Helpt allen GIRO 9575! ZAL SCHOUWEN-DUIVELAND VOOR prinses marijke morgen 6 jaar DE HERFST WEER DROOG ZIJN? „Roep de militairen niet terug" DE GEZONDHEID VAN KONING BOUDEWIJN 47V2 000.000 gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12816 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. feleloontjes 1 1.50 GOOCHELTOEREN OF FEITEN /"YNDER het opschrift „Goochelen" werd in Het Vrije Volk van Woensdag 11 Febr. jl. een aanval ge richt op de door de K.V.P. onlangs uitgegeven brochure „Gezin als ba sis van Gezinspolitiek", samengesteld dodV drs. Th. J. Platenburg. Verweten wordt de K.V.P., dat ze ook nu weer klakkeloos gaat bouwen op feiten, waarvan zelfs de leek de onwaarschijnlijkheid inziet. Dat „ook nu weer" doelt onge twijfeld op de actie voor de Mid dengroepen van de K.V.P. Volgens ditzelfde blad had de K.V.P. in het 3e Rapport over de Middengroepen een milliard gulden uit de hoge hoed getoverd. Het betrof hier een onder werp, dat door de leek niet kon wor den beoordeeld en door de krant dus „klakkeloos" van anderen werd overgenomen. De wetenschap heeft hierover echter een ander oordeel geveld, maar dat hebben wij niet in rode pers gelezen. De fout in de bovengenoemde bro chure schijnt echter oermate duide lijk te zijn, dat zelfs de leek van de daarin vervatte conclusie de onwaar schijnlijkheid inziet. En die conclu sie luidde, dat het grotere gezin van om en bij vijf kinaeren het normale Nederlandse gezin moet worden ge noemd. Uit de Statistieken blijkt, zo con stateert Het Vrije Volk, dat het aan tal kinderen per gezin in Nederland gemiddeld ongeveer 2 bedraagt. Houdt men rekening met de gezin nen zonder kinderen dan is het 2.67. En uit deze statistische gegevens, die ook in de brochure van oe K.V.P. zijn vermeia, heeft de leek de on waarschijnlijkheid van het betoog j van drs. Platenburg afgeleid. Wij nemen de redactie van Het Vrije Volk niet kwalijk, dat ze het betoog van de K.V.P.-brochure niet kan vatten. Daar is ze leek voor. Maar dan ook geen oordeel. Wat toch is het geval? In de brochure keerde drs. Platen burg zich tegen het gebruik, te pas of te onpas, speciaal te onpas, van het gemiddelde gezin van 2 kinderen. Dit gemiddelde wordt verkregen door alle inwonende, niet gehuwde, kinderen te delen door het totaal aantal echtparen een gemiddelde, dat voor bepaalde vormen van sociaie po litiek zeker dienstig kan zijn, maar geen informatie inhoudt over het aantal kinderen, dat een echtpaar in de loop van hun huwelijk gemiddeld voortbrengt. Dit gemiddelde van 2 kinderen is overigens, dit is ook een deskundige kwestie, niet vergelijk baar met het gezin van om en bij de 5 kinderen uit de brochure, omdat dit de „levend-geboren" kinderen „per gezin met kinderen" betreft in tegenstelling tot het gemiddelde ge zin van 2 kinderen, dat alleen de „in leven zijnde, inwonende kinderen" betreft „per gezin" (ook dat zonder kinderen)". Het overeenkomstige ge-1 zin in de brochure telt ruim 4 kinde- i ren. LJET verschil is duidelijk. Het ge- middelde gezin van 2 kinderen is daarom zo laag, omdat daarin alle ge zinnen zijn medegeteld, die ook die pas zijn gesticht m nog niet met kin deren zijn gezegend of die het tijd stip van de huwelijksvruchtbaar heid nog niet hebben bereikt. Wil men weten hoeveel kinderen een echtpaar in de gehele huwelijkspe riode gemiddeld voortbrengt, dan moet men op een andere manier te werk gaan. En zo berekende drs. Pla tenburg, dat in een huwelijk, dat ten minste 20 jaar heeft geduurd (zulks om de volledige vruchtbaarheids- duur te benaderen"» en dat gesloten werd voordat de vrouw 25 jaar oud was, gemiddeld bijna 5 kinderen le vend werden voortgebracht, zulks gerakend naar de telling in 1947. Dit getal staat statistisch vast en er is geen gegoochel voor nodig om dit vast te stellen, wel enige statistische kennis en logisch inzicht. En als Observer in het Katholiek Maandschrift van Januari betoogt lettend op het aantal kinderen, dat in de gehele huwelijksperiode ge middeld wordt