SteftzidaeSotiHxx/vX Van Houtte verdedigt koning Boudewijn 59.700.000 gulden DE ORANJE MET „NOODNEUS" TERUG Ex-veldmaarschalk von Rundstedt overleden Minister Beyen's plan wekte geestdrift Dijk bij Rilland toch gedicht Uno-zitting van 8minuten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12823 Waf een koning niet mag zeggen Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 EUROPESE TOL-UNIE QNZE MINISTER van buitenland. se zaken Beyen heeft te Rome wel succes gehad met zijn denkbeeld van een Europese tol-unie. Alle minis ters van de landen, die aan de Euro pese Defensie Gemeenschap en de Kolen en Staalgemeenschap deelne men, in de wandeling genaamd „Klein Europa" waren er enthousiast over. Deze zes landen (Frankrijk, Italië, de Benelux en West-Duitsland) zijn op het ogenblik bezig om voorbereidin gen te treffen voor een politieke een heid naast de eenheden op beperkt gebied zoals de Kolen- en Staal gemeenschap,. die reeds bereikt is, en het Europese leger, dat nog in de lucht hangt. Men is reeds bezig om een Grondwet voor die politieke een heid op te stellen. Maar nu komt Ne derland met de stelling, dat een poli- 'tieke eenheid weinig zin heeft, als deze niet gepaard gaat met een eco nomische eenheid. Vandaar minister Beyens voorstel om een tol- 0 unie op te richten. Wij voor ons vinden het denkbeeld vrij logisch. Men kan op de duur geen gezamenlijke markt voor kolen en staal hebben, als men voor de andere economische goede ren niet eveneens een vrije markt schept. Men kan geei. Europees leger goed laten functionneren als er geen politieke eenheid achter dat leger staat. En ten slotte kan men zich moeilijk een politieke eenheid in denken, die voortdurend verscheurd wordt door allerlei tol-muren en ta rieven. Het één brengt het ander mee, zoals men op één been bezwaar lijk kan lopen. Maar hoe logisch wij het ook vin den, toch staan wij ietwat beduusd over de bereidwilligheid, waarmee men unaniem het Nederlandse denk beeld heeft aanvaard. Wij staan niet alleen wat beduusd maar ook scep tisch, want dezelfde heren, die nu het denkbeeld van de economische inte gratie van Europa met zoveel enthou siasme begroeten, zien maar geen kans om het Europese lege op poten te zetten. En dan vragen wij ons af, of zij dan wel kans zien om een Euro- pese-tol-unie in het leven te roepen. Wij weten hier in Nederland zo het een en ander af van de moeilijk heden van een tol-unie, wij hebben onze ervaringen met de Benelux. Het is natuurlijk mogelijk, dat een tol-unie in groot verband nog vlot ter tot stand komt dan een dergelijke unie in klein verband,maar er zijn en blijven toch specifieke moeilijk heden, die met een vlot gebaar niet uit de weg zijn te ruimen. Desondanks geloven wij, dat het Nederlandse voorstel op tijd komt. Wij zijn nl. juist aangeland bij een crisis als gevolg van het stagneren der plannen inzake het Europese le ger. Een nieuwe golf van eenheids- enthousiasme zou misschien een dood punt kunnen overwinnen. Psvcholo- gische momenten zijn in de interna tionale politiek dikwijls van grote waarde. Maar dat neemt niet weg, dat de moeilijkheden bij de uitvoering maar al te reëel zullen binken. Men verwacht bij alle welwillendheid dan ook wel grote bezwaren, zoals biiv. omdat men in Italië ook een vrije markt voor werkkr achten wenst. (Italië zou dan de markt met goed kope werkkrachten gaan overstro men! of omdat de Duitse industrie goedkoper producten op de markt zou weroen dan andere landen kunnen produceren, enz. In elk geval zullen wij met span ning afwachten, wat het resultaat zal zijn van de nadere besprekingen, welke nog zowel te Rome als elders zullen worden gehouden. Ambassadeur Bohlen eh RUMOER ROND EEN INTERVIEW