S>e£eid6eSou4o/nt Vluchtelingenstroom stijgt voortdurend Amerika gaat propaganda verbeteren De scheepsbrand van de „Empress of Canada" De Islam wint veld in Afrika Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 27 JANUARI 1953 44ste JAARGANG - No. 12799 Nederland zonder Marshall Papengracht 32. Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w., f 2p. mnd., E 6— p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. lelefo.-ntjcs t 1.50 WAT WIL HET HUMANISME? H. HET humanisme alleen maar te willen bestrijden om er iedere goede hoedanigheid aan te willen ontzeggen, is een weg waarop voor ons de dwarsboom ligt der Christe lijke waarheids-liefde en der Christe lijke verdraagzaamheid. Een leugen wordt trouwens altijd achterhaald en een methode, welke zich daarvan be dient, wreekt zichzelf. Zij stoot de andersdenkenden van ons af, terwijl het omgekeerde juist de bedoeling moet zijn van een apostolische gestel tenis, welke de gehele mensheid wil brengen crider het „zachte Juk" van gehoorzaamheid aan Chris'tus. Het humanisme op vele punten verwer pend moeten we in het oog houden, dat het een levensbeschouwing is, v/elke door een groep van verstande lijk en zedelijk hoogstaande mede burgers wordt beleden en door hen met grote ijver en inspanning wordt uitgedragen. Zij behoren ongetwij feld tot de „te goeder trouw dwalen- den", sterker nog: zij behoren, in zo verre zij zich niet in een soort dogma van anti-Christelijkheid hebben vast gebeten, tot de waarheid-zoekers, voor wie wij de poort wijd open moe ten houden. In tegenstelling tot het platvloerse materialisme, erkent het humanisme de mens als redelijk-zedelijke per soonlijkheid, die scherpe verantwoor ding verschuldigd is aan zijn geweten in zijn gedragingen ten opzichte van zichzelve en ten opzichte van de sa menleving. Vraagt men echter, waarin dit be sef zijn oorsprong heeft, dan zullen „vele humanisten antwoorden, dat zij dat niet weten". Volgens een brochu re „Wezen en Doel", zou hieruit blij ken, de „wezenlijke bescheiden hou ding van het humanisme". Maar is die bescheidenheid niet eer een wezenlijke onzekerheid, wanneer wij een ander betoog lezen, dat de vrije ontplooiing van het waardebe sef, voor hem die geen geopenbaarde waarheid erkent, „alleen zoekend en dwalend verwerkelijkt kan worden". Bij dat zoeken en bij dat dwa len van welke dwaalwegen men dan toch weer tetug zal moeten keren! biedt het humanisme nau welijks enig hou vast. Het beroept zich op de „Rede", het tracht zich een wereldbeeld te vormen dat „de toets der rede" kan doorstaan en streeft een samenleving na, waarin een re delijk algemeen menselijk waardebe sef de nonnen voor het handelen vormt. Het humanisme is het „geloof" in de volstrektheid van de menselijke rede, het is het „geloof" in de mens. „Het erkent het goede, het ware en het schone", maar ziet deze geeste lijke goederen als uitingen van de mens zelf en „niet als gaven van een almachtige God". HET humanisme moet niets heb ben, zegt het, van dogmatiek. Het is daar zo bang voor, dat zodra een van hen iets stelligs verkondigt, hij er onmiddellijk aan toevoegt „on danks alle afkeer van dogma's" en meer dergelijke zinswendingen. Dat verandert echter niets aan het, uit het bovenstaande gemakkelijk te constateren feit, dat het humanisme uitgaat van enige zelf geopenbaarde en geformuleerde stellingen, met welke een Katholiek zich voor een gedeelte wat de algemene lijn (niet wat de meer verwijderde de uitleg be treft) kan verenigen Men zou, met een beetje wieden en harken, de Ka tholieke Kerk als eeii verschrikke lijk humanistisch genootschap kun nen doodverven en dat heeft men, zij het van andere zijde, ook niet na gelaten. Er zijn trouwens pausen- van Ro me geweest, die vooraanstaande; zij het godsdienstige, humanisten waren en daar het moderne humanisme zich in wezen verwant voelt en zich de voortzetting acht van het humanis me „van alle tijden", opent zich hier de mogelijkheid tot een gesprek, waarbij het misverstand er van te voren reeds duimen-dik