RIJNSTREEK Steekterweg te Alphen was een autokerkhof Levenslang voor f 700 Zuidland kan ongeveer de droeve balans opmaken Raadsagenda vloeide over van „brandende kwesties" Bollenkwekers liepen college in Noordwijkerhout HOE wordt het weer? DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 DE LE1ÓSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 8 Vrachtwagens in botsing Woensdagmorgen en -middag was de Steekterweg te Alphen aan den Rijn tot tweemaal toe het toneel van botsende vrachtwagens. De eerste eerste keer, om 9 uur voormiddag, ter hoogte van de graanmaalderlj van de heer L. Amersfoort, en ver volgens om 2.30 uur ter hoogste van het woonwagenkamp. Om 9 uur waren er gelijk wij gis teren reeds meldden vijf en later drie wagens bij de ongevallen be trokken. Beide keren ontstond grote materiële schade aan de wagens en bleven persoonlijke ongelukken uit. Zelfs de aanleiding tot de botsingen waren aan elkaar gelijk n.l. door „snijding" van het verkeer. In de morgenur n reden achter el kaar, in de richting Alphen a. d. Rijn twee vrachtwagens met aanhang wagen, respectievelijk bestuurd door P. L. uit Woerden en W. D. uit Gou da, en een vrachtwagen, bestuurd door A. T. S. uit Polsbroek. In de flauwe bocht, ter hoogte van de wo ning van dc heer Vergunst, haalde laatstgenoemde zijn voorganger ln maar toen hij wilde passeren, ont moette hij plotseling een uit de mist opdoemende tegenligger, een vracht wagen, bestuurd door T. G. uit Lisse. Deze, en een achter hem komende vrachtwagen, bestuurd door W. v. d. V., eveneens uit Lisse, waren op weg naar Antwerpen. De bestuurder T. G. remde sterk af, stuurde zijn wagen in een zystrook lang de weg om' een botsing te .voorkomen met de tegenligger, doch vloog zelf hier bij op een stapel straatstenen. Door de botsing die hierdoor ontstond, slingerde de aanhangwagen tegen de juist passerende vrachtauto van P. L. uit Woerden. Deze kwam hierdoor in de rechter berm van de weg te recht, waar de wagen wegzakte. De achter T. G. komende vrachtauto met aanhangwagen bestuurd door W. v. d. V. uit Lisse remde zo krach tig af, dat de wagen een slag om zijn lengte as maakte en vervolgens dwars tussen de andere wagens in tot stilstand kwam. Een deel van de oplaat, dakpannen, van een der wa gens, werd over de weg verspreid. De Steekterweg bood een troosteloze aanblik. Een grote chaos ^an verniel de auto's en verloren gegane oplast. Het verkeer was ruim een half uur volkomen gestremd. Gezien de situatie en gelet op de omstandigheden Is het een wonder, dat het slechts bij grote, materiële schade is gebleven. De politie heeft de aanhangwagen van T. G. in beslaggenomen voor na der onderzoek. Tegen de bestuurders D., S. en G., alsmede tegen de eige naar-houder van voornoemde aan hangwagen, is proces-verbaal opge maakt. Opmerkelijk is, dat de auto van A. T. S. uit Polsbroek, die door on verantwoordelijk „snijden" van het verkeer het gecompliceerd ongeval veroorzaakt, volkomen onbeschadigd is gebleven. Herhaling. Het volgende soortgelijk ongeval heeft zich als volgt toegedragen. Een tractor met oplegger, afkomstig uit Utrecht en rijdende naar de Dom stad, bevond zich ter hoogte van het woonwagenkamp achter een motor carrier. De tractor haalde in en wil de passeren toen uit de tegenovex'ge- stelde richting een andere truc met oplegger naderde, op weg naar Al phen aan den Rijn. Bij het „snijden" kwamen de beide opleggers met el kaar in botsing. Door de schok slin gerde de oplegger van laatstgenoem de wagen van rechts naar links om vervolgens tegen een juist passeren de vrachtauto, bestuurd door J. J. Voeten uit Kuilenburg met flinke kracht op te botsen. De schade aan de oplegger is niet zo groot; aan de vrachtauto, welke aan de linkervoor- zijde over een lengte van ruim een meter werd