Jacht Na afleggen van een valse verklaring flauw gevallen Leeuwen krijgen spuitje Wie wil vijftien circuspaarden Wat de 31ste R A I-tentoonstelling te zien geeft Rijwiel, bromfiets, motor en scooter in levende kleuren SCHADE IN DE BADPLAATS VOOR SEIZOEN HERSTELD VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Beter ten halve gekeerd De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank requireerde zeven maanden gevangenisstraf met aftrek tegen een 32-jarige vrouw uit Oegst- geest. Deze bleef ter zitting hardnek kig ontkennen zich aan diefstallen bij ouurtgenoten te hebben schuldig gemaakt, In Maart 1950 had verd. meegehol pen bij het verhuizen van een fami lie, die tot dusverre in een woon schuit achter het huis van verd. woonde. Na de verhuizing werd uit een kastje een doosje vermist met een gouden slavenarmband, een gou den horloge en een gouden ring. Een Leidse handelaar verklaarde pertinent dat hij voor 132,50 de armband en een ring van deze ver dachte had gekocht Het tweede geval betrof diefstal van een geldkistje met 400 en waardepapieren. Het bestolen echt paar had op de avond van de inbraak koffie zitten drinken bij verdachte. Zij, verdachte, Wr.s weggegaan om bij een melkboer wat melk te halen. On gewoon lang was zij weggebleven en toen ze terugkwam had ze een hoog rode kleur. De melkboer, die dicht bij woonde, verklaarde dat verd. maar even bij hem was geweest. Nog diverse getuigen werden ge- Op verzoek van jhr. Bosch van Draken stijn, Nederlands gezant t< Ethiopië, heeft de directie van Ouwe- hands-dierenpark te Rhenen per luchtpost serum verzonden on? d( twee mannetjes-leeuwen, die de Ne gus' ten geschenke heeft gegeven, te kunnen inenten. De dieren worden per vliegtuig vervoerd en daarom is men ginds bevreesd, dat het verschil in temperatuur tussen Ethiopië en vroege voorjaar op de Grebbe berg voor de dieren wel eens noodlottig zou kunnen worden. Met de injectie naald zal men trachten hun weer stand te verhogen. In Utrecht zijn zij te koop In Utrecht zal een unieke verko ping wegens faillissement geschieden en wel van een collectie volledig on der dressuur staande circuspaarden en circus-ponnies, t.w. 15 prachtige vossen (de verantwoordelijkheid voor de kwaliteitsaanduiding blijft voor rekening van de curator), wer kende ir- nummers van-zes en twaalf. 3 solopa arden, waaronder een zeer fraaie zwarte hengst en een buiten gewoon mooie appelschimmel, twee ponnies, zwart en bruin, werkende als z.g. wippende ponnies en in het nummer groot en klein, een dubbele ponnie het zg. voetbalpaarden, 8 bui tengewoon fraaie zwartbonte pon nies, verder een dubbelwandige zit- slaapwagen met ingebouwd keuken tje op 8 luchtbanden, een tuigwagen, en verder vele gereedschappen. Dit alles is afkomstig van het faillise- ment van Leontini Adelsson en Jen ny F. Katz, beiden wonendé te Zwe den. De verkoping zal onderhands te Utrecht geschieden. OS SE EFFECTENMAKELAAR IN ARREST. De politie in Oss heeft gisteren een ongeveer 55-jarig' effectenmakelaar en houder van een klein kassierskan toor te Oss aangehouden. De man wordt ervan verdacht verduisterin gen te hebben gepleegd ten nadele van zijn cliënten. Over de omvang van de verduisteringen zijn nog geen bijzonderheden bekend. Het ver moeden bestaat, aldus heeft de politie medegedeeld, dat verscheidene perso nen uit Oss en omgeving voor aan zienlijke bedragen zijn opgelicht. Door de fiscale recherche zal nog een vervolging worden ingesteld we gens het plegen van fiscale delicten. hoord, o.m. een man die bij de op koper aanwezig was geweest toen verd. daar sieraden verkocht en een taxichauffeur, die op de avond van de tweede inbraak de verd had ge reden. Deze laatste getuige legde eerst na veel aandrang en gehaspel de eed af. Ter zitting kreeg hij een zenuwtoeval en moest hij worden weggeleid. Later liet hij de deur- waardei mededelen dat de man van verd. hem