De Parijse priester-arbeiders werken met grote heldhaftigheid De noodzaak voor Nederland van internationale binding N„r HUIBERS Leidse KAB passeert acte voor financiële regeling ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Sociaal Charitatief Centrum, Leiden Causerie van pater VersteegO.F.M. „Zij zetten zich in met volle over gave, wetend dat armoede en verach ting hen wachten. Zij zijn bezield roet een evangelisch élan, dat doet herinneren aan de eerste apostelen. En eens zullen zij liet winnen. Hun voorbeeld kan niet onpgemerkt blij ven; reeds getuigt het grote aantal priester-boeken en priester-films van do belangstelling, die men in Frank rijk aan de dag legt voor het werk van de moderne zielzorger. Het moge lang duren, eens zal de strijd ge wonnen worden. Eens zal Frankrijk weer recht hebben op haar ere-titel van Oudste Dochter der Moederkerk. Met de laatste zin, ontleend aan de beroemde Vastenbrief 1947 van wijlen kardinaal Suhard, besloot pa ter F. Versteeg, O.F.M., gisteravond ziin causerie over het werk van de priester-arbeiders in Parijs, die hij in do stampvolle bovenzaal van De Doelen hield voor de leden van het Sociaal Charitatief Centrum te Lei den. Zielzorg zonder scholen. Om dit uiterst moeilijke onder werp te kunnen belichten, was het nodig, dat pater Versteeg eerst iets vertelde over de Parijse zielzorg en over de geloofsbelevenis van de Pa- rijzenaars. De Parijse zielzorg lijkt niet op de onze. De geestelijken wer ken practisch zonder steun van kath. scholen en op de staatsscholen wordt hun aanwezigheid niet geduld. Drie jaar lang geven zij godsdienst-onder richt aan de kinderen, die daarna op I2-jarige leeftijd hun eerste H. Com munie doen. Het resultaat hiervan is. dat er van de meisjes hoogstens 50% en van de jongens practisch niet een meer in de kerk komt. Ook het huisbezoek is uitermate moeilijk, omdat de vrouwen overdag buitenshuis werken. Bovendien duldt de individualistische Fransman niet gemakkelijk een vreemde in zijn wo ning. De meeste parochies hebben trouwens geen kaartsysteem, zodat de- namen der parochianen niet be kend zijn. In Parijs is een parochie van 50.000" zielen niets bijzonders. Als alle H. Missen op Zondag zeer goed "bezet zijn hetgeen in Parijs heel gewoon is betekent het nog maar, dat slechts 10% van de parochianen de Zondagsplichten waarneemt. Het ontzagwekkende probleem van de afval is voor een groot deel toe te schrijven aan het gebrek aan kath. scholen. Het was slechts een kleine, maar zeer machtige anti-clericale groep, die 80 a 90 jaar geleden de boventoon voerde en de Kerk uit het openbare leven verdreef. Gods dienst werd een privé-zaak. De kin deren op school moesten opgevoed worden in een volkomen a-religieuse sfeer, waardoor zij vervreemden van de Kerk, ook al waren zij gedoopt en hadden zij hun eerste H. Communie gedaan. Ook de clerus ging niet geheel vrij uit. Bijna geheel gerecruteerd uit de hogere burgerstand hadden de pries ters zeer weinig contact met het volk. Zij verloren hun invloed en in één generatie voltrok zich de hele tragedie. In een overmaat van defai tisme legden de priesters zich bij deze toestand neer. Alleen uitzonderlijke middelen. Hoe moeten nu de moderne pries ter en leek onder deze omstandig heden werken? In zo'n vervallen toe stand kunnen alleen uitzonderlijke middelen baten. Typerend is wel, dat de grootste afval plaatsvond onder de gewone arbeiders en de midden standers. In de deftige wijk rondom de Eiffeltoren gaat 75% van de men sen regelmatig naar de kerk. Hier vindt men ook de kinderrijke gezin nen. Een bewijs, dat de priesters van deze stand niet vervreemd zijn. Wijlen kardinaal Verdier green het probleem aan door overal in Parijs nieuwe kerken te bouwen. Ondertus sen liet in de meer of min beruchte wijk Clichy de jonge abbé Godin zich horen. Hij constateerde vooral onder de arbeidersjeugd een ontstellend gebrek aan geloof en in overleg met de Franse missie stippelde hij een r.ieuwe