Parkeerheffingen tfeen vorm van bedelen0 Nederland niet gastvrij voor vluchtelingen Een tweede staatslening te verwachten De overtollige kleding gaat naar behoeftige landgenoten ABDIJSIROOP HET HERSTEL VAN NEDERLAND WOENSDAG 25 FEBRUA^f -=<933 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Kamer beslistalleen op aparte terreinen De Tweede Kamer heeft gisteren zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Oostelling- werf, Opsterland en Weststelling werf en aan een wijziging van de grens tussen de gemeenten Rotter dam en Schiedam. Het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1952 van het departe ment van financiën, verband hou dende met het verlenen van een cre- diet van 21,5 millioen aan de han delmaatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V. gaf de heren RITMEES TER (V.V.D.) en VAN RIJCKEVOR- SEL (K.V.P.) aanleiding tot het ma ken van enige opmerkingen. In ant woord daarop heeft de minister van financiën, de heer VAN DE KIEFT, opgemerkt, dat het niet de eerste maal is, dat aan een bank een crediet werd gegarandeerd. Het is de bedoe ling in dergelijke gevallen onrust in de bankwereld te voorkomen, het geen z.i. een algemeen belang is. Het wetsontwerp is z.h.s. goedgekeurd. De Kamer heeft vervolgens behan deld het wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelasting. Door deze wijziging wordt de heffing van parkeergelden uitdrukkelijk ge regeld De heer RITMEESTER (V.V.D.) beschouwde de parkeerheffingen als een verdere verzwaring van de las ten op het motorisch wegverkeer; hij zou het verstandig vinden deze hef fingen niet te bevorderen. Hij zag geen reden om het parkeren tussen 24 en 5 uur te belasten, waar het overdag ook niet geschiedt. Dat taxi's met parkeergeld zouden worden be last vond hij onjuist. Naar zijn me ning wordt de juiste oplossing be reikt door het amendement van de heer Janssen. Deze wil het slechts mogelijk maken rechten te doen hef fen voor het gebruik van daartoe ingerichte parkeerterreinen. De heer VAN DE WETERING (C.H.) zeide een behoorlijke rege ling van parkeergelden voor te staan, maar hij voelde er niet voor de mo gelijkheid te openen rechten te hef fen voor het parkeren tussen 24 en 5 uur. Met het amendement-Janssen ging hij accoord. De heer VERKERK (A.R.) meen de, dat men zich tot een redelijke vergoeding moest beperken. De heer JANSSEN (K.V.P.) merk te o.a. op, dat de fiscale lasten voor het wegverkeer ondragelijk zijn. De parkeerheffingen vond hij een vorm van bedelen, die men de buitenlan ders niet mag aandoen. Het ontwerp zou voor hem aanvaardbaar worden, indien zijn amendement wordt aan genomen, dat het alleen mogelijk wil maken rechten te doen heffen van in het bijzonder daartoe ingerichte parkeerterreinen. Hij wilde doen vervallen de voorgestelde mogelijk heid van het heffen van rechten ter zake en terzake van het geregeld parkeren tussen 2-i en 5 uur. De heer HOFSTRA (Arb.) ver klaarde geen aanleiding te zien bij voorbaat heffing van rechten voor het 's nachts parkeren te verbieden. Men moet dit aan de gemeenten overlaten. Tegen parkeergelden in het algemeen kan z.i. bezwaar be staan; er zulen gemeenten zijn, die er verstandig aan doen geen heffing op te leggen. Een uitzondering zou gemaakt kunnen worden voor spe ciaal aangelegde parkeerterreinen Het or twerp legt z.i. niet onnodig zware lasten op de automobilisten. Aan wijziging van het ontwerp zeide hij geen bthoefte te hebben De heer GORTZAK (CPN) keerde zich tegen heffing voor parkeren tussen 24 en 5 uur. De minister van financiën, de heer VAN DE KIEFT zeide, dat het ont werp niets anders beoogt dan de ge meentebesturen de mogelijkheid te geven in bepaalde gevallen heffin gen 0(3 te leggen. Het is noodzakelijk een zekere orde te scheppen en het leek hem niet onredelijk, dat de ge- meenter een bepaald recht heffen voor het parkeren. Na re- en dupliek werden de arti kelen behandeld. Daarbij kwam het amendement-Janssen aan de orde. De minister verklaarde er bezwaar tegen te hebben, doch de Kamer aanvaarde het met 50 tegen 16 stem men. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. In de middagvergadering van gis teren is verder nog behandeld het wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen .de gevolgen van be- smettelijkc ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs. De bedoeling daarvan is de werkings feer van het oude keuringswetje van 7 December 1934 te verruimen. Over het algemeen stemde men in met het ontwerp. In de avondvergadering heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer CALS, de s middags gemaakte opmerkingen beantwoord. De heer MUNTENDAM Staatssecretaris van Volksgezond- ging nader in op technisch-hygiëni- sche opmerking. Bij het artikelsge- wijzc behandeling kwam nog een amendement van de heer Peters (K.V.P.) aan de orde. Daarover en over het ontwerp zelf zal heden worden gestemd. De Kamer heeft in de avondverga dering een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het departement van Onderwijs, beogende een post van 15.000 in te voegen met het doel daaruit de kos ten te bestrijden van voorbereidin gen voor een tweede instituut voor technisch hoger onderwijs. De heer WIJFFELS (K.V.P.) ver klaarde zich te kunnen verenigen met de verplichte uitgangspunten voor de commissie die het onderzoek zal instellen. Mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) betoogde o.a., dat de mate riaalvoorziening op de technische hogeschool te Delft veel te overlaat en dat de wetenschappelijke bewerktuiging daar jaren achter is. Naar haar oordeel zullen er veel meer ingenieurs werkzaam moeten zijn in de industrie wil de industria lisering slagen. De heer WELTER (K N.P.) zeide in beginsel geen bezwaar te hebben tegen een tweede technische hoge school, maar hij vreesde, dat de kos ten wel eens in de weg konden staan aan een snelle afwerking van het voor de Delftsche technische hoge school ontworpen programm. Eenvoudiger belasting betalen Op 16 Maart a.s. zal op enkele postkantoren in de inspectie Utrecht een proef worden genomen met het uitreiken op dc postkantoren van een nieuw postcheque-formulier, dat werd vervaardigd om het de belas tingbetalers gemakkelijker te maken. De nieuwe biljetten, die geel van kleur zijn, zullen gratis verkrijg baar zijn. Het zijn zeer eenvoudige biljetten die gemakkelijk kunnen worden in gevuld en als stortingsbiljet dienen om de belastingpenningen via een postkantoor te voldoen. De biljetten zijn in de eerste plaats bedoeld voor belastingbetalers die niet over een postrekening beschikken De men sen die gebruik maken van het nieu we formulier krijgen dit gratis be hoeven er geen postzegel op te plak ken en ook verder geen extra kosten te betalen voor het overmaken van het belastinggeld. Men moet de proefneming beschouwen als een po- Te half elf is de vergadering ver- ging om het de belastingbetalers ge- school ontworpen programma. 1 makkelijker te maken. EERSTE KAMER Beschamend De Eerste Kamer heeft de begro ting van Justitie behandeld. De heer DIEPENHORST (A.R.) vond het door de minister ontvouwde program veelbelovend. Zijn voorne mens zijn aantrekkelijk, 's Ministers bijzondere aandacht vraagt spr. o.a. voor de kwestie der strafregisters, waaruit veel te overvloedig informa ties worden gegeven die voor het no tarisambt, het te kwistig omgaan met het instituut der preventieve hechte nis, het onderbetalen van advocaten bij de admissie en pro-deozaken, ex cessen bij rechtsh°rstel. Hij spreekt als. zijn oordeel uit, dat Nederland niet in- voldoende mate asyl verleent aar. vluchtelingen. Er bestaat, volgens spr., een ingrij pend verschil tussen vreemdeling en vluchteling. Wij