S)e £öidóe(Boti/fca/nt Helpt allen GIRO 9575! DULLES OVER ALLERLEI WERELDPROBLEMEN 51t5 millioen gulden De gezondheidstoestand van koning Boudewijn Amnestie voor de Elzassers Perzische olie voor Polen Optreden tegen prijsopdrijving Directeur: C. M. v. HA ME ES VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12818 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Maatschappelijk werk DE uitbreiding van het Maatschap pelijk werk heeft reeds lang de wens doen rijzen om. alles wat on der maatschappelijk werk kan wor den verstaan en begrepen te coördi neren en te centraliseren. Tot 1930 was het aldus, dat alles wat tot de individuele noden van het volk kon worden gerekend onder de armenwet ressorteerde en de uitvoering van deze wet berustte bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat tevens was belast met de werklozenzorg, de volksgezondheid en het krankzinni genwezen. Slechts het toenemen der werkloos heid in de dertiger jaren was oorzaak, dat deze zorg teveel werd binnen het kader van deze Armenwet, zodat men naar de oplossing greep dit onderdeel naar het mi nisterie van Sociale Zaken over te brengen,- het vakministerie van de arbeid, omdat het werklozenprobleem immers door de grote toename der werkloosheid meer een probleem van de arbeid was geworden. De zorg voor de werklozen werd toen op dat ministerie in twee afdelingen ge splitst namelijk werkverschaffing en steunverlening daar, waar niet on middellijk werk kon worden ver schaft. Binnenlandse Zaken hield de alge mene sociale zorg. DE ontwikkeling na de oorlog heeft echter het aanzien gegeven aan een verder gaande decentralisatie van de maatschappelijke zorg. Im mers de massale werkloosheid ver dween, maar in plaats daarvan kwam de zorg voor de oorlogsslacht offers, voor de a-sociale gezinnen wat weer duidelijk onder Binnenlandse Zaken ressorteerde. Intussen had het ministerie van Landbouw ook een sociale afdeling gekregen in verband ir.e+ de sociale noden ten plattelande, maar na de oorlog ontstonden er niet alleen allerlei nieuwe vormen van maatschappelijk werk, maar deze werden bovendien zo gedecentrali seerd, dat ook de gemeenten zelf zich hiermee gingen en wel moesten bezighouden. Vele van deze vormen van maat schappelijke zorg heeft het ministe rie van Sociale Zaken sinds de oor log tot zich getrokken, terwijl dit departement zich feitelijk had dienen te bepalen tot het speciale vakterrein van de arbeid. Dit heeft natuurlijk tot gevolg gehad, dat het ministerie van Sociale Zaken en dat van Bin nenlandse Zaken sterk langs elkaar heenwerkten. Het is, zoals men zich nog zal her inneren, minister Beel geweest, die bij de jongste kabinetsformatie ge tracht heeft aan deze verwarde toe stand een einde te maken door de oprichting van een nieuw departe ment van> maatschappelijk werk in het geding te brengen, waardoor men toen tevens uit de moeilijkheden, welke rond deze kabinetsformatie waren gerezen, zou kunnen geraken. Aldus zou men tevens kunnen be reiken, dat de overal verspreide maatschappelijke zorg weer in« één departement zou worden gecentrali seerd. Het bleek toen bij de kabinets formatie reeds moeilijk de sociale zorg, welke kennelijk niet thuis hoorde in het ministerie van Sociale Zaken daarvan los te maken. De P. v. d. A. bleek bijvoorbeeld reeds aan stonds niet bereid om Volksgezond heid af te staan. p*N nu is dan eindelijk de begroting van het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk verschenen en bij de Tweede Kamer ingediend. Als men het lijstje ziet, dat reeds enige tijd geleden in het maandblad „Sociale Voorlichting" werd gepubli ceerd en waarin de taken werden op gesomd, welke zouden behoren tot dit nieuwe ministerie, dan zou men oppervlakkig gezien de indruk kun nen krijgen, dat het leeuwendeel van de maatschappelijke zorg nu onder dit ministerie 's gebracht. Maar niets is minder