vernield, is groot. Zoals gezegd deden zich ook hierbij geluk kig geen persoonlijke ongelukken van betekenis voor. De veroorzaker van hev ongeval, de bestuurder van de tractor met oplegger, van wie de politie aanneemt, dat hij te Utrecht is gedomicilieerd, is na de botsingen doorgereden. Onmiddellijk werd de Rijkspolitie van het voorval op de hoogte gesteld. „PRO AVIFAUNA" VERGADERDE In Hotel Centraal te Alphen a. d. Rijn werd Woensdagmiddag een le denvergadering van de vereniging „Pro Avifauna" gehouden. De voorz. de heer N J. Verkley gaf een over zicht van hetgeen sinds de laatste vergadering is tot stand gekomen. Op de eerste plaats werd medegedeeld, dat op aandrang van de bewindvoer ders *11 andere acte opgemaakt is be treffende de afsplitsing van de hoe denzaken. Bij deze actie is een com manditaire vennootschap opgericht. Partijen zijn. Mevr. v. d. Brink-Tim- mermans als beherende vennote en de N. V. Britimy als commanditaire vennote. De event, winsten van de hoedenzaken komen hierbij vrijwel heel aan de N. V. Britimy, derhal ve aan de crediteuren van Avifauna ten goede. Voorts hebben besprekingen plaats gevonden met de bewindvoerders, de burgermeester van Alphen a. d. Rijn en de President der Rechfcbenak, ter wijl tenslotte het Bestuur diverse malen met de heer Oudenes heeft gesproken, die thans ook ter verga dering aanwezig was. AI deze be sprekingen hebben de ludht ver klaard. Het merendeel der crediteuren is thans lid van de vereniging en het is naar de overtuiging van het be stuur practi8ch zeker, dat de defini tieve surseance van betaling zal wor den verleend. Besloten werd ter vergadering aan de Rechtbank op 26 Februari voor te stellen het aantal bewindvoerders uit te breiden, onder meer met 3 con currente crediteuren. Tenslotte werd nog besloten tc bevorderen, dat dc crediteuren van Avifauna ook in de toekomst aan het Vogelpark zullen blijven leveren. Bedrijfsdamwedstrijden. - dagavond zijn in het gebouw Volks belang aan de Rhenanialaan de be- drijfsdamwedstrijden voortgezet om het kampioenschap van Alphen. De ploeg van v. Dijk leed een nederlaag tegen Boot I met 39 en werd daar door uitgeschakeld voor de bovenste plaats Boot III verloor met 1—13 van het eerste team van Samsom. De tweede ploeg van Samsom won met 59 van Duinker en Verr.ujt, ter wijl Oosthoek met 410 verloor van het Zuivelbedrijf. Door de nederlaag van v. Dijk is de volgende week te spelen ontmoeting tussen Boot I en Samsom I de beslissende kamp ook is nog Boot II Samsom II gespeeld, die eveneens belangrijk is. De prijzen zullen direct worden uitgereikt. BOSKOOP Konijn voor het Rampenfonds. Het bleek een goede gedachte van de heer Fr. Boer, toen hij een konijn uit het hok haalde en die in het Vei lingsgebouw bij de beursbezoekers te verloten, ten bate van het Nat Ram penfonds. Liefhebbers voor de loten a één gulden per stuk vond hij op de „beurs" genoeg. In een wip had de heer B. de 50 loten aan de man ge bracht. Er zat warempel nog een meevallertje aan vast doordat één der lotenkopers met Engels geld be taalde. De winnaar van het konijn, een Inwoner ven Aalsmeer, wilde zijn pasgewoxrven eigendom liever op haar geboortegrond laten. Hiertegen werd vanzelfsprekend niet het min ste bezwaar gemaakt, en om er uit te halen wat er in zat. werd besloten om het dier op z'n Amerikaans te verkopen. Dit was een taak van de Beskoopse afslager de heer Han Ha- ge, De animo om op een dergelijke manier in het bezit van de langoor te komen, liet niet te wensen. Het resultaat was dat, het begeerde bees1 nogmaals 52 opbracht. Het totaal woens-, bedrag, zyxxde 51.50 en f 52 is wel 'n zeldzaam bedrag voor een konijn. Dammen. Uitslag onderlinge competitie van de damclub „Bos koop": A. TrlmpD. Lankhuyzen 20; Ch. MarchantD. W. d. Zeeuw 20; D. LankhuyzenAnt. Trimp 20; D. W. d. ZeeuwCh.Marchant 20; J. v. d. Broek—Ch. Marchant 1—1; D. v. Wijk—W. D. v. Es 1—1; Ch. MarchantAnt.Trimp 20; Ch. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen conform cle eis de 39-ja- rig los-workman G. L. uit Laren en dc 27-jaxige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden, elk veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Op 30 Augustus jl. hadden de man nen dc tuinder met een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven beroofd. Twee dagen tevo ren hadden zij dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen verscheen de tuinder door een toeval te laat. De mannen beroofden de tuinder van zijn portefeuille waarin zich 700 eulden bevond. Het slachtoffer, dat nog en kele uren heeft geleefd vertelde aan zijn buurman, die hem vond, wie de daders waren. De los-werkman, die vroeger voor de tuinder had gewerkt, meende te weten, dat deze des morgens vaak met vrij veel geld op zak terugkeer de van de veiling. Met zyn jongere maat besprak hij het plan de tuinder diens portefeuille te ontroven. De jongste der daders, die verminderd toerekenbaar word* geacht, was al eens ter beschikking van de regering gesteld, toen hij nad deelgenomen aan een roofdoverval op een chauffeur te Allernaar. Zuidland, de overstroomde ge meente op Voorne Putten, welke en kele dagen na de ramp reeds door Alphen aan den Rijn werd geadop teerd, is gelegen in de polders Zuid land en Velgersdljk, Slechts een klein gedeelte van deze polders ligt droog. Het overgrote gedeelte, pl.m. 1500 ha. ligt nog onder water. Het overstroomde gedeelte ligt, globaal genomen 1 M onder water. Voor dit gebied weer geheel droog zal zijn, zal er plm. 15000 000 M3 water moeten worden weggepomp. Op een enkel na liepen alle woonhuizen on der water. De drie kerken, Ned Herv. Chr. Geref en Geref gemeente, staan eveneens in het watar. Vier huizen werd door de kracht van het binnen- golvende water totaal weggevaagd. 21 Mensen zijn er om het leven ge komen. Voor het gemaal in werking kon worden gesteld, moest nog een moeilijk werkje worden verricht. Er moesten eerst een tweetal sluizen worden dichtgedaan, hetgeen niet eenvoudig was oowdat ze onder water stonden en door de kracht van het water enigszins ontwricht bleken. Een stoere inwoner van Zuidland, dook zonder duikerpak onder water en met grote inspanning slaagde hij erin te doen wat geen uitstel kon ve len. Naast het betreurenswaardig ver lies van vele mensenlevens, zijn er ruim 1850 stuks vee omgekomen, w.o. pl.m. 350 varkens. Er is in Zuidland een ..soort vcroni„ing" welke ten doel stelt: „het verzekeren van varkens van de arbeiders en kleine boeren". Deze vereniging draagt de naam „Sa menwerking". Door betalen van con tributie is men verzekerd tegen scha. HHH de door dood van he* varken. Op die kotrten. 13 inwoners vermist van wie i manier waren er ongeveer 280 var met zekerheid wordt aangenomen, dat zij tot de slachtoffers zullen be horen. Nadat de Pxrovinciale Waterstaat toestemming had verleend om de tussendijk te herstellen werd hier mede met bekwame spoed een aan vang gemaakt. Zondag 15 Febr. om 1 uur was het noodlottige gat in de tussendijk provisorisdh gedicht.,D.w.z. dat de dijk zich bij normaal weer en vloed zal kunnen handhaven. Bij storm evenwel staat de dijk opnieuw aan doorbraak bloot. Nadat het gat gedicht was kon men met het leeg- malen van de polders een aanvang nemen. Het gemaal, met een capaci teit van 180 M3 per mïnuut, draait dag en nacht op volle toeren. Men moet echter rekening houden met 't feit, dat bij vloed minder water af gevoerd kan worden dan bij lage stand. Om de afvloeiing van water te bespoedigen, heeft men een hevel op de dijk gesteld, die plm. 100 M3 water per minuut verwerkt. Deze hevel verleent aan