RIJNSTREEK Erïéper^l Onderhoud met Columbiaanse gezant In het gelukkigste gezin ter wereld werden vijf tweelingen geboren VRIJDAG 30 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Misdaden tegen Protestanten door de bisschoppen veroordeeld en door de staat gestraft „Ik hoop van ganser harte, dat het rapport van Eduardo Ospina S.J., professor aan de Xaverius Universi teit te Bogota, over de z.g. vervolging van Protestanten in Columbia en de navolgende antwoorden in staat zijn een tegenwicht te scheppen tegen verkeerde voorstellingen en valse of tendentieuze publicaties, die wellicht gedaan zijn in de Nederlandse dag- bladen met betrekking tot de gods dienstige of politieke situatie in Co- Imbia". Dit verklaarde de gezant van Co lumbia in Nederland, Carlos Vera Villamizar naar aanleiding van de uitvoerige berichten over de bloedige vervolging, waaraan de Protestanten- in Columbia zijn blootgesteld. „Indien zij al hebben plaatsgehad, dan zijn zij toch 'van geen enkel be lang, omdat het in de meeste geval len ging om mondelinge protesten, die door Katholieken voor de Protes tantse kerkgebouwen werden uitge bracht. Het moet als een uitzonde ring worden beschouwd, wanneer een Katholiek in actie is gekomen, en in die gevallen, waarin dat wel gebeurd is. is er geen enkele Protestant per soonlijk letsel toegebracht". Deze verklaring weerspreekt de berichten van het Evang. Verb, in Columbia, welks leider, Quirota, met zekere regelmaat het buitenland in beroering tracht te brengen over de vervolging, waaronder de Protestan ten in Columbia te U den zouden heb ben. Deze „bulletins" zijn, volgens het onderzoek, dat prof Ospina S.J. te Bogota vorig najaar heeft ingesteld n-aar aanleiding van de buitenlandse campagne tegen de Katholieken in Columbia, van het begin af verdacht geweest. Zij worden quasi als clan destiene blaadjes slechts naar den vreemde gestuur, waar het zeer moei lijk is ze te verifiëren. Bovendien worden zij samengesteld door de ge- interesseerden zelf en ten behoeve van hen, die eenzelfde religie belij den en ze niet gemakkelijk zullen be strijden-. In alle haast worden beschul digingen in Columbia verzameld en in de wereld verspreid, daar, waar de laster het gemakkelijkst wordt aan vaard. Terwijl met zekerheid tot op he den kan worden vastgesteld, dat er in dc laatste jaren slechts weinig geweld daden tegenover Protestanten zijn gepleegd, kunnen enkele daden van terreur als het werpen met stenen, brandstichting en zelfs moord toch niet worden ontkend, doch zij zijn door de bisschoppen veroordeeld en worden door de staat gestraft. Deze daden, zegt prof. Ospina S.J., vinden hun werkelijke oorzaak in het optreden van de Protestanten zelf, omdat: le. de Protestanten beweren, dat zij de H. Schrift komen onderwijzen aan de Columbianeri, die bijna allen Ka tholiek zijn en het Katholicisme als staatsgodsdienst hebben. Deze Co- lumbianen voelen zich zwaar beledigd over dit optreden. Bovendien ver godsdienst leven Bovendien ver spreiden deze zendelingen lasterlijke pamfletten over Paus, H. Eucharistie en Maria; 2e. de Protestanten zijn altijd in politieke kwesties verwikkeld, zodat de bulletins, welke in het buitenland worden verspreid, opsommingen zijn van feiten, die door politiek-belang- hebbenden worden verteld. „Hebben de Protestanten inderdaad verbindingen met de Liberale Partij in Columbia?", zo luidde een tweede vraag, voorgelegd aan de Colum biaanse gezant. (De Liberale Partij is de oppositie-partij in Columbia, waarvan zowel Katholieken als an deren lid zijn. Zij bestrijden met Zui delijke heftigheid