S)e CddóeSoti/fca/rvt L Rome verbrak impasse van Europees leger De voorgestelde tol-unie Geen interview, wel gesprek Eisenhower wil Stalin ontmoeten wel 63*500.000 gulden Gouverneur van Nieuw-Guinea Lvj» i /lETRO: PERTURBATION Wegens medeplichtigheid aan staatsgreep DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12824 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zou het Europese leger weer vlot komen? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2p. <nnd„ f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. lelefu,.ntjes 1 1.50 ONTSLAGRECHT ZOALS MEN WEET, is het sinds 1945 niet toegelaten iemand uit een betrekking te ontslaan zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Deze materie is na melijk geregeld in het B.B.A., het Buitengewoon Besluit Arbeidsover eenkomsten, dat uitgevaardigd werd in 1945 bij ontstentenis van een par lement en dat noodzakelijk was om de werkgelegenheid en de productie weer op gang te brengen Practisch betekende dit een admi nistratieve controle op de bewegin gen van de arbeidsmarkt en reeds in 1948 heeftminister van Maarseveen een ontwerp gemaakt om dit B.B.A. te doen vervangen door een richtige wetgeving door een nieuw ontslag recht in het Burgerlijk Wetboek te incorporeren. Dit ontwerp is nu in de Tweede Kamer behandeld, waarbij de moei lijkheid zich openbaarde van een ge lijktijdige, werking van het B.B.A. en het ontslagrecht voor de rechter. Im mers de regering meende het B.B.A. hog niet te kunnen missen, óók als het nieuwe ontslagrecht in het B.W. zou zijn ingevoerd, omdat de rech^ terlijke macht dat volgens de nieu we bepalingen tegen kennelijk onre delijke ontslagen zou kunnen op treden, voor de behandeling van het arbeidsrecht niet voldoende is ge ëquipeerd m.a.w. geen ervaring heeft in dit soort zaken. Waar bovendien het B.B.A. in al die jaren voortref felijk heeft gewerkt, voelt de rege ring er niet veel voor dit zo maar los te laten en aan de rechter toe te ver trouwen. KTU KAN MEN DIT JURIDISCH een slordige boel vinden en dat is het misschien ook wel. De rech terlijke en administratieve controle kunnen nu dwars tegen elkaar in werken, maar dat wil nog niet zeg gen, dat dit in werkelijkheid ook zal gebeuren. In wezen liggen de moeilijkheden elders. De tegenzin tegen heel deze affaire ligt in de regeling van het B.B.A. zelf. Men kan dit duidelijk le zen in het nummer van 19 Februari van „De Katholieke Werkgever", waarin het ontslagrecht een voogdij over de werkgevers wordt genoemd, welke niet acceptabel moet worden geacht. Maar dan moet men o.i., nu dit ontwerp er eenmaal ligt, de vraag stellen of een ontslagrecht noodza kelijk is in verband met de werkge legenheid en de productie. Het is de vraag of men de bewegingen op de arbeidsmarkt kan vrijlaten of niet. Volgens het nieuwe ontwerp, dat kennelijk onredelijke ontslagen voor de rechter wil brengen, kan dit niet in alle gevallen geschieden. Maar dit is dan een kwestie van bescher ming van de werknemer en dat heeft niets te maken met de beheersing van de arbeidsmarkt door de rege ring. De kwestie is dan ook in de Kamer niet gesteld zoals zij werd gesteld in „De Katholieke Werkgever." Het ging in de Kamer om de legalisering van het wetsbesluit van 1945. Nu is het wel zo, dat in de eerste jaren na de oorlog dit besluit zeer ten gunste van de werkgevers werkte o.m. door het wegkopen van de toen schaarse arbeidskrachten tegen te gaan, wat nog niet wil zeggen, dat het ten na dele werkte van de arbeiders. Als men nu deze zaak wil legaliseren d.w.z. er een echte wet van maken, zoals het past in een democratisch en ordelijk geregeerd land, dan wil dat anderzijds ook weer niet zeggen, dat de werkgevers nu van het B.B.A. af zouden willen, omdat het nu hoofd zakelijk nog ten gunste van de beiders zou werken. INTUSSEN VALT HET TE verstaan, dat de minister van Justitie ook met deze legalisering van het ont slagrecht nog niet van het B.B A. af wilde, Daarvoor had hij het