Felle aanklacht tegen C.P.N. die onrust zaaide waar eendracht is Grote dankbaarheid voor de buitenlandse hulpverlening Koningin bezocht Zeeuwse eilanden per helicopter Het verdronken vee wordt door duikers uit de stallen gehaald Het Roode Kruis in het voetspoor van zijn stichter Het ramogebied in cijfers DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 DE LËIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 DE WATERSNOODRAMP IN DE KAMER hond een milliard gulden schade heeft de ramp ver oorzaakt. zo luidde de schatting van minister-president db. w. drees, gistermiddag aan de tweede kamer meege deeld. de premier en ook mr. algera, de minister van ver keer en waterstaat, deden nog andere mededelingen: er zullen bijzondere voorzieningen komen aan de landzijde van de dijken om afslag door overstromend water te voorkomen, het probleem van het behoud van de waar devol gebleken binnendijken zal de regering met de polderbesturen behandelen, er komt een ander waar- schuwings- en alarmeringssysteem, de regering zal een noodwet voor het herstel van de getroffen dijken ge reedmaken, op de eilanden zullen terpen worden opge worpen ter beveiliging van de bevolking, de kwestie van de versterking en verhoging van de zeedijken zal in studie worden genomen en de regering zal een speciale commissie instellen voor het plan van de afsluiting van de zeearmen. kan de Cirrus in de Noordzee worden gestationneerd, om daar vandaan tij dig weerrapporte'. door te geven. Het zusterschip Cumulus zal de regering ook voor dit doel inschakelen, daar de weerrapporten over het Noordzee gebied zeer belangrijk zijn gebleken. Meer helicopters Minister Algera zei, dit probleem als het centrale punt van zijn beleid te beschouwen. Vanzelfsprekend zal het rapport van deze commissie open baar worden gemaakt. Dit is een volkszaak, aldus de minister. Ir. Thijsse zal daarvoor op verzoek van de regering uit de Verenigde Staten r.aar ons land terugkeren. Nu het nut van de helicopters zo overtuigend is bewezen, zullen er nu spoedig derge lijke toestellen ter beschikking van onze defensie komen. RUSSISCHE GENERAALS. Dr. Drees begon zijn rede met de belofte van tijd tot tijd de Kamer te zullen inlichten over de stand van zaken cm onmiddellijk daarna de communisten op de korrel te nemen. Mijn indruk van een eenheid on der het Nederlandse volk, zo zei hij, is een illusie gebleken. De communis ten hebben zich daarbuiten gesloten. Nu moet ik wel spreken van „wel in het algemeen een~ eenheid". De E.V.C. kwam met eisen op het ogenblik, dat er niet anders dan aanbiedingen bin nenkwamen. De communisten zullen nog zeggen, dat wij het land onder water hebben gezet, op bevel van de Amerikanen. Paul de Groot gelooft niet in de menslievendheid van die Amerikaanse „pest-generaals". Was er een Russische generaal gekomen, met Russische helicopters, dan zouden wij het ook hebben ontvangen en bedankt. Ik geloof, aldus dr. Drees, dat de communisten zich ditmaal hebben vergist. Hun actie om het overwerk ten bate van het Rampenfonds te ver hinderen is volkomen mislukt. En als de communist Gortzak zegt, dat het Atlantisch pact er de schuld van is, dat wij op de waterstaatswerken hebben moeten bezuinigen, dan moet hij nu dankbaar zijn, dat nu de be doeling is een deel van de tegen waarde-rekening te bestemmen voor het vredelievende werk van het her stel. Tenslotte probeerden de communis ten nog een motie in behandeling te doen nemen over integrale vergoe ding van inkom-ns door de staat, maar deze werd met 68 stemmen te gen verworpen. Zij gaven wel hun stem aan een motie van prof. Rornme, mede onder tekend door zes andere fractievoorzit ters, waarin de Tweede Kamer alle bevriende regeringen en volken de dank van het Nederlandse volk be tuigt voor de „sterkende steun, die het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". HET RIJK HERSTELT DIJKEN. „Dat ik vertere, als ik maar nuttig ben", luidde de (Latijnse) spreuk, waarmee minister Algera zijn uitvoe rige rede, die begon met een minu tieuze opgave van alle gegevens over de weersomstandigheden en de wa terstanden op 31 Januari, besloot Mijn