S)e CoidóeSoii/fca/rit GIRO 9575 Blokkade van China stuit op moeilijkheden 34 Millioen gulden Sovjet-Unie breekt met Israël De vloed van weldaden is nog lang niet gestuit Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12812 Niet geven, maar offeren Papengracht 32, Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE EENHEID MISVERSTAAN DE aangekondigde regeringsnota over de watersnoodramp is ver schenen en in de Tweede Kamer be handeld. De Kamer is eenstemmig geweest in haar lof voor alles wat er in die dagen is gepresteerd en heeft intussen ook de critische vra gen gesteld, welke naar zij meende gesteld moesten worden. Er was echter in verschillende bladen eerder reeds ernstige critiek op de regering geuit, een critiek welke men aldus kan samenvatten, dat de officiële instanties vier en twintig uur nodig hadden gehad om de schok van de ramp te verwerken en op gang te komen met de hulp verlening, waardoor kostbare uren verloren gingen om mensen te red den, die in nood waren. Er zou na melijk volgens deze bladen op de eerste Zondag van de ramp geen vliegtuig van de grond zijn geko men om een overzicht te kunnen krij gen van de omvang van de ramp. En dat lag dan allemaal aan de bureau cratische genoegens, waarin onze ambtenarenstaat zich pleegt te ver meien en waardoor er geen vliegtuig van de grond kon komen zonder dat er eerst tien formulieren zijn» inge vuld en ingeleverd. Uit de regeringsnota blykt nu, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag om drie uur reeds het eerste militaire detachement aan het werk is gegaan. Zondagochtend om zeven uur gingen in Vlissingen drie vletten van de ma rine in actie. Om acht uur werd de 33ste regimentsgevechtsgroep opge roepen en Zondagavond om zes uur waren de onderdelen van de krijgs macht reeds op 80 tot 90 pet. van hun sterkte. Omdat het beeld van de ramp echter onvolledig bleef, gelast te de territoriale bevelhebber Zondag door middel van verkenningsvluchten standigheden voerde de luchtmacht zeventien verkenningsvluchten uit. Dit staat officieel vermeld in de re geringsnota. IN de Tweede Kamer heeft de heer Oud herinnerd aan de grote ramp van Rotterdam in 1940. Toen waren er ook prachtige spontane aanbiedin gen van hulp en toen zijn er ook tal loze fouten gemaakt. Dat valt niet te vermijden, als men- bjj een onver wachte gebeurtenis van zo grote om vang plotseling moet gaan improvi seren. Wie meent, dat dit niet het geval behoeft te zijn is of volkomen verpolitiekt, zoals de communisten hebben bewezen of hij heeft zo iets nog nooit bij de hand gehad en is vol komen ondeskundig op zulk organi satorisch gebied. Maar er is een andere reden, waar om wij deze critiek in sommige bla den in ernstige mate hebben betreurd. En dat wel omdat hier zonder voorafgaand onderzoek nog wel afbreuk werd gedaan aan dat wonder van nationale eenheid, welke op dat zelfde ogenblik, door ons volk werd gedemonstreerd. Het is niet fraai en naa^ onze me ning de taak van een voorlichter on waardig op een ogenblik, waarin het gehele volk zich zonder onderscheid van politiek of godsdienst één toont met de getroffenen, waarin de rege ring naar de mate vara haar krach ten alles doet om de ontstane nood het hoofd te bieden, deze sfeer te ver troebelen door een critiek, die achter af bovendien nog geheel onjuist blijkt te zijn geweest. Deze bladen vermelden nu eenvoudig de inhoud van de regeringsnota met de boven vermelde gegevens zorader daarbij tegelijkertijd één woord van beschul diging terug te nemen. Wat tegenover ieder individuele persoon ils in hoge mate onfatsoenlijk zou worden be oordeeld, in strijd ook met christelij ke moraal, schijnt men zich wel te mogen permitteren tegenover een groep van personen met name tegen over de regering. Dat bladen met een christelijk en katholiek karakter zich hieraan mede 