Het Parijse blad „France Soir" heeft Maandag een interview gepubliceerd, cat koning Boudewijn aan de correspondent van deze kran. zou hebben roegestaan, voordat hij Zondag Antibes verliet. Tijdens dit onderhoud gaf koning Boudewijn in het bijzonder het standpunt van de koninklijke fami lie te kennen met betrekking tot de op haar gerichte aanvallen. Verschil lende Belgische kranten hebben gistermorgen in onbedekte termen te ver staan gegeven, dat de bevolking er ten zeerste over ontstemd is. dat de vorst dit interview heeft toegestaan zonder de regering hierin te kennen. ONJUISTE BERICHTGEVING? Eerste minister .Tean van Houtte heeft gistermiddag -laar aanieioii.g hiervan in <la Kamer van Volksver tegenwoordigers verklaard, dat de vorst nimmer het gewraakte onder houd neeft gehad met de torrespon dent van France Soir" Het betreft hier opnieuw een onjuist bericht, aldus de Be-.gische premier, dat toe gevoegd moet worden aan de lange lijst van veikeet.le r.edchten, die se dert het vertrec van koning Boude wijn naar Zuil-Frankrijk verspreid werden. Deze gehele campagne heeft tot gevolg en zelfs vaak ten doel het prestige van enze koninklijke fami lie afbreuk te doen. omdat hierdoor de indruk newekr wordt, dat de jon ge vorst bij het uitoefenen van zijn hoge functie beïnvloed zou worden door zijn familie en in het hijzonder door zijn vader koning Leopold en diens echtgenote, de prinses van Retie. Vooral tegen deze .aatste zo vervolgde eerste minister van Houtte, hebben sommige hun aanvallen ge richt. Lit is te onrechtvaardiger omdat iede'e objectieve waarnemer zal moe- was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen MOSSADEQ IS TAAI „Er is geen kans op, dat Perzië de jongste Britse voorstellen in de voor gelegde vorm zal aanvaar len", ver klaarde Kazem Hassebi, Mossadeqs raadgever voor zake 1 betreffende de Perzische oliewinning, Dinsdag avond te Teheran. De Britse voorstellen zijn vier da gen geleden ter kennis van de Per- zische regering gebracht. Voorts heeft Mossadeq gisteren een onderhoud gehad met de Sjah om te trachten het verschil in opvat ting tussen hen over de uitgaven van het Hof en het beheer van de kroon domeinen weg te nemen. Het verluidt, J--.t Mossadeq heeft gevraagd de domeinen, die de Sjah van zijn vader heeft geëerfd tot staatseigendom te rekenen, omdat de vroegere Sjah de eigendommen tij dens zijn reg.ring had verworven. De waarde van de eigendommen wordt geschat op 78 millioen gulden. ten toegeven dat koning Leopold en diens echtgenote er zien streng van onthouden aan het poliiieke leven deel te nemen. Heeft één blad niet geschreven, dat prinses Liliane soms besprekingen bijwoonde tussen de koning en zijn eerstr. min.o'.ei Ik kan evenwe' ca tegorisch verklaren, dat ik in mijn geiu-'e le\en de prinses van Retie zelfs nog niet gezien heb. zo riep de prem.er uit. De regeling is er van oveituigd zc besloot eerste minismr van Hrutte, de gevoelens van ai.e Be.gen te vertolken, indien zij ktJca- tig protesteert tegen deze aanvallen, die tct niets anders 'eiden dan het schokken van het vertrouwen in de monaichie. De egering meent daarom de ge voelens van de bevolking tot tit- drukking te brengen, md-en zij de sie'iige hot.y uitspreekt, dat dit liet einde moge zijn van een campagne, ■vaar an tenslotte het 'eh*4 e land hi*, .siacittolfer dreigt te worden Nadat premier van Houtte zijn /e~- klarmg in de Kamer ha^ afgelegd, la/.rn de leiders de oppositie verkla- •ingtr voor waanr zij cr.tiek oetii- den op de regering en met nadruk verklaarder, dat het nor zakelij'* is het sta i rt van de leden oer Belgi sche kor V.klijke familie goed te om schrijven. Daarna ging de Kamer, zonder 1u. Voor de eerste