k Amerika's enorme productie is gebaseerd op consumptie unstleven in Leiöen Leidse Jeugdparlement - met nieuwe voorzitter - over gemeentepolitiek „Het hemelbed' voor K. en O. RIJNSTREEK Leidse middenstanders tonen veel animo voor 2e Braderie JONGEREN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 GEEN EUROPESE BRIL Dr. w. Dijsselbloem sprak voor Leidse Arka „Men is geneigd Amerika met Furopese maten te meten. Dat bete kent practisch een veroordeling, want wie Amerika door 'n Europese bril bekijkt, zal zich aan alles erge ren, zal dit land ongenietbaar vin den. Wil men Amerika beoordelen, dan moet men Amerikaanse nor men aanleggen. Wie dat doet, /.al in dit ontzaglijke land zeer veel kunnen bewonderen". Aldus dr. W. Dijssel bloem, directeur van het Arka-bu- rcau. in zijn causerie voor de leden van de Alg. R.K. Ambtenarenvereni- ging\ afd. Leiden die hij gisteravond in Het Gulden Vlies hield naar aan leiding van de studiereis, die hij in het najaar van 1952 gedurende drie maanden door Amerika mankte. De eegrste indruk, die spr. van Amerika gekregen had, was over donderend. Het meest imponerend Is het technisch kunnen van dit volk, dat zijn kracht zoekt in opvoering van de productie tot 't hoogst denk bare. Toch is deze enorm hoge pro ductie in Amerika, dat geheel self supporting is. niet primair ingested op de productie van goederen, maar op de consumptie. Slechts 7 pet. van de totale productie wordt geëxpor teerd; de rest consumeert Amerika zelf. Deze productie bracht spr. in ver band met de levensstandaard die ty pisch Amerikaans is en die men even eens met andere maten moet meten dan in Europa. Bij ons zijn een goed salaris, een zekere rust na gedane arbeid en de sterk ontwikkelde wo ning cultuur bepalend voor de le vensstandaard. Bij een ontwikkelde Amerikaanse arbeider echter, die een goed loon verdient, kan met in huis geen schade aanrichten; het is er on gezellig en slecht gemeubileerd. Het familieleven is er totaal anders en speelt zich niet af in de beslotenheid van de woning. Wordt in Nederland de welstand gemeten naar de straat, het huis en de meubels, in Amerika ligft het criterium anders. De Ameri kaan, die in zekere welstand ver keert, veroorlooft zich veel van wat het leven veraangenaamt. Hij kleedt zich uitstekend, heeft een auto, koel kast en televisietoestel, doet veel aan sport, gaat vaak naar de bioscoop, drinkt graag een glas wiskey en per mitteert zich gezellige uitstapjes in het weekend, waarbij hij niet op .een paar dollars let. Ook de arbeider kan zich dit veroorloven, omdat hij met hard werken een behoorlijk loon ver dient en enorm veel produceert. De industriële producten van Ame rika zijn volgens Amerikaanse be grippen wel mooi, maar niet zó de gelijk, de ze jarenlang mee kunnen. Een Amerikaan koopt na twee jaar graag een nieuwe auto en draagt zijn costuum nooit langer dan een jaar. Dit alles is gebaseerd op de stelling: consumeren betekent produceren, produceren betekent welvaart! Dr. Dijsselbloem stelde zich de vraag of dit systeem ook in het ver drijven, waarvan de efficiency zoek is. Uitvoerig behandelde spr. de twee Amerikaanse vakbewegingen, waar in 2o van alle arbeiders georgani seerd is (in Nederland 42%). On danks het lage percentage zijn deze vakbewegingen toch uitermate in vloedrijk en machtig, omdat de ar beiders in de belangrijke industrieën (automobielen, rubber, metaal, mij nen) practisch allemaal georgani seerd zijn. De leiders zijn bijna my thische figuren en bijzonder demo cratisch kunnen de methoden van de vakbewegingen niet genoemd worden. Het begrip democratie heeft in Amerika trouwens een geheel an dere interpretatie dan in Nederland; het betekent er slechts vrijheid, zelfs de vrijheid om armoe te lijden! Ook