S)e CddóeÖou/fcoitt Oostenrijkers gisteren naar de stembus Blijft Chaplin in Zwitsersland KRUPP VERDWIJNT UIT DE STAALINDUSTRIE Tekenen van verval Op 3 Mei gaan de stenen spreken 57 millioen gulden MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12821 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verkiezingen in Oostenrijk Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. Telefoontjes f 1.50 Katholieken 1 zetel meer dan socialisten jzal arriveren. De Oostenrykers rijn gisteren naar de stembus getogen om een nieuwe Na- Premier van Houtte verklaarde de tionalrat (Tweede Kamer) te kieren. Het was de tweede keer, dat het nog vorige week, dat de koning ernstig steeds bezette land parlementsverkiezingen hield. In 1949 kozen de Oosten- liek was en dat hij v00r zijn herstel rijkers een Nationalrat van 165 leden, van wie 77 katholieken 67 socialisten, nog tenminste drie weken in Zuid- 18 onafhankelijken en 5 communisten. De uitslagen van gisteren luiden: Volkspartij (Kath.) 74 zetels, socialisten 73 zetels, onafhankelijken 14 zetels en communisten 4 zetels. COALITIE ONVERMIJDELIJK. Het land is sedert 1945 geregeerd geweest door een coalitie van katho lieken en socialisten, welke in No vember verleden jaar echter uiteen viel (de bondskanselier dr Figl was tgen juist in Nederland). De regering bleef echter aan tot de verkiezings datum. De verkiezingen van gisteren heb ben echter geen oplossing gébracht voor do impasse, waarin de „Natio nalrat" was geraakt. De volkspartij is nog de sterkste, doch haar meerder heid is van 10 gedaald tot één. De socialisten wonnen zes zetels doch bleven in de minderheid. Slechts een coalitie van beide partijen kan de regering een meerderheid van twee derden geven, die nodig is voor alle constitutionele aangelegenheden. De socialistische vice-kanselier, Adolf Schaerf, heeft reeds gezegd, dat zijn partij in de coalitie zal blijven. Julius Raab, voorzitter van de volkspartij, heeft gezegd, dat zijn partij de grootste verantwoordelijk heid zal blijven dragen. Men zou er echter op toezien, dat ook de so cialisten hun aandeel op zich namen. De bond van onafhankelijken be staat voornamelijk uit gewezen Na zi's, vroegere Oostenrijkse en Duitse officieren en tegenstanders van het nationaliseren van de industrie. De communisten, die met de nieu we naam „volks-oppositie" de ver kiezingscampagne in gingen, konden slechts vier zetels bezetten, één min der dan in de oude kamer. RUSTIG VERLOOP. De verkiezingen zyn gisteren rus tig verlopen. De verkoop van alcohol was giste ren in het gehele land verboden, zo dat in de diverse bars te Wenen Donkere wolken over de E.D.G. Dinsdag begint te Rome een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken der zes landen aange sloten bij de Europese Defensie Ge meenschap. Het ziet er met deze Europese Defensie Gemeenschap (alias Europees leger) niet rooskleu rig uit, zodat de conferentie in een pessimistische stemming bijeen komt. Men weet, dat Frankrijk aanvullen de protocollen heeft opgesteld, die echter door Adenauer scherp van de hand gewezen zijn. Onze minister mr. Beyen is reeds in Rome gearriveerd en besprak gisteren met de Italiaan se premier de Gasperie het Neder landse plan voor een Europese tol- unie. Dit plan komt ook op de minis ter-conferentie ter sprake maar waarnemers geven het voorlopig wei nig kans, nu de toekomst van de E. D.G. er zo donker uitziet. Schnaps uit theepotjes en wijn uit hoge koffiepotten werd geschonken. Incidenten hebben zich vrijwel ner gens voorgedaan ook niet in de Rus sische bezettingszone. De eerste, die zijn stem uitbracht was de Oostenrijkse president, de 79- jarige Theodor Koerner. Hij ver scheen om zeven uur 's ochtend in het stemlokaal. Eveneens in alle vroegte stemden de Capucijner mon niken en Benedictijner Nonnen te Salzburg. Daar deze orden in volko men afzondering leven, was het se dert 1949 de