De Leidse K*V*P+ hield ouderwetse en druk bezochte ledenvergadering Zestien candidaten gesteld voor de nieuwe gemeenteraad Adviescommissie samengesteld Treffende viering van vijftig jarig bestaan van V* en D* Station en Ambachtsschool bouwt P. v. d. A. niet alleen Twee jubilarissen bij Van Wijk werden koninklijk onderscheiden DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Algemeen belang moet voorop staan! f\P DE GISTERAVOND GEHOUDEN LEDENVERGADERING van de Kath. Volkspartij, afd. Leiden zijn de door leden en bestuur gestelde candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing aan een uitvoerige bespre king onderworpen. Dinsdag IJ. publiceerden wij reeds de namen van elf per sonen, die door even zoveel tientallen van leden candidaat gesteld waren. Hieronder bevonden zich twee zittende gemeenteraadsleden (de heren Menken en Ten Broek). De overige zittende gemeenteraadsleden werden op de vergadering door het bestuur candidaat gesteld, behalve de heer H. J.ombert, die zich wegens ziekte niet meer beschikbaar stelde. In totaal is er nu een candidatenlijst van 16 personen, waarvan de namen in alphabeti- sche volgorde luiden: J. Aalders, K. de Bree, P. ten Broek, mr. H. Dirks, A. van Dijk, F..Goddijn, F. de Hosson, dr. H. Kortmann, S Menken, W. Nicolai, mej. M. Noordman, P. Oostdam, E. Prins, C. Schinck, C. Snelder- v/aard, drs. W. Wiertz. raad zat. De voorzitter wees er op, dat mr. Dirks volkomen reglemen tair in de raad gekomen was als eer ste reserve .Er was geen afspraak gemaakt (waar de wet zich trou wens niet mee bemoeit) om openge vallen plaatsen door vertegenwoor digers van dezelfde groeperingen te laten bezetten. Daarop deed de heer C. Conyn het voorstel de vergadering een derge- vergadering stelde ook een ad viescommissie samen, die tot taak heeft deze zestien candidaten in de h.L best mogelijke volgorde te plaat sen voor dc komende groslijststem ming. Hierbij merkte de voorzitter, de heer St. Menken, op, dat de gros lijststemming mogelijkheden biedt om van het advies, dat de adviescom missie zal geven, af te wijken. Hij waarschuwde echter tegen bepaalde acties van bepaalde groepen en drong er op aan het algemeen be lang hoger te stellen dan het groeps belang. De adviescommissie bestaat uit het gehele afdelingsbestuur, uit gezonderd de heren Menken en De Bree, die candidaat gesteld zijn, en aangevuld met eveneens acht leden, gekozen door de ver gadering. Van bestuurszijde heb ben zitting in de adviescommis sie: H. Bokern, H. Molkenboer, G. Prinsen, A. Speel, mej. E. van Tol, N. Vreeburg, P. Walter en J. van Zijp. Door de leden werden gekozen: G. P. Bergers; W. v. d. Holst, A. v. d. Horst, J. Klein, mevr. J. MandersVermeulen, mr. C. Mol, mevr. A. TolenaarRoe broek en J. van Zonneveld. Ouderwetse vergadering. Het was weer eens een echte ouder wetse vergadering, zeer druk be zocht, boeiend, spannend, fel en toch binnen de grenzen der wellevendheid. De bovenzaal van De Doelen aan het Rapenburg was niet berekend op zó'n grote belangstelling; tientallen leden moesten met een staanplaats genoe gen nemen! Bovendien was het er behoorlijk warm en rookten de man nen als schoorstenen, zodat de tem peratuur op de juiste, hoogte kwam om het politieke vuur'aan te wakke ren. Met vreugde loofde de voorzit ter deze grote opkomst, evenals hij verheugd was over het grote aantal candidaten, dat door de leden ge steld was. Het waren tekenen van intense politieke belangstelling, die de KVP in deze tijd bijzonder hard r.odig heeft. Candidaten onder de loupe. Uitvoerig en langdurig werd er ge debatteerd over de candidaat gestel de leden, zowel over de nieuwe als ever de reeds zittende raadsleden, die practisch allen aanwezig waren. Het is ondoenlijk deze zeer persoon lijke meningen over personen in een krant weer te geven. Van arbeiderszijde werd er critiek uitgeoefend op het feit, dat mr. J. Dirks de opengevallen plaats van de heer J. A. M. van Oyen had ingeno men, waardoor er geen kath. arbei dersvertegenwoordiger meer in de Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Psychologie de heren J.C. Ouds hoorn, Voorburg; H. Smit den Haag. Voor het doctoraal examen Ned. recht de dames J.l Osnabrugge Rot terdam, D.N.F. de Wolf Voorburg idem de heren J. Loef Boskoop. C.R. Peyster den Haag. