DUINSTREEK Kath. arbeiders moeten waken tegen nivellerend socialisme Ontlasten Rijksweg Wassenaar bedreigt recreatie-oorden HOE Mooi weer duurt voort ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 K.A.B.-kader, gewest Leiden CAUSERIE VAN DE HEER ST.MENKEN „Vanuit de katholieke levensbe schouwing: heeft men de nadrukke lijke, ernstige en persoonlijke plicht verantwoordelijk te zijn voor het al gemeen welzijn, omdat op.vele ter reinen van dit algemeen welzijn de levensbeschouwing meespreekt". Al dus de heer St. Menken, toen hij gisteravond in De Harmonie sprak voor het kader van de K.A.B., in het gewest Leiden over „De verantwoor delijkheid en de taak van de katho lieke arbeiders ten opzichte van de gemeenteraadsverkiezingen". Deze titel zou misverstand kunnen wekken. Daarom benadrukte spr., dat het niet om de taak van de K.A.B. ging, maar van de kath. ar beiders in het algemeen. Ook de kath. arbeiders hebben de plicht aan politiek te doen, want hun katholiek- zijn belet hun genoegen te nemen met een neutrale instelling van Gods water over Gods akker te laten lo pen. Op grond van hun levensbe schouwing kunnen en mogen de kath. arbeiders hun medewerking niet geven aan een niet-katholieke partij, die zich een „brede partij" noemt, omdat zij het midden houdt tussen God-kenners en -ontkenners. Breedheid van opvatting is wel te waarderen, maar niet meer wanneer men door de breedte aan diepte ver liest. Het is een overwonnen standpunt, dat de standsorganisaties niet aan politiek mogen doen; de standsorga nisaties hebben juist tot taak -ïder- ling overleg te plegen over politieke aangelegenheden en bovendien hun leden politiek voor te lichten, o.a. over hetgeen er in de gemeente moet gebeuren. Politieke eenheid noodzakelijk. Met grote nadruk beklemtoonde spr. de noodzaak van eenheid onder de katholieken, ook op politiek ter rein, om samen tot de vorming van een nieuwe en betere maatschappij to komen. De katholieken zijn de eerstgeroepenen om de naastenliefde te betrachten en het wordt hoog tijd, dat de standen meer bij elkaar ko men om gezamenlijk te spreken over allerlei kwesties. Er valt over en weer wel eens een hakkerig woord, maar dat wordt niet zo heel erg ge meend. Overigens had spr. zeer wei nig waardering voor de wijze waar op prof. Duynstee, die zijn verdien sten op politieke terrein nog moet bewijzep, de heer A. C. de Bruyh heeft aangevallen, terwijl de laatste gedurende vele jaren grote verdien sten heeft vergaard voor de kath. zaak in Nederland. Ook in plaatselijke gemeenschap pen zullen de standen elkaar beter moeten leren kennen en waarderen. Het is een schande, dat in een dorp met 70% katholieken de boeren en arbeiders elkaar in de haren vliegen; het is een schande wanneer men van ons niet kan zeggen „Ziet hoe zij el kander liefhebben", zoals men dat van de eerste Christenen heeft ge zegd! Tegen het nivelleringsproces. Wij moeten als katholieken ook aan politiek doen om het ontzagge lijke nivelleringsproces tegen te gaan, om de mensen duidelijk te ma ken dat meelopen met de P. v. d. A. bijna vanzelf leidt tot meelopen met het N.V.V. en met de socialistische pers. Aan dit gevaar moet een krach, tig halt worden toegeroepen en wij mogen als katholieken niet uit tra ditie denken, dat het straks allemaal vanzelf weer in orde zal komen. Nu wij Honderd Jaar Kromstaf vieren en de bevrijding van