groene la Het bezoeken van evacué's is geen bezigheid van twee of drie uren Zonder betrouwbare gegevens kan men beter thuis blijven FINANCIEEL DEBAT IN DE EERSTE KAMER Dertiende lijst van Watersnood-slachtoffers Het ontslag bij arbeids overeenkomsten Ernstige botsing bij Den Bosch Verkeersregeling voor Flora 1953 is reeds in kannen en kruiken PUROL DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 DE LLIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 SPELD IN DE HOOIBERG vertrekken, hetgeen betekende daar waren we intussen al goed in thuis een uur wachten. Dan maar liften! En nu kwam het geluk. Een auto met Duitsers nam ons mee naar Breda, waar we om een uur of half vijf arriveerde en slechts een half uur op de bus behoefden te wach ten. „Juffrouw, wilt u ons waarschu wen in Dongen?" „Waar wilt u uitstappen?" „Zijn er dan twee halten?" „Nee, mijnheer, reven!" Galden middenweg. Na in Oosterhout nog oen kwar tier gewacht te hebben, stapten we tegen het vallen van de avond uit bij de vierde halte in Dongen. Het was precies midden in het dorp. We vroegen ons af, hoe die kaste lein Bosschenhoofd zou noemen, om dat hij Dongen als een gehucht had aangeduid. Hoe zouden we hier ooit het adres achterhalen. „Een bakker of een melkboer", meende onze dame, die intussen weer wat opgekikkerd was. Bij de bakker belden we aan. We mochten binnenkomen, maar het omstandige verhaal van de man bracht met de minste opheldering. Hy zou eens even informeren. „Laat ze even daar en daar heen gaan", zei de oude dame ln de hoek. Meteen liet de bakker een gewel dige knoop vallen. „Schaam je dood, moeder", schreeuwde hij. „Ben je weer bang, dat het drie centen voor de telefoon kost?" Het vrouwtje was zo geintimideerd, dat ze ogenblikkelijk kopjes thee be gon uit te delen. Intussen stond zoonlief maar aan de telefoon met iemand in een on- verstaanbar taaltje te onderhandelen met als resultaat, dat hij met het adres terug kwam. „Ik heb het", zei bij enthousiast, „ze zitten in Klein Dongen; dat is an derhalf uur hiervandaan. Bij een klant van ons." In de eerste week na de water ramp is alle streven ln hoofdzaak ge richt geweest op de evacuatie van mensen uit dc noodgebieden. Defi nitieve bestemmingen waren niet belangrijk. Het ging er om zoveel mogelijk mensen naar veiliger oorden te brengen. Velen kregen een on derdak in de Brabantse kloosters en retraite-huizen. Momenteel is men echter druk bezig de evacué's onder te brengen bij particulieren, die hen voor langere tijd kunnen huisvesten. Deze gang van zaken blijkt voor familieleden buiten hot rampgebied enige moeilijkheden mede te bren gen, welke men niet vermoed had. Er is namelijk direct na dc ramp een geweldige stroom brieven bij het Roode Kruis binnengekomen, waar in geïnformeerd werd naar de nieuwe adressen van getroffenen uit de noodgebieden. Dag en nacht is men in touw geweest om deze brieven te beantwoorden. De drukte was zo danig, dat het soms een week duur de eer men antwoord ontving. Reeds vertrrokken. Achteraf is gebleken, dat er in een week heel at kan gebeuren. In do meeste gevallen waren de evacué's al weer naar een ander adres ver trokken. dat vaak in een ander deel van Brabant ligt of zelfs in een an dere provincie. Zondag Jl. zijn wij met een echt paar uit Zandvoort op zoek geweest naar dochter, schoonzoon en kinde ren, die 'zich volgens de gegevens in een retraitehuis te Bosschenhoofd moesten bevinden. Na lang zoeken waren we tot de ontdekking geko men, dat dit plaatsje onder de ge meente Hoeven lag in de buurt van Etten. Van Zandvoort ging de reis over Den Bosch naar Breda, omdat de veel kortere verbinding over de Moer dijk gestremd is. Degenen, die