maal na de noodlottige aanvaring met de „Willem Ruys" in de Rode Zee is de „Oranje", die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging weer in Nederland aangekomen. De „Oranje" in de sluizen te IJmuiden. gestemd was uiteen. Het blad „France Soir", dat het in terview met koning Boudewijn pu bliceerde. verklaart, da*, dit vra tg- gosorek wel degelijkiaan zijn ope- ciale correspondent in Antibes is verleend. Het blad geeft een beschrij ving van het onderhoud tussen de koning en de correspondent. Hij diende onder alle heren De Duitse ex-veldmaarschalk Gerd "von Rundstedt is Dinsdag op 77-ja- rige leeftijd te Hannover overleden. Von Rundstedt leed reeds vele maan den aan storingen in de bloedsom loop. De laatste weken moest hij vaak het bed houden. Hij zal nabij Hannover worden begraven bij zijn echtgenote die in October jl. over leed. Von Rundstedt had zich sédert de dood van zijn echtgenote aan ieder contact met de buitenwereld onttrok ken. Hij sprak nauwelijks een woord meer met iemand. Hij kwam zelden uit bed en had zijn woning in maan den niet verlaten. Von Rundstedt. zoon van een gene raal, werd in Decemeber 1875 te As- ohersleben geboren. 52 Jaar lang was hij in militaire dienst, eerst onder 't keizerrijk, daarna onder de republiek Pet officiële Sovjet-Russische pers bureau „Tass" heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse zaakgelastigde ad interim te Moskou, Beam, enige dagen geleden het Sovjet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de President der V. S. Charles Bohlen tot Buiten gewoon en gevolmachtigd Ambassa deur bij de Unie van Sovjet-repu blieken wenst te benoemen. De Sov jet-Russische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken Jacob A. Malik heeft thans aan de zaakge lastigde medegedeeld, dat de Sovjet- regering bereid is het agrement te verlenen. Charles Bohlen, die als kenner van Oost-Europese zaken wordt beschouwd, zal George Kennan opvolgen, die enige tijd geleden tot persona non grata werd verklaard. Zelfs „definitieve" stappen verwacht Het Nederlandse plan, ingediend door minister J. W. Beyen. om tussen de landen van West-Europa de tolmuren te slechten en een West-Europese markt te scheppen, is door de zes ministers van buitenlandse zaken, die thans in de Italiaanse hoofdstad bijeen zijn, met geestdrift ontvangen. Gis teren waren de discussies er grotendeels aan gewijd Vanavond, tegen het e nde van de ministersconferentie, zou het plan nogmaais ter tafel komen. Hoewel men „enige definitieve stappen" verwacht merkte een Italiaanse woordvoerder voorzichtig op: Natuurlijk staan wij slechts aan het begin. MINDER OPTIMISME VOOR EUROPEES LEGER. De vooruitzichten voor het Euro pese legerplan zijn heel wat minder gunstig. Noch de Fransen noch de Duitsers hadden gisteravond veel hoop een compromis te bereiken over de voorwaarden, welke Frankrijk heeft gesteld en waarvan kanselier Adenauer heeft gezegd, dat zy on verenigbaar zijn met de geest van- het oorspronkelijk plan. Frankrijk eist namelijk het recht op om op eigen gezag troepen uit de toekomsti ge Europese defensiegemeenschap los te maken, indien het die-nodig denkt te hebben in de overzeese gebieden. Bovendien wil het voor de fabricage van wapens ten behoeve van zijn troepen overzee niet afhankelijk zijn van de goedkeuring door het Euro pese gezagsorgaan. Duitsland ziet daarin een eenzijdige bevoordeling van Frankijk en gisteren zijn mili taire experts bezig geweest met het bestuderen van deze crisis, welke het grootste struikelblok voor de tot standkoming van een Europees leger is geworden. Men verwacht van hun bemoeiingen echter niet veel. omdat de kwestie tenslotte toch dient te worden opgelost door de