waar. Beziet men de begroting van dit nieuwe departement goed, dan be merkt men aldra, dat er hoofdzake lijk een afsplitsing heeft plaats ge had van het ministerie van Binnen landse Zaken. Dit ministerie heeft loyaal de gehele omvangrijke dienst Maatschappelijke Zorg afgestaan en onder het nieuwe ministerie doen onderbrengen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft deze grootheid niet kunnen opbrengen. Niet alleen hebben alle vakministers hun eigen sociale afdeling behouden, maar zelfs Sociale Bijstand is voor het grootste deel bij Sociale Zaken gebleven. Men kan het het best aldus illustre ren. Van de ongeveer drie en zestig millioen, welke Sociale Zaken op haar begroting had voor sociale voor zieningen heeft het ongeveer drie millioen afgestaan en de rest zelf be houden. Van een behoorlijke centralisatie van de sociale zorg zijn wij nog ver verwijderd en minister Van Thiel zal er vooral het zijne toe moeten bijdra gen om te zorgen, dat deze versnippe ring ten detrimente van hen die so ciale hulp behoeven, zich niet ver der doorzet en nog meer, dat deze hele zaak in de toekomst niet door Sociale Zaken, waar het niet thuis behoort, zal worden opgeslokt. Men zal dit bij een volgende ka binetsformatie en zetelverdeling op nieuw en dwingend aan de orde moe ten stellen. Zijn eerste persconferentie De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft gisteren zijn eerste pers conferentie gehouden als minister en daarom wij begrijpelijk veel belang stelling. Men heeft hem van alles en nog wat gevraagd. Dulles zei oon., dat het mogelijk is aan de binding van Westelijke strijdkrachten in Korea en Indo-Chi- na een einde te maken, door meer in heemse strijdkrachten in te zetten. De V.S, zouden gaarne de in Korea opge dane ervaring bij de opleiding van Zuid Koreanen meedelen aan de Fransen, die deze ervaring in Indo- China zouden kunnen toepassen. Hij verklaarde voorts, dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de oprichting overweegt van een regio nale veiligheidsorganisatie in het OVERSTROMING IN O. DUITSLAND Als gevolg van de zware sneeuw val in de afgelopen dagen zijn de E1-. be, de Oder en andere rivieren op Oost-Duits grondgebied buiten hun oevers getreden. Op sommige plaat sen staan de landerijen over een af stand van vijf kilometer onder wa ter. Otto Grotewohl, de Dost-Duitse eerste minister, heeft een oproep ge richt tot de bevolking om alle krach ten in te spannen tegen de overstro mingen. In zijn oproep, die over alle Oost-Duitse zenders werd ver spreid, maakte hij bekend dat er een centrale Oostduitse overstromings commissie en commissies in de dis tricten waren opgericht. Uit Londen meldde Reuter gister avond, dat Rusland een algemeen aanbod van hulp aan de slachtoffers van de Britse overstromingsramp heeft gedaan. Rusland had aangebo den, geld-inzamelingen in de Sovjet unie op touw te zetten. Ook daar bezwijken nog dijken Bij het dorp Weerdt, ten Zuiden van Antwerpen is een dijk bezwe ken. De negenhonderd inwoners van het dorp zijn Dinsdagavond geëvacu eerd; ongeveer 170 huizen lopen ern stig gevaar in te storten. In het gebied ten Zuiden van Ant werpen is de toestand opnieuw kri tiek. De weg van Niel naar Tornhem kwam hier blank te staan. Ten Noorden van Antwerpen zijn nog steeds militairen bezig, de dij ken te versterken. Bij Lillo stroomt het water de polders in. was gisterenavond bi> het Nationaal Rampen fonds binnengekomen 0-fL %o-tk naai haal man Midden Oosten, waarin Israël een welkom lid zou zijn. De organisatie zou wellicht door middel van Tur- kije's lidmaatschap in relatie kunnen worden gebracht met de Noord-At- lantisohe verdragsorganisatie. Dulles zei, dat hij niets wist van een plan om het probleem van een blokkade van Ohina in de algemene vergadering van de Verenigde Na ties, die de volgende week weer bij een zal komen, ter sprake te