ambtelijk apparaat en ik zullen alles doen, zo zei hij. Dit is een na tionale zaak, maar de verantwoorde lijkheid voor de toestand van de wa terkeringen in ons land, die voor een groot deel bij de waterschappen en polders ligt, is ten opzichte van de Staten-Generaal niet effectief. Er moet echter in dit geval van de ramp een centrale verantwoordings plicht zijn en daarom stelde de mi nister een noodwet, voor de financie ring door het rijk van het herstel der buitendijken, in h-_t uitzicht. De rege ring zal wel in ruime mate gebruik maken van*het recht, dat in die nood wet zal zijn opgenomen, om allerlei zaken aan de lagere organen over te laten en met hen te behandelen. Wellicht zal deze ramp ook voor de provinciale besturen een stimu lans zijn, om te komen tot een gro tere eenheid in de waterschappen, zoals reeds in Noord-Holland is be reikt. Als een van de maatregelen die zijn genomen, om een dergelijke ramp in de toekomst te vermijden, zal het weerschip Cirrus niet naar de Atlan tische Oceaan gaan, om daar een Amerikaans weerschip af te lossen. In overleg mei de Amerikaanse rege ring zal de kustwacht dit doen en HET RAMPENFONDS. Een financieringsplan heeft de re gering nog niet, betoogde min. Drees, er aan herinnerend, dat de tijd daarvoor te kort en de ontwrichting te groot is. De belastingmaatregelen, die de regering in den zin heeft, zijn nog niet in de ministerraad in behan deling genomen, hetgeen toevallig hieraan is te wijten, dat het kabinet deze middag in de Kamer moest zijn. Over enige faciliteiten op dit gebied kon deminister-president dus ook niets zeggen. Verder is het ook onmogelijk te zeggen, wat er zal gebeuren met het geld van het Nationaal Rampenfonds. Wij staan hier voor een gemeen schapstaak, hetgeen niet wil zeggen, dat het uitsluitend een staatstaak moet zijn. Veel hangt oök af van de mate van de buitenlandse hulp. Van zelfsprekend kan de regering de ver goeding van een deel van de schade niet afwentelen op het Rampenfonds. Dat is een particuliere instelling, die zelf bepaalt wat zij doet. Er is echter geen reden, om bij het bepalen van hetgeen de regering moet doen, het Rampenfonds te negeren, wat ten slotte zou neerkomen op de omstan digheid, dat de bevolking later nog eens in belastingen zou moeten be talen wat hen al vrijwillig heeft ge geven. De regering moet echter han delen volgens vaste en algemene re gelen. Een particulier fonds kan nog wel eens iets meer doen. In bijzon dere gevallen. SPOEDIGE SCHADEREGELING. De vergoeding van de schade zal gebeuren, zo heeft de regering het zich voorlopig voorgesteld, in de geest van de oorlogsschaderegeling. Het is zeker niet de bedoeling de getroffe nen de grootste klap van de schade te laten incasseren, maar er moest enig houvast zijn en dat heeft men aan deze regeling, die bij de gemeen tebesturen bekend is. Men kan er mee werken. Wij moeten komen, al dus beloofde de minister-president, tot een eenvoudiger regeling, opdat de mensen weer zo gauw mogelijk aan de gang kunnen gaan. .Daarom is de middenstandsbank gemachtigd credieten te verstrekken tot ten hoogste een millioen gulden, ieder crediet ten hoogste 4.000 gul den. Het Rampenfonds zal garant zijn tot 200.000 guldeni. SNELLE BERECHTING PLUNDERAARS. Bij de berechting van de plunde ring zijn de eerste gevallen in handen van de politierechter, die niet meer dan zes maanden kan opleggen, ge legd, om door middel van snelle be rechting afschrikwekkende voorbeel den te stellen. Andere gevallen ko men voor de rechtbank, die dergelij- ge misdadigers zes jaar gevangenis straf kan opleggen. Als zijn algemene indruk zei de mi nister-president de toestand bemoe digend te achten Het Nederlandse volk zal zeer spoedig weer de weg vooruit en omhoog hervatten en voortzetten. Bij de replieken is nog ter sprake gekomen, dat wellicht de gemeente raadsverkiezingen tot het volgende jaar in de getroffen gebieden zouden moeten worden uitgesteld alsmede de vraag of dit een uitstel van de ver kiezingen in alle gemeenten tenge volge moet hebben. De regering bleek er nogal huiverig voor te zijn. Zij wilde slechts de verkiezingen uitstel