aangezet had om een ver klaring af te leggen, die in strijd was met de waarheid. De president releveerde vroegere voorvallen waarbij mensen geld of goederen waren kwijtgeraakt, tel kens als verd. in de nabijheid was geweest. In 1937 was de vrouw reeds eenmaal voor diefstal veroordeeld en toen voorwaardelijk ter beschik king van de regering gesteld. De officier van Justitie achtte bei de feiten bewezen. De verdedigster, mej. mr. van Ommen, bepleitte vrij spraak. Uitspraak 12 Maart. HAAGSE RECHTBANK. De Haagse rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen de drie ver dachten van de in de nacht van 11 op 12 October gepleegde inbraak in het gebouw Toonkunst op het Ra penburg. De sleutel zou in het slot hebben gestoken, waardoor de da ders vrij spel hadden. De 19-jarige expediteur, tegen wie 10 maanden waarvan vier voorwaardelijk ma. was geëist, kreeg tien maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek. De 19- jarige monteur werd veroordeeld tot een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk m.a. Tegen hem was een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk m.a. geëist. De 25- jarige lasser, die steeds had ontkend, werd vrij gesproken. Tegen hem was anderhalf jaar gevangenisstraf ge vraagd. Conform de eis veroordeel de de Haagse rechtbank voerts de 25 jarige Leidse koopman V. tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had ontkend een inbraak bij een suikerwerkfabriek en bij een sigaren winkel te hebben gepleegd. Bromfiets verduisterd. Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en de bijzondere voorwaarde dat verdachte zich ge durende eén jaar laat opnemen in een landkolonie van het Leger des Heils in Lunteren, eiste de offi cier van Justitie tegen een 22-jarige fabrieksarbeider uit Lisse. Deze moest voor de Haagse rechtbank ver schijnen omdat hij een gehuurde bromfiets had verduisterd. De recht bank zal 12 Maart a.s. uitspraak doen. PORTIEREN VOORZICHTIG OPENEN. De Haagse politie heeft een waar schuwing doen uitgaan aan automo bilisten om voorzichtig te zijn bij het bpenen van een portier aan de zijde van de rijweg. Ten gevolge van het onvoorzichtig openen van autoportieren liepen in 1952 alleen in den Haag 113 personen min of meer ernstige verwondingen op. Veiliger is het, uit te stappen aan de kant van het trottoir, aldus de po litie. Ruim 130 exposanten hébben in de nacht van Donderdag op Vrijdag de laatste hand gelegd aan het opbou wen en verfraaien van hun stands op de 31e RAI-tentoonstelling, die dit maal motoren, scooters, bromfietsen, rijwielen, driewielers en invalidewa gens omvat. De fietsen Ruim 130 exposanten, dat wil zeg gen enige duizenden geëxposeerde artikelen. En inderdaad, als men de feestelijk aangeklede grote, hall bin nentreedt, is het voor een argeloze bezoeker moeilijk een keus te maken. Gelukkig worden de tentoonge stelde twee- en driewielers door een groot deel van het Nederlandse volk dagelijks gebruikt en daarom zal ook menigeen direct zijn schreden wenden in de richting van het arti kel, dat zijn (haar) speciale belang stelling heeft. Om bij het rijwiel, het meest gebruikte vervoermiddel in ons land, te beginnen: Er is een op merkelijke verschijning, n.1. de nieu we Simplex-fiets met zwevend frame De bovenhuis van het frame is hier- Gemeenteraad Noordwijk Gisteravond kwam de raad van Noordwijk in openbare zitting bijeen. De heer Rippe was met kennisgeving afwezig. Bij de ingek. stukken was een ge deelte van het door het Economisch Technologisch Instituut te Rotterdam uitgebrachte rapport. Van de branche sigarenwinkeliers was een verzoek ingekomen, om het sluitingsuur in de periode 15 Mei-15 Sept. te stellen op 7 uur n.m. Het advies van B. en W. wa^ afwijzend. Hiertoe werd door de ra^d besloten nadat B. en W. hadden toegezegd bij de Kroon erop te zul len aandringen, dat eventuele nieu we bepalingen ten spoedigste tot stand komen. Adoptie Burg. Als eerste agendapunt stond ver- de verbreding van deze voorname verkeersader naar de Boulevard slechts een gedeeltelijke oplossing was. B en W deden de toezegging, de onderhandelingen met Mij. Huis ter Duin krachtig te zullen voortzet ten. Museumbunker. Aan de staat zal worden verhuurd een strook grond groot 2430 M2 voor de prijs van 800.