de Conservatieve Partij, die aan de macht is). „Er zyn twee soorten van relaties tussen de Protestanten en de libera len. Vooreerst hebben zij een ideolo gische verwantschap, die uitgaat naar absolute en onbeperkte vrijheid van godsdienstuitoefening en het verlan gen, dat de politieke ii vloed van de kerkelijke hiërarchie worde beperkt; ten tweede doen zich verscheidene gevallen voor van sympathiek mee leven, zoals is geconstateerd en be wezen, tussen liberalen en Protestan ten waar het ging om verzet tegen de normale maatregelen, die door de overheid werden genomen. Het ant woord op de volgende vraag moge dit nog verduidelijken. „Nemen de Protestanten op eniger lei wijze deel aan de „guerillas of benden" en andere gewelddaden, die in sommige Columbiaanse gebieden voorkomen?" „In sommige gevallen hebben uit het buitenland komende Protestan ten hulp verleend aan liberale ban dieten. Dit is in 1950 bewezen. Toen vertoefde mr. Preston Smith (U.S.A.) in de „Llanos" en gaf o.a. speciale aanwijzingen om de bandieten te leiden of de plannen der regering te dwarsbomen". Tenslotte zij opgemerkt, dat prof. Ospina door een minutieus onder zoek nog enkele gevallen, die spe ciaal Katholieke priesters betroffen, en door een bestudering der bericth- geving over de vervolgin-g in het al gemeen tot de conclusie komt: „Aan de hand van recente en be trouwbare documenten is bewezen, dat Quiroga's Bulletin (Evangelisch Verbond van Columbia) mank gaat aan critisch onderzoek en overvloeien van onjuistheden, verkeerde voorstel lingen van zaken en onwaarheden". De heer Bessen te Neerritter is een vaste klant bij de burgerlijke stand en men zou het daar ongewoon vin den, indien de Limburgse vader eens op een goede dag binnen zou stap pen om de geboorte van een eenling te melden. In het tijdsverloop van vijf jaar is vader Bessen vijf maal op het ge meentehuis verschenen en vijf maal gaf hij daar de geboorte van een tweeling aan. Voor een buitenstaander mag het een puzzel zijn hoe men de kinderen uit elkaar houdt, maar de natuur is dit Limburgse gezin te hulp geko men. Iedere tweeling bestaat uit een jongen en een meisje en om beurten zijn de jongens en de meisjes zwart en blond. Van de 83-jarige grootvader tof mevrouw Ressen-Van der Meulen is iedereen in de familie telkens weer dolgelukkig, wanneer er een nieuwe tweeling bijkomt. Vader Ressen vindt zelfs, dat hij he. gelukkige hoofd is van het gelukkigste gezin van de we reld. Hij vindt het heel jammer, dat drie van zijn- kinderen kort na hun geboorte overleden zijn. Momenteel heeft hij echter een Mr. E. G. M. BOOLVINK IN TWEEDE KAMER Wegens benoeming tot staatssecre- taresse van het lid der Tweede Ka mer mej. dr. A. de Waal komt in dat college een vacature voor de K.V.P. Op de desbetreffende lijst staat als haar opvolger vermeld mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. Dr. Muntendam wordt buitengew. hoogleraar In enkele topfuncties op 't depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid zullen veranderingen worden aangebracht. In verband met zijn te verwachten benoeming tot bui tengewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, met ingang van 't begin van de nieu we academische cursus zijn ambt als staatssecretaris beëindigen. Het ligt in het voornenren in deze functie niet te voorzien, doch de afgetreden staatssecretaris te herbenoemen tot directeur-generaal van de volksge zondheid. Mr. J. H. Klattc thans tijdelijk secretaris-generaal van het departe ment, is als zodanig in vaste dienst benoemd. Mr. dr. A. A. v. Rhijn blijft staats secretaris van