over het universitaire leven weidde dr. Dijsselbloem uit. Hij had drie maanden gestudeerd aan de be roemde Harvard Universiteit van Cambridge (Boston), die een specia le cursus voor vakverenigingsleiders had opgezet. Zijn causerie werd door een he- BETER EN STUKKEN GOEDKOPER....!! VITRACI Marquisette, I Afgepaste Gordij- 90 t m. br., p. nitr nen90xl60c.ru. Tanaf 69 Ct vanaf 1,65 BEHANG Pracbt sortering uit partij- aanbiedingen r uit partij- er rol vanat 3 Ct OVERGORDIJNSTOP Nieuwste collectie, 120 c.m. breed per ineter vanct 1,99 DE KLEINE WINST Haarlemmerstr. 51 - Tel. 24958 Lid ran hot Financierings-lnetituut (Advertentie) vond iets te vertellen over de godsdienst in Amerika, die een strict pirvaat karakter draagt, zon der een stempel te drukken op het openbare leven. Over de gods dienst-beleving van de Amerikaan se katholieken had spr. bijzonder veel waardering. De bijeenkomst stond onder leiding van de vice-voorzitter, de heer E. Pley en werd muzikaal opgeluisterd door een ensemble onder leiding v. de heer W. Kriek. Medegedeeld werd, dat het bestuur 100.— had geschonken aan het Rampenfonds en dat het concept-huishoudelijk regle ment op Maandag, Dinsdag en Woens dag van 7 tot 9 uur bij de secretaris, laas niet groot aantal leden met Hooigracht ter inzage ligt. De leden bijzonder veel aandacht gevolgd en werden opgewekt de bijeenkomt na de pauze moest dr. Dijsselbloem I van de Pax Christi-beweging op 12 nog een aantal vragen beantwoor- Maart a.s. in het St. Antonius Club den, waarbij hij o.a. gelegenheid i huis bij te wonen. Do naam Jan dc Hartog wekt bij vele Nederlanders herinneringen op aan uren van spanning en ontspan ning, doorgebracht met het forse pro za van deze bij uitstik Nederlandse schrijver, die de Hollandse geest dikwijls zo zuiver wist te proeven en zo raak kon uitbeelden. Zijn frisse Hollands Glorie" zijn ondanks alle gerechtvaardigde bedenkingen sterke „Gods Geuzen" en zijn de buut in de vorm van een serie ge slaagde detective geschiedenissen hebben hem een vaste plaats in de Nederlandse boekenkost en in het Hollandse hart bezorgd. Wellicht met deze of soortgelijke gedachten zijn velen gisteravond naai de schouwburg getogen, om daar de door K. en O gearrangeerde opvoe ring bij te wonen van zijn toneel stuk „Het Hemelbed" dat onlangs via Amerika Nederland bereikt heeft. Wanneer het hen, zoals ons vergaan is, dan zijn zy teleurgesteld naar huis gegaan. Jan de Hartog schetst in zes bedrijven het huwelijksleven van een Voor de eerste maal in dit jaar kwam gisteravond het Leids Jeugd parlement dat op 10 Maart zijn eerste lustrum zal vieren in het Stadhuis bijeen ter bespreking van het onderwerp „Gemeentepolitiek". Alvorens tot deze bespreking werd overgegaan had de overdracht van 't voorzitterschap plaats door de heer J. G. Lamers aan dc heer J. A. M. van Zonneveld, oud-voorzitter der KVP-fractie. In zijn afscheidsrede merkte de heer Lamers o.m. op, dat de gedachte van'een jeugdparlement eigenlijk een doorbraak-gedaciite is' geweest, nl. een doorbraak van vol ledig isolement naar een interpoli tiële gesprek. Een van de positieve kanten van het jeugdparlement is, dat men elkaar rechtstreeks leert kennen, waardoor men waardering krijgt voor eikaars' politieke overtui ging en met meer vertrouwen zijn „tegenstanders" tegemoet treedt. Eén waarschuwing wilde de heer Lamers nog laten horen nl,., dat er mensen zyn, die té zwaar beladen zijn met functies. Hij vond dit een bezwaar voor het jeugdparlement. Spreiding van werkzaamheden dient te worden bevorderd. Met enige welgekozen woorden droeg hij daarna de voor- LEIDSE SMALFILM LIGA ZAG VIER FILMS VAN „EEN TIENTJE". Eerste prijs voor duo FormaDe Kier Het vorig jaar werd door het be stuur van de Leidse Smalfilm