1 hebben schuldig gemaakt is des te er- ger, zij hebben blijk gegeven in die dagen de geest van deze nationale eenheid niet te hebben verstaan. Indien wij tenslotte zelf critiek willen oefenen, dan is het nu na de beide regeringsnota's op het feit, dat de minister president vara een chris telijk volk het niet nodig heeft ge acht om in deze nota's over de ramp de naam te noemen van God, van wie alleen de redding kan komen in de nood van hen, die door deze ramp geslagen zijn. Dr. Beel heeft dit bij het voorlezen van de eerste nota in de Eerste Kamer wel gedaan. Dr. Drees in de Tweede Kamer niet. Dat achten wij een ernstige omissie. In dien Dr. Drees zich persoonlijk tot het humanisme wenst te bekennen dan staat hem dat persoonlijk vrij. Maar hier had hij dienen te beden ken, dat hij verklaringen aflegde niet als de humanist dr. Drees, maar als het hoofd van een regering vara een nog altijd christelijk land, van een regering, waarin ook christenen zijn vertegenwoordigd. Hierop had het kabinet beter moeten toezien. EEN EMBARGO ZOU BETER ZIJN Amerika overweegt, aan de geallieerden te verzoeken, een embargo te leg gen op de verscheping van alle goederen naar communistisch China. Een dergelijk volstrekt verbod tot het vervoer uit de geallieerde landen naar rood China zou dan in de plaats komen van een blokkade der Chinese kust. Vele Amerikaanse republikeinen zijn in hun hart voorstander van een blok kade, maar zij vrezen, dat de V. S. vrijwel alleen zouden komen te staan, indien zij tot deze maatregel zouden overgaan. WAT DOET ENGELAND? In Mei 1951 beval de Organisatie der Verenigde Naties reeds een em bargo op de verscheping naar rood China aan. Het resultaat was, dat Amerika aan zijn schepen het ver voer van alle goeaeren naar China's vasteland verbood Maar andere lan den, onder welke Engeland, legden slechts een verboi op het transport van bepaalde goederen. De verbetenste voorstanders van een blokkade zijn uiteraard de op Formosa vertoevende Chinese natio nalisten. Hun ambassadeur te Wash ington, Wellington Koo, voerde er gisteren weer een pleidooi voor. In Tsjiang Kai-Sjek's dagblad „China News" werd geschreven: Zelfs zonder hulp zal onze vloot alle schepen, die strategische materialen voor de communisten vervoeren, aan houden. Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen, dat een Amerikaanse-marineblokkade in feite tegen de scheepvaart der verbonde nen zou zijn gericht, daar communis tisch China vrijwel geen koopvaardij vloot bezit. Door een Amerikaanse mariraeblok- ACCOORD OVER DE SOEDAN Groot-Brittanië en Egypte hebben voorlopige overeenstemming bereikt over de zelfbestuurskwestie van de Soedan. Het accoord, dat volgens bevoegde zegslieden in Cairo is bereikt, bete kent het einde van een langdurige bron van tweedracht en wrijving tus sen beide landen en opent de gele genheid Voor het voeren van bespre kingen over de rol die Egypte in een voorgesteld defensieverdrag voor het Midden Oosten zal spelen. Premier Churchill heeft gister avond om half acht een soeciale zit ting van het kabinet belegd, ten ein de de voorlonige overeenkomst ter goedkeuring voor te leggen. Wanneer die goedkeuring gegeven wordt, zal ambassadeur Ralph Ste venson telegrafisch ordradht ontvan gen het accoord te tekenen, zodra generaal Naguih te kennen heeft ge geven dat ook hij tot ondertekening bereid is. De achtereenvolgende Egyptische regeringen voor de opkomst van Na- guib hebben steeds geijverd voor aansluiting van de Soedan bij Egvnte Groot-Brittanië verzette zich echter daartegen en verklaarde, eerst de de mening van het Soedanese volk te willen horen, alvorens in een der gelijke inlijving tóe te stemmen. Naguüb heeft zijn toevlucht tot een nieuwe tactiek genomen en toenade ring tot de Soedanese leiders gezocht zodat zelfs, wanneer het Soedanese volk