Het zwaar getroffen Nieuwe Tonge betreurt het verlies van 80 inwoners Verdronken dorp biedt bezoeker een dode. troosteloze aanblik Leiden adopteert Nieuwe Tonge Hechte organisatie is nodig voor behoud van de vrijheid Winkelsluiting met veel moeite en pijn vastgesteld DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE B1.AD - PAGINA Een ruïne in het water Een dood dorp. Dat is de indruk, die men krijgt van Nieuwe Tonge, het eens zo welvarende dorp op Goe- ree Overflakkee. Een dood dorp, waaruit met de bewoners het leven gevloden is. Het water stroomt door de dijkgaten. klotst tegen de verwoes te huizen op, spoelt door de sraten, voert huisraad en wrakstukken af en aan. Het is 'n troosteloos gezicht en burgemeester Van Hofwegen weet eigenlijk niet precies waarmee hij moet beginnen, ü,r valt zo ontzagge lijk veel te uoen. Zal Nieuwe Ton ge ooit weer woroen wat het eens ge weest is? Toch is men al begonnen. In de af gelopen wenen weiu er mee man en maent gewernt om ae buiten- en om- nencujxen provisorisch te aicnten. Naaai eerst praceisen ftet geheie aorp geëvacueerd was. zijn er zoü manne lijke bewoners, kerels van 2d tot r>5 jaar, teruggenomen om een oegin te maken mee de opruimingswerKzaam- heuen. Maanaag is er oovenuien een colonne van net Vrouwelijk Hulp corps gearriveerd om de gespaard geoieven mazen schoon te maken en de mannen te verzorgen. Zo keert langzamerhand het leven terug in het doae dorp. M.ar hoe lang zaï net nog duren vooraat kinderen met hun blij rumoer de strrat weer zullen vullen? Wanneer zuilen eA weer vrouwen in de deuropening staan om een buur praatje te maken? Wanneer zal de bakker weer zijn dagelijkse ronde doen? En hoe lang zal het nog duren voordat een dorpsschandaanltje weer hèt gesprek van de dag in Nieuwe Tonge is? De rampnacht. In de ramunacht van 1 Februari ontving de burgemeester om half drie het eerste bericht van de pol deropzichter. Onmiddellijk werden er maatregelen getroffen om de bewo- van hen werd op het dak van een boerderij geworpen Het is zijn red ding geweest; de andere dag heeft men hem kunnen verlossen. Be drie anderen vonden de dood in de gol ven. Met drie man keerde de burge meester in het dorp terug. Wat hij daar hoorde, tart iedere koeien, 50 paarden en zeer veel var kens om; de meeste cadavers zijn nog niet opgehaald en vormen een voortdurend gevaar voor besmetting. In de nog geheel of gedeeltelijk ge spaard gebleven woonhuizen en win kels heerst een onbeschrijflijke chaos Alles is met een smerige, vette sliib- den het water niet weerstaan; werden reeds 27 gaten geteld, kleine van 5, grote van 250 meter In allerijl zijn de bewoners met vletten gaan varen om de mede-bewoners, die nog in nood verkeerden naar het cen trum te voeren. Alles werd in de kleine dorpskom ondergebracht; er waren kleine arbeiderswoningen die meer dan honderd mensen bevatten. Ondertussen steeg het water. Men was beroofd van alle communicatie middelen; er was geen telefoon, geen water, geen gas, geen licht, niets. Al leen maar angst en een kwellende onzekerheid over het lot van vele bekenden, familieleden en vrienden. Alles geëvacueerd. Na drie nachten en twee dagen van schier ondragelijke spanning en angst daagde er eindelijk hulp. Twee brandweerlieden uit Dirksland sta ken in een roeibootje het water over en ontdekten hoe de toestand in Nieuwe Tonge was. Spoedig daarna werd er eten gebracht en Woensdag morgen kon de evacuatie beginnen, i Met ducks werden de bewoners over gebracht naar Dirksland en op de moeilijk bereikbare punten landden helicopters om mensen op te halen. Donderdagmiddag om één uur was de evacuatie voltooid. Althans, dat meende dc burge meester. Maar toen hij per helicop- j w tere een laatste inspectietocht maak- ners van de meest bedreigde punten ontdekte hij op de Molcndijk n0E te "dden. Vele gezinnen op aigele- ccn v„i00,d „aartje, dat op een gen boerderijen konden gered war- groentekUt bjj £cn buurtje rustig vvdi j jj u i laag bedekt en ziet er zo troosteloos beschrijving. De binnend.jken kon-uitiedat men nauwelijks de moed kan vinden aan het opruimen te begin nen. Tooli zal het moeten gebeuren. Nieuwe Tonge kan geen verdronken dorp blijven. De bewoners, die elders zijn ondergebracht, verlangen niets liever dan zo spoedig mogelijk terug te keren, om te herstellen wat er nog té herstellen is, Het volk op de eilanden is een taai volk. Storm en water kunnen het wel buigen, maar niet breken. Het volk van Nieuwe Tonge zal zich weer op richten, zal na de slagen van storm en water zijn rug weer rechten, zal na naar Stavoren. U zult er goed aan Wilt U iets weten?' Vraag: Wat zijn de eisen voor het beroepstoneel?" Antwoord: Onder beroepstoneel kan men zóveel verstaan, dat de be antwoording van Uw vraag bijna on doenlijk is. Er zijn massa's gezel schapjes, waarin zich lieden ver- onigd hebben, die op de planken hun kostje verdienen. Wat zij te bie den hebben is over het algemeen niet veel zaaks. Bij zo'n gezelschap komt men eigenlijk op eon of ande re manier terecht. Het hoe is voor iedereen verschillend. Indien het echter de bedoeling is om een dege lijke opleiding te volgen en daarna aan een behoorlijk gezelschap te worden verbonden, dan kan men het beste contact opnemen met Acade mie voor Dramatische Kunst, Mar- nixstraat 150, Amsterdam. Vraag: Hoe lang duurt de treinreis van Londen naar Birmingham; wat kost enkele reis op die afstand; hoe veel guldens is een Engels pond? Antwoord: Die reis duurt 3 uur; kosten enkele reis 3e klas 10/3: 8.50, le klas: 24/5: ƒ12.50. Een En gels pond is op het ogenblik 10.80. De reis kan in Nederlands geld be taald worden, mits in Nederland bij een reisbureau gekocht. Vraag: Hoeveel km. is de afstand LeidenLemmer per kano. Hoe lang duurt die tocht "bij gunstige vaart? Antwoord: Die afstand is heel moei lijk te bepalen, omdat de vele kron kel-vaarwegen voor kano's niet ge makkelijk nauwkeurig zijn op te ge ven. Het lijkt ons het best via Enk huizen te gaan, vandaar per boot verloop van jaren weer huizen heb- doen een en ander nader te onder- l.J.1i i. -7nnlron 1-1 ilVlii rj r» V AT TT7 D ben in zijn eigen dorp, dat hoe troosteloos de aanblik nu ook moge zijn weer eens van alle smet en slib ontdaan zal pralen in zijn krans van groene weiden en akkers, be schermd door nieuwe en stevige dij ken tegen het eeuwige gevaar van storm cn water. zoeken bijv. bij de K.N.W.: Vraag: Als bij oud-pandoeren num mer 1 pandoer heeft, nummer 2 heeft pandoer met roem, nummer 3 speelt geen pandoer, maar heeft ho gere roem, kan nummer 3 dan die pandoer van nummer 2 afkeuren. Antwoord: Ja. den, maar velen ook kwamen in de golven om. Er worden tachtig men sen vermist- van 32 heeft men de lijken gevonden; over het lot van de overige 48 heerst er helaas weinig onzekerheid. zat te wachten. Als laatsten verlie ten zij gearmd het verdronken dorp. Militairen, leden van de Nat. Re- I serve, rijkspolitie, gemeentewerkers Een loeiende orkaan stuwde in die en Luchtwachtdienst hebben voor rampnacht het water tegen de Bat- j treffelijk werk geleverd. Aan hen is tenoorderdijk op. Metershoge golven het te danken, dat er nog zoveel in sloegen er over heen en om kwart1 nood verkerende inwoners gered Zoals bekend, heeft Leiden, samen met Leidschendam en Rijswijk, de ge troffen gemeente Nieuwe Tonge op het eiland Goeree Overflakkee toegewe zen gekregen ter adoptie. Reeds hebben enige vertegenwoordigers van de Leidse pers met het gemeenteraadslid dc heer L. Questroo een bezoek ge bracht aan dit zwaar getroffen dorp en hebben zij onder Teiding van burge meester C. van Hofwegen een rondgang dcor de gemeente gemaakt om een indruk te krijgen van de schade. Het relaas hiernaast getuigt van de ver woesting, die storm en