len in die gemeenten, waar het nood zakelijk zou blijken. Voorzitter Kortenhorst deelde nog mee, dat hij vandaag de samenstel- ning van de nieuwe Kamercommissie voor de watersnood, die de wetsont werpen over dit onderwerp zal bestu deren en overleg kan plegen met de regering, zal bekend maken. Deze commissie zal waarschijnlijk aan het eind van dit jaar haar taak beëindi gen. Het was op 18 Augustus 1950, d&t H. M. de Koningin een bezoek aan de gemeente Sint Annaland bracht. Uit alle huizen wapperden toen de vlag gen. Honderden mensen juichten en zwaaiden en iedereen was dolgelukkig de landsvrouwe op Sint Annaland te zien. Na bijna drie jaar werd het op nieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, zij het onder wel heel andere omstandigheden. zee, met een rijkspolitieboot uit Ber gen op Zoom. Na een bezoek aan het R.K. Zie kenhuis te Zierikzee, waar de konin gin sprak met de moeder-overste, be gaf zij zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men haar voor stelde aan kolonel Van Waning, com mandant van de maritieme strijd krachten op Schouwen. Deze roem de het werk van de Ierseker en Ur- ker vissers, speciaal van schipper Schot, die 400 a 500 mensen gered heeft. De koningin heeft vervolgens Zie rikzee bezichtigd en zich op straat met verscheidene omstanders onder houden. Van Zierikzee uit is zij per helicopter naar Brouwershaven ver trokken. Daarna heeft zij St. Anna land, Sint Maartsendijk, Scherpenis- se en Sint Philipsland bezocht. Vee-destructie werkt op volle toeren Onmiddellijk na de ramp zagen i te maken en aan de oppervlakte te deskundigen in het vee, dat met brengen. Momenteel werken vele duizendtallen verdronken was, een groot gevaar voor de volksgezond heid en zo gauw men de toestand in het noodgebied ook maar enigszins kon overzien heeft men pogingen in het werk gesteld om de cadavers te vernietigen. Nadat het probleem van ronddrij vend vee enigszins opgelost was, kwam het vraagstuk, hoe de bestaan de destructiebedrijven de enorme toevloed zouden kunnen verwerken. Thans bestaat hiervoor een zeer soepellopende organisatie. Slagers uit alle delen van het land werken met dag- en nachtploegen om het gedode vee te vernietigen. De aangevoerde cadavers worden eerst van de huid ontdaan, daar hui den ook al zijn ze zwaar beschadigd nog altijd eeiï bedrag van ƒ25,tot 30,opbrengen. Het restant wordt verwerkt tot kippen- en varkensmeel en vet voor de kaarse;.- en zeep fabricage. Nu het drijvende vee vrijwel overal afgevoerd is, heeft men de aandacht gevestigd op de momenteel nog onder water staande stallen, waar het verdronken vee nog aan de touwen vastgebonden is. Ook dit vee moet zo spoedig mogelijk verwijderd worden, daar het water anders be smet wordt, met alle gevolgen van dien. Een van de leiders van de destructiebedrijven' heeft zich enige dagen geleden in een zgn. kikvorsen- pak gestoken, waardoor hij naar de stallen kan afdalen om het vee los 3i<minklij.k andeidak uoat evacué'a Om 12 uur zou H. M. Koningin Juliana zich van de toestand in Sint Annaland op de hoogte komen stel len, Het werd echter kwart voor drie eer een helicopter met de hoge gaste aan boord op het schoolplein landde. Nu wapperden er geen honderden vlaggen uit de huizen, slecht die éne, die nog juist voor de aankomst van Hare Majesteit uit de toren kón wor den gestoken, moest hetzelfde ver tolken als de honderden dundoeken op 18 Augustus 1950. Hare Majesteit droeg een bruine bontmantel met hoofddoek en te- kend voor de toestand ter plaatse ook waterlaarzen. De koningin werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard, waarna het gezelschap zich naar de nabijgelegen Rode Kruispost begaf, welke in een school is onder gebracht. Hier wenste Hare Majes teit even rustig de situatie te be spreken. De in dit lokaal aanwezige Rode Kruishelpsters werdén allen aan de Koningin voorgesteld. Ver heugd was H. M. over de bevestiging van de burgemeester, dat in Sint An naland geen mensenlevens te betreu- ren waren. De burgemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen en noemde daarbij in het bijzonder de waterbouwkundig ambtenaèr, de