het Cal vinistische juk, dienen wij ook te waken tegen het socialistische nivel leringsproces. De kath. arbeiders we ten van welke grote waarde het is te behouden wat men gewonnen heeft. Dit behouden kan alleen geschieden achter een muur van katholiekè po litieke eendracht, bezield van de geest van Schaepman. We behoeven ons niet te schamen over hetgeen we als katholieken hebben bereikt, o.a. onze kath. stands organisaties, die echter geen succes zullen hebben zonder een krachtige eenheid op politiek terrein. Ook thans geldt nog het woord van Schaepman: „Katholieken, blijft vrij blijft waar, blijft één!" Vraag en antwoord. Deze toespraak bood stof voor een discussie. Bij de beantwoording der vragen wees de heer Menken op het gevaar van touwtrekkerij tussen de buurtschappen van een gemeente.' Dit kan voorkomen worden door meer voor-overleg en door de groepen meer bij elkaar te brengen. In zijn betoog had de heer Men ken reeds gewezen op dé noodzaak van blijvend contact tussen kiezers en gekozenen. Hij benadrukte dit nog even door overleg aan te moe digen tussen de Kath. Raad van Overleg (standsorganisaties) en kath. raadsfractie. Ook de groslijststemming kwam ter sprake met het gevaar van groepsbevoordeling door het „druk- systeem". Dit laatste kan voorkomen worden door een goede voorlichting, door redelijke afspraken en ook door de groslijst niet in alphabetische volgorde op te stellen, maar in een cirkel, waardoor het voordeel van mensen, wier namen met A. en B. be ginnen, vervalt. Voorzitter J. van der Ploeg uit Zoeterwoude, constateerde in zijn dankwoord tot de heer Menken, dat deze uitstekende uiteenzetting alle vragen over de kwestie of standsor- ganisaties aan politiek mogen doen, had weggevaagd en dat deze avond het K.A.B.-kader in het gewest Lei den een duidelijker inzicht had ge geven in zijn politieke taak. Met hartelijk applaus onderstreepten de in zeer groot aantal opgekomen ka derleden dit dankwoord. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied tan on roerende goederen 8ouw-»n Makelaarsbtdrljf v.d. Drift Oud» Vest 29 - Leiden Telef. 20513 (Advertentie) GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden: Huis en erf Tollens straat 26 in bod 2.000.koper de heer H. J. A. van Giffen te Oegst- geest q.q. voor 2.100.Huis en erf Middelste Gracht 19 in bod 1.040. koper de heer B. van der Donk te Wassenaar voor 1.170.Huizen en erven Mirakelsteeg 31 en 35 resp. in bod 420.en 380.koper de heer P. J. de Water te Leiden resp. voor 470.en 390.Huis en erf Lan- gebrug 12 is niet verkocht. Huis War- monderweg 7/Poelgeeststraat la in bod 2.450.gemijnd op 50.Dit perceel is niet gegund. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden: Huis Jan van Goyenkade 29 in bod 6.900.—, koper de heer J. Kat te Leiden voor 7.080. Huis en erf Oranjestraat 14 in bod 1.860.koper de heer B. de Kier te Voorschoten q.q. voor 1.900. Huis en erf Prinses Wilhelminastraat 8 in bod ƒ3.000.koper de heer J. Marks te Leiden q.q. voor 3.500. Huis en erf Rijndijkstraat 46 in bod 1.700.koper de heer J. Marks te Leiden q.q. voor 1.700.Huizen en 'erven te Zoetervoude Weipoortse weg 17, 18, 19 en 20 tezamen in bod 4.170.koper de heer J. A. te Leiderdorp voor ƒ4.170. WIELRENNEN. Swlftcomblnatie. een Morgen rijden km. trainingsrit. Voor de C-klas is de afstand 40 km. Start 9.30 uur. HILLEGOM De wachtmeester