Viering van Honderd Jaar Kromstaf zal toch groots en luisterrijk zijn Alle parochies Met achttienduizend gulden op stap en met kapotte schoenen weer terug Verloren zoon koesterde zich in de mollige armen van de Kunst Aardappelen duurder Actief spoorman werd bevorderd ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Twee manifestaties in Utrecht Wegens de ramp wordt overdadig uiterlijk feestbetoon vermeden Pontificale Hoogmis door Kardinaal-legaat (Van een onzer redacteuren). r\OOR ENIGE BERICHTEN IN DE AFGELOPEN DAGEN zou de indruk gewekt kunnen zijn, dat de viering van het Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland voor het grootste deel is afgelast wegens de grote ramp, die ons land getroffen heeft. Maar niets is minder waar! Weliswaar is alle overdadig uiterlijk feestbetoon uit het programma geschrapt, doch wat er overgebleven is, waarborgt nog een groot en zelfs een luisterrijk feest. Dat de K. R. O. de actie onder de parochies „Wedloop in milde dank baarheid" heeft gestaakt, is niet een gevolg van een aftasten der feestvie ring, maar een logische consequentie van het deelnemen aan de grote radio-actie „Beurzen open dijken dicht". Twee acties tegelijk zou de X. R. O., evenmin als het publiek, kunnen verwerken; bovendien vraagt de hulp aan de slachtoffers thans de grootste aandacht In samenwerking met de Ned. R.K. Ver. voor E. H. B. O. „Peerke Donders worden voorbe reidingen getroffen voor een andere financiële actie, met het doel toch zóveel geld bijeen te brengen, dat op het feest van Honderd Jaar Kromstaf aan het Nederlands Episcopaat een waardig geschenk van Nederlands Katholie ken kan worden aangeboden. Nederlandse jeugd biedt boodschap aan De nationale viering begint op He melvaartsdag, Donderdag 14 Mei. Om elf uur zullen alle Nederlandse Bis schoppen in hun kathedrale kerken een pontificale Hoogmis celebreren. De Hoogmis in de kathedraal van Utrecht, opgedragen door de Aarts bisschop-coadjutor mgr. B. J. Alfrink, wordt uitgezonden door de K.R.O. Deze Hoogmis zal zich kenmerken door een novum in Nederland: uit voering van een nieuwe Mis van Jurriaan Andriessen voor koor en orkest Het Utrechts Stedelijk Orkest 7,al hieraan zijn medewerking ver lenen. Aan deze diocesane vieringen gaan kerkelijke tridua vooraf. Op Hemel- vaartsmorgen zal in alle parochie kerken een H. Mis „in gratiarum ac tionem" worden opgedragen om God te danken voor de zegeningen, die de Pauselijke Breve van 1853 over het herstel van de hiërarchie, heeft gebracht. Ook op Vrijdag 15 Mei zal in het kader van de eeuwfeestvie ring in alle parochiekerken een H. Mis worden opgedragen. De intentie hiervan luidt: voor de zielerust van alle geloofsgenoten, die in de afgelopen 100 jaar zijn gestorven. Het verdere program ma voor de Vrijdag meldt geen landelijke plechtigheden of bij eenkomsten. Grootse manifestatie. Zaterdagavond 16 Mei concentreert de herdenking zich in het Utrechtse stadion met een grootse manifesta tie, tijdens welke de Katholieken van Nederland hulde zullen brengen aan Z.H. de Paus, Die zich door een Kardinaal-legaat zal laten vertegen woordigen. Deze speciale afgezant van de Paus komt 's avonds in Utrecht aan en zal op liturgische wijze in de Utrechtse kathedraal plechtig ontvangen worden. Daarna begeeft de Kardinaal-legaat zich, vergezeld door de Bisschoppen van Nederland, naar het stadion, waar de aanwezigen een kleurrijk schouwspel wacht. Geen spel, maar een geregisseerde manifestatie, ont worpen door mr. Jan