Goeree Overflakkee getroffen eiland van is het Zuid zwaarst Holland Het dodental loopt in de honderden De derde nacht op de daken der huizen West Brabant klaagt en bidt en lijdt in stomme wanhoop DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 In deze kaart geven wij een nauwkeurig overzicht van de situatie, zoalis deze thans bekend is. De bron voor deze publicatie is in hoofdzaak de stafkaart, die generaal Buurman van Vreeden gisterochtend op persconfe rentie ter tafel bracht. Enkele aanvullingen ontleenden wij ondermeer aan het A. N. P. doordat de hijsinrichting onklaar was geraakt. Maar tegenover deze en vele ande re geslaagde reddingspogingen staan de gevallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevrijd en vannacht de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning hebben doorgebracht. Een verslaggever die Maandag in de namiddag een vlucht meemaakte met een vliegtuig van de M.L.D., dat rubberboten in het gebied ten noor den van Zierikzee uitwierp, zag hier nog enkele bijna onder water gelo pen boerderijen, waarvan de bewo ners waren samengehokt op het dak en die met de nationale vlag, bedde- lakens en andere tekens de aandacht van de overvliegende toestellen wisten te trekken Wellicht zullen zij hun leven te danken hebben aan de rubberboten, die voor hen werden afgeworpen. Het was een lang niet eenvoudige taak voor de bemanning van dit vliegtuig een „Harpoen-bommen werper de meegekregen twaalf rubberboten op de goede plaatsen af te werpen. Het duurde dan ook ruim twee uur, voordat de laatste boot een bestemming had gekregen. Tien tallen malen werd dit geteisterde Prins Bernard komt terug Duizenden wachten in wanhoop. Een koerier uit Goeree Overflak kee, die gisteren met speciale zen ding van de burgemeester van Ouae Tonge per heisohroefviiegtuig op de vliegbasis Woensdrecht aan kwam, heeft een verslag uitgebracht, dat het drama op dit zwaar getrof fen eiland in al zijn verschrikking uittekent en dat tevens de noodzaak om met inspanning van alle mensen materiaal en hulpmiddelen te hel pen als een absolute beslistheid be klemtoont. Vannacht hebben weei duizenden uitgeputte bewoners, waaronder vele stervenden in starre wannoop ge wacht op de smalle dijk, die hen voorlopig althans van het waanzin nige water scheidt. Helicopters waren gisteren opge stegen om groepen personen van dit eiland te evaeuëren naar het veilige achterland, maar toen men boven het rampgebied aankwam, trof men daar nog zoveel mnsen in de aller grootste nood aan, die slechts met een onmiddellijke hulp gebaat waren en voor wie iedere minuut zonder bij stand de dood kon betekenen, dat men er toe overging, om de men sen van de onderwater staande da ken, uit de telefoonpalen en uit de tomen te halen en hen te brengen bij de duizenden, die op de dijk zon der water, zonder voedsel en zonder enige bescherming reeds twee etma len' tevergeefs op bijstand gewacht hebben. Hier was hun leven echter voor het eerste ogenblik gered. Het aantal doden laat zich op dit eiland niet peilen. De officiële cijfers spreken van 80, maar alleen in het plaatsje Oude Tongen zijn reeds meer dan zestig doden en de burgemeester liet door de koerier mededelen, dat in een schuur reeds meer dan 180 lij ken geborgen waren. De drama's, die zich daar afgespeeld hebben en nog steeds afspelen laten zich niet beschrijven en wij achten nacht nieuwe rampen over zich zien komen. Slechts bij Dordrecht zijn, voor zover thans bekend is, enige dijkdoorbraken voorgekomen, welke echter onmiddellijk bestreden konden worden. Huiveringwekkend is echter de stroom van berichten, die eerst nu van deze eilanden bekend worden. Het kleine plaatsje Oude Tonge op Goeree en Overflakkee telt alleen al meer dan 60 doden. Het water heeft ook hier de mensen volkomen ver rast en in zijn eerste aanval nam het hele rijen boerderijen mee. Op Voor- ne en Putten, waar gisteren nieuwe dijkdoorbraken gemeld werden, is men -thans de toestand enigzins aststellen, of er in de talloze ver dronken landerijen nog slachtoffers waren achtergebleven. Waar teke nen van leven werden bespeurd, werd een boot neergelaten. Het was tegen schemer, dat de „Harpoon" de terugreis naar het vliegveld Valkenburg aanvaardde. De bemanningen van al de vliegtuigen, die in de hulpverlening aan de uren lang in bomen gezeten, terwijl slachtoffers van de watersnood zo'n de reddingspogingen steeds weer op- grote rol spelen, en de talloze leden nieuw faalden. Gisteren is men er in j van de organisatie, die er voor zor- geslaagd het merendeel van de be-1 gen, dat de vliegtuigen gereed staan volking te evacueren, maar het aan- om me^ nieuwe voorraden te vertrek- Eoi ken, werken deze dagen onder hoog spanning. Zij weten wat op het spel Prins