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS BIJEEN. De Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars hield gisteravond in de Kleine Burcht haar Februari- vergadering, die zich in een grote opkomst der leden mocht verheugen, Drs. W. J. van Doorn, de nieuwe voorzitter, hield zijn maidenspeech, die zeer goed insloeg. De notulen werden gelezen en goedgekeurd, waarna de heer Tazelaar, als pen ningmeester zijn jaarverslag uit bracht, waaruit bleek, dat een batig saldo van 250,genoteerd kon worden. Er werd daarna een aantal personen geballoteerd, die als lid werden toegelaten. De heer Dam mers gaf een overzicht als leider van de Ruilbeurscommissie; de resultaten waren zeer gunstig te noemen, doch desondanks werd een bezoek aan de ruilbeurs nog eens extra aanbevolen. Dc Postzegelverzamelaars wilden niet achterblijven bij de hulpverle ning. Een paar kavels werden tijdens dc veiling gratis ter beschikking ge steld en de opbrengst was voor de r.oodgebieden. Enige tijd bleven allen nog bijeen om te ruilen enz., nadat dc- voorzitter deze goed geslaagde bijeenkomst had gesloten. enig heen en weer gepraat bleken er bij stemming slechts 18 voorstanders voor dit afspraak-systeem te zijn, zo dat het voorstel verworpen was. Meerdere leden wezen er op, dat in de eerste plaats naar de deskundigheid van dc candidaten gekeken moest worden, pas daar na naar de groepering, die hij/zij .vertegenwoordigt. De kath. frac tie moet een zo veelzijdig moge lijke samenstelling hebben met leden, die gezamenlijk op alle ter reinen van het openbare en po litieke leven thuis zijn. Overigens was er wel begrip voor het plei dooi om in ieder geval een der arbeiderscandidaten een verkies bare plaats te geven. Wat de verkiesbare plaatsen betrof, deelde de voorzitter mede, dat men zou uitgaan van de huidige fractie sterkte van acht leden. Van zestien candidaten kunnen er dus slechts acht op een verkiesbare plaats ko men. De mogelijkheid bestaat, dat de KVP zelfs met negen zetels uit de bus komt, maar daar mag niet vast op geerkend worden; het zouden er ook zeven kunnen zijn. De advies commissie baseert zich daarom BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Die Drei Groschen Oper'', volwassenen. „Montana Belle", 14 jaar. „The greatest show on earth", 14 jaar. Triona»: „Affair in Trinidad", vol wassenen. „Vlammen over Texas", 18 jaar. Lido: Luxor: Rex: Gedenksteen voor de oprichter, de heer W. A. A. Kerckhoff, onthuld lijk besluit te laten nemen, maar na acht zetels. Pertinente leugens worden niet geslikt Bij de rondvraag wees een der le den op een verslag in Het Vrije Volk over een ledenvergadering van de Leidse P. v. d. A., waarop de heer J. C. van Schaik (wethouder) gewe zen zou hebben op hetgeen dank zij de P. v. d. A. in Leiden tot stand ge bracht is, o.a. de bouw van het nieuwe station en de uitbreiding van het nijverheidsonderwijs, die de bouw van een kath. ambachtsschool nodig heeft gemaakt. Is het waar, vroeg de vragensteller, dat de P. v. d. A. dit gedaan heeft? En hebben de an dere partijen dan niets gedaan? Of heeft de heer Van Schaik een beetje oreeschept? De heer Menken had het verslag ook gelezen en vond het in vrijpos tigheid nogal royaal, om het zeer zacht uit te drukken. Spr. had zich speciaal geërgerd aan de bewering ten aanzien van de kath. ambachts school. Het waren de kath. raadsle den, krachtig gesteund door de prot. christelijken, die in 1948—1949 de noodzaak van een kath. ambachts school krachtig hebben bepleit. Het werd een onverkwikkelijke stryd, waarbij van P. v. d. A.