het gemaal sedert Maandag jl, assistentie. Kunnen bei de hulpmiddelen constant doorwer ken, dan betekent dat, het water (plm. 15000.000 M3) in een tijdvak van ongeveer 6 weken verwijderd kan zijn m a.w. de polders zulle» on geveer zes weken droog liggen. En kele huizen en bedrijven, welke op hoger gelegen terreinen staan zullen vanzelfsprekend eerder bewoonbaar kens verzekerd Van de verzekerd varkens verdronken er pl.m. 265 stuks. Begrijpelijk wordt nu, dat in Zuidland ook de berging van de ca davers grote zorg baart. MarchantKL Bakhuyzen 20; G. LuitenOh. Marchant 20; C. v. d- Hoorn—G. Luiten 11C. v. cL Hoorn Ch. Marchant 20; C. v. d. Hoorn —Ant. Trimp 11; A. N. v. Tol— Ant. Trimp 2—4); A. Koster—H.Efcel- schot 20; A. KosterCh. Marchant 11; A. KosterKI Bakhuyzen 11; H. ÉkelschotKL Bakhuyzen 20; J. v. d. BroekG. Luiten 20; H. GlazenborgD. Lankhuyzen 20; A. N. v. Tol—Ch. Marchant 2—0. NIEUWKOOP Geboren: Nicolaas Th M., z. van P. van der Voorn en V H. van Koert; Antonius R. L M., z van C. J. Hil- horst en J-. T. Rijnbeek. Overleden: J. Vermeij 62 jaar wed. van S. Koolwijk. TER AAR Geboren: Martinus A. J., z. van M. A. Kleijn en Cl M. Dobbe; Elisa beth M-, d. van C. J. v. d. Hoorn en E. M. van Zaal; Bernardina H. J., d. van N. J. Bylemeer en Th. M. Hixgen; Flora, d. van H. J. Lok en L. van Vliet; Gerdinus P., z. van C. Esveld en H. v. d. Lingen: Cornelia J., z. van C. J. Heijns en H van Vugt. Huwelijken: E J. Smeekes en KL A. Touw resp. 24 er. 21 jaar; J. C. Lek 28 jaar en M E. A Vale 23 jaar; J. J. van Kessel 26 jaar en H. Chr. Pie- terse 25 jaar. Overdeden: M W. Visser 74 jaar e. v. C. Bol; E. C Hoogervorst 46 jaar. M. Hoogervorst 75 jaar, wed. van J. Valentijn. Gemeenteraad Valkenburg Woensdagavond was de raad van Valkenburg in voltallige zitting bij een. Voor de vergadering werd door burgemeester W. M. v. d. Harst met enige toepasselijke woorden aan de heer P. J. v. Duyn het ereteken van Orde en Vrede met gespen 1946-'47- '48 uitgereikt De ingekomen stukken, waaronder een afschrift van het Kon. Besluit van 23 Dec. '52, waarbij aan de ge meente een wapen werd verleend, werden onveranderd goedgekeurd. Voorgelegd werd toen een nieuwe verordening op de Brandweer. In de ze verordening wordt alles geregeld wat betreft aanstellings-eisen. kle ding, bevelvoering, materiaal enz. Een en ander was geschiedt op ver zoek van het bestuur der Vrijwillige Brandweervereniging. De voorz. 'lichtte een en ander nog toe. Met het vliegveld Valkenburg is een onder linge overeenkomst gesloten om elkaar met materiaal bij te staan. Met algemene stemmen werd tenslot te do verordening aangenomen. Punt 5 behelsde een brandpreven tieverordening. Hoofdpunt in deze is wel, dat voortaan loodgieters en schilders .indien zij met lampen werkzaam zijn, een snelblusaoparaat bij zich moeten hebben. Terecht wees T\£ BOLLENKWEKERS HEBBEN gisteren in Noordwijkerhout veel kun- nen opsteken! Want daar hield de Voorlichtingsdienst een studiedag die zo interessant was, dat men geen minuut gelegenheid kreeg om zich te vervelen. Daar sprak o.a. de heer P. P. Balkenende ovei de schuuïbehao- oeling van hyacinthen-plantgoed; daar hield de heer C. A. Gehrels een rede ever de aardappelmoeheid en gaf de heer G Papendrecht een beschouwing ever het blind steken van tulpen. De belangstelling voor deze dag was heel goed, maar was stellig nóg groter geweest als het weer toevallig slechter was geweest. Nu lagen diverse akkers gewoon te schreeuwen om „los ge dekt" te worden en dat moest natuurlijk voorgaan. ALKEMADE Schaak- en Damkampioexxschap, De door de Schaak- en Damclub „Kijk Uit" te Oude-Wetering georga niseerde kampioenschappen van Al kemade brachten ook in de 6e ronde, welke in hotel „Meerzicht" gespeeld werd, weer veel spannende wedstrij den. De uitslagen