Liga een onderlinge wedstrijd uitge schreven onder de titel „Een tientje". Het bleek geen gemakkelijk onder werp. Er kwamen vier films binnen, die gisteravond in „In den Vergulden Turk" voor talryke leden werden I vertoond. Mededi gers waren de he- 1 ren Forma en De Kier, die samen de eerste prijs verwierven, een ver gulden medaille; de heer Pieëte, die de tweede prijs won cn de heren volksgezondheid; stimulering van de: Eduard en Schilperoord. sociale zorg en de uitoefening daar-J De film van dc heren De Kier en van; bevordering van de ontwikke ling van dc mens, door onderwijs enz.; de verdere ontplooiing van de mens, o.a. door vrijetijdsbesteding, cultuur, enz. Uit de volgende bespreking bleek een zeer eensgezinde mening Forma behandelde het onderwerp zeer geestig en ad rem. Zij verbeeld den de moeilijkheden van de scena rio-schrijver op wel zéér suggestieve wijze. De heer Pieëte maakte er een propaganda-filmpje voor het ram- nfonds van met pakkende opna- de gemeentelijke autonomie. Krach-» uit het noodgebied. De baby van tens zijn of haar politieke overtui ging liet ieder der fractie-afgevaar digden natuurlijk een eigen geluid horen met betrekking tot de ver schillende wensen, die soms de vorm aannamen van een verlanglijstje. De uitgebreidheid van het onderwerp en de "korte tijdsduur waarin dit moest worden behandeld, maakten het niet mogelijk diep op bepaalde kwesties in te gaan. Enkele onderdelen kon den slechts summier worden bespro ken. ue heer Eduard werd uitstekend ver filmd, maar het filmpje had even goed een andere titel kunnen dra gen. Tenslotte verloor dc heer Schil peroord zich bij l.et verfilmen in te veel details, die bovendien niets Ier zake deden. De bekroonde film was een 8 rn.m. Na de pauze werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over technische kwesties. De leiding van de avond berustte bij voorzittér Herman Klei- brink. echtpaar, dat niet door zware ram pen geteisterd wordt, noch de klip pen van het menselyk leven volledig omzeilt. Vrijpostig is de schrijver binnen gedrongen in de intieme sfeer van het huwelijksleven van zijn geesteskinderen en alhoewel we enige vrijmoedigheid van Jan de Hartog ge wend zijn, verwaenten we daarnaast een grote dosis originaliteit met een een hoeveelheid originaliteit met een maken tot een creatie, welke de grootste nurks een glimlach van ver tedering en levenslielde op het ge laat tovert. Hierin zijr we teleurge steld en daardoor werd de vrijmoe digheid banaal. De schrijver heeft meerdere malen zijp toevlucht ge nomen tot vrij goedkope toneeltrucs een man-in-onderbi oek op het to neel kan altijd wel op'n lachsalvo re kenen waar hij o. i? slechts bij de aanvang van het vierde bedrijf even bovenuit gekomen is. Kunnen wij dus over het stuk niet bijster enthousiast zijn, grote bewon dering hebben we voor de wijze, waarop twee van de betere krachten van het Rotterdams Toneel, Ko van Dijk en Lily Bouwmeester, dit matige stuk ten tonele gebracht hebben. Daar het spel zich geheel afspeelt in de slaapkamer van de echtgenoten, wa ren de twee hoofdrollen tevens de twee enige rollen. De zware taak om met dit niet sterke stuk een zaal enkele uren in practisch alleen dia loogvorm te amuseren, hebben deze klasse-speelster en -speler op lof waardige wyze vervuld. HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOORDELIJKE WIND. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind. Iets minder koude nacht, morgenmiddag over het algemeen iets lagere tempera turen dan vandaag. 