De les van Helsinki LORRIE Wat Klaas Schenk ervan denkt Jubileum RAÏ-ten toonstelling S).e wand&tiif&e auantuten aan JCappie JCappy. (2) DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANTTWEEDE BLAD - PAGINA 3 Op de boot van Finland naar Zweden Klaas Schonk en de Nederlandse rij ders begaven zich na do wereldkam pioenschappen te Helsinki op weg naar het trainingscentrum Hamar in Noor wegen heelt een verslaggever van het ANP een onderhoud gehad met de lei der van de Nederlandse ploeg, die gedu rende een paar etmalen na de opwinden de wedstrijden in de Finse hoofdstad allo ervaringen van de laatste weken rustig had kunnen verwerken en gaarne bereid was zijn indrukken weer te ge ven. „De eerste conclusie zou misschien kunnen zijn, dat de resultaten van de Nederlandse rijders te Helsinki wat te leurstellend zijn geweest. Wij hebben geen enkele afstand gewonnen, hetgeen nog meer opvalt, als men bedenkt, dat Broekman en Hulskes vaste abonné's waren geworden op de eerste en tweede plaatsen der lange afstanden", zo begon Klaas Schenk, de man, van wie een grote rust uitgaat en die door de gehele ploeg als een kameraad wordt be schouwd. Hij heeft do laatste jaren be langrijke internationale routine opge daan, hij heeft vele relaties voor ons land gekweekt, hij kent in geheel Scan dinavië en in Zwitserland iedereen en men kent hem. Hij begrijpt zijn jon gens volkomen, heeft aan den lijve ge voeld, waartoe nerveuze raspaardjes vlak voor een wedstrijd kunnen komen, maar niettemin heeft hij vele malen op het beslissende ogenblik enkele karige woorden gesproken, die zijn jongens in het hart troffen". Maar toch moet de derde plaats in het algemeen klassement van Wim van der Voort zeer hoog wor den aangeslagen. Zie maar eens naar de geringe verschillen in puntenaantal met Goncharenko en Shilkov. Kijk nu eens even terug. Twee jaar geleden mocht Nederland uitkomen tegen de reserve- ploeg van Noorwegen, welke wedstrijd onze jongens niet eens hebben kunnen winnen. Toen kwam 1952. Na de drie zilveren medailles op do olympische winterspelen zijn dit seizoen gevolgd een Eüropese titel, een wereldrecord op de 3000 meter, een wereldrecord op de 5000 meter, een 2e plaats op de Euro pese kampioenschappen, een 3e plaats bij de wereldkampioenschappen. Zweden werd met stevige cijfers geslagen, op de 5000 en de 10.000 meter te Hamar en te Helsinki, 2 eerste plaatsen en vier tweede plaatsen tezamen o.n van de andere afstanden maar te zwijgen. Ver der niet alleen een groei in de diepte, maar ook een stevige verbreding van de basis, zodanig zelfs, dat bij de we reldkampioenschappen de strijd alleen maar ging tussen Goncharenko en Shil kov voor Rusland enerzijds en Wim van der Voort, Kees Broekman en Anton Huiskes anderzijds. Met aan het slot 'n vererende invitatie van Rusland voor wedstrijden in Moskou en Alma Ata, waarover Rusland en Nederland zelf na tuurlijk nog moeten beslissen. En dit seizoen nog NoorwegenNederland te Oslo, waar wij nu naar toe gaan. En aan het slot van mijn opsomming", al dus Klaas Schenk, „vlak die verbeterin gen van de persoonlijke records in Davos niet uit, waardoor Kees Broekman bijna 2e is geworden op de wereldranglijst aller tijden en Wim van der Voort en Anton Huiskes met sprongen omhoog zijn gegaan. Tot zover terecht mijns in ziens optimistische geluiden. Maar wij hebt«n niettemin veel geleerd. De Rus sische officials hebben hun ogen de kost gegeven, maar wij ook. Kudratsjev, de technische leider, heeft voortdurend met een camera rondgereden en draalde hele stukken van de 10.000 meter van Kees Broekman. Als het ding ontwik keld is zal er zwaar op gestudeerd wor den. Want de Russen hebben zelf er kend, dat