Derks en Al- bert Welling, onder regie van Anton Sweers. Op deze manifestatie zullen ook leden van de regering aanwezig zijn STEENTJES Hoewel het geschenk van Ne derlands katholieken aan het Episcopaat minder groot zal zijn, dan men aanvankelijk gedacht had, wordt toch verwacht, dat men een groot bedrag bijeen zal kunnen brengen. Daarom zullen alle parochiële inzamelingen ge woon worden voortgezet Boven dien zal de Katli. E.HJJ.O. een bijzondere attractie organiseren, die Iets lijkt op de beroemde pleisteractie van verleden jaar. Op een Zondag in Maart zullen aan alle kerkdeuren kleine bouwsteentjes (25 cent) verkocht worden, waaraan een bijzondere verrassing vast zit. 's Avonds zal in een K.R.O.-uitzending deze verrassing onthuld worden. Thans mogen we er niet meer van zeggen, dan dat het uiterst gevaarlijk is de steentjes aan fel daglicht of zonnewarmte bloot te stellen. Bovendien mogen zij niet in de nabijheid van water worden neergelegd, dus niet in de keuken, maar liefst op een kurkdroge en donkere plaats, indien mogelijk in een hoekje op zolder. Wanneer de steentjes 's avonds in de huiskamer op ta fel gelegd worden, moet het ta felkleed verwijderd worden en dient de tafel bedekt te worden met oude kranten, minstens tien lagen boven elkaar. Het is aan te bevelen tijdig te zorgen voor een flinke voorraad plakband en kopspijkertjes, die bij de ont hulling van de grote verrassing nodig zullen zijn, evenals een beetje coca cola of cider. Ver dere aanwijzingen zullen tijdig bekend gemaakt worden. en zal de Nederlandse jeugd het Episcopaat een boodschap aanbieden, die enige dagen tevoren met esta fettes door het hele land is gegaan. Kleurige groepen zullen het stadion binnentrekken en hetgeen zij ver richten zal door Paul de Waard per microfoon worden omgeroepen, zo dat men alles goed kan volgen. Een der hoogtepunten zal de uit voering zijn van het nieuwe Domine Salvum Fac, dat Marius Monniken dam voor deze gelegenheid gecom poneerd heeft voor koor en orkest Een spreker zal in korte trekken de betekenis van het herstel voor Ne derland uiteenzetten. Pontificale Hoogmis. Ook de Zondag zal geheel in het teken van Honderd Jaar Kromstaf staan. De Kardinaal-legaat zal in het Utrechtse stadion een pontificale Hoogmis opdragen, die opgeluisterd wordt met volkszang. Alle aanwe zigen zullen gelegenheid krijgen de H. Communie te ontvangen. Na af loop van de H. Mis zal de Kardinaal legaat, die de predicatie houdt, alle gelovigen van Nederland de Pause lijke Zegen geven. De viering wordt Zondagmiddag besloten met een tweede manifesta tie in het Utrechtse stadion, die in opzet iets gelijkt op de manifestatie van Zaterdagavond. Een groot aan tal kinderen zal een luisterrijke stoet vormen, vooraf gegaan door herau ten te paard. Hoewel dit niet het karakter van een optocht krijgen zal, is het wel de bedoeling de ldnderen een beeld te laten geven van de ont wikkeling der Nederlandse kerkpro vincie in de afgelopen honderd jaar. Daarna zullen vertegenwoordigers van alle 1400 Nederlandse parochies het stadion betreden en aan het Episcopaat, dat wederom geheel aan wezig zal zijn, het feestgeschenk van katholiek Nederland aanbieden. Het slot van deze manifestatie zal een plechtig Lof zijn, voorafgegaan door een processie met honderden bruidjes. Tijdens dit Sluitingslof wordt vermoedelijk een boodschap van Z.H. de Paus uitgesproken. 