Sociale Zaken. Loongrens verhoogd tot f 5025 De loonbijslag, die sinds 1 Januari 1952 gegeven wordt ter compensatie van de premie voor de wachtgeld en werkloosheidsverzekering kan tot gevolg hebben dat lonen die de voor de invaliditeits- en ziektewetten gel dende loongrens reeds dicht bena derden deze grens thans overschrij den. In verband hiermede is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend om de loongrens die voor deze wetten is vastgesteld te verho gen Van 4925 tot 5025. Wat de Ziektewet betreft brengt deze verhoging als consequentie me de, dat ook de grens voor de ver plichte verzekering in gevolge het Ziekenfondsembesluit op 5025 wordt gebracht. Valsmuntertjes Drie kleine Leerdammertjes van 11, 12 en 13 jaar hadden meer trek in snoepgoed dan geld op zak en teneinde toch de bak ker een goede klandizie te kun nen bezorgen, maakten zij met een verbluffende handigheid kwartjes en dubbeltjes na. De valse muntjes waren alleen wat hun gewicht betreft van de echte te onderscheiden. Dit te kort aan gewicht open baarde ten slotte hun valsmun terij, maar niet voordat een bak ker al een aanzienlijke hoeveel heid chocolade en andere lekker nijen aan hen verschaft had. De politie heeft zich over de „kas" van de jeugdige valsmun ters ontfermd. grote zorg. Door de snelle uitbreiding van zijn gezin is zijn huidige wo ning, die hij deelt met zijn ouders, veel te klein geworden en hij is nu een tocht begon, .en langs stapels in- vul-formulieren en huisvestingsamb- teniaren om een grotere woning te be machtigen. Koningin ontving Canadees souvenir Hare Majesteit Koningin Juliana heeft gisteren op het paleis Soest- dijk een album met foto's van haar bezoek aan Canada in het afgelopen jaar ten geschenke gekregen. De heer Thomas A Stone, de Cana dese ambassadeur in Nederland heeft Hare Majesteit dit album aan geboden in opdracht van de heer Lau rent, de Canadese premies, als ge schenk van de Canadese regering. De roodiederen omslag van dit fraaie fotoalbum is versierd met een gouden afdruk van het Canadese wapen. De eerste bladzijde draagt de volgende inscriptie: „Aangeboden aan Hare Majesteit Koningin Juliana door de heer L. S. St. Laurent eerste minister van Ca nada, als aandenken aan haai gelukl kig weerzien vqp haar huis en haar vrienden uit de" oorlog en aan haar bezoek aan de Nederlandse land bouwnederzettingen in Ontario van 21 April tot 27 April 1952". CHAUFFEURS VERKOCHTEN CLANDESTIEN MELK Drie chauffeurs van een melkfabriek zijn gearresteerd, omdat ze gedurende zes maanden tezamen ongeveer zesduizend liter melk clan destien hadden verkocht. Ze konden dit doen omdat een z.g. klok op een melktank verkeerd aanwees. Daardoor ging er meer melk in de tank dan officieel was genoteerd. Of de chauffeurs zelf aan de klok knoeid hébben, of alleen maar het defect ondekt en niet hebben gemeld, is nog niet komen vast te staan. In ieder geval m'aakten zij er dankbaar gebruik van. Zij leverden datgene wat de klok aanwees normaal af en wat er overbleef verkochten zij aan de melksliiters voor een lage prijs. Tegen drie melkslijters is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. WEER EEN GASVERGIFTIGING. In de loop van gisteren is in het gehucht Sasput bij Schoondijke de ontdekking gedaan, dat het echtpaar K. door kolenc'impvergiftiging om het leven was gekomen. Waarschijn lijk is dit reeds in* de nacht van Maandag op Dinsdag gebeurd. Het dochtertje van ruim twee jaar, dat boven sliep en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders bevond, bleven gespaard. De kachel, waaruit de kolendamp afkomstig