Broekman een technisch veel betere rijder is dan hun Goncharenko. Wij zijn trouwens blij, dat de Russen naar Helsinki zijn gekomen, al zijn wij dan geslagen. Wim van der Voort was op de 1500 meter bang voor hen, maar nu niet meer, al heeft hij dat formida bele gevecht op die afstand met de we reldkampioen, zij het met slechts 0.1 sec. verschil, verloren. Schaatstechnisch konden wij van de Russische rijders, die heus geen wondermensen zijn, ondanks de phenomenale tijden te Alma Ata, niets leren. Ik geloof eerder", zo con cludeerde do Nederlandse rijder, „dat tij meer van ons hebben kunnen leren. Het sprookje, dat zij zich op de lange afstanden in de eerste helft leegrijden. is als mist voor de zon verdwenen. Ik geloof, dat zij nog aan het experimen teren zijn op de lange afstanden, al rij den zij wei degelijk op schema's. Op de 500 en 1500 meter behoeven zij niets meer te leren, al was het opmerkelijk, dat die 500 meter door de jeugdige Sa- lonen werd gewonnen en niet door een Russische sprinter. Hun materiaal was niet nieuw, de jongens hebben daar op lettend naar gekeken. Zij reden op „Noren", maar naar verluidt zullen zij binnenkort op schaatsen, in Rusland gemaakt, gaan rijden. Wat wij van hen geleerd hebben is dit: hun lichamelijke voorbereiding is nog beter dan die van ons. Mij dunkt, dat onze jongens trai nen, dat zij een voortreffelijke droog- training hebben gehad, dat de sterke vooruitgang van de laatste jaren voor eer. groot deel mede te danken is aan dat, wat Tonny Carlier voor hen heeft gedaan. Dat erkennen de jongens vol mondig. Maar in April komt Kees Broek man naar Nederland en dan ligt het in de bedoeling met de technische commis sie hardrijden langebaan van de KNSB, met Carlier en mij en met alle leden van de kernploeg ervaringen uit te wis selen en een plan op te stellen voor de volgende jaren En tijdens die bespre kingen zullen wij het hebben over de magnifieke souplesse, waarmede de Russen rijden. Zij dansen de bochten door, bij wijze van spreken. Wim van der Voort, die toch heus wel weet, wat bochtenwerk is, maakte een stijvo in druk in vergelijking met Shilkov en Goncharenko. Zij zwaaien de heupen op oen wijze, welke het lichaam In staat stelt grotere snelheid in de bochten te ontwikkelen." „Blijft Hamar trainingscentrum?", vroegen wij tenslotte. „Natuurlijk blijft Hamar trainings centrum. In Hamar worden de Jongens hard, in Davos is alles verfijnd. Het is beter van Hamar naar Davos te gaan om wedstrijden te rijden en records te verbeteren. Maar het is niet goed in Davos te trainen en dan naar Oslo, Ha mar of Helsinki, waar de omstandig heden veel minder gunstig zijn, te gaan." Kees Broekman dacht, dat hij er na Hamar al was. Zijn programma was af gestemd op de Europese kampioen schappen en niet op de wereldkampioen schappen. Dat was foutief, dat weet hij zelf heel goed. Bovendien zijn er te veel wedstrijden na Hamar gereden, maar de financiële omstandigheden spelen in dit opzicht een grote rol, want de KNSB is nu eenmaal niet rijk. Hopelijk is de eenheid binnenkort hersteld! Dat zal stimulerend werken op onze vertegen woordiging in het buitenland. VIERTALLENCOMPETITIE NBB. De viertallencompetitie van het dis trict Leiden van de NBB werd voortge zet met de volgende partijen: Hoofdklasse: Team Koch wint van team v. d. Kruk met 24 m.p.; team Ja cobs wint van team Smelt met 16 m.p.; team De Ruiter-Z. wint van team De Vrind met 12 m.p.; team Van Egmond v/int van team Do Bruin met 25 m.p.: team v. Wingen Jr. wint van team Noordwijk I met 24 m.p. Eerste klasse A: Team Alphen I wint van team Goddljn mot 23 m.p. Eerste klasse B: Team Alphen II wint van team Selier met 12 m.p. Stand: 1. Koch 13 gesp, 22 pnt.; 2. Van Egmond 13—19; 3. De RuiterZijl- ker 13—18; 4. v. Wingen Jr. 13—14; 5. De Vrind 12—13; 6. Noordwijk I 11—-10: 7. v. d. Kruk 12—10; 8. Smolt 13—10; 9. Jacobs 13—6; 10. WDe Bruin 13—4. