S)e ft2idóeSou/fcci/itt Amnestie met critiek Nog geen beschuldiging tegen Naumann Wie zal de waterschade betalen? Wat het water de Britten kostte De gezondheid van de Paus De luchtbrug met Berlijn Amnestie voor de Elzassers Hedennacht vocht St* Annaland, maar de zee bleef overwinnaar 53 millioen gulden VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12819 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Maatschappelijk gevaar L neraal is in de laatste maanden het Humanisme ter sprake gekomen, een kwestie, welke sindsdien een belang rijke plaats inneemt in de Nederland se pers. Terecht. Men begint het grote gevaar van het Humanisme te onder kennen en het feit, dat dit gevaar reeds verschillende malen in de bei de Kamers ter sprake is gekomen, be wijst reeds, dat het hier niet louter en alleen gaat om een aanval op het christendom. Waar Staat en Kerk in ons land gescheiden zijn, zou er in dat geval geen reden zijn om dien aangaande een minister in de Kamer te interpelleren. Dan zouden de Ker ken zelf deze aanslag op het Chris tendom moeten afslaan. Men kan dan ook het feit, dat deze aangelegenheid in het parlement is gebracht moeilijk anders zien dan dat het hier gaat om een maatschappe lijk belang. En daar ligt nu o.i. pre cies de kern van het vraagstuk. Men dient zich dan ook de vraag te stellen of het uitgangspunt van deze debatten in de Kamer wel juist is geweest. Men heeft daar namelijk het begin sel van het christendom in het ge ding gebracht, maar het gaat in deze aangelegenheid niet om een christe lijk, niet om een katholiek of pro testants beginsel. Het gaat om een ethisch beginsel en dan kan men de zaak onmiddellijk aldus stellen, dat de overheid nooit het recht heeft een genootschap, dat de fundamentele waarde van de ethica met name het Godsbegrip,het Gods bestaan, de Godsverering, de eeuwigheid ontkent, officieel te erkennen en moreel en financieel te steunen. Hiermee on dergraaft de overheid onze lijke volksgezondheid en gen van onze maatschappij. Hoe staat de zaak namelijk? Het ethisch beginsel, dat de Griekse philo- sophen reeds erkennen los van de openbaring en dat bij ons versterkt wordt door het licht der openbaring, dit beginsel wordt aangehangen door het grootste deel van ons volk en moet dus ook voor het grootste deel van onze volksvertegenwoordigers het leidend beginsel zijn. Het Humanistische Verbond staat principieel op een standpunt, dat deze ethische waarden ontkent eh naar de overtuiging van het meren deel van ons volk is dit een onder graving van de ethische waarden, die de grondslag zijn van onze samenle ving en het uitgangspunt van onze geestelijke volksgezondheid. NU zegt men van de zijde van het Humanistisch Verbond, dat de humanistische verzorging niet ligt op het godsdienstig vlak maar op het cultureel vlak. Men kan dit zwart of wit noemen, maar het gaat bij het Humanisme er niet om hun mensen de muziek van Handel of de kunst van Picasso te doen kennen. Hier is spra~ke van een geestelijke verzor ging, geestelijk dan in de wijde zin van de levensbeschouwelijke vor ming. Waar zij geen God erkennen, kunnen zij geen godsdienstige ver zorging geven, maar ook hun geeste lijke verzorging is in wezen on- en anti-godsdienstig. Het zou dus slechts een culturele verzorgingskwestie zijn en daar heeft de katholieke fractie in de Kamer zich mee accoord verklaard. Maar een culturele verzorging is een cul tureel geestelijke verzorging, omdat cultuur niet kan bestaan zonder de geest en het Humanistisch Verbond gaat dan met hulp van- de Overheid deze waarden brengen op de grond slag van Godsontkenning en met am putatie van alle eeuwigheidswaarde. Het etiquet, dat hec Verbond mag voeren, laat hem begrijpelijk volko men koud. Het etiquet godsdienstig zal het zelf wel afwijzen, doch niet het etiquet „religieus", daarvoor be hoeft men slechts de redevoering van Huxley te lezen op het Amsterdam se congres. Men> beroept zich dan op de tolerantie. Deze tolerantie eist alleen, dat het Humanistisch Verbond zich in de maatschappij vrij mag organiseren en zich