boveni op ligt! Het is echter juist, omdat het hu manisme de stelling naar voren dringt, dat de „rede" autonoom is en het een wereldbeeld tracht te vor men, dat de toets der rede kan door staan, dat wij ons verbaasd afvragen, waarom het zich aandient als een le vens- en wereldbeschouwing „zonder uit te gaan van een persoonlijke god heid". Het verwerpt het Christelijke gods begrip niet, beweert het, het gaat er alleen niet van uit, omdat het onken baar zou zijn. Nu kan men overal in de humanis tische voorlichting lezen, dat zijn be schouwingswijze een vrije en onaf hankelijke is, maar dan begrijpen we nie, waarom a priori moest worden vastgesteld, dat het Christelijk gods- uegrip niet de grondslag kan zijn van een aan de rede getoetst wereld beeld. Omtrent het bestaan of niet bestaan van een persoonlijke godheid meent „de" humanist „principieel niet-we- tend" te zijn (aldus de toelichting op de beginselen). Hiermede woi*dt een principe ge huldigd en met nadruk vooropgesteld, dat het toetsend vermogen van de rede zwaar miskent en beperkt. ,,De" Katholiek is op dit allerbe langrijkste punt heel wat hum an is ti- BONN KOMT BERLIJN TE HULP West-Berlijn heeft gisteren tweeduizend vluchtelingen uit Oost-Duitsland te verwerken gekregen. Dat is meer dan ooit tevoren Ernst Reuter, burge meester van West-Berlijn, is dan ook naar Bonn gevlogen, waar hij presi dent Heuss en kanselier Adenauer dringend om hulp heeft verzocht. Het eerste resultaat is, dat de West-Duitse republiek een bedrag van negentig millioen mark heeft gereserveerd voor de bouw van onderkomens voor de vluchtelingen. De meeste vluchtingen zijn boeren, functionarissen van diverse partijen en bewoners van de grensgebieden. De boeren vluchten omdat zij meer en meer worden geprest tot deelne ming aan collectieve boerderijen. De partijmensen zijn de voornaamste slachtoffers van de zuivering en de bewoners van de grensgebieden voorzien dat de „veiligheidsgordel", welke al ten dele om Berlijn is ge legd, binnenkort de laatste uitweg uit Oost-Duitsland zal versperren. Verleden week stroomden er 5.836 Oost-Duitsers over de sectorgrenzen De Paus had griep Z.H. de Paus heeft de vorige week een griepaanval gekregen. Volgens de communiqué's verliep alles nor maal en is er alle hoop op spoedig herstel. De „Osservatore Romano" heeft evenwel medegedeeld, dat de Paus ook aan bronchitis heeft gele den, waardoor de toestand van de 76-jarige ernstiger was dan de com muniqué's lieten merken. Volgens het blad had de geïrri teerdheid van de luchtwegen" een •enigszin: acuut karakter. Deze ont steking is nu evenwel ook aan het genezen. scher, in de beste zin van- het woord, ingesteld dan „de" humanist! Nog onbegrijpelijker wordt de aan hef van de beginselverklaring als wij in de toelichting lezen, dat „vele den kers het godsbegrip hebben gebruikt om de eenheid van al het zijnde uit te drukken", waarbij Spinoza met name wordt genoemd. En dan: „De gekozen formulering wil er nu geen twijfel over laten bestaan, dat een dergelijke opvatting niet uitgesloten wordt, wanneer de beginselverklaring zegt, dat het humanisme niet uitgaat van een persoonlijke godheid". En vervolgens: „strijdig met het huma nisme is dit godsbegrip (van Spino za) zeker niet". Waaruit de gevolgtrekking gewet tigd is, dat het humanisme wel tegen over het theïsme, maar niet tegenover het pantheïsme zijn principe van niet- weten vasthoudt (wat onredelijk en inconsequent is), en nog veel erger het' Christelijk godsbegrip strijdig acht met het humanisme, en uitge sloten. Met deze toelichting erbij, laat de gekozen formulering er inderdaad geen twijfel over bestaan, dat het hu manisme'al is het woord „verwer pen" bij de stichting vermeden zich voor God niet wenst te buigen en Hem niet wil erkennen als grond slag en hoeksteen van een aan de rede naar humaristische smaak ge toetst wereldbeeld. DIT is het officiële humanisme, een god-loze levensbeschouwing, een sterk anti-Christelijke levensbeschou wing, maar het zou, geloven we, ora- eerlijk