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van de viertallencompetitie wedstrijd van gisteren Ï6 als volgt: Groep A: Team Bik wint van team Lut met 47 m.p.; team Bonnet van team Cuppen met 14 m.p.; team Verver van team Smidt met 12 m.p.; team Kla- renbosch gelijk met team Lagerbcrg, 1 m.p. voor Klarenbosch. Groep B: Team Ammorlaan wint van team Mulder met 15 m,p,; team Kramp van team v. Gent met 24 m.p.; team De Roo van team Stuifzand met 14 m.p.; team Sassen gelijk met team Jeuster, 3 m.p. voor Sassen. Clubviertallcn ,.De Sleutels": Team Van der Ende, wint van team Klinken berg met 39 m.p,team mevr. Bosse wint van team dames Sier met 7 m.p.team Wlm van der Voort rijdt een zwakke j Smittenaar wint van team mcj. Stichter 10 km. Maar hij meent nu te weten, met 18 waar de schoen wringt. En in de nog komende wedstrijden zal hij een andere tactiek toepassen en het zwaartepunt leggen op de tweede helft en niet op de eerste, zoals tot nu toe het geval ls ge weest. Leidsc BcdrJjvencompetitle. De vol gende uitslagen werden nog verkregen: HCW/NEM—NRM 109—143; HCW/NEM II—NRM II 113—89; Stadhuis—Amico 127—92; Twentse Bank L— PTT 123—83. Van 27 Februari-8 Maart De in 1893 opgerichte Ned. Vereniging voor de Rijwiel- en Automobielindustrie zal dit jaar 60 jaar bestaan, ter gelegen heid waarvan in December een officiële herdenking zal plaats hebben. Veel meer kon de voorzitter, de heer E. F. Eriks son, in een gisteren in het Amstelhotcl te A'dam gehouden persconferentie daarover niet meedelen, maar wel kon hij zeggen, dat de twee tentoonstellin gen, welke dit jaar gehouden worden, de volle aandacht van de belanghebben den in de auto- en rijwielindustrie heeft. Van 27 Februari tot en met Zondag 8 Maart zal in het RAI-gebouw de ten toonstelling van motorrijwielen, brom fietsen, scooters, rijwielen en onder delen gehouden worden. In April volgt dan de expositie van vrachtautomobie- len en alles wat daarmee annex is. De heer Eriksson wees in zijn inlei ding op de grote -betekenis van de RAI voor het industriële leven, want wan neer wij in Nederland iets willen be tekenen, dan mag er niets worden na gelaten om daartoe te komen. Daarom hoopt spr. ook, dat de regering daar voor open oog moge hebben. Spr. wees vervolgens op het belang om tot internationalisering van de RAI te komen. Het rijwiel is nog steeds het meest populaire en het oudste vervoermiddel in Nederland, een gevolg van het feit. dat de rijwieldichtheid in Nederland waarschijnlijk de grootsto is in heel de wereld. Dc heer Eriksson wees er vervolgens op hoe de bromfiets in enkele jaren een fantastische groei heeft beleefd, ter wijl ook de scooters hun weg hier ge vonden hebben. Wat da motorrijwiel-industrie betreft, hier treft men over het algemeen slechts de lichtere soort aan in de Nederlandse fabricatie, maar de export daarvan is niet'onbelangrijk. De scooters zullen hun weg wel vin den in ons land, al zal het langzamer gaan dan in ons omringende landen, mede een gevolg van de klimatologische omstandigheden. De voorz. doelde voorts nog mede, dat de Minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, de tentoonstelling Vrijdagmiddag tc 2 uur officieel zal openen. Do RAI heeft thans een eigen pers afdeling, waarin deskundigen op het zo verschillend gebied van deze industrie zitting hebben, nl. de heren P. J. Nor- tier voor motoreu, de heer H. B. M. Harmsze voor de fietsmotoren en de heer Joh. Jasper voor de rijwielen. Zij deelden een en ander mede over het