S)e CaidóeSotvta/iit Terugkeer met de luiken toe Een koning keerde terug zijn volk bij Record aantal vluchtelingen Om de Perzische olie Watersnood-penning Tsjang zegt pact Rusland op met Graziani verlaat neo-fascisten Honderden zwoegden vele urent maar de dijk werd niet gedicht Voorstel tot Europese tol-unie 58.800.000 gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROQ3EN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG h Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 1 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Met gesloten gordijnen Koning Boudewijn van België, die onverwacht besloot, naar zijn land terug te keren nadat er critiek was uitgeoefend op zijn uitstapje naar de Rivièra, is gisteren vrijwel onopge merkt in zijn hoofdstad teruggekeerd in een spoorrijtuig met gesloten gor dijnen. Zijn vader, ex-koning Leoopld en zijn stiefmoeder, de prinses de Rethy, vergezelden hem. Het gezel schap liet zich niet zien. Toen de trein uit Parijs op het sta tion Brussel-Zuid binnenliep, riep 'n twintigtal Belgen, voor heb meren deel vrouwen: „Leve de koning, leve koning Leopold". Een paar vrouwen klopten op de ruiten, maar de gor dijnen bleven gesloten. Twintig re chercheurs in burger stonden op het perron, toen een locomotief het ko ninklijk rijtuig aanhaakte en naar het station op de terreinen van het pa leis te Laeken reed. Een uur voor de aankomst was de Belgishe vlag op het paleis gehesen. Het gezelschap begaf zich. in twee auto's naar het paleis. De thuiskomst van de vorst ver liep rustiger dan zijn vertrek uit Zuid Frankrijk. De koninklijke familie was gedwongen verstoppertje te spelen met correspondenten van de wereld pers en slaagde er in onopgemerkt i de trein te stappen te St. Raphale. Kort voor zijn vertrek uit Antibes deelde koning Boudewijn aan een Franse verslaggever mede, dat hij zijn vacantie afbrak wegens laster lijke aanvallen op het koningshuis. De aanvallen tegen de eenheid van de koninklijke familie hebben ten doel te trachten, de eenheid van het Belgische volk te schaden, aldus de koning. Ondanks de wensen van zijn artsen en de risico's, aan de reis ver- bonlen, had hij besloten, terug te keren om een eind te maken aan de geruchten. Hij wilde wel naar Rivièra terugkeren naar hoopte de volgende maal niet op eep dergelijke betreurenswaardige manier gestoord te worden. Meer dan 3100 Oostduitse vluchte lingen hebben gisteren een veilig heenkomen gezocht in West Berlijn. Dat is 600 meer, dan er oqit tevoren op een dag zijn binnengekomen. Sinds het begin van deze maand zijn er al 30.000 mensen uit het Oosten van Duitsland naar West-Berlijn ge vlucht. Zevenhonderd mensen zijn giste ren per vliegtuig naar West-Duits- land overgebracht, zodat er in de kampen voor vluchtelingen weer een beetje plaats komt. Amnestie voor Britse deserteurs Premier Churchill heeft Maandag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth amnestie zal wor den verleend aan- de duizenden niet opgespoorde éeserteurs van de Britse strijdkrachten gedurende de tweede wereldoorlog. Alleen al uit het Brit se leger zijn in de oorlogsjaren 10.400 mannen gedeserteerd. De premier zei echter niets over amnestie voor de deserteurs uit de na-oorlogse jaren. Volgens ramingen is na de oorlog bijna 2.000 man uit het Britse leger gedeserteerd. De amnestie zal niet van toepas sing zijn op overtredingen van het strafrecht door oorlogsdeserteurs. Churchill waarschuwde echter, dat de amnestie een speciale maatregel was, die niet beschouwd diende te worden als een precedent. Hij zei, dat de mannen die aanspraak willen maken op amnestie, zich dienen te melden bij hun diensthoofden. Zij PISSAREV WORDT UITGEWEZEN. De Nederlandse regering heeft be sloten dé Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan wor den verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was ver kregen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van ongeoorloofde politie ke activiteit die- hij als vreemdeling ontplooid had. Inmiddels werd een De Italiaanse