S)e Êcicbe6ou^cmt Het denkbeeld van een ontmoeting met Stalin Geluk bij 'een ongeluk IJsselmeer is verdwenen en Amsterdam staat in 't water Tunnel onder de Mont Blanc Buitenland gaat door met helpen om Nederland weer te herstellen Steeds dichter worden de Nederlandse dijken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12826 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.; 15 ct. p. mm. I eleic nljes t 1.50 HET LAATSTE WOORD DEZER DAGEN HEBBEN wy naar aanleiding van het succes, dat onze minister Beyen te Rome had met zijn denkbeeld van een Europese tol-unie, geconstateerd, dat dit initia tief wel op een critiek ogenblik kwam, nl. toen het verdrag van het Europese leger volkomen scheen vastgelopen. Maar desalniettemin juichten wij de indiening op dat tijd stip toe, omdat er kans was, dat de hernieuwde golf van enthousiasme het gestrande schip over het dode punt zou heenbrengen. De inkt was nauwelijks droog, of deze hoop werd vervuld: de zes ministers werden het inderdaad eens over de wijze waar op men uit de impasse kon geraken. De beruchte Franse protocollen, die de geest van het Europese legerplan totaal op z'n kop zetten, werden naar een commissie gedirigeerd, welke ze zodanig zal redigeren, dat iedereen er vrede :i se kan hebben. Of dat lukken zal, zullen wij af moeten wachten. Men weet waarom het gaat. 0 Het Europese legerplan is uit gedacht om de Duitsers gele genheid te geven mee te doen met de Europese verdediging. Teneinde de Franse vrees voor een herwapend Duitsland weg te nemen-, kwam men overeen, gezamenlijk één leger te vormen, waardoor niet alleen Duits land, maar ook de anderen hun sou- vereine zeggenschap over dat leger prijsgaven. Maar nu krabbelt Frank rijk terug en wil toch de zeggenschap over zijn eigen mannetjes behouden, met het oog op Indo-China. Het is evenwel duidelijk, dat dit recht streeks tegen de opzet van- het Euro pese leger in gaat en vandaar dat de z.g. protocollen, waarin Frankrijks eisen waren vervat en die een aan vulling van het verdrag zouden moe ten zijn, de felste oppositie ontmoet ten. Hoe men nu de kool en de geit zal sparen is ons nog niet duidelijk. Want het lijkt ons niet voldoende, dat (je vijf deelnemende ministers te Rome hun Franse collega hebben omge praat, maar het is bovendien noodza kelijk om het Franse parlement, dat het verdrag moet ratificeren, te over tuigen. Fn daar hebben wij een zwaar hoofd in. Generaal de Gaulle, bij wiens gra tie het huidige Franse kabinet op de troon is geklommen, heeft zich vier kant tegen het verdrag verklaard, zodat men nu hopeloos zit te reke nen, hoe een meerderheid bij elkaar te krijgen. Juist om de stemming in de Franse Assemblée wat op te ha len zijn de protocollen opgesteld en 'als deze nu weer krachteloos worden gemaakt, begint het er opnieuw som ber uit te zien. En dan houden wjj nog niet eens rekening met de socialistische oppo sitie in het parlement van Bonn, noch met de dreigende uitspraak van het staatsgerechtshof, dat het Europese legerverdrag in strijd zou zijn met de Westduitse Grondwet. De zandbank, waarop het Europe se leger dreigt vast te lopen, wordt niet gevonden in de conferenties der ministers, maar in de parlementen, met name van Parijs en Bonn. LJET IS BOVENDIEN niet alleen de vraag, hoe de diverse opposi tiepartijen overtuigd kunnen worden van hun ongelijk er zijn nog an dere kwesties, welke in de zaak van het Europese leger betrokken wor den en het probleem nog ingewikkel der maken dan het .uit zichzelf reeds is. Zo is er bijv. de Saarkwestie, wel ke men in Duitsland liefst eerst ge regeld wil zien alvorens zich vast te leggen met betrekking tot het Europese leger. Adenauer en Bidault hebebn- daar te Rome ook over ge sproken en wel, naar men verklaar de ,,in een sfeer van vriendschap en vertrouwen". Maar wat zij gezegd hebben, is niet gepubliceerd. Voorts is er de kwestie van de En gelse deelneming in de Europese De fensie Gemeenschap. In Parijse poli tieke kringen werd Donderdagavond bijv. verklaard, dat de beantwoording vani de vraag, of dé Franse Nationale Vergadering zal overgaan tot een be krachtiging van het E.V.G.