§z£2idte(2owlcvnk Helpt allen GIRO 9575! De ongesteldheid van Koning Boudewijn Zijn temperatuur blijft te hoog r Bvoedet*, waat* gr#/? EISENHOWERS EERSTE PERSCONFERENTIE HELICOPTERS LANDDEN IN SOESTDIJK DUITSLAND ONTWERPT TEGENVOORSTELLEN Amnestie voor Elzassers Tanker ging er van door Jiawettje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12817 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. relefoontjes 1 1.50 Belastingopbrengst weer boven de raming NU de belastingopbrengst over het afgelopen jaar de raming weer vrij belangrijk ongeveer een half milliard heeft overtroffen, zullen velen van ons zich weer eens afvra gen of niet meer van de belastingbe talers wordt gevraagd dan strikt noodzakelijk is. Bij vorige overschrij dingen van de begroting heeft de volksvertegenwoordiging hierover ook al vragen gesteld, doch toen heeft voornamelijk het argument van de betalingsbalans de ergste critiek doen bedaren. Ook zouden de militai re maatregelen, door het traag op gang komen daarvan, niet de daar voor uitgetrokken bedragen hebben gevraagd. Maar, zoals bekend, kun nen deze argumenten thans niet meer gelden. Bij de komende behandeling van de nog in te dienen wetsonwerpen tot verlaging van de belastingen zal de Minister van Fiitëinciën dan ook ze ker niet die consideratie hebben te verwachten. Opmerkelijk is verder, dat de opwaartse tendenz van de ont vangsten zich in 't geheel genomen ook gehandhaafd heeft. Blijkens de toelichting op de Middelenstaat is aan kohierbelastingen in 1952 ontvanger.- 2905 millioen tegen 2172 millioen in 1951 en 1854 millioen in 1950. Voor al de Vennootschapsbelasting heeft deze stijging beïnvloed. Deze belas ting sprong van 652 millioen in 1951 op 1125 millioen in 1952. Bij de niet-kohierbelastingen ver toont zich het eerst sedert de oor log een teruggang ten opzichte van» de opbrengst over vorige jaren. In 1952 is namelijk hieraan ontvangen 3264 millioen bij 3410 min. in 1951. Voor het grootste deel komt deze af name voort uit minder ontvangsten aan omzetbelasting, n.l. 112 min en aan invoerrechten 48 min. De 'oor zaak ligt hier echter in een intering op aanwezige voorraden, welke in het afgelopen jaar zowel bij het pu bliek als bij het bedrijfsleven heeft plaats gehad. Onder normale omstan digheden zouden deze belastingop brengsten zich dus zeker op het hoge niveau van de voorafgaande jaren gehandhaafd hebben. jyiAAR niu het overschot. Wat ge- AT* beurt daar mee? De herziene begroting van het vo rig jaar liet al een overschot op de Gewone Dienst zien van 197 min. Wanneer de geraamde uitgaven geen tegenvallers vertonen, kan wel als zeker worden aangenomen, dat het gehele netto bedrag weer afgeboekt zal worden naar de kapitaaldienst, die volgens de herziene begroting een deficit van- 611 min. moet bedragen. Allicht vraagt men zich dan af of dit tegenover de belastingbetaler steeds weer te billijken is. Temeer nu het Rijk de laatste jaren grote kapitaals verstrekkingen uit de jaarlijkse belas tingopbrengsten heeft gedaan aan de industrie, zoals de N.V. Breedband, de Staatsmijnen. Artillerie-inrichting, enz. Wanneer een particulier b.v. een huis koopt, zal hij dat niet uit zijn jaarinkomen doen, doch de Staat laat al deze investeringen door de ge meenschap bekostigen aan belasting gelden. Het is dan ook niet te ver wonderen dat de aandrang tot be lastingverlaging overal hoe langer hoe groter werd. Voor een rechtvaar dige verdeling van d. nog altijd zeer hoge lasten is het billijk als vooral van hoge winsten en inkomsten een behoorlijk deel aan de fiscus afge dragen wordt, maar het is gebleken, dat door de huidige belastingpolitiek de welvaart van ons land sterk