bren- 'gen. Het enige wat misschien gedaan zou worden, was een beroep op de le den van de Verenigde Naties, om geen handel te drijven met dé agres sor. Volgens Dulles, geloof dén zijn ad viseurs dat een aantal van de proto collen, die de Franse regering aan het Europees legerverdrag wenst toe te voegen, zó moeten worden uitgelegd, dat zij een wijziging van enkele van de belangrijkste elementen van het verdrag inhouden. Hij hoopte, dat dit niet de bedoeling van de, Franse re gering is. De Verenigde Staten staan zeer welwillend tegenover het voorstel van Nederland tot het instellen van een tolun'.e tussen Franrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, aldus Dulles. OPVOLGER VAN TRYGVE LIE Er doen op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York hardnekkige geruchten de ronde, dat de Canadese minister van buiten landse zaken, Lester Pearson, de op volger van Trygve Lie zal worden. Russische diplomaten zouden name lijk te verstaan hebben gegeven, dat zy zich tegen een benoeming van Pearson tot secretaris-generaal der Verenigde Naties niet zouden verzet ten. Trygve Lie diende verleden jaar herfst zijn ontslag in, maar hij is se dertdien toch op zijn post gebleven, omdat men geen opvolger had. BOER DOOR PYTHON GEDOOD Dinsdag is een boer uit Kawungn- ganten door een reuzen python ge dood. De boer was bezig apen te ver jagen, die de aanplant vernielden. Familieleden, die toeschouwers wa ren, bij 't gebeuren, durfden niet te helpen uit angst voor de slang. De python had een dikte van 20 centi meter. Ontvangst van legercommandanten op Soestdijk Gistermorgen heeft H. M. Koningin Juliana de comman danten van de buitenlandse legereenheden, die hulp hebben verleend in de door de watersnood getroffen gebieden, ten paleize Soestdijk ontvangen. Van links naar rechts voorste rij: Brigade-generaal R. R. Hendrix, Commander American Relief Organization. H. M. Koningin Juliana; Kol. Ch. L. I.. Robert de commandant van het 1ste Regiment Franse genietroepen; Z. K. H. Prins Bernard; Lt.-KoL. P E. Wood de commandant van de Engelse eenheid; Lt.-Kol. P. L. Baatsle, comman dant van het Belgische 8ste constructie bataljon en Lt. Gen. der Art. D. C. Buurman van Vreeden. Wetsontwerp in Nat. Verg. aanvaard De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag even na midder nacht met 344 tegen 206 stemmen be- En de prinses van Réthy Te Brussel blijken allerlei geruch ten over de gezondheid van de ko ning de ronde te doen. In de wandel gangen van het parlement proberen de Kamerleden bevestiging te krij gen van het bericht, dat de gezond heidstoestand van de monarch verder achteruit is. Zij, die nauwe betrek kingen met het hof onderhouden, spreken van „een zwak hart". Maar de officiële lezing luidt nog steeds, dat koning Boudewijn te kampen heeft met de kwade nasleep van een griepaanval en met een keelaandoe ning. Volgens 't neutrale Brusselse blad „Le Soir" is men in Belgische parle mentaire kringen van oordeel dat de regering thans zo spoedig mogelijk contact dient op te nemen met vertegenwoordigers der drie partijen, ten einde bij de Kamers en wetsont werp in te dienen ter regeling van de status van de prinses van Réthy en de kinderen die uit haar huwelijk met koning Leopold zijn voortgeko men. Deze aangelegenheid is actueel ge worden, ook in verband met het hu welijk van prinses Josephine-Char lotte met prins Jan van Luxemburg in April a.s. Men blijkt er zich name lijk in Luxemburg het hoofd over te breken hoe de protocollaire volgor- „Hé, is John daar?" schreeuwt me vrouw Jeanette Finlay, terwijl ze half binnen en half buiten H. M.'s „Bermuda", een kruiser van 8000 ton hangt om naar haar man te zoeken, die daar aan boord moet zijn. De „Bermuda" is gedurende twee jaar gestationneerd geweest op een basis in het Zuiden van de Atlant'sche Oceaan, en de heer Finlay had dus nog geen gelegenheid