eerste keer, dat zij het klooster verlieten. Een oud vrouwtje vroeg, hoe zij op de keizer moest stemmen. Men legde haar het par tijenstelsel uit, maar niemand kon Koning Boudewijn terug Koning Boudewijn is Zondagavond per trein uit de Riviera naar Brussel vertrokken, waar hij hedenmiddag Frankrijk zou moeten blijven. Charlie Chaplin zal zich deze week definitief in Zwitserland vestigen, zo meldt de Züricher correspondent van de „Sunday Dispatch". Van dit besluit zal hij na het bij wonen van de première van zijn „Li melight" in Ziirich mededeling doen, waarna hij de volgende dag de koop akte zal tekenen van een villa met vijftien kamers te Corseaux sur Ve- vey aan het meer van Genève. De waarde van dit gebouw wordt geschat op anderhalf millioen gulden. Volgens de correspondent zou Chap lin het grootste deel van zijn bezit- v -j uil net Kiuui-aie ueei van zijn uezn- SstTfer h3ar Id°01 Verenigde Staten van de hand hebben gedaan. Aandelen verkopen Alfried Krupp, de Duitse industrie- magnaat, zal al zijn aandelen in de ijzar-, staal- en steenkoolindustrie moeten verkopen volgens een over eenkomst ""tussen de Westelijke mo gendheden en de Westduitse repu bliek. De transactie zal uiterlijk in 1960 moeten plaats hebben. Waar schijnlijk volgende week zal de over eenkomst, welke na maanden van moeilijk onderhandelen tot stand is gekomen, worden getekend. De waarde van< de aandelen, welke Krupp in de industrieën van de Ruhr heeft, wordt geschat op verscheidene luidt Alfried Krupp van Bohleni von Halbach is thans 44 jaar oud. Hij heeft vrijwel als een kluizenaar ge leefd, sedert hij door de Amerikanen twee jaar geleden werd vrijgelaten uit de gevangenis van Landsberg. Na zijn vrijlating maakte Krupp bekend, dat hij zich zou toeleggen op de her bouw van zijn industrieën, maar geen belangstelling meer had voor de wapentfabricage. Chili en Argentinië accoord President Ibanez van Chili en zijn millioenen marken. Na de verkoop president Péron van Argentinië, mag Krupp zich geen positie in de genoemde industrieën terugkopen. Het staat hein echter vrij om aan delen te kopen in een andere indus trie. De andere takken van Krupps industriële imperium, zoals de scheepswerven en machinefabrieken, zullen niet aan beperkingen onder worpen zyn. Volgens een onofficiële schatting zal Krupp in ieder geval nog een kapitaal van vijftig millioen mark over hebben. De overeenkomst is door de familie Krupp en door de arbeiders die in de Krupp-fabrieken werken, met som berheid ontvangen. De directeur van een tot het concern behorende fa briek te Essen zei er van: Er was geen uitweg. Wij moesten wel toege ven. De naam Krupp, die de wereld het eerste edelstaal heeft gegeven, zal in de staalindustrie niet meer ge hoord worden. Dat is voorbij. De di recteur voegde daar aan toe: Het decartellisatieplan van de geallieer den is gedicteerd door motieven van concurrentie, maar wij hebben dat moeten aanvaarden. Alfried Krupp, wiens volle naam hebben bekend gemaakt dat hun twee landen een economische unie zullen vormen met een gemeenschappelijke markt. De twee staatslieden hopen dat andere Zuidamerikaanse landen tot die economische unie zullen toe treden. De presidenten hebben bepaald: 1. De twee regeringen- zullen op de breedst mogelijke grondslag plan nen ontwerpen om de handelsbe trekkingen te bevorderen, de pro ductie te coördineren, de indus trialisatie te helpen door het bij dragen van kapitaal. Wanneer men aldus te werk gaat zullen de economieën- van Chili en Argenti nië elkaar geheel aanvullen. 2. Er zal een verdrag worden opge steld waarbij alle belemmeringen van de handel uit de weg worden geruimd, zoals belastingen, in- en uitvoerrechten en dergelijke. 3 De betalingen tussen beide landen zullen op alle mogelijke manieren worden vergemakkelijkt. 