-zijde opge merkt werd, dat de noodzaak niet vaststond en dat de kath. voorstan ders met geflatteerde cijfers werk ten. Het voorstel van de minderheid van B. en W. werd verworpen. Een jaar later bleek de P. v. d. A. be keerd te zijn en gebruikte zij dezelf de cijfers om aan te tonen, dat de kath. ambachtsschool wèl noodzake lijk was! Wat het nieuwe station betrof, merkte de heer Menken op, dat bij kans alle grote bouwplannen, station zowel als woningen, con amore door B. en W. zyn voorgesteld en con amore door de raad zijn aanvaard, alhoewel er wel eens critiek gele verd werd. Het is buitengewoon vrij postig van de P. v. d. A., die zowel in het college van B. en W. als in do raad een minderheid heeft, de eer voor zichzelf op te eisen, want zon der goedkeuring van de meerderheid, dus ook van niet-P. v. d. A.-leden, kan er niets gebeuren! Er zal in de komende P. v. d. A.-propaganda nog wel meer ko men, aldus de heer Menken, maar dergelijke pertinente leugens zul len wij, kath. raadsleden, even min slikken als U! Krachtige propaganda! De heer H. Bokern hield als pro pagandaleider een krachtig betoog over de noodzaak van een intensieve propaganda. Als alle krachten inge spannen worden, kan de KVP negen zetels veroveren, maar als er niet aangepakt wordt, zouden het er wel eens niet meer dan zeven kunnen worden. Spr. deed een beroep op de leden hun contributie trouw te be talen, zodat de penningmeester over geld voor de propaganda beschikt. Bovendien vroeg hij de steun van de 50 propagandisten, die bij de vorige verkiezing zo prachtig gewerkt heb ben. Er is veel hulp nodig voor huis bezoeken aan mensen, die bij vol macht mogen laten stemmen. Van uitermate groot belang is het per soonlijk contact mfet andere katho lieken. Iedere KVP-er moet het tot zijn plicht rekenen met collega's op het werk, familieleden, vrienden en kennissen over de KVP te spreken en over de dringende noodzaak over het eensgezind optrekken. Deze pro paganda van man tot man en van vrouw tot vrouw kan, intensief be oefend, prachtige resultaten afwer pen. Ideeën en aanmeldingen tot me dewerking worden gaarne geaccep teerd door de H. Bokern, Heren straat 120. Leidse Middenstand helpt slachtoffers Direct na de eerste berichten over de Watersnoodramp hebben de hoofd- i' besturen der drie Middenstandsorga- nisaties overleg gepleegd. Bij de schaderegeling van het be drijfsleven trachtten de midden standsorganisaties de helpende hand te bieden en de overheid heeft in eerste instantie daar gebruik van ge maakt. In overeenstemming met het besluit van de Stichting van de Ar beid doen de middenstandsorganisa ties gaarne een beroep op de leden om: 1. Door de we"knemers via hun werkgever in een week een uur loon of salaris te laten storten in het Na tionaal Rampenfonds, welk bedrag door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. ,2. Te bevorderen, dat het loon, verdiend door acht uur overwerk, be drijfstak- of ondernemingsgewijze op korte termijn te regelen, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever eveneens in het Nationaal Rampenfonds wordt ge stort. (Voor de verdiensten in over werk af te staan aan het Nationaal Rampenfonds is geen premie ver schuldigd krachtens de sociale ver zekeringswetten). Natuurlijk zal er naast bijstand in geld door het Nationaal Rampen fonds óók behoefte zijn voor de getroffen middenstanders aan bij zonder vakgereedschap en speciaal vakmateriaal. De Leidse Middenstandscentrele