's Avonds wordt in Tivoli een gala concert gehouden, waarin een nieuw declamatorium van Herman Strate- gier zal worden uitgevoerd. Dit con cert wordt door de K.R.O. uitge zonden. Het Utrechtse stadion zal tij dens de twee manifestaties en de pontificale Hoogmis, behalve aan de genodigden, plaats bieden aan 16.000 personen. In totaal kunnen dus 48.000 personen een deel van de landelijke herden king in Utrecht meemaken. Aan alle parochies zal in verhouding tot het aantal parochianen, een aantal gratis toegangskaarten M orden toegezonden, die de con tactpersonen onder de parochia nen kunnen verdelen. Niet alle katholieken van Nederland kun nen dus persoonlijk aanwezig zijn, maar wel zullen alle paro chies royaal vertegenwoordigd worden, gemiddeld door 30 per sonen per parochie. Maandag 18 Mei wordt als besluit van de officiële herdenking in het gebouw „De Vereniging" te Nijmegen een academische zitting gehouden van de Senaten der Universitaire onderwijsinstellingen Nijmegen en Tilburg en het Thijmgenootschap. Gedurende de maand Mei zal in het Aartsbisschoppelijk Mu seum te Utrecht een kunsthisto rische tentoonstelling worden ge houden, welke een overzicht geeft van de ontwikkeling der reli: gieuse kunst in de afgelopen hon derd jaar. Op een nader te bepalen plaats zal een kleine, zeer aansprekende tentoonstelling worden gehouden, die ten doel heeft een aantal grote figuren uit de jaren der katholieke emancipatie meer van nabij te leren kennen. Enige tijd geleden verdween de 29- jarige boekhouder P. B. uit Bussem spoorloos en met hem tevens ruim 18.000.voor welk bedrag hij zijn werkgever, een Hilversumse rijwiel- fabriek, had opgelicht. Dezer dagen heeft de rijkspolitie te Nieuwenschans aan de Duits-Neder landse grens een man aangehouden, die in de afgelopen maanden zovetl desillusies te verwerken heeft gekre gen, dat hij zijn arrestatie feitelijk een heel geslaagde oplossing vond. De man was althans zo vertelt hij zelf met het geld naar Brussel en Parijs vertrokken, waar hij een goed leventje geleid schijnt te heb ben, want toen hij enige tijd later in Marseille aankwam, was het geld voor het merendeel verdwenen en moest hij een betrekking aannemen als burger-employé bij het roemruch te vreemdelingenlegioen. Maar ook als burger schijnt men in dat legioen niet vredig te kunnen leven, want men had hem daar van zijn laatste bezittingen beroofd en toen de man enige t0d later met een transport in de Franse zóne van Duitsland arri- HIOIIOIIOIIOII' 0 XIC3IIC IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO 0 Alle katholieken vieren mee o UOEWEL DIT PROGRAMMA nog de goedkeuring van het Epis- copaat behoeft, mag nu toch reeds worden aangenomen, dat het aldus zal worden uitgevoerd, omdat het in wezen slechts een ver eenvoudiging is van het reeds eerder goedgekeurd* programma. Deze uitvoerige uiteenzetting moge er toe leiden, dat de mening over het niet doorgaan van de viering van Honderd Jaar Kromstaf volledig verdwijnt. Het feit, dat honderd jaar geleden de hiërarchie hersteld werd, is een stijlvolle herdenking waard. De ramp kan daaraan niets veranderen, al heeft men nu zeer zorgvuldig alle over dadig uiterlijk feestbetoon uit het programma geschrapt. Moge het grootse programma., dat na de coupures is overgeoleven op stijlvolle wijze worden verwerkt, katholiek Nederland waardig En moge het Episcopaat, dat met de Kardinaal-legaat, met de Pauselijke Internun tius mgr. Paolo Giobbe en waarschijnlijk ook (voor een deel van de plechtigheden en manifestaties) met Kardinaal De Jong het middel punt vormt van deze herdenking, zich