voortgebracht dat „wanneer we de kinderloze huw. uitsluiten blijkt, dat ruim 60 pet. van de gezinnen vier of meer kinderen telt en bijna 40 zelfs zes of meer", dan is dit geen gegoochel met cijfers, maar zijn het, God zij dank, de feiten zelf. De suggestie, dat op deze gemid delde gezinsgrootte de woningbouw- politiek van de K.V.P. zou worden gebouwd is even lachwekkend als het bouwen van uitsluitend 4-per- soonswoningen op grond van het feit, dat het statistisch gemiddelde gezin in Nederland 2 personen bedraagt. Nederland behartigt Israels belangen In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet-Unie heeft de Ne derlandse regering zich op verzoek van de regering van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in de Sowjet-Unie te be hartigen. Na de Zondag afgelegde verklaring van minister Staf, waarin bekend ge maakt werd, dat alle militairen heden naar hun garnizoenen zouden terug geroepen worden, heeft de waarn. burgemeester van Rilland Bath een waarschuwing laten horen, waarin hij de noodzaak van militaire hulp be klemtoont. Vele honderden militairen hebben in en om Rilland Bath de afgelopen weken gewerkt en dank zij deze steun is het daar mogelijk geweest het water niet verder te laten komen, dan het bij zijn eerste aanval binnenge drongen is. De waarn. burgemeester, ir. W. Kakebeen, heeft echter uiteen gezet, dat het water spoedig grotere vernielingen in zijn tijdelijke gemeente zal aanrichten indien de militairen teruggetrokken zouden worden. Er moeten zo spoedig mogelijk enige dijken gedicht en een weg opgehoogd worden, en d.-t kan slechts geschieden door mankracht.- daar geen vervoermiddelen de bedreigde plaatsen kunnen bereiken. De waarn. burgemeester sprak zijn bewondering uit over het gigantische werk, dat de militairen bij Rilland Bath verricht hebben en verzocht drin gend om deze taak niet ontijdig af te breken. HERSTELLEND ST. ANNALAND. Met de St. Annalandse dijken staat het er nu behoorlijk voor. De aan gelegde verdedigingslijn Breeden- vlietPaaldijkPoortvliet is bijna voltooid en hierdoor is de eerste dijk buiten het dorp zeedijk geworden, die bij hoge vloeden het dorp moet en binnen een paar dagen ook wel kan beschermen, weergesteldheden als op de 1ste Februari buiten be schouwing gelaten. De daaropvol gende dijk (ook nog een binnendijk) en uiteindelijk de zeedijk remt stroom en golfslag nog grotendeels af, zodat bij normaal tij hoegenaamd geen sprake is van slijtage. Het is niet gelukt het laatste bui- tendijksegat nog de afgelopen week te dichten. De Ned. Heide Mij is van daag met dit werk begonnen. Aan genomen mag worden dat binnen 14 dagen herstel zover is gevorderd, dat de St. Annalandse zeedijken het wa ter weer kunnen keren. Het gevaar voor water in de gemeente zelf is dan weer minder en bestaat nog slechts aan de West en Zuidzijde, zo lang de zeedijk Stavenisse niet is hersteld. Uit bovenstaande volgt evenwel, dat langzamerhand het normale le ven in deze gemeente terugkeert. Met het herstel van de vernielde of gedeeltelijk vernielde straten is reeds begonnen. Volgende week gaan ook de scholen weer open. Zeer moeilijk zal het nog blijven voor de landarbeiders en landbou wers die in de St. Annalandse pol ders hebben gewoond en wier bedrij ven geheel of gedeeltelijk zijn ver- Ook in Engeland gebeurde niets De hoogste waterstand die aan de Britse Oostkust tijdens het springtij van gisteren werd bereikt, was dertig centimeter lager dan verwacht. De dijken, die na de doorbraken van 1 Februari in ijltempo waren versterkt met zandzakken, hebben zich dan ook goed gehouden. Op het zwaarst getroffen eiland Canvey, in de monding van de Theems, bleef het water ruim een meter onder de rand van de inder haast gedichte zeewering. De zon scheen vrolijk aan de hemel en het water steeg bijna rimpelloos langs de geïmproviseerde versterkingen. Toen het weer even ka1-p daalde konden de autoriteiten, die l^aar ston den om bij het minste geringste alarm te slaan, een zucht van ver