7 acht Min* v* Binnenlandse Zaken regelt verkiezing rampgebied 3U*te GOLF Achttiende lijst van W atersnood-slachtoffers „Flora" en „Keukenhof" bovenaan Helpt allen GIRO 9575! WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 DE LEfDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 REGERING ADVISEERT Nu het, tengevolge van de waters nood in verschillende gemeenten, on mogelijk zal zijn de gemeenteraads verkiezingen aldaar onder normale omstandigheden te organiseren, zal een voorziening moeten worden ge troffen, welke het mogelijk maakt de verkiezing in die gemeenten op een later datum te stellen. Naar aanleiding van de desbetref fende opmerkingen in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van de regeringsnota betreffende de waters nood 1953 heeft de regering nog het denkbeeld overwogen, alle gemeen teraadsverkiezingen een jaar uit te 6tellen, waardoor de verkiezingen voor de gemeenteraden en voor de provinciale staten in het zelfde jaar eouden vallen. Daargelaten in hoe- verre deze laatste gedachte, op zich celf genomen, uitvoering verdient, meent de regering de thans te treffen voorzieningen te moeten beperken tot fle gemeenteraadsverkiezingen in de ivatersnoodgebieden. In een betreffend wetsontwerp svordt voorgesteld de aanwijzing van flie gemeenten door de minister van Binnenlandse Zaken te doen gesdhie- *en- Hierbij zal door hem uiteraard m volledig overleg met Gedeputeerde Staten der betrokken provincie wor den gehandeld. Ook de aanwijzing van de data der te houden verkie- cingen ware aan hem over te laten, cvaardoor voor elke gemeente kan Aetherklanken HILVERSUM L 402 M. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon- muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Idem. 12.25 ..In 't spionnetje". 12.30 Land- cn tuinbouwmededelin- gcn. 12.33 Orgelspel. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Pianoreci tal. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tus sen vier en vijf"; 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 R^-ee- ringsuitzending: S. Nijdam: „Surina me, de Nederl. Antillen en de Ca- raïbische Commissie". 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Reportage of gramo foonmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek. 19.45 Orgelspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Inlei ding opera. 20.15 „Der Corregidor". opera, (gr pl.) 22.25 Mededelingen; 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23 15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24 00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Gramofoonmuziek NC RV: 10.00 Bas, hobo en orgel. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30- 12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnew:ijzer. 13.00 nieuws en Katholiek nieuws. 13.50 Gramofoonmuziek. NCRV: 14 00 Or kestconcert. 14.15 Pianorecital. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianokwartet 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 „Muiterij op de Neptunus" hoorspel voor de jeugd 1730 Gra mofoonmuziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Metropole orkest. 18.35 Op de Stelling". 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19 10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant 20.20 Promenade orkest en -koor. 21.00 „Een exploratie in de Cordille ra Blanca van Peru, Andes expeditie 1952", causerie, 21.20 Meisjeskoor. 21.45 Vragen aan voorbijgangers 22.10 Strijkkwartet. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.1524.00 Gramofoon muziek. worden vastgesteld, wanneer de uit gestelde verkiezing aldaar onder re gelmatige omstandigheden kan plaats vinden. Hoewel de minister van Binnen landse Zaken hoopt, dat de bovenbe doelde gemeenteraadsverkiezingen binnen niet al te lange tijd onder nor male omstandigheden zullen kunnen plaats vinden, kunnen nog niet be kende omstandigheden er toe leiden, dat zulks ten aanzien van een enkele gemeente niet het geval zal zijn, om dat bv. de bevolkingsboekhouding geheel of gedeeltelijk is verloren ge gaan of dé terugkeer van de inwo ners is vertraagd. Mocht het in die gevallen blijken, dat niettemin met de samenstelling van de nieuwe raad niet gewacht kan worden, totdat de verkiezing onder geheel normale om standigheden gehouden kan worden, bv. omdat een aantal raadsleden ten gevolge van de ramn is overleden, terwijl tevens candidatenlijsten door deze omstandigheid zijn uitgeput, dan zal een noodregeling dienen te wor den getroffen, welke, met afwijking voor zover nodig van de wettelijke voorschriften, de verkiezing moge lijk maakt. Voorgesteld wordt, een eventuele noodre?eling bij algemene maatregel van bestuur te doen vast stellen. Het betreft hier nl. een in hoofdzaak technische re*eline. welke onder omstandigheden on korte ter mijn tot stand moet komen. HOGERE AMBTSTO*XAGE VOOR BURGEMEESTERS? Minister Beel deelt in de memorie van antwoord op do begroting van Binnenlandse Zaken aan de Eerste Kamer mee, dat hij overweegt, om de ambtstoelage, die de burgemeesters krijgen als bijzondere bijdrage in de bijzondere kosten van hun functie, te verhogen. De toelage hangt af van de bezoldiging van de burgemeesters cn deze kan, volgens de minister, op haar beurt weer niet worden gezien los van die van het overheidsperso neel, dat met de burgemeester is te vergelijken. Overigens zegt minister Beel een open oog te hebben voor de belan gen van de zittende burgemeesters. In bijna drie kwart van de benoe mingen in gemeenten boven de tien duizend inwoners is voorz'en door 't benoemen van een burgemeester van een kleinere gemeente. DE STRIJD TEGEN DE RUNDER- TUBERCULOSE Van het begin van de landelijke strijd tegen de rundertuiberoulose tot eind 1952 zijn 162.965 op tbc-proeven reagerende runderen van 34.833 boer derijen aan het bestrijdingsfonds ter overname aangeboden en afge slacht. Ruim 13.226 boeren kregen hun rundveebeslag meer dan een jaar eerder ziektevrij, dan op het him voorgeschreven schema stond. Slechts 422 rundveebeslagen waren na de voorgeschreven saneringsperiode niet tbc-vrij. De eigenaren er van ver speelden hun extra vergoedingen. Het nationale fonds Ibc-bestrijding heeft tot einde 1952 ongeveer 12,5 millioen gulden uitbetaald. Het had ruim 37.5 millioen aan inkomsten. Boeren, die hun veebeslag tijdig sa neerden, werd uit het spaarheffings- fonds bijna 3 millioen uitgekeerd. GEMEENTECLASSIFICATIE Naar aanleiding van de opmerkin gen var vele leden der Eerste Ka mer betreffende de door de minister uitgesproken hoop, welke hij ook thans nog koestert, dat hij nog in de loop van dit jaar een stap zal kun nen doen tot oplossing van het pro bleem der gemeente-classificatie, moet de minister er wel op wjjzen. dat het vraagstuk van de gemeente classificatie van het overheidsperso neel niet geheel los kan worden ge zien van die van de werknemers in het vrije bedrijf Aan een door de minister te nemen stap. zal dan ook een beslissing ten principale van het kabinet ten aanzien van het vraag stuk der gemeente-classificatie die nen vooraf te gaan. Overigens is met betrekking tot dit vraagstuk nog geen advies van de centrale com missie voor georganiseerd overleg voorhanden. Achtervolgde stroper dook letterlijk onder Maar werd toch gearresteerd Toen de jachtopziener van Pol- sterholt gisteren uit zijn schuilhoek te voorschijn sprong, zag hij drie stropers wegvluchten, waarvan hij er één wist te grijpen. De tweede werd na een wilde achtervolging eveneens gegrepen, maar waar de derde gebleven was, bleef voor de jachtopziener voorhands nog een groot raadsel. Ten einde raad besloot hij zijn hond erbij te halen en deze bracht de oplos sing. Het dier rende naar een ven en bleef daar luid blaffend voor staan. Na enig