was, stond in de slaapka mer. De moeder van de heer K., die Donderdag met een schoondochter een bezoek aan het echtpaar wilde brengen, vond dc deur gesloten, maar zag tot haar verbazing, dat het twee jarig dochtertje boven voor een raam stond. Zij vermoedde onraad, waar op haar schoondochter, geholpen door buren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam naar binnen klom. Daar deed zij de vreselijke ontdekking, dat zowel de 31-jarige vrouw als de 28-jarige man dood op bed lagen. Dat de baby niet is om gekomen, is waarschijnlijk te dan ken aan het feit, dat het bedje, waar in het kind sliep ,vrij hoog stond. De toestand van de kinderen is vooruit- VLIEGENDE MISSIONARISSEN EN MISSIE-ZUSTER. Met de Tabora, gecharterd door het Internationale Reisbureau voor Missionar essen, Rap tin, zijn gister middag op Schiphol twaalf paters en vijf witte zusters van nun stand plaatsen in Centraal en West-Afrika op vaderlandse bodem teruggekeerd. De „Tabora" had o.a. Wadi Haifa, Wadi Seidna, Malakal, Entebbe, Ta bora en Juba aangedaan alvorens het de thuisreis over Cairo, Athene en Rome had aanvaard. Sommigen der teruggkeerden nadden tientallen ja ren in de verre binnenlanden door gebracht. In de „Tabora" bevond zich ook mgr Bronsveld, bisschop van Tanganyika, die had besloten van zijn besprekingen in Rome niet rechtstreeks naar Centraal-Afrika te rug te keren. De Bredase ontsnapten Wat te doen, wanneer Duitsland zegt; «neen" Het Nederlandse verzoek tot uitle vering der uit Breda ontvluchte ge vangenen is gisteren bij het Ministe rie van Buitenlandse Zaken te Bonn ingediend. Van Nederlandse zijde is daarbij aangedrongen op een spoe dige afhandeling der zaak. De Oberlandesgerichte in Dussel- dorp en in Haman zullen nu resp. voor de gearresteerden Faber en Bikker moeten uitspreken of zij al dan niet recht op verlenging van asyl als politiek vluchteling zullen kunnen doen gelden. "Het is moge lijk dat de gerechten reeds over twee weken de zaken in behandeling zul len nemen. Een reelat van beroep is daarbij aan de gearresteerden niet toegekend. Zou de Duitse wetgeving onover komelijke bezwaren tegen uitleve ring blijken te bevatten, dan rest nog altijd de mogelijkheid, dat de Britse bezettingsautoriteiten gebruik maken van de bevoegdheden, die zij zich inzake uitlevering en uitwij zing van ongewenste elementen nog altijd hebben voorbehouden. Zowel de hoge commissie als zodanig als iedere hoge commissaris afzonder lijk hebben de mogelijkheid niet- Duitsers uit te wijzen „in het be lang van de openbare orde of van het aanzien en de veiligheid der ge allieerde strijdkrachten". Wanneer de West-Duitse regering geen juri dische mogelijkheden zou zien om haar belofte van volledige medewer king om de ontvluchten weer in Ne derlandse handen te stellen te ver vullen, dan blijft dus voor beide par tijen de mogelijkheid bestaan een beroep op de modewerking der be zettingsautoriteiten te doen. ALPHEN AAN DEN RIJN ZE MOESTEN TERUG MET DE TREIN Donderdagavond omstreeks 11 uur geraakte een personenauto klem op de Alphense brug. Toen het voertuig weer loskwam sdhobt de wagen par; does naast de brug in de laagte, bij bakker v. d. Helm. De stumperige wijze van rijden trok de aandacht van de politie. Bij onderzoek bleek de bestuurder, de 19-jarige J. J. F. v. d. B. uit Amsterdam, niet in het bezit van een geldig rijbewijs. In de wagen zaten nog een drietal jongelui. Onder hen de eigenaar van de auto, een oude Sedan 1940, die evenmin in het bezit bleek van de geldige pa pieren. De knapen waren op weg van Amsterdam naar deze gemeente, waar ze