lichting slaken. Vaticaan eert Maria Goretti "post t'VAlI CA NE 1.35 iS - J Graafmachines en ander materieel stroomt op het ogenblik naar het eiland, om het werk met man en macht te gaan aanpakken. Het zwak ke punt ligt bij Kakkersweel, waar militairen dag en nacht hebben ge vochten en tot dusverre met succes, om met zandzakken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet ge weken. Deze polders staan dras door doorgekweld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord ge acht de bevolking te laten terugko men. Slaagt men er in de Oude Schouwse dijk te behouden en de drie grote polders en een tiental j kleine poldertjes droog te krijgen, (hulpgemalen zijn of worden daartoe door technici van werkspoor opge spoord) dan is een belangrijke corri dor verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven, waardoor het ganse herstelwerk zeer aanzienlijk verge makkelijkt zal worden. In de Brui- nisserpolder, die via een binnendijk is overstroomd, is herstel gaande. Deze polder zal binnen afzienbare tijd droog kunnen zijn. Nu landbouwherstel in de polders toch de verzilting zal moeten bestrij den en de gronden zullen moeten worden bevrijd van reusachtige kre ken en scheuren an zeer vele sloten en greppels zullen moeten worden geschoond, staat het nu reeds vrij wel vasi, dat de ruilverkavelingen met voortvarendheid zullen worden uitgevoerd. woest. Vrijwel alen zijn naar de kom der gemeente geëvacueerd. Maar overigens is St. Annaland bezig zich te herstellen en bovenma te dankbaar dat de ramp voor hem tot materiële, zij het dan grote ma teriële schade, beperkt is gebleven, een dankbaarheid die zich uit door dat men ondanks het geleden mate riële verlies nog een behoorlijke be drag beschikbaar stelt voor het ram penfonds. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van Schouwen-Duiveland is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle pol ders van het eiland droog te hebben. Er zitten echter op het ogenblik nog tal van onbekende moeilijkheden in. Het dichten van een gat bij Schelp zal naar deskundig oordeel veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij West Kapelle in 1945. Een enorme baggermolen is bezig i zijn komen blank te staan. In het be- oostelijk van Zierikzee een werkha- woonde gebied is erger voorkomen ven te graven. Van die basis uit kan door onmiddellijk versterken van het werk met volle kracht beginnen. I zwakke plekken in de dijken. Noodweer aan de Adriatische Kust Een in het Noorden van de Adria tische zee opgestoken storm heeft het water zodanig opgejaagd, dat de ri vier de Po in het Deltagebied is ge stegen, waardoor honderden hecta res onbewoond en onbebouwd land Bezorgdheid bij het Belgische kabinet Morgen 18 Februari, hoopt Prinses Marijke, de jongste dochter van Koningin Juliana en Prins Bernhardhaar zesde verjaardag te vieren foto paul huf Ontnaasting van Brits wegvervoer Wetsvoorstel hogerhuis wordt ingediend, is een I van de twee belangrijkste wetsont werpen van het program van de re gering. Het andere betreft de ont naasting van de staalindustrie. J Het wetsontwerp inzake het ver voer bevat tevens plannen om het bestuur van de genationaliseerde spoorwegen te decentraliseren. De nationalisatie zal hier niet ongedaan worden gemaakt, maar de spoorwe gen zullen door vele plaatselijke ra den worden gecontroleerd in plaats van door één bestuur, zoals thans het verzoenende toon aan met te schrij- gevai js> I De concurrentie tussen spoorwe- Le gezondheidstoestand van koning Boudewijn vervult de ministers met g'ote bezorgdheid en de natie dient daarvan op de hoogte te zijn. Met deze woorden heeft Jean van Houtte, eerste-minister van België, een verklaring gegeven voor zijn haastige bezoek Zondagmiddag aan 's kunings herstel lingsoord bij Nice. Dat bezoek werd Zondag algemeen in verband gebracht n.et de felle critiek, welke van bepaalde Belgische zijde was geuit op 's ko- mngs vertrek naar het zonnige Zuiden, kort nadat het land was getroffen door