water hebben aangericht. Burgemeester Van Hof wegen was zeer verheugd, toen hij hoorde, dat Nieuwe Tonge geadopteerd was, vooral ook toen hij vernam welke prachtige resultaten dc inzame lingsactie in Leiden heeft opgeleverd. In zeven pakhuizen ligt kleding, schoeisel en meubelair opgestapeld, ter waarde van 800.000,Ongetwij feld zal een groot deel hiervan naar Nieuwe Tonge worden verzonden. Met spanning ziet de burgemeester uit naar het aangekondigde bezoek van het Leidse gemeentebestuur, dat in de loop van de volgende week zal plaato- vinden. Daarbij zullen de plannen voor de hulpverlening besprokeni seerae werklozen hun hand op als een Kath. werkmeesters, kring Leiden Aldus de bondsvoorzitter H. van Kouwen GEMEENTERAAD SASSENHE1M De jaarvergadering, die de Ned i Kath. Bond van Werkmeesters, kring Leiden, gisteravond in „Liberty" hield, werd niet zozeer in beslag ge- nomen door de gebruikelijke agen da-punten als wel door het vraag- en antwoordspel van de leden met de bondsvoorzitter, de heer H. van Kómven. Enige interessante vragen werden door de leden opgeworpen en na een inleiding vooraf gaf de bondsvoorzitter duidelijke en uit voerige antwoorden. De inleiding vooral' handelde o.a over de pensioen- en spaarfondswet, die op 1 Dec, 1952 werd afgekondigd. De heer Van Kouwen benadrukte, dat deze wet de bedrijven niet ver plicht een pensioenfonds te stichten; beoogd werd slechts toezicht op be staande fondsn, belegingen, e.d. uit te. oefenen. Bij het vragen stellen kwam o.a. de kwestie van de niet georganiseer- den met betrekking tot de wachtgeld en werkloosheidsverzekering ter sprake. De bondsvoorzitter zag in het feit, dat niet-georganiseerden in de zelfde mate van deze wet profiteren geen nadeel voor de vakbeweging. Weliswaar houden de ongeorgani- worden. over drie begaf de dijk het. Met woest feweld stroomde het water de polder innen. Op dat moment bevond de burgemeester zich met zeven ingeze tenen op een afgelegen plaats, waar hulp geboden moest worden. Het wa ter belette hen de teruggang. Toen het eerste morgenlicht daagde, hebben de mannen toch geprobeerd bet dorp weer te bereiken. Elkaar stevig vasthoudend waadden zij tot over hun middel door het ijskoude water. Een plotselinge golfslag sleur de vier van de acht mannen mee. Een FILMAVOND VAN DE MU. VOOR TUINBOUW Nederlandse boomkwekers Er was gisteravond veel belang stelling voor de bijeenkomst, in de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afd. Leiden en Omstreken, gisteravond hield in de bovenzaal van Het Gulden Vlies. De voorzitter, de heer Joh. Jonker, verheugde zich hierover in zijn ope ningswoord. Het programma werd verzorgd door de heer J. Marinus, propagan dist van de N.A.K. Boomkwekerij, die de in opdracht van de N.A.K.B. vervaardigde film „Boomkwekerij Allerlei" vertoonde. Deze propagan da-film van de keuringsdienst liet zien hoe de Ned. boomkweker met grote zorgvuldigheid zijn werk doet en hoe hij de basis legt voor het werk van de fruittelers, die over het algemeen zelf geen bomen kweken, omdat dit eigenlijk een vak apart is. Deze film wordt ook inhet buiten land gedraaid en maakt aldus propa ganda voor de Nederlandse boom kwekerijen. Technisch en artistiek voldeed deze zowel in kleuren als zwart-wit opgenomen film heel goed. De aanwezigen genoten dan ook van de vertoning. Na de pauze vertoon de heer Marinus, die zelf een ent housiast amateur-cineast is, enige eigen opnamen uit Amerika en Afri ka en een filmpje over het leven van de boeren in de Zwitserse bergen. konden worden. De belangstelling voor Nieuwe Tonge is bijzonder groot. Reeds Woensdag na de ramp kwam er een Argentijnse journaliste pei" helicop tere het dorp bezoeken en verslag gevers uit vele andere landen volg den haar. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het dorp be zocht, evenals de commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, en mi nister Mansholt. Hoe het er was. De gemeente telde 1 Jan 1953 2186 inwoners, voor het merendeel (70 Nederlands Hervormd (ge reformeerde richting), In de kom van het dorp woonden ongeveer 400 gezinnen rondom de 16 eeuwse Her vormde kerk. Het merendeel van de bevolking vindt haar bestaan in de landbouw en veeteelt. De gemeen teraad telt twee vertegenwoordigers van de A.R., twee van de S.G.P., twee van de P.v.d.A, en een van de middenstandsgroep. Burgemeester C. van Hofweg (P.v.d.A.) heeft slechts lof voor de wijze waarop de verschillende groeperingen in het dorp samenwerken. In goede team geest wordt er een vooruitstrevende politiek gevoerd. Nog onlangs be sloot de gemeenteraad tot de bouw van een badhuis en zweminrichting. Het nieuwe rioleringsplan 300.000) was bijna geheel uitgevoerd, maar het is te vrezen, dat er niet veel van overgebleven is. Troosteloze aanblik. Het dorp biedt een troosteloze aan blik. Van de 650 woningen hebben er 350 zeer zware schade geleden. Mins tens de helft hiervan zal afgebroken moeten worden. De rest kan vermoe delijk hersteld worden. Vele huizen zijn totaal weggesleurd door het aan stormende water. Andere werden opengereten en laten de bezoekers hun trieste inhoud zien: kleding en huisraad liggen dooreen gegooid in de open huizen; de rest is door het water meegesleurd en drijft nog door de straten of is ergens op de kant ge worpen, naast de vele kadavers van koeien en paarden. Er kwamen 200 bedelaar cn genieten zij thans voorde len waarvoor zij nooit een offertje gebracht hebben omdat de organisa ties dit voor hen bereikt hebben, maar het probleem van het al of niet georganiseerd zijn ligt dieper. Om de noodzaak van organisatie duidelijk te zien, moet men kijken naar de landen achter het ijzeren gordvn. Noch Hongar^e noch Tsjechc Slowakije waren communistisch, maar een kleine, straf georganiseerde minderheid heft zich meester maakt van de slappe lusteloze onge organiseerde meerderheid. Dat is het gevaar van niet georganiseerd zijn; het gaat thans niet meer in de eerste plaats om 'n gulden meer in het loon zakje het gaat thans om het behoud van onze vrijheid! Zakelijke, agendapunten. De vergadering stond ónder leiding van voorzitter A. van Schaik, die speciaal de nieuwe K A.B.-voorzitter, do heer J. C. Snelderwaard, verwel komde. De heer Van Schaik spoor de de leden aan deel te nemen aan de werkmeestersretraite, die van 20 t.ip. 23 Juni a.s. in Noord wij kerhout gehouden zal worden. Aan de leden zal een extra-bijdrage worden ge vraagd voor de vierin* van het 35- jarig bestaan van de afdeling. De heer F. A. van Hees, secreta ris, bracht het jaarverslag uit en penningmeester J. Post meldde een klein batig saldo. Namens de kas- commissie bracht de heer A. Grif fioen een gunstig rapport uit over het beleid van de penningmeester. Bij de bestuursverkiezing werden 5 heren J. Lepelaar en F. H. van Hees bij acclamatie herkozen. De heer Snelderwaard sprak de vergadering toe en constateerde, dat er onder de werknemers een goede geest heerste. Spr. hoopte ook van de leidinggevende werknemers mede werking tc krijgen voor de Jeugd raad, die zich speciaal met de zorg van de jongeren in de fabrieken zal belasten. Sprekend over de P.B.O. verklaar de de bondsvoorzitter zich niet enthousiast over het besluit om ook de ongeorganiseerden in de onder nemingsraden te laten vertegenwoor digen, omdat hiermede de E.V.C. ge legenheid'geboden wordt te infiltre ren. Waai' het doel is een hechte be langengemeenschap te vormen tus sen werkgevers en werknemers kun nen er geen raddraaiers gebruikt worden. De verwezenlijking van de P.B.O. ondervindt nog wel enige moeilijk heden en de terughoudendheid van sommige werkgevers kon de heer v. Kouwen wel begrijpen. Het is de taak van de werknemers deze terug houdendheid op ce heffen. Zij kun nen