heer Jagt en diens medewerkers, die zich zeer verdien stelijk hebben gemaakt om te hou den wat te houden was. Dijkgraaf Bierens en de heer Kant van de rijkswaterstaat gaven een uiteenzet ting van de situatie van het ogen blik, voor zover het de dijken van de Sint Annalandse waterkering be trof. Vervolgens onderhield Hare Maje steit zich nog enige tijd met de Fran se afgevaardigden, die door de bur gemeester van Mantes, naar het ge troffen gebied waren gestuurd, om in die gemeenten, welke het dringendst hulp behoeven, de helpende hand te bieden. H. M. was door deze Franse bij stand zeer getroffen en verzocht de heren de burgemeester en bevolking van Mantes voor dit spontaan mede leven dank te zeggen. Daarna ver trok H, M. met de burgemeester pér auto naar Sint Maartensdijk. Evacue s uit een tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden een Eerder op de dag had H. M. de koninklijk" onderkomen in Paleis Het Loo, dat voor het herbergen van Koningin eeri bezoek gebracht aan vluchtelingen uit de rampgebieden door H. M. Koningin Juliana gedeelte- Schouwen-Duiveland. Zij arriveerde liik beschikbaar werd gesteld. Aankomst van een der bussen, die de be- om één uur in de haven van Zierik- jaarde lieden vervoerden, aan de rechtervleugel van het Paleis. Henri Dunant's levenswerk leeft onverminderd voort in. Toen nu precies vier jaren geleden in de Sleutelstad eeu grootscheepse actie werd ge voerd tot het verkrijgen van meer donores voor de Bloedtransfusiedienst, hebben we op bijna overdadige wijze onze lezers opgewekt zich daarvoor beschikbaar te stellen en deze op wekkingen zijn gelukkig niet zonder resultaat gebleven. Meer dan 1500 personen meldden zich voor het geven van bloedplasma en daaruit zijn enkele honderden vaste donores voortge komen. Over het nut van de Bloedtransfusiedienst, een der vele activiteiten van het Roode Kruis, behoeven we nier dus eigenlijk niets te zeggen. De mening, dat het Roode Kruis alleen oorlogs- werk dient, is daarmede reeds ten volle weer legd, want dagelijks wordt op het ogenblik ge bruik gemaakt van deze nuttige instelling. Het is zelfs zo, dat het Roode Kruis aan voortdu rende „bloed"-armoede lijdt Maar die bloed armoede is geen gevolg van mindere eigen acti viteit, doch een gevolg van het feit, dat nog zovele jonge, gezonde mensen nalaten zich aan te melden als donor. 't Is waar de overstromingsramp van de afgelopen week heeft het bewezen er zit nog genoeg leven in het Nederlandse volk om te helpen waar de naaste door nood bedreigd wordt, maar.nood is er elke dag! Men zie slechts hoe de ziekenhuizen vol liggen met patiënten, die o zo blij zijn als zij geholpen wor den doordat nieuw bloed in hun aderen ge stort wordt. XXX „Men moet het ijzer smeden als het heet is", aldus luidt een bekend Hollands spreekwoord. 't Is daarom, dat we in deze tijd van nood, nu het besef van hulp-verlenen aan de even naaste duidelijker spreekt dan ooit een be roep doen op de Nederlanders, die zo gaarne blijk geven van liefde voor hun evenmens-in- nood, en waarom we hen hartgrondig willen aansporen hun bloed te geven voor de naaste, die dagelijks in nood verkeert. Bloedtransfusiedienst is een der grote taken van het Roode Kruis Is dat nu werkelijk teveel gevraagd. Vier jaar geleden gaven zich de vele hon derden mensen, vrouwen, mannen, op voor het bloedplasma en daarüitkoriden gelukkig tal van vaste donores worden geworven Maar dit aan tal is sindsdien weer aanmerkelijk geslonken, door overlijden, door ouderdom, ziekte, vertrek, enz. De gelederen moeten weer worden aange vuld door nieuwe krachten, die broodnodig zijn. Er is die vier jaren weer een heel jong ge slacht gekomen, waarvan maar heel weinigen ongetwijfeld zich bij de Bloedtransfusiedienst hebben aangemeld. Laten vooral zij ervan door drongen zijn, dat zij als donor zeer welkom zijn bij het Roode Kruis. XXX In deze dagen wordt meer dar. ooit gevraagd wat het Roode Kruis nu eigenlijk doet. Welnu, we hebben in de vorige artikeler erop gewezen hoe het Roode Kruis ontstond, en welke activi teiten door deze prachtige instelling worden ontwikkeld. In dit laatste