DUINSTREEK Vooruitzichten van het bloemencorso toch aanmerkelijk minder gunstig Zonderlinge houding van »/t vak" Valkenburg heeft officieel zijn eigen gemeentewapen Voorschoten en Wassenaar maakten pastoors welvarend DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 de leidse courant TWEEDE BLAD - PAGINA 3 BLOEMENSYMPHONIE MET WANKLANKEN IJET ZIET ER VOOR het bloemencorso in de bollenstreek toch niet zo bijzonder rooskleurig uit. Nadat we U enige weken geleden hebben ver teld, dat de vooruitzichten voor het corso in dit Flower Festival-voorjaar wèl gunstig waren en dat er nu vooral uit de kringen van het bollenvak een verrassend grote belangstelling was, moest men gisteren op een bijeenkomst van de deelnemers aan h,et corso mededelen, dat verschillende firma's hun woord blijkbaar niet gestand wensen te doen en zich zullen terugtrekken. Acht en dertig firma's zegden een maand geleden toe, dat men met een piaal- of luxe wagen zou uitkomen. Maar van dat aantal is nog niet eens de helft weer over. pen. Amateurs krijgen de tekening gratis; andere deelnemers moeten hiervoor 50.betalen. Als advi seurs heeft men de heren Van Driel en Kiersch, die voor voorlichting 50.mogen vragen, voor 'n bouw schema 75.en voor de supervisie 50.Met de 50.voor het co pyright voor het ontwerp kunnen de kosten voor adviezen e.d. d»us hoogstens 225.per wagon bedra gen. De intendant van de Koninklijke Militaire Kapel vertelde op de pers conferentie nog het een en ander over de ervaringen in het buiten land, o.a. op het Musical Festival in Edinburg en het Fête de Genève en toonde zich verheugd} dat men ein delijk ook eens in het vaderland zou mogen mee marcheren, Liefhebbers krijgen er genoeg van „Onbegrijpelijk," zo zei de voorzit ter van het comité, de heer Warmen- hoven, dat het vak het eigen belang niet wil zien als het om het corso gaat" Er zijn trouwens nog meer te genvallers. Want stond het eerste vrijwel vast, dat men van een grote automobielfabriek vijfitig tractoren te leen zou krijgen, ook dat dreigt in het water te vallen. Er is' echter nog een klein kansje, dat het toch nog' voor elkaar komt. Maar in ieder ge val worden de deelnemers aangera den zelf een tractor op de kop te tikken voor de 18e April. Verplich tingen om trekkers te gebruiken kan men nu natuurlijk niet opleggen. Het corso heeft dit jaar als motto: Bloemensymphonie. Zo genoemd. om_ dat tal van wagens ook hier iS na" tuurlijk geen verplichting de na men van bloemen zullen uitbeelden. Een idee, clat, zoals we U vorige week meldden, in een Sassenheimse fabriekswachtkamer werd geboren. Voor iedere naam mag maar één wa gen in het corso rijden om doublures te voorkomen. Alle ontwerpen moe ten daarom eerst aan 't comité wor den voorgelegd. Van verschillende zijde was er destijds op de praat- avond op gewezen, dat nven de voor geschreven maximum-hoogte van 4.75 meter wat laag vond. Deze is nu ver hoogd tot 5.50 meter. De straatver siering- in Sassenheim zal dus hoger aangebracht moeten worden. Verder heeft het comité zich bezig gehouden met de vraag, hoe men het corso als geheel nog aantrekkelij ker kon maken. Zo zat men met -de muzikale omlijsting. Tot nu toe was het zo, dat de plaatselijke muziek- corpsen in gesloten colonnes mar cheerden. Maar men zou juist graag zien dat men niet op een kluitje liep, maar over de gehele breedte van de weg. Dat geeft meer „show". De kop van de stoet is nu eenmaal het be langrijkste. Men moet een grandioze opening hebben. Wat dat betreft is er een kansje, dat dit voor elkaar komt. Men is namelijk bezig de Ko ninklijke Militaire Kapel hiervoor