28 Febr.: zon Op 7.29 en onder 18.17; maan op 18.17 cn onder 7.11 uur. Het LO&e'i in Swio-fut De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI. C. OSLO regen 1 STOCHOLM motregen 1 KOPENHAGEN mist —0 LONDEN mist 1 AMSTERDAM mist —1 BRUSSEL mist 1 PARIJS mist —0 BORDEAUX mist 3 NICE onbewolkt 7 BERLIJN onbewolkt 1 FRANKFORT onbewolkt —0 ZURICH mist —3 zittershamer over aan de heer Van armde Europa toegepast kon wor- Zonneveld, die reecis' zoveel good- den en meende een bevestigend ant- win heeft gekweekt voor het jeu d. woord te mogen geven, omdat Europa parlement, met name als voorzitter Contact van^Ektropa. SXd.S» i "V h" loosheid, die in Europa steeds meer m.eer of. .f111*" de kop gaat opsteken, niet haar oor- n .efn vormingsinstituut, zaak in een gedeeltelijke ondercon- j ^fr"\allen zlch terpen op een aan- sumptie? Door de consumptie te ver- i fffZ1<J daarin verdie- hogen kan een ketting-reactie teweeg j pe.n ®n trachten door te dringen, gebracht worden, die de Europese! zel °e ,®er Lamers hartelijk dank welvaart verhogen zal. i ^arnans leden voor de voortrel- Overigens wide dr Dijsselbloem fellJke wlJze waarop deze vergaderm- i (Koninginnedag. 5 Mei-viering, ju- niet de indruk wekken dat het in Sen heeft gelèid en voor al het goe. i bileum Openbaar Slachthuis, ter ge- Amerika allemaal botertje bij de de' dat hÜ in de afgelopen periode j legeneheid waarvan een slagersten- voor het- jeugdparlement heeft daan. Enquête over de datum Het Actie-comité „Leiden leeft" cussie werd gehouden, gingen er de- had gisteravond in „Den Burcht" een ze avond stemmen op om naar een vergadering belegd, waarop de plan- andere plaats uit te zien. Genoemd nen tot het houden van een Braderie werden o.a. het Van der Werffpark. zijn besproken. Deze bijeenkomst,met Doezastraat en Steenschuur. het die druk bezocht was, stond onder Levendaal en de omgeving van de leiding van dc voorzitter van dit co-: Pieterskerk en Gerecht. De gedachte mité, wethouder D. van der Kwaak,werd geopperd om ook nog een ge- die in zijn openingswoord de sug-jbouw als tentoonstellingsruimte in gestie deed om naast een Braderie ook een lichtweek te houden, b.v. rond de 3 Octoberfeesten De bra derie zou dan eind April begin Mei boom is. Men moet voorzichtig zijn en niet. alle Amerikaanse industrieën willen zien als proto-typen van mo derne industrialisatie. Er zyn prach tige voorbeelden te vinden van voor tref lelijke gemechaniseerde bedrij ven. waarin het vuile en zware werk tot een minimum is gereduceerd, maar men vindt in Amerika ook be- Journaal Nadat vorig jaar de eerste cursus van de leiderstraining was afgeslo ten, heeft het bestuur van de Katho lieke Vereniging voor Volksdans en Volkszang besloten ook een vervolg cursus de z.g. B-cursus, in Leiden te houden. De eerste les begint op Zondag 8 Maart a,s. Onder goede lei ding van de K.J.J.-instructeurs zul len de toekomstige volksdansleiders- (sters) een degelijke en verantwoor de training krijgen, zodat na beëin diging van de hierop volgende C- cursus een diploma kan worden uit gereikt aan hen, die alleszins capa bel zijn om jongeren-groepen op het gebied van de volksdans te leiden. Enigszins gevorderde volksdansers kunnen (ook indien zij geen A-cur sus volgden) aan deze B-cursus deel nemen. Indien U met mj) van me ning bent, dat een goede vrije-tyds- besteding zeer veel kan betekenen in het leven van de moderne jonge mensen, dan moet U als gevorderde volksdanser er eens ernstig over denken of datgene, wat Uw vrije tijd zo goed en prettig heeft gemaakt, niet waard is doorgegeven te wor den aan jongeren. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door ondergetekende PAULA KELLENAERS, Secr.esse K.J.J. Leiderstraining Stadhouderslaan, 4, Zoeter- woude, post Leiderdorp. Contact met de V.VJ). Uit de mededelingen bleek, dat contact is verkregen met de V.V.D., die mr. J. Drijber als contactman voor de P.J.C.R. heeft aangewezen. Plannen zijn er verder voor een stads- forum, gezamenlijke propaganda en een burgerdag voor de nieuwe kies gerechtigden. De heer Van Zonneveld leidde daar na het onderwerp in. Het uitgangs punt van de gemeentepolitiek moet zijn: het dienen van het algemeen welzijn, uiteraard in beperkter om vang dan die van het land. Naast de door de Grondwet opgelegde taken blijven er voor de gemeentebesturen nog voldoende taken over. Deze taken zijn o.a. het bevorderen van de werklegenheid, b.v. door aan trekking van industrieën; de zorg voor de huisvesting; de bevordering van de lichamelijke en geestelijke KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". De radioactie „Hond in de pot" heeft over het gehele land de aan dacht gevestigd op de voortreffelijke diensten, die geleidehonden aan de blinden bewijzen. Op uitnodiging van de Kynologen- vereniging „Rijnland" heeft daarover de heer C. A. Kruis gisteravond in de bovenzaal van .Zomerzorg" het een en ander verteld, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de combina tie blindehond het meest geslaagd zal zijn, wanneer niet alleen de hond een gedegen opleiding heeft ontvangen, doch wanneer ook de blinde geleerd heeft op welke wijze hij van zijn dier het meeste profijt kan trekken en op welke wijze hij zijn trouwe leidsman moet behandelen. Na de pauze vertoonde de secre taris, de heer G Smits, enkele door hemzelf opgenomen films, .o.a. van de clubmatch te Wassenaar en van een internationale tentoonstelling te Zürich. De voorzitter, dr ïr P. C. Lin- denbergh, sprak een inleidend en van den Berg, wedn., toonstelling wordt gehouden) kun nen vallen. Dit voorstel, in discussie gebracht, ontlokte tal van meningen Enerzijds voelde men wel iets voor deze ge dachte, anderzijds prefereerde men de maand September. Besloten werd om onder de deelnemers van het vo- ri£ jaar een enquête te houden. Ter wijl de Leidse Middenstandscentrale deze enquête zal uitschrijven onder de georganiseerde middenstanders, zal het Actie-comité dit doen onder de ongeorganiseerden. Ofschoon de plaats van het Brade rie-terrein nog even buiten de dis een dankend slotwoord. Burgerlijke Stand Geboren: Frits Willem Herman, z. v. W. J. van Berge Henegouwe en G. Lammers; Johan Willem Cornelis z. v. J. van der Werff en D. Lelij; Delia, d. V. A. Ie Febre en D. Gijsman; Hendrina Everdina Cornelia, d. v. G. Hogewoning en H. W. A. Budding; Jos, z. v. A. Stigter en C. A. Stijgers; Jeanne Maria Émerertiana Theresia, d. v. M. J. M. A. Geijer en J. M. B. Simonis; Arie, z. v. Z. Kruijswijk en A. C. van Dijk; Lucas Jacobus Fran- ciscus, z. v. Q. J. Kouwenhoven en J. M. van der Bijl; Quirinus Johan nes Bartholomeus. z. v. Q J. Kou wenhoven en J. M. van der Bijl. Ondertrouwd: N. D. Verhoef en M. de Vlieger; J. Philippo en G. Kuij- venhoven; C. P. Sjardijn en G. Gijs man; J. Nagtegaal en J. Kranenburg; G. Burgwal en J. Spierenburg. W. J. Koree en C. Devilee. J. W P. van Zijp en J. Th. Koree; H. Guldemond en A. H. Schipper; J. P. van den Haak en M. Arnoldus; G. Lagerman en C. van der Zeeuw; N. Bourgeois en H. Gips. Gehuwd: J. J. van der Veen en M. M. Krispijn; G. L. Mens Fiers Sme ding en E Timmers. Overleden: M. Dekkers, huisvr. van Van de Groep, 62 jaar; G. M. Wijnen, huisvr. van Kluts, 41 jaar; J. C. E. den Hollander, dochter, 13 jaar; N. 71 jaar; H. richten. Zou de Braderie even tueel in de omgeving van de Pieters kerk worden gehouden, dan zou dit b.v. het Gravensteen kunnen zyn. Hoewel men niet onsympathiek stond tegenover de gedachte van een lichtweek, kon men deze avond niet tot een concreet plan komen. Met uitzondering van de kwestie van de datum, was de anima onder de aan wezigen tot het wederom organise ren van een Braderie groot. ALPHEN AAN DEN RIJN Oplichters in actie bij caféhouders Dezer dagen