ge remd wordt. De bedrijven kunnen ndet naar behoefte irvesteren en kun nen de komende werkkrachten niet van werk voorzien. En wie denkt er vandaag aan de dag nog aan sparen? Maar de Regering is een paar maan den geleden met zekere plannen tot belastingverlaging gekomen. Nu ech ter een gedeelte van ons land zo vre selijk te lijden heeft gekregen van de verwoestende natuurramp, zijn deze plannen, blijkens de verklaring van de Minister-president, weer op losse schroeven gezet. De belastingverlaging zou nu niet tot de voorgenomen hoogte kunnen Premier van Houtte heeft, zoals be kend, in het weekeinde tezamen met de Chef van het kabinet des konings, de koning een bezoek gebracht. Na terugkeer in Brussel belegde hij Maandagavond een spoedvergadering van het kabinet, waarop hij reeds me dedeelde, dat de koning bij voortdu ring een te hoge temperatuur had. Van Houtte zeide verder, dat de 22-jarige vorst vooi herstel van ge zondheid „een mindei ruw klimaat dan het onze gedurende deze bijzon der koude wintel-" nodig heeft. Om erger te voorkomen moest de koning enige weken rust houden. Naai verluidt lijdt de vorst aan de gevolgen van een kwaadaardige vorm van griep en een ernstige keelaan doening. Dokter Georges Luigi, een arts te Antibes, die koning Buudewijn heeft onderzocht, heeft Dinsdagavond ver klaard, dat de koning niet ernstig ziek De Belgische minister-president, Jean van Houtte, heeft Dinsdag in de Bel gische kamer, in antwoord op een van socialistische zijde gestelde vraag ver klaard, dat koning Boudewijn, die thans aan de Riviera vertoeft, ernstig z,ek is. Georges Bohy had namens alle socialistische afgevaardigden ge* vraagd om opheldering van de „tegenstrijdige geruchten omtrent de gezond heid van de koning." Koning Boudewijn is te Antibes in gezelschap van zijn vader, koning Leopold, en zijn stiefmoeder, de prinses van Retie. Eisler is er nog De voormalige leider van het opge heven Oostduitse voorlichtingsbureau, prof. Eisler, is Dinsdagavond voor het eerst sedert de opheffing van het bureau in December 1952 als propa gandist in het openbaar opgetreden. Eisler sprak in de overvolle thea terzaal van het huis van de Sowjet- kultur te Oost-Berli.in over de po litieke vluchtelingen Uit dit optreden vap Eisler blijkt, dat de geruchten volgens welke Eis ler naar het Westen gevlucht zou zijn, niet juist waren. 49V2 000.000 gulden was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen J is. Hij zou zijn normale werkzaamhe den binnen een paar weken kunnen hervatten. Bij afwezigheid van koning Boude wijn werd de jaarlijkse herdenkings dienst te Brussel voor koning Albert, die 19 jaar geleden Dij het bergbe klimmen om het leven kwam, bijge woond door prinses Josephine Char lotte en door prins Alexander, de 10- jarig3 zoon van koning Leopold en de prinses van Retie Koning Boudewijn woonde in zijn villa te Antibes met zijn vader, stief moeder en zijn broer prins Albert, een H. Mis ter nagedachtenis aan zijn grootvader bij. Stalin ontving Indische ambassadeur Maarschalk Stalin heeft Dinsdag avond de Indische ambassadeur in Moskou, Menon, in het Kremlin ont vangen. Het onderhoud, dat een half uur duurde, werd ook bijgewoond door de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Malik. Volgens de Indische ambassade was het onderhoud vriendschappelijk ge weest. Men deelde echter niet mee waarover werd gesproken. In kringen van de Verenigde Na ties te New York hechtte men geen buitengewone betekenis aan het on derhoud. Men achtte het meer dan waar schijnlijk dat de Koreaanse kwestie het onderwerp van de bespreking was. Niets wijst erop, dat India van plan is wederom het initiatief te ne men tot stappen