-1 A 1JV* de vuile was. In deze lawaaierige tijd I gelden vier Amerikaanse jeeps met schijnt aan een lawaaierige propa-stenen. ganda niet te ontkomen te zijn en dat Rondom het paleis van de Sjah en te minder als men van de mening Mossadeq's woning waren gisteren v.e j J uitgaat een mening, welke psy- j nog meer wachtposten en tanks sa- 010 c chologisch niet zonder grond ls_~~ mengetrokken. De 73-jarige premier dat het grote publiek of wel Jan Pu- bracht voor de derde maal de nacht bliek meer drijft op het gevoel dan i jjoor jn officierenclub van Tehe- dp de rede. ran. Hij heeft het parlement tot he- Men moet wat lawaai schoppen en ^en (je ^<1 gegeven om hem zijn ver stunts uithalen om in het gevlei te trouwen te schenken, anders wil hij komen bij de kiezers, maar al kan geen enkele partij daaraan ontsnap- pen op straffe van verlies in popu-, lariteit, een complimentje voor de democratie betekent deze methode r.iet. Voor de tweede maal binnen één jaar zullen we een golf van po litieke reclame moeten doormaken en dat geeft altijd een politieke on rust en een politieke vliegenvange- rij, welke zich somtijds kwalijk ver staat met het landsbelang. Wat bij de watersnood-ramp ho gelijk werd geprezen namelijk de eensgezindheid van het éne volk in het éne land wordt door zulk een campagne laten we hopen niet we zenlijk, maar dan toch naar de uiter lijke schijn weer aan het wankelen gebracht. Het leek er aanvankelijk op, dat zelfs uit de watersnood po litieke munt moest worden geslagen, toen de fractieleider der P. v. d. A. in de Tweede Kamer haast-je rep-je „schriftelijke vragen" ging stellen aan de minister, terwijl de verkleu mende landgenoten nog in de bo men en op de daken zaten, maar deze vragen welke veler ergernis opwekten zijn weggespoeld in de algemene deernis. Wij nemen aan, dat mr. Burger deze vragen stelde om de communisten die altoos met vragen en moties in de weer zijn de loef af te steken, een politiek- prijzenswaardige beweegreden dus, doch hij had zich de moeite kunnen sparen, omdat de tactiek van de communisten bij deze nationale ramp zo idioot is geweest, dat men zich afvraagt of zij met alle geweld de hun reeds schaars toebedeelde volks gunst wilden verspelen. De komende gemeenteraads-ver- kiezingen, welke een nieuwe peiling betekenen van de opinie van het Nederlandse volk, zullen daar het antwoord op moeten geven. Maar een volksstemming laten houden. Studenten voerden gisteren de op- tendemocratische partij verklaard, dat alle zes ministers van buiten landse zaken te Rome het er over eens waren, dat het EVG-verdrag niet moet worden veranderd. Ook de is enigszins verminderd j Franse minister van buitenlandse za- had hiermede inge- Hij voegde hieraan toe, dat deze ministers ter gelegenheid van de bij eenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg waarschijnlijk in de gelegenheid zullen zijn het gehele vraagstuk opnieuw te bespreken. tenlandse zaken van „Klein-Europa", aldus politieke waarnemers te Bonn. De meningsverschillen tussen Bonn en Parijs over de werkelijke betekenis van de besluiten van Rome hebben in de Westduitse hoofdstad enige teleurstelling gewekt. De in druk overheerst, dat kanselier Aden- auwer en de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault de con ferentie van Rome ieder op hun eigen manier uitleggen en dat er ruimte voor tegenstrijdigheid tussen beide interpretaties bestaat. Bidault heeft Maandagavond nog ir. een verklaring gezegd, dat de Franse aanvullende en verklarende protocollen op het EVG-verdrag, waarin geen enkele wijziging van het verdrag wordt voorgesteld, in de ogen van de Franse regering een fundamentele noodzaak blijven. De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft Maandag tegenover de Bondsdagfractie van zijn chris- Een bende ter sterkte van circa 300 man is dezer dagen doorgedron gen in de desa Drawati (Tjipaku- Tjitjalengka). Een 25-tal woningen werd geplunderd. Eenheden van het leger openden het vuur op de plun deraars,, waarbij een onschuldige door een verdwaalde kogel werd ge dood. Eén der bandieten kon worden gearresteerd. De kampong Tjiberu in het