gedragslijn uit. Waar de grote massa schrik had voor de priestertoog, was het noodzakelijk contact te leggen van mensen tot mens, zonder de priester naar voren te schuiven. Burgerlijke Stand Geb.: Wilhelma Rosaline, d. v. M. C. d. Vogel en J. E. Ladan; Johan nes Hermanus Antonius, z. v. J. W. Schlepers en M. J. Assen; Adriana Valentina Francisca. d. v. A. N. Die ben en J. M. Th, Castelein; Hendrika d. v. C. Crama en H. Bij; Gertruida Helena Maria, d. v. J. Th. J. Kaptijn en E, C- d. Groot; Arendje Janna, d. v. J. v. Duijn en M. Dubbelaar; Cor nells Theodorus Maria, z. v. A. W. v. d. Zon en C. Mulder; Adrianus, z. v. W. v. d: Plas en L. Jonker; Petro- nella Johanna, d. v. W. C. v. Goozen en J. Zitman; Sussanna Hemkc, d. v. J G. Fokkema en C. M. d. Vos; Hen drik Jan, z. v. J. G. Fokkema en C. M. d. Vos Gert, z v. G. v. Ballegooij- en; Cornelia, d. v. A. S. Schalkers en C. Peeman. Overl.: M. A. Susan, man 79 j.; A. H. Engels', vrouw 65 j.; J. van der Mark, man 50 j. In 1944 stond wijlen kardinaal Suhard toe, dat er met dit werk op zeer bescheiden schaal begon nen werd. Hiermede waren de priester-arbeiders geboren. In de nacht na de installatie verbrandde abbé Godin in zijn bed; nog voor dat de priester-arbeiders hun werk begonnen waren, had een hunner dit reeds met zijn leven betaald. Arbeider met de arbeiders. Heel langzaam groeide dit werk uit. Twee jaar geleden was hun aan tal tot 25 gestegen. De priester-arbei ders wonen in groepjes van twee of drie tussen de arbeiders en werken overdag gewoon als arbeiders in de fabriek. Wanneer zij door hun hou ding er in slagen contact te krijgen rnet enige arbeiders, wordt heel lang zaam uit de laatsten een K.A.-groepje gevormd, dat tot taak krijgt het con tact met de parochie te herstellen. De priester-arbeiders trekken zich dan terug of treden weer op als ge wone priesters. Dit thans reeds tot 70 te zyn toegeno men. Zij werken verspreid over de hele stad op de meest bedreigde pun ten. Dit werk heeft geen blijvend ka rakter. Het is provisorisch werk, al leen toelaatbaar in deze tijd van uiterste nood. De pêtre-ouvrier zal verdwijnen zodra de Kerk weer eni ge vat heeft op de massa. Het grote voordeel van dit werk zal blijven, dat de priesters geleerd hebben hoe zij te werk moeten gaan en dat slechts persoonlijk contact het vertrouwen in de priesters kan herstellen. Sociaal en charitatief werk. Ook over het sociale en charitatie ve werk in Parijs sprak pater Ver steeg, die dit alles een meand lang persoonlijk heeft kunnen observeren. Als voornaamste indruk was hem bij gebleven, dat het sociale werk zon der enige leiding geschiedt, zonder richtlijnen, besturen, overkoepelin gen, enz. Het geschiedt spontaan, waarbij de priesters een grote dosis heldhaftigheid aan de dag leggen. Hun evangelische instelling is prach tig, maar de resultaten zijn moeilijk te constateren, omdat het allemaal i individueel werk is. Wordt er een 1 priester verplaatst of sterft hij, dan ligt zijn werk stil. Geen opvolger die j„., het overneemt. In Nederland is zo- viniu nimf* nnrt» werk ondenkbaar, maar dat doet niets ntó hJ ZT nb?" aan de grote bewondering, die CMbron^uggereer/1—- oITJÜ1 maar uitzonderlijke typen in de al- ,Nade Pa"z® vond ee° Sedachten- leronderste lagen der maatschappij. wlsselinS plaats en sprak pater Ver- Alles wat de priester ten dienste s*ee« ov®5. zeo£ ^P?®1.?!® ^erk staat, moeten de priester-arbeiders d® parochie van Saint Sévenn, dat missen; voordat zij de eerste preek naar ouz® b®gTipPe?1 wel wal al te tot hun vrienden kunnen houden, radicaal is. Ook het prachtige werk moeten zij eerst een jaar stenen van de Petites Soeurs des Pauvres GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. Er zal op Woensdag 25 Februari 1953, van 14—15 uur, gelegenheid zijn om by de Gom. Geneeskundige- en Gezondheidsdienst, in het gebouw Nieuwe Mare 13a, kosteloos kinderen, jonger dan twee jaar. te laten inen ten tegen pokken. Identiteitspapieren (b.v. trouw