N. A.T.O.-bevelhebber buiten de verdediging van het achterland Petitionnement tegen Lages e.a. Duitse weesjongen na lange zwerftocht in A'dam gepakt De Koningin kreeg kievitsboontjes De griep in Europa Contragewicht van ophaalbrug verpletterde auto-cabine ZATERDAG 24 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GEN.-MAJ. MATHON VERKLAART: Generaal Kruis vindt het een bezwaar „In geval van agressie zal de NATO-bevelhebber geen zeggenschap hebben over de territoriale troepen. Een beslissing over mobilisatie be rust bij de landen van de E.D.G." Dit was de kern van het antwoord, dat sener aal-majoor Th. E. E. H. Ma- thon van de generale staf gaf op een vraag van generaal mr, H. J. Kruis op een bijeenkomst van de vereni ging ter beoefening van de krijgs wetenschap. Generaal-majoor Mathon heeft daar gesproken over de Europese Defen siegemeenschap en o.a. betoogd, dat de E.D.G. geen politieke taak heeft en in dit verband ook geen eigen in lichtingendienst heeft. Wel moet de E.D.G. beschikken over een documental'°d lenst doch het eigemlijke inlichti :*nwerk zal moeten geschieden door de NATO. „Daarnaast", zo zei generaal-ma joor Mathon, „moeten de landen hun eigen nationale inlichtingendienst hebben. Deze dienst zal dan ook kun nen adviseren over een eventuele be slissing tot mobilisatie". In dit verband stelde generaal Kruis de vraag wie dan de zeggen schap over de territoriale troepen heeft, dit zijn dus de troepen die aan gewezen zijn binnen de landsgren zen op te treden. Hij noemde het een bezwaar als dit «let de NATO-bevelhebber zou zijn, omdat, indien het achterland valt, ook de verdediging van het daarvoor liggend gebied ten zeerste in gevaar komt. „Als de NATO-bevelhebber kan zeggen, dat hij wel geïnteresseerd is in, maar niet verantwoordelijk is voor de territoriale troepen, dan kan ik mij dat nauwelijks voorstellen", aldus generaal Kruis. „Hij kan dit mi. alleen zeggen als hij dit achter land niet tot elke prijs wil behou den". Generaal-majoor Mathon antwoord de hierop, dat ook in E.D.G.-verband de regering moet kunnen beschikken over een eigen inlichtingendienst om zelf gegevens te verzamelen en om op grond daarvan zelf bv, eventueel het moment van mobilisatie te kie zen. Indien de E.D.G. geen inlichtin gendienst heeft, moeten de afzonder lijke landen er zelf een hebben. Spr. betoogde dat de territoriale verdediging levensbelangen, vooral voor de burgers, in zich heeft, belan gen die uitgaan boven de militaire. „Het gaat hier ook om de verant woordelijkheid van de regering ten aanzien van de burgerbevolking", al dus spr. De regering heeft hier ver antwoordelijkheden, die ze aan geen enkele miltaire instantie kan over dragen". De Holland-Afrikalijn, die door het verlies van de Klipfontein een vijfde deel van haar vloot heeft verloren, zoekt naar mogelijkheden om de boekingen zoveel mogelijk voortgang te doen vinden. Wat het uitgaande verkeer betreft, is de directie er reeds ten dele in geslaagd een oplossing voor de moeilijkste gevallen te vin den. De directie vertrouwt erop o.a. door het verschuiven van boekingen en door gebruikmaking van haar vrachtschepen met passagiersaccom modatie een zodanige indeling te be reiken, dat het bedrijf, voor zover de omstandigheden het toelatetn, zo goed mogelijk zal funqtionneren. De vrachtdiensten worden zonder enige belemmering voortgezet. Griep?'n Mijnhardtje Q KATHOLIEK KAMERLID VRAAGT Waarom wordt advies S. E. R. inzake huurverhoging niet gepubliceerd? Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen K.V.P, heeft aan de minis ter-president de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de Sociaal- Economische Raad op 28 Novem ber 1952 een advies aan de rege ring heeft uitgebracht -net betrek king tot de vraag of en, zo ja, op welke wijze een verdere verho ging van de huren moet plaats vinden, alsmede een voorlopig ad vies over de werkgelegenheid? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord is het dan waar, dat de regering niet be reid is, de in voorgaande vraag bedoelde adviezen voor publicatie vrij te geven? 3. Wanneer vraag 2 een beves- Krijgen emigranten meer steun? MINISTER INFORMEERT Minister J. G. Suurhoff heeft dezer dagen, naar wü vernemen, de Raad voor de Emigratie advies gevraagd over de vraag of het wenselijk is aan onvermogenden emigranten een cre- diet te verlenen ten einde hun start in het nieuwe vaderland te verge makkelijken. Indien dc Raad de gestelde vraag bevestigend beantwoord is het der halve niet uitgesloten, dat de rege ring desbetreffende voorstellen aan de Staten-Generaal zal doen. Behalve een gratis vakopleiding en een kostoloze -overtocht zullen sommige emigranten dan ook hand geld mee krijgen om in het immigra tieland een nieuw leven te beginnen. Gebed der kerk door de eeuwen Latijneen gewijde loot van Oud-Christelijke stam Dc eerste vrouwelijke hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Christien Mohrmann, heeft Vrijdagmiddag in de aula der uni versiteit haar Inaugurele rede als bui tengewoon hoogleeraar in het Oud christelijk, Vulgair cn Middeleeuws Latijn en het Oud-Christelijk Grieks uitgesproken. NA BREDA Ned. oud-S.S.-er ging naar „Heimat" Paar uur later weer thuis tigende beantwoording behoeft wil de regering dan mededelen waar om onverwijlde publicatie wordt tegengehouden? 4. Is de regering bereid op grond van de grote belangen, wel- „Levenslang blijve levenslang I" Gistermorgen is op het Ministerie van Algemene Zaken aan Minister- President dr. Drees een petitionne ment aangeboden, waarin een garan tie wordt bepleit tegen strafvermin dering voor „oorlogsmisdadigers, zo als Lages, Aus der Fuenten en ande ren". Aan alle leden van Minister raad en Staten-Generaal is een af schrift toegezonden. Het werkcomité heeft verder me degedeeld, dat het totaal aantal tot nu toe ontvangen adhaesiebetuigin- gen 57.500 bedraagt. In 't stuk wordt verzocht „Een wetsvoorstel door de Minister van Justitie te doen ver vaardigen, waardoor zal worden be reikt, dat de van welke oorlogsmis dadiger dan ook door gratie van de doodstraf in levenslange gevangenis straf gewijzigde veroordeling dan wel een oorspronkelijke veroordeling tot levenslange gevangenisstraf in geen enkel opzicht meer in zijn voor deel zal kunnen worden gewijzigd, zodat deze levenslange gevangenis straf ook daadwerkelijk levenslang zal duren. Aan< de Bredaseweg bij Oosterhout zal het komende voorjaar de „Katjes- helder" worden geopend, een vacan- „w met" dezeadviézen'Qgêrnóeid j tie- en kampeercentium, gelegen vol- zijn, te bevorderen, dat publicatie de plannen van de planologische van de in vraag 1 bedoelde advie- dienst van Noord Brabant temidden zen kan plaats vinden? v&n bossen en heidevelden, op een Indien dc regering meent 1 terrein van 20 ha., worden steenen aan het in vraag 4 gevraagde nic te kunnen voldoen, is zij dan ni van oordeel, dat adviezen van cc orgaan als de Sociaai-Econom Raad, dat overwegend een bc drijfsorgaan is, openbaar moeten zijn, behoudens wellicht hoge uit zonderingen? ngalows gebouwd, waarvan er dit Drjaar reeds tien gereed zullen zijn. irder komen er terreinen voor ca- vans en tenten, en twee ruime .aapzalen, welke laatste reeds nu an honderd trekkers en leden van erenigingen onderdak kunnen bie den. ALLEEN OP DE WERELD Als een moderne versie van het Franse v/eesjongetje Remi, dat dank zij de pen van Hector Malot wereld beroemd is geworden, heeft in de af gelopen weken een Duitse jongen, die „alleen op de wereld" is, met slechts enkele marken op zak half Europa doorgezworven, tot hij in Amsterdam door een agent van politie werd Aan gehouden. De ontsnapping van de Bredase oorlogsmisdadigers en