tanker „Miriella" is de haven van Venetië uitgeglipt voor een tweede todht naar Perzië om daar (genaaste) olie in te nemen. En opnieuw is een sluier van geheimzin nigheid over de bewegingen van het schip gelegd. Vorige week bracht de „Miriella" haar eerste lading Perzische olie in Venetië binnen. Deze 5000 ton olie werden onmiddellijk in tanks op de gerechtelijk onderzoek tegen hem ge- kade gepompt, maar nog vóór het opend teneinde een meer breed m-overladen voltooid was, werd reeds zïcht te krijgen in zijn wijze van op- i Cp rechterlijk bevel beslag op de olie treden en de door hem gelegde con- d in a£wachtmg van een be- tacten. Hierby bleek dat dank zy hetslissing van de Italiaanse rechtbank snelle mgrypen der bevoegde auto-1 over de aanspraken van de Anglo- riterten zyn ontoelaatbare werk. Iranian op de olie. zaamheden reeds werden gestuit, ter-j wijl zjj zich nog in een aanvangssta- I dium bevonden. Under deze omstan digheden is het raadzaam bevondèn geen gerechtelijke vervolging tesen hem in te stellen doch hem zonder meer uit Nederland te verwijderen. Geen wijziging bestaande toestand geschonden en van onwaarde had ge maakt door haar agressie in China. Hoewel deze stap niets anders is De Chinese nationalistische rege-' dan de formele vastlegging van een toestand, welke reeds jarenlang be ring op Formosa heeft besloten het vriendschapsverdrag met Rusland van 1945 ongeldig te verklaren. Van daag moet het nationalistisch parle ment, de z.g. uitvoerende Toean, er nog zijn fiat aan geven, maar dit is slechts een formaliteit. Het besluit werd genomen, zonder dat de Amerikaanse regering er vooraf van in kennis was gesteld. De nationalistische regering verklaarde, dat de Sovjet-Unie het verdrag had Grote weg door de Arabische woestijn Te Cairo wordt vernomen, dat de Egyptische regering een plan in stu die heeft, dat voorziet in het aanleg gen van een internationale grote weg tussen de Arabische Staten aan de Perzische Golf en Suez. De ontworpen weg zou door de Arabische woestijn lopen. Deze weg zou driemaal zo kort zijn als de zee weg over de Rode Zee naar Suez. Vernomen wordt, dat het plan door Amerikanen is ontworpen. Het doel er van zou zijn: het mogelijk maken van een uitwisseling op grote schaal schalk Graziani is na een onenigheid stond Rusland had reeds lang met de Chinese nationalisten gebroken kan hij toch van bettekenis wor den, wanneer Tsjiang op een of an dere wijze tot een actie tegen het vasteland zou overgaan. In het Chinees-Russische verdrag is namelijk bepaald, dat de Sovjet- Unie Port Arthur mag gebruiken als marinebasis, terwijl zij ook de be schikking heeft over de helft van de haven van Dairen. Beide havens lig gen op het schiereiland Liaotoeng in de Gele Zee. Het afstaan van deze havens aan Rusland was bepaald in de overeen komst van Yalta, waarbij China niet vertegenwoordigd was. Deze conces sies werden toen vastgelegd in het Chinees-Russische verlrag van 1945. dat in Moskou werd ondertekend door de toenmalige Chinese nationa listische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Wang Sjih-tsjieh De Chinese communistische regering van Peking en de Sovjet-Unie hou den nog altijd aan het verdrag vast. Tsjiang staat evenwel op het stand punt, dat zijn regering de enig wet tige Chinese regering is. Lueneburg verzakt Lueneburg, de oude Duitse stad op de heidevlakte tussen Hamburg en Hannover, geldt als het centrum van de ondergrondse beweging der voor malige nazi's. Er is in deze stad ech ter nog een andere ondergrondse be weging gaande, die de vroedschap voor het ogenblik grotere zorgen baart. Het centrum der stad is na melijk in verzakking geraakt door dat het grondwater onophoudelijk lekt aan de machtige zoutzuil, waar op de stad is gebouwd. De bodem zakte tot voor weinige jaren één cen timeter per jaar en aan de ongemak ken- daarvan was men al gewoon ge raakt. In een mensenleeftijd is het „levenspeil" der Lueneburgers met bijna twee meter gedaald. Nu maakt men zich echter ernstig ongerust om dat de verzakking in de