vervoegde zich bij een caféhouder in de Wilhelminalaan te Alphen een tweetal keurig geklede heren, die voorgaven een wens-radio- gramofoon te willen plaatsen. Toe stellen, waar inen een dubbeltje in doet, op de knop drukt en vervolgens de gewenste plaat krijgt. Direct waarschuwde de caféhou der de politie en gaf het autonummer op. Uit het onderzoek is reeds geble ken, dat het tweetal oplichters Ha genaars zfin en dat zij zowel in Gou da als in Rotterdam bij tal van café houders hun slag geslagen hebben. Men zij dus gewaarschuwd. Surseance van betaling voor Avifauna? Voor de civiele kamer van dc Am sterdamse Rechtbank is vanmogen in raadkamer de crediteurenvergadering in de surséance van betaling voor Avifauna gehouden. De beraadslagin gen gingen over de definitieve verle ning van de reeds op 24 November jl. bij beschikking van de rechtbank verleende voorlopige surséance van betaling. De toen benoemde bewind voerders, mr. C. D. van Vliet en mr. A. T. E. Kastein, hebben vanmorgen de rechtbank het advies uitgebracht de definitieve surséance van betaling voor V/2 jaar te verlenen, ingaande 24 November jl. De rechtbank zal haar beslissing Maandagmorgen a.s. om 11.30 uur be kend maken. Naar mr. van Vliet na afloop van de vergadering mededeelde, hebben de bewindvoerders de verwachting, dat in de komende 3 jaar nagenoeg de gehele schuld van 750.000 aan de crediteuren kan worden voldaan, mits men hun ten aanzien van het beleid de vrye hand laat. Ter zitting was vanmorgen de burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Witschey, aanwezig. Deze be toogde, dat B. en W. van Alphen op het standpunt staan, dat zij meer zeggenschap in het bedryf moeten krijgen. De bewindvoerders hebben vastge steld, dat in de 3 jaar van zijn bestaan bet vogelpark 9G5.000 verlies heeft geleden. „Bij de directie en de ver antwoordelijke personeelsleden be stond geen enkel bedrijfs-economlsch inzicht", zo vermeldt het advies on der meer, „zodat het geld met han den vol op onverantwoordelijke wij ze werd uitgegeven". De bewindvoerders hebben voorts in hun advies vastgelegd, dat zij het als een nationaal belang voor Neder land beschouwen, wanneer Avifauna als vogelpark kan blijven worden geëxploteerd. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP i K.A.B. De jaarvergadering van de K.A.B. werd dit jaar voorafgegaan door een kort Lof in de parochie kerk. Het verslag van de finantiën werd uitgebracht door de heer Straathof en gaf aan inkomsten 1524.28 en aan uitgaven 1449.17; ccn batig saldo van ƒ75.11. Namens de kascommissie werd door de heer Bakker medege deeld dat alles in orde bevonden was. Voor Herwonnen Levenskracht was on-tvangen ƒ941.25 en uitgegeven ƒ923.55 met een batig saldo van 17.70. Volgens het commissielid, de heer Onderwater, was de opbrengst van de thermometcr-actie ton bate van het Kan. v. Schaikfonds voor 1952 ƒ281.20. Besloten werd in het ver volg tijdens de vergadering een over zicht van dc finantiën aan de leden ter beschikking te stellen. Als nieuw lid van de kascommissie werd aangewezen de heer M. Pauli- des uit Leiderdorp. De heren P. Goddijn, P. van der Ven en F. Zandbergen werden bij enkele candidaatstelling als bestuurs lid herkozen, terwij! de heer Goddijn met bijna alg. stemmen werd herko zen als voorz. De voorz. gaf achtereenvolgens een verslag van de gehouden Bonds raadsvergadering en van de gehou den bespreking met rector Stcijn te 's-Gravenhage over de mogelijkheden om te komen tot een afd. voor Ge zinszorg. Hieruit bleek, dat de meest wenselijke organisatie was dc vor ming van een stichting, waarbij alle mogelijke organisaties kunnen mede werken cn waarbij werd aanbevolen een zo groot mogelijke kring te vor men. Voor het t houden feest van de arbeid