H. Opdam, rijks politie, is overgeplaats naar de ge meente Hillegom. In diens plaats' is benoemd de wachtmeester der rijks politie D. Kuiper wonende te Lei den. KATWIJK Ko-Plu-Ko. Onder leiding van voorz. J. Sibie vergaderde de „Ko nijnen en Pluimvee vereniging,, Ko- Plu-Ko. Het voornaamste der te be handelen punten was wel de uirei- king van de onlangs gewonnen ere prijzen. De heer J. Aanhane had een lste prijs behaald voor de mooiste fok van eigen toom. De heer L. A. Kreft werd winnaar van de Dr Berg manbeker. Tot secretaris-penn. van de volgende tentoonstelling werd ge kozen de heer L. A. Kreft. Zo moge lijk zal de volgende tentoonstelling 'a.s. najaar in een der zalen van „Flora" te Rijnsburg gehouden wor den. In 1950 had deze ook te Rijns'- burg plaats. Flora biedt voor dit doel een sdhitterdende gelegenheid. Be sloten werd 100.aan het Ram penfonds te zenden benevens het be drag van 47.50 de opbrengst der gehouden verloting. NOORD WIJK Dammen. De uitslag van de 5e ronden om het Damkampioenschap van Noord wijk is als volgt: IA: A. TurkM. v. d. Berg 20; A. LeuvenJ. v. Houten 11. 1B: Th ZwetslootK. Terveen 20 Th. VinkW. Leeuwenburg 11. IE: J. KortekaasJ. Peschier 02; P. v. EgmondL. W. Turk 20. 2e klas': D. PlugJ Zuidhoek 20; J. OlijerhoekJ. Smit 20; P. VinkJ. v. d. Niet 20. 3e klas: W. d. HaasW. Smit 20; N. v. SchieW. Staffleu 0—2; A. VlielandM. Wijnands 20; C. Turk E. Groene woud 02. Junioren: J. ZuidhoekC. v. Rooij- en> 20; C. v. RooijenL. v. d Meer 02; C. WarnïerhovenJ. v. .d Best 0—2. Deze week zal dr Kruijt de prak tijk op Zondag waarnemen. De apo theek Duinrand in geopend van 11.30 1 uur 'en van 4.305.30 uur. NOORD WIJKERHOUT K.V.P. candidaatstelüng. Bij het bestuur van de K.V.P. zijn de vol gende personen voor de ass. gemeen teraadsverkiezingen candidaat ge steld: J R. Zonneveld, C. Th. d. Groot, N. Hogervorst, J. v. d. Voet, H. Th. Janssen, P. A. Duivenvoorde, C. Geerlimgs, T. Langeveld, J. C. War merdam, Jac. Duivenvoorde, C. Tim mer, Th. d. Jong, HH. Cremers, C. v. Amersfoort, N. v. d. Klauw, Th. v. Veen, Th. Vrolijk, A. Th. Meijer en A J. Blaauw. SASSENHEIM Plannen winkelweekcomité.Het bestuur van het winkelweekcomité heeft voor de a.s. winkelweek de vol gende plannen. De winkelweek zal gehouden wor den van 29 April tot en met 5 Mei. Op de aanvangsdatum zal er des avonds een étalage wedstrijd worden gehouden, waarbij men zich wil ver zekeren van de medewerking van de pi. muziekverenigingen. De volgende dag zal de winkelweek officieel v/orden geopend. Verder wil men op 5 Mei een bra derie organiseren, welke zal worden gehouden in de Hortus. Hier zullen, indien mogelijk, vermakelijkheden worden georganiseerd door de jeugd verenigingen. Er wordt overwogen op 30 April een bloemenoptocht voor de kinderen te houden. Er is voorgesteld om 5 pet. van de totale omzet van de winkelweek te staan aan het Rampenfonds. Als extra attractie wil men, indien de bevoegde instanties daartoe toe stemming geven, op 5 Mei een de monstratie geven met een helicop tere. Wanneer deze plannen verwe zenlijkt kunnen worden, dan be looft het weer iets groots te worden. STOMP WIJK Canöidaten gemeenteraad. Aan gezien in het verslag van de K.V.P. een regel is weggevalle®, geven wij hier nogmaals de K.V.P.-candidaten voor de Gem.