een zekere W. naar huis wilden. Zover kwam het uiteraard niet. De politie nam de wagen onder haar hoede. Met geldige papieren kunnen de avonturiers het vehikel komen terughalen. NKJB In de St. Josephzaal hield de NKJB een zeer geanimeerde wed strijd in kaartspel. Hieraan werd door 40 leden deelgenomen. Aan het eind van de avond sprak kapelaan Biemans een dankwoord en reikte de prijzen uit De avond werd geor ganiseerd door B. Haverkamp Gzn. De prijzen zijn als volgt behaald: le Prijs, een rollade, B. Haverkamp Hzn.; 2e prijs, carbonade, J. v. Wijk; 3e prijs, worst, A. van Gils; 4e prijs, cigaretten, K. de Wissel. EHBO De pl. afd. van de EHBO hield Donderdagavond in hotel „Cen traal" haar jaarvergadering o.l.v. de voorz., de heer J. v. Brummen. Deze deelde mede, dat in voorbereiding is de opleiding voor het eenheidsdiplo ma EHBO van een 60-tal nieuwe krachten, mede ten behoeve van de Bescherming Bevolking. Voorts zul len twee teams worden opgeleid voor de medische dienst van de BB, welke gerecruteerd zullen worden uit hel pers en helpsters van de pl. afd. van het Roode Kruis. De voorz. deed een beroep op de leden, zich beschikbaar te stellen voor het huisbezoek i.v.m. het algeheel onderzoek van de be volking op tuberculose. Aangeschaft zijn een 40-tal verbandtrommels EHBO, welke in hèt bezit zullen wor den gesteld van de leden, die in het bezit zijn van het geldig eenheids diploma. De oefenavonden van de EHBO worden voortaan gehouden in nieuwe gebouw van de pl. afd. van het Roode Kruis, in het toenmalige tehuis van het Leger des Heils aan de Hooftstraat. Twee maal per week zal worden geoefend voor gediplo meerde EHBO-ers. De secr., mej. A. de Jong, meldde in haar jaarverslag dat de vereniging momenteel 69 gediplomeerde EHBO- ers .telt waarvan er 24 verbonden zijn aan het Roode Kruis en 20 aan di verse bedrijven in de gemeente. Hieruit blijkt, dat dit aantal nog niet voldoende is om daarnaast dienst te doen in de BB. Er moet derhalve nog een flinke groep worden opgeleid. Het resultaat van het financiëel beheer van de penn., de heer K. W. H. de Groot, was een batig saldo van 875,29. De nieuwe kascommis- sie werd gevormd door mevr. G. I. PijpersVan Otterloo en de heren J. de Raat en A. van Hans wijk. ALKEMADE Geb.: Bernardus C. M. z. v. C, M. v. d. Meer en G. E. M. Wesselman; Hendricus J. M. z. v. W. J. v. ,d Haak en J. A. A. v. Velzen; Milona M, J. d. v. C. W. v Dijk en J. M. v. Zoen; Gerarda M. M. d, v. S. C. Oudshoorn en A. G. v. Hienen; Jo hanna P. d. v. J. Visscher en P. G. v. d. Meij; Mariette d. v. J. Willems en J Hij zeiendoorn; Cornells z. v. H. v. Bostelen en N. J. Horsman; Gele- nus z. v. J. Schoenmaker en K. v. Berkum; Petronella A. M. d. v. A. v. Haastregt en A. C. v. Leeuwen; Ge- rardus J. J. z. v. J. N. Potfw en H. M. v. Veen. Ondertr.: C. A. Vork en M. J. v. Amsterdam; J. H. v. d. Fits en H. M. v. Leeuwen. Getr.: H. v. d. Loo en M. J. Bak ker; Th. G. M. Hoogenbor^i en A. A. Hoogenboom; C. P. Baak en C. J. Disseldorp; L. Th. v. Veen en H. M. d. Jong. Overl.: Johannes v. d. Meer 73 j.; Johanna Heemskerk echtgenoot v. C. v. d. Meer 65 j. BODEGRAVEN „De Vijfjaarlijkse". De vereni ging tot vijfjaarlijkse herdenking van de troonsbestijging van H.M. de Ko ningin gaf reeds vroeg haar jaarlijkse feestavond. D zaal van Hotel van Rossum was overvol, toen het doek opging voor de onwaarschijnlijke klucht in 3 bedrijven van Noel Co ward: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet", opgevoerd door de Rederijkers kamer „Molière" uit de Domstad. We moeten zeggen, dat het stuk en het spel de talloze