4. De overeenkomst zal openstaan- voor alle andere landen van Zuid- Amerika. Het enige communistische Franse avondblad „Le Soir" heeft Zaterdag medegedeeld, dat het van 1 Maart af niet meer zal verschijnen. De hoofdredacteur, Louis Aragon, schrijft dat de stijging der kosten en het gebrek aan fondsen de oorzaken zijn en niet een daling van de popu lariteit. De Zondageditie „Le Soir Dimanche" zal voortaan ook niet meer verschijnen. De correspondent van Reuter con cludeert uit een en ander, dat het le dental der communistische partij ge staag daalt. Het nationale orgaan „Humanité" heeft naar schatting een lezertal van 120.000, hetgeen voor Frankrijk laag geacht wordt. Ongeregeldheden te München f Tijdens en na een communistische vergadering, waaraan 6.000 personen deelnamen, is het Zaterdagavond te München tot ernstige ongeregeldhe den gekomen. Pas na twee uur slaag de de politie er in de rust in de bin nenstad enigszins te herstellen. Toen de voorzitter van de commu nistische partij in Duitsland, Max Reimann, in een toespraak de Beierse minister van binnenlandse zaken, dr. Wilhelm Hoegner (soc.), een „onge kroond winterkoninkje" noemde, trachtten twee rechercheurs Reimann te beletten verder te spreken. Het publiek begon te schreeuwen en te fluiten. Verscheidene personen uit de nabijheid van Reimann grepen de rechercheurs vast en verjoegen hen, maar kort daarna slaagden andere rechercheurs er in, Reimann voor de microfoon vandaan te halen en de vergadering gesloten te verklaren. Toen begon het eigenlijke tumult pas. Talrijke politiemannen ver schaften zich met geweld toegang tot de gebarricadeerde zaal. Het kwam tot kloppartijen, waarbij vooral jeug dige personen tegen de politie van leer trokken. Nadat het de politie tenslotte ge lukt was de zaal te ontruimen, zet ten de communisten op straat hun demonstratie voort. Erandende fak kels werden naar de politiemannen geworpen, die op hun beurt van wa terstralen gebruik maakten. Een groot aantal communisten is aangehouden. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is door storm de Arubaanse schoener „Express" met 11 opvaren den tegen de rotsen van de Noord kust van Curacas te pletter geslagen. Vijf opvarenden wisten zich te red den. Gaat dat maar zó? De Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A. T. Lamping, heeft bij de regering te Bonn de bevreem ding van de Nederlandse regering uitgesproken over het feit, dat een der ontvluchte gevangenen uit Bre da, A. Touseul, ongehinderd persin terviews kon geven. Touseul, die ook reeds een keer in het bondsgebouw ontvangen werd door een afgevaardigde, kan zich blijkbaar vrij in West-Duitsland be wegen zonder voor arrestatie be vreesd te zijn, aldus de heer Lam ping. Geval van kinder smokkelarij Twee Katholieke geestelijken en een zakenman zfjn Zaterdag te Bayonne in Zuid-West Frankrijk be schuldigd van medeplichtigheid bij het smokkelen van de twee Joodse wezen Robert en Gerald Finaly naar Spanje. Men gelooft, dat stappen zijn ondernomen om de Spaanse autoritei ten te bewegen de beide jongens, die naar gemeld wordt in een instelling nabij de Spaans-Franse grens ver blijven, terug te zenden. De drie mannen, die toegegeven hebben te hebben geholpen bij het ontvoeren van de jongens zijn pater Latague, directeur en leeraar in de theologie aan het seminarie te Bayon ne, pater Aristiart, kapelaan van de Katholieke jeugdorganisatie in het departement Bayonne, en de zaken man Fagalde. De politie verklaarde, dat de twee geestelijken Fagalde als tussenper soon de gebroeders Finaly hadden overgegeven aan een Bask, die de jongens in de nacht van 13 Februari naar het dorpje Biriatou in de Pyre- neën bracht. Hier gaf hij ze over aan een andere Bask, die de jongens over de grens smokkeld langs een cmok- kelaarspad, naar een boerderij naby het dorp Vera. Daar had de eerste Bask de jongens de volgende dag op gehaald en ze naar San Sebastiaan gebracht, waar de jongens onder de hoede van een Spaanse geestelijke waren