in Breda bekend zijn, weten, dat zich daar een uitgebreide hoeveelheid wachthuisjes bevindt, waar allerlei bussen stoppen. Welke bus moesten we hebben? In heel Breda was geen mens te vinden, die ooit van Bosschenhoofd gehoord had, maar de gemeente Hoe ven kende men wel. Gedwee gingen we in het wachthuisje staan met <ie wetenschap, dat de bus, die we moes ten hebben presics vijf minuten weg was en er over een uur oen andere zou komen. Dat uur kwam om en de bus arri veerde. „Bosschenhoofd?", zei de conduc trice. „Nee, dan moet u deze bus niet hebben. Wij gaar wel naar Hoeven, maar Bosschenhoofa ligt er een uur lopen vandaan. Dan moet u de bus hebben, die daar stopt." „En hoe laat gaat die bus?" ..Nou, die is een kwartier geleden weggegaan, dus u moet drie kwartier wachten". Daar woont die nou! Zo op papier valt het misschien nog wei mee, maar wanneet je in de kou bijna twee kostoare uren staat te /er- doen, zit je moed al drie meter onder de straatstenen. Enfin, die andere bus kwam toch op een zeker moment en de vrees, dat ook die bij nader inzien niet naar Boasctienhooid zou gaan, bleek on gegrond. Wel deed zich een ander on aangenaam feit voor. Deze dienst maakte een omweg van ongeveer vijftien kilometer, om allerlei ge huchten te kunnen aandoen. Een joviale Brabander gaf ons tekst en uitleg var. alles. Bij iedere bocht zei hij zoiets van: „Ziet u dat torentje, daar is het. Als we hier de weg afreden waren we er in tien mi nuten, maar we gaan nog een om weg maken. Over drie kwartier zijn we er. De stemming zakte met de minuut. De vrouw uit ons gezelschap werd misselijk en zat bleek als een lijk naar buiten te staren. „U kijkt zeker, waar Wim van Est woont, de wielrenner. Kijk, dat is daar!" Maar de dame reageerde niet. In diepe ellende zat zij tussen twee kof fers geperst, die kleren bevatten voor haar kleinkinderen. „We gaan naar evacué's", zei haar man, om het zwijgen van zijn vrouw een beetje te vergoelijken. „Oh, evacué's uit Klundert zeker, die in het retraite-huis zitten?" „Nee, niet uit Klundert", hernam onze reisgenoot. „Uit Oude Tonge!" „Dan hebt u pech, mijnheer", zei de Brabander. „Die uit Oude Tonge zijn allemaal vertrokken, Donderdag, op militaire vrachtwagens." Toch!!! Pang!!! Een leuke mededeling. Maar wat doe je als mens. Je ge looft zo'n man niet. Brabanders zijn aardige mensen maar hun inlichtin gen over afstanden en dergelijke hebben geen goede reputatie. Eindelijk, het was intussen al diep in de middag, stonden we in Bos schenhoofd met onze koffers. In een café belden we hel retraite-huis op, waar een vriendelijke zuster mede, dat de gezochte familie naar Dongen was vertrokken. „Met de bus naar Breda en dan met een andere bus naar Dongen. Het ls maar een gehucht en al weet ge geen adres, de mensen kunnen het u er zeggen", meende de kastelein. Toen we buiten kwamen zagen we de bus juist in de bocht van de weg man, kwam met de schrik vrij. De laatste slag. Volhouden is een schone deugd van ons volk en daarom stonden wy een kwartiertje later bij een autover huurder. „Ik zal m'nne mens efkes roepen zei een vrouw en ze verdween in een kroegje om even later met de mede deling terug te komen, dat hij onder weg was. Na een kwartier kwam de man. „Ik moest even het potje uitspe len", zei hij en hees zich toen in dc wagen, die hij vulde met een Schie- damse geur. Dat hij bijna tegen een bus reed, slaan we maar over, want tenslotte zijn wc toch by Klein Don gen gekomen. Het was een gehucht met enkele boerderijtjes, die onze chauffeur allemaal afliep. Telkens zei hij: „Kom ik zal hier maar 'ns kieken" en als er niemand thuis bleek te zijn vulde hij dit aan met: „Zeker naar 'n