ministers zelf. De ministers vergaderen in de be roemde Romeinse zestiende-eeuwse Villa Aldobrandini, welke door een sterke politiemacht is omringd. De communistische partij heeft'een „pro test week" aangekondigd, maar het is tot dusver niet tot demonstraties ge komen. en ten s'lotte onde. Nazi-bewind. Na de capitulatie viel von Rundstedt in Amerikaanse handen. Hij werd naar Engeland overgebracht, trad op als getuige bij het proces tegen de Na- fci-1 eiders te Neurenberg, doch gezien zijn gezondheidstoestand zag men er van af tegen hem een proces wegens oorlogsmisdaden te o-ganiseren. Juli 1984 keerde von Rimdstedt naar Duitsland teruc, waar hij in Mei 1949 werd vrimelaten. Von Rundstedts houding ten opzichte van het Nazi- regiem was die van een soldaat, die zich niet met politiek bemoeide. Voor hen? sloot de eed aan de staats hoofd. eerst Hindenburg en late" Hit- Ier, alle weerstand uit. In 1939 was hij belast met de leiding van de Duitse aanval in Zuid-Po!en, het be- °in van de Duitse overwinning te Velde. In 1949 had hij de leiding van het mislukte Ardennen-offensief, dat het eiir'e van Hitiers derde rijk bete kende. Voorts leidde Von Rundstedt in 1940 de doorbraak van de Ma<?i- notlinie en een jaar later was hij be velhebber van een Duitse legergroen in Rusland. In 1942 werd von Rund stedt benoemd tot onnerbevelhebber in het Westen, nadat hij in 1941 na een meningsverschil met Hitier wps ontslagen. Hij werd voor de tweede maal ontslagen, nadat het de Duit sers in 1944 niet was gelukt de geal lieerde invasie in Frankrijk af te slaan. Von Rundstedt werd toen op gevolgd door von Kluge, doch na diens zelfmoord werd hij opnieuw met het opperbevel belast cn leidde hij de terugtodht naar de Duitse grens. Ondanks het mislukken van het Ardennen-offensief bleef hij Hit- Ier dienen tot aan de laatste weken van de oorlog. DE EERSTE SLAG GEWONNEN 1 In tegenstelling met berichten van gistermiddag wordt thans gemeld, dat ce nooddijk over de vierde weg, die Rilland tegen de directe bedreiging van het Scheldewater moet beveiligen, gistermorgen dicht is. Op de plaats waar het laatste gat is dicht gegooid, wapperde het rood, wit er. b.uuw en aan de vlaggenmast was een bord bevestigd, waarop met vuurrode letters was ge schilderd: Dijk van de Grenadiers, 41ste Veldartillerie en Genietroepen. De 1800 jongens van deze onderdelen hebben, na een wyjc zwoegen en zakje na zakje opstapelen, gisterochtend het gat gedicht en de dijk gereed gemaakt. De wal, die nu voor Rilland Bath is gelegd, zal het dorp voor verdere overstroming vrijwaren en geeft de toegangsweg van Brabant naar het rampgebied Zeeland vrij. Om half negen gistermorgen was het laag water, toen was men nog niet gtreed. Het water kwam weer op en de stroming werd sterner. Met kracht werd er gewerkt en tegen tienen restte er nog een opening van 10 meter. Een dieptenet met zandzakken werd ingegooid en het hield de dijk was dicht. Vier vijfde van de Reigersbergsche polder, waarin het dorp Rilland Bath ligt, is behouden. Een vijfde deel van de polder wordt voor.opig prijsgege ven. Weldra hoopt men echter te beginnen met het dichten /an de zeedijk. In het dorp Rilland, waar de eerste bewoners nu al weer z»jr teruggekeerd, heerste vreugde, die vertolkt werd door twee kleine kindervlaggetjes, die hingen boven het bordes van het stadhuis. Om kwart voor 4 gistermiddag hebben de militairen hun werk neergelegd en kregen zij de nodige woorden van lof en hulde toegezwaaic uitgesproken door de commandant van de derde militaire afdeling, general 1-majoor War- ringa en de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Hierna vertrok de veldartillerie naar Oldebroek (Veluwe met een goed verlof