dit o.a. doen door zich te ont wikkelen. Geen betere methode daar voor dan de Gewestelijke School! Ook de Bond wil de ontwikkeling der De gemeenteraad van Sassenheim kwam gisteravond voor de eerste maal in 1953 in openbare vergade ring bijeen. Alvorens tot de behandeling van de verschillende agendapunten over te gaan herdacht de voorzitter de slachtoffer van de Nat. Ramp. Hierna gaf de voorz een overzicht van hetgeen er in de gemeente ge presteerd is voor de bevolking van de getroffen gebieden Er waren 350 aanbiedingen voor huisvesting bin nen gekomen, doch hiervan behoefde men geen gebruik te maken. In totaal werden er 350 kisten met kleding, schoeisel e. d. opgehaald Fel ageerde de voorz. tegen bepaalde personen die gepoogd hebben een vooraanstaand burger verdacht te maken. Tevens keurde spr. zeer scherp af, dat de brandweer in de bewuste stormnacht onnodig was gealarmeerd. Sprekende over het storten van een gift in het Rampenfonds en ovei adoptie van een getroffen gemeente, zeide de voorz dat de financiële positie van de gemeente dit niet toestaat. Wel wil men volgaarne in samenwerking met de vereniging van Nederlandsohe Gemeenten hulp zenden in de vorm van materieel en technici naar de plaatsen, die dat nodig hebben. Na enige discussie kon de raad zich hiermede verenigen. Hierna ging de voorz. over tot het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede, waarin hij enkele belangrijke ge beurtenissen besprak uit het afgelo pen jaar. Leningen. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de volgende punten: De bank voor Ned Gemeenten is bereid om over 1953 een crediet be schikbaar te stellen van f 250.000, Dit crediet wordt voldoende geacht aangezien de vlottende schulden door de opbrengst van de obligatielening bijna geheel zijn geconsolideerd. In een vorige vergadering had men het b<" sluit genomen dat de kasgeld leningen en in rekening courant op genomen gelden tezamen niet meer dan f 1.000.000,zou bedragen. Ged. Staten zijn echter van mening dat men kan volstaan met 500 000. Een verzoek van de R.K. Ulo-school tot vergoeding van de aan deze school verbonden leerkracht in het gods dienstonderwijs werd ingewilligd. Hiervoor werd een bedrag van ƒ744,- t-eschikbaar gesteld Van de besturen.van een tweetal [verenigingen van militaire tehuizen was een verzoek binnen gekomen voor een subsidie Gezien het goede doel zal 100 -- voor elke vereniging worden gegeven In aansluiting hierop werden de kapitaals verstrekkingen aan de ge meentebedrijven behandeld. Deze werden allen goedgekeurd. De gemeentebedrijven waren nu toe aangesloten tij een bopalde vakgroep. Aangezien de wet op de P B. O. bepaald, dai deze groepen voor 15 Februari moeten zijn verdwe nen is men overgegaai. tot onrichting van nieuwe verenigingen. Naar de mening van het college moesten ook de gemeentebedrijven van Sassenheim zich hierbij aansluiten. De raad ging daarmede accoord De jaarrekeningen van de gemeern tebedrijven over 1951 werden voor lopig vastgesteld. Begroting 1953. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de begroting van leden steunen en heeft daartoe een de gemeentebedrijven over 1953. uitgebreide bibliotheek beschikbaar. Uit een en ander bleek dat de Burgerlijke Stand Geboren: Gustaaf Leonard, zn van B, Koppennol en E, E. Scpakuwa; Hendrik Corinus Jacobus zn van A. van Leeuwen en M, H. van Putten; Sjoukje dr van F. Loonstra en A. Dorst; Judith Petronella dr van W Blok en J. C. van der Vos; Johanna Elisabeth dr van C. A. Abspoel en J. -.an Leeuwen; Josephine Petronella Maria Johanna dr van W. J, J. M. van Noort en M. J. Ortgiess. Gehuwd: F. J. Schild en N, Spies J. G., van der Meer en A. van der Linden; D. C. van Sermondt en W. Lamme. Overleden: A. Waasdorp, wedn. 82 jr; D. van der Geer, man 76 jaar. Donderdag 10 Februari. Juist toen gistermiddag dc laatste loden regel Hutspot