zijn alle humanisten over één kam te scheren. Er zijn onder hen vele zoekers, die losgeslagen bij de storm van het Marxistisch materialisme, in de nood haven van het humanisme een on derkomen hebben gezocht, maar in al dat vage met schone schijn van diepzinnigheid voorgedragen „gelo ven in de mens" geen blijvende lig plaats vinden. Stellig ongewild, kan het humanis me met zijn erkenning van de rede lijk-zedelijke waarde van de mens en met zijn beroep op het geweten, iemand, die doordenkt en zich een waarlijk aan de volle, ongeschonden rede getoetst wereldbeeld wil vor men, het uitzicht op de Haven, die God is, openen. Maar dit geldt alleen voor hen, die vrij durven denken te gen de officiële beginsel-verklarin gen van het humanisme in. Tot leiding geven aan het buiten kerkelijk volksdeel heeft het zichzelf ongeschikt gemaakt door zijn offi ciële stellingname tegen God, het enige punt, waarin het te midden van een zee van vaagheden en onzeker heden, een duidelijk, zy het afwe rend en negatief standpunt inneemt. Dit is zeer betreurenswaardig, om dat een God-gelovig humanisme wel degelijk een kracht ten goede in ons volk zou kunnen betekenen. Het hangt met al zijn goede bedoelingen nu maar zo in de lucht, waarbij wij alleen nog de hoop kunnen koesteren, dat de minst-bevooroordeelden de ge lijkenis van Johannes Jörgensen over de spin en zijn web ter harte zullen nemen en de „draad naar boven" zul len door-spinnen, welke de beginsel verklaring heeft doorgeknipt. van West-Berlijn. Onder hen bevon den zich 68 politiemannen en een in specteur. Een achttienjarige grens wachter wandelde eenvoudig naar de overzijde van de straat, belandde daarmee in de Franse sector, over handigde zijn karabijn en zei: „Ik heb er genoeg van". Volgens Julius Meyer, leider van de Joodse gemeenschap in Oost- Duitsland, die onlangs naar West- Berlijn i: gevlucht, zijn vijftig Jood se officieren van het Russische leger op de trein naar Moskou gezet. De Joden, die nog in Oost-Duitsland wonen, zo waarschuwde Meyer, zul len, voorzover zij vandaag nog niet in gevaar zijn, morgen in gevaar ver keren. De Amerikaanse inlichtingendienst gaat zorgvuldig na, wie van de vluchtelingen in staat is belangrijke inlichtingen te geven. Zo wordt Graaf Ferdinand Thun, de voormali ge Oost-Duitse chef van het protocol, aan de tand gevoeld. Graaf Thun heeft in zijn functie te maken gehad met Visjinski en andere vooraan staande Russen. Zuid Koreaanse veerboot vergaan Een Zuid-Koreaanse veerboot met tweehonderd passagiers is Maandag avond ter hoogte van Koensan ten Westen van Taegee, vergaan. Volgens de eerste door de politie te Seoel ontvangen berichten over het aantal slachtoffers, vreest men, dat dertig personen zijn omgekomen en twintig gewond. De veerboot, de „Hyangoen" zou, naar men vermoedt, de tweehonderd passagiers over de monding van de rivier de Koem brengen. Functionarissen deelden mede, dat met de veerboot 75 personen moch ten vervoerd worden. Zoals men zich herinneren zal kap seisde op 6 Januari jl. een veerboot ter hoogte van Poesan. Bij dit onge luk verloren 249 Korcanen het leven. Vliegongeluk op Sardinië Alle vijftien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn gisteren om het leven gekomen, toen een Dakota van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij brandend is neergestord op een heuvel ten Oos ten van Cagliari op Sardinië Deze 180 meter hoge heuvel ligt nog geen twaalf kilometer van het vliegveld. Het tweemotorige vliegtuig veron gelukte kort na de start op weg naar Rome; gendarmes zagen het neer storten in de afgelegen heuvelstreek. Pas na uren konden reddingsploegen het zwart geblakerde wrak bereiken, maar toen was het al te laat. Alle slachtoffers waren Italianen Koude oorlogsraad President Eisenhower heeft giste ren een raad benoemd, die de psy chologische strategie van de „koude oorlog" zal bestuderen en uitstippe len. Deze raad zal de inlichtingen, welke de regering ontvangt, aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen, speciaal