te engageren. Weliswaar moet men om toestemming te krijgen nog heel wat instanties af. De kapel zal al leen op de heenreis van Hillegom naar Sassenheim van de partij zijn en uitsluitend in de kom der dorpen, want anders zou men zo om en nabij dertig kilometer moeten lopen in ga la-uniform met hoge kolbakken en stijve, opstaande kragen en dat is nu niet bepaald eeil pretje. Voor de te rugweg worden de plaatselijke mu ziekkorpsen ingeschakeld. Gelijke prijzen. De prijzenlijst is in vergelijking met vorig jaar niet veel vei-anderd. De amateurs krijgen een tegemoet koming in de kosten van 100. En verder is er een extra prijs beschik baar gesteld voor de vereniging uit de bollenstreek, die de mooiste wa gen maakt in haar klasse. Een prijs, die bestaat uit een wisselbeker en een geldprijs van 150. Personeels groepen van bollenfirma's kunnen aan deze prijsvraag niet mee doen. En wat de tekeningen en adviezen betreft, heeft het comité een soort prijsbeheersing in het leven geroe- Onmogelijke houding. ia afloop begon men natuurlijk over de onmogelijke houding die het corso in hoofdzaak door buitenstaan ders te laten „bouwen". Een corso, waarvan toch in de eerste plaats het vak de vruchten plukt. Het schijnt echter zo te zijn, dat men alles wat geen direct verzilverbare resultaten oplevert, niet wil zien. Er zijn er ook, die het belang van het corso als rijdende reclamestunt wel inzien, maar het liever aan een ander over laten. De deelnemers- niet-vakgenoten beginnen zich ech ter in hoe langer hoe groter mate te verwonderen, dat het vak het corso door hen laat opknappen. Sterker: Er zijn symptonen van ergernis! En en kele deelnemers, die altijd met de top-wagens uit de bus komen grO' te scheepvaartmaatschappijen er stokers van geestrijk vocht heb ben dan ook gisteren zonder veel omhaal verklaard, dat ze op deze manier zeker niet zullen blijven bollenvak aanneemt om het bollen- heeft gehad! De heer Stokman vertelde,dat ook de kleine zaken en groepen of ver enigingen, die tot nu toe met eon wagen waren uitgekomen, er steeds minder voor gaan voelen nu het bol lenvak, wat de deelname betreft, zo koud blijft als een gros koelkasten. Dat zou dus betekenen, dat als de situatie niet verandert het bollen- corso gaat verdwijnen. En als het in derdaad eens zo ver mocht komen, dan heeft het bollenvak zichzelf be roofd van de mooiste en de goed koopste reclamestunts, die het ooit Op 3 September van het vorig jaar richtte de gemeenten-aad van Valken burg zich met een verzoekschrift tot H.M. de Koningin om de bevestiging te krijgen van het in feite reeds eeuwen lang bestaande gemeentewa pen. De Hoge Raad van adel heeft nu de kleuren en de vorm van het wapen bevestigd, zodat de gemeente j Valkenburg voortaan met het volste redht daarvan gebruik mag maken. „Het wapen vertoont een in goud gevatte gekanteelde burcht van geel, op de hoektinnen waarvan twee naar elkaar gewende valken van sabel zit ten. Het wapenschild is gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee parelen," aldus de officiële beschrijving. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat het archief van de gemeente een afbeelding bevat van het wapen van Willem Veerman, heer van Valkenburg, overleden in 1762. Dit wapen vex-toont hetzelfde beeld van het schild met burcht en valken. Alleen zijn daarop de kleu ren precies ander&'om gebruikt. Het schild is daar namelijk rood on de burcht en de valken zijn van goud. haarlemmermeer Stille omgang. De afd. van de Stille Omgang in De Kaag zal in de nacht van 7 op 8 Maart deelnemen aan de nachtelijke bedetocht rond de H. stede. Voor