gehad thuis te komen, om zijn dochtertje, dat na zijn vertrek was geboren, te zien. Het was een prettig weerzien voor de Finlay's daar in Devonport. Amerikaanse hulp wordt klein Stassen, het hoofd van het bureau voor de wederzijdse beveiliging heeft, naar uit Washington wordt vermeld Woensdag een senaatscommissie me degedeeld, dat de directe economi sche hulp aan Europa krachtens het nieuwe program voor hulp aan. het buitenland „klein" zal zijn. Het bedrag voor de buitenlandse RESOLUTIE INZAKE OVEREENKOMST YALTA De republikeinse afgevaardigde, Bentley, lid van de commissie voor Buitenlandse zaken van het Ameri kaanse huis van Afgevaardigden, heeft een ontwerp-resolutie inge diend, waarin het congres wordt ver zocht de concessies, die de Sowjet- Unie krachtens de overeenkomsten van Yalta zijn gedaan, te herroepen. In het ontwerp wordt de wens geuit j SIoten amneslie te verlenen aan de dat de Verenigde Staten geen enkele der te Yalta aangegane verplichtin-1 Elzassers, die in het proces-Oradour gen erkennen, welke, „er op gericht waren veroordeeld, waren de Sovjet-Unie een recht, aan- j spraak of aandeel te verlenen aan- De amnestie betreft twaalf Elzas- gaande gebied, dat tevoren aan een J sers, die tijdens de oorlog tot dienst ander Europees land toebehoort." J neming in het Duitse leger waren i gedwongen en beschuldigd waren van oorlogsmisdaden, bedreven te j Oradour-sur-Glane, waar in 1944 642 i personen zijn vermoord. De veroordeling der Elzassers heeft zoals gemeld, hevige protesten in de Elzas uitgelokt. Het betrokken wets ontwerp is hiervan het gevolg, maar het heeft o.m. scherpe critiek onder vonden van de zijde der familieleden der slachtoffers van het bloedbad in Oradour. De communisten, de meeste socia listen en enkele afgevaardigden van andere fracties stemden tegen de am nestie. De communisten achtten de vonnissen te licht. Het ontwerp zal heden (Donder dag) door de raad van de republiek worden behandeld. De Nationale de moet zijn als de prinses van Réthy aan de zijde van koning Leopold op de huwelijksplechtigheid verschijnt en of zij voorrang moet hebben bo ven prinses Ingeborg, de grootmoe der van moederszijde van Josephine- Charlotte en boven koningin Elisa beth, de grootmoeder van vaderszij de van de bruid. VADER^ABT OP SKI'S De nieuwbenoemde Generaal-Abt van de monniken van de Grote Sint Bernhard in Zwitserland, mgr. A. Lovey, heeft slechts na een moei zame skitocht door sneeuw en ijs be zit kunnen nemen yan zijn zetel. Een metersdikke sneeuwlaag bedekte de toegangswegen tot de hoog in het bergland gelegen abdij en het in ge heel de wereld bekende gastvrije hospitium der monniken. Niettemin trok de Generaal-Abt er per ski op uit en bereikte zijn abdij nog juist voor het tijdstip, dat de plechtighe den zouden moeten beginnen. Het is overigens voor de monniken van de Grote Sin' Bernhard geen uit zondering, dat zij de strijd met sneeuw en ijs moeten aanbinden. Zij rekenen het zich immers tot een plicht liefdediensten te bewijzen in het hooggebergte en aan reizigers onderdag te verschaffen. Geholpen door hun trouwe Sint Bernhardshon- den hebben zij reeds menig ver dwaalde reiziger van de dood gered. Enkele jaren geleden stichtten de monniken eveneens een klooster in het hoogland van Tibet, maar hieruit werden zij twee jaar terug door de Chinese communisten verdreven. Tsjang Kai Sjek's blokkade De regering-Tsjang Kai Sjek zal de blokkade van de tegenover het eiland Formosa liggende Chinese kust, welke in 1949 werd afgekon digd, onverminderd voorzetten. De nationalistische marine zal doorgaan hulp was nog niet vastgesteld. 