geen deze RAI te zien zal geven en hierop komen we in do loop van de volgende week nog wel terug. AUTOMOBILISME, EERSTE LUSTRUM TULPEN RALLYE. Verschenen is het reglement voor de eerste jubileum Tulpen Rallye, welke van 27 April tot 2 Mei wordt gehouden en waarvoor wederom grote belangstel ling blijkt te bestaan. Op Maandag 27 April wordt gestart te Bazel, Brussel, Den Haag, Hamburg, Londen, Parijs en Stuttgart. Op Dins dag vertrekken de deelnemers van Spa voor de route LuxemburgEpinal, Gou- moisGenèveSt. Claude—Champag- noleGérardmèrSaarbrückenLuik EindhovenBredaNoordwijk a. Zee. Het traject SpaGenèveNoordwijk a. Zee is 2285 km. lang. In de gezamenlijke route van Spa naar Noordwijk aan Zee zullen vier klassementsproeven worden opgenomen. Deze klassementsproeven zijn snelheids proeven en do snelste rijders in iedere klasse zullen daarna winstpunten ver werven. Op Donderdag 30 April, de dag na de aankomst te Noordwijk aan Zee, zal een laatste klassementsproef gehouden wor den en wel een snelheidsproef op een circuit over een totale afstand van 40 km. Alleen do best geplaatste deelne mers zullen hieraan kunnen deelnemen. WEST POLITIE-ELFTAL EN LEIDS KNVB-ELFTAL. 600,- het Rampenfonds. De lichtwedstrijd op het LFC-terreln gisteravond gespeeld tussen het Weste lijk Politie-elftal en het Lcids KNVB- elftal heeft een saldo voor het Natio naal Rampenfonds opgolcvord van ƒ515, terwijl een gehouden collecte nog 85,— in de bussen bracht, zodat in totaal oer 600,— voor hot goede doel bin- »n kwam. Het was een vrij levendige wedstrijd, waarvan hot publiok wel genoten heeft, temeer omdat het allerminst een een zijdige vertoning werd. De Leidse ploeg nam de lcldmg door Verhoeven uit een goede voorzet van Sira (1—0), doch uit een strafschop maakten de gasten gelijk. In de tweede helft slaagdo linksbin nen v. d. Meulen er in zijn pioog de leiding te geven (1—2), doch 15 min. voor het einde werd de stand door Sirn weer gelijk (22) en daarmede kwam het einde. FRANKRIJK—NEDERLAND OF FRANKRIJK—Z. AMERIKA? Zoals gemeld zijn de heren Kruyver en Brunt naar Parijs om te spreken over oen mogelijke wedstrijd Frankrijk Nederland of Frankrijk—Ned, profs in het buitenland. Maar dit ls niet de cnc mogelijkheid: Gaston Barreau, een der leden van de Franse keuze commissie, heeft namelijk aan de Franse bond voor gesteld om, indien de landenwedstrijd tussen Nederland en Frankrijk niet kan doorgaan, op 12 Maart in het Prinsen park een wedstrijd te houden tussen een Franse ploeg en een elftal van in Frankrijk wonende Zuid-Amerikaanse spelers, eveneens ten bate van de nood- gebieden. Een beslissing zal waarschijnlijk niet voor het einde van deze week genomen worden. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van do gisteren in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: divisie: Arsenal—Derby County 6—2; Aston Villa—Portsmouth 60; Bolton WanderersMiddlesbrough 63; SunderlandManchester United 2—2; IVolverh. WanderersChelsea 2—2. 2e divisie: Doncaster RoversEverton 3—0: FulhamRotherhara United 4—1, Westham UnitedPlymouth Argyle 01. DEREK DOOLEY. Derek Dooley, de midvoor van Shef- foild Wednesday, wiens rechterbeen ge amputeerd moest worden, heeft een rustige nacht gehad en zijn toestand toonde enige vooruitgang. Niettemin ls het levensgevaar nog niet geweken. Dooley's vrouw heeft de gehele nacht aan zijn bed vertoeeft en ook zijn ouders bevonden zich in zijn onmiddellijke na bijheid. IJSHOCKEY. Op de Hoky te Den Haag werd 'n ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen HHYC (Den Haag) en de uit Stockholm .afkom stige club „Atlas Diesel". HHYC won met 7—6 (1—3, 3—2, 3—1). BILJARTEN. SLECHTS DRIE GEGADIGDEN VOOR KAMPIOENSTITEL 