deelnemers uit Abbe- nes begint het lof om' 1 uur. Waarna de bussen 1.30 vertrekken naar Am sterdam. Na de omgang wordt de H. Mis opgedragen, in de Zaaierskei'k op de Rozengracht. KATWIJK Gemeenteraad. In de raadsver gadering van Donderdagavond a.s. komt o.m. in behandeling een ver zoek van de heer P. Piers om een strook grond van de gemeente te mo gen kopen grenzende aan zijn tuin om hierop te laten bouwen een kan toor met garage en bovenwoning. Die grond zal voor een gedeelte 11 per M2. kosten en een klein gedeelte ƒ5.50 per M2. Dan zal de raad ge vraagd worden sommige precario rechten te wijzigen, dit om tegemoet te komeni aan de in de practijk ge bleken behoeften. In het tarief komt zo goed als geen wijziging. Aan de Karei Doormanlaan zullen 60 wonin gen gebouwd worden, waarvoor nodig is 609.500.voor bouwkosten cn 57.180.— voor de grond. De huur dezer woningen zal 8.55 moeten be dragen. Ook de verordening op de heffing van havengeld moet worden gewijzigd omreden volgens verorde ning geen havengeld gevorderd kan worden voor schepen liggende in de Zanderijhaven aan de Valkenburgse weg en in de in uitvoering zijnde berghaven. Een van de voornaamste punten is wel vaststelling van ver ordeningen ingevolge de Winkelslui tingswet 1951. Daarover zijn verschil lende verzoeken ingekomen, van si garenwinkeliers, van de Chr. Midden standsbond. van vishandelaren, van kapperspatroons, van de Slagersver eniging. van de K.M.C. De een wil graag dit, de andere dat. Allemaal hun zin geven dat gaat niet, dus moet er keus gemaakt worden. B. en W. stellen daarom o.m. voor: a. ver koop van melk en room op Zondag tussen 8 en 9 u.; b. latere sluitings uren in de maanden Juni, Juli en Aug. in verband met het karakter van deze gemeente als badplaats. De meerderheid van het college van B en W. stelt voor deze sluitingsuren aldus vast te stellen: Juni alle werk dagen te 19 uur ;in Juli en Aug. alle werkdagen 21 uur. De minderheid van het college wenst de sluitings uren gedurende Juni, Juli, Aug. op alle werkdagen te bepalen op 19 uur; c. sluiting om 19 u. gedurende do pe riode 1 Sept. t/m 30 Juni voor vis winkels en winkels in rookartikelen. Gedurende de maanden Juli en Aug. vallen' de viswinkels en sigarenwin kels onder de regeling vervat in art. 2 der conceptverordening. Daar zal nogal wat over gebabbeld worden. De meningen zijn in het algemeen hierover verdeeld. De R.K. Onder- wijsstichting „St. Bonaventura" tc Leiden vraagt per jaar per leerling uit Katwijk j 100 bijdrage in het ex ploitatietekort. katwijk aan den rijn Dames-handbal. In de parochie is als onderafdeling van de R.K. Sportvereniging KRv een hondbalaf- "vii" I deling voor dames opgericht met aan- lvankelijk twee elftallen. Het bestuur van deze afdeling is als volgt samen gesteld: mevr. A. C. van Leeuwen- Zwartjes, voorzitster, mevr. Th. M. van Kesterent-Aanhaanen, penn., mej. Joop van Tol, secr., en de dames An nie Lange cn Leny Boskamp comm. Het secretariaat is gevestigd Park laan 241. Donderdagavond is er na de vergadering van 19.30 zaaltraining. leidschendam Voor het Rampenfonds. Door de drie hier bestaande klaver jasver- eniglngon ril. „Vier Azen" de „Frans Vrienden" en „Schoppenvrouw" is een groot klaverjasccncours gehou den ten bate van de slachtoffers van de watersnood. In de loop van de avond gaf burgemeester H. Banning blijk van belangsteling. De baten van deze avond waren 235,35, welk be drag aan de burgemeester ter door zending aan het rampenfonds werd ter hand gesteld. lisse K.A.B. Dc K.A.B. hield Dinsdag avond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van