turen ontdekte de jachtopziener het hoofd van de der de stroper, die tot aan zijn nek in het water was gesprongen en zo doende hoopte aan zijn achtervolger te kunnen ontkomen. Het mocht hem echter niet baten. De jachtopziener viste hem uit het water en bezorgde hem met droge kleren een vrij eng onderdak. PRIJS VAN ƒ10.000,—. In de 518e loterij, 4e klasse, 7e lijst is op no. 19289 een prijs geval len van 10.000, Zeepost kan worden verzonden voor Indonesië met het m.s. Willem Ruys, uiterlijk ter post 2 Maart. Ned. Nieuw Guinea: m.s. Amstelstroom (5 Maart), Ned. Antillen: s.s. Boskoop (2 Maart), Suriname: m.s. Nestor (4 Maart), Zuid Afrika en Z.W. Afrika: s.s. Arundel Castle (28 Februari), Canada: m.s. Noordam (5 Maart), Zuid-Amerika: s.s. Andes (28 Febr.), Australië en Nw Zeeland via Enge land (28 Febr.). De Rivierpolitie te Rotterdam heeft zeven havenarbeiders in bewa ring gesteld, die zich hebben schul dig gemaakt aan diefstal van goede ren, die ten behoeve van het Rode Kruis in een loods aan de Rijnhaven liggen opgeslagen. Drie echtparen uit Luyksgestel, waarvan de ene helft broers en zus ter zijn, zijn vijftig jaren geleden alle drie in hetzelfde jaar in het hu welijksbootje gestapt en zullen dit jaar alle drie dit feit met de nodige luister herdenken. Met 550 emigranten is gistermid dag de „Zuiderkruis" naar de Unie van Zuid-Afrika vertrokken. Het schip wordt 13 Maart in Kaapstad verwacht. Een bromfietser uit Putte, die gisteren tussen het Nederlandse en het Belgische Putte tegen een auto bus opreed, werd oj slag gedood. Verdacht van brandstichting in» de emballageloods van de conserven»- fabriek Wilco te Warfum, die de vo rige week voor ongeveer een half millioen schade leed, is thans een chauffeur van de fabriek in arrest genomen. De man heeft bekend. In navolging van Arhem kunnen de vacantiegangers zidh thans ook te Amsterdam tegen regen verzekeren. Voor iedere 1.50 premie zal de va- cantie-ganger bij een hoeveelheid van minstens 3 mm neerslag een be drag van 10.— krijgen uitgekeerd De tabaksteelt in Nederland is het stadium van „eigen teelt" verre te boven gekomen. De oogst, die thans 150 ha. bedraagt, wordt graag door de tabaksindustrie afgenomen en de Stichting van de Landbouw is nu toegetreden tot de Stichting tot bevordering van de tabaksteelt in Ne derland. FLOWER-FESTIVAL 1953 Corso-startplaats geen Sassenheim, maar Hillegom HET HUWELIJK TUSSEN FLORA 1953 en Keukenhof, dat enkele weken geleden in een echtscheiding dreigde te eindigen, is zoals wel meer voorkomt hechter dan voorheen uit de twist te voorschijn gekomen. Er is zelfs, als we de beeldspraak nog even mogen vasthouden, een aangeno men kind bijgekomen het Centraal Comité Bloemencorso. En met het voor jaar in zicht gaat dit kleine, maar sterke gezin zich thans geheel wijden aan zijn grote taak: Het doen slagen van het „.-nternational Flower-festival". Noordwijkse hotels vroeger geopend Reeds meermalen hebben wij in publicaties de aandacht gevestigd op de grote bloemententoonstelling, die onder de titel „Flora 1953" van 14 Maart tot 14 Mei gehouden zal wor den in het prachtige wandelpark „Groenendaal" te Heemstede. In dit park zullen millioenen bolbloemen bloeien, terwijl in het aangelegde bloemenpaleis binnenhuistentoon stellingen worden gehouden en wel van 14 tot 22 Maart bloeiende bolge wassen, van 27 Maart tot 6 April se ringen, anjers, orchideeën, rozen enz.,van 10 tot 19 April bloeiende heesters en planten, van 24 April tot 3 Mei een Belgische week met de be roemde Gentse Azalea's en van 6 tot 14 Mei zomerbloemen. Voort heeft men er gezellige win- kelgalarijen, schilderachtige water partijen en een feeëreike illuminatie die 's avonds een bijzondere sfeer aan de tentoonstelling zal geven. Naar de 200 millioen. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat er aanvankelijk enige wrijving heeft bestaan tussen de Flora en Keukenhof, want de mogelijkheid van elkaar bezoekers afsnoepen zat er wel in Nu de partijen echter een huwelijk gesloten hebben, zij het op huwelijksvoorwaarden, staat er één groot doel voorop: Onze bloembollen in binnen- en buitenland nog meer bekendheid te geven. Vorig jaar bedroeg de export van bloembollen 130 millioen gulden. I Hoewel dit een prachtig resultaat is verneemt men in de Bollenstreek de leuze: „Op naar de 200 millioen. Op de dag, dat het Flower-festival begint, zullen afgevaardigden van de Flora en Keukenhof koningin Julia na een bloemenhulde brengen in het paleis te Soestdijk. A msterdam-Keukenhof Jacoba van Beieren bij mr. A. J. d'Ailly Burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam krijgt op 25 April van gravinne Jacoba van Beieren "van de Keukenhof, een statiebezoek. De heer en mevrouw d'Ailly zullen vrouwe Jacoba ten stadhuize ontvangen, nadat deze laatste met haar ge volg te paard een triomftocht door de stad zal hebben gemaakt Het Amsterdamse politiemuziek- corps zal met volle muziek voor de hofstoet uit marcheren. In de middag zullen de heer en mevrouw d'Ailly zich met vrouwe Jacoba naar Lisse bege ven in een speciale trein, die de Ned. Spoorwegen hiervoor zul len inleggen. De Amsterdamse politiemuzikanten reizen voor de gezelligheid mee en zullen la ter op de Keukenhof een concert geven. Daarna kan de stroom bezoekers komen-Men verwacht minstens één millioen mensen. De vooruitzichten zijn goed. In het buitenland is een intensieve reclame-campagne ge voerd en voor zover men kan na gaan, zullen velen van elders ons land bezoeken. De mogelijkheid bestaat echter, dat de Watersnood in het buitenland een verkeerde indruk heeft gewekt. In sommige landen schijnt men de mening te zijn toegedaan, dat heel Nederland onder water staat. Er wordt hard aan gewerkt, om deze indruk te do^n verdwijnen, want juist na de harde klappen, die Ne- Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft een 18e lijst van slachtoffers van de waters nood 1953 uitgegeven luidende: DEN BOMMEL. Geborgen en op 21.2.53 te Melissant begraven: Soeteman, Elisabeth Maria, geb. 9.7.20. DREISCHOR. Geborgen en voorlopig begraven In Zierikzee: Voshol, Cornells, geb. 26.1.68 te St. Maartensdijk; Wagemaker, Lena, geb. 20.4.70, echtgenote van Cornells Voshol. NIEUWE TONGE. Begraven in Dinksiand d.d. 21.2.53: Smit, Erna Cornelia Wiesje, geb. 9.12.47. OUDE TONGE. Geborgen en geïdentificeerd: Dirkx-van de Capelle, Johanna Maria, geb. 8.11.79; Dirkx-Pieterse, Lieijtje Catharina, geb. 1.10.28. SEROOSKERKE. Geborgen: Verboom-den Boer, Jacoba Janna, geb. 22.11.06. derland heeft moeten incasseren, kan het de nodige deviezen goed gebrui ken. Indien binnenkort alle verbindin gen hersteld zijn, is anderzijds de mogelijkheid niet uitgesloten dat de toeloop groter zal zijn dan verwacht werd omdat men in het buitenland steeds grote waardering heeft voor de wijze, waarop de Nedex-lander zich uit de put weet te werken. Bloemencorso. Ook aan het bloemencorso zal dit jaar bijzondere aandacht worden besteed. Het lange lint van bloemen wagens zal echter niet, zoals reeds was vastgesteld, van Sassenheim uit vertrekken. Er is namelijk gebleken, dat de stand van de zon in dat geval ongunstig zou zijn voor het opnemen van films. Het comité is aan dit be zwaar tegemoet gekomen en heeft besloten Hillegom aan te wijzen startplaats. Onderhandelingen zijn gaande om de beste muziekcorpsen van Neder land in te schakelen om het corso op te luisteren. De ervaring heeft voorts geleerd, dat vele mensen niet naar het corso komen in verband met de vrees de streek niet te kunnen verlaten.. Er zullen thans maatregelen getroffen worden voor het verkeer om het ko men en gaan zo gemakkelijk moge lijk te maken. Het Flower-festival zorgt voor een speciale wagen in het corso en te vens is