in de vrije maatschappij mag be zig houden met de mensen, die zich tot het humanisme bekennen. Maar meer niet. A LS een maatschappij, die altijd christelijk is geregeerd, als een parlement, dat voor het overgrote deel uit christenen bestaat, het be ginsel van het humanisme godloos en verderfelijk acht voor onze maat schappij, is het zijn plicht hierop toe te zien. Dan kan he* dat r.umanisme niet toelaten ter geestelijke verzor ging in overheidsdienst, als men weet, dat deze cultureel-geestelijke verzor ging niet méér is dan een etiquet op een anti-godsdienstige en anti-chris telijke actie, welke een groot gevaar oplevert voor onze maatschappij, om dat bij het wegvallen van een Gods erkenning iedere staat niets anders kan zijn dan een politiestaat, waarin bij een Godsontkenning de wetten, welke de godsdienst vraagt te eerbie digen, alleen door de politie kunnen worden gehandhaafd. De distinctie tussen godsdienstig en cultureel is geen distinctie, omdat godsdienst en cultuur beide met de geest van de mens te maken hebben. Bij de behandeling in de beide Kamers is dit vitium originis zicht baar geworden. Overigens hinkt men hier op twee Vrijlating gevraagd Werner Naumann, door de Britse bezetting aangeduid als leider van de groep van Nazi-samenzweer ders, die een maand geleden door Britse politie werd gearresteerd, ver scheen Donderdag voor het eerst se dert hij in Buederich bij Düsseldorp zijn bed werd gelicht in het pu bliek. Twee B itse politiemannen behandeling der zaak tot vandaag leidden Goebbels' voormalige staats- (Vrijdag) leidde, secretaris in de kleine rechtzaal van Bielefeld, waar de hoogste Britse rechter in Duitsland, sir Norman voorgedaan. Een klein groepje van bevoegdheid te breed had uitgelegd. In feite was er nog steeds geen be schuldiging tegen de groep inge bracht. De Britse raadsman betoogde, dat de hoge commissaris zich „een willek urig recht van arrestatie" had aangematigd. De juridische adviseur van de Britse hoge commissie wees de argu menten af. Het kwam daarbij tot een dispuut, dat tot een opschorting der Edgley, erover zal moeten beslissen of hij nog langer in hechtenis zal mo gen worden gehouden, wanneer geen beschuldiging tegen hem wordt in gebracht. Naumann was vanuit de Britse ge vangenis in Werl onder sterke politie- geleide naar Bielefeld overgebracht. Naumann zelf had tijdens de behan deling niet meer dan twee woorden te spreken, Hij moest slechts bevesti gen, dat hij Naumann was en dat hij gevangene van Werl was. Verder zat hij met een grimmig, bleek en van woede vertrokken gezicht in de beklaagdenbank, Deurtelings kijkend naar de veertig journalisten, naar zijn en de rechter. Hij vertoont enige gelijkenis met zijn vroegere chef Goebbels. Naumanins verzoek werd ingediend door een Londenee advocaat, John Scott Henderson, een expert in ge vallen van politieke hechtenis. Henderson betwistte de rechtma tigheid van het arrest der zeven vroe gere Nazi's op twee gronden. Hij be streed, dat de Britse hoge commissa ris hen had mogen vastzetten zonder voorafgaand overleg met de Ameri kaanse en Franse hoge commissaris sen. ^Daarnaast was hij van oordeel, dat de Britse hoge commissaris de hem in het bezettingsstatuut gegeven kennelijk met de gearresteerde Nazis sympathiserende lieden trachtte toe gang tot de publieke tribune te krij gen, maar de politie liet hier slechts een vastgesteld aantal toehoorders toe. De enkele Duitse politiemannen, die voor en in het gebouw waren op gesteld, hadden generlei moeite om de rest tot heengaan te bewegen. De overstromingen hebben Enge land tussen de 40 en 50 millioen pond sterling gekost, aldus heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maxwell Fyte. Donderdag in het La gerhuis meegedeeld. Het aantal do den, dat te betreuren valt, bedraagt 307, onder wie 11 personen, die eerst als vermist waren opgegeven. In het bedrag van 40 a 50 millioen pond (een half milliard gulden) zijn niet begrepen de kosten voor perma nent herstel en verbetering van de zeewering. Het verlies voor de land bouw bedraagt niet minder