-raad L.T.B.: J. C. v. d. Bosch en C. v. Vliet; K.A.B. Chr." Bolleboom en C. Blom; Middens'tand: C. Waaijer en H. v. d. Bijl. VALKENBURG Muziekuitvoering. Traditiege trouw gaf Valkenburgs Harmonie 2 feestavonden voor haar donateurs en begunstigers in de zaal De Vries. On der de genodigden merkten wij o.a. op burgemeester W. M. v. d. Harst, met echtgenote, en de beide wethou ders. Het programma wat ten ge hore werd gebracht, werd zeer mooi vertolkt. Een Polka voor 2 pistons van H. Kling, genaamd De twee klei ne Vinken, waarbij als solisten op traden de heren J. Doldersum en P. van de Walle werd zeer gewaar deerd. „De gouden bruiloft", een suite in 5 delen van A. Delhaye, waarvan een omschrijving wa3 gegeven, werd zeer goed vertolkt. Tijdens de pauze sprak de burge meester een propagandistisch woord. Hierna trad het cabaretgezelschap „Bela" op, dat een fris en gezond programma afwerkte. VOORHOUT PRIJSWINNAARS BIJ JEUGDNATUURWACHT. Verleden jaar hebben de leden van de natuurwacht een bezoek gebracht an de Hortus te Leiden. Na afloop kregen allen een plant mee naar huis ter verdere verzorging. De resultaten hiervan zijn beoor deeld en gisteren had de prijsuitrei king plaats. De burgemeester sprak de jongens en meisjes toe. Hij wees er op, dat het zo jammer is, dat er nog steeds zoveel vernield wordt. Dit moet veranderen! Hierna reikte de burgemeester de prijzen uit en wel aan: lste prijs Anny van Dam en Eilly Koogstraten met lof. 2e prijs Riet v. d. Geer en Riek v. d. Blom. 3de Willem v. d. Ploeg en Gijsje Stoof. 4de Ria Ysselmuiden. 5de Neri Zonneveld. 6de Anny van Gerven. 7de To van Dam. 8ste Alie v. d. Lans. De prijzen bestonden uit fraaie planten. Een der bestuurders van de Na tuurwacht, de heer H. v. Wieringen, dankte de burgemeester voor zijn sympathieke woorden en voor de prijsuitreiking. Het verheugde hem, dat er veel nieuwe leden zijn bijge komen. Sinds het bezoek aan de Hortus gaven zich 35 nieuwe leden op en heden traden nog 15 leden toe. Na een leerzame uiteenzetting over bomen en heesters, aanschouwelijk toegelicht met verschillende soorten takken, deed spr. een beroep op de ouders om zich voor dit werk hunner kinderen te interesseren. Er zal nu gelegenheid komen zelf een tuintje to onderhouden. Bij beide scholen is hiervoor een stukje grond beschik baar. Wie daar interesse voor heeft kan zich opgeven bij de Zuster of bij de heren: H. v. Wieringen, Van Wijn bergen, Kok en Schulte Küperjans. De Stille Omgang. In het Paro chiehuis hield de Stille Omgang haar jaarvergadering. De opkomst was zeer groot. Aanwezig waren om. de geestelijk directeur der afd. Leiden, pater Versteeg en het hoofdbestuurs lid, de heer D. Bergsma. Voor de overleden leden P. v. d. Maat, A. de Groot en J. Lemmers werd gebeden. De aftredende bestuursleden G. M. Prins en J. Vlasveld werden bij ac clamatie herkozen. De penn., de heer C. Boere, jubi leerde. Hij beheerde 25 jaar de gel den. Een fraaie asbak en een kistje sigaren werden hem aangeboden. Pater Versteeg hield een gloed volle toespraak. Hij besprak het grote wonder de Eucharistie en de grote genade van het geloof. Zaterdag om half elf is er Lof. 11.26 vertrekt de trein. Men wordt verzocht na het Lof niet meer te ro ken. Terug uit Amsterdam 5.43, in Voorhout 6.16. WARMOND Retraite-vereniging „St. Agues". De retraite-vereniging „St. Agnes" hield onder leiding van de directeur van het Retraitehuis te Noord wjjker- hout haar eerste recollectie-avond in De