geplaatst. Later is medegedeeld, dat ook pater Ibarburu, parochie-geestelijke van 't dorp Biriatou, en pater Irigoin, leider van de „Katholieke Actie" in het dio cees Saint-Jean-de-Luz aan de Bas- kische kust, zijn aangehóuden. De twee Joodse jongens zijn oor logswezen die in Frankrijk katholiek zijn opgevoed en thans door hun Joodse familie worden opgeëist. De geestelijken hebben in hun ijver om twee „zieltjes" te redden hun toe vlucht genomen tot een middel, dat te ver gaat. TRAMONGELUK BIJ MEXICO. Op ongeveer twintig km. van de stad Mexico zijn Zaterdagavond twee trams met elkaar in botsing gekomen. Volgens het Mexicaanse Rode Kruis bedraagt het aantal doden 23 en dat der gewonden ongeveer zestig. Het gouden feest van St. Raphael Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat de oprichting plaats vond van „St. Raphaël", als R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel c.a. Na de jongste wereldoorlog werd de officiële naam gewijzigd in: Neder landse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel. Daar het jubileum in de Vastentijd valt, werd op Zaterdag en Zondag slechts een kerkelijke be sloten viering gehouden en wel in het Mgr. Mutsaersoord te Venlo. In het mausoleum aldaai werden na mens alle leden door het bestuur kransen gelegd op de graven van Mgr. Mutsaerts, die het herstellings oord van „St. Raphael" hielp groot maken en van pastoor Donders, Bondsadviseur. Tijdens de kransicg- ging door de heer J. M. Blom, de bondsvoorzitter. 3leiye%ófre*g.&ipA£deK uiaidt afgedamd NEDERLAND IN SPANNING Onvermoeid zwoegt men voort aan het herstellen van de schade in de watersnoodgebieden, in welke werk zaamheden de militairen een zeer groot aandeel hebben. Nabij Bath is men bezig de Reigersbergerpolder, ter grootte van 1000 H.A. van het buitenwater af te sluiten. Indien het werk naar wens verloopt kan deze polder worden leeggemalen waardoor in de eerste plaats de spoorlijn naar Goes en de daarnaast gelegen snelweg in dezelfde richting vrijkomen. Op de voorgrond de dijk, welke thans gemaakt wordt en waarbij het water meter voor meter moet worden bevochten. Rechts de ondergelopen polder, welke men binnen afzienbare tijd hoopt droog te krijgen. De eerste Zondag van Mei, dus om precies te zijn de derde Mei, zal voor Nederland een dag worden van ongeëvenaarde spanning. Wat er alle maal precies gaat gebeuren kunnen we U nog niet vertellen, want wat zou er van de spanning overblijven, wanneer we al alles wisten? Maar enkele dingen, die U echter alleen maar nieuwsgieriger zullen maken, kunnen we al vast vertellen. Op deze dag zullen kleine steen tjes verkocht worden en het zal zaak zijn alle krachten jn te spannen om zo'n steentje te bemachtigen, want daarmede lokt U de lieftallige Fortu- na naar Uw huis. De steentjes, die in enkele uren tijds verkocht zullen worden, moe ten thuis koel en droog bewaard wor den en voor de rest hebt U niets an ders te doen, dan tot de avond in spanning te zitten. Op deze gedenkwaardige avond zal de K.R.O. tijdens een uitzending ver tellen wat men met de steentjes zal moeten doen. Misschien moet men er een stukje afvijlen, misschien moet men ze in het water leggen, of op het gas een beetje warm maken.heus we weten het zelf ook nog niet. Maar vaststaat, dat na de door de K.R.O. voorgeschreven behandeling enkele steentjes een beetje raar zullen gaan doen en de eigenaar van dat baksel zal een grote juichkreet mogen aan heffen, want Fortuna is bij hem op bezoek gekomen. Hij kan onmiddel lijk zo hij dat zou willen naar zijn geëmigreerde familie vertrek ken, hij kan zijn zoon naar' de urii- versiteit sturen of een nieuwe auto kopen, hij kanenfin hij kan practisch van alles gaan doen, want hij is een rijk man geworden. Een speciale afdeling van een Maastricht se porselein- en tegelfabriek is reeds aan het werk, om de tegeltjes te ver vaardigen. Deze buitengewoon originele actie is