waren: Schaken le klasse; E. GuytW. Oomen W. v. Beek—Th. Alljerhoek xx, W. DuyvermanC. Knibbe 10, H. Buys—W. Groenen dijk 10, Joh. OlijerhoekH. Bak ker xx, A. SpaargarenJ. C. v. d. Meer 1—-0, afgebr partijen vorige ronde: C. A. WesseliusH. Buys 01, Th. J. Olijex-hoek—W. Oomen 10. De heer C. Hoekman heeft wegens familie-omstandig heden van verder meespelen moeten afzien. Schaken 2e klasse: Jac. v. d. Meer Czn.L. Hoogenboorn 01, P. Seip And. Wesselius 01, W. TurkG. L. Olijefhoek J4 Fr. v. d. Meer L. Koppelaar 01. Afgebr. partijen vorige ronde: L. KoppelaarL. Hoo genboorn 01, W. Turk—C. Zoet 1—0. Dammen le klasse: T. Katsburg— A. de Blaey 02, T v. Luiing—G. v. Leeuwen xx, H Jansen—C. Vis 0—2, G. Meijer—J. Meijer 0—2. Dammen 2e klasse: D. BuysC. Piet 20, W. BakkerH. Gortzak x—x, A. v. Tol—P. v. d. Luit 20, D. taxi- 1 LanghoutSt. Kinkel 02, J. Kinkel -M. Jansen 20. Leerzame dag De voorzitter van de afd. Noord wijkerhout van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur, de heer C. Th. de Groot, heette allen hartelijk wel kom, terwijl ir. A. F. Vlag hierna 'n korte inleiding hield over de te be handelen onderwerpen. Vervolgens kwam de heer Balkenende aan het woord over de schuurbehandeling van hyacinthen-plantgoed en stipte ook de nodige ziekten aan, waarmee de Hyacinthen kwekers te kampen hebben. In verband met het witsnot werd gewaarschuwd tegen het rooien met regenachtig weer. Lang niet al gemeen bekend bleek de tip, dat het voor hyacinthen-plantgoed heel goed is, dit direct na het rooien niet in de schuur te brengen, maar een paar da gen buiten onder een afdak te laten drogen. Krachtproef Wat het stoken betreft: minstens twee derde van de maand Augustus moet het plantgoed op 30 gr. worden gehouden en de maand September op 38 gr. Dit zgn. heetstoken is een krachtproef, die gezonde bollen best doorstaan, maar waarbij de zieke het loodje leggen. Er zijn echter soorten, die men niet zo hardhandig te lijf kan gaan met hoge temperaturen o.a. Edelweis, Arentine Arendsen, Dr. Lieber, King of the Blues, e.a. Het ligt aan de schuurruimte, hoe de luchtverversing moet worden toe gepast. In kleine schuren met hete- luchtverwarming en op elkaar gesta pelde gaasbak is misschien wel een twintigmalige luchtverversing nodig, terwijl in een ruime schuur met gaas-stellingen misschien wel met 'n achtmalige kan worden volstaan Het heetstoken vraagt de volle aandacht van de kweker. Maar het is deze moeite waard, daar dit een hogere een waarschuwend geluid horen te gen een ruwe behandeling der bol len. 's Middags sprak eerst de heer Gherels over aardappelmoeheid. Een interessante lezing, die door lantaarn plaatjes werd verduidelijkt. Men zag op het witte doek een aardappelwor tel vol zgn. cysten. Deze cysten be vatten ongeveer 700 larven en eitjes en zijn voor geen klein geruchtje vervaard. Ze kunnen, beschermd door de huid van de cysten, namelijk 10 jaar zonder voedsel en maanden zonder water leven en weten boven dien koude en hitte goed te door staan. Als de larven uit de cysten ko men, hebben ze natuurlijk slechts weinig weerstand Het aardappelaal tje is in 1917 bij Rostock in Duitsland voor het eerst ontdekt en verspreid de zich over het Westelijk deel van Europa en Scandinavië. In 1940 trof men het ook in Engeland aan. Blind stoken van tulpen Tot slot sprak de heer G. Paipen- drecht over het blind stoken van tul pen. Een matei-ie, waarover nog niet veel bekend is. Wel is er een publi catie over verschenen van de heer Dames uit Wageningen. En de proe ven, die men in Lisse heeft geno men, kloppen niet bepaald met het geen daar is gezegd. De heer Dames waarschuwt namelijk in alle toon aarden tegen het blind stoken, ter wijl proeven in Lisse hebben uitge wezen, dat daar niet direct reden voor is. Het wordt nog al