maar nu MINISTER BEYEN OVER DE TOL-UNIE De zaak der ontvoerde jongetjes Zou het er van komen 1 C 65*400.000 guld en Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12825 De Grondwet is er al, Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. felefoontjes 1 1.50 PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. |"\AAGS voor de nationale ramp is de partijraad van de K.V.P. bij een geweest. Op enke kwesties, die daar zijn besproken, willen wij nog graag eens terugomen. Daar is na melijk een tweetal vraagstukken aan de- orde gekomen, dié voor de partij organisatie en voor een goede sa menstelling van de katholieke Twee de Kamerfractie van groot gewicht zijn, al heeft de partijraad bij die gelegenheid dan ook geeh beslissin gen genomen, die voor directe uit voering vatbaar'zijn. In de eerste pxaats is, in grote lij nen, een voorstel van het partij oe- stuur behandeld, dat beoogt de sa menstelling en de werkwijze van de partijraad zelf grondig te herzien. Men is in de partij niet tevreden over de gang van zaken in de ver gaderingen van haar hoogste orgaan. Op deze bijeenkomsten werd tot nu toe alle aandacht besteed aan onder werpen van organisatorische aard, maar daardoor bleef er onvoldoende gelegenheid over om uitvoerig van gedachten te wisselen over de eigen lijke politieke vraagstukken. Voor een politieke partij inderdaad een ongewenste toestand. Ook al omdat mpde daardoor het beleid van de ka tholieke Tweede Kamerfractie onvol doende kon gaan spreken voor de partij-leden. Uitgaande van deze onderschei ding der onderwerpen, is nu voorge steld de partijraad te splitsen in een bestuursraad, die zich zal moeten be zig houden met organisatorische za ken zoals reglementen en begroting, en daarnaast een partijraad voor de politieke problemen. De bestuursraad zou dan omvatten de leden van het partijbestuur, de af gevaardigden uit de kringen en de jongeren., in de nieuwe partijraad zouden naast deze leden van de be stuursraad nog dertig personen uit het maatschappelijk leven zitting heb ben als stemgerechtigde leden en bo vendien, evenals tot dusver, de K.V .P.-Kamerleden als adviserende le den. Twee organen dus, die ieder op hun eigen terrein het hoogste gezag zullen vormen in de partij. Dit voorstel, dat zoals gezegd in algemene lijnen aan de partijraad is voorgelegd, is wij zouden haast zeggen uiteraard met instemming ontvangen, omdat het ongetwijfeld aan de genoemde bezwaren tegen de oude partijraad een stuk tegemoet zal komen. Minder eenstemmig was de verga dering over het bestuursvoorstel om df dertig landelijke figuren van de partijraad door het partijbestuur te doen benoemen. Hierin zagen sommi ge sprekers een te grote invloed van het centrale gezag; zij gaven de voor keur aan meer decentralisatie bij deze benoeming. Huns inziens zou deze beter kunnen geschieden b.v. door de nieuwe bestuursraad, waarin de 18 kringen der partij naar ver houding van hun ledental verte genwoordigd zullen zijn. Nu is het naar onze mening wel vzodat deel neming van onderop aan het partij - werk gunstig is en daarom zoveel mogelijk moet worden bevorderd, maar daarbij verlieze men één ding niet uit het oog. Waar het gaat om het algemeen belang is een vrucht bare wisselwerking tussen het cen trale en het regionale element in de partij onmisbaar. Het eerste mag daarbij niet ih de minderheid zijn. Het centrale partijbestuur nu, waar in overigens ook nog van elke regio nale kring een vertegenwoordiger zitting heeft, zal bij benoemingen als die van „de dertig" juist door zijn ruim overzicht over het geheel, een belangrijke rol kunnen spelen; naast de kringen, die hun vertegenwoordi gers rechtstre. ks naar de partijraad zenden. Hoewel