men van plan om een wagen te laten meerijden, waarin uiting wórdt gegeven aan de dankbaarheid van ons volk ten opzichte van het buitenland voor de vele hulp bij de waterramp ondervonden. Tijdens het corso zal er voor het publiek, dat meestal een andere smaak heeft dan de jury, gelegen heid gegeven worden om een beoor deling op te maken. Aan deze beoor deling is een prijsvraag verbonden. Jacoba komt weer Over Keukenhof valt niet zo veel nieuws te vertellen, na de publica ties, dio wij reeds hebben gedaan. Zoals ieder jaar zal zij voor een nieuw aanzien zorgen en weer vele duizenden weten te bekoren. Op een dag, die nader vastgesteld zal worden, komt Jacoba van Beie ren op bezoek. Dit jaar zal zij op het stadhuis te Amsterdam door de bur gervader van de hoofdstedenaren worden ontvangen en vandaar naar Keukenhof vertrekken. Op Keukenhof zullen bij de uit gang borden worden geplaatst met het opschrift: „Bezoekt de Flora in Heemstede", terwijl de Flora van haar kant voor borden zorgt met: „Bezoekt de Keukenhof in Lisse". Op deze wijze hoopt men de vele bezoekers langs alle bezienswaardig heden van het Flower-festival te loodsen. Op alle mogelijke manieren wordt eraan gewerkt om de gasten goede herinneringen mee te geven. Ook de hotelaccomodatie heeft de aandacht. Behalve het tenthotel te Haarlem zullen de hotels van Noord- wijk dit jaar vroeger opengaan waarmede het aantal beschikbare bedden aanzienlijk zal worden uitge breid. Als het weer zijn medewerking wil verlenen, kan dit voorjaar voor Ne derland een goed voorjaar worden. STAVF.NISSE. Geborgen: Van Zuyen, Adriaan Jacob, geb. 15.7.10; Geluk, Johanna geb. 5.7.29. ZEVENBERGEN. Geborgen en geïdentificeerd: Crezee, Maria Adriana, geb. 1.6.93. NIEUWEEKERK. Rectificatie 12e lijst. d.d. 17.2.53: Niet overleden, doch geëvacueerd naar Ouderkerk a.d. Amstel (gem. Nieuwer Amstel): Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3.2.49. STRIJEN. Aanvulling 4e lijst, blz. 5, d.d. 7.2.53: Geïdentificeerd de Baat-Herwijer, Elisabeth, geb. 15.4.22; Monen, Harm. geb. 26.5.80 te Hoogeveen; Monen, Harm Marinus, geb. 2.7.22; Slagboom-Herwijer, Neel- tje, geb. 19.11.07; Verrijp-de Man, Jannetje Elisabeth, geb. 10 8.93; Mo nen, Jan, geb. 23.1.18 te Strijen. VOORSCHOTEN VERKEERSTAFELS VOOR ONDERWIJS. In tegenwoordigheid van majoor A. Wolters, districtscommandant der rijkspolitie, de heer Th. Duchateau, inspecteur van het lager onderwijs te Delft, de heer Roel voorzitter Ver bond Veilig Verkeer uit Utrecht, hoofden van alle plaatselijke scholen en vele andere genodigden heeft de burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. van den Hoeven, gister middag in de raadzaal de verkeers- tafels ten dienste van het onderwijs op de scholen in gebruik genomen. Bijzondere woorden van dank richtte spreker tot de vervaardigers van de ze tafels (waarop alle mogelijke ver keerssituaties voorkomen), de heren C. Robbertsen en M. H. C. van Aurich van de rijkspolitie te Voorschoten. Voorts spraken nog de heer Ducha teau, die mededeelde dat dit de eer ste tafel in zijn inspectie is, die bij het verkeersonderwijs zal dienst doen, en de majoor WoJters. Hierna stelde burgemeester Van den Hoeven de verkeerslichten in werking, waarme de de verkeerstafels in gebruik wa ren genomen. De heren Robbertsen en van Aurich vervaardigden de ver keerstafels in hun vrije tijd. Publicatieborden met verlichting. Sedert de oorlogsjaren bestaat er een dringende behoefte aan een doel treffend middel om officiële bekend makingen van het gemeentebestuur en andere overheidspublicaties ter algemene kennis te brengen. De oude borden zijn in de loop der jaren zo goed als onbruikbaar geworden. Pu blicatie in de dagbladen kan slechts geschieden als advertentie en aan plakking alleen aan hel gemeentehuis wordt onvoldoende geacht. Te dien einde werd door de d'enst van open bare