Bernhard heeft na overleg gebied overgevlogen om^te kunnen mej. de regering besloten terug te *"1 A keren. Hij zal terugreizen met het lijnvliegtuig van de KLM dat heden morgen van het vliegveld Idlewild vertrekt. De Prins heeft verscheidene afspraken kunnen uitstellen. Over enkele weken hoopt hij weer naar de Verenigde Staten terug te keren. tal slachtoffers bedraagt plaatsje meer dan 50. Op Beijerland is vooral het dorp Numansdorp zeer zwaar getroffen. Momenteel zijn ook daar de mensen in veiligheid, maar het aantal doden laat zich slechts schatten op verschil lende tientallen. Op IJsselmonde heeft men de dijk langs Noord we ten te behouden, doordat men daar zonder 'n ogenblik te verpozen bezig te stutten en gaten te dichten. De meester. De eilanden zijn wel veelal Krimpenerwaard kan momenteel Onder water gelopen, maar de inwo ners en in vele gevallen ook het vee heeft men in veiligheid kunnen bren gen. Stellendam is in deze ramp een dramatische klank geworden. In dit plaatsje aan de top van Goeree en Overflakkee hebben de mensen vele nog niet als veilig worden beschouwd, Nog werken burger en militair hier met inzet van alle krachten sam'en om de dijken te behouden, maar er zijn reeds verschillende gaten in de dijk geslagen en bp andere punten is de verdediging zwaar ondermijnd. Rubberboten daalden uit de lucht De luchtvaart heeft zich ook giste ren bij de hulpverlening aan de noodgebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg zijn bergen werk verzet. Grote hoeveelhe den geconserveerde levensmiddelen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de Marine- luchtvaartdienst. de L.S.K., de Rijks luchtvaartschool, de K.L.M. en niet ww^ te vergeten door twee vliegboten het" ook "onze taak n"iet,"hierva"n"e"ën van „rescue-service" van de Ameri- beschrijving te geven kaanse luchtmacht boven de over- Duizenden uitgeputte mensen, ver- j stroomde delen van ons land afge- smachtend van honger en dorst, «'orpen. Ook heeft de helicopter van wachten daar op een onmiddellijke de marine-luchtvaartdienst zijn goe- hulpverlening en hun lijden tart iedere beschrijving. De eilanden van Zuid-Holland heb ben wellicht minder dan de twee overige noodgebieden, de afgelopen de diensten bewezen. Toen in de namiddag een „Sea-ot- ter" een marine-amphibievlieg- tuig tussen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en vergeefs probeerd 'n rubberboot af te leveren aan een geïsoleerde boer derij de stroom was te sterk kwam de helicopter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kun nen stellen. De toestand werd ech ter met het uur gevaarlijker: de boerderij was a> gedeeltelijk inge stort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na staat. Prins Bernhard is voornemens on middellijk na aankomst de over stroomde gebieden te bezoeken. Hij heeft aan de minister-president een telegram gezonden waarin hij uiting geeft aan zijn verslagenheid over de ramp. Hij verzocht zijn deelneming over te brengen aan de slachtoffers. TOESPRAAK DrDREES Minister-president dr Drees heeft gisteren voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij met ontroering het leed der getroffenen schetste. Wij weten nog niet bij benadering hoe groot de schade tenslotte zal blij ken te zijn. Maar zeker is zij buiten gewoon ernstig. Het gebeurde bete kent een zware terugslag in de op gang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker be gon af te tekenen. Verheugend te midden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sym pathie die wij van alle zijden ook uit de overzeese rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Over een gedeelte van een loshangende spoorlijn in Zeeland brengen de evacué's zich, na per boot uit de huizen te zijn gehaald, in veiligheid. Oostende en Duinkerken zwaar geteisterd - - Een correspondent van het A.N.P. zullen binnenkort aan longontsteking enige aarzeling waagde de zoon de heeft aan de rand van het ramp- sterven. Ieder roept om boten, maar luchtreis. Zijn jongere zusje en ge^ie(j het ongelukkige West-Bra- men ziet er slechts weinig, tenslotte zyn bejaarde moeder gant tean en thuisgekomen heeft overwonnen hierop h.iar vrees, hij enkele van de ontelbare indruk- I En een ieder bidt en klaagt, waar- waarna het drietal v®111? naar ken> die hij tijdens zijn lugubere om er nu juist op dit punt geen vaar- Nieuwe Tonge kon worden over- tocht heeft opgedaan, naar zijn redac- tuigen zijn die de hulpeloze slachtof- gebracht. De oudste zoon die nog üe ind fen, die daar ginds uit de bovenver- in de boerderij was achtergeble- relaas dat in ziin beknoptheid diepingen met handdoeken zwaaien, I Maandag, dat zijn stad het zwaarst ven, trof het minder gelukkig. Na- ^1Jnh^^^Uken? S geeft kunnen redden. En komt er dan van alle Belgische badplaatsen is ge- boerdery^as^tMTjggekeerd^stapte j -n einde,;* cen_k„„,, d-kaon.cn vrij- troffen.