— per jaar voor 10 jaren, in 't Vuurtorenplan, waar op zich bevindt de grote bunker H. 24. Het ligt ln de bedoeling van het rijk om genoemde bunker ter be schikking te stellen van het Depart, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ter bestemming tot „Mu seumbunker". In tegenstelling tot het advies van meld „Adoptie var. een gemeente in b. en W. werd na langdurige dis- verband met de stormramp" Het col lege had contact gezocht met de bur gemeester van Burg op het eiland Schouwen. Deze burgemeester deel de in een schrijven mede, dat zyn gemeente, bestaande uit 730 inwo ners, materiaal zwaar was getroffen. 10 Inwoners verdronken 427- H.A. staat onder water. De materiële schade is thans nog niet bij benade ring vast te stellen. Nadai de raad éénparig besloten had om de ge meente Burg te adopteren, deelde B. en W. mede, dat zij binnenkort naar Burg zullen gaan, om de situatie in ogenschouw te nemen. Het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned Gemeenten werd vastgesteld op 500.000. De bijdrage per leerling \oor 1953 van het L.O. werd vastgesteld op- 30.30 indien de kosten var. instand houding komen voor het schoolbe stuur en op 27 30 indien deze niet voor he. schoolbestuur zijn. V.G.L.O. per leerling 30 30 resp. 27 30 ver meerderd met 6 per leerling voor het vak handenarbeid indien dit verplicht is. Ulo per leerling 54.04 resp. 40.95. Buitengewoon L.O. per leerling 60.06. De totale voorschot ten van bovengenoemd onderwijs zullen bedragen 83.672 66 voor 1953. Het bedrag voor lichamelijke oefeningen f 2700.— en voor nuttige handwerken 6020. Besloten werd van het Beheersin stituut te 'sGravenhage aan te ko pen 3480 M2 grond aan de Huis ter Duinstr.-Oude Zeeweg voor f 15660. Hiervan zal 1030 M2 voor wegverbre- ding van „De Grent" bestemd zijn. zodat de gemeente over 2450 M2 bouwgrond de beschikking krijgt. De heer Passchier juichte deze aan koop toe, doch wees er tevens op, dat cussies besloten de huursom van de tegelterrassen aan de Koningin Wil- helmina Boulevard met 20% te ver hogen, met uitzondering van het ter ras van café v. Schie waarvoor de oude prijs van 1.per M2 werd gehandhaafd. B. en W. werden ge machtigd voor de vastgestelde prij zen 16 woningen aan de Karei Door manstraat tot 1 Juli 1956 te verhuren en de woning Zuidvoortsestraat 20 eveneens tot 1 Juli 1956. De navolgende credieten werden vastgesteld: voor bestrating Nieuwe Zeeweg f 122.000.— voor riolering 71500.voor bestrating Lijnbaan- weg 34000.— en rolering 45300, voor riolering van Panhuysstraat tot Lijnbaanweg 36100.— en voor rio lering Wassenaarsestraat en gedeelte Zandvoortsestraat 14780.—, in to taal is hiermede dus gemoeid 323.680.—. Het ligt in het voorne men van B. en W. deze werken t,z.t publiek te doen aanbesteden. de bedoeling van B. en W. om de kosten van deze werken, voor zover zij niet door de huidige subsidie-toe zegging worden gedekt, bij het Rijk te declareren. De schade aan de Bou levards, veroorzaakt door de Storm ramp is begroot op f 102.600.Het stemt tot verheugenis dat het her stel met grote voortvarendheid is aangepakt, zodat het gehele herstel vóór het badseizoen klaar zal zijn. In de rondvraag wees de heer Wenckebach op de overdreven be richtgeving in het buitenland over de vernieling van de badplaats Met klem drong spr. er op aan. dat B en W. alles in het werk zouden stellen deze verkeerde voorstelling te de menteren en er op te wijzen, dat de badplaats Noordwijk voor de volle 100 pet. in staat is de gasten in het komende