Toch sliepen zij de slaap van de geruste mensen Het Rampenfonds heeft nog minstens 55 millioen nodig Dr. Drees opent de Keukenhof K.V.P.-meningspeiling in Woerden leverde behoorlijk resultaat op Adoptie van het getroffen Herkingen op Goeree Overflakkee Lisse en Heemstede worden brandpunten van Bollenstreek KOLEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN POLITIE WACHTTE MAAR De poging van een man en een ken, teneinde de „balans"" eens op te vrouw om zich te onttrekken aan de stevige grijparmen van de rechtelijke macht, is, hoe slim ook bedacht en kwiek voorbereid, op een misluk king uitgelopen. Zij hadden buiten ie waard gerekend, in dit geval buiten de Rijkspolitie, wier snelle ingrijpen hun dezer dagen noodlottig is gewor den. Het begon in Voorschoten en het einde kwam in Alphen aan den Rijn. En tussen deze plaats'en ligt een spannende speurtocht, welke tot een merkwaardige hoogtepunt leidde. De man had wegens een ernstig delict een jaar gevangenisstraf te goed en zijn echtgenote moest, blij kens verstek-vonnis van de rechter, een flinke geldboete voldoen. Geen van beiden waren van plan de opge legde straf te ondergaan. Toen de Rijkspolitie hun wilde vertellen, dat zij dit wel degelijk verplicht waren en daartoe desnoods gedwongen zou den worden, bleken de vogels reeds te zijn gevlogen. Het echtpaar had de lucht gekregen en als je in 'n jacht woont, kun je in geval van nood met weinig moeite verhuizen zonder je kostbare bullen te moe ten achterlaten.. Maar.... de rijkspo litie was voor haar taak berekend. Er werd gespeurd, per auto, via de we gen langs Rijnlands wateren en ook de politie te water werd in het ge weer geroepen om naar de voort- vluchtigen uit te zien. Een nauwkeu rig signalement, waarover men be schikte, maakte het werk vrij gemak kelijk. Dank zij de nauwe samen werking met de onderscheidene brug wachters in de Rijnstreek wist men waarheen de boot gevaren was. En zo belandde de politie, na een tijd van naarstig speuren, op Alphens grondgebied. En jawel hoor, einde lijk kreeg de politie het jacht, dat ge meerd lag aan de Oudshoornseweg, in het vizier. Zij begaf zich voor zichtig aan boord, in de vaste over tuiging de hand te kunnen leggen op de gezochten. Maar zij vond alles hermetisch afgesloten en zelfs door de kieren van de overgordijnen kon men in het aarde donker geen men selijk wezen ontdekken. De voor de hand liggende conclusie was spoe dig getrokken: de dame en heer wa ren aan de wandel en zouden onge twijfeld terugkomen. Wachten was dus de boodschap. Men vatte post bij het vaartuig en wachtte rustig op de dingen, die zou den kunnen gebeuren. Maar wat men spoedig hoopte te beleven, ge beurde niet. De uren verstreken en de nacht ging weldra over in de dag en nog bleef het stil op de boot en geen levend wezen vervoegde zich ter plaatse om aanspraak te maken op de jacht, en nog minder op het vonnis. Toen men in de loop van de mor gen eindelijk het wachten moe werd, maken, of men ontdekte, tot grote verbazing, dat man en vrouw al die tijd aan boord waren geweest en toen nog rustig lagen te slapen. BOSKOOP Scholieren verkochten watersnood zegels De leerlingen van de Rozen- laan-school, die een afspraak hadden gemaakt om een record te slaan in de verkoop van postzegels voor het Rampenfonds, hebben zich, naar het laat aanzien, aan de afspraak gehou den. Zij hebben kans gezien, om in enkele dagen voor een bedrag van 1.628,aan genoemde postzegels te verkopen, zodat de kas van het Rampenfonds door hen met f 814, is verrijkt. Vermeldenswaardig is, dat ehige Rozenlaan-sohool leerlingen in tussen ook nog kans zagen om f 26,68 voor „Het vierde prinsenkind" bij een te brengen. Ook de leerlingen van de Openbare Lagere school hebben hun best ge daan. Zij verkochten voor een bedrag van 596 aan postzegels, waardoor een som van 298 aan het Rampen