geen levenskwestie achten wij het voorstel van het be stuur toch heel wel aanvaardbaar. Een boven-nationaal gezag noodzakelijk Nederland gelooft niet in een politieke eenheid van de West-Europese lan den zonder dat die landen ook economisch een eenheid vormen, dat wil zeg gen hun douane-barrières slechten en hun economisch beleid onder een boven-nationaal gezag stellen. Dat standpunt heeft mr J W Beyen, minis ter van buitenlandse zaken, gisteren uiteengezet op een persconferentie in de Nederlandse ambassade te Rome. Hij had zijn plan voor een economische Europese gemeenschap twee dagen tevoren aan zijn collega's van Frankrijk, ïvalië, West-Duitsland, België en Luxemburg voorgelegd, die het „in begin sel" hadden goedgekeurd. Deskundigen van de zes regeringen zullen het plan nu nader uitwerken. DE LES DER ERVARING. De ervaring heeft geleerd, aldus minister Beyen, dat de gewone in ternationale organisaties niet in staat zijn om die mate van economische eenheid te scheppen, waaraan Euro- Beyen, de gevolgen van economische eenwording alleen worden gedragen door een boven-nationaal gezag, dat de belichaming zal zijn van een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid. Het zal dus nodig zijn, dat de lan- pa behoefte heeft. „De enige manier j den, die tot de economische gemeen- is via een boven-nationaal gezag, dat schap toetreden, een deel van hun verantwoordelijk zal zijn voor hetsouvereiniteit overdragen aan een boven-nationaal gezag, uitgerust met eigen bevoegdheden en verantwoor delijkheden op economisch gebied. Bij die economische eenwording rijst de vraag, of zij alle sectoren van gebied van West-Europa in zijn ge heel." Daarom voorziet het Neder landse plan in een dergelijk gezags orgaan, waarvan het werk niet zou kunnen worden verlamd door het veto van een der leden. Minister Beyen had op de minis tersconferentie als eerste stap.voor gesteld een geleidelijke verlaging van de douanetarieven. Terzelfder- I tijd zou men een fonds moeten stich ten tot het opvangen van de eerste slagen, welke de vrije goederenbe weging aan beschern de industrieën zou toebrengen. Tot dusver had men het altijd aan de respectieve regerin- I Frankrijk lelaten om die stoten op te 9 Jhet economische leven tegelijk zou moeten bestrijken of dat sector na sector zou moeten worden aangevat. Namens de Nederlandse regering gaf minister Beyen te kennen, dat het eerste de meest verkieslijke methode zou zijn, „omdat de terugslagen van de eenwording niet tot de afzonder lijke sectoren beperkt zouden blij ven." Toch zou men geleidelijk te werk moeten gaan en daarom gelo ven wij, aldus minister Beyen, dat het beste zou zijn geleidelijk een douane unie tot stand te brengen, welke in de loop van de tijd alle handelsbe lemmeringen zal doen verdwijnen. Op de conferentie had minister Beyen tegenover zijn collega-minis- orden al kracht bijgezet door er op te wijzen, dat Eu.'opa „kwetsbaar is voor economische cri ses'. Indien wij ons dus niet geza menlijk voorbereiden om daaraan het hoofd te bieder, zal het resul taat zijn een politiek van „iedereen voor zichzeif". Dat zou al onze po gingen tot herstel ij del maken. Ne derland zou gaarne effectief bijdra gen tot verwerkelijking van een Europese politieke gemeenschap, maar naar de mening van de Neder landse regering is het daarbij on voorwaardelijk nrdig, aldus minister Beyen, om aan lie politieke gemeen schap welomschreven bevoegdheden te geven. Daartoe behoort ongetwij feld de vorming van een gemeen schappelijke markt. KONINKLIJK PAAR IN LONDEN gen overgelaten om die vangen, maar juist de beschermende maatregelen, welke daarvan het ge volg waren geweest, hadden onover komelijke moeilijkheden geschapen