Madja- lajase (Z.O. van Bandung) is Zater dagavond 10 uur door een bende van I onbekende sterkte bezocht. Twintig I huizen werden leeggeroofd, terwijl! drie huizen in brand werden gesto- ken. i De eendaagse treinverbinding Ban-Albanië is wel de kleinste onder dungSurabaja zal tot nader aan- de satellieten van Sovjet-Rusland, kondiging worden gestaakt, daar er maar het doet braaf mee. Albanië doet mee Zaterdag op de trein weer een nieu we aanslag is gepleegd en wel tussen Warungbandrek en Tjipeundjeu. De locomotief, twee personenwagens en enige goederenwagens derailleerden. waardig worden, al zouden andere partijen die weg in de naaste toe komst inslaan. Hen op die weg te volgen zou met name bij het Katholieke volksdeel weinig gewaardeerd worden. Ka tholiek betekent „algemeen" en een Katholiek, zelfs al practiseert hij niet al te ijverig, krijgt van huis uit het wijde vèrgezicht mee van een wereld-godsdienst en het nog veel wijdere perspectief: „d'ydelheden vrezen, dat nóch de geestelijke hier beneden" ruimer op te vatten sabotage, die de communisten bij de in deze „werrelt, die soo dwerrelt" watersnood hebben gepleegd, nóch omdat: „eeuwigh gaet voor oogen- de doods-vlucht der duizenden van bliek". Op een van de vorige partij- het „bevrijde" naar het vrije deel j raden van de Katholieke Volkspartij van Berlijn, nóch de vervolging der werd de vraag gesteld, waarom de joden in de rode heilstaat, bij machte fractie in de Tweede Kamer zo wei- zullen zijn de verblinde ogen te nig vragen en moties indiende. We openen. Men had mogen verwachten, hebben vertrouwen in de brede de- Via de Griekse grensplaats Casto- ria zijn in Saloniki berichten binnen gekomen over een verontrustende en nietsontziende campagne tegen de Jo den in Albanië. De Joden die aan de massamoorden van de tweede wereldoorlog ontsnapt zijn in Albanië, worden thans gevan gen genomen door de communistische autoriteiten. Hun goederen worden zonder meer verbeurd verklaard, op beschuldiging dat zij pogingen doen het Hoxha-regime te ondermijnen. Een poging van verschillende Joden om per schip naar Italië uit te wij ken, is mislukt en het gevolg er van is, dat alle in Albanië woonachtige Joden worden gearresteerd. Nepal is van mening, dat het nu zó druk gaat lopen met al die expedi ties naar de Himalaya, dat het hoog tijd wordt er een extra slaatje uit te slaan. Alle expedities, die in de toekomst de Himalayatoppen willen bestijgen, zullen voortaan een speciale belasting aan de regering van Nepal moeten betalen. Tot dusver werd er niets ge heven. Andere voorwaarden welke de Ne- palese regering van heden af stelt, zijn: 1. De bergbeklimmers moeten vergunning aanvragen via Nepal be richten over hun vorderingen door te zenden. 2. De Nepalese dragers moeten in de toekomst volledig in de glorie var de expeditieleden delen. CANADEES PASSAGIERS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een passagiersvliegtuig met straal aandrijving, type Comet, van de Ca nadian Pacific Airlines is vanochtend vroeg op het vliegveld van Karatsji neergestort. De bemanning van vijf en zes pas sagiers zijn om het leven gekomen. De passagiers waren technici van de luchtvaartmaatschappij. Het vliegtuig, dat geheel is uitge brand, was op weg naar Australië. Dubbele verjaardag ten Vaticane Paus Pius XII heeft gisteren in alle eenvoud en rust zijn 77ste ver jaardag gevierd en de 14de van zijn pauskeuze. Van alle officiële gebou- en in Vaticaanstad woei de pause lijke vlag. Dat was dan ook de enige manier, waarop het Vaticaan de dub bele pauselijke feestdag heeft ge vierd. De Paus zelf heeft de dag doorge bracht in gezelschap van zijn dok ter, zijn twee staatssecretarissen, mgrs. Montini en Tardini, en zijn neef Carlo Pacelli. Hij is nog steeds herstellende van een zware aanval van griep. Als de vooruitgang in de gezondheidstoestand van de Paus aanhoudt, zal hij waarschijnlijk op 12 Maart de pontificale hoogmis in de Sint Pieter bijwonen, die dan wordt opgedragen om zijn kroning (tien dagen na zijn verkiezing) te her denken. Voorlopig is gepaald, dat de openbare audiënties op 19 Maart, feestdag van Sint Joseph, zullen wor den hervat. Duizenden telegrammen uit alle de len van de wereld zijn binnenge stroomd om de Paus geluk te wen sen. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Wisjinski, heeft giste ren in de politieke commissie der Verenigde Naties de beschuldiging uitgesproken, dat de Amerikaanse Republikeinse Partij bewezen heeft geen vredespolitiek te volgen maar eerder een tegenovergestelde. Hij beschuldigde de nieuwe Ame rikaanse regering er van een aantal maatregelen genomen te hebben om de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden. Op de vorige week door de Ameri kaanse vertegenwoordiger Lodge uitgesproken beschuldiging, dat de Sowjet-Unie de aanvallers terzijde stond, antwoordde Wisjinksi dat de Sowjet-Unie geen verdrag met Noord-Korea heeft en dat zij niet verplicht is wapenen aan Noord-Ko rea te verkopen en dat zij dat ook niet heeft gedaan behalve toen de Russische troepen zich terugtrokken. Wisjinski gaf wel toe, dat de Rus sen wapenen aan China hebben ver kocht. In een kort antwoord zei de Amerikaanse afgevaardigde Lodge, dat de Sowjet-unie had „toegegeven Chinese communistische strijdkrach ten, die de V.S. reeds als agressors hadden gebrandmerkt, te helpen". Het geallieerde hoofdkwartier in Europa heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het plan van de Franse ar chitect Andre Basdevant voor een gecombineerde verkeers- en spoor wegtunnel onder het Kanaal. De officieren van- SHAPE, die grote militaire waarde hechten aan de uit voering van het plan, hebben Bos- devant evenwel meegedeeld, dat zij weinig of niets konden doen om de bouw van de tunnel te bevorderen, aangezien dit uitsluitend een zaak tussen Frankrijk er, Engeland is. En men vreesde hier gisteravond, dat Engeland er op dit ogenblik niet voor zal voelen. Door de tunnel zouden geallieerde troepen snel en tegen luchtaanvallen beschermd kunnen worden vervoerd. Teneinde de vrees weg te nemen, dat ook de vijand er gebruik van zou kunnen maken, is Bardevants plan erop berekend, dat de tunnel in een noodtoestand onder water kan wor den gezet. Verbinding met België per helicoptere? Wanneer de plannen, die de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sa bena momenteel koestert, werkelijk heid worden, zal zeer binnenkort in het centrum van Rotterdam een klein vliegveldje aangelegd worden, dat het landingsterrein zal worden van de helicoptere-dienst die deze maat schappij op Rotterdam hoopt te ope nen. Het wonderlijke, toestelletje, dat tijdens de afgelopen rampdagen zo veel onschatbare diensten heeft be wezen, is niet alleen geschikt als rampbestrijdingsmiddel, maar is ook dienstig te maken voor het burger - luchtverkeer. Reeds enige tijd geleden heeft men in België de wens kenbaar gemaakt om met deze luchtwespen een dienst op Nederland te openen. Maar naast de voordelen zijn er ook nadelen aan verbonden. Deskundigen hebben uitgerekend, dat voor personenver voer de helicootere beslist irrationeel is; de snelheid is te gering en de vervoercapaciteit eveneens. Vliegende postbode Wel ziet men pen mogelijkheid om het toestelletje te gebruiken als vlie- dpxaet in £efïe>can doet Sjah frCijuen dat de Nederlandse communisten in scharen zouden bedanken, doch daar hebben we niets van gemerkt. Het kan nog blijken bij de gemeente raadsverkiezingen, maar dan zal de watersnood, behalve bij de betrok kenen, reeds lang vergeten zijn. Het blijft met de communisten eèn psy chologisch raadsel, zoals de nazi aanhankelijkheid voor ons een raad sel was en gebleven is. Moeten we nu met deze voorbeel den voor ogen, welke ïeitelijk een motie van wantrouwen in de algemeen-geldigheid der democrati sche beginselen inhouden, ons ver bitterd afwenden van het „politiek gedoe"? Dat zou wel het domste zijn, wat iemand kan uithalen, ook al neigt hij tot enige reserve met be trekking tot de doeltreffendheid van politieke beïnvloeding op politiek- bevooroordeelden. Aan Erasmus Is en wel niet ten onrechte verwe ten, dat hij op een wereldhistorisch ogenblik in zijn studeerkamer is ge bleven. Onze tijd, waarin alles wat I en op zijn bezonken oordeel over de ons