goede argument, dat de B.B.A. niet alleen al die jaren voortreffelijk had ge werkt, maar ook dat de gewone rech ter voor de behandeling van het ont slagrecht nog niet voldoende was ge ëquipeerd. Men heeft daartegen aan gevoerd, dat de rechter zich dan zou kunnen doen bijstaan door deskun dige bijzitters óf dat men deze zaak zou kunnen opdragen aan de organi saties binnen de P.B.O., als deze nog ooit werkelijkheid worden, wat te hopen valt. Maar dat is allemaal niet zo maar een, twee, drie in overeen stemming te brengen met de bepa lingen van de Grondwet. Men heeft deze zaak willen uit stellen tot het B.B.A. zou zijn aange past in het Burgerlijk Wetboek. Maar dat kan men o.i. ook bevorderen, ter- wijl beide regelingen werken. Vast staan blijft, dat een behandeling voor de rechter een zaak nogal lang slepende kan houden zeer ten detri mente van een snelle berechting, welke een arbeidsverhouding zeker voor de arbeider vraagt. Een man, die nergens op kan terugvallen, moet zo spoedig mogelijk weten, hoe hij er voor staat. Dat kan via het B. B.A. voorlopig beter dan volgens de gewone rechtspraak. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de normale rechtspraak dan voor een wetsbesluit zou moeten wijken. Maar daarmee wil wel gezegd zijn, dat het nodig is het gewone recht zo spoedig moge lij k zo uit te rusten, dat men het ont slagrecht veilig bij de gewone rech ter kan onderbrengen, zó dat tóch de belangen van de arbeider en diens gezin veilig zijn in dit opzicht, dat deze niet langer dan nodig is in Verdrag zo spoedig mogelijk ratificeren De zes ministers van buitenlandse Zaken van de landen van het Kleine Europa (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) zijn gisteren bij hun besprekingen te Rome uit.de impasse gekomen, die was ontstaan over de vorming van een Europees leger Zij; waren het er ever eens, dat de Sovjet-Russische bedreiging voor Europa even groot was als ooit tevoren én dat geen tijd moest worden verloren bij het opnemen van een herbewapend West-Duitsland in een verenigd verdedigingsstelsel. De ministers kwamen tot hun besluit na besprekingen, die Dinsdag waren cegonnen met een diep meningsverschil tussen Frankrijk en West-Duitsland. COMMUNIQUé. Gisteravond is te Rome een com muniqué uitgegeven, waarin de zes ministers verklaren er bij de volks vertegenwoordigingen van hun lan den op aan te zullen dringen het ver drag voor het instellen van een Europees leger zo spoedig mogelijk te bekrachtigen. De ministers hebben de interim- commissie van deskundigen verzocht voort te gaan met de bestudering der Franse protocollen en hierbij „reke ning te houden met de positie van landen, die de verantwoordelijkheid dragen voor overzeese gebiedsdelen, zonder echter hinderpalen op te wer pen voor een spoedige bekrachtiging van het EDG-vedrag". Over het EDG-verdrag wordt on der meer verklaard, dat „de ministers allen de overtuiging zijn toegedaan dat het nodig is een tastbaar bewijs te geven van hun wens om het Euro pese eenheidsideaal te verwezenlij ken". Zij achten het daarom noodza kelijk „zonder verder uitstel te ge raken tot de instelling van een Euro pees leger". Functionarissen van enige delega ties verklaarden te menen, dat de overeenkomst betekende, dat hun parlementen verder zouden kunnen gaan met de goedkeuring van het verclrag in zijn huidige vorm. HET FRANSE PARLEMENT. De Franse regering zal het resul taat van de arbeid der interimcom missie afwachten, om dit, tezamen met het EVG-verdrag, aan de Franse Nationale Vergadering voor te leg gen, wanneer de volksvertegenwoor diging van Frankrijk zal worden ver zocht dit verdrag te bekrachtigen. Zo gemakkelijk zal de bekrachtiging van het Franse parlement wel niet verkregen worden. Generaal de Gaulle heeft Woens dag op een persconferentie verklaard, dat het verdrag voor een Europese Verdedigings Gemeenschap voorgeeft een Europees leger in te stellen, doch dit leger zou in het geheel niet Euro pees zijn. Het zou niet ter beschik king van Europa komen, doch van het Atlantisch'opperbevel, d.w.z. van het Amerikaanse opperbevel. De Gaulle meent, dat het absoluut vals is om te veronderstellen, dat het verdrag de Duitsers zou kunnen be wapenen zonder Duitsland te bewa penen. Dit zou volgens hem slechts uitlopen op een overheersende posi tie voor Duitsland, d.w.z. een poli tieke overheersing. Aan het slot van zijn betoog kwam generaal de Gaulle tot de slotsom, dat het verdrag niet door het Fran se volk zou kunnen worden aanvaard. Nu generaal de Gaulle het E.V.G.