laatste ja ren in versneld tempo gaat. Zij heeft in één jaar zelfs bijna twee decime ter bedragen en het laatste kwartaal is de baisse i.6 onrustbarend gewor den, dat men met de instorting van een groot aantal huizen moet reke ning houden. Het stadsbestuur heeft een plan gemaakt voor het ernstigst bedreig de deel van de oude stad. 500 Wo ningen wil men daar afbreken en vervangen door licht geconstrueerde gebouwen zonder verdiepingen. Zij zullen rusten op betonpalen-, die op hun beurt weer zullen rusten op een soort cricks, zodat zij ppgedraaid zul len kunnen worden wanneer zij weer uit het waterpas geraken. De voormalige fascistische maar van goederen door de Arabische Sta ten, het versterken hunner politieke stabiliteit, toeneming van hun mili taire kracht en het verschaffen van meer veiligheid aan het strategisch belangrijke Midden-Oosten, dat bo vendien neg over rijke olievelden be schikt. Het aanleggen van deze in ternationale weg zou het mogelijk maken legers van de Perzische Golf in het Oosten naar de Middellandse Zee in het Westen over te brengen. Bovendien zou de weg, in tijden van internationale spanning of bij mili taire operaties in dit gebied, als lan- zouden later bij de reserve van gede- I dingsplaats voor vliegtuigen dienst mobiliseerden worden geplaatst. j kunnen doen. ffiunüe>ió uatmen zwakke plekken met de leiders van de Italiaanse nieuw-fascistische beweging uit deze beweging getreden. De 70-jarige Graziani trad in Oc tober 1952 tot de beweging toe. HAARLEMSE BIOSCOPEN DICHT? Nu de Haarlemse gemeenteraad het verzoek van de exploitanten der zeven Haarlemse bioscopen de 35 vermakelijkheidsbelasting te verla gen heeft afgewezen, overwegen de exploitanten hun bedrijven in Haar lem op korte termijn te sluiten. Op dat het publiek door deze maatregel niet getroffen zal worden, zullen de bioscoopvoorstellingen door hen in randgemeenten worden voortgezet. De Haarlemse exploitanten heb ben Maandag de hele dag overlegd zowel met de Film-verhuurkantoren als met hun bedrijfsorganisatie, op welke wijze ze zich tegen de volgens hen discriminatie van het bioscoop bedrijf en de film te weer kunnen stellen. Na sluiting van de Haarlem se bioscopen zullen de filmvoorstel lingen plaats vinden in die randge meenten, waar de Vermakelijkheids belasting niet volgens een gediffe rentieerd tarief, zoals in Haarlem wordt berekend. (N.v.d.D.). De Vereniging voor Penningkunst geeft een penning uit waarin de „gevoe lens duurzaam zijn neergelegd, die de watersnood bij allen heeft opgeroe pen". De vereniging wil hiermede rechtstreeks bijdragen tot leniging van op nood. Prof. L. o. Wenckebach heeft het ontwerp gemaakt. De voorzijde van de penning vermeldt het woord „watersnood 1953". Met daarboven een onmetelijk watervlak, waarin een mens. de handen geheven in nood en machteloos verzet. De keerzijde geeft symbolisch de redding uit deze nood weer .uitgebeeld door het beeld van Noachs duif met een vers olijfblad in de snavel, waarbij vermeld de tekst Genesis 8 vers 11. Dit beeld is omge ven door de spreuk „nil desperandum" (niet wanhopig). TEGENSLAG BIJ RILLAND BATH Alhoewel honderden urenlang gezwoegd hebben om het gat in de ringdijk ven Rilland Bath te dichten en men gisteren nog goede hoop had dat tijdens het dode getij van hedennacht deze dichting een feit zou worden, kwam vanmorgen het bericht, dat de dijk niet tijdig gedicht had ki nnen worden. Honderden militairen en burgers zijn vele dagen en nachten in touw ge weest om alles in gereedheid te brengen ten einde op het juiste ogenblik de dichting te kunnen bewerkstelligen Bij laag water reden kolonnes vrachtwagens met zand over de bij vloed oudergelopen dijken af en aan om de werkers by het gat van materiaal te voorzien. Was men er hedennacht in geslaagd het gat te dichten, dan zou ongeveer 1.000 H.A. polderland practisch van de zee zijn afgesneden en had men kunnen beginnen met het drogen van het land. Het kritieke punt bij het bouwen van de inlaagdijk was echter een watergang, die achter de dijk vroeger