-verdrag, in toenemende i* ate afhankelijk is geworden van nauwe Britse samen werking met de in te stellen Euro pese Verdedigingsgemeenschap, hier onder begrepen een definitieve toe zegging van Groot-Brittanmië, dat het troepen op het Europese vasteland zal blijven handhaven. Zo zijn er allerlei nevenkwesties wel ke de definitieve tot stand koming van h/t Europese leger tegenwerken, maar de hoofdkwestie blijft: wil men een Europees leger of weet men er iets anders op? En dan lijkt ons de grote winst sinds de besprekingen te Rome, dat alle Europese regeringen ervan overtuigd zijn in welke overtuiging zij iich gesterkt kunnen weten door de mening van Amerika dat er maar één uitweg is en dat is het Europese leger. Europa moet zich verdedigen kun nen en moet derhalve zijn defensie opbouwen. Voor een doelmatig ver dedigingssysteem is de medewerking van West-Duitslamd onontbeerlijk, maar om de Duitsers zonder meer een geweer in handen te geven is be zwaarlijk; welnu laat ze soldaten le veren voor een leger dat niet het hunne is, maar toch ook niet een i idermans 1 tger is. Zo'n leger is het Er zijn voorwaarden Commando-overdracht corps mariniers Eisenhower's verklaring, dat hij be reid is onder bepaalde voorwaarden, „bijvoorbeeld ergens halfweg tussen Moskou en Washington", Stalin te ontmoeten, heeft begrijpelijkerwijs weerklank gevonden in internationa le politieke kringen. Bepaalde persbureau's meldden zelfs daags nadat Eisenhower zijn standpunt omtrent een mogelijk on derhoud met Stalin had weergege ven, dat deze mededeJing van de president der V.S. „een zeker opti misme" in Moskou heeft verwekt. Britse waarnemers in Moskou ach ten Berlijn de aangewezen plaats' voor zulk een rendez-vous. Zij me nen, dat zulk een bespreking uit de aard der zaak een onderhoud onder vier ogen zal moeten zijn. Immers,, als Eisenhower zich zou doen vergezellen door een ander Westers staasthoofd, zou Stalin ver leid worden tot het uitnodigen van een vertegenwoordiger van comnvu- nistisch China, hetgeen grote politie ke problemen met zich zou brengen. De enige recente houvast ortitrent Stalin's bereidheid tot een rendez- vous met de Amerikaans'e president dateert uit zijn omstreeks Kerstmis Vliegend op een van zijn twee mo toren gaf een Amerikaans marine vliegtuig gistermiddag noodseinen, gevolgd door de mededeling dat het over enige ogenblikken in zee zou neerstorten. Het gebeurde op hon derden kilometers van de kust, boven de Atlantische Oceaan. Het was niet meer dan toeval dat er zich zeer dicht in de buurt een schip van de Amerikaanse kustwacht bevond, dat ter plaatse was, toen het vliegtuig inderdaad in zee neer kwam. Het schip heeft alle inzitten den van het vliegtuig tien man hen aan boord genomen. Niemand was gewond. Vier man werden uit het water gered; zes bevonden zich op het rubbervlot, dat het vliegtuig aan boord had gehad. Het vliegtuig was op weg van Ber muda naar de Azoren en bevond zich boven het midden van de Atlantische Oceaan, toen een van- de motoren be gon te haperen en even later uit viel. Generaal