om tot beëindiging van de oorlog in Korea te komen». Executie van de Rosenbergs uitgesteld Het Amerikaanse hof van appèl heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Ro senberg opgeschort tot 30 Maart ten einde hen in staat te stellen het hoog gerechtshof herziening van hun zaak te verzoeken. Het is mogelijk dat de tenuitvoer legging zelfs tot na 30 Maart zal wor den uitgesteld. Het hof van appèl bepaalde, dat in dien verdediger Bloch zijn verzoek vóór 30 Maart bij het hooggerechts hof indient, de executie voor onbe paalde tijd zal worden uitgesteld hangende het onderzoek door het hooggerechtshof. De terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg, die bijna twee jaar geleden wegens het verschaffen van atoomgeheimen aan een Russische agent ter dood werden veroordeeld, was oorspronkelijk vastgesteld op 14 Januari j.l. ■K Rusland heeft ongetwijfeld atoomwapens Op zijn eerste persconferentie heeft president Eisenhower gisteren meege aeeld er niet aan te twijfelen, dat Rusland atoomwapens- iot ontploffing heeft gebracht en thans in het bezit is van een voorraad atoombommen en andere atoomwapens. Verder maakte de president bekend, dat verscheidene regeringsinstanties op het ogenblik de mogelijkheid bestuderen om tot een blokkade van het Chinese vasteland over te gaan. Er was hem echter nog geen enkel voorstel over deze actie in officiële vorm voorgelegd. worden van de tegenwaarde-rekening van de Marshall-gelden. Wanneer hiertegenover een Staatslening wordt uitgeschreven zal ook dan het mone tair evenwicht niet verloren gaan. Deze maatregelen zijn zeker te ver kiezen vóór de dwang-matige finan ciering middels belastinggelden. On danks de minder gunstige mededeling van Minister Drees, verwachten wij doorvoering van de volledige plannen ter verlichting van de fiscale druk, juist om onze nationale welvaart een grotere kans te geven. F. D. BLOKADE OP EMBARGO? President Eisenhower las de jour nalisten, een verklaring voor van Gor don Dean, voorzitter /an de commis- ie voor atoomenergie, waarin deze zegt dat de Russen drie maal atoom wapens tot ontploffing hebben ge bracht: eenmaal in de zomer van 1949 en twee maal in 1951. Deze ver klaring was volgens Eisenhower „woord voor woord juist" en daarmee sprai hij zijn voorganger Truman tegen, die er indertijd zijn twijfel over heeft geuit, of de Sovjet-Unie wel in het bezit zou zijn van een atoombom, Waarmee zij practische resultaten zou kunnen bereiken. De kwestie van mogelijke nieuwe stappen tegen de Ch'nese communis ten werd op de persconferentie her haaldelijk te berde gebracht. Over woog men een vlootblokkade of een embargo op alle leveranties? Eisen hower vergenoegde zich met te zeg gen. dat hij zulks nog niet persoonlijk had overwogen. Enige ministeries wa ren echter met het vraagstuk bezig. Wal Korea betreft meende de pre side! t, dat het niet mogelijk zou zijn de Amerikaanse troepen daar van daan volledig terug tt trekken, al waren de Zuid-Koreanen goede sol daten en kwam het aan op hun be wapening, organisatie en de opleiding van kader. Aan het einde van zijn persconfe rentie (de president had slechts een half uur beschikbaar gesteld) ging Eisenhower in op zijn reeds aange kondigde voornemen om „geheime overeenkomsten", met de Russen, vooral die van Jaita waarbij grote delen van Azië onder Sovjetrus- sische heerschappij kwamen, door de Amerikaanse regering te laten opzeg gen. Volgens hem moest het Congres duidelijk maken dat Amerika nooit accoord was gegaan met het in sla vernij brengen van enige natie. De president gaf verder te kennen^ dat de regering zich geen belasting verlaging zou kunnen veroorloven, totda», de begroting