47/1. Voor het kampioenschap van Nedor- land hoofdklasse 47/1, dat van 26 tot en met 29 Maart in een nog nader aan to geven plaats zou worden gespeeld, heb ben zich slechts drie deelnemers aan gemeld, n.l. Van der Pol, Metz en Mol. De KNBB zal zich nog beraden of dit kampioenschap doorgang zal vinden of dat er eventueel selectiewedstrijden worden gespeeld voor het Europese kampioenschap, dat van 23 tot en met 26 April a.s. te Metz wordt gehouden. WATERPOLO. LZCZIAN Hl 2—3. Iti do Leidse Overdekte werd een wedstrijd gespeeld tussen LZC I en 21 AN III, hetgeen een gemoedelijk par- tljtjo werd. Do Hagenaars namen do leiding (0—1), maar spoedig daarop maakte LZC gelijk (1—1), doch de gas ton antwoordden voor de rust met nog tweo doelpunten (1—3). waartegenover do Loidonaars er na de hervatting olechts éón wisten te plaatsen. TAFELTENNIS. DEMONSTRATIES TE TILBURG. Het waa ongetwijfeld een teleurstel ling voor het talrijke publiek, dat de Zuidslaven Harangozo en Dolinar we gens moeilijkheden aan de grens niet op tijd to Tilburg konden arriveren om aan de tafoltennisdemonstraties mee to werken. In hun plaats verschenen nu de Fransman Haguenauer en de Pool Ehrlich aan do tafel om het tegen de Nederlandse jeugdkampioen Van der Spek (Den Haag) on Scheffer (Ede) op te nemen. Haguenauer sloeg Van der Spek met 21—10 21—14 en Scheffer met 2115 2113. Ehrlich overwon Van der Spek met 21—10 21—14 en Scheffer met 2113 21—19. In het dubbelspel behaal de Frans-Poolse combinatie een 2117 2113 zege op onze landgenoten. Haguenauer en Ehrlich kwamen ook nog tegen elkaar uit en Ehrlich won met 24—22 21—12. SPARTA—WEST-EUROPA 0—5. Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van de tafeltennisvereniging Sparta te Amsterdam heeft deze ver eniging Woensdagavond in het Josephs gezellengebouw te Amsterdam een wed strijd gespeeld tegen West-Europa. Voor Sparta kwamen uit Cor du Buy en Van Zoelen. West-Europa werd vertegen woordigd door dc Engelsman Bergmann en dc Fransman Roothooft. In de eerste partij sloeg de sterk ver dedigend spelende Bergmann Van Zoe len In drie games (21—18, 21—11, 21—19). In de tweede partij maakte Cor du Buy het Roothooft niet gemakkelijk. De Fransman wist cchtor, eveneens sterk verdedigend spelend, stand te houden en won de eerste twee games met 21—16 en 2115, de derde game bracht do Am sterdammer door tactisch aanvallend spel met 2114 op zijn naam. In de vierde gamo echter toonde de Frans man zich de sterkste en won met 2116. Het dubbelspel, dat hierna volgde le verde een spannende strijd op. Na de eerste twee games met resp. 2116 en 2117 verloren te hebben, wonnen de Spartanen dc derde met 2117. Dc vierde was echter weer met 2116 voor de gasten, zodat na het dubbelspel de stand 30 voor West-Europa was. In de vierde partij sloeg Roothooft Van Zooien in drio games met 21—11, 2113 en 2115. Ook do laatste partij was voor West-Europa, Bergmann sloeg Cor du Buy in drie games: 2116, 2113 en 21—16, zodat de ontmoeting eindigde ln een fraaie 50 zege voor West-Europa. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het wedstrijdprogramma voor het tournooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland, dat a.s. Vrij dagavond te Utrecht zal beginnen, ver meldt de namen van 14 deelnemers. Het zijn A, H. v. Aalten (Huissen), J. Baas (Enschede-, P. Beers (N. Scharwoudc-, P. Bergsma (Wartena Fr.), A. Bizot (Zwaag), J. M. Bom (R'dam), J. H. Craane ,'s Hertogenbosch), Ir. G. E. v. Dijk (Wageningen), W. Huisman (Lei den), R. C. Keller (A'dam), H. Laros (IJmuiden), H. N. v. Mourik (Nieuw- land), W. Roozenburg (R'dam) en W. F. v, d. Sluis (A'dam). Het blijkt dus, dat de wereldkampioen. Plet Roozenburg, op het appèl ontbreekt. Toch kan van een zeer sterk bezet tour nooi gesproken worden met als voor naamste gegadigden Keiler, v. Dijk, Hulsman en Wim Roozenburg. Do ronden zijn vastgesteld op 20, 21, 22. 