niets voor aansluiting bij Egyp te voelt, de vriendschaDsbanden toch zo sterk zullen zijn, dat practisch ge sproken de eenheid van de Nijldelta onder Egyptisch bestuur verzekerd is. kade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de havens D air en en Port Arthur voor commuistisch China bestemde goede ren lossen. Men meent, dat generaal Bradley, hierin vermoedelijk gesteund door de Amerikaanse stafchefs, voor de com missie voor buitelandse aangelegen heden van de Amerikaanse Senaat heeft uiteengezet, dat aanhouden van Russische schepen door Amerikaan se oorlogsbodems als een „oorlogs daad" zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten te Washington wijzen er ook nog op dat, indien Groot-Brit- tannië zich tegen een blokkade van het Chinese \asteiand zou verzetten, het voor de Verenigde Staten nau welijks mogelijk zou zijn Britse sche pen te beletten him normale vaart op Hangkong en Zuid-Chinese havens voort te zetten. Koning Boudewijn niet in orde Naar Le Soir bericht, heeft koning Boudewijn zich aan een geneeskun dig onderzoek moeten onderwerpen. Daarbij is komen vast te staan dat de gezondheidstoestand van de jonge vorst niet zeer bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de koning zijn bezoeken aan de door de overstromingen getroffen gebie den enkele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Franse en Ned. militairen maakten weg van zandzakken Franse en Nederlandse militairen heboen de verbinding tussen Halsteren en Steenbergen in het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom heistcld, door het aanbrengen van zandzakken op de overspoelde weg. De generaal J. G. Warringa, maakte Dinsdag een inspectietocht in deze gebieden. We zien hem hier (op de voor grond) op de uit zandzakken bestaande weg Achter hem overste A. R. H. Pine, commandant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een door Franse genietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de gaten, welke in de weg tzijn geslagen. Wanneer een gat is gedicht, wordt de brug weer verplaatst. r was gisterenavond bij het Nationaal Rampen fonds binnengekomen! WEGENS BOMAANSLAG TE TEL AV1V Het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau, Tass, meldt, dat de Sovjet-Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, heeft de Israëlitische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, mededeling gedaan van het besluit van de Sovjet-Unie, haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische legatie, Moskou onverwijld te verlaten. rede genoemd van de minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjarét, „die openlijk tot vijandige daden te gen de Sowjet-Unie aanzette". Deze rede werd op 10 Januari j.l. uitge sproken. „De terroristische daad, die op 9 Februari werd gepleegd, be wijst, dat de elementaire voorwaar den voor een normale diplomatieke werkzaamheid van de Russische di plomatieke vertegenwoordigers in Is raël ontbreken", aldus de verkla ring. AANSLAG WAS UITGELOKT. De diplomatieke betrekkingen zijn afgebroken, drie dagen nadat zich in de Sowjet-Russische legatie te Tel Aviv een ontploffing heeft voorge daan, waardoor een deel van het ge bouw ernstig beschadigd werd en drie personen verwondingen opliepen, on der wie de echtgenote van de Rus sische gezant, Pavel Jersjof. De Is raëlische regering veroordeelde wel iswaar de aanslag en beloofde scha devergoeding, doch volgens Russische verklaring wordt het provocerende karakter van de aanslag aangetoond door de inhoud van artikelen in de Israëlische pers, en ook door rede voeringen in het Israëlische parle ment van leden van de regering en vertegenwoordigers der heersende partijen. In het bijzonder wordt een Uilto-liicPie u-e'ig.ade'i.ing, u-ati Koten en iPJtaat Helpt onmiddellijk Giro 9575 Dinsdag jl. was een historische dag voor