omgeven weten door een warm medeleven van geheel katholiek Nederland. Niet alle katho lieken kunnen naar Utrecht komen om de viering mee te maken. Maar thuis in de eigen parochie en wat Leiden en omgeving be treft bij de regionale buitenkerkelijke viering kun. en Nederlands katholieken zich wel geestelijk één. weten met hun Eisschoppen en met de uitverkorenen, die getuigen mogen zijn van de grootse plech tigheden en manifestaties in Utrecht. Bovenal kan en moet dit feest van Honderd Jaar Kromstaf voor iedere katholiek een persoonlijk feest zijn van dankbaar gedenken welke zegeningen de vrije uit oefening van zijn godsdienst hem gebracht heeft. En tevens een be- zinning op hetgeen waarin hij als katholiek in deze stormachtige Q tijd tekortschiet. Dan kan Honderd Jaar Kromstaf ondanks de ver- s soberingen, toch een waarlijk en echt katholiek feest zijn! Q >11C3II Oil CDIICDII OIICDII Oil CD II Oil C3II Oil CDU Oil CD II Oil CDIIO Einde van een avontuur BUITENGEWOON WATERSCHAPS REGLEMENT ZUID-HOLLAND Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland heeft de sta ten van deze provincie voorgesteld 'n buitengewoon watersdhapsYeglement 1953 vast te stellen. Het college acht het wenselijk, in verband met wa tersnood, oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandighe den een regeling te treffen om te kunnen voorzien in de tijdelijke af wezigheid of onvoltalligheid van be sturen van waterschappen in Zuid- Holland. In het buitengewoon water- schapreglerrrent 1953 wordt in deze buitengewone omstandigheden voor zien. PAKJES VOOR KOREA Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 14 Maart wordt de gelegen heid geboden aan de militairen van het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties in Korea niet aange tekende pakjes tot een maximum ge wicht van 500 gram per luchtpost te verzenden, tegen betaling van het normale internationale tarief (8 cent per 50 gram, met een minimum van 40 cent). Luchtrecht is derhalve niet verschuldigd. PRINS BERNHARD OPENT VOÓR- JAARSBEURS Z. K. H. Prins Bernhard zal op 17 Maart a.s'. de openingsdag van de jubileumbeurs te Utrecht de nieu we jaarbeurshal aan de Croes'elaan officieel in gebruik stellen. Deze hal zal de naam „Bernhard hal" krij gen. Zoals bekend is heeft de nieuwe expositiehal een oppervlakte van •15.000 vierkante meter. 12 AMBACHTEN - 13 ONGELUKKEN UUIJ ZIJN NIET systematisch ge noeg om in de chronologische volg orde 'n overzicht te geven van de be roepen, die we in de loop der jaren hebben uitgeoefend. Als we achter onze schrijfmachine zitten te lum melen, schiet er ons plotseling een beroepsépisode in onze gedachten. „Pak hem beet, en schrijf hem op", is dan het advies. „Chronologisch of niet, dat is ons een biet". Toen we vanavond in een stoel la gen te luieren, herinnerden we ons eensklaps, dat we na ettelijke dagen getest en gekeurd te zijn, ongeveer 5 kwartier in gemeentedienst hobben gewerkt. Op ons rustte toen de druk kende, maar weinig belangwekkende taak, om van ieder inlegvel, dat ons door een gejaagde huisvrouw werd toegeschoven bon 57 af te knippen. „Echte ambtenaar", „echte lijn trekker". „Die vent denkt zeker, dat we niets anders te doen hebben" dat waren de lieflijkheden, die ons werden toegevoegd, terwijl we ze nuwachtig met een schaar aan bon 57 stonden te prutsen. Nou, we kon den er niet tegen. De chef bleek geen ander werft je voor ons te hebben en dus vertrok ken we na 5 kwartier, waarvan on geveer driekwart was besteed aan