27 en 28 Februari, 1, 6, 7, 8, 13, 14, 15, 20, 21, 22, 27, 28, 29 Maart en 4 April to Utrecht ln de recreatie-zaal van de drukkorij J. v. Boekhoven, Begijnhof 7, met uitzondering van do partijen op 7 Maart on 4 April, wolke in hotel-rest. „Thalia", Stationsplein 0, gespeeld zul len wordon. Wat lezers schrijven HULDE AAN DE CHAUFFEURS. Voorhout, 18-2-'53. Het ingezonden stuk van vandaag lezende, kon ik rnJj niet beheersen. Om de buschauffeurs zó uit te ma- kejil Daar ik toevallig ook in dezelf de bus zat en ingestapt was btf de R.K. kerk te Voorhout, ben ik er van overtuigd, dat de bus ruim voldoende bezet was, daar er 3 a 4 personen moesten blijven staan. Ook mijn zoon was daarbij. Het was zo goed, vooral met gladde wegen en langs de vaart. Er moet maar wéér eens wat gebeu ren en dan.met zo'n overvolle bus. Die chauffeur heeft heel goed gehan deld. Ongeveer een maand geleden, met dichte damp, stonden er velen te wachten in Leiden om naar Voorhout vervoerd te worden De bus vertrok pas ongeveer 12 uur of iets er vóór. Nu was er ook één bij, die tegen de chauffeur te koer ging, dat hij laat was. Mij dunkt, dat als het (dezelfde geweest is, die nu dit stukje van van daag ingestuurd heeft, hij dan voort aan maar moet gaan lopen. Ze mogen blij zijn, dat de buschauffeurs hun leven wagen om de passagiers naar huis te brengen, in mist en over glad de wegen langa de smalle Leidse Vaart. Wij brengen hulde aan de bus chauffeurs voor hun voorzichtig en veilig rijden. Een lezeres. VOLLEYBAL. OPSTELLINGEN LEIDSE ZESTALLEN. Voor de wedstrijden tegen Rotterdam in het Gymnasium, welke morgenavond worden gespeeld, zijn de Leidse zestal len als volgt samengesteld: DameB: I, Jansen, P. Zonderop, W. Nederlof, Prof.wijk; B. Visser, Cycloon; A .Jongmans. Six; A. Vuurpijl, DSO (aanv.); S. Wiecherink, NRM (res.); A. Rijsbergen, Argos (res.). Heren: M. v. d. Broek (aanv.), F. Mul- der, A, Bekooy, Prof.wijk; C. Zilveren- tant, HVL; P. Schophuizen, HVL; N.N.; A. v. - Duyl, NRM (res.)A. Favier, Sleutelr, (res.). De dameswedatrijd vangt- aan om 8 uur en de heren spelen om 9 uur. Beide wedstrijden worden gespeeld best of five. 68. „Zouden we eerst niet Koppie gaan opsporen?", hijgde Bas Brom, terwijl hij naast Commissaris Grijp graag over de Markt rende: „Neen", zei de Commissaris, „dat autootje komt toch de stad niet uit, want alle toegangswegen zijn nog afgezet. Neen we moeten eerst dat huis bekijken Koppie heeft niet voor niets dat raam daar stukgetrapt!" Toen zij bij het huis van Paul Parel kwamen, gaf de Commissaris vlug nog even aan de agenten bevel, dat zij alles moesten afzetten en dat Brigadier Pakse nog met een paar snelle politie-auto's achter den motoragent aan moest en toen gingen zij naar binnen. Daar vonden ze in de grote kamer alle gevangenen op de grond liggen De agenten maakter vlug de touwen los en bevrijdden de gevangenen van de proppen in hun mond. Wat waren zij blij, dat ze verlost waren! Paul Pare! gaf Bas Brom dankbaar een hand en zei: „Die Koppie van jou Bas, dat is een reuzekerel!" De ju welier was erg teleurgesteld, toen hij hoorde, dat Koppio ontvoerd was en daarover maakto hij zich veel meer bezorgd dan over zijn diamant. „Die heeft Dikke Jantje óók meegeno men!" zei Pieter Primeur. „Wat!", riepen Bas Brom en Commissaris Grijpgraag tegelijk, „zit Dikke Jantje hier weer achter?" Aetherklanken VRIJDAG. Experimenteel televisieprogramma. AVRO: 20.15—21.45 1. „We maken 't bont". 2. Weerpraatje. Pauze. 