dan tien millioen pond, hoewel tweederde van het bouwland, dat overstroomd werd, slechts korte tijd onder water had ge staan. Eenderde van de overstroomde landbouwgronden was ernstig aange tast door het zoute water. Andere bekende verliezen omvatten twee millioen pond aan voedselvoor raden en twee millioen aan andere voorraden van de ministeries van Vervoer en Marine Ongeveer 1.000 stuks vee, 8.000 schapen, 1.500 big gen en ongeveer 20.000 stuks pluim vee waren verloren gegaan. Ook was ongeveer 66.000 ton suiker verloren gegaan. Ongeveer 25.000 huizen wa ren overstroomd. HOE ZWITSERLAND HIELP. Zwitserland heeft tot nu toe vier en een half millioen francs en hon derd wagons kleding en beddegoed voor de slachtoffers van de overstro mingen in Nederland, Engeland er België gegeven. Van het genoemde bedrag zijn drie millioen francs bij eengebracht door de .Glückskette"- actie, anderhalf millioen door het Roode Kruis. De Zwitserse kolonie in Nederland schonk 12.200, welk bedrag Dinsdag door de Zwitserse gezant aan de di recteur van hét Nationaal Rampen fonds is overhandigd. De„Osservatore Romano" van Don derdag publiceert opnieuw een com muniqué omtrent de gezondheidstoe stand van Z. H. de Paus. Volgens dit communiqué blijft de verbetering in de toestand van de H. Vader ianhouden Niettemin zal de Paus zich nog enige tijd moeten ontzien en een wijziging brengen in Zijn vroeger gevolgde inspannende levenswijze. Woensdagmiddag heeft de H. Vader met instemming van de Hem behan delende geneesheer een langdurig wandeling gemaakt in de Vaticaanse Tuinen. IJSLANDSE WATERSNOOD POSTZEGELS. Ook IJsland geeft postzegels uit met toeslag voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nl. een van 75 ore en een van 1.25 kroon, beide met een toeslag van 25 ore en de vermelding „Hollands Hjalp 1953". Um&dkaanóA aoM Ceeft mee Moeilijkheden in België De Belgische minister van Finan ciën, Janssen, heeft na een bijeen komst met zijn rooms-katholieke par tijgenoten uit de Kamer verklaard, dat hij zijn ontwerp voor de dekking van de door de overstromingen ver oorzaakte schade zodanig zal trachten te wijzigen, dat het aan hun wensen beantwoordt. Het aanvankelijk door de rooms- katholieke regering geopperde plan ter dekking van.de op 1.400 millioen franc geschatte schade voorzag hier in, dat een tijdelijke extra-belasting op het inkomen van 5 pet. zou wor den geheven en tegelijker tijd de Wet op de buitengewone winsten zou wor den verlengd. Dit heeft in brede la gen der Belgische bevolking veel misnoegen gewekt. Vooral in kringen van de Katholieke Volkspartij heeft men zijn ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken en reeds Woensdag had zich een delegatie van Per vliegtuig zullen met ingang van Maandag dagelijks 950 Oost- Duitse vluchtelingen uit West-Berlijn naar West-Duitsland worden over gebracht. Dit betekent een verho ging van het huidige aantal met 3( procent, zo heeft dr. Nahm een functionaris van het West-Duitse ministerie voor de Vluchtelingen, vandaag te Bonn verklaard. Hij voegde er aan toe, dat hij zou trachten met ingang van 8 Maart dit aantal nog te verhogen. Een moei lijkheid was nog, dat de administra tie van vluchtelingen en het voor zien van deze mensen van papieren, de afvoer vertraagde. Dr. Nahm geloofde, dat de vloed van vluchtelingen, die in Januari het hoogtepunt van 25.000 bereikte, bin nenkort zal afnemen. Zijn persoonlijke mening was, dat Oost-Duitsland was begonnen met het nemen van ernstige maatregelen om West-Berlijn af te sluiten. katholieke parlementsleden naar eer- ste-minister Van Houtte begeven om te protesteren tegen het betreffende wetsontwerp. Men heeft er in dit verband bij eerste-minister Van Houtte op aan gedrongen, dat de regering de door de overstromingen veroorzaakte scha de in de eerste plaats zou trachten te financieren door het toepassen van ingrijpende bezuinigingsmaatregelen en door het uitschrijven van een le ning met zeer lange looptijd. Twaalf Elzassers, dlè te Bordeaux veroordeeld zijn wegens deelneming aan de massa-moord op de