Contact-Commissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming en de Alg. Vereniging voor Natuur bescherming voor 's-Gravenhage en omstreken hebben ernstige bezwa ren geopperd tegen de plannen voor de aanleg van een Provinciale Weg van Den Haag naar de grens van Noord-Holland. Deze bezwaren zijn kenbaar ge maakt in enkele adressen, die beide verenigingen hebben verzonden aan 't college van Ged. Staten van Zuid- Holland en aan het gemeentebestuur van Den Haag.A dressanten merken op, dat bij uitvoering van de plan nen doorsnijding van het duin complex tussen de bebouwing van Wassenaar en de duinen van de Haags'e waterleiding een belang rijk recreatiegebied verloren gaat. Ook al zou men kans gezien 't eigen lijke duingebied van Kijfhoek, Bier lap en Meijendel c.a. ongerept te la ten, dan nog zou volgens adressan ten de aantrekkelijkheid daarvan voor een belangrijk deel verloren gaan door de verontrusting, welke t voorbijsnellende verkeer zal veroor zaken. Voorts wordt gewezen op de noodzaak aantasting van het duin gebied te vermijden, met het oog op de drinkwatervoorziening. Adres santen vragen zich af of de geprojec teerde weg inderdaad noodzakelijk is ter ontlasting van de hoofdweg Was senaar en of deze ontlasting niet zal worden verkregen wanneer de weg van Burgerveen in de richting Rot terdam' zal worden aangelegd, waar door het verkeer, dat voor Rot terdam en verder is bestemd, niet meer via Den Haag zal worden geleid. Adres santen dringen aan op een nieuw onderzoek der genoemde problemen, welke thans geheel anders liggen dan ten tijde van het projecteren van de ze weg. de geheel gevulde kapel van huize „St. Lidwina". Een plechtig Lof, waaronder de lofgezangen werden gezongen door het parochieel meis jeszangkoor onder leiding van mej. J. Machen, verhoogde de plechtig heid. De pater hield een predicatie met als onderwerp: „De Liefde van de vrouw in het huis en haar gezin". WASSENAAR WIT GELE KRUIS HIELD JAARVERGADERING. In de foyer van het Verenigings gebouw in de Kerkstraat werd gister avond een matig bezochte ledenver gadering gehouden van de pl. afd. van het Wit-Gele Kruis. De verga dering werd ge.eid door mevrouw TimmermansSistermans, omdat de voorzitter, drs. W. S. Lubsen herstel lende is van een operatie. Medege deeld werd dat de oud-voorzitter mr. P. J. M. Aalberse zich bereid ver klaard heeft als juridisch adviseur van het afdelingsbestuur op te tre den. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd. In het jaaroverzicht van secr. J. Obbens, waren traditiegetrouw weer diverse cijfers opgenomen, die de activiteit van het Wit-Gele Kruis in het afgelopen jaar illustreerden. De zusters, die bij de afdeling in dienst zijn, legden in 1952 niet min der dan 6688 bezoeken af bij 1352 personen. Aan het consultatiebureau voor zuigelingen werden 123 zuige lingen ingeschreven. Aan dit bureau werden 1184 bezoeken gebracht. Aan het consultatiebureau voor kleu ters werden 123 kleuters ingeschre ven en werden 754 bezoeken ge bracht. Er werden in het wijkgebouw 1661 behandelingen met hoogtezon of infrarode stralen gegeven. 