St. Annaland dichtte zijn dijk Dijken dienen over gehele lengte verhoogd Dikke laag vette modder bedekt een chaos van gebroken meubilair Kinderpartijtje 3 op het paleis Rampschadc wordt betaald uit leningen Hoe oud waren slachtoffers Machines komen boven water ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Vervroegde schoonmaak in West Brabant Langs de kronkelende dijkweg van I van het dorp groeit met de dag. Hank op de economisch zwakke gemeente. Dussen naar Werkendam, in het land van Heusden en Altena, valt on middellijk een verheugende activiteit te bespeuren op huishoudelijk ge bied. Nagenoeg huis voor huis krijgt een grondige schoonmaakbeurt en deze bedrijvigheid kweekt een lente stemming in dit beproefde land. De vrouwen zijn evenmin als de mannen bij de pakken neer gaan zitten en zij bestrijden water met water om zo vlug mogelijk in eigen huis van de narigheden van de overstroming af te zijn. Hoewel langs het grootste deel van dit traject het water nog aan de dijk staat, heeft dit element zo op het oog alle kwaadaardigheden verloren. Het laat zich gedwee door de molen wegmalcn naar de plaats van herkomst buiten de dijken. •De provinciale weg van Dussen naar Werkendam is onder Almkerk op twee plaatsen doorbroken. Twee bailybruggen herstelden de verbin is voor de tweede maal in enkele ja ren ernstig getroffen. Het was eerst de oorlog en nu is het het water. Pastoor Damen heeft deze tweede ellende lichamelijk niet meer kun nen verwerken. Hij is gisteravond 60 jaar oud gestorven. Hoewel het ge hele dorp, behoudens enkelen, geheel was geëvaoueerd, is hij op zijn pasto rie gebleven om te doen wat in zijn vermogen lag. De schoonmaak van de huizen is een zwaar karwei. De modder moet er eerst worden uitgespoten en dan pas kan men beginnen met het op ruimen van de onbeschrijfelijke chaos Het meubilair heeft enorm veel gele den. Kasten zijn omgevallen en de scherven van glaswerk en servies zijn bedekt met modder. Textielgoe- deren, welke dagen in het water gemeente Kaatsheuvel bij Waalwijk heeft Hank geadopteerd. De gemeente Hank en Dussen (dit is n.l. één gemeente) heeft 20 totaal vernielde huizen, 30 zwaar bescha digde en 50 licht beschadigde. In totaal hebben 500 woningen in deze gemeente waterschade. Burgemeester Ouderkerk heeft in zijn gemeente 11 nieuwe gereedstaande woningen aan de zwaarst getroffen gezinnen toege wezen. Zeker de helft van de ge meente is geïnundeerd geweest. Alm kerk heeft 12 totaal verwoeste hui zen, 20 zwaar beschadigde en 500 lichtbeschadigde. Werkendam heeft 20 totaal verwoeste, 80 zwaar be schadigde en ongeveer 1000 lichtbe schadigde woningen. Zestienhonderd won'ngen in Werkendam hebben wa ter binnen gehad. Deze laatste ge meente heeft voor 99 pet onder wa- Evacuétjes hadden onvergetelijke dag IOm kwart voor vijf arriveerde gis- ;rmiddag voor het paleis Soestdijk een grote bus met 50 kinderen, die ofkomstig zijn uit Goeree Overflak kee en Schouwen Duiveland en in Bftarn en Soest geëvacueerd zijn. Prinses Margriet rende heen en weer tussen het filmzaaltje waar de poppenkast stond en de deur, waar door het rumoerige gezelschap bin nen kwam. De kleinsten nam ze zelf aan de hand en leidde ze naar bin nen, langs de grote tafel met limo nade en koekjes, die uiteraard de volle belangstelling had. Het zaaltje was versierd met papieren slingers eh gonsde direct van de kinderstem metjes. Op de voorste banken zaten de kleinsten en daartussen het jongste prinsesje, dat onmiddellijk de beste maatjes was met haar buurmeisje. Hans van der Berg uit Ooltgens- plaat ging stoer achteraan zitten met een vriendje. Hij behoorde tot de grootsten en stak dit in zijn commen taar niet onder stoelen of banken. Mijn vader werkt aan de dijk" zei Hans, „Hij heeft hem al bijna dicht. Morgen komt hij naar ons toe en dat vind ik fijn". En toen de ko- hebben gelegen, zijn nagenoeg ver- I teerd en waardeloos. Er is moed voor ter gestaan. De scholen in Almkerk nodig om deze chaos aan te pakken, gaan Maandag weer met de lessen ding, zodat het verkeer normaal kan de huizen schoon te maken en te beginnen. Het leven is langs de kron- doorgaan. In het zwaar geteisterde proberen om alles maar weer