aanwezigen volop hebben laten griezelen en genieten. Alle spelers en speelsters waren zeker voor hun taak berekend. Het aange dikte spel van het onnozele dienst meisje was wellicht het enige, dat de toets der critiek niet kon doorstaan. Na afloop traden de ,,Home Players" aan om met muziek en een liedje te zorgen voor een goede stemming tij dens de napret. Kath. Vrouwenbeweging. Bij ontstentenis van de presidente, mevr. Moons, opende pastoor W. P. J. Janus de feestavond van de Kath. Vrou wenbeweging. De verzorging van het programma was opgedragen aan Henk Zoutendijk met zijn poppen spel. De leider gaf voor-een uit eenzetting van het poppenspel in 't algemeen, dat ca. 300 jaar lang stief moederlijk was behandeld. Daarna vertelde hij enkele bijzonderheden over zijn poppenspel en zijn figuren, die gemaakt waren door Hans Petri, een bekend beeldhouwer. Na een korte toelichting op 't spel „Marieken van Nimwegen", werd begonnen. De stilte in de goed bezette zaal bewees, dat het spel met grote aandacht ge volgd werd. De waardering bleek uit 't gulle applaus na afloop. Als ko mische noot werd nog een klucht ge geven nl. ,,Hoe Peerke de duivel te slim af was". Dit stuk werkte danig op de lachspieren der aanwezigen. Vastenavond L.T.B. Ofschoon op een vorige ledenvergadering anders was besloten, hield de L.TB. op initiatief van een groepje leden de gebruikelijke en ook deze keer goed geslaagde vastenavondviering. Deze feestavond die in de goedbezette zaal van Hotel van Haaften werd gehou den, werd geopend door de heer C. v. Veldhuizen. Later op de avond was ook de geest, adv., kap. A. Voor- twist, aanwezig. De carnavals-viering werd verzorgd door het gezelschap „De drie musketiers" dat met gezel lige muziek, komische voordrachten en inslaande liedjes een prima stem ming in de zaal bracht. Hooggewaar deerd was het optreden van mr. Swips Clem Clemens, die met zijn verbluffende goocheltoeren en vaar dige sneltekenkunst de aanwezigen wist te boeien en de lachlust opwek te. Het gezellig samenzijn na afloop bewees dat ook de L.T.B.-ers weten wat vastenavondviering is. En 't was niet vroeg toen men eindelijk huis waarts toog. Gunning. Na enkele maanden wachten is thans de gunning voor de hoognodige uitbreiding en ver bouwing afgekomen van de St. Wil- librordusschool. De laagste inschrij ver, de heer Mulckhuyze te Bodegra ven zal de werkzaamheden uitvoe ren. De heer M. P. de Jong slaagde voor het prop. examen landbouw kundig ingenieur. BOSKOOP Jaarvergadering „Boom- en Plan tenbeurs". In hotel „Neuf" hield de ver. „Boom en Plantenbeurs" de jaarlijkse vergadering. Het afgelopen jaar kenmerkte zich door een flinke afzet van boomkwekerijproducten te gen behoorlijke prijzen. De fianciële gang van zaken voor de Beurs was in 1952 zeer gunstig. De ontvangsten bedroegen 2400,50, de uitgaven 1603,64, zodat een winstsaldo van f 796,86 geboekt kon worden. Uit het verslag van „Boom en Plantenbeurs" klonk mede een optimistische toon. Hier bleek het totabl der inkom sten 2392,35 te zijn. tegenover een post uitgaven van f 1848,1?. Het ba tig saldo groot f 57,36 is toegevoegd aan het bezit der vereniging, dat hiermede thans ƒ2449,71 bedraagt. Bij de mededelingen bracht de voorz.. ter kennis van de leden dat trots enkele moeilijkheden de prijs regeling voor boom kwekerij' -produc ten voor het nieuwe seizoen wel weer in orde zullen komen. Spr. wees nog eens op het nut van de prijs regeling met haar remmende v/er- Meningspeiling van K.V.P. in Woerden Zondagmorgen zullen bij dc uit gangen van de kerk aan de katholie ke Woerdenaren invulformulieren worden verstrekt, waarin zij zich kunnen uitspreken over de gemeen te-politiek in hun stad en speciaal over de rol, die de K.V.P.