zijn bezig ons in Europa een slechte naam te verwer ven. De minister dient een wet voor te bereiden, die d* vluchtelingen een aparte behandeling geeft, los van de vreemdelingen. De heer BEAUFORT (K.V.P.) zei de, dat de vluchtelingen behoren tot de meer beklagenrwaardige mede mensen. In dit verband merkte hij op, dat de huidige i -actijk in Neder land beschamend afsteekt bij het in het verleden gevoerde beleid. Toegegeven kan worden, dat het vreemdelingenrecht zodanig moet worden toegepast, dat het voor sub versieve elementen moeilijk is hier binnen te dringen. Doch ten aanzien van de vluchtelingei is juist een soe pele toepassing nodig. i, dienen hier wat ruimere edelmoedigheid te i trachten. Een ministeriële circu- l ire zou hier reeds soulaas kunnen mengen. Financiën. In de avondvergadering werd de behandeling van de begroting van Financiën voortgezet. Ten aanzien van de industriefinan ciering herinnerde de minister aar, het dubbele karakter van de Herstel- bank. In de eerste plaats heeft men deze gedacht voor de financiering van de oorlogsschade. Hij is het er mee eens, dat de private sector voorop moet gaan. Maar het is vaak zo. dat door deze tot de overheid wordt ge zegd „na u". In het laatste jaar werden door de Herstelbank voor 348 millioen cre- dieten toegestaan. Daarvan werden in dat jaar 262 millioen opgenomen. Voor dit bedrag nu draagt de Herstel- bank het totaal risico. De minister merkte op dat de Herstelbank niét uitsluitend een instelling van de over heid is. De overheid neemt er aan deel met 151 millioen, de particuliere instellingen met 149 millioen. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Teulings (K.V.P.) en Molenaar (V.V.D.) verheldert de minister zijn mededelingen over het vraagstuk der investering. Hij noemt het een moeilijk en gecompliceerd vraagstu'-. De regering heeft de plicht he. klimaat voor het investe ren te vergroten. Het is een primaire taak maatregelen te nemen voor het bestendigen en vergroten der werk gelegenheid. Ten aanzien van zijn opmerkingen over de tegenwaarderekening zegt de minister, dat er een misverstand blijkt gerezen te zijn. Er was een aanbod van de Amerikaanse regering om 200 millioen uit de tegenwaarde- rekening direct te financieren voor de ramp en later uit te maken hoe die 200 millioen te specifiëren. Er wordt van het aanbod nog geen gebruik gemaakt. Dit is niet in te genspraak met de minister-president, zo zegt de minister. De mogelijkheid dat er binnenkort een beroep op de tegenwaarderekening moat worden gedaan, is zeker niet uit te sluiten. Maar voorlopig gebeurt dit niet en werdt getracht op eigen benen te blij ven staan. Bij de verdediging van de begro ting van financiën in de Eerste Ka mer heeft minister van de Kieft gis teravond gezegd, dat de regering bin nenkort zeer definitieve mededelin gen zal doen over de vraag of de ramp en de financiering van het her stel invloed zullen hebben op de be lastingvoorstellen van de regering. De regering bekijkt nauwkeurig of de plannen voor uitvoering van open bare werk na de ramp niet nog eens moeten worden herzien. Oorspronke lijk stond op „onvoorzien" veertig millioen. Bij suppletoire begroting kwam daar vijftig millioen bij. De gelden waren bepaaldeliik bestemd voor uitvoering van openbare werken voor verruiming van de werkgele genheid. B'i onderzoek is gebleken, dat reeds 62 millioen waren vastge- 'e^d, uitsluitend voor werken, die op het laatst 1 Maart begonnen zullen worden. Over bet restant wordt nog overleg get)lee<?d. Teneinde een addi tionele besteding te doen geschieden is de regering bereid, om de oorlogs schade, welke vooral in de sfeer van de bedrijven ligt, ten bijdrage van vijftig millioen vervroegd af te los sen. Deze zaak wordt nader onder zocht. Voor de financiering van 't herstel meende de regering dat, een lening wel