ontworpen door de R.K. E.H.B.O. in samenwerking met de stichting „Honderd Jaar Kromstaf". De baten zullen tussen beide verenigingen ver deeld worden. Het gedeelte, dat de R.K. E.H.B.O. zal ontvangen zal be stemd worden om de gaten, die de watersnood in deze kassen heeft ge slagen, te dichten en tevens om de werving, opleiding en uitrusting van het corps der Maltheserhelpsters krachtig ter hand tc kunnen nemen. Viering „KromstaP Tot 2 dagen beperkt In verband met de watersnood ramp wordt de duur van de lande lijke viering van het herstel van de kerkelijke hiërarchie in Nederland, die oorspronkelijk op vier dagen was vastgesteld, tot de helft terugge bracht. De ontworpen feestelijkheden op 14 Mei (Hemelvaartsdag) en 15 Mei komen te vervallen. Verder zal ook de voorgenomen kerkhistorische tentoonstelling vervallen. Het hoogtepunt van de Eeuwher denking zal liggen op de oorspron kelijk gedachte dag Zondag 17 Mei. Tijdens de plechtige H .Mis, die de kardinaal-legaat des morgens in het stadion te Utrecht zal opdragen en die ook per televisie wordt uitgezon den, zal de kardinaal-legaat een rede uitspreken. Des middags zal aan het hoogwaardig Episcopaat in het Sta dion het huldeblijk worden aangebo den. Verwacht wordt, dat tijdens het Lof in het Stadion de Paus de ka tholieken van Nederland zal toe spreken. Des avonds zal in Tivoli een concert worden gegeven met medewerking van de KRO, waarbij onder andere een nieuw deolamato- rium van Herman Strategier zal worden uitgevoerd. Omtrent het aan het doorluchtig Episcopaat aan te bieden huldeblijk kan nog worden medegedeeld dat nu de radioactie voor de inzameling van gelden is stopgezet, het in de bedoe ling ligt door collecten in alle paro chies die tijdens genoemde actie niet aan de beurt zijn gekomen, de beno digde gelden voor dit huldeblijk in te zamelen. Twee j'aar droogte in Brazilië De droogte in Noord-Brazilië, welke reeds twee jaren heeft geduurd, heeft de katoen- en suikeroogsten in het Noordoostelijke deel van het land voor een deel verloren doen gaan. Volgens ontvangen berichten zijn ook de kudden schapen, hoornvee en gei ten ernstig getroffen-. Men is druk bezig met de aanleg van wegen en het afdammen van waterlopen. Hoe wel er tot dusverre niets werd ge meld omtrent ernstige schade aan de suikeroogst is thans medegedeeld, dat in de staten Ceara en Paraiba Norte reeds tien procent van de oogst is verloren gegaan. De katoenoogsten zijn de laatste twee jaar aanzienlijk beneden het gemiddelde gebleven en men vreest, dat dit jaar de oogst vrij wel geheel zal mislukken. De landarbeiders trekken naar de Zuidelijke provincies, welke echter ternauwernood de eigen bevolking kunnen voeden. In San Paulo en Pa rana heeft men grote aantallen perso nen in de industrie werk kunnen ge ven. HONGERSNOOD IN BOMBAY. De minister van financiën van de Indische staat Bombay heeft ver klaard, dat naar schatting 6.400.000 inwoners van de staat dit jaar met hongersnood te kampen zullen heb ben, tegen 2.400.000 in 1952. Bombay is de Indische staat, waar de indus trie het meest ontwikkeld is. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen, fonds binnengekomen Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bissohop van Haar lem heeft op zijn verzoek eervol ont- sT.ag verleend aan de Zeereerw Heer A. Slijkerman,. die Rector was van 't St. Willibr. Gesticht te - Wassenaar. Tot zijn opvolger is benoemd de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. F. C. J. Holthuizen, die Rector was van Hui ze St. Augustinus te Alkmaar. Z.H. Exc. heeft benoemd tot Assistent te Noordwijkerhout (Sancta-Maria), de Weleerw. Heer W. G. Tweehuyzen, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Willibr. binnen). Jioxieltje Onze taal is ons uithangbord. Als men ons hoort spreken, leert men ons ontwikkelings- en beschavingspeil kennen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1