boekje) medebrengen. De Directeur van de G.G. en G.D., C. R. ZIJERVELD. Leiden, 21 Februari 1953. HERSTELWERKZAAMHEDEN GEMEENTE-ARCHIEF. Burgemeester cn Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het bureau van het Gemeente-Ar chief, Boisotkade 2a, alhier, met in gang van heden voor het publiek ge- sloter is tot het tijdstip waarop de herstelwerkzaamheden aan het ge bouw zijn geëindigd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de heer J. A Lamers Leiden; geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heren W. Craandijk Leiden, G. H. Verwers, Haarlem, W. H. Vriend Den Haag; voor het semi-arts examen de heren M. E. Blank Delft en A. J. Engel, Twello; voor het artsexamen de he ren J. G. Boon Den Haag, K. J J. Cobben Beek (L H. J Ronner Voor burg, M. H. Tokkie Voorburg, H. .J C. van Scherpenberg. Nijmegen. Apotheken. Dc avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Febr. 13 uur tot Zaterdag 28 Febr. 8 uur waargenomen door do Apotheek Boëkwijt Breestraat 18 tel. 20552; de Haven-Apotheek Haven 18 tel. 20085; de Oegstgéester Apotheek Wühelmi- napark 8 tel. 26274. DoktersJdienst. A.s. Zondag 22 Febr. zal de dienst worden waarge nomen door dr.: De Haan; Jasperse; Kortmann; Stoffers; Verbrugge. Zaterdag 21 Februari. Morgen wordt er in de St. Petrus- kerk gecollecteerd voor de R.K. jpi n^r,- JT,„. mH Kinderuitzending. Jammer, dat lang sjouwen en niets meer dan goede ka- de kIeine zusters van de armen j ^et aan aue aanvragen kan worden raeraden van hun mede-arbeiders werd besproken, eveneens om aan voldaan, omdat de financiële draag- tc tonen welke grote heldhaftigheid kracht van de vereniging veel te er in de moderne Parijs zielzorg aan gering is. Door de slechte huisves- de dag gelegd wordt. ting van talrijke gezinnen is het on- De vele aanwezigen volgden deze derbrengen van zwakke kinderen in zijn. Dit werk heeft z'n gevaren, maar het grote merendeel der priester-ar beiders ontkomt er aan. Daarom be sloot de huidige kardinaal van Pa rijs, mgr. Feltin, nadat hij dit werk eerst had stopgezet om het begin te laten consolideren, verder te gaan. Het aantal priester-arbeiders schijnt I ken! prachtige en boeiende causerie met bijzonder veel aandacht. Het Centrum heeft er goed aan gedaan pater Ver steeg over dit onderwerp, dat hem zozeer ter harte gaat, te laten spre- Mr. Blaisse voor R.K. Leidse Middenstand De afdeling Leiden van de N.R. K.M. kwam gisteravond in „In den Vergulden Turk" bijeen, om te luis teren naar een causerie van mr. P. A. Blaisse, lid yan de Tweede Ka mer, over de toekomst van Nederland in Benelux-, Europees- en wereld- verband. Mr. P. A. Blaisse stelde de vraag, of wij de buitenlandse politiek, zoals de regering die momenteel voert, die nen te steunen en gaf daarbij met een het antwoord: „Ja". De ontwikkeling van de techniek heeft duidelijker gemaakt, dat onze volkshuishouding van nature op een internationale binding is aange wezen. Ons kleine landje met zijn grote bevolking kan onmogelijk een geheel zelfstandig en onafhankelijk bestaan leiden. Ook de druk van het communistische Oosten heeft ons scherper doen beseffen, dat samen werking de beste zekerheden geeft. Spr. schetste vervolgens de wijzi gingen,* die na de,oorlog in het we reldbeeld waren opgetreden en be lichtte in dit kader de betekenis van de Amerikaanse dollarhulp. Deze sa menwerking was, gelijk ook de Be nelux, met behoud van eigen zelf standigheid en wilsbeschikking. De geest van het Schuman-plan is anders. Dit bindt in zekere zin zes landen tot één. Het vanet de hoogte punten op en de dieptepunten en wil een samenwerking, waarbij een inzinking in een bepaald land door de andere landen mede wordt ge dragen. Men krijgt dus één gebied, waar allen onder dezelfde voorwaar den kunnen kopen, althans waar het kolen en staal betreft. Mr. Blaisse ging vervolgens na, welke voordelen Nederland heeft bij opheffingen van grenzen en contin- genteringen. Door het feite dat wij altijd een importerend