bruloft". Afwe zigheid om andere redenn scheen by deze «lome duikelaar, die niet van •opschieten wist, onmogelijk te zijn. Eindelijk hadden we het goede adres en daar ontvingen we de me dedeling, dat de evacué's juist 's mor gens naar Zandvoort waren vertrok ken. „Naar de moeder van de juffrouw' werd er ter verduidelijking aan toe gevoegd. „Dat ben ik", zuchtte onze dame. Totaal op hebben we ons naar de auto teruggesleept, om ons naar het station Gilze Rijen te laten brengen. Het drankorgel begon onderweg praatjes over net weer, maar nie mand zei iets terug. In Gilze Rijen wachtte de laatste sensatie. Toen we het Stationsplein opreden. ?agen we de trein net bin nenrijden. De chauffeur deed alles echter op zijn dooie gemak en toen hij buiten stond af te rekenen en de wagen langzaam de enigszins glooien de weg dreigde af to r(jden, hield hij de bumper van achteren vast en deel de mede, dat hij geen geld had om terug te geven. Met d grootste moei te hebben we ons in de reeds rijden de trein kunnen werken en bij het duistere station stond een man. die vier gulden extra verdiend had. Zo eaat het met dat zoeken naar evacué's. De Eerste Kamer, die alleen de Dinsdag heeft nodig gehad voor de behandeling van de begroting van landbouw, is gisteren in de beraad slagingen over de begroting van fi nanciën blijven steken. Dinsdag zal er mee worden voortgegaan. In de kring van de heer POLLEMA (C.H.) heerst, zei deze, over de in dustriefinanciering do ongerustheid dat de Staat hier gaat over wat des burgers is. Hij drong er op aan dat de private sector zoveel mogelijk voorop zou staan. De he,r HELLEMA (A.R.) wilde de extra lasten voor het bedrijfsleven zo spoedig mogelijk zien verdwijnen. Het is niet in tc zien waarom het in komen van een commissaris drievou dig moet worden belast. De heer TEULINGS (K.V.P.) con stateerde dat we nu staan voor de financiering van het herstel van het door de watersnood verlorene, voor de bevordering van werkgelegenheid en voor de oplossing van het huur- probleem. Voor de herstelfinancie ring kan, betoogde hij, de tegen waar- (Het hoofd van het informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis maakt bekend dat de dodenlijst van heden af aan nog slechts de authen. tieke voorbehoud zal bevatten, zodat geen voorbehoud meer behoeft ge maakt te worden voor hun publica tie). HALSTEREN. Geborgen en geïdentificeerd: van den Berg, Johannes Adrianus Antonius, geb. 11.2.03; Rampart, Lau- rentius Marinus Cornelia, geb. 221.17; Roks, Petronella Maria Eli sabeth, geb. 28.4.27; Paulus, Cornelis, geb. 14.10.45; van Meer, Simon, geb. 31.5.04. KORTGENE. Geborgen: Verburg, Leendert, gob. 20.4.31, te Kortgene. NIEUWE TONGE. Geborgen: van Balen, Cornelis J., geb. 6.10.40; van Balen, Jan, geb 22.2.05; van Er- kel, Adrianus, geb. 3.5.49. NIEUW VOSSEMEER. Geborgen en geïdentificeerd: Meeus, Laurina, geb 30.10 23. Nieuw Vossemeer; van Dijk, Paulina, geb. 10.1.66, weduwe van Marinus Barend v. d. Male. STAVENISSE. Geborgen en geïdentificeerd: Wesdorp, Petronella, geb. 29.10.77 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Oostdfjk. derekening one helpen. Voorts zou kunnen worden geleend. Psychologisch vond hij funest wer ken het grote verschil tussen raming en rekeningcyfers. Hij bepleitte voorts aftrek van studiekosten van het inkomen. De heer VAN TILBURG (P. v. d. A.) achtte belastingverlaging voor het bedrijfsleven niet primair, maar afgewezen heeft zijr fractie dit niet- Hij toonde zich ongerust over de ver traagde naleving van gemaakte af spraken in Benelux over de accijn zen. De heer MOLENAAR (V.V.D.) wenste meer efficiency in de admi nistratie. Het departement van finan ciën zou