Uit Leiden kwam het initiatief voor de klinische behandeling IQEUaül OiiiBiiBf 66 millioen gulden Emigrant zonder koffers Landbouwer neergestoken Bouw 27 marine-woningen Bij bouw van 104 woningen zijn moeilijkheden gerezen ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Noordwijk heeft rheumakliniek IÉL4Ï ACHTERSTAND IN TE HALEN „Men moet in het leven er niet voor terugschrikken te erkennen de j fouten, die men vroeger heeft gc- maakt. Men moet een bepaald ogen blik de moed kunnen hebben te ver- j klaren, dat naar het huidige inzicht een vroegere verklaring niet de juis- te was. Welnu, in dit bepaalde ogen-1 blik bevind ik mij thans en die moed j tot 't herzien van een bepaald stand- j punt, meen ik te bezitten", aldus be- j gon de staatssecretaris van Volksge zondheid, dr. P. Muntendam heden- ochtend zijn rede bij de opening van de rheumakliniek „Sole Mio" te Noordwijk aan zee, waarvoor grote belangstelling bestond. Hij vervolgde: „Immers in het rap port van de Ned. Ver. tot Rheuma- tiekbestrijding, uitgebracht in 1940, heb ik zelf als rapporteur neerge schreven de volgende conclusie in zake rheumaziekenhuizen: „Ten aan zien van klinische verpleging in rheumaziekenhuizen, in navolging van zodanige instellingen in het bui tenland, o.a. Zweden, meent de com missie, dat de noodzaak voor het bouwen van afzonderlijke rheuma- klinieken in Nederland wegens het kleine oppervlak en de grote bevol kingsdichtheid niet dermate dringend is, dat deze aangelegenheid bij een toekomstige organisatie der rheuma- tiekbestrijding voorlopig aan de órde behoeft te komen." Het was, aldus spr., dat wij mo gen noemen, het Amsterdamse stand punt, dat ook reeds 10 jaren eerder tot uiting kwam in het rapport van de door het gemeentebestuur van de hoofdstad ingestelde commissie Snap per. Klinische observatie Het is de grote verdienste van de Leidse universiteit en het rheuma- centrum aldaar geweest, er op te wijzen, dat klinische observatie en behandeling bij verschillende vor men van rheuma noodzakelijk is uit medische overwegingen. Niet zelden berust de rheumatische manifestatie op een zodanige interne stoornis, dat wetenschappelijk gefundeerd onder zoek en klinisch geobserveerde be handeling zijn aangewezen. Kunnen wij ons oordeel vormen over nieuwe geneesmiddelen, indien wij niet de gelegenheid hebben de uitwerking daarvan op wetenschappelijk verant woorde wijze na te gaan? Het is meer in het bijzonder de di recteur van de Leidse Rheumakli niek, waartoe ook „Sole Mio" behoort dr. Goslings, geweest, die op de be tekenis van deze klinische veroleging heeft gewezen. Wijlen prof. Kuenen en dr. Touw te Leiden waren de zelfde mening toegedaan en zo kon dan ook reeds in de oolog een Leids rapport de geneeskundige hoofdin specteur van de volksgezondheid be reiken, een rapport, waarin werd be toogd. dat naar de huid'ge inzichten van de wetenschap slechts dan een verantwoorde behandeling mogelijk is, indien in de organisatie van de rheumabestrijding aan de klinische verpleging de nodige aandacht wordt geschonken. Dit Leidse rapport is (aanleiding geweest'in de na-oorlogse jaren tot beschouwingen in de ge zondheidsraad en de centrale com missie van de volksgezondheid, ter wijl het mede een van de uitgangs punten vormt van de werkzaamhe den der in 1951 ingestelde ministe riële commissie voor de rheumatiek- bestrijding. Aan deze commissie stel de de staatssecretaris bij haar instal latie de vraag: Hoe kunnen wij ten spoedigste tot uitbreiding van de kli nische behandelingsmogelijkheden in ons land geraken? Dr. Muntendam verheugt zich er over, dat reeds zo spoedig na de in stallatie van de commissie alle mid delen te baat worden genomen en alle mogelijkheden worden uitge buit, om hem metterdaad een ant