fonds kan worden overgemaakt. Tuinbouw avondcursussen Bij de op Donderdag jJ. gehouden eindles van de 3e klasse der Tuinbouw avond cursus, welke werd bijgewoond door de rykstuinbouwconsulent, de heer ir. Dorsman en de Commissie van Toezicht, ontvingen alle 16 leerlingen het eind-diploma. Aan de leerlingen M. A. Buitenhuis C. P. Van den Heerik, A. W. Hoogen- doorn, J. Ravenhorst en H. Verdegaal werd het diploma uitgereikt met de bijzondere aantekening: „met veel vrucht". Het gewone diploma' werd uitge reikt aan A. Kompeer, S. Cok, C de Hertog, G. de Ruiter, W. v. Wijn gaarden, Fr. Bos, J. van Gemeren, F. N. Kempen, S. van Gemeren, J. Verwey en J. Lamsvelt. NIEUWKOOP Kunstgebit ingeslikt De heer P. de Bruin, werkzaam bij de melkslijter T. alhier, leverde by een zijner klanten de melk af. toen hij plotseling zeer vreemd deed, zo dat de mevrouw vroeg wat er aan scheelde. De heer de Bruin kon geen antwoord geven, doch begaf zich vlug naar zijn patroon en wees naar de keel. Mede door andere aanwij zingen van de B. begreep T. dat er iets was gebeurd met het gebit. Bij de zusters Prins en Knibbe, die daar in de omgeving samenwonen, werd de B. binnen gebracht en de ijlings gewaarschuwde tandarts v. d. Wel constateerde, dat het slachtoffer zijn kunsttanden had ingeslikt. Ech ter waren de instrumenten n-iet aan wezig om het gebit te verwijderen, zodat snelle overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk was. Onderweg kreeg de Bruin het nog eens zeer benauwd en moest braken NIEUWVEEN KAB Gisteravond hield de pl. afd. van de KAB de vierde bijeen komst in het kader van het winter- programma. De heer v. d. Meer uit Voorburg behandelde het onderwerp „Het veel omstreden recht honderd jaar Katholiek onderwijs". Hierin kwam duidelijk naar voren, hoe onze voorouders hebben moeten vechten, voor hun goed recht: n.l. eigen Ka tholieke scholen. Dit is nu na 100 jaar heel wat verbeterd, hoewel we nog niet zijn waar we wezen moeten. Nog 50 jaar parlementaire strijd was nodig, alvorens dit ideaal verwezen lijkt kon worden. Tenslotte leidde de ze politieke strijd tot een rechtvaar dige oplossing. Wat de kwaliteit van ons Katholiek lager onderwijs mo menteel betreft, kan worden gezegd, dat/lit aan de hoogste eisen voldoet, aldus besloot spreker. Bij de rondvraag werden aan spr. verschillende vragen gesteld, welke alle naar ieders genoegen werden beantwoord. Handbal De dames ontvangen om half twee RKAV. Ze zullen ons niet teleurstellen en voor een over winning zorg dragen. Nic. Boys IJs en weder dienende ontvangt Nic. Boys I a.s. Zondag om half drie Nieuwerkerk. Gezien de positie op de ranglijst van laatstge noemde niet erg rooskleurig is, zul len ze alles wel in het werk stellen om de puntjes mee te nemen. De reserves gaan naar Noorden om te trachten de puntjes mee te nemen. Of dit zal lukken is een tweede. De kans is er wel. TER AAR Maiskern N.K.V. In café 't Cen trum vergaderde de Maiskern N.K.V. De voorz., de heer H. Blijleven, sprak een welkomstwoord. Door de penn. werd rekening en verantwoording afgelegd over het financiële beheer. Na een kort overzicht van de mais- teelt in 1953 kwam het voornaamste agendapunt in behandeling. Officiële ontbinding der kern moest n.l. vol gen. Dit brengt met zich mee dat de bezittingen te gelde moeten worden gemaakt. Hierover ontspon zich be grijpelijkerwijze een levendige dis cussie. Men kwam tot het besluit om de maisplukmachine bij afslag te ver kopen. Dit zal plaats hebben op Dinsdag 10 Maart a.s. in café 't Cen trum te Aardam. De heer Dootjes, hoofdassistent bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, sprak vervolgens over rassenkeuze van mais in 1953. In deze omgeving zijn volgens spr. Goudster, Vroege Gele Ronde en C. I.V. 1 het meest op hun plaats. Voor vroege zaai komen ook Wisconsin 240 en S.I.V. 5 nog. in- aanmerking. Van de rondvraag werd slechts spaar zaam gebruik gemaakt waarna slui ting volgde. 