do heer J. P. de Koning. De secr. cn do penn brach ten hun jaarverslagen uit. Dc in komsten en uitgaven sloten met een bedrag van 10.338.43. Hot saldo kas bedroeg 835.94 en het banktteldo 45.De aftredende bestuursleden, t.w. de heren J. H. Slobbe, H. J. do Bruin on C. Warmerdam werden bij enkele candidaatstelling herkozon. Het bestuursvoorstel om 2 vlaggen aan te schaffen zodat in iedere paro chie één vlag van de K.A.B. kan Worden geplaatst werd met algemene stemmen aangenomen. In de be- stuursvacature van Kesteren zal worden voox-zien in de Kaderverga- dering. Medegedeeld werd, dat de lo den van de K.A.B. kunnen deelne men aan de huisvlijttontoonstelling, welke in dit najaar tc Voorhout zal worden gehouden. Opgaven hiertoe moeten vóór 1 April 1953 geschieden bij dc heer J. H. Slobbe, J. C. do Haanstr. 6, aftielings'sccretaris. De le den worden aangespoord om deel te nemen aan de Bescherming Burger Bevolking, terwijl tevens gewezen wordt op de belangrijkheid om lid te zijn van de K.V.P. Hot bestuur kreeg desgevraagd vrij m'andaat, om een bedrag te voteren voor de afdelingen in het geteisterde gebied. De geest, adviseur pastoor Staadegaard, sprak een kort woord, waarin hij wöeg op do grote ramp, welke over Nederland is gekomen en over de noodzakelijk heid van de lening van de noden. noord wijk Schade Noordwijkse Boulevards f 102.600 De kosten voor herstel van de Bou levards van dc gevolgen van stormramp worden door B. en H. als volgt geraamd: Koningin Astrid Bou levard f 36800.— .Koningin Wllhel- mina Boulevard 65800.in totaal dus 102.600.—. Aan de dood ontsnapt. - Gister morgen te ongeveer 11 uur kwam de 79-jarige heer J. V. por fiets de Kerkstraat richting H. Geestwcg uit- Zó iaas Wassenaar 9. j goederen. Tot de genomen maatrege- Behalve aan de vorst moesten de ^en behoorde ook de bepaling, dat middeleeuwers ook belasting betalen opgave van die goederen gedaan Kortingspercentages Bloembollenoogst '52 Van de Stichting Bloembollen Sur- plusïonds vernemen we 't volgende: Nu alle cijfers van het overgeno men surplus' en het aangekochte plantgoed van tulpen en narcissen bekend zijn, kan het bestuur de uit eindelijke kortingspercentages bepa len. Aan de Minister van Landbouw en Voeds'elvoor-ziening is verzocht goedkeuring te hechten aan besluit om voer: vroege tulpen 5 late tulpen 12 narcissen 6 Als de finitieve kortingspercentages vast te ste'llen. De opbrengst van deze kortingen dient uitsluitend ter betaling van de uitkeringen voor het surplus en van de opkoop van het plantgoed, bene- vexis van de kosten der Stichting. Voor groen verhandelde bloembol len per bed van 3 R. R. moet wor den gekort: Bij vroege tulpen 5 van 2/5 x 19.— is 0.38 Bij late tulpen 12 van 2/5 X 19— is' 0.91 Bij nai*cissen 6 van 4/5 X ƒ17— is 0.82. Voor Kg. en mudgoed van tulpen, aan de Kerk; dat waren de zoge naamde tienden, die al bekend wa len in het oude Testament, waar ge sproken wordt van een geven van tienden van veldvruchten en van het jonge vee aan de tempel. Vooral in de Karolingische tijd werd de tiendplicht ingevoerd, zowel tot onderhoud van de geestelijken als tot vrij koping van gevangenen en steun aan de armen. Die tienden werden aan de parochie geestelijken afgedragen. Zij bleven over het al gemeen niet in het bezit van de pa rochiekerken, maar kwamen veelal in handen van de bezittei-s van de eigen kerken, die uit de opbrengst de priesters betaalden. Ook werden de tienden vaak verkocht of verpacht om van de last van het innen af te zijn. Wijzen van heffing. De tienden werden verdeeld in de grote of volle tienden; die strekten zich uit over