woord op de door hem gestelde vraag te geven. En, wat veel belangrijker is, een grote achterstand in te lopen. Achterstand. Inderdaad, er wordt een achter stand ingelopen. De deskundigen stel len zich op het standpunt, dat Ne derland, wilde het goed zijn, zou moeten beschikken over 2 a 3 dui zend ziekenhuisbedden met volledige specialistische rheumatologische be handeling. In de plaats daarvan be schikt ons land heden over slechts 332 bedden voor rheumabehandeling, waarvan na de opening van deze kliniek er 90 in Leiden en omgeving zijn, 76 te Nijmegen, 57 te Gronin gen, 44 te Rotterdam en voorts een aantal in Arnhem, Enschede, Utrecht en Amsterdam. Vijftien bedden voor de hoofdstad maken duidelijk, aldus spreker, dat ik mij niet aan overdrij ving schuldig maak, als ik van een achterstand spreek. Dat Leiden met het aantal bedden bovenaan staat behoeft ons niet te verwonderen. Immers de eerste rheumakliniek, zij het van zeer be scheiden opzet zij telde namelijk slechts 5 bedden bevond zich in Leiden en de instelling hiervan werd mogelijk gemaakt door het bestuurs beleid van het prophylaxefonds in 1931. In het bijzonder mogen in dit verband de namen worden genoemd van de voorzitter, dr. Josephus Jitta, en van de toenmalige directeur-gene raal van de volksgezondheid, mr. Lietaert Peerholte. Het prophylaxe fonds en het praeventiefonds hebben steeds de betekenis ingezien van de rheumatiek als volksziekte. In de ja ren van het begin van het prophy laxefonds af tot en met 1952 werden door het fonds en vervolgens uit het praeventiefonds niet minder dan 2.408.600 voor de rheumatiekbe- strijding besteed, waarvan 1.808.600 ten goede kwamen aan het Leictee rheumatologische centrum. Nog een enkel punt heeft spreker aangeroerd, omdat hij een vraag reeds hoorde stellen, namelijk: Is het juist een rheumatiekkliniek aan de kust te plaatsen? Is het zeeklimaat niet schadelijk? Spreker antwoordde, dat genoeg vertrouwen in de deskundigen ge steld mag worden, om er zeker van te zijn, dat men niet ergens een kli niek zal openen, waar de verhoudin gen ongunstig zouden liggen voor de genezing van de patiënten. Daarna verklaarde dr. Muntendam de kliniek voor geopend. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen! Eerder aangekomen dan hij Toen Vrijdag 20 Februari de 43-ja- rige Gerard B. Seeker uit het geteis terde plaatsje Klundert in de gele genheid gesteld werd met spoed de zelfde dag naar Canada te emigre ren, verloor hfj in zijn consternatie op het C.S. te Utrecht al zijn koffers, die hij van het Roode Kruis gekregen had met kleding en lijfgoederen voor hem zelf, zijn vrouw en zeven kinderen. Zo kwam hij dan aan boord van de „Grote Beer" vrijwel zonder KOLEN voor alle doeleinden CR EYGHTON Hooiqr.46 Tel. 20114 (Advertentie) Zuivelexport ruim 827 millioen De definitieve cijfers over de zui velexport in 1952 geven een eind cijfer van 827.152.000 (v.j. ƒ705.938.000). De stijging van de ex port werd volgens het orgaan van de Kon. Ned. Zuivelbond geenszins al leen veroorzaakt door de hogere prij zen, maar ook door een toeneming der geëxporteerde hoeveelheden. Al leen aan boter werd minder uitge voerd, welke klainere hoeveelheid niettemin een hogere opbrengst ople verde. De hoogste totale opbrengst werd in 1952 geleverd door de Con dens met 263.292.000 (v.j. 228.847.000). De boter-export bereikte een hoe veelheid van bijna 50.000 ton (v.j. 54.000) de waarde steeg tot 257 mil lioen (v.j. 238 mill.). Boter blijft dus onveranderd in feite het belang rijkste zuiver agrarisch exportpro duct. De dichtst bijzijnde post is de opbrengst van de eieren, die ruim 227 millioen bedroeg. De derde op de zuivellijst is de kaas. Alle kaassoorten bij elkander bereikten een exportgewicht van 78.000 ton (v.j. 