in evenwicht zou zijn. Wij menen dit echter nog te moe ten betwijfelen. Het spreekt vanzelf dat de regering plotseling voor een groot financieel vraagstuk is komer te staan in de vorm van volledige leniging en her stel van de ontstane financiële en economische verliezen in de noodge- bieden. Geweldige sommen zullen daarbij gemoeid zijn en alles zal in he twerk gesteld moeten worden om de getroffenen zo vlug mogelijk hun oorspronkelijk bestaan terug te ge ven. Misschien zal dit een milliard vergen, misschien minder. Maar het is reeds gebleken dat het hoog hou den van de belastingdruk de ont- plooing van onze welvaart tegen houdt. Ook blijft daar het vraagstuk van de opkomende werkloosheid. De Regering zal daarom o.i. wel moeten overgaan tot de indiening van de volledige plannen tot verlichting van de fiscale druk. De financiering van het herstel zal echter ter voorkoming van inflatoire tendenzen zo weinig mogelijk met een geldcreatie mogen geschieden. In dit verband werkt het Rampen fonds zo heilzaam. Naast een bevor dering van een niet-dwangmatige of ferzin en bijstand, houdt het fonds ook onze monetaire positie in even wicht. Voor een verdere financiering kunnen wellicht gelden los gemaakt Door de Nederland se Katholieke Ar beidersbeweging is een plaat uitgege ven, die een herin nering wil zyn aan de nationale ramp, maar ook aan onze plicht om nu en la ter al degenen te blijven helpen, die in nood zijn. Een belangloze sa menwerking tussen de tekenaar Harry Sterk, drukkerij ,Lumax" en uitge verij „De Lanteern" stelde de Cultuur- dienst van de K.A.B. in staat deze plaat tegen 25 cent per exemplaar, via de plaatselijke afdelin gen van de K.A.B. ter beschikking te stellen. De opbrengst komt geheel ten goe de aan het Nationaal Rampenfonds. Voor Europees leger West-Duitsland wil het verdrag van een Europees leger graag ratificeren, maar de Franse opvatting van dit verdrag is voor Duitsland ten enen male onaanvaardbaar. Dit standpunt heeft de Westduitse staatssecretaris professor Hallstein gisteren duidelijk gemaakt aan de nieuwe Amerikaan se hoge commissaris professor Co- nant. Terwijl de beide professoren praatten over de mogelijkheid van een Amerikaanse rugdekking voor Bonn, werkten diplomaten en ambte naren op de kanselarij aan nieuwe Duitse tegenvoorstellen, die Vrijdag in de interim-commissie te Parijs het gestokt gesprek weer op gang moe ten brengen. De koortsachtige voor bereidingen worden geleid vanuit Adenauer's witte Villa in Rhoenrlorf, waar de kanselier een hardnekkige griep te boven tracht te komen. De Duitse parlementariërs houden zich intussen onledig met hun wre vel over de jongste Franse protocol len te uiten. Ook de dagbladen stor ten het overkropte Duitse gemoed in allerlei toonaarden en modulaties uit in twee bezwaren. 1. Een Europees leger kan niet goed functionncren als Frankrijk naar believen divisies aan dit leger kan onttrekken voor overzeese ex pedities. 2. De te Parijs geuite wens, de Franse bezettingstroepen te laten be houden, is niet in overeenstemming met het beginsel van gelijke rechten. Duitsland wordt hier achtergesteld. Woordvoeders der regeringspartijen hebben verklaard, dat de Bondsrepu bliek zich Vrijdag, te Parijs, tot het uiterste tegen de Franse protocollen zal verzetten. Dit neemt volgens hen niet weg, dat de Westduitse Bondsdag het verdrag voor een Europees leger zo snel mogelijk moet ratificeren, al was het alleen maar met het oog op Gistermorgen landden 16 hefschroefvliegtulgen in de tuin en op het voetbalveld van Paleis Soestdijk, afkom stig uit België, Engeland, Amerika (Amerikaanse zóne Duitsland) en Nederland. De voltallige bemanningen werden ten paleize