50 pet. schade wordt onmiddellijk vergoed Het gironummer is 9575 Het Nationale Rampenfonds zal aan gedupeerden van de watersnood bin nen een week na terugkomst in hun woonoorden een eerste uitkering van vijftig procent der geraamde persoon lijke schade kunnen doen. Dit zal een uitgave van, naar ruwe schatting, veertig millioen gulden vergen. Het zal dan van de verdere inkomsten van het rampenfonds afhangen of de geleden schade geheel zal kunnen worden vergoed. Temgkerenden zullen om te begin nen een textielpakket ontvangen. Aangezien terugkerendeo op korte termiin weer in het bezit van het eerst noodzakelijke huisraad dienen te worden gesteld, waarbij de per soonlijke smaak een voorname rol speelt, verdient het over het algemeen aanbeveling de schade in geld te ver goeden. Gezien echter de bestaande grott voorraden, zullen textielgoede- ren zoveel mogelijk in natura wor den verstrekt Het Is niet zeker dat de tweede vijftig procent ook geheel zal kunnen worden uitgekeerd Daarvoor alleen al zou ruw geschat opnieuw veertig millioen nodig zijn Hierbij komt nog, dat ook het herstel van het gemeen schapsleven, voor wat bij voorbeeld buurthuizen en kleuterscholen be treft in principe ook tot de taak van het Rampenfonds behoort. Het is wellicht mogelijk deze zorgen voor een deel naar de sectoi van de adop ties door binnen- en buitenlandse gemeenten te verschuiven. Voor al gehele vergoeding van persoonlijke schade (tot een te bepalen maxi mum op basis van de oorlogsschade regeling) en ander rehabilitatiewerk zal ruw geschat het dubbele van het thans ontvangen geld (55 millioen) nodig zijn. De betalingen aan terugkerenden zullen per chèque, die aan alle post kantoren, banken en boerenleenban ken dadelijk inwisselbaar is, geschie den. OP 19 MAART a.s. De Nationale Bloemententoonstel ling „Keukenhof" te Lisse, die dit jaar voor de vierde maal in successie wordt gehouden, opent op 19 Maart a.s. haar poorten. Reeds enkele maanden geleden ont ving het Keukenhofbestuur van dr. W. Drees de toezegging om de ten toonstelling dit jaar te openen. Thans kan officieel worden mede gedeeld, dat de opening door de mi nister-president zal plaats vinden op Donderdag, 19 Maart a.s. des namid dags te 2.30 uur. Het bestuur van de afd Woerden i zen, daartoe slechts te putten uit de der K.V.P. heeft een communiqué namen van hen, die bij de menings uitgegeven, waarin het resultaat der peiling als zodanig zijn genoemd. .Zeer binnenkort ral. een vergade- wordt gemaakt De ernst, waarmee «ng der afdeling bij een geroepen .„(wnnrrten worden, waarbij het resultaat der enquete zal worden besproken Voor- besloot de politie, in samenwerking en peiukkig vond men in het uit- i 1 met de politie te water, om het anker te lichten en het jacht te «depen naar de Spoorhaven te Alphen aan den Rijn. Aldus werd gedaan. Maar toen was de ontknoping van de mysterie nabij. Nauwelijks had men het jacht na een lange en rustige tocht cxver de Rijn in de haven gemeerd en was men er toe overgegaan om de af sluiting van roer en kajuit te verbre- werpsel de oorzaak van deze zeer nare geschiedenis. Niettemin werd de reis naar Leiden- voortgezet en is de de vele binnengekomen antwoorden waren opgesteld, heeft het afde lingsbestuur voldoening gegeven. Gezien de over het algemeen be staande geringe belangstelling voor het politieke leven, overtrof het Twaalf van de dertien leden wa ren present, toen burgemeester J. Croles gisteren de vergadering van de gemeenteraad opende. De heer C. v. Doorn was afwezig. Aan de behan deling van de agenda ging een kort v/oord van de voorzitter vooraf over de nationale ramp. gevolgd door eni ge ogenblikken stilte. Het laatste punt van de ingekomen stukken deed al spoedig een debat ontstaan tussen de heer v. Elk (P. v. d. A.) en de voorzitter. Dit behelsde de gelegenheid tot zitting van het Arbeidsbureau ini een lokaliteit in het Beursgebouw. Enige maanden was er geen zitting geweest, wegens ruimtegebrek. De heer v. Elk ver weet B. en W. dat zij niet voldoende oog heeft gehad voor de moeilijkhe den van de betrokkenen die door weer en wind naar Woerden hadden moeten gaan, zolang Bodegraven geen gelegenheid gaf. De voorz. be nadrukt, dat de gemeente nergens toe verplicht is; dit is Rijkszaak. Toch hebben B. en W. medegewerkt. De schuld voor de late oplossing ligt elders. Verzoeken om voorschotten op de gemeentelijke vergoeding van de kos ten van het bijzonder onderwijs, als mede de verdaging der vaststelling van het uitbreidingsplan Nieuwer- brug werden zonder meer ingewil ligd. Aanleg fietspad. De aanleg van een fietspad langs de Goude Weg bracht enige beroering De heer Jongeneei merkt op, dat het voorstel als zodanig niet in- de com missie van Publieke Werken was be handeld. Een begroting was er niet bij. Dit werk is een gezocht karwei om werklozen wat te laten presteren. De kosten achtte spr. te hoog. Er zit maar ƒ3000.loon in op een bedrag van 10.000. De heer Vreeken juichte I aantal beantwoordingen verre de "opgênl^, teneinde zich j OolUfwnrn «door de- «stü? MME* bloeding optrad. dprini? bezoeken Hopelijk loopt nu het geval voor j Wat de antwoorcien zelf aangaat; de B. nog goed af. j er bestond zowel tevredenheid als ontevredenheid over de gang van za- r, r> ken. Indien er ontevredenheid be- Kjemeenteraaa tjodegYQVen j s^oncj werd deze zakelijk gamoti- veerd en er werden ook suggesties gedaan om verbetering te bereiken. De beantwoording van de vraag, hoe de fractie moest worden samen gesteld gaf een verblijdend inzicht in de brede mening. Men drong bij na algemeen aan op bekwame ver tegenwoordigers, waarbij men niet allereerst op de stand der candida- ten moest letten Echter wenste men bijna tegelijkertijd een vertegen woordiging van de grootste groepen der bevolking. Dit dan in overeen stemming met de reglementen van de partij. Bepaalde aanwijzingen, hoe dit te bereiken zou zijn bij de groslijststemming, werden niet gege ven. Het afdelingsbestuur zoekt nu naar een voor iede. begrijpelijke wij ze om het weergegeven verlangen zoveel mogelijk te verwerkelijken. bomen langs 't pad vindt hy verder felijk. Weth. Karssen gaf een toelichting over 't nut en 't hoe van de zaak. Er is te bezuinigen, maar dan wordt 't half werk. De heer Jongeneei meen de dat de werklozen beter kragen kunnen steken op de Goudse weg dan dit werk uitvoeren. Hij waarschuwt voor de financiën der gemeente. Na stemming bleek het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Het laatste agendapunt bracht we derom een onaangenaam intermezzo, toen de heer Jongeneei van leer trok tegen wat hij noemt de wed loop in adopteren van gemeenten in het noodgebied. De hardloperij is handelen op het gevoel. Wat valt er voor de gemeente nog te doen als 't Ministerie en het rampenfonds al zoveel doet. De voorz. verklaarde zich diep teleurgesteld door de woor den van de heer Jongeneei, die blijk baar geen begrip heeft voor de mo rele steun die van een spoedige hulp bieding uitgaat. Verschillende raads leden spraken hun afkeuring uit over de opmerkingen van de heer Jonge neei. Zonder hoofdelijke stemming kwam dan het voorstel er door met beschikbaarstelling van voorlopig 25.000 voor het geadopteerde Her kingen. De voorzitter doet nog diver se mededelingen over de plannen tot hulpverlening, waarop wij nader zul len terugkomen. TER AAR Damwedstrijden Uitslagen van de gisteravond gespeelde damwed strijden door Nooit Gedacht, om het kampioenschap van Ter Aar, die te vens gelden voor de onderlinge bor- dencomipetitie: H C. A. Broer—W. van Vliet 20, Ant. HartveldJ. Costerus 02, Nic. KalshovenW. v. d. Starre 02, W. van