Daarom kunnen, aldus minister Met voldoening heeft men in Rus sische diplomatieke kringen kennis genomen van de verklaring van pre sident Eisenhower dat hij, onver- schillir waar en onverschillig wan neer, bereid is om een persoonlijk onderhoud te hebben met maarschalk Stalin. De Russische kranten hebben de verklaring van Eisenhower tot dusver nog niet opgenomen. In Washington heeft minister Dul les erop gewezen, dat er geer sprake is van enige voorbereiding voor een onderhoud tussen Eisenhower en Sta lin. „Tenslotte heeft de president niets anders gezegd dan dat hij op ze kere voorwaarden bereid is Stalin te ontmoeten". De Britse politici zowel als de Britse kranten besteden veel aan dacht aan de verklaring van de Ame rikaanse president, maar in het alge meen blijft men bij hetgeen premier Churchill nog slechts veertien dagen geleden heeft gezegd: Het is niet waarschijnlijk dat een persoonlijke ontmoeting tussen de staatshoofden onder de huidige om standigheden zou leiden tot vermin dering van de spanning in de wereld. In regeringskringen te Londen ge voelt men niet veel voor een bijeen komst van de Grote Vier. Immers, wanneer een dergelijke bijeenkomst zou mislukken, zou dat gemakkelijk kunnen leiden tot verheviging van de spanning. In Frankrijk staat men wat minder koel tegenover een eventuele bij eenkomst van de Grote Vier. Maar •dan zou van te voren moeten vast staan, dat -r enig resultaat zou wor den bereikt. fanatisme spreekt. De stelling van bemoeit zich ermee De zaak van de ontvoerde Joodse Finaly houdt nu zelfs de hoogste in stanties in Frankrijk bezig. Verte genwoordigers van kardinaal Gerlier en van de operrabijn van Frankrijk hadden gistermiddag op het ministe rie van justitie een onderhoud met minister Martinaud-Déplat. Er werd overeengekomen dat het beste was de twee ontvoerde Joodse jongetjes, zo Spanje ze uitlevert, tijdelijk aan een Franse neutrale organisatie toe te vertrouwen. De uitspraak van het hof van cas^ satie, waarbij de katholieke pleeg moeder Antoinette Brun in beroep gegaan is, zou hun uiteindelijke toe komst moeten bepalen. Van zijn kant beloofde kardinaal Gerlier 'n beroep op de Spaanse geestelijkheid te doen om bij de opsporing van de jongens behulpzaam te zijn. Want in Spanje schijnt het spel voortgezet te worden: zodra de jongens ergens ontdekt zijn worden ze naar een ander internaat overgebracht. In het debat over deze zaak hebben zich zeer illustere persoonlijkheden gemengd. In de Figiro wijdde Fran- Qois Mauriac al twee hoofdartikelen aan de Finaly's de katholieke pu blicist wil de jongens zelf over hun toekomst laten besilisSen terwijl Maurice Gargon eveneens lid van de Académie Frangaise en advocaat van de familie Finaly, van kinderroof en*} voorspellingen te wagen, over het Mauriac heeft aan kracht gewonnen sinds" bekend geworden is, dat Ro bert en Gerard Finaly niet naar Isra ël willen. „Wij zijn katholiek en wensen het te blijven," zouden zij gezegd hebben. Door deze affaire is intussen wéér een Franse provincie in beroering gebracht. Nauwelijks een week, na dat de Elzas' zijn bevolking naar aan leiding van het drama van Oradour (met succes) in het harnas riep, wor den nu in het Baskenland affiches aangenlakt, die de oyerheid als ge vaarlijk voor de openbare rust moet laten verwijderen. Men eiste de in vrijheidstelling van de vier BasTcisehe nriesters, die bij de ontvoering der jongens betrokken geweest zijn. Er is vandaag bij premier René Mayer aan gedrongen op snelle maatregelen om een gcdsdien-drel in het Baslkenland te voorkomen. Reorganisatie in Oost-Duitsland Het Russische hoofdkwartier in Oost-Duitsland is'grondig gereorgani seerd. Sinds vorig jaar October zijn