door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard ontvangen. Prinses Margriet wilde graag eens een tochtje per helicoptere maken Het Prinsesje voor het opstijgen. Bij het Franse parlement is een wetsontwerp aanhangig gemaakt om Elzassers, die bij het Duitse leger zijn ingelijfd, amnestie te verlenen. Daardoor zouden de Elzassers die veroordeeld zijn wegens hun aandeel in het bloedbad van Oradour, in vrij heid kunnen worden gesteld. Het ontwerp is ingediend door par lementsleden, die zelf niet de Elzas vertegenwoordigen en die verzets daden- op hun actief hebben. De in dieners hopen, dat het ontwerp zo snel door 'tHuis van afgevaardigden en de Senaat kan gaan. dat het nog voor het einde van de week wet wordt. Zo niet, dan valt te verwach ten, dat de storm van protesten in de Elzas weer in volle omvang zal opsteken. De communisten kunnen het spreekgestoelte zo lang bezet hoifden. dat de Elzassers hun geduld verlie zen. Tot dusver zijn er uit de provin cie nog geen andere geweldplegingen gemeld dan juist tegen partijkanto ren van de communisten. Betogers in Straatsburg, Bischheim en St. Louis hebben stenen geworpen naar gebou wen, waar communistische bladen worden gedrukt. Te Mulhouse is het eerste nummer verschenen van een tijdschrift, dat zelfbestuur voor de Elzas voorstaat. Politieke waarnemers nemen deze nieuwe autonomistische beweging vooralsnog niet te ernstig op. de openbare mening in de Verenigde Staten. Als het Europees leger dan toch moet mislukken, zo zeggen zy, moet het Amerikaanse publiek er van overtuigd zyn, dat de verant woording hiervoor geheel bij Frank- ryk ligt. De strijdende Kerk in China Uit officiële Chinese bron wordt te Hongkong vernomen, dat te Tientsin de Nederlandse pater Henri Hermans van de Congregatie van Lazaristen tot tien jaar gevangenisstraf is ver oordeeld op beschuldiging van het verspreiden van ondermijnende pro paganda. Pater Hermans was de laatste Ne derlandse missionaris, te Tientsin. Hij is in Juni 1951 gearresteerd. De 75-jarige Duitse bisschop Bud- denbrock is Dinsdag, na een verblijf van 48 jaar in Chioa, te Hongkong aangekomen. Het afgelopen ander halve jaar heeft hij onder huisarrest en in de gevangenis doorgebracht. In zijn gezelschap waren nog zeven Duitse en Oostenrijkse missionaris sen. die ten overstaan van 20.000 Chinezen in de provincie Kansoe te recht hadden gestaan. De 7807 ton- metende Turkse tank boot Raman, die sedert eind vorig jaar wegens achterstallige reparatie- schuld bij een werf te Bremen aan de ketting ligt, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag gepoogd uit te breken. Met afgeschermde lichten, zonder loods of sleepboothulp sloop de Ra- man de Weser af. Doch de waterpo- litie was paraat en zette omstreeks middernacht de achtervolging in. Om kwart voor vier slaagden vier poli tiemannen erin-, de Raman te ente ren, die op het herhaalde bevel om te stoppen niet had gereageerd. Met de pistool op de borst gaf de Turkse kapitein zich gewonnen, waarna de bemanning van veertig koppen van verdere tegenstand afzag. De politie heeft de blokkadebre ker, waarop zich ook de eigenaar be vond, teruggebracht naar Bremen. Niemand mag er op of af, tot de wa- terpolitie proces-verbaal heeft opge maakt. DISPENSATIE De Bisschop van Haarlem verleent bij deze aan alle evacué's en aan al- degenen, die zich in het noodgebied van het bisdom Haarlem bevinden, dispensatie in de vasten- en ook in de onthoudingswet, behalve op de Goede Vrijdag. Haarlem, 17 Febr. 1953. w.g. Johannes Petrus, Bisschop van Haarlem. Geen taak zo licht, of ze wordt zwaar, Als men haar onwillig verricht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1