meent de besturen van de aangeslo ten vakorganisaties te mogen opwek ken voor zover zij daartoe al niet reeds overgegaan zün deze zaak zelf ter hand te nemen. Zij vertrou wen op krachtige l.ulp van alle leden daarbij te mogen reken*:n. Immers zij weten, wat in hun bran che het eerst nodig is om de getrof fen collega's zo snel mogelijk in staat te stellen hun werk te hervatten. Zij kennen weg naar leveranciers, die on getwijfeld bereid zullen zijn hun medewerking te verlenen. Samenwerking ie federtief ver band is uiteraard aan te bevelen. Op dit punt wil de Middenstandscen trale zich gaarne mede beschikbaar stellen om vraag en aanbod met el kaar in contact te brengen. Indien dus leden van de plaatselijke vereni gingen met gereedschap en materiaal willen helpen, kunnen zij dit mel den aan het secretariaat, Pieters kerkstraat 6a, ter registratie. Te zij ner tijd volgt dan da oproep voor af levering. TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". In café Aniba werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenver eniging „Door Eendracht Verbonden" In zyn openingswoord deelde de vice- voorzitter, de heer H. de Pree, onder wiens leiding deze vergadering stond, mede, dat de vereniging een gift van 25,— heeft gestort in het Nationaal Rampenfonds. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. v. d. Berg, gewaagde van een opgewekt en actief verenigings leven. Onder de leden valt een toe nemende belangstelling van alles wat groeit en bloeit waar te nemen. Het ledental thans 67 beweegt zich in stijgende lijn. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer A. de Bruin, meldde een batig saldo van ruim ƒ113.Met het oog op het 65-jarig bestaan, dat in 1954 zal worden herdacht is het zaak, dat een zuinig beheer wordt gevoerd. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Helvensteyn, Ph. van Hooven en J. B. Korenhof, werden bij ac clamatie herkozen- Gouden medaille voor de heer A. G. Fakkel De Leidse Textielfabriek Gebr. van Wijk Co. N.V. was vanmorgen in feeststemming wegens het gouden jubileum van de heer A. G. Fakkel, magazijnbediende, die uit handen van burgemeester jhr mr. F. H. van Kinschot de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, mocht ontvangen. Deze ko ninklijke onderscheiding viel ook ten deel aan de heer W de Feij, timmer man, die in October 1952 zijn gouden jubileum reeds gevierd had. Voor deze dubbele uitreiking was de di rectie met een aantal chefs in de directiekamer aan de Herengracht bijeengekomen, samen met de jubi larissen, die vergezeld waren van hun echtgenoten en kinderen. Namens de directie sprak de heer J. M. Gorter welkomstwoorden tot de burgemeester en de jubilarissen. Hij schetste vervolgens de levens loop van de heer Fakkel, die reeds 32 jaar op uitstekende wijze zyn werk in het magazijn verricht. De burgemeester verheugde zich als altijd over het reit, dat hij onder scheidingen mocht uitreiken, omdat uit de toekenning hiervan een bij zondere trouw aan het bedrijf blijkt. De jubilarissen hebben met het be drijf een band voor het hele leven gesmeed. Nadat de onderscheidingen onder applaus waren opgespeld, bood de heer Gorter beide jubilarissen na mens de directie de- bijbehorende draagmedailles aan en aan de - heer Fakkel bovendien een geschenk on der couvert. De oud-directeur, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, was bij deze huldi ging aanwezig als voorzitter van de Ned. My. voor Nijverheid en Handel, departement Leiden, in welke hoe danigheid hij de heer Fakkel het ge- H. MISSEN VAN DE K.A.B. Op de volgende Zondagen zullen voor de zielerust van de overleden K.A.B.