er 20 hooggeplaatste Sowj et-officie ren aan toegevoegd van wie gene raal Sjtemenko, de voormalige staf chef van het rode leger de voornaam ste is. Geallieerde diplomaten in Berlijn durven zich niet aan definitieve doel dezer reorganisatie. Er zijn vier 11. M. Koningin Juliana cn Prins Bernhard zijn gistermorgen op het mili taire vliegveld Hendon geland. Wegens de mist kon het toestel niet landen op Londen Airport. De Prins zette de machine zelf aan de grond. Bij aan komst werd het Koninklijk Paar begroet door de Nederlandse ambassadeur in Engeland, Mr. D. U. Stikker. TELEFOTO. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben gisteren een bezoek van zes uur aan Londen gebracht. Zij hebben het noenmaal, in gezelschap van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, in hst paleis van Buckingham gebruikt, 's Middags be zocht het Nederlandse koninklijke paar te Londen een tentoonstelling van Nederlandse schilderijen. Het officiële doel van het bezoek was koningin Elizabeth te danken voor de hulp, die Groot-Brittannië Nederland bij de overstromingsramp geboden heeft. De koningin droeg een donkere driekwart bontmantel en de prins was in donkerblauw costuum met 'n witte bloem in het knoopsgat. Tijdens de thee bij ambassadeur Stikker ontving de koningin nog de „meester" van het „timmermansgil de" Cuthbert Ackroyd en de secre taris H. C. Osborne. Dit oude gilde heeft historische relaties met Neder land en volgens oorspronkelijk plan had men Woensdag een plechtigheid willen houden om de koningin, tot erer-lid van het gilde te benoemen. Het bezoek moest echter tengevolge mogelijkheden menen zij: 1. Rusland is bezig in Oost-Duits land een staf op te bouwen voor de coördinatie van alle Oos't-europese legers, te vergelijken met generaal Ridgway's NATO-hoofdkwartier Parijs. 2. Een staf van het Sowjet-leger za] de training en uitrusting van het Oostduitse leger ter hand nemen. 3. De Russische bevelhebber Oost-Duitsland generaal Tsjoeikov krijgt, met velen van zijn officieren, een andere functie. 4. De reorganisatie is de eerste stap naar de splitsing van de Rus sische bezetting in een civiele en een militaire afdeling, zoals de gealli eerden in West-Duitsland reeds' lang geleden hebben uitgevoerd. Rumoer om „interview" bedaard Belgische regering kreeg vertrouwensvotum Fen nieuw debat in de Belgische Kamer over de publicaties in het Parijse dagblad „France Soir" en de verklaring die minister-president Van Houtte naar aanleiding daarvan Dinsdag aflegde, is gisteren geëindigd met een motie van vertrouwen in de regering. Het debat was uitgelokt door de socialisten. De motie werd aangenomen met 107 tegen 95 stemmen. De ka tholieken stemden yoor, de socialisten, liberalen en communisten tegen. De ogenschijnlijke tegenspraak tussen de verklaring van de Belgische minister- pi esident en de daarop volgende foto-publicaties in het Parijse dagblad heeft dus niet geleid tot de in België een ogenblik gevreesde en door de so cialisten blijkbaar verlangde val van het kabinet-Van Houtte. NIEUWE PERSCHEF. Gisteravond werd bekend ge maakt, dat een juridisch adviseur van koning Boudewiin, Jacques Pee mans, benoemd is tot perschef van het Koninklijk Huis. Er is de laatste dagen van verschillende kinten aangedrongen aan het Hof een voor lichtingsbureau te verbinden, dat moet waken tegen onjuiste publica ties over de Koninklijke Familie. Spaak leidde de aanval, die hij uit drukkelijk richtte tegen de minister president zelf. Hij verweet van Houtte het uiten van een aantal dub belzinnigheden, die niet toestaan te beweren, dat de minister-president voor 100 procent de waarheid heeft gesproken. Van Houtte antwoordde, dat hij niet twijfelde