de overstromingsramp. GEEN LONGAANDOENING. aangenomen Het Lagerhuis heeft Maandag avond met 296 stemmen tegen 257 het wetsontwerp van de regering tot ontnaasting van het wegvervoer aan genomen. Het wetsontwerp dat nu bij hetden. rieven toegestaan. De staat beschikt op het ogenblik over ongeveer 4.000 vrachtwagens met loodsen en kantoren over het ge hele land. Een woordvoerder van de Labourpartij schatte de waarde resp. op 70.000.000 en 100.000.000 pond sterling. Al deze voertuigen zullen aan par ticulieren te koop worden aangebo- Er zal een heffing op zwaardere vrachtauto's worden geheven om de Britse vervoerscommissie schadeloos te stellen voor verliezen bij dé ver koop. De heffing zal in de komende twee jaar ongeveer 4 millioen pond sterling opbrengen. Zeventig doden in Atjeh Muiterij in Deens leger bezworen Opmars naar Kopenhagen trouille van de militaire politie ach terhaalde hen. Maar de colonne mar cheerde zwijgend verder. De kans was groot, dat andere rebellerende eenheden zich bij de muiters zouden Met een donderende redevoering aansluiten, vanaf een vrachtwagen, ergens op de I Toen mobiliseerdp gen-araal Alle- weg tussen Soegaard en Kopenhagen, rup ijlings een volledige compagnie heeft generaal Richard Allerup, be- gemotoriseerde infanterie. Ten Noor- velhebber van Zuid-Jutland, gisteren den van Aabenraa zag de muitende een beginnende mu'tern in het Deen- colonne zich plotseling de weg ver se leger bezworen. Aan het hoofd van sperd door auto's en gehelmde in fan- een compagnie infanterie was hij de teristen. Er ontstond onzekerheid en muiters tegemoet gegaan: een onge- (verwarring. De generaal maakte van veer honderd man sterke groep, die j dit ogenblik gebruik om op een sinds gistermorgen in gesloten gele- vrachtwagen te klimmen en de mui deren op mars was naar Kopenhagen. I ters met donderende stem toe te spre- De mu'ters wilden daar bij de minis- (ken. Hij geselde hun lichtzinnig op- ter van defensie protesteren t«»ren de 1 J J De koning heeft „voortdurend ver- ziet de dingen m het ware licht. Het0{?n gn hot wegvervoer za\ scherper gekost. De schade bedraagt ruw gc- hoging", aldus de Belgische premier, land heeft andere zorgen. Er is geen I ^orden Qm de spoorwegen te hel- schat 60 millioen Rp. Groot-Atjeh. die overigens ontkende, dat er sprake j en er zal geen nieuwe koningskwes- pen het hoofd te bieden aan deze was van een longaandoening. „Er.tie zjjn concurrentie is wijziging van de ta- cient voortdurend toezicht te zijn op 1 de zwakke gezondheid van de koning en er worden geregeld bloedproeven genomen". De heer Van Houtte ver telde over de terugkeer van koning Boudewijn naar de overstroomde ge bieden acht dagen geleden (nadat do critiek op zijn verblijf in Zuid- Frankri'k was losgekomen) nog het volgende: Toen hij acht dagen geleden van de Rivièra terugkwam om de over stroomde gebieden bij Antwerpen te bezoeken, voelde de koning zich on wel en koortsig. Toen ik hem de vol gende dag zag, was hij volkomen uit geput, maar volgens zijn zeggen toch v/el in staat om een nieuw bezoek aan de kust te brengen, „omdat mijn dokter mij wel middelen zal geven". Ik heb de koning toen gezegd, dat daar geen sprake van was. Gisteren had de premier voor laat in de avond het kabinet in vergade ring bijeengeroepen in zijn ambts woning en evenals elke min of meer ongewoon schijnende maatregel werd ook dit nieuws direct in verband ge bracht met Van Houtte's bezoek aan Nice, De premier verzekerde echter, dat het enige agendapunt voor de kabinetszitting de regeling tot schade vergoeding aan de slachtoffers van de overstromingen was. Daarover had hij ook gesproken met de ko ning te Nice. De vrouw achter de troon. In België wordt van verscheidene kanten de wens uitgesproken en daar heeft het Brusselse blad Le Soir gisteren nog eens aan herin nerd dat de positie van de leden der koninklijke familie (waarmee in de eerste plaats 'skonings stiefmoe der de prinses De Réthy wordt be doeld) voor eens en voor al officieel