-bestuurder, de heer P. P. Speel H. Missen worden gelezen: Zondag 1 Maart, 6.45 uur. St. Pe- truskerk; 15 Maart, 7.30 uur, St. Jo- zefskerk; 15 Maart, Hoogmis, Harte- brug, en 22 Maart, 7 uur St. Leonar- duskerk. Op de volgende Zondagen zullen er H. Missen worden gelezen namens de K.A.B. voor de slachtoffers van de watersnood: Zondag 8 Maart, 7.30 uur, St. Lodewijk; 22 Maart, Hoog mis, Hartebrug; 29 Maait, 10.30 uur. St. Leonarduskerk, en 19 Maart, 7.30 uur St. Jozefskerk. tuigschrift voor trouwe dienst van de Mij overhandigde en daarbij de erepenning in goud. Dit is de hoogste onderscheiding, die de Mij. kent en die slechts bij hoge uitzondering wordt toegekend. Een bewijs, dat de Mij. het werk van de heer FakkeV bij het bedrijf zee? hoog gewaardeerd heeft. In zijn functie heeft de jubila ris zich bijzonder verdienstelijk ge maakt, zowel voor het bedrijf als voor zijn gezin en het vaderland. De heer J. van der Poel, chef van de heer Fakkel, schetste de plaats, die de jubilaris in het bedrijf inneemt en dankte hem voor de steeds be toonde accuratesse. Tenslotte sprak de heer L. Gijsman namens de jubi leum-commissie, onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Daarna werd er koffie rondgediend en kregen de aanwezigen gelegenneid de jubilarissen geluk te wensen. De heer Fakkel dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en aange boden geschenken. Op luisterrijke wijze is vandaag het gouden feest van de N.V. Vroom en Dreesmann te Leiden gevierd. Heel de stad sprak van dit feest omdat overal suggestieve borden eraan her innerden, terwijl het niet gezegd be hoeft te worden, dat het gebouw zelf in feestgewaad gestoken was en naar mate de dag vorderde veranderden de grote afdelingsruimten in een bloe menhof, hetgeen vanzelfsprekend het geheel een feestelijk cachet ver leende. Het gouden feest werd vanmorgen te 9 uur begonnen met een plechtig gezongen H. Mis in de Petruskerk, opgedragen door de zeereenv. heer pastoor Th. M. Beukers, met assisten tie van de weleerw. heren kapelaan Thomas en pater Kockmann S.C.J., resp. als diaken en subdiaken, terwijl kapelaan de Jong als ceremoniarius fungeerde. Het parochieel zangkoor onder lei ding van de heer A. Devilee voerde op voortreffelijke wijze de driestem mige Mis voor jongens- en mannen koor ter ere van de H. Carolus Bor- romeus van Saint Requier uit met aan het orgel de directeur-organist, de heer H. Rijnbeek. Na het Offertorium werd het Ave Verum van Mozart ten gehore ge bracht en de plechtigheid werd be sloten met het „Jubilate Deo" van Gaspar Aiblinger. De kerk was voor een groot deel gevuld met personeel van de jubile rende vennootschap, terwijl we on der de familie Kerckhoff ook de echtgenote van de overleden oprich ter, mevr. M. Kerckhoff-Thole op merkten. FEESTELIJKE BIJEENKOMST. Te ruim half elf had het gehele personeel zich verzameld op de eerste verdieping van het gebouw aan de Aalmarkt, terwijl ook het trappen huis naar de eerste verdieping ge vuld was. Nadat de familie Kerckhoff was binnentreden, werden aan de da mes bloemen aangeboden. Namens het personeel sprak de heer G. M. Gribnau, bedrijfsleider der N.V., de directie toe, erop wij zend, dat men deze dag begonnen was, verenigd in gebed om Hem te bedanken zonder Wiens zegen en hulp alle mensenwerk ijdel is. Op uitnodiging van de directie wa ren thans hier by een alle medewerk sters en medewerkers, voorzover mo gelijk vergezeld van hun echtgeno ten, en tevens zij, die de beste ja ren van hun leven hebben gegeven in dienst van Vroom en Dreesmann en n<u gepensionneerd zijn. Spr. ging hierna in vogelvlucht het ontstaan van de zaak na. Na vele voorbereidingen werd in 1903 het magazijn ,,De Zon" geopend met wij len de heer W. A. A. Kerckhoff als directeur. Als sluitstuk van deze voorberei dingen, verscheen dan 50 jaar gele den in de krant de advertentie, waarvan spr. O:n getrouwe afdruk liet