seizoen te ontvangen. Schietvereniging. Deze week werdtr. de wisselxnedailles gewon nen door: D A. Lusehen 97 ple kla.se, J. de Mooij 97 p., 2e klasse, R. ae Haas 94 p., 3 e klas'ie. In de Damesklasse: mevr. Gou- driaan 92 r>. mej. T. v. Oosten 93 p In de 3e klasse werd de medaille definitief gewonnen door R. de Haas met 90-94-94 punten. LEIDSCHENDAM Terug uit Korea. Met het m.s. „Piet Hein" zullen de militairen F. bij vervangen door een stelsel van stevige veren, waaraan het zadel is bevestigd. Een tochtje oip een derge lijk vehikel is een gewaarwording van je welste. Zonder het minste schokje te voelen, kan men er mee door kuilen rijden. De heer Leeuwen berg, directeur van de Simplex, zei, dat deze fiets niet bedoeld was voor de grote stad met asphaltwegen, maar voor de vaak nog slechte bui tenwegen. Een andere expert op het gebied van rijwielen, de oud-wereld kampioen Kees Pellenaars is van mening, dat de berijder door het zweven meer kracht zal moeten op brengen by het voortbewegen. Dc bromfietsen Bij de bromfietsen is naast een woon. „Met een kleine verandering I kan er wel 55 km. uitgehaald wor- den", zo fluistert men. Wat is een scooter? Wie enige jaren geleden over scooter sprak, dacht dan onmiddel lijk aan „Vespa" en „Lambretta", die ook thans vertegenwoordigd zijn, maar een zeer groot aantal concur renten waaronder ook Neder landse hebben gekregen. Een bij zondere scooter is de wel bijna drie meter hoge „Vespa", die niet op de Nederlandse wegen zal verschijnen, maar, naar verteld werd, cadeau zal worden gedaan aan de reus uit Klein Duimpje. Op deze stand is ook de waterscooter te zien, waarmede de Franse motorrenner George Monne- ret het Kanaal overstak. De legende gaat, dat de Italiaanse fabrikanten protest doen opwaaien, als men een scooter onder „motoren" rangschikt. „Een scooter is een automobiel op twee wielen", zeggen zij. Bij de motoren tenslotte, die zo strijd tot prijsverlaging een zucht langzamerhand uitgroeien tot ver- naar perfectionnering ontstaan en de fijnde staaltjes van techniek, zullen gevolgen daarvan zijn thans reeds te vele liefhebbers tijd en omgeving bezichtigen. De goedkoopste brom- vergeten. Er staan racemotoren, fiets is op deze expositie de Berini. I waarvan de snelheid afstraalt. Er De ontwerper hiervan vertelde ons,1 zijn opengewerkte modellen, waar- dat er naar gestreefd wordt tegen vol gend jaar een bromfiets op de markt te brengen, die minder dan 300, zal gaan kosten, dan zal het verschil met diverse luxe uitvoeringen van rijwielen, die voor bedragen van omstreekt 250,— geprijsd staan, niet zo groot meer zijn. De meer geper- fectionneerde bromfiets, waarvan di verse fraaie exemplaren aanwezig zijn, gaat naar ons gevoel al meer en meer op een siiper licht motor rijwiel lijken en snelheden van om en nabij 45 kilometer zijn reeds ge- voor men dagen nodig heeft, om al les te bekijken. Het binnenwerk lijkt hiervan op dat van een horloge, maar dan in iets forser formaat. Nieuwe verschijningen zijn er in overvloed, waaronder enkele Nederlandse, maar de prijs blijft, in vergelijking met de voor-oorlogse jaren, nog hoog. Een RAI-tentoonstelling zonder de gebruikelijke stands van diverse in stanties op verkeersgebied, zoals ANWB, KNMV, Bovag, enz., is niet mogelijk. Zij zijn de vraagbakens van de geïnteresseerde bezoekers. Voorzitter Eriksson over: import en export en de positie van de bromfiets De heer E. F. Eriksson, algemeen voorzitter der RAI, heeft hedenmid dag, ter inleiding van de heer Algera minister van Verkeer en Waterstaat, die de tentoonstelling officieel zou openen, een rede gehouden, waaraan we het volgende ontlenen: D© Nederlandse rijwielindustrie heeft na de oorlog met grote moei lijkheden te kampen gehad. Een deel van het machinepark was door de be zetter weggevoerd en na herstel bleef men kampen met allerlei tekorten aan materiaal, waardoor het onmoge- v. Swieten