aan de goede trouw van de verslaggever van de „France Soir", maar dat deze in feite de vorm van een interview had, ter wijl de koning geen interview heeft toegestaan. De erslaggever, André Costes, had een artikel geschreven, dat niets anders was dan een on schuldige reportage. Nadat dit arti kel door een adjudant van koning Boudewijn was gecorrigeerd en Cos tes nog een kort gesprek had gehad met de vorst, had hij een inleiding geschreven die zijn reportage de vorm van een interview gaf. Zo ge zien betekenden .Ie foto's in France Soir" geen weerlegging van de ver klaring, welke de minister-president Dinsdag aflegde. De krachtsinspanning in het getroffen gebied is op vele plaatsen al ondubbelzinnig merkbaar: wegen en akkers vallen droog, waarna onmiddellijk met het voorlopig herstel wordt begonnen. Ten Westen van Steenbergen in West-Brabant maakte onze fotograaf deze luchtopn ame van een boomgaard, welke na het droogvallen wordt bespoten om de schadelijke invloed van het zoute water zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. LUCHTOPNAMF A.N.P.-FOTO. van de watersnoodramp worden uit gesteld. De koningin zeide haar gas ten, dat zij later nogmaals naar Lon den zou komen onr het erelidmaat schap te ontvangen. Het koninklijke paar maakte de heen- en terugreis in een door prins Bernhard zelf bestuurd vliegtuig. Het toestel zou Donderdagochtend aan vankelijk op het vliegveld van Northolt zijn geland. Daar er een dikke mist hing. werd het doorgezon den naar de basis van de Britse lucht macht te Hendon, waar prins Bern hard zijn toestel op feilloze wijze aan de grond wist te zetten. Bij het vertrek was het omgekeerd. Nu begon het vliegveld van Hendon meer en meer onder de mist te ko men. Prins Bernhard steeg daarom van Hendon op, om op het vliegveld Northolt te landen, waar hij door koningin Juliana werd opgewacht. Gisteren, in de vooravond, is het toe stel te Soesterberg geland. Grondwet voor Klein Europa Het ontwerp van een grondwet voor „Klein Europa" is gisteravond te Parijs voltooid. De grondwetscommis sie van de Assemblée ad hoe heeft een grondwet opgesteld van 113 ar tikelen. die volgende week te Straats burg ingediend zal worden. Het ontwerp werd aangenomen met 21 stemmen tegen één, bij vier onthoudingen. De Franse socialisten leider Guy Mollet was een der ont houders. De voornaamste punten van het ontwerp zijn: 1) Er zal een Volkskamer komen, gekozen voor een periode van vijf jaar bij algemeen kiesrecht door de bevolking van Frankrijk, Italië, West- Duitsland, de drie Beneluxlanden en het Saargebied. Frankrijk zal in deze kamer 70 zetels krijgen, Duitsland 63, Italië 63, België 30, Nederland 30 en Luxemburg 12. Het aantal zetels voor het Saargebied staat nog niet vast. 2) De Senaat zal worden gekozen door de nationale parlementen met voor Frankrijk, Italië en Duitsland elk 21 zetels, België en Nederland elk 10 zetels, Luxemburg 4 en het' Saargebied 3 zetels. 3) De Europese gemeenschap zal worden bestuurd door een uitvoeren de Eufopese raad. OPVOLGER VAN DR. VAN BAAL IN DE TWEEDE KAMER. Nu het Tweede-Kamerlid dr. J. van Baal is benoemd tot gouverneur van Nieuw Guinea komt er in de Tweede Kamer een vacature voor de A.R. partij. Op de desbetreffende lijst volgt de heer H. van Eysden te Rotterdam, die echter reeds zitting in die Ka mer heeft en de vacature vervult van wijlen mr. Ternstra. On de heer Van Eysden volgt drs. C. P. Hazenbos te Den Dolder. Hij is economisch mede werker van het Chr. Nat. Vakver bond. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen I Jiavtetfje Laat de alledaagsheid van iets geen 'reden zijn om deugden te verwaar lozen. L,

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1