land zijn ge weest, was onze industrie gedwongen bij de tijd te blijven. Kostprijs en kwaliteit moesten met het buiten land kunnen concurreren. Wat we hebben is goed en kan in een groter verband passen. De openstelling van grenzen betekent voor ons indusria- lisatie en dus meer werkgelegenheid. Een dergelijke ontwikkelingsgang voert ons naar een nieuwe politieke gemeenschap. De problemen zullen in groter verband behandeld moeten worden, omdat beslissingen in enge, nationale zin geen voldoende zeker heid meer zullen geven. We groeien naar een Europees parlement, maar er zal nooit een eenheidsstaat Europa komen. Dit zou bepaald ongewenst zijn. Samenwerking van zelfstandige staten ten gunstige van het grote geheel is het streven. Aan het slot van zyn causerie wees spr. op de betekenis van een derge lijke ontwikkeling voor de midden stand. Er zal meer werkgelegenheid zijn cn welvaartspeil en koopkracht zullen toenemen. Bij de discussie na de pauze kwa men nog verschillende belangrijke vragen aan de orde. Mr. Blaisse gaf toe, dat er tegenstellingen zijn in ras en levensbeschouwing. Wat de ras sen betreft wees spr. op Amerika, waar grotere rassentegenstellingen zijn dan in Europa en de economische eenheid toch tot stand kwam. In het principiële vlak liggen in de inter nationale binding grote mogelijk heden tot samenwerking met ge loofsgenoten in het buitenland. Bij stakingen zullen er ongetwij feld moeilijkheden zijn, maar b.v. do kolengemeenschap heeft dan al tijd nog het voordeel de prijs in de hand te kunnen houden. Spr. besloot de beantwoording van de vragen met een uiteenzetting over lonen en prijzen, waarbij hij wees op de zeer hoge lonen in Amerika, de gelijke prijzen van de grondstoffen en het feit, dat Amerika zijn produc ten tegen concurrerende prijzen kan leveren. Men moet begrijpen, dat arbeidsproductiviteit en moderne productie methode hier een zeer gro te rol spelen. De voorz. van de Leidse afd der N.R.K.M., de heer J. C. J. Lamber- mont, dankte de spr. cn deelde nog mede, dat de uitgestelde vastenavond viering zal plaats vinden op 7 April. Do secr., de heer C. Lindenhoff vroeg de belangstelling voor de emigratiecursussen. een kolonie hoogst noodzakelijk. Daarom willen wij de collecte van morgen gaarne hartelijk aanbeve len. Juist de parochianen van St. Petrus profiteren het meest van deze sympathieke vereniging. Het is dus billijk, dat zij het bestuur in staat stellen veel voor de zwakke kinde ren te kunnen doen. Nu weten we wel, dat de tijden moeilijk zyn en dat men niet kan blijven geven. Dc ramp heeft zeer velen diep in de beurs doen tasten en de gevolgen daarvan zullen zeker merkbaar zijn. Er wordt dan ook geen opbrengst van zesduizend gulden verwacht. Met de helft zou het bestuur al tevre den zijn!! Parochianen van St. Pe trus, wilt u de kinderen morgen ge denken? Vergeet het niet! Op Woenslag 4 Maart a.s. worden er om 8 uur in de grote cursuszaal van het Acad. Ziekenhuis 6 Landstei- ner plaquettes en 102 Landsteiner penningen uitgereikt aan donores van de Bloedtransfusiedienst, die 15 of 5 maal bloed gegeven hebben aan het Roode Kruis. Na afloop van de uit reiking wordt dc film „Uw reddend bloed" vertoond. Zoals bekend wordt a.s Dinsdag avond de Johannes Passion uitge voerd in de Stadsgehoorzaal. Eva- cué's, die in Leiden en omgeving ver blijven, kunnen deze uitvoering gra- Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Gehoorteaankondigingen (Advertentie) tis bijwonen op vertoon van hun evacuatie-kaart. Morgen zou Baden Powell, de stichter van de Padvinders- en Ver kennersbeweging, jarig geweest zijn. Daarom worden alle welpen, ver kenners en voortrekkers van de de kenale parochie om half acht in de H. Mis verwacht. Zij moeten plaats nemen in de kinderkapel. Na afloop van de H. Mis wordt een korte pre- dicatie gehouden over Baden Powell Gistermorgen om tien voor half acht is de 18-jarige magazijnbedien de W. G. L., uit de Seringenstraat, op de Rijnsburgerweg met