en C. M. v. d. Salm; Wil- z. v. E. M. v. d. Meer; Agatha Maria, d. v. H. Teunisse en B. C. v. d. Berg. Ondertr.: N. v. Bergen Henegouw den Haag en Petronella J. F, van Veen; Pieter D. d. Vries den Haag en Maria Donkerstee^; Andreas J. J. Thuijs te Arnhem en Wilehlmina M. Johnna M. v. Haasen te den Haag. v. Leerdam; John A. O. Swaving en Overl.: Janningje v. d. Wal echtg. van B. Groeneberg 78 j.; Tjerko Kerkstra echtg. van M. v. Duynen Voor verbetering van de Hogewegi 7c ^aar werd beschikbaar gesteld 16100.j en voor verbetering van de Duinweg wielen snel aan te vullen met het Nederlandse product. Toen later de markt meer en meer verzadigd soheen te worden, ging deze industrie zich, in overeenstemming met het W. Gerding, luitenant ter zee 2e klas- streven .van <?e overheid naar export- se eo G. G Verhagen, korporaal, uit v®"u™,nS- m toenemende mate op Korea terugkeren. De vermoedelijke e*P°rt toeleggen met alleszins hoop- aankomst is 4 Maart a.s. in den Hel- gevende resultaten. De gezamenlijke der. I productie bedroeg in het jaar 1951 Geb.: Cornelia Henrica, d. v. F. A j 490.000 rijwielen waarvan ruim 100 helmus Maria en Robertus' Maria, werden geëxporteerd. De Cuüntnn P M -T rl Calm- Wil- productie over 1952 zal vermoedelijk bijna 600.000 rijwielen bedragen, waarvan in 11 maanden, dus tot en met November 1952 ruim 162.000 rij wielen werden geëxporteerd. Ook de Nederlandse industrie van motorrij wielen en bromfietsen heeft belang rijk bijgedragen in de export en het totale exportcijfer van genoemde in dustrieën heeft in 1952 het- bedrag van 50 mill, gulden overgeschreven. welke tengevolge van de zware zand transporten veel te lijden heeft gehad 9100.De van Leeuwenstr. zal grondig worden gereconstrueerd, de voortuintjes, waarvan de afraste ringen zijn verbroken, zullen geheel in het weggedeelte worden opgeno- SASSENHEIM Geb.: Marguerite Elisabeth, d. v. F. L. H. oRnkes en G. L. de Graaff; Johanna Jacobs Johanna Maria, d. v F. J. de Zwart en J. Th. Caspers; Johanna, d. v. L. van der Niet en C. M. Spruit; oJanna Helena Maria, d. v. C. H. B. Horrevorts en S. H. M. men, waarbij de bestaande laanbo-Hueber; Barbara Ann. d. v. J. H.. men zullen behouden blijven, de Gillebaard en W. Minjer; Gerardus kosten voor uitvoering zijn geraamd op 7200.—. Voor herstel van het Vuurtoren plan hetwelk in de oorlogsjaren ern stig is vernield door het aanbrengen van de Duitse verdedigingswerken werd een crediet aangevraagd van 87.75U.te vermeerderen met en kele pro-memorieposten. Het ligt in Johannes Maria, z. v. M. F. de Zwart en C. M. E. van Boekei; Johanna, d. v. A. H. Sluijmer en N. van Delft. Ondertr.: Arie Faas, 24 j., te Sneek, en Jetske Dijkstra, 24 j. Overl.: Elizabeth Kruishof, echtg. van Van der Heiden, 47 j.; Geertje Staring, echtg. van D. S. Wilbrink, 59 j.; Jan Dirk Ciggaar, 80 j. en 622 scooters geïmporteerd. In 1952 resp. 7.694 en 898. D© Nederlandse motorrijwielindustrie produceerde in dezelfde periode bijna 2000 in 1951 en ruim 3600 in 1952. Meer dan 80 pet. der geïmporteerde motorrijwie len kwamen uit West Duitsland, Tsjeohoslowakije en Engeland. Een deel van de import, bijna 2500, werd in het jaar 1951 in Nederland geas sembleerd. Deze assemblage blijkt echter, als gevolg van de in Neder land bestaande douanetarieven, wei nig lonend te zijn, zodat in 1952 vrij- coj» umicuaai, waatuoor nei onmoge- „,„i lijk was het enorme tekort aan rij- ^L) gekomen (5« De belangstelling voor de brom fiets schijnt nauwelijks vermin ken nemen aan deze tentoonstelling1 deel, waarvan ruim de helft Neder landse. De enorme vlucht, welke het ge bruik van dit vervoermiddel heeft genomen, heeft tot gevolg gehad, dat de industrie van en de handel in bromfietsen van groot belang is ge worden. Het is jammer, dat, wat ik zou willen noemen de status van de bromfiets in het Nederlandse verkeer nop steeds niet definitief is