'Met met het tegenhouden van schepen het vaststellen van de bedragen moest men wachten tot na' de ;by- eenkomst van de raad van het Afclan tisch Pact in April, waarop zaL wor den vastgesteld wat de Europese landen nodig hebben voor de de fensie. ongeacht hun nationaliteit, welke trachten Chinese havens te bereiken. Er is inderdaad een aantal sche pen onderschept, maar de Britten hebben hun handel op Chinese ha vens zij het op kleinere schaal altijd gehandhaafd. Benden weer actief op West-Java Na een periode van betrekkelijke rust gedurende de afgelopen weken valt er een toenemende activiteit van de benden in West-Java te be speuren. In het Soekaboemische gingen ver scheidene rookhuizen voor rubber in vlammen op. In het Pengalenganse werd de onderneming Negla van de firma Wetering en Loeber aangeval len. De onderneming Ardjoena van de firma Geo Wehry, gelegen op de grens van het Pengalenganse en het Garoetse, werd aangevallen door een bende ter sterkte van zevenhonderd man. In het Bandjarse werd de thee onderneming Tjisaga van de Société Franco-Neerlandaise aangevallen door een bende van 120 man. Een drooghuis met 10 000 kg crêperubber werd verbrand. De schade bedraagt hier een kwart millioen roepiahs. Bij deze overvallen werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Het Joegoslavische nieuwsagent schap Joegopress deelde Dinsdag avond mede, dat de 5.000 ton Perzi sche olie, welke door de „Miriella" naar Venetië werd gebracht, bestemd is voor Polen. Tussen Perzië, Italië en Polen zou een driehoekscontract bestaan vol gens welke Perzië uit Italië twee millioen ton olie en een half millioen ton olieproducten aan Polen zou le veren. Polen zou Italië met steenkool betalen, terwyl Italië op zijn beurt Perzië machines en tractoren zou ver schaffen. Vergadering moet het dan nog ini tweede lezing goedkeuren. Het zal, waarschijnlijk Vrijdag worden afge kondigd. In dat geval zullen de twaalf Elzassers naar huis kunnen terugkeren. HEVIGE SNEEUWVAL IN ITALIË Hevige sneeuwstormen in de afge lopen dagen hebben, volgens te Mo dena ontvangen berichten, geleid tot het afsnijden van vijf hoog in de Apenijnen gelegen plaatsen, met te zamen ongeveer 40.000 inwoners. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 4 meter hoog. Vijf spoorwegarbeiders zijn Woensdag door een lawine be dolven, waarbij een hunner om het leven kwam. Tegenzin bij K.V.P. De Tweede Kamer heeft gistermid dag goedgekeurd de wetsontwerpen tot hernieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de Distributie- wet 1939 en de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939. De werking wordt uitgebreid tot uiterlijk 26 September 1954. Deze ar tikelen machtigen de regering ini voorkomende gevallen op te treden op het gebied van distributie of ter beteugeling van prijsopdrijving of hamsteren. Min. Zijlstra sprak de hoop uit dat deze wettelijke maatregelen van tijdelijke aard zullen zijn. De bewindsman ontkende, dat hy zijn wettelijke bevoegdheid over schreden heeft door op grond van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet in te grijpen in het specialistenconflict. Dit had tevoren mr. K. Th. M. van Rijckevorsel (K.V.P.) met nadruk betoogd. Voor de Kamer stemde legde prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.) de ver klaring af, dat naar zijn mening zo spoedig mogelijk een einde gemaakt moet worden aan het machtsmisbruik van de staat. Zijn voorstemmen bete kende geenszins dat hij accoord ging met het standpunt van de minister. DODELIJK ONGEVAL IN ROTTERDAM. Gistermiddag is de 59-jarige bank werker M. J. van der Ende uit de West-Duostraat te Rotterdam tenge volge van een verkeersongeval om het leven gekomen. De man kwam van het terrein van de scheepswerf en machinefabriek „Waalhaven" aan de Waalhaven en stak met zijn fiets de weg over. Hierbij werd hij aan gereden door een autobus. Bij aan komst in het Zuiderziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Jiavceitje Dat de hoop niet bijziende worde en de teleurstelling nimmer de voedster zij van wrok en verbitte ring.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1