in het licht van de interna tionale betrekkingen en dc nationale veiligheid der Ver. Staten. Vervalt wordt, dat de raad tegen 1 Juli a.s. Eisenhower een gedetailleerd rap port zal overleggen. Het komt er dus op neer. dat men de Amerikaanse propaganda naar de communistische landen wil verfcete- De griep in Duitsland Het Beierse ministerie van binnen landse zaken heeft Maandag mede gedeeld, dat tot dusver in München 25 personen zijn gestorven aan griep. De stedelijke overheid van Mün chen heeft medegedeeid, dat alle la gere scholen in de Beierse hoofdstad met ingang van Dinsdag tot 4 Fe bruari gesloten zijn. Dit besluit was genomen op verzoek van de genees kundige instanties. Bewaarscholen en middelbare scholen vallen niet on der het besluit. Het Beierse ministerie van binnen- landsè zaken nad Maandag eerder be kend gemaakt, dat alleen reeds in München en Augsburg 7.965 perso nen griep gekregen hebben. Naar schatting zou het werkelijke cijfer aanmerkelijk hoger zijn, daar wette lijk geen mededeling van griepgeval len vereist is. ren. Voorts heeft de Senaat de be noeming van Charles Wilson tot mi nister van Defensie goedgekeurd. De uitslag van de stemming was 77 voor en 6 tegen. Zoals bekend gingen aan deze goedkeuring tien dagen van scherpe controverse vooraf, omdat Wilson aanvankelijk weigerde zijn aandelenbezit in de „G.eneral Motors'" (ter waarde van 2 1/2 millioen dol lar) te verkopen. ONLUSTEN IN ZUlD-PERZIë? Volgens het Perzische blad „Ittelat" zijn Maandag tanks en pantserwagens in allerijl naar Shiraz in Zuid-Perzië gezonden na een botsing tussen troe pen en leden van een stam, waarbij 10 personen gedood on 20 gewond zouden zijn. ,£mp%e&6 af Canada" in vlammen De „Empress of Canada" een Canadees passagiersschip van 20.235 ton, is te Liverpool, waar het in het dok lag om te worden opgeknapt, geheel door brand vernield. Tweehonderd brandweerlieden hebben zes uur lang tever geefs getracht het schip te behouden. Het is gekanteld en ligt half onder water. Hedenochtend stegen nog dikke rookwolken uit het wrak op. De „Empress of Canada", die op de transatlantische dienst voer, was 25 jaar oud. TELE-FOTO A. N. P. Sabotage niet uitgesloten Dr. James Brierly Firth, een spe cialist op het gebied van brandstich tingen, is gisteren te Liverpool ge arriveerd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand waaraan het 20.235 ton metende Ca nadese passagiersschip „Empress of Canada" Zondag ten onder is gegaan. Men sluit namelijk de mogelijkheid Voorsprong op Katholicisme „Het is niet noodzakelijk te voor spellen, dat de Islam zich in Afrika in de komende jaar in steeds stijgen de lijn zal ontwikkelen en wel met de voorsprong, welke hij heeft op het Katholicisme. Deze voorsprong is aan zienlijk, hij bedraagt meer dan het dubbele. De Katholieken hebben één bekering gemaakt tegen de Islamie ten 2.35 Aldus de sombere con clusie, welke het Vaticaanse pers agentschap Agenzia Fides trekt uit St%ij,d teg.en de qtiep in Swuifviijh Ook in Frankrijk heerst op het ogenblik griep. De epidemie grijpt hoe lan ger hoe intenser om zich heen, en.niemand is er veilig voor. Dit heeft de directrice van het „Théatre Antoine", Simone Berriau te Parijs, begre pen, toen zij achter het toneel een toestel voor inhalatie liet neerzetten, waar de acteurs en actrices zo nu en dan eens een snuifje aan wagen. Janine Moreau, die in het toneelstuk, omdat er al een collega ziek is, een dubbel rol speelt, zoekt haar toevlucht een ogenblikje bij het apparaat, terwijl haar medespeelsters Monique Arthur en Germaine Granval, die ook optreden in „l'Heure éblouisante" rustig op hun beurt wachten. een omvangrijke studie over de poli tiek van de Islam in Afrika. Deze berichten bevestigen de veel vuldig in ons land gehoorde waar schuwing van in Afrika werkende Nederlandse bisschoppen, die wijzen op het gevaar van het opdringen van de Islam in Afrika. Het Katholicis me is niet in staat de wassende vloed, die uit het Noorden en Oosten na dert, tegen te houden, nu