zijn fiets ge vallen. Hij kreeg twee andere fiet sers over zich heen en moest door de E.H.D. met een gebroken sleutel been naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht worden. STADSICOK. Dr. H. J. DE GRAAF PRIVAAT DOCENT TE LEIDEN Bij beschikking van de minister van ondewijs Kunsten cn Wetenschappen is dr. H. J. de Graaf te Wassenaar tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de nieuwere geschiedenis der Indonesische volkeren. KATHOLIEKE ^YEEKAGENDA VOOR LEIDEN Inlichtingen en opgaven bij het KATH. SOCIAAL BUREAU PLANT SOEN 25, Tel. 20503, iedere werkdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur Dins dag- en Donderdagavond van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 21 TOT 28 FEBR. Maandag 23 Febr.: Maandelijkse bijeenkomst van de Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg. Aanvang 8 uur in het rectoraat, Hooigracht 29. Woensdag, 25 Febr.: Om 8.15 uur ledenvergadering van de K.V.P. in de Doelen. Donderdag 26 Febr.: Vergadering Centraal Bestuur K.A.B. afd. Leiden in het gebouw van Christelijke Soc. Belangen, O. Singel 236. Aanvang 8 uur. Om 8 uur houdt de A.R.K.A. in Het Gulden Vlies een vergadering. Dr. W. Dijsselbloem zal spreken over zijn. reiservaringen in Amerika. Vrijdag 27 Febr.: Gewestelijke ka dervergadering van de K.A.B. in De Harmonie, Breestraat. Aanvang 8 u. Leidse werklozen naar de eilanden Op 14 Februari 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschre ven 2053 geheel werklozen, terwijl daarenboven 259 personen geplaatst waren op DUW-objecten. De daling plm. 183 is in hoofdzaak een gevolg van de plaatsing van arbei ders in de noodgebieden, met name de Zuid Hollandse eilanden. Ver wacht kan worden, dat eveneens aanvragen ontvangen zullen worden voor arbeiders voor de Zeeuwse ei landen. Opgemerkt moet echter wor den, dat men zich bij de beoordeling der cyfers voor ogen dient te houden dat de daling van het werkloosheids cijfer voor een groot deel geen we zenlijke verbetering voor de werkge legenheid inhoud, doch aan toeval lige factoren is toe te sdhryven, t.w. natuurramp en de daarmee samen hangende extra werkzaamheden. Of en zo ja genoemde factoren 'n enigermate duurzame invloed zullen uitoefenen op de werkgelegenheid in het algemeen blijft vooralsnog een open vraag. Het aantal werkloze vrouwen bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 14 Fe bruari 1953 185. GRONINGSE UNIVERSITEIT Aan de rijksuniversiteit tc Gronin gen slaagde voor het artsexamen le gedeelte, de heer H. F. M. Donders uit Leiden. ïll CDII CD II CD IIOII Oil Oil Oil Oil Oil Oil OIIOII CD II Oil OIIOIIO Nadat gistermorgen eerst de acte van rechtsherstel gepasseerd was, waarbij de K. A. B., afd. Leiden, weer eigenaresse werd van haar gebouw Steen- schuur 15 (zie ons blad van gisteren), werd later op de dag een acte gepas seerd inzake de financiële regeling voor aflossing van schulden en restau ratie. Deze regeling is mogelijk geworden door medewerking van de R. K. Bond van Fabrieksarbeiders (sters) „St. Willibrordus". De foto geeft het moment weer waarop notaris C. J. F. Dolk de acte ondertekent. Naast hem de heer P. H. B. Oostdam, vice-voorzitter van de Leidse K. A. B.. en eveneens rittendde heer A. A. Redegeld, penningmeester van het bonds- bestuur van „St. WHUbordus". (Foto: „De Leidse Courant") Weest beleidte allen tijd TT HANS, ENIGE WEKEN nadat in de Zuid-Westhoek van ons land zich een ontstellende natuurramp voltrok, is er aanleiding ons een ogenblik te bezinnen op hetgeen heeft plaats gevonden. Groot'is de omvang van de ramp, maar groot ook en spontaan was de hulp, die in velerlei vorm door alle lagen van de bevolking is ge boden. Ook de bevolking van Leiden en Oegstgeest heeft zioh in dit opzicht niet onbetuigd gelaten, waarvoor ik reeds eerder mijn grote bewondering en waardering heb uitgesproken. Hoewel echter de hulpverlening onmiddellijk met grote voortva rendheid aangevat is door de overheid, particuliere instellingen