aanbieden en waarin werd be kend gemaakt: „Opening Zaterdagavond 7 uren van het magazijn „De Zon" Vroom Dreesman Aalmarkt hoek Maars- manssteeg. Manufacturen, gemaakte goede ren, bedden, dekens, matrassen, ta pijten, vloerzeilen enz. enz. Gevestigd in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Nijmegen 's Bosch, Berda, Tilburg, Middel burg, Leeuwarden, Alkmaar, Lei den". En uit deze advertentie spreekt al direct het grote verschil tussen 1903 en nu, 50 jaar later. Des avonds om 7 uur, wanneer thans bijna iedereen van zijn werk thuis is, opende „De Zon" in Leiden de deuren van haar pand en werd die avond van 7 tot 11 uur de eerste verkoop ingezet. De sluitingstijden war enlO urn 's avonds en Zaterdags 11 uur, terwijl ook op Zondagen verkoop was. Donderdag 25 Februari. Zeer binnenkort de datum is nog niet bekend zullen de tarieven van de Leidse stadstram van 12 tot 15 cent verhoogd worden. Deze bittere pil zal voor een aantal tram-reizigers echter verguld worden door de in voering van overstapbiljetten voor passagiers, die by de halten Kersen straat en Tuinstadwijk instappen en op de stadstram overstappen in de richting Hoge Rijndijk of Oegstgeest. Tot op heden moeter deze passagiers twee kaartjes kopen, hetgeen een dure zaak is. De tarieven voor de in terlocal lijnen naar Den Haag, Kat wijk en Noordwijk zullen niet ver hoogd worden. Gistermiddag om drie uur is de 17-jarige jongeman C. P., wonend aan het Noordeinde, in haast de Turf markt overgestoken, zonder op het verkeer te letten. Hij liep tegen een vrachtwagen aan, waarvan de chauf feur door krachtig remmen gelukkig erger wist te voorkomen. Dq jonge man viel enige tanden uit z'n mond en liep een kaakfractuur op. Hij werd door de E.Ii.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht Op Woen^ag 4 Maart a.s. zal in de lunchroom van V. en D. weer een kindershow gehouden worden, waar van de leiding wederom is opgedra- dragen aan de Leidse balletdanseur C. Tjemkanoff. Acht kinderen zullen aan deze show deelnemen. Boven dien is aan de heer Tjemkanoff de leiding opgedragen van een grote re vue. die het personeel van de PTT in Mei a.s. in het gebouw voor K. en W. te Den Haag zal opvoeren. Enige meisjes 'in de St. Petruspa rochie hebben een band, die de wel luidende naam van „Gibato's" gekre gen heeft. Welnu, deze meisjes wil len hun band graag uitbreiden. Meis jes, die gitaar, banjo, mandoline of viool spelen en die zich bij de band willen aansluiten, kunnen zich op geven bij mej. N. van Mil, Garen- markt 16. Alleen meisjes boven de 16 jaar! STADSKOK. Ook wanneer wij uit verschillen de advertenties vara die tijd prijzen vergelijken, zien wij de grote ver schillen van toen en nu. Om een greep te doen uit adverten ties van die tijd: ongebleekt katoen voor lakens V/2 el breed kostte 15 ct. per el, maar ook was er al ongebleekt katoen van V/2 ct. per el. Een zak doek met gekleurde rand kon U ko pen voor 2y2 ct. En wat zoudt U den ken van cretonne van V/2 ct. per el, of tafellakens van 19 ct, per stuk, terwijl theedoeken werden geadver teerd van 3 tot 34 ct. Nog meerdere voorbeelden ook op ander gebird somde spr. op, waarna hij de ontwikkeling van de zaak me moreerde. Na een bescheiden begin werd het pand Aalmarkt 27 bijgetrokken en de grotere verkoopruimte gebruikt voor uitbreiding met damesconfec- tie en atelier, terwijl op de boven- het interne personeel werd ondergebracht. Zo gelukte het de heer Kerckhoff door ingespannen arbeid, daarbij ge steund door zijn echtgenote, een steeds verder gaande uitbreiding te bewerkstelligen en terwijl de goede ren eerst per fiets en dan met fiets of handwagen moesten worden be zorgd, groeide het bedrijf tot 1914 snel uit in de richting Waag en Maarsm anssteeg. Het gehele verloop van de groei