de Europese Kolen- en Staalge meenschap. Sinds deze dag heeft het hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap een deel der bevoegdheden van de zes landen overgeno men. Op dit gebied zijn de grenzen tussen de landen dus weggevallen. Het comité van het Hoge Gezagsorgaan van de gemeenschap tijdens de rede van de Duitse afgevaardigde en vice-president van het comité, Preusker. Van links naar rechts: Coppe, lid van het Hoge Gezagsorgaan; Mevrouw Etzel, Vice-Presidente; Jean Monnet, President; Paul Reynaud. Franse afgevaar digde; De Nerée, Secretaris van het comité; de Nederlandse gedelegeerde Sassen, en Preusker. ANTI-RUSSISCHE BETOGINGEN TE TEL AVIV. In het hart var. Tel Aviv zijn gis teravond straatgevechten uitgebro ken, toen communistische betogers met stenen werden bekogeld door een grote menigte die luidruchtig uiting gaf aan haar vijandige gevoelens je gens de Sovjet-Unie. De demonstratie was op touw ge zet door de vereniging Israël-Ussr om te protesteren tegen de bomaanslag welke Maandag is gepleegd op de Russische legatie. Bij de gevechten, die ontstonden toen de demonstratie verstoord werd, zijn verscheidene mensen gewond. Geen gratie voor de Rosenbergs President Eisenhower heeft het gratieverzoek van het ter dood ver oordeelde echtpaar Rosenberg afge wezen. Er staat aan hun excecutie dus niets meer in de weg. De terecht stelling is bepaald op 16 Februari. Julius cn Ethel Rosenberg zijn hoofdfiguren geweest in het beruchte spionnagecomplot van Klaus Fuchs. Voor een groot deel door hun toe doen beschikte Rusland reeds in 1945 over het geheim van de eerste atoom bom. In een door het Witte Huis uitge geven verklaring zegt de president o.m.: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schuldig zijn bevonden, is veel erger dan het do den van een medeburger: het gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden on schuldige burgers tengevolge zou kunnen hebben. Door hun daad heb- bén deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waar voor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven". PRINS EN WEDUWE „Hoe krijg ik de spullen naar Ne- J tijdens een vergadering zijn overjas derland?" Dat is op het ogenblik het grote probleem van mevr. Boogaert Riet (2840 Porter Avenue, Ogden, Utah. USA), die in haar eentje, on middellijk nadat haar de eerste be richten over de watersnood bereikten een hulpactie voor de getroffenen op touw zette. Hiermede had zij echter, evenals de bekende tovenaarsleerling, een formule uitgesproken, waarvan zij in eerste aanleg de gevolgen niet heeft kunnen overzien. Haar adres wordt namelijk thans overstroomd met ga ven voor Nederland; grote hoeveel heden kleding staan al klaar voor verzending. Haar probleem is thans, deze zendingen in New York of San Francisco te krijgen, ter verdere ex peditie naar Nederland. Vertelden wij gisteren van de ou derling, die noodgedwongen in zijn colbertje naar huis toe moest, omdat OVERSTROMINGEN IN INDONESIë Tengevolge van zware regens zijn Bantam en Rangkasbitung (West-Ja va) onder water gelopen, waardoor de verbinding met andere gebieden is verbroken. De schade, die is aan gericht is nog niet bekend. Over de watersnood in Solo (Mid- den-Java) meldt de correspondent van Aneta, dat gevreesd wordt, dat de zware regens van de laatste da gen in Klaten en Wonogiri de nood nog zal doen toenemen. In de stad Solo steeg het water Dinsdag nog in de ondergelopen wijken. In een dorpje staat het water tot aan de da ken van de huizen, in een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo (aan de Noordkust van Midden-Java) heeft het water de dijkranden genaderd en kan er elk ogenblik overheen slaan. Het aantal evacués thans is geste gen tot 7500. SNEEUWSTORM IN ENGELAND. Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noord-Oosten zijn in Noord- Engeland en Wales verscheidene dor pen afgesneden. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergelaten. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblok keerd door de sneeuw, die op sommi ge plaatsen drie M. hoog ligt. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland verwacht. Het zuigelingenpoeder- schandaal De autoriteiten, die een onderzoek instellen naar het „zuigelingenpoe- derschandaal" in West-Frankrijk, hebben bekendgemaakt, dat tenge volge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuige lingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zuigelingen verwondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte te bevatten. Het onderzoek was inge steld naar aanleiding van een uitslag epidemie onder zuigelingen in het ge noemde gebied. De scheikundige, die aan het hoofd stond van de betrok ken fabriek, zal wegens doodslag te recht moeten staan. met een zending goederen voor de getroffen gebieden naar het Roodc Kruis verhuisd was, eenzelfde bericht komt uit Parijs, alleen geschiedde 't hier niet per ongeluk. Een keurig geklede Fransman stap te bij een van de Parijse stations uit de trein, tóen zijn aandacht getrok ken werd door enige grote pakken, die spoorwegambtenaren in een goe derenwagon laadden. Nieuwsgierig vroeg hij, wat dit voor pakken waren en toen hij als antwoord kreeg, dat zij naar Holland gingen voor hulp verlening, riep hij uit: „Maar don zit daar nog niets van mij bij, want ik heb nog niets kunnen geven". Even dacht hij na, trok toen zijn (dure) overjas uit en te zamen met ziin hoed deooneerde hij d;e op de pakken. Gisteren meldde het medelevende Italië, dat 2 wagons sinaasappelen en citroenen en 1 wa?on wijn onderweg zijn naar Nederland. Het Duitse grensplaatsje Gronau heeft bekend gemaakt, dat het zijn Carnavalsoo- tocht dit jaar, in verband met de ramo, die het naburige Nederland ge troffen heeft, niet zal laten doorgaan. De Verenigde Staten bestuderen momenteel een ingediend wetsvoor stel, dat aan 50.000 Nederlanders, die door de watersnood dakloos zijn ge worden, toestemming geeft om naar Amerika te emigreren, eenzelfde nlan overweegt Chili, alleen zal het hier 1000 emigranten betreden. Sedert het bekend worden van de ramo heeft Denemarken reeds meer dan 300 ton goederen per boot, trein, vrachtwa gen en vliegtuig naar Nederland ge zonden. In Frankrijk is reeds meer dan 2000 ton goederen ingezameld en een bank in Parijs heeft re^ds 700.000 gulden voor het getroffen Ne derland ontvangen. De nrins van Monaco schonk aan de Nederlandse gezant aldaar een bedra~ van 20.000 gulden en de door Oostenriik geor ganiseerde inzameling heeft ree 's het bedrag van 108.800 overschreden. Dan is daar natuurlijk weer de lange lijst weldaden uit Denemarken. Een chauffeur uit het plaatsie Halm stad een stadje, dat in het land van naastenliefde nog een zeer bij zondere plaats inneemt reed de vorige week dag en nacht door met een vrachtwagen dekens en matras- Ook in Nederland zelf is de vloed van medeleven nog lanr niet gestuit. Het zelf zo zwaar getroffen Oud- Beijerland bracht 60.000 hijeen voor het Rampenfonds; Gouda overschreed het anderhalf ton en Kamnen schonk niet slchts een ton maar deed voorts toezegging voor een aantal runderen voor een waarde van 140.000. En met het berichtie, dat een we duwe aan de Raad van Arbeid schreef, dat deze haar rente maar 'n maand moest inhouden en het be drag moest overmaken aan het Ram penfonds, sluiten wij vandaag deze opsomming, die evenals al de vorige keren verre van compleet is, maar die een kleine bloemlezing poogt te zijn van al het goede, dat Nederland in deze dagen uit alle richtingen van de aarde mag ondervinden. JCavteHtje Hij is niet arm, die weinig heeft, Maar die met veel begeerten leeft.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1