bevolking van Oradour, zullen waarschijnlijk het komende weekend als vrije man nen terugkeren naar hun versierde woonplaatsen. Gisteravond aanvaardde de Raad der Republiek een wet, waarbij aan de Elzassers amnestie werd verleend. Eerder op de dag keurde ook de Na tionale Vergadering deze wet goed. De Raad der Republiek verwijderde uit het ontwerp echter een clausule, waarbij aan de 642 slachtoffers van Oradour de Orde van de Natie werd verleend, omdat men net niet juist vond deze onderscheiding op te ne men in dezelfde wet, waarbij de am nestie wordt verleend. Zoals bekend was men in de Elzas zeer verontwaardigd over de vonnis sen, daar de veroordeelden gedwon gen waren geweest in de SS te gaan. Nu heerst er ontstemming in de om geving van Oradouren in Duits land, waar men meent, dat er nu met twee maten wordt gemeten. De zes veroordeelde Duitsers zijn in beroep gegaan. De burgemeester van Oradour-sur- Glane en negen burgemeesters van omringende plaatsen hebben Don derdagavond een bestuursstaking van veertien dagen afgekondigd als protest tegen de amnestie. De staking zal op 21 Februari be ginnen. Aan de openbare gebouwen zullen de vlaggen halfstok hangen. De burgemeester handelde in over leg met de vereniging van de fami lieleden van de slachtoffers. Gistermorgen overhandigde de Amerikaanse Ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, een resolutie, uitgegaan van de Amerikaanse senaat en goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden (de vertegenwoordiging van het Amerikaanse volk). In deze resolutie wordt het medeleven uitge sproken van het volk der V.S. met de bevolkingen van Engeland, België en Nederland, naar aanleiding van de ramp, die deze volkeren heeft getroffen. Van links naar rechts: Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Selden Chapin en Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. ïïafiCaaó dam device aatdfreainy Gelijk oversteken Het vertrek van de Russische di plomaten uit Israël verloopt niet zon der strubbelingen. Gisteren stond het voltallige personeel te Tel Aviv ge pakt en gezakt gereed om aan boord van het Turkse schip „Kades" te gaan, toen er op het laatste ogenblik een kink in de kabel kwam. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken weigerde namQlijk de Russen hun paspoort terug te ge ven, totdat het had vernomen wan neer de Israëlische gezant te Moskou met zijn personeel zou vertrekken. De Russen hadden hun paspoort en kele dagen geleden moeten afgeven om een uitreisvisum te krijgen, zo als ook door de autoriteiten te Mos kou van de Israëlische diplomaten was verlangd. Het Franse persagentschap vernam gistermiddag uit Moskou, dat de le den van het Israëlische gezantschap nog dezelfde avond of vandaag zou den afreizen via Helsinki. Dat grapje had fataal kunnen zijn Twee Nederlandse kleine sleepbo ten, met acht mensen, onder wie twee kinderen, aan boord, zijn te Luik bijna het slachtoffer gewor den van misdadige elementen. In de nacht zijn de trossen, waar mee deze sleepboten, de „Harry" en de „Hudson", die op de Maas aan de kade St. Leonard gemeerd lagen, los gegooid. Beide schepen geraakten, zonder dat de slapenden iets hadden bemerkt, op drift en werden met gro te snelheid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waarte gen zij te plettei dreigden te slaan. Onderweg deed deed zich een waar wonder voor. Toen de beide schepen met de niets vermoedende schippers onder de brug Atlas V te Luik door dreven, raakten de pijp van de „Har ry" en de mast van de „Hudson" de onderkant van deze brug. De mast knapte met een knai af en hierdoor werden de opvarenden gewaar schuwd voor het grote gevaar. De kapitein van de „Hudson" gaf zich onmiddellijk rekenschap van de situatie en zette direct de oliemotor aan. Ook de bemanning van de „Harry" was onmiddellijk de toestand meester. „Ik begrijp niet, waaraan wij dit gevaarlijke avontuin te danken heb ben", zo verklaarde kapitein Kuyten van de „Hudson". „Ik ben onbekend te Luik en heb in mijn leven nooit een vlieg kwaad geaaan. Ik heb geen idee wat het motief