-fractie in dit college speelt en de rol, die deze fractie er naar hun mening zou moe ten spelen. Reeds een paar maanden voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen krijgen de katholieke Woerdena ren aldus de gelegenheid zich uit te spreken over de gemeenteraad. Hun zal gevraagd worden, of zij tevreden zjjn over het door de K.V. P. in hun gemeente gevoerde beleid en zo ja, hoe zij menen, dat deze te vredenheid het beste in de toekomst bewaard kan worden. Zouden er Woerdenaren zijn, die niet zo en thousiast zijn over het gevoerde be leid, dan bevindt zich op het formu lier een tweede ruimte, waarin zij hun grieven kunnen uitspreken. Tevens wil de K.V.P in Woerden graag weten of de katholieken me nen, dat de fractie samengesteld moet worden uit afgevaardigden uit alle bevolkingsgroepen, of dat men bij de samenstelling meer moet let ten op bekwaamheid. Op een laatste ruimte bestaat er gelegenheid om namen van personen die men bij zonder geschikt acht voor het bezet ten van een raadszetel, in te vullen. Met spanning ziet men thans in Woerden uit hoeveel van de 1.500 in vulformulieren teruggezonden zul len worden en wat de mening van de katholieke kiezers over de gang van zaken in de gemeente is. (Advertentie) terugzien, waarbij zonder de andere spelers iets tekort te doen, ongetwij feld Willem, genaamd „De zwarte" en moeder Adams zeer verdienstelijk hebben gespeeld. Na de verloting werd aan de regisseur, de heer P. C. Beers, een aardige attentie aangebo den gepaard gaande met woorden van dank door de heer W. v. d. Ploeg, als voorzitter van „St. Genesius". Na enige tijd gezellig tezamen ge weest te zijn ging ieder voldaan huis waarts. LEIDERDORP Gunning. Het verrichten van grond-, straat- en rioleringswerk zaamheden en de bouw van 4 vaste bruggen in de Valk Boumanweg te Leiderlorp is gegund aan de laatste inschrijver de fa. C. M Deerenberg king''hetziy~naar"boven*"hêtzi] naar j en Gebr. v. Wijk te Alphen a. d Kijn beneden, Hierna werden de aftredende be stuursleden, de héren F. J. Booy, L. Konijn en B. H. van Leeuwen her kozen. Geslaagde „Excelsior"uitvoeringen. Om aan de verlangens van mu- ziek-minnend Boskoon te voldoen, heeft de muziek ver. „Harmonie Ex celsior" zich verplicht gezien om twee avonden achtereen een uitvoering te geven. Het R.K. Ver.gebouw was beide avonden geheel gevuld. Na 'n inleidend woord van de voorz. de heer W. Schouten, werd begonnen met de mars „Nationaal Embleem" van M. Vlot, gevolgd door de ouver ture „Die Zigeunerin" van W. Balfe. Deze ouverture werd uitnemend ge speeld. Ook de talrijke stukken uit de rest van het programma kregen een goede uitvoering Het applaus, dat Excelsior na afloop in ontvangst kreeg te nemen, deed het gebouw trillen. Na de pauze was het de Toneel groep Z.V.O. uit Reeuwijk, die het toneelspel in vier bedrijven van G. HamstraVos, „Op eigen erfde Grond" voor het voetlicht bracht. Biljarten. In een door de Drie sprong A zeer sterk gespeelde wed strijd is het gelukt om Centrum A 1 met een 52 nederlaag naar huis te sturen. Voor a.s. week staan twee belangrijke wedstrijden op het pro gramma n.l. Maanda? 2 Febr De Dr ATer Gouw A. Het team van j Ter Gouw bestaat uitsluitend uit 'spelers van klasse, welke 400 car moeten maken. De winstkansen voor De Dr. zijn dan ook zeer gering, voor liefhebbers is er evenwel veel te zien. Donderdag a.s. speel de De Dr. B 2 tegen zijn grootste concurrent, KOT (B 2), men zie slechts de stand aan de kop. KOT (B 2) 14 gesp. wedstr. 