826 maal werden artikelen uit het maga zijn uitgeleend. Het ledental bleef in het afgelopen jaar nagenoeg gelijk. In Januari 1952 bedroeg het 1385 op 31 December 1389. Het is het bestuur nog niet ge lukt, een geldlening tot een bedrag van 10.000,aan te gaan, waar toe verleden jaar door de ledenver gadering machtiging werd verleend. Het ligt nu in het voornemen een obligatielening van 500,uit te geven in coupures van 50, Het financieel verslag van de penn., de heer J. Eysenck werd de leden ter hand gesteld In een toelichting zeide de penningmeester, dat de boekhouding der afdeling in het af gelopen jaar een meer commerciële opzet kreeg. De exploitatierekening over 1952 geeft aan inkomsten een bedrag te zien van 23.567.40, aan uitgaven een totaal van 24.496.51, een tekort dus van 929.51. Voor 1952 is een tekort geraamd van ƒ4781.41. De balans per 31 December j.l. sluit met een kapitaal van ƒ2782.42. Ook dit verslag werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de he ren J. Eysenck en J. Verkade werden herkozen. Na de pauze werden door rector Henning enkele interessante films gedraaid, o.m. over het werk van wijkverpleegsters in de kleinere plaatsen in Amerika. Verbindingsweg Prinsenweg Backershagenlaan. Op 13 Maart a.s. zal door B. en W. van Wasse naar in het openbaar worden aan besteed het maken van een verbin dingsweg tussen de Prinsenweg en de Backershagenlaan, alsmede het uit-voeren van bijkomende werk zaamheden. Puzzlerit van Wassenaarse Mo torclub. De Wassenaarse Motor club organiseert morgen een puzzle rit, waaraan door motorrijdes kan worden deelgenomen. Het parcours is ongeveer 80 km. lang. Er zal om 12 uur gestart worden aan de Deyl. Ook niet-leden kunnen inschrijven. Medsche dienst. Dit week-end wende men zich voor medische hulp in spoedeisende gevallen tot de art sen M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en J. Jaarsma, Witten- burgerweg 106, tel. 9676. Apothekersdienst. Van heden avond tot de volgende week Zater dag heeft apotheek O. A. Singelcn- berg, Rijksstraatweg 129, tel. 9141 avond— nacht- en Zondagsdienst De heer A. A. Plompen, ploeg baas bij" de H.T.M. heeft, ontvangen de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. ZOETERMEER Propaganda-avond K.V.P. Gis teravond hield de afdeling Zoeter- meer van de K.V.P een propagan- da-vergadering in het parochiehuis. De voorz. de heei G. v. d. Hoogen, opende de vergadering en in het bij zonder heette bij welkom pastoor Voorham en de heer F. J. H. Bachg. De voorzitter was zeer verheugd over de grote opkomst en gaf na een korte inleiding het woord aan mr. Bachg. Spreker deelde zijn on derwerp in twee delen, te weten: „De Katholieke Sociale Beweging" en „De Katholieke politiek in deze tijd". Na deze leerzame inleiding bestond er gelegenheid tot het stellen van vra gen- Een vijftal aanwezigen maakte van deze gelegenheid gebruik en de gestelde vragen werden tot volle te vredenheid beantwoord- Spreekuur maatschappelijk werk ster. Te beginnen op Maandag 2 Maart a.s. zal de maatschappelijk werkster iedere Maandagavond van 7 tot 7.30 uur spreekuur houden in het gemeentehuis. Biljarten. Biljartvereniging „Krijt op tijd". Biljartkampioen schappen van Zoetermeer. Uitslagen van de tweede ronde: G. P. Friggen J. v. Steenderen 02; C. Koot^—P. Buurman 20; H. den HollanderG. Friggen 02; W. den Hertog—J. Smits 20; C. v. LeeuwenA. v. d. Meer 02; J. v. Steenderen speelde weer een schitterende partij door de 160 caramboles in 13 beurten vol te maken, dat is een moyenne van 12.56. A. v. d. Meer speelde ook een zeer goede partij evenals C. Koot en G. Friggen. A.s. Dinsdag wordt de derde ronde gespeeld. De wed strijden worden gespeeld in zaal van C. Koot. Aan de kop staat op dit ogenblik J. van Steende ren, gevolgd door G. Friggen en W. den Hertog. wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND MOOI WEER. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst Overigens droog weer met wei nig bewolking. Weinig wind. De zelfde of iets hogere tempera turen. 1 Maart: zon op 7 27, onder 18.19; maan op 19,26 en onder 7.22 uur. 2 Maart: zon op 7.25, onder 18.21; maan op 20.36 en onder 7.33 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige en zonnige weer van de laatste paar dagen hebben we te danken aan een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat aan het einde van de vorige week boven Frankrijk tot ontwikkeling kwam. Donderdag bedekte het vrijwel het gehele vaste land van Europa met uitzondering van het Zuidelijk Balkangebied en Noord-Scandinavië, waar actieve de pressies flinke stormen veroorzaak ten. In het hogedrukgebied was het daarentegen overal rustig weer, waarbij 's nachts veelal mist ontstond, die in de loop van de ochtend onder invloed van de verwarmende zonne stralen weer oploste. De dagelijkse temperatuurschommeling was groot, op vele plaatsen daalde het kwik 's nachts tot even beneden het vries punt, terwijl overdag voor de tijd van het jaar zeer hoge maxima wer den waargenomen, n.l. 13 tot 15 gra den. Gisteren begon het hogedrukgebied boven Europa in betekenis af te ne men, maar tegelijkertijd kwam bo- vem Engeland een nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat langzaam naar het Oosten trekt en vanmorgen boven de Noordzee was gelegen. Aangezien dit hogedrukge bied het weer in ons land geduren de het weekeinde zal blijven beheer sen, mag men verwachten, dat het rustige en fraaie weer met 's nachts plaatselijk lichte vorst en mist, maar overdag zonneschijn met vrij hoge temperaturen, ook morgen zal voort duren. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer teir HELSINKI zwaar bew. OSLO licht bew. STOCKHOLM licht bew. 0 KOPENHAGEN onbewolkt 3 LONDEN mist 5 AMSTERDAM mist —2 BRUSSEL mist 4 PARIJS onbewolkt 6 BORDEAUX onbewolkt 2 NICE onbewolkt 6 WARSCHAU regenbui 4 BERLIJN onbewolkt 9 FRANKFORT MüNCHEN ZURICH nevel —2 WENEN zwaar bew. 5 MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 27 Febr. Groente. Waspeen I 29—26, idem II 10—1.9, Rode koo 7.20—12.70, gele kool 9.70—17, groene kool 15 —21, boerenkool 10-12, kroten 3 —8, spruiten I 21—26, idem II f 10 16, uien 38—45, breekpeen 4— 10.90, witlof 47—48. prei 15—32, Knolselderie 1731. AANGEBODEN 2 Accordeon koopjes, 32 bas vanaf f 75.120 bas vanaf 300.(gebruikt) Nieuwe accordeons zonder vooruitbetaling f 10.per maand. Guitaren f 5per maand. Les op alle instru menten. Zwaag, Korevaat- straat 5, tel. 24358. 7274 2 Te koop. 3000 essen stokken, vaarstokken en takken, 600C aardbeiplan- ten. H. Akerboom, Noord- einde 115a, Roelofarends- veen. 6798 2 Kinderledikanten di verse maten, pl.m. 175 weckflessen 20.—, ameu blementen. dressoirs, thee- kasten, theewagens, kas ten, schuiftafels. 4 fauteuils en tafel, kleed, divans, op- klapbedden, ledikanten, matrassen. Koopt inboedels zolderopruimingen. Pluym Hogewoerd TeL 21266. 7431 2 Te koop: schuur met pannendak pl.m. 6 bij 12, te zien buitenplaats Wit- tenburg nabij Dierenpark Wassenaar voor de prijs van 450.—. Te bevragen bij J. Borg, de Goejestraat 42, Leiden tel. 30179. 