daartoe toezicht kunnen uit oefenen op andere departementen. Hij zou gaarne een nationale le ning aan de markt zien gebraoht. Te gen dc inflatoire tendenzen bij de fi nanciering van de herstelwerken die nen naar zijn oordeel zoveel moge lijk defiatoire tendenzen te worden opgewekt. Onbillijk en onrechtvaardig noem de de heer Molenaar de extra-winst belasting voor particuliere onderne mers en de commissarissenbelasting. Hij vroeg van de regering hoofdlij nen van de weg, welke zij wil volgen om de spanningen op fiscaal gebied te verminderen. De heer DE VOS VAN STEEN- WIJK (V.V.D.) pleitte voor gedwon gen sanering van kleine boerenbedrij ven. De heer GEUGJES (C.P.N.) vroeg ongedaan te maken dat tweemaal be lasting wordt geheven van de ge huwde werkende vrouw. De brom fiets wilde hij van belasting vrijstel len. Daarmee waren de algemeen finan ciële beraadslagingen geëindigd. TWEEDE KAMER NEKKRAMP IN ERMELO IS NIET ERNSTIG. Naar wij vernemen, is de toestand van de militair in de kazerne te Er- melo bij wie nekkramp is geconsta teerd, niet verontrustend. De ouders van de patiënt zijn onmiddellijk inge licht. De militairen worden niet in de kazerne geconsigneerd, maar wor den voorzien van sulfatabletten en krijgen zoveel mogelijk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te vermijden. 1 Dode en 5 gewonden Gistermorgen omstreeks 11 uur is op de Orthenseweg onder Den Bosch, een luxe personenauto, een Ford, in volle vaart op een vrachtwagen ge reden, die plotseling uit een Roode Kruis tolonne zwenkte. De ford, waarin zes personen, één dame en vijf heren, zaten, werd totaal in el kaar gedrukt. Dc bestuurder uit Goes werd daarbij op slag gedood. De andere inzittenden, een dame en vier heren, allen eveneens uit Goes, werden zwaar gewond. De slachtof fers ziin naar het groot Ziekenhuis tc Den Bosch vervoerd. De bestuur der van de vrachtwagen, een Frans- Bij de voortzetting van de beraad slaging in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten zei de heer STAPELKAMP (A.R.) dat hy en zijn politieke vrienden het ontwerp zul len steunen. Je bedrijfsrechtspraak moet alle aandacht hebben. Hij vroeg het oordeel van de minister om deze rechtspraak een wettelijke status te geven. Hij achtte het een vreemde fi guur dat de gewèstelijke arbeidsbu- reau's de gerechtvaardigdheid van *e een ontslag blijven beoordelen. De heer VAN RIJCKEVORSEL (K. V.P.) zou het redelijk hebben gevon den wanneer het ontslagrecht, in het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen (dat een tijdelijk karakter zou dragen) geregeld, thans ware opge nomen in het ontwerp. Ook bepleitte hij opneming van de bedrijfsrecht spraak in het ontwerp. De stap vooruit met dit wetsont werp noemde mejuffrouw TENDE- LOO (P. v. d. A.) eigenlijk maar een halve stap zolang de verbeteringen niet worden aangevuld door een wa terdichte procedure, dat de econo misch zwakste partij niet bevreesd hoeft te zijn zonder inkomsten te ko men, al krijgt deze dan ook achteraf gelijk. Zij pleitte voor snel en per soonlijk recht met grotere bevoegdhe den voor dc kantonrechter onder an dere met betrekking tot herplaatsing. Nooit heeft de heer VAN DER FEITZ (C.H.) klachten over de tegen woordige rechtspraak gehoord. De rechter laat zich voorlichten door deskundigen. Hij vroeg in de artike len te laten vervallen de opsomming van de gevallen waarin beëindiging van de dienstbetrekking door de werkgever, onder andere, kennelijk onredelijk geacht zal kunnen worden. De heer REUTER (C.P.N.) wilde uitbreiding van de bevoegdheden van de gewestelijke arbeidsbureau's, in geen geval moeten ze worden uitge sloten bij dc ontslagprocedure. Het ontwerp schenkt, zei