werken een modern publicatie kastje ontworpen, hetwelk 's avonds% verlicht kan worden De Aluminium- fabriek „Koco" ter plaatse heeft prijs opgave gedaan van stuks 2-zijdige publicatiekasten tegen de prijs van 352.50 per stuk De i-zijdige kasten gaan kosten 281 Gezien de hoge kosten stellen B en W. voor het aan tal tot drie te beperken, welke dan geplaatst zullen worden op de ver keersheuvel bij halte* Dorp" een tweede bij het Raadhuis en een der de op de Rijndijk Eijkomende kos ten per kastje zijn nug begroot op f 245.zodat de prijs per kastje neerkomt op 657 E en W. stellen het benodigdf crediet voor de drie Kastjes 1900.beschikbaar te stel len Hyacinthstraat krijgt ander aan zien. Reeds enige tijd staan de hui zen in de Hyacinthstraat aan éen kant in de steigers Dt kleinste hui zen van deze straat worden namelijk in zijn geheel verbouwd. Het is de bedoeling van de aannemer om de voorzijde op te trekken en dan op de eerste verdieping een drietal slaap kamers aan te brengen Ook de keu ken krijgt een hele verbetering, ter wijl de houten schuren vervangen worden door stenen gebouwen. Deze verandering brengt voor de bewoners wel enig ongerief mee, maar straks zullen zij tegen een hogere huurprijs wel van de voordelen kunnen ge nieten. OP DE BOSUIL Oorspronkelijk detective-ver haal door Monis de Wit 4) Tom denkt er schijnbaar ook zo over, want hij neemt, nadat hij opge staan is, al spoedig het besluit deze dag niet te besteden om werk te gaan zoeken. Er ligt nog genoeg corres pondentie te wachten cn daarvoor kan hij deze regendag goed gebrui ken. Salby brengt hem het ontbijt en de ochtendbladen op zijn werkkamer. Aanvankelijk leest Tom zonder al te veel interesse over vergaderingen van de Veiligheidsraad, maar dan wordt plotseling zijn aandacht ge trokken door een vette kop op de voorpagina. „Inbraak en moord ip de 36ste straat", Toms belangstelling is' gewekt en hij leert het hele relaas nauwkeurig door. „Vannacht omstreeks een uur is' New York opnieuw cn nu voor de vierde maal binnen één Week, opge schrikt door niets ontziende inbre kers. Op tot nu toe onverklaarbare wijze zijn twee gemaskerde mannen een perceel aan de 36ste straat bin nengedrongen. Dit perceel is' eigen dom van de heer Chattle, die hier 'n eerste-Was juwelierszaak heeft ge vestigd. De zaak was tegen onge wenste bezoekers beveiligd door de modernste alarminstallaties en elec- trische versperringen, maar deson danks gelukte liet de inbrekers om bijna zonder enig rumoer het winkel pand binnen tt dringen. Op de een of andere wijze is de heer Chattle. die zijn slaapkamer di rect achter de winkel heeft, gewekt door de indringers'. Hij aarzelde geen ogenblik, sprong uit zijn bed, greep een geladen revolver en begaf zich naar de zaak. Bij de deur werd hij opgevangen door een van de bandie ten die hem een kogel door zijn borst joeg. Direct daarop zijn de moordenaars verdwenen met mede neming van ruim honderdduizend dollar aan bankpapier. Vlak voor 't ter perse gaan van ons blad bleek nog dat ook een deel van de inventa ris naar men schat ter waarde van een half millioen is verdwenen. De politie heeft tot nu toe geen en kel jftx>or van de daders kunnen vin den. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Toen de heer Chattle echter zwaargewond naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar hij enkele uren later overleed, vond men op de re vers van zijn pyama een afgescheurd stukje papier, versierd met de schets van een uil". „Wij kunnen onze lezers ook nog vertellen," zo ging het krantenbe richt verder, „dat dit de vierde in braak is' binnen één week. De aan wijzingen, die de politie heeft en dat zijn er tot nu toe heel weinig rechtvaardigen het vernvoeden, dat men hier te doen heeft met de he- ruchte misdadigers-organisatie, die onder leiding zou staan van een uiterst geraffineerd persoon, die