de neger- rr/aatsohappij met haar animistische inslag wankelt en haar einde gena derd schijnt. Agenzia Fides berekend aan dc hand van vergelijkende cijfers, dat 20 jaren geleden de totale bevolking van Afrika 144 millioen werd ge schat, maar dat de schattingen van 1951 minstens 200 millioen aangeven. De toeneming mag dus op 56 mil lioen worden gesteld, hetgeen min stens neerkomt op 38 In 1931 be droeg het aantal Muzelmannen in Afrika rond de 44 millioen, en dat der Katholieken rond 5 millioen. Gaat men van deze cijfers uit, dan zou bij een normale toeneming van 38 der bevolking ook een gelijke toeneming van het aantal aanhan gers der genoemde godsdiensten met 38 te verwachten zijn. De werke lijke cijfers geven ons een geheel an- dr beeld, veroorzaakt door de ge loofsverkondiging. De Moharr.'meda- nen immers zijn niet zoals bij een automatische ontwikkeling te wach ten was gestegen tot 160 millioen maar tot 80 millioen, en de Katho lieken niet tot 7 milloen, maar tot 15 millioen. Hoewel dus de Katholie ken zeker niet ontevreden mogen zijn over deze gang van zaken er dus in verhouding sterker in aantal zijn toegenomen dan de Mohamme danen, moeten wij toch ongerust zijn over de cijfers der bekering, welke worden gemaakt. Immers de cijfers tonen aan, dat in deze twintig jaren de Mohamme danen 19,2 millioen bekeringen heb ben gemaakt, tegenover de Katholie ken 8,1 rr.illioen, hetgeen een ver houding schept van 2,3 bii de Moham medanen tegen 1 bij de Katholieken. Zo beschouwd is de missiearbeid van de Islam een gevreesde mededinger in de bekering van Zwart Afrika en een ernstig gevaar voor de spoedige kerstening ervan. niet uit, dat er sabotage in het spel is geweest. De brand aan boord van de „Em press .of Canada" is dc dei'de in de haven van Liverpool binnen de tijd van acht dagen. Eerst brak er brand uit aan boord van het lot de Eller- man Line behorende sohip „City of Florence". Enige dagen later ont stond er brand aan boord van de „City of Gloucester", die tot dezelfde maatschappij behoort. Dr. Firth heeft de naam, dat hij brandstichters sla peloze nachten bezorgd en hij is al in talrijke gevallen van brandstich ting te hulp geroepen. De eens zo trotse „Empress of Ca nada" ligt nu helemaal op haar kant. Er stijgen nog dikke, zwarte rook wolken op uit het ruim. De twee reus achtige schoorstenen zijn gescheurd cn verwrongen, doordat zij bekneld zijn geraakt tussen het schip en de kade. Het slopen zal tenminste een millioen gulden kosten cn deskundi gen menen, dat er wel twaalf maan den mee zullen heengaan. DeZe brand is vrijwel een duplicaat geweest van de brand, welke de „Empress of Rus sia", 16.810 ton en eveneens beho rende tot de Canadian Pacific Steam ships ltd., in 1945 vernietigde. De noodraad in Kenya Woedend over de moord op een Brits gezin trachtten 1500 Europea nen gisteren het gouverneurpaleis te Nairobi te bestormen, omdat zij niet tevreden waren met de tot nu genomen maatregelen tegen de Mau Mau. Nog groter werd hun woede, toen gouverneur Sir Evelyn Baring wei gerde te voorschijn tc komen om naar hun grieven te luisteren. Pas toen namens de gouverneur was meege deeld, dat deze een Noodraad zal instellen, waarin alle rassen verte genwoordigd zijn en die het bestuur van advies zal dienen, bedaarde het rumoer enigszins. Bovendien heeft de gouverneur de vroegere Britse militaire gouverneur William Hinde, belast met het opper toezicht op de strijd in de jungle te gen de Mau Mau-terroristen. In de bossen,, waar de terreur van de Mau Mau het ergst is, hebben mi litairen en politie intussen een groot scheepse jacht ingezet op de moorde naars van de Britse farmer Ruck, die in het afgelopen weekeinde met vrouw en 6-jarig zoontje door leden van de Mau Mau met hun vlijm scherpe panga's (messen) om het le ven waren gebracht. Honden en ver kenningsvliegtuigen helpen de poli tie bij deze intensieve speurtocht. 3laiieitje Zelfs als de vogel loopt, voelt men dat zij vleugels heeft.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1