^wecderdc^ fde stad is .--..a - no?" seen honderd kilometer af- wel" niet tegen de nog steeds hard bfjna geheel verwoest. Het getroffen ook h.j op de touwladder. Zo - waaiende wind oproeien en telkens gebiedk.de stadlis precies hetzelfde heeft laten wii hier volgen wordt de schuit weer teruggeslagen, als het deel, dat in de oorlog door j bombardementen werd verwoest. onder op de touwladder kon hij behouden op de dichtstbijzijn de dijk worden afgezet Hij kon niet aan boord worden genomen, Wat moet men grijpen uit dit diep tragisch gebeuren? Men weet het niet. De indrukken zijn veel en vrij wel alle indroevig. Zo ik enkeae beel den in mijn herinnering terugroep, dan zie ik ergens bij de Moerdijk een man en een vrouw met twee kleine kinderen, geassisteerd door twee militairen, in een booh op het water zwalken. Len paard staat nog net met zijn ka.j boven water van zijn stal uit na^r buiten te kijken. Een boeren knecht waadt tot zijn borst door het water om de touwen, waarmee het vee in de stallen is vastgebonden, los te snijden. Hij rukt aan de halsters van de dieren, doch onwrikbaar blij ven ze staan, onwillig om twintig meter door het water te waden en de veilige wal te bereiken. Te Fijnaart wordt een gebroken oude man een Roode Kruispost binnenge bracht en snikkend vertelt hij, hoe zijn vrouw in de nacht van het dak is gegleden en in het kolkende wa- ter is verdwenen. Een lid van de j commando's uit Roosendaal kan de dringende bede van een Hoofdinge land niet weerstaan en zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder gelegen boer derij, waar de vrouw van de Inge- De buitenboord-motoren kan men Functionarissen van het Belgische de eerste tientallen meters vaak niet ministerie van openbare werken gebruiken, doordat ze vastslaan in de raamden Maandag, ait de Belgische bodem. Het is telkens weer een de- badplaatsen een schade van ruim 200 monstratie van menselijke onmacht millioen franc hebber opgelopen, tegen de kracht van de elementen, die j Honderden mensen zyn geëva- daar rond de Moerdijk en rond Wil- cueerd uit de laaggelegen delen van lemstad nog steeds hoogtij vieren, j Duinkerken, die zijn ondergelopen. Stormvlagen jagen de nattte sneeuw- i De schade in het gebied van Duin buien over het geteisterde land, waar kerken en Calais wordt geschat op nog steeds slachtoffers vallen en sa- j vele millioenen francs. Er is daar tanisch loert soms het bleke gelaat geen melding gemaakt van slachtof- van de zon door de wolkenflarden. ferSi De gehele nacht van Zondag op Mensen worstelen voor hun leven, Maandag heeft men gewerkt aan het elke minuut var. deze vreselijke da- I dichten van twee gaten in de zee gen en het is de tragiek, dat vaak dijk, een van 100 en een van 60 me- eerder de dijken dicht moeten of ter breed. Dc haven van Duinker- nieuwe doorbraken moeteh worden ken tdie ernstig getroffen is, staat tot voorkomen, voordat men zich kan Woensdag slechte in beperkte mate bekommeren om het lot van de dui- voor de scheepvaart open. zenden, die met angst om het hart wachten op een roeiboot, die hen ^Te"S.daarheel 'n de! DE OORZAAK VAN DE RAMP Hel- verloop van de sform en luchtopname van de overstromingen op Duiveland. Op het dak van een huis, heel alleen in het ondergelo pen land, dat een trieste aanblik geeft, zit een man, die zwaait naar het overvliegende toestek Een rubberboot is blijven steken in dat, wat voor de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest. Een nauwkeurig onderzoek is inge steld naar de situatie bij de Moer- dijkbrug. Daarbij is gebleken, dat land en diens twee kinderen op de tl^en Dordrechten de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van- de brug, drie kilomete» spoorbaan vrij wel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gai van 700 meter in de spoordijk ontdekt. De Spoorwe gen verwachten dan ook, dat de her- stelwerkzaamhedea aan de spoorbaan bij de Moerdi.kbrug een kwestie van ten minste enige weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat var. deze verbinding gebruik placht tc maken, wordt voorlopig via Utrecht, den Bosch af gewikkeld. bovenverdieping zijn samengedron gen. Hij brengt een verbinding tot stand en weet, behalve dit gezin ook de buren te redden. De stoere commando's staan in een bunker hun kleren te stomen. Zojuist zijn ze doornat uit het wa tergebied teruggekeerd en hun enige wens is, om zo spoedig moge lijk met droge plunje weer terug te keren. Ergens op een droog stuk land staan honderden stuks loeiend vee met volle uiers. Zij zijn voorlopig gered, maar vele zijn zwaar ziek en

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5