uit de zetma chine viel, stoof een verhitte akeela (of was het een guido?) van de Har- tebrugparochie het redactie-bureau binnen. Of er nog iets in de Hutspot kon? Neen, dat ging niet meer. En daarom vertellen we u pas vandaag, dat de jeugdbeweging van de Harte- brugparochie, dus gidsen, verken ners, enz., Zaterdag niet minder dan f 326,hebben verdiend met kar weitjes opknappen in het kader van de actie „Mouwen omhoog, het land moet droog". En vanmorgen vingen we op, dat ook de jeugdbeweging van de dekena- j le parochie de mouwen omhoog ge- I stroopt had om het land droog te ma. j ken. Hier was de opbrengst 150, j welk bedrag eveneens aan het Ram- penfonds zal worden afgedragen. Gisteren hebben we al bericht, dat de Oliebollendag in Leiden een net to-bedrag van ruim 800 gulden had opgeleverd voor het Rampenfonds. Toen men gisteren het geld nog eens precies ging natellen, bleek er zelfs een bedrag van ƒ981,— te zijn. Alle maal bij elkaar gegeten door Olie bollen-hongerige Leidenaars. Gistermorgen rukte de brandweer uit naar de Oude Rijn, waar bij de fam. Van H. een schoorsteenbrandje was uitgebroken. De schade viel nog al mee. Met H. M. „Piet Hein" keren (ver- moedlijk op 4 Maart a.s. in Den Helder) zes Leidse militairen uit Korea terug. Het z(jn: J. Heymans, Floresstraat 2A; J. W. van Veldhui zen, Zonneveldstraat 14; J. A. Stam, Herenstraat 16A- A. Veld, Rijndijk- straat 84; J. Bey, Gortestraat 79, en M. L Rijnhout, Herenstraat 115. Gistermiddag om 12 uur stak de 19-jarige Leidse glazenwasser J. B. per fiets de Rijnsburger weg over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd gegrepen door een personen auto en liep een hersenschudding op De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad, Ziekenhuis: Zoals reeds aangekondigd is, zal er morgenochtend om negen uur in de kapel van het St. Elisabeth-zie- kenhuis aan de Hooigracht een H. Mis worden opgedragen tot intentie van de watersnood-slachtoffers. Ver wacht wordt, dat zeer vele leden van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Leiden, zowel van het Gilde als van de K.A.V. aanwezig zullen zijn. Mogen we ook nog even herinne ren aan de vergadering, die de Leid se K.V.P, a.s. Woensdagavond om 8 uur houdt in De Doelen, aan het Ra penburg? Op deze bijeenkomst zul len de candidatcn voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen besproken worden. Een zeer belangrijke verga dering dus. Een goede gelegenheid om wensen en grieven naar voren te bregnen. De politiek wordt zo vaak gemaakt en gebroken in kapsalons en aan de stamtafels. Laat ons nu eens bij elkaar komen om openhartig te spreken over datgene wat ons al len interesseren moet, over de katho lieke vertegenwoordigers in de Leid se gemeenteraad. Namen van candi- daten moeten vóór a.s. Maandag avond 8 uur op het secretariaat zijn financiële ontwikkeling van het wa terbedrijf ernstige zorgen baart. De huidige tarieven, die reeds geduren de meer dan 20 jaar van kracht zijn dienen te worden verhoogd. In afwachting hiervan achtte men een tariefsverhoging voor bedrijfs doeleinden zeer gewenst. De tarieven zullen met 4 cent per m3 worden verhoogd. Ten aanzien van de an dere bedrijven waren geen belang rijke op- of aanmerkingen gemaakt. De verhuring van een perceel grond werd wederom voor oen jaar gecontinueerd. Aan de heer A. B. werd in 1948 een perceel bouwgrond verkocht. Door omstandigheden kon koper zijn plannen tot bebouwing niet verwe zenlijken. B. en W stellen voor het perceel wederom terug te nemen echter met'de bepaling, dat 4% rente gedurende de 4 jaar, dat het in be zit van koper is geweest zal worden geheven. Een verzoek voor een premie uit het z.g. Terlingenfonds voor verbete ring van een perceel werd ingewil ligd. De kosten voor de gemeente bedragen ƒ467,—. Vervolgens kwamen de 60 wonin gen welke aan de Westerstraat zullen worden