Lammerding gezocht Een Britse politierechter te Bonn heeft- Vrijdag een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd tegen ex- generaal Bernhard Lammerding, in 1944 bevelhebber van de SS-divisie „Das Reich" in Frankrijk, aldus heb ben Britse functionarissen meege deeld. De verblijfplaats van Lammerding is onbekend. Men vermoedt, dat hij zich schuil houdt in de Amerikaanse zöne. Het bevel is uitgevaardigd na een Frans verzoek om uitlevering van Lammerding, die wordt gezocht in verband met het doden van Franse verzetslieden te Tulle in 1944. Te Tulle hadden de Duitsers op 9 Juni 1944 92 Fransen aan bomen op gehangen, nadat leden van de Fran se ondergrondse ongeveer 50 Duitse soldaten hadden gedood. WAT HONGAARSE WINKELS NIET HEBBEN. Het blad van de Hongaarse com munistische partij klaagt erover, dat men in de Hongaarse winkels haast geen enkel voorwerp kan kopen. Vooral de kleine dingen die men in een huishouden voortdurend nodig heeft, zijn schaars. i Het blad geeft een lijst: nagel schaartjes, electrische stoppen, scha kelaars, braadpannen, zeven, koffie molens, wasteilen, kinderstoelen. Rubber baby-broekjes zijn er wel, maar juist niet in die maten die men gewoonlijk nodig heeft. De maten 1 en 2 zijn niet te krijgen, maar wél 3, 4 en 5. DE SJAH WIL ER EENS UIT. Vernomen wordt, dat de Sjah van Perzië zou hebben besloten een bui tenlandse reis te maken, die hem eerst naar Bagdad en vervolgens naar Spanje zou voeren. verschafte verklaring aan „The New Yonk Times", volgens' welke hij „gunstig oordeelde" over diplomatie ke besprekingen met de nieuwe Amerikaanse regering ter voorberei-1 ding van een ontmoeting met Eisen hower. In de Westerse hoofsteden rees' na deze mededeling onmiddellijk de vraag of hier sprake was van iets meer dan „de gebruikelijke Russische neiging om de rol van vredesengel te spelen." Het uit Moskou gemelde „optimis-1 me" wordt volgens waarnemers te New York voorlopig dan ook door kruist door de volgende feiten: 1. Eisenhower's bereidheid tot 'n rendez-vous is allesbehalve onvoor waardelijk. Zo ziet de Amerikaanse president pas enig heil in een ont moeting met Stalin, indien de Sov jet-Unie bereid is' af te zien van haar veroveringspolitiek en daarvan een dudelijk bewijs geeft. 2. Amerika is geenszins geneigd, als' prijs voor een vergelijk met Rus land, andere volken over te laten aan het Sovjet-despotisme. En onder handelingen met de Sovjet-Unie zou den slechts kunnen plaats vinden met het volle medeweten van Ame rikaanse bondgenoten. 3. Daar Amerika weinig vertrou wen heeft in Rus'sische beloften, zou elke toekomstige overeenkomst met Moskou geharnast behoren te zijn tegen de „kans op kwade trouw". Zo ziet het buitenland ons HOE MEN IN AMERIKA 0E RAMP BEZIET Hel wille gedeelle is overstroomd gebied!? Gistermorgen droeg de luitenant- ge neraal der Mariners M. R. de Bruyne het commando over aan de generaal- majoor P. J. van Gijn. De plechtig heid vond plaats in aanwezigheid van Prins Bernhard, in de Van Ghentkazerne te Rotterdam. Luite nant De Bruyne (links) draagt het vaandel van het corps over aan Ge- neraal-majoor Van Gijn. Een werk van jaren en millioenen Frankrijk en Italië hebben gisteravond de grondslag gelegd voor de bouw van 's werelds langste verkeerstunnel, een 12 km. lange ondergrondse ver binding onder de ruim 4800 meter hoge Mont Blanc door. Minister Bidault en de Italiaanse premier De Gasperiwerden het tijdens hun tweedaagse I fcespi 1 'ngen er over eens, dat het werk onmiddellijk moet beginnen, zodra de parlementen van beide landen de plannen hebben goedgekeurd. In het