3? z. g. a. nieuwe radio en dito draagbare radio-gra- mofoon te koop. Te bevr tussen 6 en 9 uur Zaterdag, Zondags de gehele dag en ook Maandag, Rapenburg no. 24. 6845 2* Te koop. een makke hit bij J. P Zandvliet, Poel 3, Rijpwetering. 7454 3? Dikke koemest f 1.25 p. 40 L. bus, 10 bussen 10. Thuisbez. S. Bunnik, Tol straat 41, Voorschoten. 2* Aangeboden z. g. a. n. lange witte communiejurk en tasje, leeftijd 67 jaar. Te bevr Bernhardkade 8a. 2* Antieke kisten, ronde tafels, porseleinkasten, ka binet, mah bank, Friesche klokken, mooie schemer lampen, koperen kronen, wandlusters. koper en tin. Eiken wandkastje, eiken boekenplank. Ter Wee, Hooigracht 86, tel. 25461. 2* Te koop een Radio bij J. Bosman, St. Antonius Rustoord, Langeraar. 7487 2* Te koop: zeer modern 2 pers. opklapbed met om bouw 55, rijwielen 25, steps 7.50, divan f' 19, 5 stoelen 19, kinderwagen f 17.50. salontafel 12.50, ledikanten 7.50, opklap bed 17 50, 2 pers. bedstel 35, 1 pers 17.50, wrin ger f 12.50, wandelwagen 7.50. Nieuv/enburg, Hooi gracht 55 (geen winkel huis). 6850 DIVERSEN 2* Ervaren coupeuse, heeft nog enige tijd ter beschik king. Maat en verander- werk, Haagweg 49, Tele foon 21639. 6835 2* Raadgevend Bemidde- lings Kantoor K. W. Wijk, Gep. Insp. van Pol. Rechts kundig Adviseur, Thorbec- kestraat 78, Leiden, tele foon 22503 Doet onderzoek naar personen, bespreekt en behandelt vertrouwe lijke en delicate aangele genheden. 2814 2 Autorijschool-Taxibe drijf. Snelle opleiding rij bewijs, met motorics en verkeerswet. Nieuwe ver warmde lesauto's, f 5 per lesuur. Gedipl. instructeur met 22-jarige rijles-erva ring. Voor rijles dus naar Marks, Morsstraat no. 60a Tel. 26584. 2 Herenhoeden stomen modelleren, nieuw lint, nieuw leer. eventueel ver groten of verkleinen. Voor vakwerk Van Velsen, hoe- denkliniek Donkersteeg 3. 3? Leidse Wasmachine- verhuur Mil. Modern, Roo- denburgerstraat 3? en Mar grietstraat 7. Tel. 22880 Stipte bezorging Ontsmet ting te Uwent van onze Hoover door gedipl. per soneel 125 en 220 volt. Tel no 22880 2* Hennetjeskuikens! Vrij leveibaar! Sexgarantie 98 Dinsdag weer leverbaar Broederij Groeneveld. Op- fokbedrijf Rijkserk. 1538. Valkboumanweg Tel. 25590 Aïle gebroede en opgefok te kuikens onder Rijkscon trole. Kwaliteit gegaran deerd!!! 6821 2 Kinderwagenreparaties Kappen overtrekken, be kleden, spuiten, verchro men, regenzeiltjes. Belt 26545 of briefkaart en wij komen vrijblijvend bij U ook buiten Leiden. Lange- zaal, Stille Rijn 7. Telef. 26545 in nieuwe Kinderwa gens steeds een geweldige sortering 2 Amusementsclub. R. K. Jongelui kunnen zomers deelnemen aan wandel- of fietstochten, door zich aan te melden bij best. cult, club. Schrift Plantsoen 29. 2 Kuikens!! Fokt U ge makkelijk op met Elec- trisch lampje en karton nen kapje. Neem vroege kuikens, het zijn de beste!! en nu vrij leverbaar! Groe neveld. Ruim 30 jaren voor prima kuikens! 2 Gem. betalingsvoor waarde. Voor solide perso nen od gem. betalingsvoor waarde verkrijgbaar: He- rencostuums mantels, da mes- en herenregenjassen. Vraagt inlichtingen. Br. onder no. 6848 bureau van dit blad. TE HUUR 2 Te huur onze gezellige zaal met gebruik van vrije keuken, servies, enz. Alle consumptie kan worden medegebracht. Zeer billijke zaalhuur. A. de Groot, Plantage 2, Tel. 26820. Be spreek voegtijdig. 6858

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3