als Roode Kruis e.d. en vele personen individueel, waarvoor niets dan lof, moest nochtans, wegens het ontbreken van een centrale organisatie, op velerlei gebied geïmproviseerd worden. Wanneer van de aanvang af een centrale instantie coördinerend was opgetreden en alle vrijwilligers deel uitgemaakt hadden van een orga nisatie, gericht op massaal optreden bij rampen en op voet van pa raatheid gebracht, dan zou met nog groter doeltreffendheid en snel heid hulp kunnen zijn verleend. Zoals algemeen bekend, is thans in wording de organisatie „Be scherming Bevolking". Hoewel hierbij meer in het bijzonder voor ogen staat het optreden bij rampen in oorlogstijd met name die, ver oorzaakt door vijandelijke luchtaanvallen, lijdt het geen twijfel, dat voor de toekomst deze organisatie van veel belang kan zijn ook voor catastrophen als ons land thans heeft getroffen. Hierop is in de Twee de Kamer der Staten Generaal, tijdens de beraadslagingen over de regeringsnota betreffende de watersnood, ook reeds gewezen door de Minister-President, die daarbij als zijn mening uitsprak, dat, indien de organisatie der „Bescherming Bevolking" al voltooid geweest was, het effect van de hulpverlening nog veel groter geweest zou zijn. Een ieder wéét uit de nog zo vera in het geheugen liggende oor logstijd welke omvang de gevolgen van een bombardement Kunnen aannemen. Vormt dit reeds voldoende aanleiding om met de opbouw van de „Bescherming Bevolking" spoed te betrachten, met de gebeur tenissen van de achter ons liggende weken voor ogen acht ik het van -aSoux Sjpoods oz sijesiueJLiosfuiuuoqosoq ap pip 'Sueioq aojoaS 3} sop lijk tot stand komt, ook in het gebied, gevormd door de gemeenten Leiden en Oegstgeest, en dat deze organisatie uitgroeit tot een hecht geheel, dat in staat is om te allen tijde het hoofd te kunnen bieden aan verschrikkingen van welke vorm ook, die over ons kunnen komen, in het bijzonder die, welke onze gemeente, onze wijk, onze buurt zouden kunnen treffen. Voor de organisatie „Bescherming Bevolking", zoals die voor de A-kring „Leiden", omvattende de gemeenten Leiden en Oegstgeest, is gedacht, zijn in totaal rond 2500 vrijwilligers nodig, waarvoor binnen kort de gelegenheid tot aanmelding zal worden opengesteld. Om te voorkomen, dat sommigen zioh zouden laten weerhouden zich aan te melden, doordat zij menen, dat niet voldoende zekerheid bestaat omtrent de vraag of zij gedekt zijn tegen door hen eventueel te lopen risico's, zij reeds thans vermeld, dat in dit opricht van Rijks wege zeer vergaande wettelijke voorzieningen getroffen zijn. Het ge hele complex van sociale voorzieningen, dat op de no<xïwachter zoals men de vrijwilliger in dc organisatie „Bescherming Bevolking" noemt, van toepassing wordt, geeft hem een zodanige rechtspositie, dat in deze voor niemand bezwaren kunnen bestaan om, wanneer de wervingsdatum is aangebroken, zich onverwijld als noodwachter aan te melden. Binnenkort zullen de evengenoemde, voor de noodwach- ters getroffen sociale voorzieningen uitvoerig en met voldoende toe lichting in de dagbladen worden gepubliceerd, terwijl voor adspi- rant-noodwachters brochures beschikbaar zijn, waarin deze stof duidelijk en overzichtelijk behandeld wordt. Nu in de voorbijgegane periode is gebleken welk een bereidheid er bij ons volk bestaat om de medemens te helpen a*s deze in nood verkeert, heb ik de vaste overtuiging dat, wanneer te Leiden en Oegstgeest de werving voor de „Bescherming Bevolking" op 16 Maart a.s. aanvangt, stellig een voldoend aantal personen bereid zal zyn zich aan te sluiten en zich te bekwamen voo» di taak, die hen wacht, als onverhoopt eens een beroep op hen gedaan zou moeten worden. In die overtuiging wek ik de bevolking op om zich na de binnen kort te verwachten oproep in groten getale aan te melden. Het Hoofd van de A-kring „Lelden", F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester var. Leiden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3