72.666), waaruit een rustige stijging van onze kaasuitvoer blijkt, -'u waarde steeg tot ruim ƒ197 millioen (v.j. ƒ175 mill.). De uitvoer van melk en room begint een belangrijke exportpost te worden. De export van consumptiemelk bereikte een hoeveelheid van 36.890 ton (v.j. 18.872) met een waarde van 17 mil lioen (f8 millioen). Die van room 3534 ton (3228) waarde 8.6 mill. (v.j. 8 mill.). IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 Februari j.l. in Korea is gesneuveld de korporaal der eerste klasse C. K. van den Anker-, gehuwd en woonachtig te Amster dam. Hij was afkomstig van de Ko ninklijke Marine en 23 jaar oud. IN WASKETEL VERDRONKEN. In een onbewaakt ogenblik is het tweejarig dochtertje van de familie Jacobs uit Nieuwdijk, gem. Didam bij Arnhem, Vrijdagmiddag in een wasketel gevallen. Hoewel zich daar in slechts een geringe hoeveelheid water bevond, is het meisje jammer lijk verdronken. In een plechtige zitting van de vol ledige Hoge Raad is gisteren onder grote belangstelling van de zijde van justitiële en rechterlijke autoriteiten, alsmede van oud-leden en oud-colle ga's, afscheid genomen van mr. J. W. Berger, de procureur-generaal, die de dienst met pensioen verlaat. Mr. Donker, minister van justitie, en mr. Tenkink, secretaris-generaal, woon den de zitting eveneens bij. ZIEKENKOSTENVERGOEDING GEMEENTEPERSONEEL. Over het algemeen bestaat er, zo wel bij de gemeentebesturen als bij het gemeentepersoneel in den lande grote belangstelling voor een rege ling van ziekenkostenvergoeding voor het gemeentepersoneel. Dit komt tot uiting in een rapport dat door het centraal orgaan inzake gemeenschap pelijke behandeling van Nederland se gemeentelijke personeelsaangele genheden is samengesteld. Het rap port zal worden behandeld in een bij zondere algemene vergadering van de afdeling Zuid-Holland, die op 25 Maart in het Groothandelsgebouw te Rotterdam zai worden gehouden. Reeds is komen vast te staan, dat de ontworpen voorziening goedkoper is dan welke particuliere verzekering ook. Elk gemeentebestuur zal vrij zijn al of niet tot samenwerking toe te treden. 'Als datum van invoering wil men aanhouden 1 Januari 1954. Het instiuut zou dan in Den Haag wor den gevestigd. STRIJD TEGEN STROPERS. De laatste weken voert de politie een verbeten strijd tegen stropers, die in de Lage Vuurse op lafhartige wij ze jacht maken op reeën. Men meent, dat er in deze bosrijke streek nog slechts dertig of veertig reeën leven. De stropers zetten op de wegen waar langs de dieren hun dagelijkse gang maken strikken uit. De dieren lopen er gemakkelijk met de kop in en zijn ten dode opgeschreven. Het is reeds enige keren voorgekomen-, dat op deze wijze reeën het leven lieten en ter plaatst door de stropers zjjn geslacht. Voor de wildstand jn de Lage Vuurse vreest men, dat op deze wijze het mooiste wild zal worden uitgeroeid en het is daarom, dat de politie maatregelen heeft genomen om de daders te pakken te krijgen. Terugkomende van een zangfeestje, kregen twee landbouwers uit Beilen in de afgelopen nacht verschil van mening over een oude kwestie. De ruzie liep zo hoog op, dat een van de mannen, de 50-jarige Th. een mes greep en de 63-jarige N. enige ste ken toebracht. De verwondingen wa ren zo ernstig, dat het slachtoffer vrijwel onmiddellijk overleed. De politie heeft de dader in arrest ge nomen. Bejaarde Tilburgse vrouw beroofd Buit f 2.100,- De 76-jarige echtgenote van een Tilburgse groentehandelaar is gister morgen omstreeks zeven uur in haar woning aan de Stevczandstraat te Tilburg overvallen door twee, nog onbekend gebleven mannen. De vrouw, die nog te bed lag, kreeg enige vuistslagen op het hoofd toe gediend. De mannen stalen uit een kast een bedrag van ƒ2100. De 71-jarige echtgenoot was kort