- verdrag in zijn huidige vorm heeft afgewezen, zullen de 85 Gaullistische afgevaardigden in de Nationale Ver gadering weigeren het verdrag te be krachtigen. Naar men verwacht zul len de 35 dissidente Gaullisten het zelfde doen, daar zij ook tegen het huidige ontwerp zijn. De kansen op bekrachtiging van het verdrag zijn verder nog vermin derd door het aftreden van de gema tigd-conservatief Chastellain, een voorstander van het verdrag, als lid van de belangrijke commissie voor buitenlandse zaken. Na afloop van de conferentie te Rome is' 'n oommuniqé verschenen, waarin omtrent 't Nederlandse voor stel tot vorming van 'n douane-unie het volgende wordt gezegd: De voor uitgang van de gemeenschap der zes landen is gebonden aan het leggen van gemeenschappelijke bases voor de econcmisché ontwikkeling en aan een samensmelting van de essentiële be langen van de ledenstaten. De zes ministers hebben eenstemmig er kend, dat een omvangrijke econo mische éénwording, met name de vestiging van een gemeenschappelij ke markt, zou bijdragen tot een ver steviging van de economie van de ge meenschap en tot verbetering van de levensstandaarden der bevolkin gen, en dat dit 'n essentieel doel is van de landen, welke onderling een poiltieke economische gemeenschap willen vormen. Deze markt moet ge leidelijk worden gevormd, waarbij rekening gehouden dient te worden met de noodzakelijkheid, evenwichts- verstoringen en erns'tige moeilijkhe den op economische en maatschappe lijk gebied te voorkomen. Te dien einde zou de mogelijkheid voor be schermende clausules en compensa tie-maatregelen opengelaten kunnen worden. De ministers besloten maat regelen tot uitvoering van bovenge noemde principes zonder verwijl en met medewerking van deskundigen 'te bestuderen. France Soir" en koning Boudewijn De onthullende foto Het Parijse blad „France Soir" heeft gisteren de foto gepubliceerd van koning Boudewijn en de journa list André Costes, die het Dinsdag aankondigde onmiddellijk na de ver klaring van de Belgische minister president Van Koutte. Het drukte te vens een fotocopic af van twaalf re gels getypte tekst met kanttekenin gen, die afkomstig moeten zijn van de adjudant van de Belgische vorst, kolonel Quinet. Deze regels waren een fragment uit het artikel, dat An dré Costes in „France Soir" publi ceerde na een ontmoeting met koning Boudewijn in de villa „Les Cèdres" te Antibes kort voor de terugkeer van de Belgische souverein naar Brussel. In> Brussel heeft dit alles vandaag echter weinig direct effect meer ge had. Er werd verwacht, dat de socia listen in een nieuw debat in de Ka mer nadere opheldering zouden vra gen aan de regering, maar het debat werd van de agenda afgevoerd, toen de socialisten lieten weten, dat zij wilden wachten op de afloop van een vergadering van hun partijbestuur. Deze vergadering Wordt vandaag (Donderdag) gehouden. In Brussel heerst algemeen de in druk, dat het grootste gevaar voor het voortbestaan van het kabinet van Houtte alweer geweken is. De wat dubbelzinnige, op juridische HALVERWEGE MOSKOU Voor zijn vertrek naar Georgia, waar hij golf gaat spelen, heeft presi dent Eisenhower gisteren te kennen gegeven, dat hij bereid is generalis simus Stalin te ontmoeten. Wat de plaats van ontmoeting betreft, dat zou kunnen zijn halverwege tussen de Sovjet-Unie en Amerika. Eisenhower stelde echter de vol gende voorwaarden voor zulk een ontmoeting: Zij