hun behande ling in Duitsland heeft een in Ne derland zich in voorwaardelijke vrij heid bevindende ou'i-SS-er geïnspi reerd naar de „Heimat" te repa triëren, want hü stak met zijn ge zin bij Kleef de grens over in de kennelijke veronderstelling, dat hij daar met open armen ontvangen zou v/orden. Nu werd er inderdaad met open armen op hem gewacht, maar alleen om hem naar de politierechter van Kleef te brengen, die hem weer te rugstuurde naar Nederland, omdat de man in Nederland niets te vrezen had en hij zich daar zij het voor waardelijk -- in vrijheid kon bewe gen. Het droeve verhaal, dat de man op hing over de gevangenschap, die hem in Nederland te wachten stond, om dat hij zonder toestemming zijn t I woonplaats verlaten had, kon dc miffeïid'te' kunnen vindén. rechter niet vermurwen en een paar uur later stond aan de overzijde van de grens weer iemand met oper. armen op de oud- SS-er te wachten. Eén erwt voor prinses Marijke in haai wetenschappelijk onder. Propaganda voor voedingsproduct van eigen bodem werp Epiphania, leidde zij haar toe hoorders langs de v.-eg van Home- Gistermorgen is op paleis Soest- _i.i_ n.. ji-j. aa: j j.t rl i i l- na, TT t\/t nninoin oan wioo! rus, door de Oudheid en de Middel eeuwen tot een beter begrip van het gebed der Kerk, zoals het op de hoog tijdagen van Epiphania (aanbidding aer wijzen), opstijgt, overal ter we reld in het rijke dioom. waarin een christelijke traditie van eeuwen, haar neerslag heeft gevonden. Het li turgische Latijn is volgens spr. een gewijde loot van Oud-Christelijke stam; de schakel dei eenheid door de eeuwen heen. dijk aan H.M. de Koningin een mooi opgemaakte mand met peulvruchten aangeboden. Dit betekende het be gin van een collectieve paulvruch- tenpropaganda-actie in ons land. Voor prinses Marijke was er ook iets bij: één erwt. Maar deze erwt langs de de Ruyterkade surveilleerde, 'ioo eon besluiteloze jongen bij dc Valkenwegpont rondscharrelde en blijkbaar geen raad meer met zich zelf wist. Hij maakte de indruk van een zwervertje, hetgeen de agent aanleiding gaf hem aan te spreker.. Daarbij bleek hem, dat de jongen alleen Duits kon spreken en geen pa pieren bij zich had. Hij nam de jongen mee naar het hoofdbureau, die daar het relaas van zijn zwerftocht heeft gedaan. Na uit het tehuis te zyn gevlucht, trok hij naar West-Duitsland. Hij slaagde er in uit de Oost-zone te glip pen zonder dat iemand er erg in< had en zette zijn reis voort naar Dort mund. „Ik had gehoord, dat daar nog een oom van me moest wonen". Hoe hij gereisd had? Op de moder ne wijze: „liftend" met Duitse vrachtwagens. De kost had hij voor namelijk opgescharreld bij boeren. Geslapen? In hooibergen, soms in schuren, soms in de vrachtwagens zelf. In Dortmund kreeg hij zijn eerste teleurstelling te slikken. Hoe hij ook zocht, van een oom was geen spoor te vinden en na enkele dagen be sloot hij ook West-Duitsland te ver laten, waarschijnlijk omdat hij bang was door de West-Duitse politie te- ruggezonden te worden naar het te huis in Dresden. Jeugdige openhartigheid en char me waren bij zijn zwerftochten zijn sterkste wapens. Duitsers, die zich het lot van de jongen aantrokken, vertelden hem, hoe hij bij Elten door de velden over de Nederlandse grens eün, omdat ei) door twintig matras- *°?,„k°Tvnbo' sen en twintig dekens van heerlijk orS lSdïSShHme£ enternet tag.l2»tonkSlm s™ hem in hun °ut0's °Pn»me" en toen niet in slaap kon komen. en soms enig VOedscl of onderdak De peulvruehten-studiecombxnatxe verschaften, wil een voedingsmiddel van hoge Hij is de 15-jarige Klaus S., een leerling-bankwerker, die ruim 14 da gen geleden gevlucht is uit een te huis voor wezen in Dresder.