83 pnt. Groene Laken B 2 14 (78). De Dr. B 2 14 (78). De Dr. B 3 14 (77). Met een 73 overwinning zou het team B 2 dus gelijk aan de kop komen. Indien dan ook B 3 met een over winning thuiskomt wat tegen TOP (B) niet uitgesloten is, gaat het in deze afdeling geducht spannen. Het programma vermeldt naast de twee bovengenoemde wedstrijden voorts: 3 Febr. De Dr. B 1Tunnel B 1. 4 Febr. TOP (B)—De Dr. B 3 en ePr Aspera CDe Dr. C. HOOGMADE K.A.B. De spelers van de toneel ver. „St. Genesius" gaven voor de K.A.B. een geslaagde uitvoering. De voorz., de heer N. Lieverse, gaf in zijn openingswoord een kort resu mé en vroeg speciale attentie voor dit stuk, dat het verknoeide leven van een communist, Zwarte Willem ge naamd, uitbeeldde. Dat de spelers van „St. Genesius" de draad weer eens opgepakt hebben, stemt tot genoegen, hoewel de totstandkoming van deze avond ook vele moeilijkheden heeft ondervonden. Het gebodene geeft echter goede hoop op de toekomst en de spelers met hun regisseur aan het hoofd mogen op een geslaagde avond de som van 551.315. LEIMUIDEN N.K.J.B. In de bijeenkomst van de N.K.J.B. werd besloten om voort aan elke Maandag bijeen te komen in het Parochiehuis. Het is de bedoe ling om massaal deel te nemen aan de Vastenavonddag der L.T.B. en L. T.J., die op Dinsdag 3 Februari in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. De toegangskaarten hiervoor worden verstrekt door Jan Straathof Hzn. Ouderavond. Woensdagavond werd in het Parochiehuis de tweede Ouderavond gegeven door pater Rauw uit Aalsmeer. De belangstelling was deze keer iets beter. Deze keer behandelde spr. speciaal de opvoe ding van de grotere kinderen. Daar na ontstond een nuttige gedachten- wisseling. Stille Omgang. De bedevaart naar Amsterdam van deze afd. zal gehouden worden op 8 Maart. Des avonds zal in de parochiekerk een Lof zijn, waarna het vertrek. Om 1 uur zal de omgang beginnen. Na de omgang zullen de pelgrims om 3 u. 15 de H. Mis bijwonen in de H. Hart- kerk aan de Vondelstraat. De jaar vergadering zal gehouden worden op 25 Februari. OF A RENDS VEEN Jaarlijkse feestavond DOSR. Volgens gewoonte was hotel „De Vier Heemskinderen" door DOSR uitgeko zen voor de traditionele feestavonden, waaraan deze keer de toneelvereni ging „St. Pancratius" medewerking verleende. Voorz. Boeker maakte van de gelegenheid gebruik de leden op te wekken de kostbare training te be nutten. Vooral spoorde hij de leden van het eerste elftal aan, om de kans op het kampioenschap door het in zetten van alle krachten tot een feit te maken. Hierna trad de toneelver. „St. Pan cratius" voor het voetlicht met het aardige toneelspel in 2 bedrijven „De Zwarte Monnik". Her verhaal rond om een erfeniskwestie, die wat kleur kreeg via een spook ende liefde, werd zeer gewaardeerd. Na de pauze werd het toneelprogramma besloten met de aardige klucht „Hotel Het Haasje". De muzikale medewerking van de „Vrijbuiters" tussen de be drijven en bij het gezellige samen zijn droeg bij tot het ontstaan van de echte DOSR-sfeer. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Bridge-drive. Het bestuur van de Jongeren Gemeenschap organi seert op Donderdagavond 5 Februari weer een bridge-drive in Café „Het Witte Huis", ten bate van haar werk onder de meisjes van 1725 jaar in de parochie Meerburg. Inschrijfgeld ƒ1.per persoon. Aanvang 7.30 u. precies. Aanmeldingen kunnen ge schieden tot uiterlijk Maandag 2 Fe bruari bij mej. A. M. Omtzigt H. R. 87 Zoeterwoude (eventueel telefo nisch onder No. 23382).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6