buitenland heeft men veelal een merkwaardige indruk gekregen van de ramp die ons heeft getrof fen. Mede door deze verkeerde in druk zijn sommige orders voor onze export in gevaar gebracht. Zoals de heer Hasselman de Nederlandse Han delscommissaris in New York, het uitdrukte „Wij moeten er voor op passen dat men in Amerika de in druk krijgt dat Nederland zo getrof fen is dat het vooralsnog als toeris tencentrum is uitgeschakeld en niet in staat is lopende handelscontracten na te komen". Toch wordt deze in druk gewekt door de voorlichting die er in de Amerikaanse pers ver schijnt. Bijgaand kaartje troffen wij aan in de Amerikaanse pers. Op deze Amerikaanse kaart is het gedeelte wat wit is, bedoeld als het gebied vat overstroomd is! Volgens Amerikaanse bronnen zou Nederland dus on der water staan van Drente tot Limburg en van Noord-Hollar d tot Zeeland. Bijna al onze grote steden zouden onder water staan. Armterdam, Haar lem, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Delft, Utrecht, Arnhem, Nijmegen Apeldoorn etc.! Voor ons Nederlanders, is het tevens opmerkelijk welk een geografische voorstelling men in Amerika van ons land. geeft Zo heeft men bv. de gehele Zuiderzee tot land verklaart. Vermoedelijk onder de indruk van de afsluitdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt als Walcheren beschouwd en Urk heeft men maar in Noord-Holland gelegd. Om Schouwen had men een cirkel getekend met in de tekst de opmerking dat hier 70.000 mensen waren ingesloten. Het is daarom begrijpelijk dat Amerikaanse zakenlieden orders hebben willen annuleren, door een verkeerde voorstelling van zaken die zij ki eg en. Deze kaart was door een Amerikaanse nieuwsdienst in vele bladen gepubliceerd. Overigens zouden wij toch niet graag willen beweren dat sommige men sen in Nederland een betere kijk op Amerika hebben, dan de Amerikanen op Nederland. Als wij U zouden zeggen, dat deze kaart b.v in de Baltimore Sun was gepubliceerd, zou U dan onmiddellijk kunnen zeggen waar Balti more lag? Toch heeft deze stad bijna een millioen .nwoners en daar komt Llrk nooit aan toe. AL JAREN LANG IN DE PEN. Een commissie van beide landen, die het 66 millioen gulden kostende project nader uitwerkt, zal in Maart de laatste hand aan de plannen leg gen. Deze zullen onmiddellijk daar op naar de parlementen gaan. De tunnel, waarover al jaren lang gesproken en gediscussieerd is, zal de wegverbinding tussen Frankrijk en Italië verscheidene honderden kilometers korter maken. Zij zal lopen van het kleine dorpje La Dalmaz aan de Franse kant naar Entreves, nabij het vacantieoord Courmajeur, aan de Italiaanse kant. Duizenden arbeiders zullen zich met dynamiet een weg banen door het harde graniet van de Mont Blanc. Het werk zal waarschijnlijk vier jaar in beslag nemen. De tunnel krijgt twee verkeersbanen. elk vier meter breed. Zwitserland dat ook grote be langen bij de aanleg heeft, zal het werk helpen financieren. De bouw van de Mont-Blanctunnel werd aangekondigd in het communi qué, dat Bidault en de Gasperi gis- HET GONZEND KOFFERTJE. Een koffertje, dat was achtergela ten in een trein welke te Rome was aangekomen, heeft reizigers en sta tionsbeambten de nodige angst be zorgd. Men hoorde namelijk binnen in het koffertje een soort gezoem en de vrees vatte post, dat het een helse machine was. Met veel omzichtigheid, terwijl iedereen de adem inhield, werd het koffertje op het bureau van de stationschef geopenden een klein wit katje sprong er uit. teravond nu hun besprekingen uitga ven. Zij legden er verder de gelofte in af „gemeenschappelijk mede te wer