zorgde voor de aan- en afvoer van het water. Het is nog niet bekend of deze geul uiteindelijk verantwoordelijk is voor de mislukking van de poging. Hedenmorgen werd echter bekend gemaakt, dat het gat bij Rilland Bath niet gedicht was en dat een volgend dood getij waarschijnlijk volgende weekzal moeten worden afgewacht. Hoezeer deze gang van zaken een teleurstelling is, moge blijken uit het feit, dat de Commissaris van de Koningin >n Zeeland zich naar Rilland Bath begeven had, om de mannen, die aan de dichting van het gat werkten, bij een succes woorden van hulde toe te spreken. De door de Duitsers gebouwde bunkers in de duinen, leveren, dat is bewe gen in de rampnacht, een gevaar op voor het achterliggende land. Dit is een bunker, totaal door de zee ondermijnd, op het Texelse strand, bij de bad plaats De Koog. Italië voor Nederlands voorstel Naar verwachting zullen in Frank rijk en Italië de industriëlen en in België, Nederland en West-Duilsland de landbouwers zich krachtig ver zetten tegen het plan der Neder landse regering inzake de vorming van een tolunie door de zes landen van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. De Nederlandse regering heeft dit plan vastgesteld, omdat zij van oor deel is, dat de eenmaking op poli tiek en militair gebied, waarnaar door deze landen wordt gestreefd, niet doelmatig zou zijn, wanneer zij niet op de grondslag van econo mische unificatie zou zijn gevestigd. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, J. W. Beyen, heeft bij de besprekingen, welke hij te Rome met zijn collega's der vijf an dere landen over deze kwestie voert, een onverwacht succes behaald, hy is er namelijk in geslaagd de Ita liaanse regering volledig voor het denkbeeld te winnen. In de gisteren gehouden bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van de 'CS.G.-landen heeft hy gepleit, dat le enige wijze, waarop Europa zich rij zal kunnen maken van de afhan kelijkheid van Amerikaanse hulp, is een grote economische eenheid op te bouwen, die de beschikking zal heb ben over het op één na het grootste industriële potentieel ter wereld en over enorme agrarische hulpbronnen. Italiaanse regeringsfunctionarissen deelden mede, dat hun regering zich bereid heeft verklaard het Neder landse voorstel te steunen. Italië be houdt zich uiteraard het recht voor bepaalde wijzigingen voor te stellen. Naar verluidt hebben de Italiaanse ministers in de gisteren gehouden vergadering er op aangedrongen het voorstel een nog ruimere strekking te geven en in het plan de bepaling op te nemen, dat niet alleen goede ren, doch ook arbeiders vrij en in onbeperkte mate van het ene land naar het andere mogen worden over gebracht. Uitvoering van dit voorstel zou betekenen, dat de ongeveer twee millioen Italiaanse werklozen vrij zouden zijn in de vijf andere landen der geprojecteerde tolunie naar werk te gaan zoeken. Het in werking tre den van de tolunie zou voorts bete kenen, dat de markten van Frank rijk, Italië en de Beneluxlanden zou den worden overstroomd met goed kope Duitse industrieproducten, ter wijl in de Noordelijke landen der Unie een groot aanbod zou loskomen van Italiaanse vruchten, groenten en li keuren en Franse wijnen en andere niet-essentiële goederen. De regeringsfunctionarissen van alle zes de K.S.G.-landen geloven, dat deze vrije beweging van mensen en goederen het begin van een econo mische wederopstanding van Europa zou kunnen betekenen, doch zy ma ken zich thans reeds zorgen over de protesten, welke zy ongetwijfeld zullen kunnen verwachten van de producenten in hun eigen land, die nadelige gevolgen zouden onder vinden. De regering van Nederland en die van Italië, de twee landen, voor welke het probleem der overbevol king het ernstigst is, schijnen echter bereid te zijn dit vooruitzicht te aan vaarden. De vraag van de heer Vermeer (lid der Tweede Kamer) „is het juist, dat voor de toewijzing van wonin gen aan burger- en militair perso neel, ressorterende onder het mini sterie van oorlog, een zogenaamde voorkeurslijst is