v/ordt geregeld. Als „vrouw achter de troon" heeft ex-koning Leopolds echtgenote de laatste tijd aan veel critiek bloot gestaan, vooral van de zijde van het socialistische blad Le Peuple en velen vreesden reeds voor Ter gelegenheid van de herdenking van de 15de verjaardag van haar martelaarschap, heeft het Vaticaan een nieuwe serie van twee postzegels, uitgegeven, voorstellende de Heilige Mhria Goretti. heilig verklaard in het Heilige Jaar, 1950. De postzegels, die beide dezelfde voorstelling hebben, de heilige, die een witte duif vast houdt, zijn 15 en 35 lire waard. De eerste is bruin en heeft een paars een herhaling van de conflicten, middenstuk, de tweede is rood en welke om Leopold hebben gewoed, heeft een bruin middengedeelte. iHet blad sloeg gisteren echter een verlenging van hun diensttijd van 12 tot 18 maanden. Reeds enkele dagen smeulde in ver scheidene Deense garnizoensplaat sen het vuur van de onrust. Harald Petersen, de minister van defensie, had verklaard, dat ongeveer 5000 man langer moesten dienen wegens de verplichtingen, die Denemarken in het Noordatlantisch Pact op zich had genomen. Toen de soldaten hiervan gisteren officieel in kenni* werden gesteld, vlamde de muiterij plotse ling op. In twee kazernes in Zuid-Jutland gingen de manschappen in hongersta king. In Aarhus weigerden ?00 artil leristen hun middagmaal. In Holbaek, 50 kilometer van Kopenhagen ver schenen 500 soldaten niet op het ap pèl. Zij zaten uitgelaten en opstandig in restaurants, waar zij hun ontbijt gebruikten. De toestand werd ernstig, toen on geveer honderd soldaten, in de grens plaats Soegaard, in gesloten colonne en zonder bevel, door de kazerne poort naar buiten marcheerden. De wacht sommeerde hen met het ge weer in de aanslag tot stilstand. De manschappen stapten door. Een pa- treden, dreigde met de strengste straffen en eindigde met een fors: „Geeft acht!" De muiters gehoor zaamden. „Compagnie in de auto's", schreeuwde de generaal. De muiters gehoorzaamden weer. De auto's brachten hm teru<* naar Soe gaard, waar zij voorlopig blijven ge consigneerd. Later op de dag deelde een ver bindingsofficier mee dat de ontevre denen ndet onmidlellijk zullen wor den gestraft. Er is een onderzoek ge last naar de voorgeschiedenis der muiterij. De communisten schijnen er de hand in te hebber gehad. r was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen I -J Zu:d-Atjeh en Atjeh-Pidi werden het zwaarst getroffen. In Groot- Atjeh werd de electrische centrale bij Kotaradja vernield Wegen en spoorlijnen werden zwaar bescha digd. Oorzaak van de overstromingen is het samenvallen van de vloed met zware regens, die drie etmalen aan hielden. Het water bereikte een hoogte van vijf meter. Te Indrapoe- ra werden verscheidene woningen, die op twee meter hoge palen staan, door het water meegesleurd. De minister van Landbouw, Sard- jan, heeft verklaard, dat de over stromingen bij Solo in Middcn-Java te wijten zijn aan de vernielingen van het bosareaal in de Japanse be zettingstijd Het ontboste gebied be slaat een oppervlakte van 500.000 h.a. De regering h"eft nu een tienjaren plan opgesteld voor de hoognodige herbebossing. GUERILLA-PRIKKEN IN CHINA. Volgens het nationalistische nieuwsagentschap te Taipeh hebben nationalistische Chinese guerilla's op 13 Februari een 6toringsaanval ge daan op het e'land Meitciow, voor de kust van de provincie Foekien. Het eiland ligt ongeveer 150 km. ten Noorden van de haven Amoy. De guerilla's landden in de ochtend van 13 Februari op Meitsjow zonder te genstand van communisticche strijd krachten en ontruimden in de mid dag van 14 Februari het eiland weer. De uitgangsbasis van de operatie wordt in het bericht van het nieuws agentschap niet genoemd. Wel wordt gezegd, dat eenzelfde operatie tegen Meitsjow een jaar geleden werd uit gevoerd. JiaiieVtje Het ergste van niets doen is. dat het iemand doet tobben over het door brengen van zijn tijd. Thornton Wilders.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1