ken aan de bouw van het Europa van de toekomst, dat voor beide lan den een fundamentele doelstelling van hun politiek uitmaakt". Beide ministers hebben talrijke po litieke problemen besproken. Zij richtten het oog niet slechts op Eu ropa, maar ook op de andere conti nenten. Over de grote lijnen van hun politiek waren zij het volkomen eens. Bidault zegde De Gasperi toe, dat meer Italianen naar Frankrijk mo- Uit het buitenland zijn diverse plannen aangeboden voor het herstel van wegen en dijken. Zo hebben bij voorbeeld de Franse ingenieurs Ma- thieu en Frib te Parijs een ongepa tenteerde vinding op het gebied van dijkconstructie ter beschikking ge steld. De ingenieur Gido Fattorosi in Italië heeft een uitvinding gedaan om dijken beter bestand te maken tegen stormvloeden door in de dijken buizen aan te brengen. De heer Bus- well te Earls Barton in Engeland heeft aanbevolen een stelsel van ge galvaniseerde ijzerdraden aan te brengen. Deze uitvinding is vroeger al geprobeerd in Bolivia en geduren de de oorlog in Saloniki en Rusland. Zo zijn er meer uitvindingen ter be schikking gesteld. Iraanse particulieren schonken 140 gen emigreren onder wie bouwvak- paar lieslaarzen of 300 paar kuitlaar- arbeiders en technici voor wegen-1 zen. Door een Nederlander te Khor aanleg en ontginningen. I ramshar 20 ton Iraanse pijptabak Personeel van de Provinciale Wa terstaat van Zuid-Holland, is er gis teravond in geslaagd het gevaarlijke stroomvoerende gat in de Damdijk ten Zuid-Westen van Stellendam te voor de getroffen boeren in het rampgebied. Door de „Care" 2 ma chines voor het maken van cement- bloklcon. Door de gemeente Frede- riksberg in Denemarken 3 barakken. De Zwitsere regering wil legerma- terieel uitlenen zoals pontons, bull dozers enz. In Havana is van parti culiere zijde een grote hoeveelheid suiker aangeboden. Het tijdschrift „Alto Adige" te Bolzane in Italië heeft 2 millioen lire voor getroffen bloemkwekers ter beschikking ge steld. De „Landesregierung" van Op- per-Oostenrijk heeft 600 kubieke me ter perkoenen voor dijkschutting aangeboden. Dit zal een zending be tekenen van 20 a 30 wagons. Behalve de reeds aangeboden 4 wagons hout van particuliere zijde heeft ook de „Bundesholzwirtschaftrate" van Oos tenrijk 3 wagons hout aangeboden. De Oostenrijkse regering wil cement geven en heeft voorgesteld van het in Oostenrijk ingezamelde geld ma trassen, spijkers en barakken te ko pen. Canada heeft voorgesteld van het aldaar ingezamelde geld ^raan te kopen. De regering van India heeft jutezakken aangeboden ter waarde van 1500 pond sterling. Op Cuba was per 18 Februari 1500 dollar ingeza meld in particuliere kring. Van La Paz zijn 50 penicilline-ampullen per vliegtuig verzonden, een geschenk gestort. Auto's rijden nog af en aan van ?jAbbot Laboratoris de Boli- om de gehavende dijk met klei en via". Een particuliere firma in de zand te verstevigen. Vrijdagavond omstreeks elf uur i De nieuiue kiui&e* „De 9luyte%" stroomomvoeienae gat in de zee- doorbraak kwam Stellendam op 1 i wering van de kop van Goeree ge- Februari geheel ondei water te staan, dicht. Het gat was geslagen in de Het gat had een breedte van onge- dijk nabij Ouddorp. Het had een veer 45 meter en een diepte van on- breedte van ongeveer zestig meter geveer vier meter. Men heeft de af- en een diepte van ongeveer drie en gelopen weken met man en macht aan een halve meter bij laag-waterstand. o het herstel gewerkt. In het gat wer- pe dichting betreft meteen een de- „Figli uie Chilsa Pancrazio" tcChias- den zinkstukken neergelaten, waarop finitief herstel. Het gat werd