voor'de overval met een familielid naar de Vrijdagse markt gegaan hij heeft daar een standplaats van groenten en had de achterdeur van de woning bij zijn vertrek niet af gesloten, zodat de twee mannen ge makkelijk het huis konden binnen dringen. De vrouw, die nog te bed lag, werd door een van de indrin gers bij de keel gegrepen. De man diende haar tevens enige vuistslagen toe op het hoofd, Vervolgens drukte hij een hoofdkusen op haar gezicht teneinde haar het schreeuwen te be letten. De andere indringer had in middels de muurkast geforceerd en roofde daaruit een bedrag van 2100.Nadat de mannen verdwe nen waren, begon de vrouw om hulp te roepen. Om de aandacht te trek ken sloeg zij bovendien nog een ruit in. Enige buurtbewoners waarschuw den daarop de politie. Tot dusverre is deze er echter nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Maar straks, wanneer hij in het plaatsje Edmonton in de Canadese staat Alberta arriveert, zal hij al zijn koffers reeds keurig netjes in zijn nieuwe woning vin-den. Een perronchef zag nl. een aantal koffers staan, waaraan een label be vestigd was met de naam van een fa milielid van de heer Seeker te Rot terdam. Deze stelde zich na ontvangst van de koffers in verbinding met de Stichting Landverhuizing. Vlotte ambtenaren der Stichting zochten daarop contact met de K.L. M. en de Canadese Spoorwegen. Bei de maatschappijen boden gratis be middeling aan en zo gaan Zaterdag middag de vergeten koffers van Ge rard B. Seeker door de lucht naar Mont.eral en van daar per spoor naar Edmonton. (N. v. d. D.). £ied aan deze tijd RESULTATEN Na de conferentie te Romo. Het confereren is gedaan we mogen weer niet klagen, Zeg niet: 't schaam'le resultaat kan my toch niet behagen. Want wat U wilt of denkt of meent daar zal geen mens naar vragen. Straks zijn de heren afgezwaaid zoals zij zijn gekomen, maar toch nog met een resultaat dat niemend nog kon dromen. Waart 't goed is, weten ze het best dus gingen zij naar Rome. Heeft niet opnieuw de hele pers geroemd de resultaten, verkregen dank de veren, die men daar heeft moeten laten? Oprechte hulde dus gebracht aan onze diplomaten. Daar waren vogels weer bijeen van zeer diverse pluimen, die wilden alle grenzen in Europa nu ontruimen, wat men al meer dan zeven jaar getracht heeft te verzuimen. Al snapt U van 't succes niet veel van 't diplomatisch werken, toch mag dit nimmer ofte nooit uw twijfel doen versterken; als uw belastingaanslag komt dan zult U het wel merken. TROUBADOUR. Gemeenteraad Voorschoten Discussie over publicatieborden Gisteravond kwam de raad van Voorschoten in openbare vergadering bijpen. Na de opening vond plaats de be ëdiging van het nieuwe raadslid, de heer C. v. cL Werf (P.v.cLA.) Daarna kwam allereerst aan de or de het voorstel betreffende de adop tie van de gemeente Baarland cn Oudelande. De burgemeester bracht dank aan al degenen, die hun hulp bij de ramp spontaan hebben aange boden. De heer Korthals bracht hulde voor het genomen initiatief en vroeg verder nog enige nadere inlichtingen over de adoptie. De voorz. antwoord de hierop, dat de burgemeesters van de verschillende gemeenten jongst leden in vergadering bijeen zijn ge weest en hebben besloten voorshands een afwachtende houding aan te ne men. Aanvullende uitkeringen zul len gedaan worden, nadat bekend is, welke uitkeringen uit 's Rijks kas zijn geschied. Voorlopig is aangehou den een bedrag van ongeveer 1.00 per inwoner. Een onderwerp van discussie vormde het verzoek van besturen van de militaire tehuizen, om een subsidie uit de gemeentekas. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, omdat dit niet op het terrein van de gemeenten ligt. De heer Griffioen en de heer Fortanier waren van andere gedachte. De he ren Korthals en Viveen waren van mening, dat dit in eerste instantie een rijkszaak was en vervolgens een nog meer specifieke zaak van de verzorgende instanties. Het voorstel werd aangenomen met de aanteke ning van tegen van de heren Grif fioen en Fortanier. Publicatieborden. Een eigenaardig verloop kreeg cle behandeling van het voorstel van de drie publicatieborden. Zoals reeds gemeld stelden B. en W. voor om over tc gaan tot het doen aanbrengen van een 3-tal publicatieborden. Ie bij de halte Wijngaardcnlaan, een 2e bij de Raadhuislaan en een 3e bij de Rijndijk. De kosten van deze 3 bor den komen neer op 1900.Een groot gedeelte van do raad maakte opmerkingen over de prijs en de plaats 'van vestiging van de borden De verschilprijs tussen houten bor den en aluminiumborden bedraagt 100.Een ander aantal raadsle den vond de verlichting overbodig. Op voorstel van de heer Bolle werd een amendement ingediend om de verlichting achterwege Bouw 27 Marine-woningen. B. en W. stelden voor over te gaan tot de stichting van 27 middenstands woningen in cle Oranjepolder, aan sluitend aan het complex van 56 wo ningen en voor de bouw van deze woningen 'n crediet van 431.178.52 ten laste van het wóningbedrijf be schikbaar te stellen en in deze stich- tingskosten een bijdrage uit 's Rijks kas te verzoeken ingevoigo dc pre mieregering woningbouw 150. De meerderheid van B. en W was van mening, dat de voorbereidingen tot en het toezicht op dc bouw van de woningen dient tc worden opgedra gen aan de architecten onder wier directie de 56 woningen worden tot stand gebracht i.e. het architecten bureau Laurentius. Hierdoor ver krijgt men een besparing van 6000 op het architectenhonorarium. De minderheid was van mening, om aesthetische cn om billijkheidsover wegingen een andere architect in te schakelen en gaf er de voorkeur aan de uitvoering van het bouwplan aan het architectenbureau van Oerle cn Sehrama te Leiden op te dragen. De heer Fortanier vond de huur prijs van ongeveer 54.10 per maand wat hoog. De weth. van Dodcwccrd betoogde dat opdracht aan het archi tectenbureau allereerst een finantieel voordcel gaf, maar ook een voordeel van 2 a 3 maanden in de tijd van bouwen, daar het plan reeds bestcks- klaar is. De voorgevels daarenboven krijgen een ander aanzien dan dio van de 56 woningen. Voorts bestaat aan deze woningen een groot gebrek, wat moge blijken uit het feit dat de vorige 13 middenstands woningen zo verhuurd waren, wat het risico voor de gemeente klein maakt. Ook de voorzitter was van mening dat het risico gering is. De heren Korthals cn Viveen bleven aandringen om het risico, dat dc gemeente Voorschoten neemt wel terdege onder de aan dacht van het Departement van Ma rine te brengen. Bij de rondvraag drong de heer v. d. Hulst cr bij het gemeentebestuur op aan stappen te ondernemen bij de P.T.T. over een betere en snellere lichting van dc bus aan dc Rijndijk. De heer Viveen zag uit naar het voorstel omtrent de sociale werkster Dc voorz. deelde mede, dat het voor stel van de sociale werkster in de eerstkomende vergadering in behan deling komt. Do heer Fortanier informeerde naar de gegevens voor de gezinsre ducties voor energie, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze ge gevens binnenkort zulen worden verstrekt. Medische Zondagsdienst. Gedu rende dit weekeinde wordt dc Zon dagsdienst der doktoren waargeno men door dr Th. J. Thies, Lcidseweg 51, terwijl zuster Dammers wijk dienst waarneemt. Gemeenteraad Leiderdorp premie de huren hoger komen te lig gen. De voorz. stelde voor om, in af wachting van een beslissing op een tot Ged. Staten te richten» verzoek om herziening, voorlopig door tc gaan met dc plannen voor het bouwen. De raad kon zich hiermede verenigen en besloot voor dc uitvoering van het bouwplan van dc 104 woningen in het Zijlkwartier, een bedrag be schikbaar te stellen van 155.792.