nocdzakelijk zou zijn. Het zal niet mogelijk zijn het bij die eerste lening te laten en volgens de minis ter zal de regering in de loop van het SNERT VOOR GROOT EN KLEIN De vierjarige Tony Gerrits zat gistermorgen samen met Luitenant-Gen. fc. d. P. Alons, de directeur van het Nationaal Rampenfonds, genoeglijk aan de snert. En het smaakte beiden, en de duizenden andere Nijmegenaren, die vandaag dit smakelijk gerecht voor het Rampenfonds hebben gegeten, goed! Eerst worden alle slachtoffers voorzien Het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis deelt ons mede, dat de hoeveelheid bruikbare kleren ingezameld ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, zo groot is, c at deze voorraad de be hoefte van de slachtoffers vele malen overtreft. Het Roode Kruis en het R. K. Huis vestingscomité hebben besloten, dat die goederen, die wel voor uitreiken geschikt, doch niet meer noodzake lijk voor de slachtoffers zijn, via de Nede^andse kerkelijke en charitatie ve instellingen a?n behoeftige Neder landers ten goede zullen komen. De kerken en organisaties zullen zelf zo veel mogelijk voor het vervoer der goederen zorgdragen en zullen in nauw overleg met de sociale diensten van de betrokken gemeenten de uit reiking ter hand nemen, zodat dub bele uitgiften kunnen worden voor komen. Na onderzoek is gebleken, dat met de hier bedoelde oplossing onder de huidige omstandigheden in het algemeen stellig ook door de slachtoffers van de watersnood, voor wie deze kleren waren bestemd, wordt ingestemd. Fr wordt in volle dige mate voor zorg gedragen, dat de door de watersnood getrof'enen (voor zover dezen nog niet ter za'"e vol doende voorzien zijn) in ieder op zicht met voorrang geholnen zullen worden, een zeer belangrijke hoe veelheid van de al'e-beste 'ngezamel- d« goederen blijft ten beborve van deze slachtoffers voorhands nog ge reserveerd. Maatschappelijk werk de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat, ten gevolge van de treffend grote omvang van de in binnen- en buitenland ver leende hulp, 't Nederlandse Roode Kruis thans beschikt over grotere voorraden aan kleding, schoenen, etc., dan voor de hulpverlening in de ncodgebieden nodig is?. 2. Indien deze vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de regering dan bereid, in overleg met de schenkers, het surplus van deze en eventueel andere daar voor in aanmerking komende goe deren ter beschikking te stellen van de eveneens zwaar getroffen vluchtelingen, die in de kampen in West-Duitsland verblijven? jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt moeten doen. Belastingplan nader herzien Na de mededelingen van de minis ter van Financiën over hetgeen in verband met de waternoodsramp moet worden nagegaan, merkte de staatssecretaris op, dat het nog steeds in overweging zijnde belastingplan door twee hoofdgedachten wordt be heerst. Vooreerst door de ningen ter verkrijging van een be stendige werkgelegenheid, tweede plaats door de gedachte, dat fisea1^ voorzieningen moeten worden overwogen, die als compensatie voor een mogelijke hmm'e-^oging moe ten dienen. De eerste gedachte be treft een economische nuttigheid er noodzakelijkheid. Het belastingplan wordt nader be zien na de ramp welke ons land heeft dee' omtrent vervroegde afschrijvim worden opgenomen, welke voor de belastin-plichtigheid niet minder J Gezien de talloze informaties die gunstig zal zijn dan de bestaande, j beffende de route voor het ver-1 welke ver'en-d wordt. keer naar het zuiden bij de K.N.A.C.f Zij is het er over eens, dat een worden ingewonnen, wijst de auto-j technische herziening van het belas-1 mobielclub er nog eens met de mees-1 tingwezen nodig is, waarmee echter j te nadruk op. dat alle verkeer over niet kan worden vo'staan. Op een j de ivfoerdük is gestremd. Men dient aantal »>-ntcn zullen voorzieningen