VlietH, C. A. Broer 02, H. C. A. Broer 't plan toe, maar een beplanting met W. Esveld, Az. 11. stellen zullen dan worden gedaan om het gebleken algemeen gevoelen in reglementaire vormen te gieten. Voorzover in de antwoorden zaken van gemeentebeleid werden bespro ken, zullen deze aan de fractie wor den voorgelegd. Enige critische antwoorden op vraag 6 (Bent U lid? Zo neen, waar om niet) zullen doorgezonden wor den naar het partijbestuur. HET GOUDEN „ST. RAFAëL" De Kath. Bond van Verkeersperso- neel „St. Rafaël" zal niet zijn zilve ren jubileum vieren, zoals dezer da gen verkeerd is bericht, doch zijn gouden jubileum. KATWIJK AAN DEN RIJN Motorvletten gelicht. Zoals eer der gemeld waren een 10-tal tuin ders van hier met hun motrvletten naar het noodgebied vertrokken om hulp te bieden. Ongelukkigerwijze waren bijna alle vletten verongelukt, sommige in diep, andere in ondiep water. Thans kunnen we berichten, dat op één uitzondering na alle vlet ten met behulp van duikers en lich ters naar boven zijn gebracht. Er waren er bij, die 12 meter diep lagen. Mouwen omhoog. De padvin- weerr WEINIG VERANDERING. Veel bewolking met in het Noorden van het land tijdelijk wat motregen, maar in het Zui den enkele opklaringen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 22 Febr.: zon op 7 42 en onder 18.06; maan op 11.20 en onder 4.32 uur. 23 Febr.: zon op 7.40 en onder 18.08; maan op 12.2i en onder 5.22 uur. Zuidwesten wind Het KNMI deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied ten Oos ten van de Azoren tot aan de Bal kan, Een centrum ligt bij de Alpen, waar vanmorgen de barometers wa ren opgelopen tot boven 1030 mb. Op de Oceaan is de depressie-activi teit vrij groot. Een belangrijke sto ring trok vanmorgen in diepte toe nemend over het Noorden van Schotland, waardoor op de Noord- dersactie .Mouwen'omhoog" voor Je »e de luchtdrukverschillen nog toe slachtoffers van de ramp, bracht ln de gemeente Katwijk ƒ911.24 op. VOORSCHOTEN Studenten van Beresteijn spelen voor Rampenfonds. In het kader van een actie, uitgaande van de klein-Seminaria in Nederland ten bate van het Rampenfonds, zullen de studenten van het Seminarie Bere- teyn der Paters Capucijnen in de maand Maart twee eventueel drie Passieavonden verzorgen in het R.K. Bondsgebouw. De opbrengst zal worden overge maakt aan het Rampenfonds. Nadere bijzonderheden over de data het programma en de plaatsen waar toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn zullen spoedig volgen. Medische Zondagsdienst. De medische Zondagsdienst der dokto ren wordt gedurende dit weekeinde waargenomen door dr. H. Olthuis, Leidseweg 179. Tel. 527. STADSNIEUWS St. Elisabeth-ver. dekenale parochie Sint Elisabeth-vereniging in de pa rochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef te Leiden schrijft ons: Met grote vreugde en in oprecht medeleven hebben wij kennis geno men van de succesvolle collecten die in de laatste maanden de kassen van onze zustervenigingen in die mate hebben gevuld, dat deze weer beter en overvloediger aan haar doel kun nen beantwoorden U zult het ons echter niet euvel duiden als er echter ook even een vluchtig gevoel van ja lousie in ons is opgekomen. He is immers bekend, dat door om standigheden en de geringe draag kracht van onze parochie, de bodem van tnze kas bijna doorlopend zicht baar is. Al mogen wij ons verheugen over de geregelde kleine bijdragen van zovele liefdadige parochianen, toch hebben we extra giften nodig om voor een faillissement behoed te wor den. Onze inkomsten zijn ontoerei kend de aanvragen vele. In het afgelopen jaar hebben we aan ruim 60 aanvragen kunnen vol doen en bovendien aan vele van deze gezinnen ter gelegenheid van het Kerstfeest nog een extraatje kunnen Verlangen naar eenheid. Een enkele maal werd een gros lijststemming onder alle Katholie ken gesuggereerd, dus