eens ge daan met kwekers van Copland op het zand om dikkere bollen te krij gen, terwijl het ook met de dubbele Scarlot Cardinal geschiedt om een betere verklistering te krijgen. Over het algemeen volgden de kwekers met dit proces geen vaste lijn. De een deed het zu-> de ander zo. Maar op het proefstation in Lisso had men behoorlijke resultaten verkregen op opbrengst ten gevolge heeft. Spr. lietde volgende wijze: De bollen eerst de voorzitter op de grote branden, die door deze lampen veroorzaakt zijn. Deze verordening kon aller in stemming verkrijgen. Nog meer brandende kwesties. Nog waren de brandende kwesties niet ten einde. Voorgesteld werd cre- dieten beschikbaar te stellen voor het bouwen van een nieuwe brand weergarage aan de Ringweg bezijden de Nieuwe Algemene Begreafplaats, en het aankopen van een nieuwe brandspuit. Tevergeefs, is getracht het oude, bestaande materiaal te ver beteren en zodoende nog enige tijd in stand te houden. Door schrijven van de Brandweerinspectie zijn de motorspuit slechts 80 pet. van de normale capaciteit bereikt, onregel matig loopt en grondig moet worden nagezien wanneer deze bluseenheid in gebruik blijft. Verschillende offerten van fa. kwa men ter tafel. Ovei deze kwestie werd lang gediscuseerd. De bedoeling is het type chassis van brandweerauto en van de nieu we vuilniswagen hetzelfde te doen zijn, om zonodig in de loop der ja ren deze wagens te kunnen ombou wen. Weth. Ouwersloot zei, dat Val kenburg niet raak kan leven met zijn geld, maar dat het verkeerde zuinig heid is, om de kwaliteit en de capa citeit te beknibbelen op de laatste 1000. De oude motorbrandspuit zal blijven voor de B.B De begroting tenslotte die B. en W. gemaakt heb ben is als volgt: Een nieuwe Brand weerauto, maximaal bedrag ƒ19.000. Een te bouwen garage max. 10.000. Het aanschaffen van slangenmate riaal tot het max. van 3500. B. en W. verzoeken derhalve goedkeuring voor het aanvragen van een crediet van 30.000, Uiteindelijk werd hiertoe besloten». Punt 7 behelsde woningbouw voor militairen. Valkenburg heeft wat be treft deze woningbouw verplichtin gen. Hiervoor werd destijds aan de gemeente een extra volume van 20 woningen toegekend Allxoewel zulks, door de inbeslagneming van toch al schaarse bouwgrond in deze gemeen te zekere bezwaren heeft, menen B. en W. anderzijds zich niet aan deze verplichting te mogen onttrekken. De kostprijs zal ongeveer f 111.000 bedragen. Gezien de huurprijs van f 12.85 zullen het speciaal woningen voor officieren zijn. Tevens werd bij dit plan betrokken het bouwen van een ambtswoning voor de burgemees ter aan de Hoofdstraat hoek Rijn- laan». De kosten hieiwan bedragen 16.000. De burgemeester verklaart nu nog een lening te kunnen sluiten van 130.000 In verband met de door de Nationale ramp ontstane mo netaire en financiële onzekerheid voor de nabije toekomst acht hy het niet verantwoord hiermede te wach ten. Na enige discussie werd hiertoe besloten. Een voorstel tot aanschaffing van 50 stuks vuilnisemmers werd goedge- goedgekeurd. Boerenleenbank. Dinsdagavond had de 39ste algemene vergadering plaats van de Boerenleenbank „Val kenburg." S. Poot, sprak zijn vreug de er over uit dat de opkomst zo groot was. Het jaar 1952 mag als een goed jaar worden gekenmerkt. Als bestuursleden werden herko zen, de heren G. v. Leeuwen en D. Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. ZWAAR BEWOLKT Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid, Overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. 20 Febr.: zon op 7.45 en onder 18.03. maan op 9.53 en onder 2.11 uur. Het uj-een, in Ewiapa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw, 1 c onbewolkt. 1 onbewolkt. 1 zw. bew. 4 geh. bewolkt 7 geh. bewolkt. 6 mist. 6 geh. bewolkt. 6 geh. bewolkt. 5 zwaar bewolkt. 