3. „Hoe wilt U ons zien?" HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 31.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- foonmuziek. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gra mofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Schoolradio, 10.50 Orgelspel. 11.15 Voordracht. 11,35 Pianorecital. AVRO: 12.00 Hammondorlcest 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte mu ziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Creoolse lie deren. 15.30 Musette-orkest. VARA: 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter dc Horizon", hoorspel. 19.00 Koorzang. 19.18 Zang en gitaar. VPRO: 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Vierhandig pianospel. 20.30 „Europa één", cau serie. 20.40 „Aanpassing" causerie. VARA: 21.00 „Les Troyens a Cartha ge", opera (acte III on IV). 21.50 Re portage, 22,10 Buitenlands week overzicht. 22.25 Lichte muziek. VP RO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin", cau serie. 23.3024.00 Pianorecital. HILVERSUM II. 298 M. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor do zieken. 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Viool en piano. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Geva rieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Schoolra dio. 14.30 Gramofoonmuziek, 14.50 Sopraan en piano. 15.05 Gramofoon- muz. 15.15 Voordracht. 15.35 Harp- ensemble. 18.00 „De aanleg van een mooi gazon", causerie. 16.15 Sopraan, viool, clarinet en piano. 16.35 Gra mofoonmuziek. 17.00 Harp, fluit en cello, 17.30 Militaire reportage. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries pro gramma. 18,00 Gramofoonmuziek. 18.10 Surinaamse volksmuziek. 18.40 Huismuziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring on toelichting. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant 20.20 Kapelkoor en solisten. 21.30 „Bij de dijken". 21.55 Marinierska pel. 22,25 Kunstoverzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Internatio naal evangelisatieprogramma. 23.30 —24.00 Gramofoonmuziek. DOOR CHARLES GARVICE 102) Als Jack er niet was geweest, zou het zeker toch een somber diner zijn geworden, want het lot hing boven het dak waar onder zij zaten, konl niet worden vergeten, zelfs niet door de gelukkige Guy en Lorrie. Maar Jack was tegen de situatie op gewassen en vocht moedig tegen de somberheid van de anderen, „Ach. jeugd." zei de graaf, nadat hij gelachen had om een van Jack's naieve verhalen over zijn examens. ..Jeugd en gezondheid zijn beter an bezit en geleerdheid. Zelfs een 1 en gebroken man zou zijn mooi heden kunnen vergeten in gezel- -.ap van zulke jonge en hoopvolle harten als deze, mylady." „Ik vind, dat u niet erg compli menteus is. mylord," antwoordde la dy F 1 nlnro. „Ik wilde, dat u zoudt bè ken, wanneer u beweert, dat u oud bent, dat ik maar twee jaar la ter geboren werd en wat betreft uw gebroken zijn, ik geloof niet, dat u er ooit beter hebt uitgezien!" „Moeilijkheden wekken een man nveestal op," zei hij, ernstig glimla chend, „mischien mij ook wie weet? En nu kinderen, zal ik jullie onze plannen vertellen. Guy en ik hebben met de huismeester alles na gegaan de laatste dagen en we heb ben besloten te handelen volgens 'n voors-tel van Guy. De Court is ver loren," ging hij glimlachend voort, „en ook de grond, of nagenoeg alles. Maar, er zal juist genoeg overblijven om Guy het leven van een eenvou dige landheer te verzekeren cn daar mee moet ons lieve kind hier en hij streelde Lorrie's arm „tevre denen. Wat mij betreft,, hij zweeg een ogenblik „een plekje bij het vuur in de winter en een stoel in de tuin in de zomor Hij zweeg, want Lorrie stpnd plot seling op, sloeg haar armen om zijn hals