afgezien van het lidmaatschap der partij Ofschoon hier duidelijk het verlangen naar een politieke eenheid blijkt, is deze suggestie toch niet te verwezenlij ken. Immers de raadsleden zullen aan een bepaald program gehouden zijn, steunend op de katholieke be ginselen der maatschappijleer. Hier aan moet dus worden vastgehouden. Voorts, wie zou zo'n algemene stem ming moeten organiseren? Wie zou het moeten bekostigen? Hiervoor is organisatie nodig en vooral een ver antwoord program. Vandaar dat de voorbereidingen een zaak der partij en haar leden zijn. Als alle Katholie ken zich daarbij aansluiten, of ten minste uit elk gezin één persoon, zou de gedane suggestie een feit kunnen worden. Gezien de juist dezer dagen afgekomen gemakkelijke contribu tieregeling, kan iedere katholiek lid van de partij zijn. Vele antwoorden hielden namen in van candidaten, die men geschikt acht voor de functie van gemeente raadslid. Niet minder dan 191 namen werden genoemd, waarbij in totaal 36 personen naar voren kwamen Het afdelingsbestuur besloot bij het gebruik maken van zijn bevoegdheid zelf candidaten voorlopig aan te wjj- De winter strompelt naar de finish. Nog enkele weken slechts, dan breekt voor de Bollenstreek een pe riode aan, waarin zij zal gonzen van activiteit en wel speciaal in Heem stede en Lisse. Dat zullen de brand punten zijn. In Heemstede wordt de veertiende Maart de Flora 1953 door H.M. de Koningin geopend en in Lisse zal dr. W. Drees op 19 Maart het startschot lossen voor de Keu kenhof. Men vraagt zioh wel eens af, of de Keukenhof van Flora niet bar veel concurrentie zal ondervinden, daar men in Heemstede méér heeft dan alleen-maar-een-bloementen toonstel ling. Daar heeft men de winkelgale rijen, richt men speciale paviljoens in, kortom: het is daar meer „show" Maar dan dient men te bedenken, dat men in Lisse ook allesbehalve stil zit. Om te beginnen heeft de Keukenhof zelf ingrijpende wijzigin gen ondergaan wat de architectuur betreft en bovendien heeft men in Lisse nu ook andere attracties. Daar is om te beginnen Hollands Glorie, een grote tentoonstelling voor han del, ambacht en industrie, die door het comité „Lisse Vooruit" is geor ganiseerd. En in dit comité zitten heren, die men geen sprookjes be hoeft te vertellen op het gebied van organiastie, e.d. Men heeft de lei ding opgedragen aan de heer J. de Bont uit Tilburg, die een grote er varing heeft op dit gebied. En als ge bij hem binnen wipt, dan blijkt dat men deze tentoonstelling vóór alles gropts wenst aan te pakken. Men heeft de beschikking over de impo sante veilinghallen van de Hobako, maar niettemin is het zo, dat de standruimte practisch is uitverkocht. Ook aan het amusement is gedacht. Zo wordt in een speciale zaal een doorlopende filmvoorstelling gege ven; heeft men in het gebouw een Ober Bayern restaurant, waarin een Konditorei en een Wiener Grinzing onder gebracht zullen worden en kan men daar op Dinsdag 24 Maart een grote modeshow bezichtigen. De tentoonstellingsgebouwen zullen feëeriek worden verlicht. De heer De Bont vertelde ons, dat men o.a. de bescheiden hoeveelheid van acht duizend lampen nodig heeft en vier duizend meter guirlandes! Alleen bij do Haven komen tweehonderdtien schijnwerpers. Naast dit alles werkt de zeer ac tieve Lissese VVV aan plannen voor een mozaikwedstrijd en zal er een straatversiering komen, die er zijn mag. Vorig jaar was die niet be haald een succes en werd o.a. de Heereweg niet ten onrechte de Avenue des Mattenkloppers ge noemd. En verder staat ook een gedeelte van het kasteel Keukenhof dit jaar weer voor het publiek open. De ope ning hiervan vindt dit keer niet ge lijk met de bloemententoonstelling Keukenhof plaats, maar begin April. Ook Sassenheim, Hillegom, Noord- wykerhout en Voorhout zullen niet stil zitten. Het heet, dat er in Hille gom plannen zijn voor een