geweest kan zijn voor dit misdadige optreden." Onder de schippers te Luik be staat grote verontwaardiging over deze onverantwoordelijke daad. Men meent uit de vakkundige wij ze waarop de stalen trossen zijn losgemaakte te mogen concluderen, dat hier vakmensen aan het werk zijn gedachten. Op de gedachte van de Godserkenning, welke het Humanis tisch Verbond ontkent en op de ge dachte van de tolerantie. Maar men dient te bedenken, dat de ondergraving van de Godserken ning ingaat tegen de overtuiging van de meerderheid van ons volk, dat zijn afgevaardigden niet naar het par lement heeft gestuurd om deze Gods erkenning te helpen ondermijnen. En als in onze democratische staat nog altijd de macht van het getal en de overtuiging van de meerderheid waarde heeft, dan zullen deze afge vaardigden de principiële waarden der Godserkenndng dienen te verde digen tot hun laatste adem en niet mogen toelaten, dat het kleine per centage humanisten langs een zijweg een invloed krijgt op de maatsphap- pij, welke ingaat tegen de beginselen van de overgrote meerderheid, van» ons volk, dat dit funest acht voor de grondslagen van onze maatschappij. En een maatschappelijk gevaar ver dedigt men niet met het woord tole rantie. De ingezetenen van het kleine eilandje St. Annalard hebben in de afgelopen nacht een strijd gestreden, die trots zijn mislukking groots is geweest. Deskundigen hadden uit gerekend, dat er een zeer kleine kans bestond om de laatste dijkdoorbraak tijdens de lage waterstand van he dennacht te dichten. Was de vloed nog een kwartiertje uitgebleven, dan zou St. Annaland momenteel zijn dijken practisch dicht hebben, maar het water kwam althans voor de mannen op de dijk te vroeg opzet ten en maakte het werk van dagen voorbereiding en uren ingespannen sjouwen waardeloos. Reeds geduren de enkele dagen had men de voorbe reidingen voor deze nacht getroffen. Duizenden zandzakken waren gevuld én een klein motorschip zou de la ding naar het dijkgat brengen, waar hQnderden handen deze zouden opsta pelen als een bres in het laatste gat, Bewoners van het plaatsje Turut in Zuid Iran, dat door een aardbeving geheel werd verwoest, wachten bij de puinhopen van hun huizen op hulp. Men schat het aantal omgekomenen en vermisten van het 1400 inwoners tellende stadje op minstens 900. Inhoudsgrens bij herbouw De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten dat van 20 Februari 1953 af bij herbouw van door oorlogsschade vernietigde huizen voor eengézinshuizen zowel als voor meergezinshuizen een maxi mum-inhoud van 325 kubieke meter zal gelden. Van deze inhoudsgrens is sprake indien de te bouwen of aan e kopen woning groter is dan de ver oren gegane wo- ing, of indien deze voning wordt gebouwd of gekocht in 'e plaats van een ai der object. Tot dusver gold in dit geval voor engezinshuizen een maximumin- houd van 375 kubieke meter. Verzoeken, die reeds bij de be voegde instanties zijn ingediend, zul len nog op ba van de oude rege ling (375 kabieke meter voor eenge zinshuizen) worden afgedaan. waardoor nog steeds bij vloed grote hoeveelheden water St. Annaland binnenstromen. De vervaarlijke vloed sloeg echter de zandboot weg en de deskundigen, die dit hadden zien aan komen, hadden juist te voren de wer kers aan boord opdracht gegeven op de dijk te komen, zodat deze tegen slag geen mensenlevens in gevaar bracht. Maar men heeft de moed nog niet opgegeven in St. Annaland. Hedennacht zal het weer geprobeerd worden, misschien mislukt het weer, maar het tien meter grote gat, dat hedennacht in ieder geval weer een gedeelte gestopt is, zal toch eens weer de verdediging vormen tegen de zee, die het veroverde gebied thans nog zo halsstarrig vasthoudt. was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen -J Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 24 Februari a.s. geen audiëntie verlenen. Jimieltje Er is een oud verhaaltje over een jongen, die zo dikwijls riep, dat er een wolf kwam, dat men hem niet meer geloofde, toen er werkelijk een was.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1