alles wat halm of sten gel had en gewoonlijk werd elke tiende schoof genomen en vervol gens de smalle of kleine tienden. De laatsten werden geheven van veld gewassen van minder belang ais tuinbouwvruchten, koolzaad, later ook van aardappelen, dan van het vee, de blatende en krijtende tiend. Ook kon de pastoor inkomsten trek ken van vaste goederen cn land- erven. De inkomsten werden ge woonlijk verdeeld in drie porties: een derde deel voor het onderhoud van het kerkgebouw en van de ere dienst; een ander deel voor de armen en het laatste derde deel voor de pastoor. Hoe groot was het inkomen van de pastoor van Wassenaar? Dank zij de rekeningen van het zogenaamde resp. per 70 Kg. en per Hl. van nar- Geestelijk Kantoor van Delft, kun- cissen per ton: Bij vroege tulpen 5 van 2/5 X 52— is 1.04 Bij late tulpen 12 van 2/5 X 52— is' 2.50. Bij narcissen 6 van 4/5 x f 440 is 21.12. nen we die vraag beantwoorden. Bij gelegenheid van de reformatie gre pen heel wat grijpgrage handen naar de vele bezittingen van kerken en kloosters en om dat te voorkomen maakte de regering allerlei bepalin gen tegen het zich wederrechtelijk in bezit stellen van deze geestelijke af; de toon nog bestaande tiendon werden in grondrenten veranderd, welke de Staat tijdelijk boven de grondbelasting zou innen. Pastoor Jacob Dirksz. bleef tot 1533 in Wassenaar cn werd in dat jaar opgevolgd door Theodoi-us Woutersz geboortig uit Katwijk. (I 1504). Hij was de laatste middeleeuwse pastoor van deze parochie en we vinden hem nog vermeld in 1575, Toen werd hem een onderhoud van regeringswege gegarandeerd van 200 ponden van 40 groten in 4 termijnen hem uit de in komsten van de „decanye ten Hove" in Den Haag te betalen. Daarbij hield men rekening met zijn ouderdom en ook dat hij „ter goeder name endc fame staet". Pastoor Woutersz. was een kunst zinnig man, die als liefhebberij schilderde; in 1562 maakte hij por tretten van Lamoraal van Egmond en Philips van Hoornc, die belde in 1568 op de Grote Markt te Brussel op bevel van Alva terecht gesteld werden. Ook schreef pastoor Wou tersz. een boekje over de geschiede- rps van het geslacht van Wassenaer. Deze pastoor moest in 1566 de beeldenstorm meemaken in zijn kerk. Deze dolle beweging begon onder arbeiders in West-Vlaanderen en raasde niet meer te stuiten door de pond ontving. Maar" die waren dan 1 ®e«onnen nnir wel ,ii»'nnderliiV heeo- H. doodenkele fanntici nam het gepeu- moest worden. Voor Wassenaar gaf men op, dat het inkomen van de pas toor bedroeg 85 ponden en 18 stui vers. Bronnen van inkomen waren landhuur van 13 morgen land; erf pacht, tienden en huur van huizen. Bovendien ook nog de opbrengst van een boomgaard en de inkomsten daaryan mocht de laatste middel eeuwse pastoor, bij bijzondere be schikking van de Staten van Holland, levenslang genieten. Katwijk had het geld. Bijzonder hoog was het inkomen van de Wassenaarse pastoor nu be paald niet, wanneer we het vergelij ken met dot van zijn collega van Voorschoten, die 130 ponden kreeg die van Katwijk, die zelfs 168 ook wel uitzonderlijk hoog; de pas' toor van Oegstgeest kreeg ruim 95 pond; die van Voorburg maar ruim 50 en die van Leiderdorp 55 ponden. De Franse revolutie maakte aan het tiendrecht geen einde; eerste de tiendwet van 1907 schafte met in gang van 1 Januari 1909 alle tienden pel de zaak in handen, soms ook ge leid door predikanten en adellijke heren en overal werden in enkele De oude kerk te Wassenaar, hersteld na de brand bij het beleg van Leiden. uren kostbare kunstschatton Ver nield in dolle verwarring en roof zieke plunderzucht. Philips II zond daarop