dierbaar en heilig is, in de waag- I grote lijnen, waarin het land moet schaal hangt, eist van ieder van ons J worden bestuurd. Bij de gemeente- actieve deelname aan de strijd der raads-verkiezingen zal de K.V.P. dus openbare meningsvorming. i wederom een beroep moeten doen op I het gezond verstand. Het mogen Moeten we dan mee gaan doen aan dan „maar" gemeenteraadsverkie- politieke stunts en lawaaierige zingen zijn iedereen heeft dóór, reclame? Geheel en al zullen we dat ook gemeenteraadsverkiezingen daar niet aan kunnen ontkojhen, I een peiling zijn van de volkswil en willen we niet overschreeuwd wor- I wat dat betreft even belangrijk als den. De reclame en propaganda mag de verkiezing voor de landsver tegen- echter nooit' onwaarachtig of on- woordiging. mocratische opvatting van het Ka tholieke volksdeel en veronderstel len mogen we ons daarin niet vergissen dat het ongaarne zou zien, dat de K.V.P. deze weg opgaat. Het zou in zulk stuntjes onmiddellijk het stuntelige ruiken en zijn ver trouwen zou er door geschokt wor den. T"\e K.V.P., de politieke gemeen- schap van zeer vele Katholieken, zou door mee te doen aan het vlie gen vangen een getuigschrift van verstandelijk onvermogen uitreiken aan het Nederlandse volk en haar eigen kiezers. Het is duidelijk ge let op de aanhang van Nazi's en Communisten dat dit volk met zijn eigenroem van nuchterheid, zich hier en daar gemakkelijk laat beet nemen. Tenzij rnen de hoogachting voor de menselijke waardigheid overboord gooit, zal men toch niet i mogen verflauwen ook in de verkie- zings-propaganda een beroep te doen op het gezond verstand van ons volk Nadat de Sjah van Perzië zijn volk had medegedeeld, dat hij onmiddellijk en voor onbepaalde tijd het land zou verlaten, verzamelde zich voor zijn Paieis te Teheran een joelende menigte, die de Sjah op fanatieke wijze wilde trachten te bewegen in het lano te blijven. De Sjah besloot zijn reis uit te stellen, en bij zijn volk te blijven, waarmee hij de menigte tot kalmte hoopte te brengen. Deze bestormde echter het huis van Premier Mossadeq, waarbij een aanvaller wera gtdood en verse heidene anderen werden gewond. Op de foto: Een ge deelte van de menigte voor de poort van het Paleis te Teheran. gende postbode, alhoewel de KLM enige tijd geleden eens een proef genomen heeft met een verbinding tussen Den Haag en Amsterdam. Men kwam toen tot de slotsom, dat een auto even vlug de post vervoerd had, dan het vliegtuigje. Daar de dienst, die de Sabena zich voorstelt te gaan onderhouden, ech ter een langere afstand heeft Luik, Gent, Antwerpen, Den Haag is de mogelijkheid van tijdwinst niet uitgesloten. Eerst groter worden In KLM-kringei. acht men de heli coptere in het huidige stadium nog beslist ongeschikt voor het inscha kelen in de burgerluchtvaart. Wel overweegt men daar om een helicop tere aan te schaffen voor experimen tele doeleinden. Zolang echter de vervoerscapaciteit en de snelheid van de luchtwesp niet opgevoerd zijn, acht men het daar niet geschikt voor het burgerlijk vervoer. Ontploffing in een tank Op het terrein van de B. P. M. te Pernis heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 27-jarige arbei der A. J. Huisman, gewoond hebben de aan de Noordzijde te Bodegraven. Een andere arbeider, de 36 jarige G. P. Bogaars, Suzanne van Oostdijk- straat uit Gorkum, moest met een schedelbasisfractuur in hei Zuider ziekenhuis worden opgenomen. De arbeiders werkten op een tank, die zes meter hoog was en die een inhoud had van 140 kubieke meter. De tank was buiten bedrijf en ge deeltelijk met een soort asphaltpro- duct gevuld. De mannen ontstaken een lasapparaat en opeens ontstond in de tank een ontploffing. De man nen werden van de zes meter hoge tank geslingerd. De ene overleed ter plaatse en de andere werd ernstig ge wond. Aan alle veiligheidsvoorschrif ten was voldaan, zodat men over de juiste oorzaak dan ook nog in hel duister tast. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen 1 Jiaviettje Als gij te arm zijt om uw naaste iets te geven, geef hem dan tenmin ste een goed voorbeeld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1