hij, niet dc grootst mogelijke zekerheid. Daarom heeft bij enige amendementen inge diend. In het algemeen kon de heer LE- MAIRE (K.V.P.) zich met het ont werp verenigen, dat een juistere ontwikkeling van het arbeidsrecht vastlegt. Hij zag geen reden waarom de rechter niet zijn plaats in de pro cedure gegeven zou moeten worden. Eis is evenwel, dat hij niet wordt overbelast. Jtonkvrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (C.H.) vond een goe de bedrijfsrechtspraak wel gewenst; de rechterlijke macht staat, zei ze, te ver buiten het practische leven. Zij meende, dat de beoordeling van het kennelijk onredelijke ontslag moei lijkheden zal kunnen brengen. Vanmiddag komt de minister aan het woord. DE 25.000 ERUIT In de 518de staatsloterij vierde klasse, vierde lijst, is een prijs van 25.000 gevallen op lot no 19138. TAND ALS BEWIJSSTUK. „Dat heb ik nog nooit gezien" zei de president van de Rotterdamse rechtbank Dinsdagmiddag toen hij het proces-verbaal van de politie uit het dossier in de zaak tegen de 26- jarige koopman R. Y. uit Gouda, die terecht stond wegens mishandeling, inzag. Met een draadje was er een klein pakje aan verbonden, waarin een tand zat, die Y. bij een vechtpartij uit de mond van een meubelmaker te Gouda had geslagen. De meubelmaker, als getuige ge hoord, overlegde aan de rechtbank de rekening van de tandarts, zomede de kosten van twee dagen verlet; in totaal 70. Het O.M. requireerde te gen Y., die als een vechtersbaas be kend staat, maar niet was verschenen by verstek veertien dagen gevange nisstraf, met toewijzing van de ci viele vordering. Jiavte GOLF Een zesjarig meisje uit de Ha ringstraat te Den Haag stak gister middag onverwacht de weg over, werd door een personen-auto gegre pen en op slag gedood. De bestuurder treft geen schuld Nu de opening van de bloembollententoonstelling Flora 1953 in het wandel bos Groenendaal te Heemstede zeer nabij is, is een uitgebreide verkeers regeling ontworpen, waamiee gepoogd zal worden de aan- en afvoer van het verkeer zo vlot mogeiyk te doen verlopen. Het verkeer uit alle mogelijke richtingen zal worden opgevangen en gedirigeerd worden naar verschillen de parkeerplaatsen, die in de omgeving van het Flora-terrein zijn of worden aangelegd. Zo is tegenover de Flora aan de Herenweg een dtrgelljk terrein aangelegd, vanwaar de bezoekers via een luchtbrug over deze weg het ten toonstellingsterrein kunnen bereiken. man telt, zal het gedurende de twee maanden, die de tentoonstelling duurt, versterkt worden met een vaste kern van dertig manschappen der rijkspoljtie. Bovendien is voor de topdagen gerekend wordt op on geveer twaalf van zulke dagen -— een extra-versterking berekend van tachtig man rijkspolitie met vijf mo bilofoonwagens van de politiever- bindingsdienst uit Utrecht. In ver band met deze assistentie is een re serve-politiepost gebouwd op het Valkenburgerplein in de onmiddel lijke nabijheid van het tentoonstel lingsterrein. Op alle wegen in de directe omge ving van de Flora is een wachtver- bod ingesteld, teneinde te voorko men, dat buiten do officiële parkeer terreinen op de wegen motorrijtui gen zouden worden geplaatst, waar door de vrijheid en de veiligheid van het verkeer op ernstige wijze zouden worden belemmerd en in gevaar ge bracht. Bovendien zal er steeds con tact gehouden met de rijkspolitie, die in de Bollenstreek het verkeer onder controle houdt, zodat bij een eventuele „stortvloed" van auto's het verkeer desnoods nog kan worden omgelegd. Degenen, die tevens een bezoek zullen brengen aan Haarlem-Licht stad, kunnen hun auto's op verschil lend punten in de stad kwijt. Voor ongeveer 3000 auto's is er wel een plaatsje te vinden. Gerekend wordt op twaalf topdagen De personenauto's, die uit de richting Den Haag en Leiden via de bollenstreek naar Heemstede komen, zullen van de Rijksstraatweg geleid worden naar dc Bennebroekerlaan, waarna ze aan de Glipperweg wor den opgevangen. Aan de Glip kun nen de personenauto's dan gepar keerd worden op een terrein, dat plaats biedt aan drieduizend auto's De touringcars uit deze richting wor den gedirigeerd naar twee parkeren- terreinen, die gelegen zijn aan de Sportparklaan tegenover het R.C.H.