de hertog van Alva om de oproerige Nederlanden te bestraf fen en weldra trok een commissie rond om een onderzoek in te stellen naar de gewelddaden ln de beelden storm bedreven. Beeldenstorm. In het verslag van do commissie staat: „Herbert van Raephorst, wee- sende een der vei'bondene edellie den, hebbende haer verfoeyelykc saemensweoring en verbintenis ge- teekent, cn daer en boven slg schul dig gemaekt aen het broeken der beelden in de kerclc van Wassenaer, de passtoor van deselve kerk gesla gen, ter aerde gesmeten en met voe ten getreden, by geloegenthoyt van de godsdienst, die hy seyde affgodlsch te weeson; hebbende ook uyt deselve kerk in syn herberg gebracht de kelk die tot den H. dienst gebruykt wierd, en uyt deselve ter bespotting, met andere van zyne byeen-vergaderde metgeselien. En de pastoor zelf ge tuigde, dat op de avond van de 26ste Juli, na het Lof ter ere van de H. An na, Herbert van Raephorst, met en kele anderen, de kerk was binnen gekomen om de beelden te breken, en dat hij de steen van een van de altaren op het graf van zyn vrouw had gelegd. Daarbij bleef het toen nog en de broer van Herbert, Al- brecht van Raephorst, die priester was, had op zijn kosten dat altaer weer laten herstellen. Op het feest van St. Mattheus van dat jaar (21 September) waren Her- bert van Raephorst, Symon Scher- mei;, Frits van Egmond en nog enige andere personen „opten orgele by den organist" gekomen vóór het be gin van de Hoogmis, luido zingende Het lied „Vitfe les Geux." Zij hadden de organist gehinderd de Mis te spelen en tijdens de ophef fingen van de Consecratie begonnan de hergn weer hun geuzenlied te brullen. Intussen dronken zij behoor lijk uit de kruiken bier, die zij had den meegebracht cn bij de ophef fing met do kelk, hieven zij spottend hun bierkruik omhoog. Toen de pas toor na de Hoogmis do heer van Raephorst verzocht dergelijke din gen te laten, kreeg hij een klap in Het gezicht. En toen de pastoor hem er op wees, dat hij heiligschennend was opgeti-eden, kwam de vuist van de woesteling nog eens neer op de arme pastoor, die op de grond viel en door zijn kapelaan naar huis moest worden gebracht. rijden en reed pardoes tegen een zware trailerwagen op, welke juist dit kruinpunt passeerde. De heer V. verdween met fiets geheel onder de wagen, welke door kradhtig remmen direct door de bestuurder tot stil stand werd gebracht. Wonder boven wonder werd de heer V. zonder kwetsuren te hebben opgelopen on der de wagen vandaan gehaald. De fiets, werd het kind van de rekening, want deze was letterlijk in elkaar ge vouwen. Verbreding Grent. Voor de ver breding van één dei belangrijkste ver keersacb'^, naar de Koningin Wilhel- minaboulevard, stellen B. en W. aan de raad voor tot aankoop van de grond, groot 34 A. 80 c.A. van de voormalige Villa „Vei-a". Door -deze aankoop kan de gemeente dan de noodzakelijke vex'breding aanbrengen aan de „Grent". Geb.: Cornelis, z. v. C. Houwaart en J. van Vliet; Antoon, z. v. J. Haasnoot en P. C. Barnhooxm; Maar ten C., z. v. B. M. Molenwater en C. Voorhoeve; Erik, z. v. F, Bos en H. v. d. Heide; Gerritjen P., d. v. W. J. de Haas en A. J. Brederveld; Robertus C. G. M., z. v. L. J. Beuk en P. J. v. Leeuwen; Cornelis H., z. v. C. P. L. Compier cn E. J. Heemskerk; Janny, d. v. J. Zwemmer en C. Voorn. Ondertr.: N. v. d. Sykel, 27 jaar en E. Duindam, 27 jaar; P. G. van Leeu wen, 30 jaar cn M. Kamps, 37 jaar; hT. J. Boogaart, 25 jaar en A, de Jong, 26 jaar. Getr.: W. A. Faase on J. E. M. v. d. Werf; A. C. M. van Herpen er> F. C. M. Alkemadc. Over!.: Dirkje ton Brooke, 76 jaar, geh. met J. H. Lindhout; Johan