zou in overeenstem ming moeten zijn met hetgeen het Amerikaanse volk van zijn president verwacht, de bondgenoten en vrien den van Amerika zouden er volledig in 'gekend moeten zijn en er zou re den moeten zijn voor de hoop, dat men iets ten behoeve van de vrede zou kunnen doen. Toen men hem vroeg, of hij dacht, dat Stalin zich zou houden aan eni ge overeenkomst, waartoe men tij dens een ontmoeting zou geraken, was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen het onzekere zal worden gelaten. Men dient nu eenmaal geen oude schoenen weg te gooien voordat men zich nieuwe heeft aangeschaft. zei Eisenhower, dat elk vredesplan bepalingen en voorwaarden zou' moe ten bevatten, welke zichzelf ten uit voer leggen, zoals bijvoorbeeld in specties. (Waarschijnlijk doelde de president hiermee op hat voorstel om internationale inspecties te hou den in de wederzijdse atoomindus trieën, een voorstel, dat Rusland tot dusver stelselmatig heeft genegeerd of afgewezen. Constructies steunende verklaring van de minister-president tijdens de Ka mervergadering van Dinsdag is later door Van Houtte zelf in privé-ge- sprekkeni nader toegelicht. De kern van deze toelichting viel af te leiden uit artikelen in een aantal Belgische bladen. Daarin werd gezegd, dat in derdaad een fotograaf en een ver slaggever van „Franse Soir" Zondag op „Les Cèdres" ontvangen zijn. Zij wisselden echter slechts enkele woor den met de koning en kregen gele genheid een foto te maken. Het arti kel van Costes was gebaseerd op in lichtingen, welke verkregen waren uit de omgeving van de koning. Ook de „bewijzen", waarmee „France Soir" nu gekomen is, tonen niet aan, dat de verslaggever zich niet zekere vrijheden ten opzichte van- de waar heid veroorloofd heeft toen hij de koning een bepaalde uitlating toe schreef, die hij direct uit de mond van de vorst beweerde te hebben op getekend. Bij Kon. Besluit van 25 dezer is dr. Jan van Baal, lid der Tweede Ka mer, met ingang van 1 April 1953 be noemd tot gouverneur van Nieuw Guinea. Dr. Jan van Baal werd 25 Novem ber 1909 te Scheveningen geboren Hij doorliep de Christelijke H.B.S. en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1934 promo veerde. Korte tijd later vertrok hij naar Nederlandsch-Indië in de functie van adjunct-controleur. Na de oorlogsja ren in een interneringskamp te heb ben doorgebracht verbleef hij enige tijd in Australië en vertrok in 1946 met verlof naar Nederland. In de in 1952 gekozen Tweede Ka mer der Staten-Generaal maakt hij deel uit van de Anti-Rev. fractie. Als hoofd van het kantoor voor bevolkingszaken werd hij in Nieuw Guinea benoemd; tevens trad hij op als voorzitter van de raad van volks opvoeding in Holiandia. I *V »A <J» »»t> puic *r4 mm «eot i* IJUJU 4* profand» (jat *t«» èXé t»*r twr- h»»*»». L» «w 44 iv »v*f on n* faurnlX •*- «murw ft. *4*r4: fj f i* ftot libpold, <j'ü U» y»«» «-❖*/»« io v*t* f>~ f) ZT W fr*r» t «jjiim». ■jst ur la ligne Cligrtancourl-Orleans 'rr»t »ui torr«sp(indanc«s de 5 h, 30 a 6h. 30 De Belgische Eerste Minister, Van Houtte, heeft in de Kamer ontkend, dat Koning Boudewijn in Antibes een interview zou hebben toegestaan aan een redacteur van de „France Soir", André Coste. De „France Soir" heeft zich daarop geroepen gevoeld, deze verklaring te weerleggen met enigof bewijzen, n.L een foto, genomen tijdens het bezoek van Coste aan Boude wijn in diens villa te Antibes, en het facsimile van het artikel, dat de aide de camp van de Koning vóór publicatie werd voorgelegd en waarin hij enige verandering liet aanbrengen. Foto boven: André Coste tijdens het be wuste interview met de Koning, onder: het facsimile, dat werd gepubli ceerd in de „France Soir". In het handschrift van Coste werden enige aan tekeningen in de marge geschreven. TELEFOTO. Sultan Hamid voor gerechtshof Onder grote belangstelling is gisteren voor het Hooggerechtshof te Djakarta het proces tegen sultan Hamid n van Pontianak, minister zonder porte feuille in het