- terrein, De N.Z.H. houdt haar normale route op de lijn LeidenHaarlem. De passagiers kunnen oven voorbij de luchtbrug uitstappen, vanwaar zij via een speciaal aangelegd voet pad de Flora kunnen bereiken. De overige diensten van de N.Z.H. heb ben hun begin- en eindpunt op de Valkenburgerlaan bij het Valken burgerplein te Heemstede. Taxi-diensten. De Heemsteedse huurauto-onder nemers en de Haarlemse blokband- taxi's hebben een standplaats toege wezen gekregen op de Herfstlaan in Heemstede by de Molenbrug, dus vlak bij de hoofdingang van de ten toonstelling. Bovendien mogen de Heemsteedse ondernemers stand plaatsen bezetten bij het station Heemstede-Aerdenhout en bij de luchtbrug. In totaal zijn er 51 taxi vergunningen uitgegeven waarvan 28 voor Heemsteedse en 23 voor Haarlemse ondernemers. Degenen, die dus vanuit Leiden liever naar Haarlem of Heemstede per trein reizen, kunnen van deze speciale taxi-regeling gebruik maken. Na overleg zyn voor deze ritten ook de prijzen vastgesteld, n.L 3.50 per wagen voor een rit van station Haarlem naar de Flöra en 2.van af het station Heemstede-Aerden hout. De verkeersroutes naar en van Flora zullen door middel van 35 spandoeken en ongeveer 400 grote en kleine pijlen worden aangegeven tot in de vere omgeving van de Flora, waardoor een vlotte verkeersregeling in de hand wordt gewerkt Het zal dus practiseh onmogelijk zijn, dat een reiziger, die zich aan de aanwij zingen van de politie houdt, ver keerd terecht komt. Politie wordt versterkt. De Heemsteedse politie staat ove rigens voor een zware taak. en daar het korps in totaal vijf en dertig Overval spoedig opgelost In de afgelopen nacht om ca. 2 uur vervoegde de kolenhandelaar G. te Oss zich op het buraeu van de ge- meente-politie aldaar met de mede deling dat hij bij zijn thuiskomst tot de owtdekking was gekomen, dat een belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd. Zijn oude vader, die dc gehele avond thuis was geweest, had hem medegedeeld, dat twee onbekende personen de woning waren binnen gedrongen en hem hadden gevraagd: „Waar is het geld?". Op zijn ant woord: „Er is geen geld", had men hem met geweld in de bedstee gewor pen en in een in het schrijfbureau staand geldkistje een greep gedaan. G. deelde verder mede, dat hij de avond had doorgebracht bij het ge zin Z. te Oss, alwaar hij dronken was geworden. Bij Z. waren twee onbe kende personen binnengekomen, die met hem wilden onderhandelen over de verkoop van tapijten en van een auto. Het kwam zover, dat G. voorstelde, de ombekenden te tracteren, waar voor hij naar huis ging om geld te halen, hierbii vergezeld van een van de onbekenden. Hierna ging men te rug naar Z. Op een zeker moment waren de onbekenden bij Z. vertrok ken en kort daarna ging ook G. naar huis. Daar aangekomen bemerkte hij de diefstal van een bedrag van f 500. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde, daar de vrouw van Z. bleef volharden bij de mededeling, dat de twee personen, welke bij haar die avond waren bin nengekomen, ook voor haar onbeken den waren, terwijl haar man- volgens een verklaring van mevr. Z. en van hemzelf, in die nacht pas laat was thuisgekomen en de middag en avond buiten Oss had doorgebracht. Binnen twaalf uur na de aanvang van het on- derzoek was men tot arrestatie van een drietal personen overgegaan en wel het echtpaar Z. en een zekere R. Hiertoe was men gekomen., daar bij het onderzoek was gebleken, dat het alibi van Z., dat hij de middag en avond buiten Oss was geweest, niet juist was. Bh het verder onderzoek bleek, dat de twee onbekenden wa ren geweest de man Z. en zij nmaat R. Het grootste gedeelte van het ge stolen bedrag is inmiddels terugge vonden en de politie vertrouwt dat ook het resterende bedrag spoedig zal worden teruggevonden. Het gezin Z. zou tot deze daad zym gekomen uit armoede. Pastoor W. W. van Leeuwen f Gisteren is in de Mariastichting te Haarlem op 64-jarige leeftijd over leden dc heer IV. W. van Leeuwen, die van Augustus 1939 tot begin 1953 pastoor was te Limmen. Pastoor Van Leeuwen, in Augustus 1888 te Stompwijk geboren, werd in 1913 priester gewijd en was daarna kapelaan te Poeldijk, leraar aan het seminarie Hageveld en pastoor te Kudelstaart. De plechtige uitvaart zal geschie den Maandag 23 Februari in de kerk van de H. Antonius van. Padua te Haarlem. Winterhanden Wintervoeten Winterorcn Vaoi de. HAAGSE POLITIERECHTER. Gemene streek. Een 36-jarige dekenwever uit Leiden moest voor een zeldzaam gemene streek terecht staan voor de Haagse Politierechter. Hij was echtei niet verschenen. Op 8 November jl. had een militair een paar handschoenen in de trein laten liggen. Hij merkte dit bij het uit stappen en keerde direct op zijn schreden terug. De verd., die ook in de coupé zat, hielp vol ijver zoeken naar de handschoenen. Deze bleken echter spoorloos verdwenen te zijn. De trein stond op vertrekken en de militair mengde de politie in het ge val. En wat bleek? Verd. had de handschoenen in zijn zakken laten verdwijnen en het zoeken van hem was slechts comedie geweest. Verd. was reeds eerder veroordeeld. „Ik vind dit zc gemeen, dat ik een week gevangenisstraf éis", zei de of ficier van Justitie. De rechter wilde het evenwel nog eenmaal met verd. proberen en hy veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf voor waardelijk en 25.— boete of 10 da gen hechtenis. Zonderling. Een zonderling ge val was de diefsta' van een vrouw uit Leiden heeft gepleegd. Zij stal van de werkster in het Groene Kruis-ge- bouw een portemonnaie met inhoud, terwijl zij in de wachtkamer op de dokter zat te wachten. Er was geen enkele aannemelijke reden voor de diefstal, want verd. verkeerde in het geheel niet in moeilijke financiële omstandigheden. Ze begreep het zelf, niet. De officier van Justitie eiste ƒ20,boete of 10 dagen. De verdedigster, mej. mr. Van Ommen, betoogde, dat de vrouw dag en nacht tobt over het hoe en waar om. Zij heeft de portemonnaie niet geopend. Op grond van het feit dat verd. zenuwpatiënte was vroeg pleit- ster ontslag van rechtsvervolging. Het werd ƒ10 boete of vijf dagen. HAAGSE ECON. POLITIERECHTER Inleveringsplicht. Omdat hij niet had voldaan aan de inleveringsplicht voor gerst stond voor de Haagse Eco nomische Politierechter terecht een landbouwer uit Oegstgeest. Deze ver dachte had twee bedrijven en de plaatselijk bureauhouder bevestigde als getuige dat wanneer de twee be drijven als één werden gekenmerkt, do inleveringsplicht zou zijn verval len. Verdachte had dan de gerst voor zijn vee op het andere bedrijf mogen gebruiken. Het bedrijfschap be schouwde het echter aLs twee afzon derlijke bedrijven. Verzoeken om ontheffing waren afgewezen. De officier van justitie eiste ƒ400 boete of 50 dagen. Conform de eis werd verdachte veroordeeld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6