braderie, terwyl Sassenheim tot nu toe dan nog geen VW rijk mag zijn, het is niettemin altijd het best versierde dorp in de bollenstreek geweest. Zo is er geen sprake van, dat alle drukte en alle activiteit dit jaar naar Heem stede en Haarlem verhuizen. Men zal ook in deze contreien laten zien dat men springlevend is! Iijke luchtstroming ook in ons land nog aanwakkerde. De hierbij aange voerde lucht heeft een voor de tijd van het jaar hoge temperatuur en is bovendien vrij vochtig, waardoor een laag wolendek zich vooral over het Noorden van het land uitstrekt- Een koufront over de Britse eilan den, dat samenhangt met de storing bij Schotland, begrenst deze wanne Zuid-Westelijke luchtstroming. Aan de achterzijde van het koufront be vindt zich koude lucht afkomstig van het Noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan. Dit front verplaatst zich weliswaar in de richting van ons land maar zal ons toch niet kunnen bereiken, omdat een nieuwe storing, die nu nog in 't zeegebied ten Noor den van de Azoren ligt. ervoor zal zorgen, dat de Zuid-Westelijke lucht stroming in onze omgeving weer ter rein zal winnen en de koude lucht zal terugdringen. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 (Advertentie). geven. Al wordt er in deze dagen, ter leniging van de verschrikkelijke watersnood, zoveel van ons aller naas tenliefde en liefdadigheid gevraagd, toch mogen wij de minder bedeelde zieken en zwak'ken in onze naaste omgeving niet vergeten Wij blijven dus op de onmisbare hulp van al onze weldoeners rekenen. Giften worden gaarne in ontvangst genomen door onze penningmeeste- ressc, mevrouw de Graaf, Lage Rijn dijk 4, Leiden. NED. VER. EXPOGE ZIET ZUID AFRIK A Gisteravond hébben de leden van het district Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd een reisje naar Zuid- Afrika gemaakt. Men kwam daartoe in „Het Gulden Vlies" bijeen. Mevr. O.C.D. Idenburg-Siegenbeek van Heu. kelom, die onlangs vele maanden in dit land vertoefde, bleek in haar cau serie met lichtbeelden en kleuren dia's een uitstekende gids te ïijn. Onder haar geleide kregen de aan wezigen een indruk van dit prachtige land en zijn bevolking. De voorzit ter, de heer L. Questroo vroeg in zijn inleidend woord aandacht voor het congres van de vereniging, dat van 1617 Juni in Haarlem wordt gehouden, en voor de jaarlijkse her denking van de gevallenen, op 9 Mei, eveneens te Haarlem. „REINAERT DE VOS". Is de poppenkast er alleen maar voor de kinderen? Neen, zeker niet, want de poppen kunnen spelen zo wel een Jan Klaassenspel als een spel voor grote mensen. En zij kun nen zeer goed spelen, rnet gratie en met talent zelfs, afhankelijk van de handen dergenen, die de poppen- koppen bezielen. Dat werd gister avond weer eens aangetoond door het poppentheater „in den vroeden zotskap", die in het St Antonius Clubhuis de bekende Middeleeuwse satyre van Reinaert de Vos vertoon de voor de leden van K. en O. Henk Zoutendijk en Marje van Bergen be zielden de poppen en lieten ze leven. Het waren fraai gesneden koppen, door Hans Petri ontworpen, en in het licht van de wisselende schijn werpers speelden zij tegen een han dig geconstrueerde sobere achter grond het grappige verhaal van de sluwe vos, die zelfs de koning der dieren wist te trotseren en te bedrie gen. Van de tekst, die in het Middel- Nederlands gehouden was, ging wel het een en ander verloren achter de wanden van de poppenkast, maar overigens was het geestige spel goed te volgen. Er was dan ook veel waar dering van de zijde der talrijke be zoekers. Vóór de voorstelling \$erd een col lecte voor het Nationale Rampen fonds gelhouden. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel te Leiden: Herenhuis, Van den Brandelerkade 23 in bod f 11.409 Koper T. Beeurokes qq te Leiden foor f 12.000.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2