te ver- keiweg in het land van Heusden en w Hank hangen weer hagelwitte gor- geten. Alle huizen in het dorp Hank Altena herstellende. De gemalen wer- ningjn even iater met een koekje by dljnen achter de vensters en de ka- hebben ongeveer anderhalve meter ken op volle kracht en men hoopt h«m kwam voegde hij er nog des- merplanten hebben het vertrouwde onder water gestaan. Huis voor huis over twee a drie weken het water l kundig aan toe: „De benzinepomp plaatsje op de vensterbank weer te- is er schade en dit weegt loodzwaar buiten de dijken te hebben. sta£u 00k 0ndei water." Muisstil werd het, toen mevr. Te- stas uit Blaricum haar inleiding tot de voorstelling begon. „Dit is een poppenkast en daar wonen allemaal poppen in. In dt pauze begon de pret eerst goed. Toen werden er papieren fluit jes en mutsen rond gedeeld en het zaaltje geleek een bonte miniatuur kermis. Oorverdovend knerpten de fluitjes, gretig zogen kindermonden de limonade door de rietjes terwijl de koningin en de oudste drie prin sessen rondgingen met koekjes. Om zeven uur stond de bus weer plaatsje op u ruggekregen. Dank zij de onont- heerlijke hulp en steun van een co lonne gezinsverzorgsters uit Den Bosch en omgeving, komt het nor male leven in het kleine Hank lang zaam weer op gang. De straten zijn nog bedekt met een laag glibberige modder en de voortuinen van de hui zen zijn hier en daar niet veel meer dan modderpoelen, maar het aanzien rekening voor de financiering van het herstel der aangerichte schade zuiver inflatoire maatregel en wij moeten ei voor oppassen dat wij na ae wateroverstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen Aldus de minister van Financiën de heer J. van de Kieft, in antwoord op vragen hem gesteld door het weekblad „De Zakenwereld" Minister Van de Kieft zeide, dat Nederland niet zal terugkomen op het besluit om afstand te doen van verdere dollarhulp tot 30 Juni 1953. „Wij hopen het zó te kunnen bolwerken, dat we, ook het volgend jaar nie* om hulp behoeven te vragen Nog steeds is de gulden bijna een hard currency." „GEEN GELDOVERSTROMING ER BIJ" T\*7£>£> t.De financiering der rampschade za 1 in zo sterk mogelijke mate door X WUayUlUclö leningen moeten plaats vinden om het inflato're effect te voorkomen Of. ook nog een beroep zal vorden gedaan op de tegenwaarderekening, is een Dc commandant van de zeemacht zaak, die wij later rustig moeten bekij ken. Tenslotte is het gebruik van deze gegeven waarin hij zijn diepe bewon dering en erkentelijkheid uitspreekt voer de daden, die de Ned. Marine in afgelopen weken verricht heeft. De dagorder vermeldt de hulpverle ning, die door dit onderdeel verricht is en prijst de mannen, die zo onver vaard hun getroffen landgenoten te hulp zijn gesneld. De commandant besluit zijn order met de woorden: „Het werk door het personeel van de Koninklijke Marine in de afgelo pen veertien dagen in het rampgebied verricht, vervult ons met dankbaar heid, dat het ons gegeven was om mede te werken aan het verzachten van het leed van hen die door deze ramp zo zwaar getroffen zijn." Een tweede dagorder is uitgegeven door de commandant van het Derde Militaire gewest, dat gelegen is in Brabant en dat zo'n grote rol ge speeld heeft bij de eerste hulpverle ning tijdens de rampzalige waters- nooddagen. De commandant wijst in zijn dagorder ot> de speciale taak, die de militairen van dit gewest hebben vervuld en op het bewijs, dat hier door geleverd is, dat een leger ook een zeer grote constructieve macht kan betekenen. De commandant prijst de moed cn het doorzettingsvermo gen van zijn militairen en besluit zijn order: „Wij hebben dat alles niet slechts gedaan omdat wij goed gediscipli neerde soldaten zijn en omdat het door onze chefs werd opgedragen, doch omdat het ook onze plicht is tegenover al degenen, die ons lief zijn. ten behoeve van al dat moois, wat wij bezitten en niet aangetast willen zien, ook niet door het water. De ramp zal ongetwijfeld een zeer nadelige invloed hebben op onze be grotingspositie. Door de uitval van vele agrarische producten en onver mijdelijk uitstel en verlichting van Van de door het informatiebuerau van het Ned. Roode Kruis tot heden geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood in totaal heden 518 luiden de leeftijdsgroepen als volgt: 01 jaar: 19 14 jaar: 41 514 jaar: 60 1519 jaar: 35 20—29 jaar: 47 3039 jaar: 42 4049 jaar: 52 5059 jaar: 73 6069 jaar: 68 7079 jaar: 54 8089 jaar: 27 90 en ouder:' 1 Daarnevens werden 30 kinderen en 85 volwassenen geborgen en ge ïdentificeerd, waarvan de leeftijd nog niet kon worden vastgesteld. födn&ea J\laiij,ke „aan de dtank belastingen, zullen de inkomsten be langrijk dalen. De verhoging der uit gavenposten is nog niet te overzien. De minister raamde on de gecombi neerde gewone dienst, buitengewone dienst I en landbouwmgalisatiefonr's, in plaats van een oorspronkelijk ge raamd overschot ad 131.COO.OOO, een tekort van ca 80.000.000. Het te' ort op de buitengewone dienst H was 623.000.000. „Wanneer ik een, zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen, dan zou ik dit in de orde van grootte van 1200c millioen willen stellen". voor er een blijde schare kinderen reed, nog nagenietend van deze uren, naar Baarn en Soest waar oud°rs en pleegouders hen met warmte en dankbaarheid ontvingèn. Prachtig werk van pontonniers Met uitzondering van Schouwen- Duiveland en Gceree-Overflakkee kan thans worden vastgesteld, dat de meeste cadavers groot vee zijn geruimd. Naar schatting zitten er nog 10.000 onder water. De meeste daarvan zullen op Schouwen-Duive land gevonden worden. In verband met het zachter worden van het Jdied aan deze fyd Kraamvisite van een vrijgezel Gij, die getrouwd zyt, kent gy wel de plichten van een vrijgezel? die zijn er grote en vele. Hij gaat, dat is eenmaal zijn plicht visite maken bij een naoht en zit zich te vervelen. Wegblijven kan hy toch niet goed, hy weet niet wat hij zeggen moet en krij.gt slechts thee te drinken. Hij wil hij 's wat verbouwereerd als hij is uitgeredeneerd, met 't kopje thee gaan klinken. Maar 't ergste is dan zweet hij bloed als hij op kraamvisite moet, dat is niet te verdragen. Dan bibbert iedre vrijgezel, hij ging nog liever naar de hel, dan is hij te beklagen. 't Begint heel net, hij krijgt een hand en een sigaar met brede band een kopje thee met koekje. Zo heeft hij het wel naar zijn zin met zulk een glorieus begin van 't huiverig bezoekje. Dan ziet hij bloemen hier en daar hij had ze niet, dat is wel naar, maar heeft het glad vergeten. Maar hij is immers vrijgezel en och, dan weten ze het wel, dat hij dat niet kan weten. Als hij de fles komt uit de kast dan op een borrel wordt vergast, voelt hij zich zelfs behaag-lijk. Hij neemt er een of twee of drie en vindt zo'n kraamvisite, zie tenslotte zelfs nog draag'lijk. Tenslotte pryst hij het gezin, hij ziet het schone er van in, 't zou hem ook wel wat lijken. Hij gaat dan heen met blij gelaat, bedenkt met schrik eerst op de straat: 'k vergat naar 't kind te kijken. TROUBADOUR. Na drie dagen en nachten: Nadat drie dagen en drie nachten onafgebroken aan de dijk bij St. Anna- land gewerkt was en de gigantische poging gisternacht bij het opkomen van dc- vloed mislukt leek, is gisteravond het zestig meter brede gat gedicht en was het gehele dorp in feeststemming. Zoals wij gisteren meldden, werd de zandschuit, die de werkers aan de dijk van materiaal voorzag, gisternacht door de sterke otroom van de op komende vloed weggesleurd en leek het werk van cwee dagen en nachten t* niet gedaan. Maar de 800 vechters wisten van geen wijken en gisteravond ■»ij het lage getij, kregen zij het gat dicht en zorgden zij vooi een zo stevige verdediging, dat hedennacht de vloed het land niet meer kon binnendringen Nog staat de polder onder water en nog vormt de aanstormende vloed een bedreiging, maar nu het gat eenmaal gedicht is en het water gestuit kan men beginnen met de polder van zijn water te verlossen en de dijk weer te maken tot een stoere wachter, die een waardige verdediger vormt ✓oor het verraderlijke water. weer, wordt de toertand voor wat de cadaverruiming betreft met de dag klemmender. Tot 'nu toe zy'n tusren 15 en 20.000 grote cadavers geruimd. Ook de berging van belangrijke landbouwmachines verloopt vlot. Er kan worden vastgesteld, dat deze voor ongeveer 60% uit het water zijn gehaald. Ook hier