eerste en laatste kabinet van de RIS, begonnen De 43-jarige sultan wordt beschuldigd pogingen te hebben gedaan gewapenderwijze de regering omver te werpen. Volgezs de tenlastelegging zou lij zich hebben aangesloten bij en leiding hebben gegeven aan de actie, die 5n Januari 1950 onder commando van oud-kapitein Westerling tegen de regering werd on dernomen. NED. MINISTER BEYEN IN ITALIË PLAN DAT NIET DOORGING. Volgens verslagen die buitenlandse persbureaux van de zitting geven, heeft de sultan tegenover de rechters verklaard dat hij de plannen had op gesteld voor de omverwerping van de Indonesische regering door mid del van het arresteren van de leden van het kabinet. Hij zou ook hebben toegegeven, dat hij bevel had gege ven sultan Hamengkoe Boewono van Djogjakarta en kolonel Simatoepang, die toen chef van de landmacht was, De eerste Italiaanse solidariteitstrein bestaande uit 20 wagons met voedsel, kleding en geneesmiddelen is reeds op weg naar Nederland. Een tweede zaï spoedig volgen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen, die in Rome vertoeft in verband met besprekingen betreffende het plan Schuman, bezichtigde de eerste trein, voor het vertrek van Rome naar Holland. Minister Beyen in gesprek met Mario Longhena (met wandelstok), de president van het Italiaanse Rode Kruis. sie, te executeren. Het plan was volgens de sultan mislukt omdat Westerling de hoeveel heden wapens, die voor deze organi satie nodig waren, niet bijeen kon krijgen. Het kabinetsgebouw had op 24 November 1950 's avonds om 7 uur, wanneer de ministers hun vergade ring ongeveer beëindigd zouden heb ben, moeten worden aangevallen. Hamid zelf zou op die vergadering aanwezig zijn en behoren tot de ge arresteerde ministers. Hij had Wes terling echter instructies gegeven om hem slechts losjes aan de voeten te binden. Na het slagen der operatie zou Ha mid tot minister van Defensie wor den uitgeroepen. GEEN DEEL AAN BANDOENG-OPSTAND. De sultan beweerde echter dat hij geen aandeel had gehad in de „Ban- doeng-opstand" van kapitein Wester ling. Hij zei, dat Westerling hem het opperbevel over diens opstandelin- 1 genleger had aangeboden en dat hij 1 had gezegd het aanbod op zekere voorwaarden te willen aanvaarden. Westerling had deze voorwaarden aanvaard. De sultan voegde hieraan toe, dat hij het opperbevel niet op zich had genomen. De sultan verklaarde, dat hij tot voorstander was van een federale In donesische republiek en omdat toen tertijd sommige groeperingen streef den naar het liquideren van deelsta ten. Daarom had hij opdracht gege ven het gehele Indonesische kabinet gevangen te nemen en een nieuwe regering te vormen. Sultan Hamid die in de gevangenis een snor heeft laten groeien, was tijdens'de zitting kalm. Soms ontlok ten vragen hem een glimlach. De zit ting duurde drie uren en werd daar na verdaagd tot Zaterdag '8 Februari. President van het hooggerechtshof is dr. Raden Wirjono, Hantds verde diger is dr. Soerjadi. Ham id's afstamming. Hamid stamt af van een avontuur lijke Arabische zeeman die zich 180 jaar geleden tot het sultanaat aange trokken voelde. Hamid bezocht de Militaire Acade mie in Nederland en diende later in het K.N.I.L. totdat hij door de Japan ners in Balik-Papan (Borneo) go- vangen genomen werd in het begin van de oorlog in de Stille Oceaan. Tot sultan van Pontianak werd hij benoemd op 29 October 1949 alsmede tot politiek adviseur bij de Ned.-Indi- sche regering. Hij speelde een belangrijke rol in de gebeurtenissen die leidden tot de vestiging van een federale republiek van de Ver. Staten van Indonesië. Na zijn arrestatie in 1950 werd Hamid naar Djakarta overgebracht doch later zond men hem naar een bewaakte particuliere woning, waar hij alle comfort genoot van een be voorrecht politiek gevangene. De Nederlandse vrouw van Hamid heeft de openingszitting van het pro ces bijgewoond. 3io\%eitje Al wat goed is, beveelt zichzelf aan.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1