geregeld. Het moet toch duidelijk zijn, dat het nog ontbreken van voorschriften voor industrie en handel een groot onge mak betekent en zeer schadelijke ge volgen kan hebben. Ik spreek daar om de hoop uit, dat in deze lacune ten spoedigste voorzien mag worden waarbij ik er op moge wijzen, dat het van algemeen belang is, dat voor schriften, voor zover ze betrekking hebben on de constructie, de techniek en de uitrusting van bromfietsen, zo vnigszins mogelijk, internationaal ge regeld zullen worden. Wanneer der gelijke voorschriften in de verschil lende landen uiteenlopen, wordt het internationaal handelsverkeer in ho ge mate belemmerd. Het aantal op deze tentoonstelling geëxposeerde rywielmerken bedraagt 36. Zeven daarvan zijn buitenlandse fabrikaten,» hoofdzakelijk Engelse. Het motorrijwiel, de bromfiets en de zgn. scooter zijn ook nu op alleszins representatieve wijze vertegenwoor digd. Niét minder dan 53 motorrijwiel- merken komen thans de aandacht vragen, waaronder 6 Nederlandse. Onder de 11 merken van scooters bevindt zich 1 Nederlands merk. Het zal duidelijk zijn, dat in deze sector (motorrijwiel en scooter) de Nederlandse behoefte grootdeels door de import wordt gedekt. Zo werden in 1951 10.522 motorrijwielen (Advertentie). OP DE BOSUIL Oorspronkelijk detective-verhaal door Monis de Wit 6) Dan gaat Tom de deur uit èn een ogenblik later staat hij op straat. Medewerker van commissaris Lang- worth! Daar heb je lang op gewacht, oude jongen, schiet het door zijn hoofd. Doe nu geen gekke dingen, maar toon, wat je waard bent. Met een schatert hij van het lachen. Wat zou ik nu kunnen uitrichten tegen een dergelijke bende? Voor ik pap gezegd heb, hebben die kerels al ap pelmoes van me gemaakt. Maar mijn geweten is gerust, brengt een andere stem in zijn binnenste weer in het midden. Je hebt je tenminste aange boden en nu zal je ook trachten er van te maken wat er van te maken valt Zaterdagmorgen regent het natuur lijk. New York zonder regen is nau welijks meer denkbaar. De nvensen zien en merken het bijna niet meer. Iedereen komt immers de laatste da gen doornat thuis. Dat is al gewoon geworden. New York en zonneschijn, is eenvoudig niet meer te combine ren. Het is nog vroeg als Tom uit zijn bed springt en dan aan een nieuwe dag begint. De eerste gedachte die hem te binnen schiet is. dat hij nu zo'n beetje politieman geworden is. Zoiets geeft je een gek gevoel van binnen. Hoe het precies is valt niet te zeggen. Het is niet zo. dat je je 'n persoon van gewicht voelt. Verre van dat. Integendeel, het lijkt alsof een zware last op je schouders drukt en eigenlijk is dat ook wel logisch. Want, zo vervolgt Tom zijn over peinzing, als we de zaak tot zijn wa re proporties terugbrengen is de taak verre van ongevaarlijk. Weliswaar beteken ik niets in dc keten, die men om de organis'atie van „de Bosuil" tracht te leggen, maar toch ben ik nu een heel klein schakeltje gewor den en dat brengt consequenties met zich Zolang „de Bosuil" zich niet be wust is van de nabijheid van de ke ten is er niets aan de hand, maar wanneer de zaak zijn ontknoping na dert en ik ben als' schakeltje toeval lig in zijn buurt, dan is het logisch, dat hij zal trachten uit te breken en daarvoor zal hy de zwakste plek zoe ken. En die zwakke plek ben ik nog altijd. Maar enfin, het zal zo'n vaart niet lopen en tenslotte kun je niets beters doen dan jezelf- nuttig maken voor de maatschappij. Hoogstwaar schijnlijk zal ik in dit geval voor de maatschappij geen zier kunen doen. Met de straal koud water uit de kraan verdrijft Tont zijn gedachten en na het ontbijt begeeft hü zich naar de binnenstad. Waarheen? Hij weet het niet. „Het zal vanzelf blij ken waar ik terecht kom." In de binnenstad is Tom zijn vriend John tegen het lijf gelopen en bij 'n kop koffie in een rustig café'tje be ginnen de vrienden al spoedig weer over de zaak-Bosuil. „Het is' gek," John „dat de politie niets kan uit richten tegen die bende. Nog geen spoor van de daders blijkbaar, want er is geen enkele krant die enige op heldering kan geven. „Het is zonder de minste twijfel 'n man van het vak. maar met dat al zit New York er toch maar lelijk mee in de maag. Och,' gaat John ver der, „ze zullen heus niet jou of mij met een bezoek komen vereren, Tom, maar ik blijf het toch een beroerde geschiedenis vinden. Als ik iets kon doen wat zou ik dan graag willen helpen om onze stad van die bende te verlossen." Tom kijkt hem even aan, maar reageert verder piet di rect op deze woorden. ,.Ik heb iede re dag wel een paar uren onrr hier en daar wat rond te neuzen, maar de politie ziet me aankomen. Mr Val- termund, blijf u liever voor uw or kest staan, dat is lang zo gevaarlijk niet en beter voor uw zenuwen. Ja, dat zullen ze zeggen en iedereen moet maar op zfin stoel blijven zit ten en wachten tot er weer iemand vermoord wordt voor een paar dui zend dollar." „Wat zou je dan eigenlijk willen doen John," vraagt Tom vol belang stelling. „Als' de politie machteloos tegenover de organisatie staat, kan jij helemaal niets uitrichten." „Kan weet het Tom. maar toch voel ik het als een plicht, te doen wat ik kan doen voor ik weet niet hoeveel men sen. die met de dood bedreigd wor den door de Bosuil." Leter komt het gesprek nog even op de uitvoering die de volgende avond gehouden zal worden. De bei de vrienden verwachten er veel van en als' Tom en John hun woning gaan opzoeken is de avond alweer gevallen. In plaats van naar huis te gaan, slaat Tom de weg in naar het bureau van commissaris Langworth. De com missaris is een beetje verbaasd als hij Tom ziet binnenkomen en een ogenblik later, als Tom van wal ge stoken is, lijkt de politieman weinig enthousiast. Dat verandert echter als hij de naam John Valtermund hoort. „Ik ken John,' zegt Langworth lang zaam," ik ken zijn vader buitenge woon goed en ook met John heb ik menig uurtje doorgebracht toen jij in Europa zat. Hoe heb je hem in he melsnaam ontmoet. Jullie hebben de zelfde karakters' en dezelfde dwaze opvattingen over het leven. Hoe be staat het, dat jullie elkaar tegen het lijf gelopen zijn. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. jongen." „Ik wil je wel vertéllen," vervolgt de commissaris, „dat ik aanvankelijk weinig ingenomen was met je plan nen orrr de tweede man in te scha kelen. maar nu ik weet wie de twee de man is ga ik er volkomen mee ac- coord. Komen jullie Maandag hier op het bureau, dan kunnen we de zaken nog eens even bespreken. Overigens Tom, als je iets ontdekt, kom me dan onmiddellijk waarschuwen." Voldaan keert Tom naar huis te rug. Hij heeft een helper gekregen en wat voor een helper. Op John kun je bouwen, misschien zullen ze sa men iets' bereiken. In ieder geval kunnen twee meer dan één mompélt hij in de hall. „Dat staat te bezien," antwoord Salby. „Twee vrienden kunnen samen een heleboel bereiken, maar twee vijanden bereiken niets." „U heeft alweer gelijk," roept Tom lachend terug terwijl hjj de karrfler binnengaat. HOOFDSTUK 3 EEN BONDGENOOTSCHAP Het is Zaterdagavond en het re gent nog steeds. Wel niet zo hard meer en het begint er op te lijken, dat het weer de komende dagen zal gaan opknappen, maar voorlopig zit New York nog met de nattigheid. In de gezellige zaai van Toms club huis is' het bal in volle gang en John Valtermund werkt enthousiast met zijn band. De oorzaak van deze geest drift moet wellicht voor een deel ge zocht worden in het feit, dat Tom hem heeft voorbereid op een ver rassing. Wat er precies aan de hand is' weet John niet. maar als Tom zegt goed nieuws te hebben dan heeft hij dat ook zonder twijfel. En daarom dirigeert John Valtermund met veel Ethousiasme. Stilletjes werpt hij af en toe een blik op de klok om te kij ken of het al bijna twaalf uur ls.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6