zijn Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflak- keë de grote zorgenkinderen. Hoewel over het algemeen de mili taire hulp per 17 Februari jl. is be ëindigd, blijft de geschoolde hulp der pontonniers voorlopig beschikbaar. De bevolking ziet de practische mogelijkheid, om hun machines op snelle en vakkundige wijze van de geleden waterschade te laten her stellen en dit heeft nieuwe moed ge geven om het werk metterdaad aan te pakken. Een bijzonder voorbeeld van de efficiënte hulp der pontonniers is wel de zeer snelle wijze, waarop man schappen en materiaal ter beschik king werden gesteld bij het bergen van ongeveer 1700 ton regerings- graan, dat was opgeslagen in het fort bij Ooltgensplaat. Dit graan vertegenwoordigt een waarde van 500.000,het fort ligt midden in het water en het graan broeit, zodat hulp snel gebo*an dient te worden. De pontonniers verrichten hier prach tig werk en een bijzondere gemeen schapsdaad. Door hun optreden zal het mogelijk zijn, het grootste deel van de 1700 ton graan te redden. Ontwerp van wet voor dijkherstel Een bij de Tweede Kamer inge diend ontwerp van wet, betreffende de noodvoorziening dijkherstel, wordt vergezeld van een memorie van toe lichting, waarin de wetgever o.m. be toogt, dat- het de bedoeling van de regering is om zo min mogelijk af breuk te doen aan de historische taak van de waterschappen. De regering meent echter, dat de ramp, die Ne derland getroffen heeft, van zo grote omvang is, dat de bestrijding hiervan een nationale taak is, waarvoor het gehele lapd zich offers zal moeten getroosten. Daarom zo meent de minister zijn d- kosten, die nodig zijn om de waterkeringen weer in hun oorspronkelijke staat te brengen, voor rekening van het Rijk, terwijl ook de technische hulpmiddelen, voor zover zij in de rampgebieden- onvol- doeende aanwezig zijn, door het rijk ter beschikking moeten worden ge steld. HYPOTHEKEN en voor alle andere saken op het gebied ran on roerende goederen 8ouw- en "akalaarsbedrijf v. cl. Drift Oude Vest 29 Leiden Telel. 20513 (Advertentie) Of de zeearmen moeten worden afgesloten Geëvacueerde kinderen van de eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee, die zijn ondergebracht in Baam en Soest, waren Vrijdag de gasten op Paleis Soestdijk, waar zij in de filmzaal een voorstelling met de poppenkast bijwoonden. In de pauze werden de kinderen onthaald op lek kernijen welke door de Koningin en de prinsessen werden uitgereikt. Prin ses Marijke laat zich een glas limonade goed smaken. Het zakkende land De minister van Verkeer en Wa terstaat mr. J. Algera, heeft van daag geïnstalleerd de „commissie van« advies inzake de beantwoording van de vraag, welke wErterstaats- technische voorzieningen dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de storvloed van 31 Januari 1953 geteisterde gebieden, waarbij in het onderzoek ware te betrekken de vraag, of een afsluiting van de zee armen zulk een voorziening behoort te vormen". Wij staan daarbij in eenvoudige vorm uitgedrukt, voor de keuze óf een denklengte van meer dan duizend kilometers met één meter of meer te meer te verhogen in sommige ge bieden een zeer bezwaarlijk uitvoer bare taak óf enkele zeegaten af te sluiten op zodanige wijze, dat die kustlijn, die door de stormvloeden wordt bedreigd, aanzienlijk wordt verkort. De commissie zal bij de behande ling van de haar gestelde vragen kunnen voortbouwen op de studies, die vroeger reeds werden verricht. Reeds sedert meer dan- 15 jaar heeft de rijkswaterstaat gewerkt aan de voorbereiding en ook reeds aan de uitvoering van plannen, die mede voor een belangrijk deel het gebied bestrijden, waarop de werkzaamhe den van de commissie zich zullen be wegen. In de eerste plaats heeft men in de z.g. stormvloedcommissie de z.g. randvoorwaarden willen vaststellen, dat zijn de standen in zee vóór de mond van de zee-armen. Met het oog op de termijn die naar men meende, zou verlopen, vóór dat de noodzakelijke beveiligingswerken tot stand zouden zijn gebracht, heeft men deze randvoorwaarden bepaald voor het jaar 2000, en daarbij nam men aan, dat behoorde te worden rekening gehouden met standen, die met een kans van ongeveer 20 