het doornemen van de instructies, iets, waar ze bü de gemeente meestal erg royaal mee zijn. In de armen der kunst Van geheel andere aard was het beroep, dat ons vervolgens ten deel zei hij zo hard voor, dat de mensen meer om hem lachten, dan om het spel. Ook de toevoegingen van oom, die niet in het tekstboekje stonden, trokken heel sterk de aandacht. Te gen 'n Jongeman, die „Ik bemin je" moest zeggen, maar de tekst even kwijt was, siste oom luidt „Ik bemin je, stomme donder". Op deze manier wist hij zich popu lair te maken en na afloop van een voorstelling werd hij steevast door het publiek voor het voetlicht ge klapt. De eerste keer, dat men oom op het toneel wilden zien, had er 'n klein ongelukje plaats. Oom had de Luchtige psychologie ONDER HET MOTTO i Wie lacht niet die zichzelf beziet reputatie om origineel te zijn en der halve besloot hij door'het souffleurs hokje te kruipen. Nu wilde het geval, viel. Eigenlijk had de Muze reeds op j dat oom van achteren een beetje was ons geloerd sinds onze kinderjaren. I uitgezakt en zodoende bleef hij op Het toneel nep ons, maar we gingen een vitale plaats steken, nooit, tot we op zekere dag werkloos! £je toneelknecht moest assistentie waren. „Kom dachten we toen, „la-verlenen, maar deze man vergat, dat ten we het nu eens m de kunst pro- het gordijn, waarvan hij het koord beren vasthield, met een zakje zand was Op het moment, dat wc die ge-verzwaard om het vallen te verge- denkwaardige Moorden spraken, de-1 makkelijken. Toen hij ter hulp snel den we eer aan de nagedachtenis van I de, viel derhalve het doek. Niet zo een oom, die ons altijd meenam naar erg, zult u wellicht denken. Maar amateur-uitvoeringen. De goeie man oom dacht er anders over. Op het mo- had daar wat bijverdiensten aan door ment, dat hij zijn redder zag naderen op te treden als souffleur Hij zat in trof plotseling de zandzak met een zo'n hokje onder het toneel en soma I forse klap zijn hoofd en de souffleur schoot terug in zijn hok, waar enige bestuursleden van de vereniging hem kort nadien bewusteloos aantroffen. Berenrolletje In een familie, waar op een derge lijke wijze is geleden voor de kunst, zit wel enig toneelbloed, zoals u waarschijnlijk zult begrijpen. Wij hadden niet de minste moeite om op de planken te komen, zoals sommige jongens in deze streek. Maar dat is misschien te verklaren door het feit, dat we niet zo erg hoog mikte. Op zekere dag kwamen we namelijk in contact met iemand, die in de zomer poppenkastvoorstellingen gaf in speeltuinen en voor de winter iets anders had bedacht. Kindertoneel, liefst sprookjes. Met een stuk of zes werklozen gingen we aan de slag. Eerst probeerden we subsidie te krij gen bii gemeente en rijk, maar he laas mislukte dit pogen. Anders had den we misschien van de subsidie kunnen leven, zonder toneel te spe len. Maar misschien juist daarom kwam de uitvoering en Iedere Woensdag- en Zaterdagmid dag verschenen we ten tonele voor een zaal uitgelaten kinderen Het was nu niet direct een hoofdrol, die we vertolkten, maar aardig was hij ze ker. We hadden de opdradht om als beer vermomd af en toe het toneel op te rennen en daar enige rare fratsen te maken. Leuk publiek, kinderen. Ze lachen gauw en zelfs als het gehele décor omvalt, bestaat er onder hen nog een ernstie verschil van mening of dat er nu bijbehoorde of dat het een onge luk M*as. Verloren zoon We zouden derhalve altijd beer ge bleven zijn, ware het niet, dat deze vertolking, als het bezoek erg best was, slechts