werden enkele plannen ontwikkeld, waar jij vooral door de voorz. de nadruk werd gelegd op dc beorfening van de huisvlijt voor de komende tentoonstelling, waarbij ge dacht werd een afzonderlijke groep voor de kinderen. Kortekaas, man, 54 jaar. Vrijdag 27 Februari. Gistermorgen is de 35-jarige lood gieter J. H. de B., wonend in het Duinhof, terwijl hij aan de achter zijde van een percel aan de Van Limurg Stirumstraat bezig was een dakgoot te verwijderen, van vier meter hoogte gevallen. Gelukkig werd zijn val gebroken door een waslijn, maar kwam hij met z'n hoofd nog lelijk terecht op een stapeltje ste nen. Met een schedelbasisfractuur werd de man in zorgwekkende toe stand door de E.H.D. naar het Acad Ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk. Morgenmiddag om twee uur zal in de Burgerzaal van het Leidse Stad huis de wervingsactie voor de Orga nisatie Bescherming Bevolking in de A-kring Leiden (waartoe ook Oegst- geest behoort) geopend worden. Het hoofd van de B.B., de heer S. W. Ha- gedoorn, zal een inleiding houden over „De wykhcofden in de B.B -or ganisatie", waarna de wjjkhoofden geïnstalleerd worden. De betekenis van de B.B. zal daarna door mr. Ti- lenius Kruythoff uiteengezet worden. Deze bijeenkomst wordt geopend door de burgemeester van Leiden en i gesloten door de burgemeester van I Maart. hetgeen de broederlijke samenwerking tassen deze buur-ge- meenten treffende symboliseert! De leden van het R.K. Operette- koor „Sint „Caecilia" worden herin nert aan de eerste repetitie voor de nieuwe lyrische opera in drie bedrij- van „De vissers van Catanië" van de componist Aimé Maillart, heden avond in de gym.zaal Krauwelstecg (Hogewoerd). Niet alleen de oud-le den worden verwacht, maar ook nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Maandag a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer A. Kukler in dienst trad by de N.V. Wernink's Kalkfabrieken te Leiden. Al spoedig werd hij in de buitendienst geplaatst en in 1947 zag hij zijn activiteiten beloond met de benoeming tot pro curatiehouder. Dit jubileum zal in het bedrijf niet onopgemerkt voorbij gaan en 's middags is er van 3 tot 5 uur gelegenheid om de jubilaris thuis geluk tc wensen. In de tijdschriftenzaal van de Universiteitsbibliotheek te Leiden wordt a.s. Dinsdag om 12 uur een tentoonstelling geopend van originele tekeningen van planten van mej. B. Bake en anderen, uit het bezit van de Universiteitsbibliotheek en het Rijksherbarium te Leiden. De ten toonstelling zal dagelijks van half tien tot half zes te bezichtigen zijn (Zaterdag tot 5 uur). Sluiting 16 STADSKOK. De 43-jarigv. pater Nicolaas Boots O.Carm., assistent te Ravcn- stcin, is op dc Groesbeekseweg te Nij megen op zijn bromfiets door een auto aangereden. Hij werd dodelijk gewond. marktberichten LEIDEN, 27 Febr Vee. Aange voerd: 6 stieren, 75 melkkoeien, 135 vette koeien, 239 varekoeien, 8 vette kalveren, 412 nuchtere kalveren, zfa vette schapen 663 vette lammeren, 19 zuiglammeren 36 varkens (zeugen). 4 paarden en 12 geiten Totaal 1809 stuks. Fokstieren 3<0—500. melk koeien 900—1200, vete koeien 850 —1150 per stuk per kg schoon ge wicht 2.20—2.95, varekoeien 550 850 vaarzen 600—940, pinden 225525, vette kalveren 200 350 per stuk per kg. levend gewicht 2,002,69 nuchtere slachtkalveren 3040 per ~>tuk, per kg. levend ge wicht 0.800.90; vette schapen 100125, vette lammeren 8090, paarden f 800- -1050 en geiten 1530 per stuk. Handel: melk-, vette, vaar- koeien, vaarze en pinken vry goed, vette en nuchtere ka'veren slepend; schapen en lammeren kalm; paarden en geiten matig. Kaas. Aanvoer 13 partijen. Prijzen Golde kaas extra kwaliteit 2,36. Ie kwal 2,29—2,32, 2e kwal. 2.24—2.28 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3