pet. per eeuw, zullen voorkomen of over schreden zullen worden. De invloed van geologische bodemdaling en van in dat tijdperk tot stand te brengen, in het rivierregime ingrijpende, wa terstaatswerken werden mede tot het jaar 2000 in de cijfers verdisconteerd. Voor Hoek van Holland kwam men na uitvoerig onderzoek en bespre king voor het jaar 2000 tot een cijfer, dat schommelde tussen 4 m. 4- 4.05 m. -f N.A.P. Bij de laatste stormvloed is het hoog water daar waarschijnlijk tot 3.85 m. N.A.P. gerezen. Uitgaande van de door haar bere kende randvoorwaarden heeft de stormvloedcommissie ook voor verder binnenwaarts gelegen plaatsen over eenkomstige stormvloedshoogten vast- rSisteld. Deze bleken zodanig hoog liggen, dat over grote lengten --^ksverhogingen zouden moeten wor- ,'®gn toegepast, tenzij men zou over gaan tot het uitvoeren van afdam- gffipgen, waardoor de tussen die dam men gelegen dijkvlakken in de toe komst zouden worden beschermd te gen de bedreiging door stormvloeden. By de sedert 1940 ter hand geno men aanleg van nieuwe dijken en van dij ksverhogingen op het vaste land van Noord-Brabant, is men voor de bepaling van de dijkhoogten uit gegaan van de cijfers van de storm vloedscommissie en daarbij is dan wel gebleken welke aanzienlijke ver hogingen, in vergelijking met de be staande kruinshoogten, het gevolg waren van de door haar vastgestelde stormvloedspeilen. Naast deze dijkverhogingen wer den tevens plannui ontworpen voor het afsluiten vani sommige takken van het complex benedenrivieren en zeearmen. De in 195C tot stand geko men afdamming van de Brielsche Maas en van de Botlek is daarvan een voorbeeld. Ongetwijfeld heeft deze afdamming ten gevolge gehad dat de langs de Brielsche Maasboe zem gelegen eilanden tegen nog gro tere overstromingen dan thans reeds zijn opgetreden werden beveiligd. De plannen voor de zo juist bespro ken afdammingen in het complex der benedenrivieren vloeiden echter niet alleen voort uit de vv. ns tot be veiliging van de aangrenzende ge bieden tegen mogelijke stormvloe den, maar zij maken tevens onder deel uit van een complex maatrege len, dat beoogde de verzilting te be strijden. Het complex van plannen, waarop tot nu toe werd gedoeld en de ver schillende stormvloedsvoorspellingen zijn in de jaren na de oorlog, nadat mem zich gedurende de oorlog tot theoretische beschouwingen had moe ten beperken, uitvoerig bestudeerd. Heden ten dage beschikt men over een grote serie waarnemingen en metingen in het waterloopkundig la boratorium te Delft, waar een model van het complex benedenrivieren werd gebouwd. Het denkbeeld om ook de afdammingen van de zee armen tussen Goeree en Schouwen en var. de Ooster-Schelde te bestu deren, was tot voor kort nog niet in -3 beschouwingen betrokken. Welis waar zag men aan een dergelijk plan verschillende aantrekkelijke kanten maar men oordeelde de daaraan ver bonden moeilijkheden zo groot, dat men er de voorkeur aan gaf eerst andere afsluitingen van minder grote afmetingen tot stand te brengen, al vorens zich aan dit inderdaad wel uiterst moeilijke probleem te wagen. Intussen had de ministér in No- vember van het vorig jaar opdracht gegeven om ook dit onderdeel thans nader in beschouwing te nemen en de stormramp van het begin van j deze maand heeft wel de tragische stimulans gevormd om met nog meer spoed dan anders in het voornemen lag, de situatie van dit vraagstuk voort te zetten. Bij het thans onderhanden geno- I men herstel van de dijken zal er naar I kunnen worden gestreefd om enkele punten in de dijksconstructie reeds dadelijk te verbeteren, maar ook daarna zal het probleem, waarvoor wij ons zien gesteld, niet zijn opge- j lost. Het zal noodzakelijk zijn dat de thans door overstroming getrof fen gebieden, evenals ook de opper vlakten, die ditmaal gespaard bleven, krachtig worden beveiligd tegen nieu we,uitzonderlijk hoge vloeden. Het kan nu eenmaal niet anders of met de uitvoering van de definitieve be veiligingsmaatregelen zullen nog ja ren gemoeid zijn. God moge verhoe: den, dat er binnen dit tijdsbestek andermaal een dergelijke stormvloed optreedt als thans is geschied.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6