in het vooruitzicht. Andere soldaten nemen het werk over, want de ui k moet nu opgehoogd en verstevig worden tot een hechte oinnendijk, die bestand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is gewonnen. Het droogmaken en herstellen van de weg Bergen-op-ZoomGoes zal ter piaatse nog geruime tijd vorderen. Van het vrygeven van deze weg, die nog voor een belangrijk deel onder water staat is dus nog geen sprake. De weg is er. blijft voorlopig gesloten voor alle verkeer. Woerdense moordzaak Eek, toen hij twee wielrijders op de Utrechtsestraatweg someerde om af te stappen, door een revolverschot Zoals men zich zal herinneren, werd in de nacht van 13 op 14 Nov. j.l. de Woerdense politic-man A. van Wysjinsky zweeg De zitting van de zevende As semblee der Ver. Naties werd giste ren te New York heropend met het voorlezen van een boodschap van president Eisenhower door voorzitter Lester Pearson (Canada). Eisenhower verklaarde daarin, dat de gedelegeerden een goede gelegen heid hebben de zaak van de vrede te bevorderen. De Ver. Naties hebben reeds veel tot stand gebracht en de president hoopte, dat zij in toene mende mate een doelmatig vredesin- strument zouden worden. Het ging er niet alleen om collectieve veiligheid te scheppen: Ook moesten alle bron nen van verstand en idealisme wor den aangeboord. Voorzitter Pearson herinnerde aan het punt Korea op de agenda, en aan het vredesplan van India, dat in December met overweldigende meer- tt j I lc siappen, aoor een rcvoiverscnot V eraaenten op vrije gedood. Verdacht van deze moord I werden de 31-jarige ambtenaar D. v. VOeteil H. en de 36-jarige plaatwerker C. j. V. een week nadien gearresteerd. De Na drie maanden in voorarrest verdachten hebben, evenals hun bei- vertoefd te hebben, zijn gistermor-de echtgenoten, doorlopend hard- gen de twee gearresteerden, die ver-j' nekk'£ verklaard onschuldig te zijn. dacht werden betrokken te zijn bij De P°,itie ze* onverdroten het on- dc Woerdense moordzaak, op vrije derzoek n»ar de schuldigen voort, voeten gesteld. Sobere herdenking F ebruari-staking Communisten hielden zich koest Met een korte zwijgende plechtig heid is vanmorgen op het Jonas Da niël Meijerplein te Amsterdam de staking herdacht, waarmede de hoofd stedelijke burgerij in Februari 1941 protesteerde tegen de Duitse Joden vervolging. Te negen uur arriveerde Amster dams burgemeester, mr A. J. d' Ail- ly, vergezeld van alle wethouders. Bij het standbeeld op het midden van het plein werden drie kransen ge legd. een van de gemeente, een van directie en personeel van de Krom hout motorenfabriek, en een van de bond van Oud-B.S.-ers. Er werden geen toespraken gehouden. Na enke le minuten ging ieder zyns' weegs. derheid was goedgekeurd, maar door de communisten was verworpen. De tekst van de Indiase resolutie was naar de Koreaanse er. Chinese rege ringen gezonden en haar antwoorden waren in de vorm van een rapport aan de Assemblée voorgelegd. Pear son achtte dit rapport een goed uit gangspunt, om de besprekingen over Korea te hervatten. De politieke commissie van de As semblée zal hedenmiddag haar be sprekingen heropenen. Pearson wees er nog op, dat de agenda slechts kort was (Korea, de benoeming van een nieuwe secreta ris-generaal, en de zuivering van het UNO-personeel) en hoopte, dat de werkzaamheden /.ouden kunnen wor den bespoedigd. Na acht minuten ging de Assem blée weer uiteen. Minister Wisjinsky had al die tijd zwijgend op de eerste rij gezeten. In tegenstelling tot veler verwachting, bracht hij niet de kwestie-Formosa ter tafel. JCavtettje Begin iets te ondernemen, koel en bedaard, maar zet het door met vuur en yver.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1