gedicht so in Zwitserland heeft tien vcn- hon-lerden met zand gevulde zakken door een aantal op elkaar geplaatste sters van 100 bij 140 centimer aan- en grote hoeveelheden klei werden zinkstukken, die daarna werden be- geboden. De „Elka Watch Company" dekt met een hoge dam van met zand gevulde zakken. Verenigde St. heeft 9 stuks „silent glob", draagbare heteluchttoestellen, aangeboden, elk met een droogcapa- citeit van 42.000 caloriën per uur, De „Societa Italians Acciatori Cor- nlgliano" te Genua heeft 5000 kg zwart stalen platen van 1 bij 2 me ter aangeboden. De heer Joao Ilde- fonso Bordallo in Portugal heeft 1000 k g. witte bonen geschonken. De firma gemeenschappelijke Europese leger. Derhalve moet er worden doorge gaan op de ingeslagen weg, ongeacht de moeilijkheden, welke zich voor doen-. Want bij alle gerezen moeilijk heden heeft toch niemand een andere uitweg kunnen aanwijzen. Blijkens het resultaat van de conferentie te Rome zien de ministers dat ook wel in; doch het laatste woord is aan de parlementen. Schiedam vormt dijkleger. De burdgemeester van Schiedam heeft gisteravond in de vergade ring van de gemeenteraad tijdens een rede opgemerkt: „Onze dijk is te laag gebleken; een kruinhoogte van anderhalve meter boven de hoogste waterstand is onvoldoende". „Het is gebleken, dat er een onder werp is van kardinale betekenis, en wel dat betreffende de verhouding tussen het waterschap en de ge meente. Deze moet worden bestu deerd om vast te leggen, welke pre cies de taakverdeling tussen bei de is in geval van nood en onder wiens bevelen het te creëren dijkle ger zal staan. Verder zal moeten worden overwogen op welke wijze en langs welke wegen de gegevens over de te verwachten waterstan den tijdig kunnen worden verkre gen." Inmiddels heeft het gemeentebe stuur van Schiedam Teeds bericht heeft gereedschappen voor de hor loge-industrie beschikbaar gesteld voor getroffen horlogemakers. Een particuliere firma te Hoch- stadte bij Karlsruhe heeft een zes meter lange waterdichte tank aange boden, welke te gebruiken is als aan- legponton. De tank is reeds in het rampgebied aangekomen, Een firma te Lievestuore in Finland heeft 20 standaard hout ten geschenke aan geboden. Een firma te Wiehl heeft 25 paar landbouwwagenassen ter waar de van 8.000 gegeven. Een Zweedse bouwcoöperatie te Forserum heeft een geheel compleet gemeubileerd huis voor kinderen of ouden van da gen ter beschikking gesteld, alsme de een nog onbekend aantal prefa bricated huizen. Een firma te Möln- dal heeft een broeikas van 100 meter lengte aangeboden. Een firma te Gothenburg 3 machines vooi het bre ken van betonnen steen en 3 een- manszaagmachines voor opruimings- werk. Een organisatie van houtkoop lieden in Stockholm 20 a 30 stan daard hout en een firma in Amot- fors prefabricated huizen. Alle bo- Vermoedelijk zullen ln de komende maand, enige proefvaarten met de bij W.ltonFeijenoord in aanbouw zijnde nieuwe kruiser „De Ruyter", op de Noordzee worden gemaakt. Men neemt aan, dat de kruiser in September ajl gereed zal zijn. Hierboven het nieuwe schip. ontvangen, dat het in de keur van I vengenoemde schenkingen Schieland zal worden opgenomen, dat heel gratis, door de gemeente Schiedam een dijkleger zal moeten worden ge vormd en dat de dijk to4 vier en een halve meter boven NA.P. zal moe ten worden opgehoogd. Bovendien is het noodzakelijk ge bleken voor een snelle alarmering van het politiekorps een doeltreffen der systeem te ontwerpen. JCavcettje Hij die altijd doet, wat hij wil, doet zelden, wat hij moet.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1