en trok zijn wit hoofd aan haar boezem, terwijl ze zachtjes knikte. Het was zo op en top de Lorrie van vroeger, dat Guy, hoewel zijn ogen vochtig waren, in zijn hart grote vi'eugde gevoelde, maar voor hij iets tegen haar kon zeggen, ging de deur open en kondigde de butler sir Christopher Latimer aan. Lorrie had nog juist tijd om weer te gaan zitten, toen deze deftige persoonlijk heid binnentrad. De graaf keek van de een naar de ander, stond toen op en strekte zijn hand uit. „Ik ben blij u te zien, sir Chris topher," zei hij. U ziet ons bier een familiefeestje vieren en u had op geen betere tijd kunnen komen. Hebt u al gedineerd?" „Ik heb op de club gedineerd," zei sir Christopher, toen hij de anderen begroette; „maar ik wil heel graag'n glas wijn hebben. Het spijt me, dat ik zo onverwacht kom binnenval len, maar" hij ging enigszins op gewonden verder, terwijl hij de be groetingen van de graaf en van Guy onderbrak „ik heb belangrijke za ken rr/et mijn pupillen te bespreken", „Ik heb het hun wel gezegd,' zei Jack hoofdschuddend. .,Ja, ik heb getracht iets ervan aon Jack uit tc leggen, maar" hij zweeg een ogenblik „Jack is on getwijfeld een sieraad voor het Brit se leger, maar hij wag niet ahem gedisponeerd voor zakelijke aan gelegenheden. De kwestie is, dat er iets belangrijks gebeurd is betreffen de de zaken van mijn overleden neef, hun vader, hetgeen mylord, hun vooruitzichten totaal zal wijzi gen." Jack kreunde. „Het lijkt ook of hij het uit een boek voorleest, hé?" fluisterde hij togen Lorrie. „Hebt u nog meer verplichtingen ontdekt, sir Christopher?" vroeg de graaf. „Verplichtingen, neen!" schreeuw de sir Christopher opgewonden. „U weet misschien niet mylord, dat mijn neef voor vijfduizend pond aandelen in een goudmijn kocht, de Great Wheal Rose?" De graaf schudde zijn hoofd. Allen luisterden aandachtig. „Het was de eerste en enige keer, dat hij speculeerde," vervolgde sir Christopher terwij] hij zijn brillen glazen opwreef, „cn het is mij een raadsel, waarom hij het eigenlijk heeft gedaan. Iemand moet hem be- invloed hebben ik heb mijn ver moeden daaromtrent!" „Hot was Seymour Meiford, glr Christopher," bracht lady Farnlhom zacht in het midden. „Aoh!" zei sir Christopher, hum! Wel, hij kocht die aandelen en dacht, dat hij zfjn geld zou verliezen; de aandelen zakten voortdurend. Op de morgen, dat hij stierf, ging hij zacht voort, „vonden we een brief die in hield, dat in de mijn plotseling een rijke goudader was ontdekt en dat de aandelen de -hoogte waren inge gaan. Is u dit alles duidelijk?" De graaf knikte beleefd met het hoofd, maar het was buitengewoon twijfelachtig of hij het gewicht van dio verklaring begreep. „Als executeur-testamentair had ik natuurlijk de macht om deze aan delen to verkopen maar om gen re den, die ik niet kan verklaren misschien was het een voorgevoel hield ik de aandelen vast en gaf daarvoor het geld, dat zij vertegen woordigden in de boedel. Ik bleef de aandelen echter houden voor Greta, Jack en Lorrie." „Ik begrijp u volkomen, sir Chris topher," zei de graaf, „Wel, mylord ja ik zal graag nog een glas wijn gebruiken, lord Kendale do aandelen stegen in waarde en ik kocht er nog meer bij. yoor rekening van de familie, be grijpt u?" (Slot volgt). Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. Ed voorkom zo Rhoumatischo Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking Drengen, het bloed vrij maken van pijnver- wekkende onzuiverheden, die zich anders vastzetton in 6pieren en ge wrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Krusehen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrij nige pijnen die U leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7