— voor grondkosten, 1.009.981.— voor bouwkosten en uit 's Rijks kas aan to vragen een zo hoog mogelijke jaar lijkse bijdrage in het tc verwachten te kort op de exploitatie. Tegen een drietal eigenaars van een motorrij tuig, dio de gemeente een schade post aan eon lantaarnpaal bezorgden 250, zal een rechtsvordering Gisteravond vergaderde de raad van Leiderdorp onder voorzitterschap van burgemeester K. v. Diepingen. Aan dc hand van de agenda was te verwachten, dat deze geen moeilijk heden zou opleveren, hetgeen ook in derdaad het geval was. De voorz. deelde mede, dat de goed keuring was verkregen op het raads besluit tot aankoop van grond van de N.V. Vlamovensteenfabriek v/h M. P. Splinter te Leiderdorp, zomede op de aankoop van grond van de heer Boot. Ook was bericht binnengeko men, dat de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim hun benoeming aanvaarden. Een verzoek was gericht tot B. en W. door de heer A. Verhagen tot terugbetaling van niet verschuldigd betaalde straat belasting. Aangezien deze belasting destijds onrechtmatig gevorderd was, besloot de raad dit verzoek toe te laten, doch dit amendement werd met 7 te gen 5 verworpen. Daarop werd het IJS""1 voorstel van B. en W. in stemming» w gebracht cn zonder hoofdelijke stem-, ming kwam het er door. De plaats1 'm Zwoord op een vraag in de vo- van vestiging ondergaat mogelijk !ri6e vergadering geuit, dat woning- enige wijziging. In de vacatures van j wetwoningen door de gemeente ge- de Commissie voor de Bedrijven en bouwd, mogen worden verkocht. Dit de Rekening-Commissie werd voor zien door benoeming van de heer C. v. d. Werf. Aan het bestuur van het R.K. Ly ceum „St. Bonaventura7' te Leiden zal een subsidie worden verstrekt van 317.11 zijnde een aandeel in het tekort over het jaar 1947. Een cre diet van 950,trok de raad uit voor het aanbrengen van een acht tal zonneschermen voor de openb. lagereschool. Het voorstel van de raad om de bestaande verlichting in de gymnastiekzaal te verbeteren door de oude verlichting te vervan gen door kopspiegelarmaturen, waar van de kosten worden begroot op 501.werd z-h-st. goedgekeurd. moet echter gebeuren per blok van 6 of 8 woningen. Wel mogen huizen uit een blok aan verschillende gega digden behoren. Bouw 104 woningen. Bij het volgend punt, beschikbaar stellen van gelden voor het bouwen van 104 woningen, deelde de voorz. mede, dat er momenteel enige moei lijkheden waren gerezen bij de bouw van woningwetwoningen omdat, vol gens een regeringsbesluit, van het toegestane bouwvolume 50 pet. wo ningwetwoningen en 50 pet. premie- bouwwoningen gebouwd moeten wor- worden ingesteld, omdat geen van drieën zich aansprakelijk acht voor de schade. De Chr. Oranjevereniging heeft, ter tegemoetkoming in dc kosten van het ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin te organi seren kinderfeest, hiervoor een sub sidie verzocht. Voor 1197 kinderen zal per kind toegekend worden 0.60, wat op een bedrag komt van ƒ718.20. Het voorstel tot verlenging van sub sidie aan Militaire Tehuizen werd na enige discussie aanvaard. Aan de bijzondere scholen zal een voorschot op de vergoeding vakon derwijs worden verstrekt van 1196.23, terwijl op de exploitatie vergoeding een voorschot zal worden verleend van ƒ7627.95 voor de Ned. Herv. school, ƒ6955.20 voor dc Chr. Nationale school en 1380.30 voor dc Chr. Nationale ulo-school. Deze be dragen zijn gebaseerd op de vergoe ding per leerling, voor het gewoon la ger onderwijs, van ƒ31.05 cn ƒ37.70 voor het ulo-onderwijs cn vastgesteld den. Een gevolg is, dat door de lagere bij het opmaken der begroting.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9