een gulden of vyf per week opleverde. Het kan dus niemand verwonderen, dat we naar iets beters gingen uit zien. En al spoedig kwam er iets in zicht. In verband met onze jeugd en een kwiek kuifje werden we uitver koren om een belangrijke rol te ver tolken in een gezelschap van lieden, die hun goede jaren reeds achter de rug hadden, of nooit aan hun goede jaren zouden toekomen. Het was een geweldig drama, waarmee we in Brabant en Limburg talloze dorpen in een tranendal ver anderd hebben. Wij speelden de rol van een jongeman, die niet goed wilde. Op zekere dag ontvlamt er in ons een beeldenstormersneiging en daar gaat alles, wat onze goede moe der op de kasten had Wij de deur uit^ Waarheen? Waar alle mensen in toneelstukken naar toe gaan. Ame rika! Gedurende het tweede bedrijf vertoefden we daar, zodat de men sen in de zaal ons niet te zien kre gen. Grappig was het, om als we in het derde bedrijf weer verschenen, na onze vrije tijd in een koffiekamer- tje te hebben doorgebracht de mensen te horen roeoen: „Hij is te rug uit Amerika". We hebben het stuk zo dikwijls gespeeld en de men sen deze opmerking zo dikwijls horen fluisteren, dat we nu nog dikwijls moeite hebben om ons voor te stel len, dat we nooit in Amerika zijn ge weest Beeldenstormer af Enfin, u beerijpt, dat we ons in dat laatste bedrijf moesten bekeren. De schrijver van het stuk had ons dat vrij gemakkelijk gemaakt. Toen we daar uit het verre Amerika terug kwamen, zagen we ons moedertje zitten, dat we zo ongelukkig hadden gemaakt Ze was ook nog blind ge worden. „Ben jij het Tinus" (dat was de knecht), vroeg ze, toen wij binnen kwamen. Voelt u de fijne nuance? Dan zeiden wii: „Nee, ik ben Wil lem. die ellendeling". „Mijn zoon!" moest ze dan schreeu wen en bii die kreet wierpen wij pns in haar armen. Dat was genoeg voor bet teerhar tige Brabant en Limburg. Er werd dan met trannen gegooid en de schrijver had het volk volkomen in 'ijn macht. Want dat was niet alles. Na onze beeldenstorm was vader aan de drank gegaan, zuster Tiny had een mank been gekregen, nicht Sien was met een landloper getrouwd, enfin, de hele familie was in disorde en wij moesten behalve de beeldjes, ook de stukken repareren, die we gemaakt' hadden In de familie. Het siot was, dat we met een aardig meisje uit het, dorp in de huwelijkaboot stapten, een meisje, dat in het eerste bedrijf i reeds even was opgekomen, om te zeggen, dat we vast en zeker zouden terugkeren. I Dat was onze eerste glansrol. Later zagen ook de Rotterdammers ons od bet toneel, maar over die ervaringen hopen wij u nog nader in te lichten. FLTP 1 veerde, zei hü het leger vaarwel en besloot zijni oude vrienden, waarmede hij tijdens de oorlog in de S.S. ge diend had, eens op te zoeken. Het werd een ware voettocht door Noord- Duitsland, want geld om de trein te betalen had hij niet en het resultaat was nogal teleurstellend, want hij kon geen enkele van zijn oorlogs vrienden vinden. Ten slotte gaf hij zich aan bij de politie van een klein Duits plaatsje, maar deze was niet zo erg goed thuis in dergelijke ingewikkelde gevallen en adviseerde hem om het maar eens in een grotere stad te proberen. Na dagenlange zwerftochten belandde hij eindelijk bij de Nederlandse grens, waar de stevige hand van de Neder landse marechaussee hem vertrouwd voorkwam en hij zich gewillig liet meevoeren om een volledige beken tenis af te leggen. Voor de maand Maart gelden voor consumptie-aardappelen maximum- verkoopprijzen, welke 50 cent per 100 