van het bedrijf passeerde daarna de revue, tot in 1948 de stichting van het filiaal te Alphen a. d. Rijn plaats vond. Geleidelijk aan had U, aldus richtte spr. zich tot de heer Kerckhoff, het grootste deel van de taak van de heer Kerckhoff Sr. overgenomen, doch iedere dag practisch was hij nog in de zaak, zijn levenswerk, dat hem zo dierbaar was. Tenslotte kwam ook voor hem de dag, dat hij werd opge roepen en na een kwaadaardige ziekte overleed hij op 5 April 1951. Mevrouw Kerckhoff, heren Kerck hoff en familieleden, voor de her denking van het 50-jarig bestaan van dit bedrijf, waarvoor door het per soneel een jubileumfonds is gevormd, meende het personeel bij monde van de Contact-Commissie niet beter te kunnen doen dan u als blijvende herinnering aan te bieden de beelte nis van wijlen de heer Kerckhoff om deze te plaatsen in het gebouw. Voor de vervaardiging van een bronzen relief was men zo gelukkig geweest bereid te vinden de heer Theo v. d. Nahmer, mede aanwezig, die naar spr. meende ondanks de zeer moeilijke opgave, in verband met gebrek aan daarvoor geschikte foto's, op uitnemende wijze de op dracht heeft uitgevoerd en die spr. van harte daarvoor dank zegde. Hierna verzocht spr. namens het gehele personeel door de onthulling van dit relief het geschenk te willen aanvaarden. Mevr. M. Kerckhoff-Thole onthul de hierna de gedenksteen, waarna de heer Gribnau de heer C Kerkhoff huldigde voor zijn energie en werk kracht voor het bedrijf, daarin sinds 1 Juli 1951 geassisteerd door zijn broer, Mr. W. Kerckhoff als adj. di recteur. Met nooit aflatende belangstelling slaat de directeur het bedrijf in alle geledingen gade en hij is de stimu lans voor alle activiteiten. Daardoor is het dan ook, dat dit warenhuis, thans 50 jaar oud, zo blakend van levenslust blijft. Spr. wenste de directeur namens allen van harte geluk op deze dag en verbond daaraan de wens, dat een gestadige bloei van het bedrijf zich moge voortzetten onder zijn energie ke leiding. En zoals hij bij een jubileum van één van zijn personeelsleden zo gaar ne hem of haar, die dit toekomt, als het ware een brevet van kunde uit reikt door het schenken van een bord met een toepasselijk gedicht van Constantijn Huygens, zo meende het personeel de directeur een genoe gen te kunnen doen, hem als een persoonlijke herinnering aan deze dag een geschenk aan te bieden, waarop de afbeelding van het ge bouw, terwijl op de achterzijde van het bord hetzelfde gedicht van Huy gens, waarmede hij tevens deze ge lukwens wilde besluiten: „Die 't ambacht wèl verstaet. daar van hij leven moet, En die 't niet wèl alleen maar wèl en geerne doet Beleeft het grootst geluck dat ijemand kan begeer en Hij spoedt, en spoedt met vreugd hij wint en wint met eeren. Antwoord van de directeur. De heer C. A. A. Kerckhoff dankte de heer Gribnau voor zijn piëteit volle woorden jegens zijn overleden vader gesproken en in hem het ge hele personeel voor het prachtig aandenken op deze dag in de aanbie ding van de prachtige gedenksteen. Die beeltenis zal een blijvende herinnering zyn aan de onuitputte lijke energie van zijn vader zijn voorbeeldig plichtsbesef, zijn bewon derenswaardige eenvoud, geestes gaven, welke hem in staat stelden, het kleine bedrijf, dat in 1903 werd gesticht, te doen uitgroeien tot een aanzienlijk grootbedrijf. Geestesga ven ook, die allen ten voorbeeld zijn. Spr. meende met volle overtuiging te kunnen zeggen, dat deze woorden geen holle phrasen zijn, omdat allen weten hoe hij gewerkt heeft. Vanaf de eerste stap, die hij over de drem pel zette van het toenmaals kleine bedrijfje aan de Aalmarkt tot aan zijn laatste voetstap toe, heeft hij zich geheel aan het bedrijf gegeven. (Zie vervolg pag. 3).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2