opgemaakt?" is door de staatssecretaris van oorlog beves tigend beantwoord. De voorkeurslijs ten worden per garnizoen opgemaakt en bijgehouden door de garnizoens commandanten. Op de andere vragen is het vol gende geantwoord: Onderscheid wordt gemaakt tussen personeel, gehuisvest in een kamp of contractpension, en zelfstandig ge huisvest personeel. Voorts wordt bij de volgorde op de voorkeurslijst het oog gehouden op het dienstbelang van huisvesting in/of nabij het gar nizoen en de redelijke woningbehoef te van het betrokken gezin Sociale medische indicaties worden in aan merking genomen. Uiteraard kan het plaatselijke woningbeleid aanleiding zijn, dat van de voorkeurslijsten moet worden af geweken. De staatssecretaris is zelf bij voor drachten te Amersfoort en Assen van de voorkeurslijst afgeweken ten behoeve van enkele gerepatrieerden. die zonder deze afwijking geen uit zichten op zelfstandige huisvesting zouden verwerven. Het is juist, dat aan burgemeester en wethouders van de gemeenten, waar burger- en militair personeel, ressorterende onder het ministerie ming tot woningruil slechts te verle- zocht de woningen van dit personeel zogenaamd te blokkeren cn toestem ming tot woningruil slechts tte verle nen, dien de Minister van Oorlog daarmede instemt. Het betrokken personeel verkeert niet in een uitzonderingspositie, doch een groot aantal woningen, door dit personeel bewoond, is óf rijkswoning óf voorkeurswoning óf met mede werking van de staatssecretaris ten behoeve van het personeel tot stand gebracht. Dit schept de mogelijkheid om tussen personeel cn dienst van het ministerie van Oorlof» onderling ruilingen te bewerkstelligen, vaak een „meerhoeks" kanskter, waar door talrijke gezinnen op dc stand plaats van het gezinshoofd kunnen worden gehuisvest. Een onderzoek naar deze moge lijkheid vóór een enkelvoudige ruil met een particulier tot stand komt. is het enige motief voor het verzoek aan de gemeentebesturen, hierbe- doeld. Voorgestelde ruilingen met parti culieren worden dan ook met de grootste soepelheid behandeld en ko men na een kortstondige overleg in de overgrote meerderheid van geval len tot bevrediging der betrokkenen tot stand. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen DE ADVIEZEN VAN DE SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD De vraag van het lid der Tweede Kamer de heer Andriessen „Is het waar, dat de Sociaal-Economische Raad op 28 November 1952 een ad vies aan de regering heeft uitge bracht met betrekking tot de vraag of en, zo ja, op welke wijze een ver dere verhoging van de huren moet plaats vinden alsmede een voorlopig adres over de werkgelegenheid.' is door dc minister-president, minister van algemene zaken, bevestigend be antwoord. Op de andere vragen heeft de minister president het volgende geantwoord: De regering meent, dat bedoelde adviezen voor publicatie in aanmer king komen, maar dat openbaarma king niet onmiddellijk diende plaats te hebben. i De regering heeft de beide bedoel de adviezen niet dadelijk voor publi- catie vrijgegeven, omdat zij zich be raadde over de maatregelen, te ne- I men in zake de aangelegenheden, waarop die adviezen betrekking hebben, en het wenselijk achtte pu- 1 blicatie van de adviezen en een me- dedeling van haar voornemens, al thans in grote lijnen, te doen samen- vallen. i De regering is voornemens de ad viezen spoedig voor publicatie vry te geven. In de regel zal het gewenst zijn be langrijke adviezen te publiceren. De I regering zal zich echter met betrek- king tot de aan haar ingevolge de vyfde titel van de Wet op de Be- J drijfsorganisatie uitgebrachte advie- zen enige vrijheid moeten voorbe houden ten opzichte van de vraag of en zo ja, wanneer een oepaald ad- I vies openbaar kan worden gemaakt, j Deze gédragslyn berust op overwe- gingen betreffende de wettelijke po sitie van de SER. als adviescollege van de regering op sociaal-econo misch gebied. JlaiteHje In donkere dagen waardeert men de kleinste bloem.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1