kg. hoger zijn dan die in Februari. De maximumconsumentenprijs be draagt dan 18.5 cent per kg. klei- aardappelen en 16.5 cent per kg. zand-aardappelen. Voor April zijn de ze prijzen 19 en 17 cent, voor Mei 19.5 en 17.5 cent en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. Voor de Waddeneilanden liggen de ze prijzen 1 cent per kg. hoger. De prijsstijging is het gevolg van het vorderen van het seizoen. De huurverhoging Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting is het volgende ontleend: Naar aanleiding van de vraag of bij de aanstaande huurverhoging een onderscheid moet worden gemaakt tussen de verschillende klassen van gemeenten, deelt de minister mede, dat naar zijn aanvankelijk oordeel, een bescheiden differentiatie inder daad gemotiveerd zou zijn. Stad en platteland. In het bijzonder zijn op het platte land de lonen over het algemeen in sterkere mate verhoogd dan in de steden, ten gevolge waarvan met na me ook de onderhoudskosten in ver houding meer zijn gestegen. Boven dien schijnt het wenselijk het ver schil in geld tussen de huren in de stad en op het platteland niet te doen stijgen. Aangezien de basishuur in de stad hoger is dan op het platte land zal daarom het percentage van de verhoging van de huur in de stad geringer moeten zijn dan ten platte- lande, wil het verschil, uitgedrukt in een geldbedrag, gelijk blijven. Ook de minister is van mening, dat de huren van diverse woningen, die na 1950 zijn gebouwd, voor verschil lende arbeiders te hoog zijn. Bij de voorgenomen algemene huurverho ging, die met compensatie gepaard zal moeten gaan, znllen de huren van bedoelde woningen, voor zover zij thans reeds boven het nieuwe huur- peil liggen, niet worden verhoogd, terwijl de in deze woningen levende arbeiders de compensatie wèl zullen ontvangen. Op deze wijze zal aan de geschetste moeilijkheid bij de komen de huurverhoging tegemoet kunnen worden gekomen. Reeds thans zijn op het driejarig woningbouwprogram 2000 woningen per jaar uitgetrokken voor krotoprui ming. Het ligt in het voornemen, dit aantal voor de volgende drie jaren enigszins te verhogen. Telegrafisch kreeg de wegopzicb- ter bij de N.S., de heer J. Colijn te Vlissingen, van zijn directie de me dedeling, dat hij wegens buitengewo ne activiteit is benoemd tot tech nisch inspecteur. Reeds direct na de rampnacht heeft de heer Colijn maatregelen voorbereid en getroffen om het trein verkeer in deze omgeving weer zo spoedig mogelijk op gang te bren gen. Zo was er in het baanvak op de Sloedam een groot gat geslagen. Met kipwagentjes en al het andere maar rijdbare mterieel, <Iet dienst kon doen voor het vervoer van zand, heeft de heer Colijn met gerequireer- de hulp hei gai .11 j^Vroi7en, zo dat één spoor berijd baar" cue.1T. Ook op ander gebied heeft deze ambtenaar veel initiatief getoond. Zo stonden er in de omgeving van Krui. ningen een loco-motor en wat goe derenwagens reeds wekenlang in het water, hetgeen de heer Colijn, als recht-geaard spoorman, een doorn In het oog was. Met toestemming van de betrokken autoriteiten speel de hij het enkele dagen geleden klaar de vloeddeuren even open te krijgen. En met zijn helpers slaagde de heer Colijn er toen in de wagens naar de andere kant van de vloeddeuren op het droge te brengen. Na een reis over Zeeuwsch-Vlaanderen en België is de loco-motor inmiddels al in Tilburg gearriveerd, waar in de Centrale Werkplaat? het herstel ter hand genomen wordt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8