gebouwd weer aan dc orde. In de vergadering van 18 Dec. '52 was n.l. besloten voor deze bouw crcdic- ten beschikbaar té stellen en wel voor het bouwrijp maken van dc gronden 73.647,— en voor de bouw ran de woningen 496.500,—. Hierbij werd uitgegaan van een aannemings som van ƒ469.500, De gehouden aanbesteding toonde echter dat de laagste ins<hrijver nog voor een bedrag van ƒ481.500,had ingeschreven, derhalve f 12.000 meer. Het ministerie maakte bezwaar te gen deze aannemingssom. want vol gens de normen voo, dit bouwplan mocht slechts f 473.750,— worden uitgegeven. Naar aanleiding hiervan is een nieuwe begroting opgesteld en wel voor het bouwrijp maken f 80.526,— en voor het bouwen 500.000,—. Derhalve een verschil met de vo rige begroting van 10.379,—. De vakmensen bij uitstek waarvan een tweetal in de raad zitting hebben konden zich hiermede niet verenigen, doch na een uiteenzetting heeft men het besluit genomen en waren dc be dragen als bovengenoemd vastge steld. Winkelsluiting. Het voornaamste punt van de agenda kwam nu ter sprake. Hoewel in vorige vergaderingen reeds uit voerig over winkelsluitingswet en de verplichte middagsluiting was ge sproken, heeft men het gisteravond nog eens overgedaan. Als eerste spreker kwam' de heer meer zo spontaan te geven als bij een mee zo spontaan te geven als bij een vorige vergadering. Hij stelde voor de manufacturiers, bakkers en kruide niers en slagers tc laten sluiten zo als zij zelf wilden door resp. op Maandagmorgen, Woensdagmiddag en Maandagmiddag, Dc bevolking zal zich moeten aanpassen. Het door de heer van Breda in stemming gebrachte voorstel werd verworpen weer met 7 tegen 4 stem men. Inderdaad is er bij de slagers een zekere voorbereiding nodig (b.v. slachten) en dit kan het beste ge schieden op Maandagmiddag. Ook dit voorstel bracht de heer van Breda in stemming. Het werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De bakkers en kruideniers brach ten het er ook niet best af. Hun ver zoek voor de Woensdagmiddag werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. De overige branches werden allen bij elkaar genomen Weer was het dc heer v. Breda die het voorstel van algehele sluiting op Dinsdagmiddag met uitzondering van de slagers op Maandagmiddag in stemming bracht. Het voorstel werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Hiermede heeft ook Sassenheim een besluit genomen inzake de ver plichte middagsluiting. De avondsluiting voor kappers en sigarenzaken alsmede voor viswin kels werd vastgesteld op half zeven. De melkboeren mogen op Zondag niet open zijn en er zal ook op worden toegezien dat de boeren op Zondag geen melk verkopen. MARKTBERICHTEN GOUDA, 19 Februari. Kaas. Aanvoer 17 partijen. Prijzen: le soort 2,322,30; 2e soort 2,28—f 2,31 per kg. Handel kalm. TER AAR, 18 Febr. Groente. Witlof I 3442 cent, idem II 2634 cent, idem stek 814 cent, spruiten 3347 cent, idem afw. 16—29 cent, knolrapen 2—3; sjalotten 42 cent, glasandijvic 51 cent, uien 36—53 cent rabarber 3840 cent. kroten 8 cent, alles per kg.; knolselderie 16—23 ct., idem stek 3 cent per stuk, stoofsla J 2.60 per kist. Peren. Bredcrode 15 cent. ROELOFARENDSVEEN, 18 Fcbr. Bloemen. White Sail 42—58 cent, Rose Copland 5881 cent, W. Pitt 55 74 cent, Krelage 3854 cent, Zeno ber 4459 cent, Golden Harvestf 60 84 cent, v. d Eerden 58- -86 cent, Crown Imperial 3848 cent, Ibis 44 —56 cent, E. Eddy 64—77 cent, Crater 70—75 cent, Her Grace 7078 cent, Pink Gem 48—66 -ent Weber 52—60 cent John Gay 6072 cent, Oosten rijker 4559 cent, Dubbele tulpen 50 —73 cent; Narcissen: Magnificence 32 40 cent, Early Glory 3345 cent: l'Innocence 30—42 cent, King Alfred ,3647 cent, Blauwe Druifjes 718 ingeleverd, ondertekend door min- cent, Wilg. Katjes 1024 cent, Free- stens tien leden. STADSKOK.sia's 0.301.10 per bos.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3