3 motregen. 2 geh. bewolkt 5 FRANKFORT geh. bewolkt 2 MUNCHEN geh. bewolkt. 2 ZURICH nevel 1 WENEN geh. bewolkt 5 weer temp. OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De tijger Akbar', 14 jaar' Lldo: „Mady", 1jaar. Luxor: „The greatest show on earth", 14 jaar. Trianon: „Tranen over Johannes burg", 14 jaar. Rex: „Het Rimboe-meisje", 14 jaar. bewaren bij 20 gr. C. en als de bloem op steel staat (wat men kan zien als de bol wordt doorgesneden) de tem peratuur opvoeren tot 30 gr. C. Een vaste tijdsduur is niet te geven. Men moet na 10 a 12 dagen de ballen zelfs horizontaal doorsnijden. Aïs het cen trum van de spruit dan grijsgrauw is geworden, dan is het oppassen ge blazen. Want het centrum mag er niet zwart gaan uitzien, want dan is er kans, dat men veel éénbladers kriigt, die een mindere opbrengst geven. De moeite en de kosten zijn dan tevergeefs geweest. Na iedere lezing was er gelegen heid tot vragen stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. de Vries sr., tex-wijl als nieuw be stuurslid de heer J. Bouwman geko zen werd, Hierx.a las de kassier, dc heer P. Puis, zijn jaarverslag. 1953 Mochten wij met vertrouwen tegemoet zien. Maai de stormramp heeft een schrap door de rekening gehaald. Na de rondvraag, welke niets bij zonders opleverde werd de vergade ring gesloten. HILLEGOM J. S. van TH f Slechts 51 jaar is de heer J, S. van Til geworden; na een ziekbed van een paar dagen, ging hij heen. Van verkoper van de Arnoud werd hij adjunct-directeur van de Hillegomse Kunstkalkzand- steenfabriek. Voor kort verwisselde de heer Van Til van functie en werd hij een der directeuren van de Kalk- zandsteenfalbriek te IJmuiden. De overledene was onder de bouwers aannemers een zeer bekende figuur. Voor het Associatie-examen Boek houden slaagde de heer J. W. A. Seij- sener alhier. NOORD WIJK j K.V.O.B. Gisteravond hield de K.V.O.B. onder voorzitterschap van de heer A. J. v. d. Meer de jaarver gadering in Hotel Royal. In een kernachtig woordje bracht spr. nog eens naar voren het nut en de nood- znak van de KVOB en spoorde allen aan bij mogelijke kwesties steeds de standsorganisatie in te schakelen. In gekomen was een schrijven van de Hukasch, welke op 22 en 23 Febr. a.s. weer haar tentoonstelling houdt. Naast een kleine inzending werd be sloten een prijsje beschikbaar te stellen. Besloten werd Vrijdag 20 Februari iu café Flora de film „Lente ln Hol land" te laten draaien. Van 56 uur voor de kinderen tegen een entrée- prljs van 25 cent, van 6 tot 11 uur evenals een cineac steeds doorlopend, voor de groteren. De entreeprijs wordt dan aan ieder overgelaten, want de gehele opbrengst zal ten goede komen aan liet Rampenfonds. In de Maart-vergadering zal door een deskundige de „Pachtwet" wor den besproken. Ook niet-leden zijn daarbij van harte welkom. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat in het verenigingsjaar veel actiefs is gepasseex-d, waarbij 't ledental van 86 tot 101 steeg. Het jaarverslag van de penn. gaf aan een batig saldo van 197,30. De beschrijvingsbrief voor de al gemene vergadering op 23 Febr. a.s. bracht bij het bestuursvoorstel vor ming der afdelingen nogal enige discussie op. Uit de verd©re bespre kingen kwam overduidelijk naar vo ren, de grote belangrijkheid van deze algemene vergadering en met klem ward er op aangedrongen, dat zoveel mogelijk alle leden a.s. Maandag naar Haarlem moeten gaan. VOORSCHOTEN KAPELAAN WIEMERS MOET RUSTEN. De gezondheidstoestand van kape laan A, J. M. Wiemers eist enige tijd van volkomen rust. De kapelaan zal in verband daarmede op ziektever lof gaan. Zijn taak wordt voorlopig overgenomendoor pater Franssen, Montfortaan, die reeds meer geassis teerd heeft in de parochie van de H Laurentius.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2