M. Planteydt, geh. met M. J. Dorrcpaal. noordwijkerhout Geb.: Anna Maria Wilholmina, d. v. M. J- Mooijekind—Mesman; Jo hannes Adrianus, v. J. A. Seysener do Wintor; Carolina Cornelia Ma ria, d. v. J. P. Bartoltf—Elsgecet; Cor nelis Wilhelmus, z. v. J. J. Kortc- kaas—Hcsseling; Klasina Johanna Mergaretho, d. v. J. Koningv. den Berg; Wilhelmus Hermanus' Maria. z. v. P. C. v. EendenLangcvcld; Ca- tharina Maria, d. v. P. G. J. Gecr- lingsLamgeveld; Antonius Theodo- rus Johannes, z. v. G. H. v. d. Ploeg —Bakker; Theodora Adriana Corne lia Clarentia, d. v. N. J. de Jong v. d. Berg; Anna Maria, d, v. E. A. PompeWiering. Overt.: A. A. Klein, 71 j.; J. A. v. d. Berg, echtgenoot van M. Opdam'. 76 j.; W. v. Alphen weduwnaar van A. W. A. Bicshouvel; M. Juffermans' weduwe van H Duivenvoorden 86 j.: W. J. P. Burggraaf weduwnaar van H. Doller 88 j. Ondertr.: A. Goedhart, 28 j. en J, Franck, 24 j. Gotr.: L. Kileinveld en J. J. Meijer; Th. v. d. Berg en J. C. v. d. Voet. voorschoten Verlichting gymnastiekzaal. Ver schillende gebruikers van de gymnas tiekzaal hebben het gemeentebestuur er op attent gemaakt, dat de bestaan de verlichting van het lokaal onvol doende Is. Bij het beoefenen van de zaalspolen komt dit wel zeer tot uiting. Sterkere lampen geeft ver blinding, zodat hiermede do kwaal niet verholpen wordt Een oplossing is te vinden in kopsplegellampen, welke een indirecte verlichting ge ven dooi* middel van spiegels. Voor aanschaffing en montering is een eru diet van 501benodigd. B. en W. stollen voor dit crediet beschikbaar te stellen. Geboren: Jantje, d. van L. Hemmes cn J. Chr. Postma; Gozina Gerdina, d. van A. Zwaan cn W. Haasbroek. Geboren to Leiden: Jacoba Wilhel- mina Geraldina, d. van J. A. van der Voort en J. A. vani Drunick; Adrianus Clemens Maria, z. van F. V. J. van den Berg cn H. M. van den Berg. Ondertrouwd: L. H. Kuypcr 32 j. en E. Plonjo 24 j. Gehuwd: J. J. Tiemeyer en M. C. Quist. Overleden: B. Keizer 68 j. echtge noot van J. Unk; W. A. J. Noordhoorn 81 j., weduwnaar van G, E. Chr. Purvis. voorhout Oprichting Mctaalbewerkcrsbond. Voor diegenenen, welke zich moeite en tijd getroost hebben, tot oprichting te komen van eqn afd. Voorhout der N.K.M.B. (Ned. Kath. Metaalbewerkersbond) was het gis teravond een succes. De eerste phase is bereikt en het voorbereidend wcrlc is beloond geworden. Meerdere metaalbewerker-s waren opgekomen, zijnde allen loden van afdelingen buiten de gemeente Voor hout, alsmede de heren Dc Groot eix Mensen, resp. voorz. en penn. der afd. Leiden, welke bereid gevonden waren, de afd. Voorhout mede te helpen oprichten. De heer De Groot had in het begin dezer avond de lei ding en verwelkomde de districtsbe stuurder, de heer Van Aken. Spr. memoreerde, dat enkele weken tevo ren reeds een besprekingsavond was gehouden, waarom men nu overging tot de orde van de dag. Na ampolc bespreking bleek ech ter, dat moerderón het betreuren moesten om de eigen afdeling te ver laten. Dit werd volledig begrepen, volgens de heer Van Aken is het nu eenmaal beter, do culturele on ma teriële belangen plaatselijk behartigd te zien, Besloten werd don ook een afde ling op te richten en de datum werd gestold op 30 Maart a.s. in te gaan. Ala voorlopig bestuur werden geko zen do horen Sj. Kamps, voorz., P. Mens cn M. v. d. Werf, leden. Kapelaan Kcrstholt werd uitgeno digd de functie van G.A. op zich te nemen. Gelukwensen werden uitge sproken en ook de aanwezige voor zitter der K.A.B., Ant. v. d. Lans, sprak zijn genoegen uit, weer een onderafdeling rijker geworden te zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9