nodig 2ijn. Verouderde keest Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht- j wegen van gevaarlijke k ziektekiemen met de snelwerkende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop Een ander p'an Het Tweede Kamerlid, mej. Ten- derloo, heeft een ander plan voor de ze goederen en dit aan ae regering HOE HEET DE GOUDEN KOE? Een landbouwer in de gemeente Roden in Drente heeft aan de dag bladpers in de Noordelijke provin cies en de Regionale Omroep Noord een beste driejarige dragende vaars aangeboden ten bate van het Natio naal Rampenfonds. De Noordelijke - pers en radio trachten nu door een voorgelegd. Zij heeft aan de minister-) wedstrijd, van het publiek te weten president en aan de minister van]comeni w£d de naam van deze koe zal zijn. Door bijfrankering met vijf- tig cent van "de briefkaarten, waarop Kostbare blokkade de naam d-r koe moet worden ver- 1 meld. hoopt men van deze rampen- fo'nds'koe een „gouden koe" te ma- De winnaar van de wedstrijd zal op symbolische wijze de koe met het door de actie behaalde bedrag, aan het rampenfonds aanbieden. i na ae ramp weixe ons lana _f*«1 t_ ■ft getro'fen. De et-tssecretaris VSn de MOerUljKDrUg fond 't mee, dat daarin een regel'ng j ken- 1.25 mill, per maand 0 Voorlopig herstelde dijkgafen 2 mogelijkheden fotafsluihng g v.d. zeegaten Straalzender-verbindingen w rot stand gébracht HELDER ADVIES: Gaat naar Rotterdam Bestolene vond de dief te rr-den over Utrecht, 's-Hertogen bcsch, Tilburg en Breda. Het spreekt vanze'f, dat de betrok ken instanties alles zullen doen om de vitale verbinding over de Moer- dijkbrug zo spoedig mogelijk te her-1 Vorige week Woensdag werd stellen. Teneinde no-g eens in het gedupeerde wendde zich tot de poli- licht te stellen, hoe belangrijk dezeTilburg een bromfiets gestolen. De verbinding ls, heeft de K.N A.C. be-1 tie en tot een helderziende. Deze rekend welke extra kosten het weg verkeer moet maken. Zo wordt per week voor 120 000 aan benzine ex tra verreden. De algemene schade voor het verkeer kan worden be groot op 1.25 millioen per 25 werk dagen. RAMP-GEVOLGEN llien worden duurder; graaninvoer verhoogd Het verlies' van broodgraan door de ramp zal het noodzakelijk maken in het komende jaar de invoer van gra nen iets te verhogen. Deze verhoging zal niet zeer ingrijpend zijn, daar Nederland het merendeel van zijn broodgranen (60 normaliter reeds moet invoeren. Dit percentage zal door de ramp tot ongeveer 73 op lopen. Een tweede gevolg van de ramp is waarschijnlijke stijging van de uienprijs. De verdronken gebieden waren grote leveranciers en dit pro duct zal dus' de komende maanden schaars op de markt komen, met als gevolg een stijging van de prijs. laatste adviseerde hem Zondag jl. naar Rottex-dam te gaan. Daar zou hij dan de man, die men van de diefstal verdacht ontmoeten. De behandelde ^af aan deze ietwat vreemdsoortige opdracht gevolg en reisde verge zeld van een famihelid- naar de Maasstad. Men zocht en zocht, maar zag de dief niet. Od de thuisreis' nam men van het verkeersplein onder Ut recht een lifter mee. Men kreeg toen sterk de indruk met de gezocMe te doen te hebben. Om de politie te waarschuwen stonte men bii 'n ben zinestation onder Beesd (Gld). De Tfter. die dat in de "aten kreeg, pro beerde prompt de benen te nemen. Dat lukte evenwel niet en toen de politie ari-iveeHe wei-d de man over gegeven. Vrij vlot volgde toen de be kentenis ,dat hij inderdaad de brom fiets' had gesto^n De politie van Beesd, van wie deze bijzonderheden afkomstig zijn, heef1 de man, een zekere v. d. Z., oud 34 jaar en zon der vaste woonplaats, overgebracht naar Tilburg. Hier werd hii gezocht wegens o-olichtin" en diefstal De brom'fiets had hij te Gemert van de hand gedaan. Het consult van de helderziende had /3.gekost.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6