zich „De Bosuil" noemt. Deze misdadiger schijnt er prijs op te snellen de poli tie bij iedere inbraak een kleine vingerwijzing te geven, getuige de schetsen van een uil, die hij op de vermoorde slachtoffers achterlaat. Zor.ls men zich zal herinneren is al leen de eerste inbraak, die in de nacht van Zaterdag op Zondag plaats had, zonder bloedvergieten verlopen. Mr. Chattle is het derde slachtoffer van een niets ontziende bende. Laten we hopen, dat de politie aan deze angstwekkende situatie zeer binnenkort een einde weet te maken door de arrestaties van „De Bosuil", want momenteel verkeert ieders le ven nog in gevaar." „Vervloekte sensatieberidhten," mompelde Tom tegen zijn bureau stoel. „Ze maken de mensen maar nodeloos bang. Wat geeft het? Niets, niets en nog eens niets, Het enige resultaat is, dat zo'n krant de men den ook nog hun nachtrust ontneemt. Op het ogenblik zijn er natuurlijk weer honderden m'annen, die 's nachts met een revolver op de rand van het bed zitten a^s beneden in de kamer de kat van de piano op de tafel sprinvt Ze moesten zinnen als: „Mo menteel verkeert ieders leven nog in gevaar" en al dergelijke nonsens een voudig verbieden, vind je ook niet?" De stoel kraaikt, ten teken dat hij het roerend met de spreker eens is. Op hetzelfde ogenblik komt John Valtermund binnenstappen en al di rect komt het gesprek op de moord in de 36ste straat. John heeft de bij zonderheden ook opgediept uit de ochtendbladen en hij kan Tom dus' ook al niet veel nieuws meer vertel len. Wanneer John, die een paar zake lijke dingen te bespreken had, ver dwenen is, gaat Tom achter zijn cor respondentie zitten. Maar 't wil niet meer vlotten. Voortdurend moet hij denken aan de mensen, die nu iedere dag gevaar lopen het s1 ach toffer te worden van De Bosuil. Waarom kan niemand er toch iets aan doen, vraagt hij zichzelf telkens weer af. De poli tie in New York is toch een machtig apparaat en heeft wel vaker voor he te vuren gestaan. Commissaris Lang- worth is toch ook geen kwajongen? Hoeveel duistere zaakjes heeft hij met zijn mannen al niet tot klaar heid gebracht. Dan herinnert Tom zich hoe Lang- worth voor de oorlog bijna iedere week op bezoek kwam bij oom Phi- lipp. Op een of andere manier was Fhilipp Keen een grote vriend van de comm'iss'aris geworden. Waardoor, dat was Tom nooit duidelijk gewor den, maar hij had er zijn oom niet naar gevraagd en de oude man van zijn kant, had hierover geen enkele maal iets losgelaten. In die tijd wa ren commissaris Langworth en Tom ook vrienden geworden. De politie man had er schik in te horen hoe Tom moeilijke zaken, die de commis saris behandelde meende te kunnen oplossen. „Jongen," had hij een paar maal gezegd, „als je ooit eens met ons werk kennis wilt maken, zoek dan de. oude Langworth maar eenr op". Waarom, zo vraagt Tom jpSft af waarom speelt me dit door mijn hoofd Het is immers al zo lang gele den en ik heb er nooit over gedacht. En nu voel ik er plotseling wel iets voor. Miss'ehien kan ik de politie 'n handle helpen bij het opsporen van „De Bosuil". Maar meteen schiet hjj in de lach bij die gedachte. Bespotte lijk is het eigenlijk. Mensen, gerou tineerde politiemens'en, die al jaren en jaren in het vak zitten, zien geen kans deze zaak op te knappen en wat zou ik dan. Hij lacht nog eens, m'aar toch laat het denkbeeld hem niet los. I Een hele tijd zit hij met beide han den ander zijn hoofd te denken aan het zotte idee. Dan springt hij op, trekt zijn jas aan en steekt de straat over. Een half uur later zit hij in de wachtkamer van het grote politiebe- reau, waar Langworth de s'cepter zwaait. „Wie kan ik zeggen dat er is voor de commissaris?" informeert een jonge agent op Toms vraag of hij mr Langworth te spreken kan krij gen. Tom noemt de naam en de agent verdwijnt. (wordt vervolgd

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2