artikel hebben we de Bloed transfusiedienst als een der voornaamste werk zaamheden van het Roode Krui" nog eens naar voren willen brengen, als een der voornaamste, misschien de allervoornaamste en'we hopen van harte, dat velen zich zullen aanmelden als donor. Dit kan iedere dag geschieden bii het In formatiebureau van het Roode Kruis, Rijnsbur- gerweg 3, Leiden. Na opgave krijgt degene, die zich voor bloed transfusie aangemeld hpeft een oproep voor de keuring op het Acad. Ziekenhuis en zo moge lijk om de twee jaar vindt herkeuring plaats. Dit herhaaldelijk gratis onderzoek geeft de do nor tevens een geregelde controle over eigen gezondheidstoestand. XXX Wij hopen, dat deze korte uiteenzetting er toe moge bijdragen, dat er veel nieuwe aanmel dingen als donor mogen binnenkomen. ploegen in kikvorspakken, doch zij zullen nog wel enkele weken werk hebben, voordat het getroffen gebied geheel gezuiverd is van verdronken vee. Met de voorbereiding tot het dich ten van de gaten in de z.g. oude dijk, de slaperdij tussen Bruinisse en Oos- terland op Schouwen-Duiveland, is 'n aanvang gemaakt. Wanneer de gaten in deze binnendijk dicht zijn, vallen de 800 ha grote polder en het dorp Bruinisse droog. Dit dorp kwam niet onder water door het breken van de buitendijk doch door het breken van deze bin nendijk, waardoor het water, nadat het twaalf uur eerder de nabijgele gen polder Oosterland was binnen gestroomd, ook de polder Bruinisse blank zette. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een publicatie het licht doen zien met cijfers over het ramp gebied in Zuid-West Nederland. Hier in zijn gegevens vermeld over direct getroffen gebieden of gemeenten, waarvan de cijfers uiteraard slechts bij benadering zijn verkregen. Van het totale rampgebied Zuid- West-Nederland, groot 358.097 ha., werd direct getroffen 251.223 ha. of 70,2 pet. Het gehele rampgebied is 11,1 pet. en de direct getroffen ge meenten 7,8 pet. van de totale opper vlakte land in Nederland. Van de bevolking in het rampge bied (waartoe behoren Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen-Duive land, Tholen, St. Philipsland Goeree- Overflakkee, Voorne-Putten, Rozen burg, Hoeksche Waard, IJsselmonde, Eiland van Dordrecht, Noord-West- Brabant, Alblasserwaard en Krimpe- nerwaard) dat 750.741 inwoners telt, zijn 580.814 personen woonachtig in het direct getroffen gebied, dgt is 77,4 pet. Het aantal woningen bedroeg in het rampgebied op 1 Januari 188.502, waarvan er 143.567 of 76,2 pet. in het direct getroffen gebied stonden. Bij de volgende gegevens is ver meld het aantal c.q. de hoeveelheid in het totale rampgebied Zuid-West- Nederland, met .tussen haakjes het absolute cijfer in de direct getroffen gebieden, alsmede dit cijfer in pet. van het rampgebied: I Land- en tuinbouwbedrijven 129.636 (20.469 of 69,1 pet.), totale op pervlakte cultuurgrond 297.373 ha. (206.407 of 69,4 pet.), waaronder bouwland 185.811 ha (127.294 of 68,5 pet.), grasland 90870 ha. (63.590 of 70 pet.), tuinland 23035 ha. (16.825 of 73,1 pet.). Geoogste hoeveelheden in tonnen: tarwe 113.340 (79.067 of 69,8 pet.), gerst 103.547 (64.115 of 61,9 pet vlas 103.226 (70.369 of 68,2 pet.), con sumptieaardappelen 747.182 (587.735 of 78,7 pet.), cn suikerbieten 1.487.509 (1.083.036 of 72,8 pet.). Veestapel in 1952: runderen 228.401 stuks (158.427 of 68,1 pet.), varkens 116.303 (76.074 of 65,4 pet.) land- bouwpaarden 31.636 (20.833 of 65,9 pet.) schapen 22.302 (15.101 of 67,7 pet.) en kippen 683.605 (419.598 of 61.4 pet.). Landbouwwerktuigen: motortrek kers 5851 (4141 of 70,8 pet.), maai- dorsmachines 543 (356 of 65,6 pet.), dorsmachines 1988 (1436 of 72,2 pet.), karren en wagens 36.015 (24.630 of 68,4 pet.). REDDER DOOR BRAND GETROFFEN. Een der Giethoornse toeristencen tra, café Watersport Centrum te Giethoorn Noord is gisteren tot de grond toe afgebrand Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewo ners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg In het rampgebied waar hij aldagen lang heeft deelgenomen aan het red dingswerk en de hulpverlening.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5