\ genaamd St. Jcthcim. Naar bekend bevindt Dresden zich achter het IJzex-en Gor dijn, doch commissaris H. R. Stoett, hoofd van.de vreemdelingendienst te Amsterdam, heeft het bij zijn onder vraging van de jongen in verband met diens jeugd misplaats geacht daarop nader in te gaan. Aangeno men mag worden, dat zijn voornaam ste motief geweest is naar Dortmund te trekken, waar hij meende een fa- Agent kreeg vermoedens. Twee dagen geleden viel het een Amsterdams agent van politie, die waarde van eigen bodem propageren daarom heeft zij een selectie lag verstopt onder een stapel zachte hieruit aan de Koningin gepresen- dekens, waarop een prinsesjaspop wakker lag. Net als in het sprookje van Andersen, waarin een prinses bewees van koninklijken bloede te DE VOLLEDIGE WERKLQOSHEK) IN BELGIË EN IN NEDERLAND IN 1952 teerd. Om het kleinste prinsesje een verrassing te bezorgen is een minia tuurhemelbed gemaakt, waarin de prinsesjespop op zeven dekens en een erwt ligt. Zo is de band met de peulvruchten in dit cadeau even hecht als orgineel bewaard gebleven. Er ig een mooi boek bij, waarin het sprookje staat: keurig gecalligra-r feerd en ingebonden door Nallit Cambier, leerlinge van de academie voor kunst en industrie te Ensehede. Daarin kan prinses Marijke lezen wat haar nieuwe poppenledikant voorstelt. De geschenken zijn aangeboden door de werkeommlwle voor een col lectieve peulvruchtenpropagende in Nederland. NIEUW HOOFDKWARTIER VOOR WEGENWACHT. De wegenwacht van de A.N.W®. heeft met ingang van heden een nieuw hoofdkwartier gekregen. Deze wegendienstorganisatie heeft thans 120.000 leden. De bezigheid voor de ze leden werd zodanig uitgebreid, dat men naar een nieuwe centrale bedrijfsruimte moest zoeken, Deze is gevonden in het gebouw van een oude melkfabriek aan de Gedempte Burgwal in Den Haag, waar thans de administratie, de reparatie-werk* plaats, de magazijnen en de §qho- lings- en herseholingsruimte voor wegenwachters gevestigd zijn. jCied tuut deze. tijd PB A AT U EVEN? Nu overal de gemeenteraadsbegrotingen zijn behandeld. Om de praatzucht van die heren, die ik op ipijn duimpje ken, ben ik allo dagen dankbaar, dat ik nog geen raadslid ben. Ik beklaag de vroede vaad'ten van een stadsgemeenteraad, die óf zes uur staan te preev'len óf wel luist'ren naar die praat. Hele dagen halve nachten worden zij daar soms gekweld ongeacht het wijze spreekwoord: Time is money, Tijd is geld. Want daar worden vele uren tot het duister van de nacht zonder enig mededogen wrodelijk om hals gebracht. Een van hen durft iets beweren en do hele zaak praat mee, terwijl zü, die zwijgen, teren op een kopje slappe thee. Al de edelachtb're sprekers praten door of met elkaar en mistroostig kauwt de zwijger op zijn laatste end sigaar. Allen proten even gaarne, omdat hü, die altüd zwügt, bü de volgende verkiezing, vast geen enk'le stem meer krijgt. Soms ook gaan ze bakkeleien dat heet dan toenadering maar dan schorst de burgemeester aanstonds de vergadering. Qra die niet te temmen praatzucht die ik op mün duimpje ken, ben ik alle dagen dankbaar, dat 'k geenburgemeester ben. TROUBADOUR. „Ik wilde proberen in Amsterdam werk te zoeken", vertelde hü, maar daarin was hü niet zo snel geslaagd. Terug naar Duitsland Terwü" hü bü zich zelf stond te overleggen, wat hem nu te doen stond en hopende onder de bij het pontveer wachtende mensen iemand aan te treffen, die hem zou willen helpen, sprak de agent hem aan. „Hij had, zoals ons op het bureau bleek", vertelde commissaris stoett, „nog 15 pfennig op zak". Ook de agent van politie had zich het lot van de jongen reeds aange trokken. „ïk heb een broer in Bra bant, die boer is", had hü tot de commissaris gezegd, „die zou de jon gen best willen opnemen". Maar wet is wet. Minderjarige vreemdelingen zonder papieren moe ten in de meeste gevallen naar hun vaderland teruggebracht worden. Ze ook Klaus. Hü is inmiddels op transport gesteld, uadat met de West- Duitse politie telefonisch overleg is gepleegd. En vermoedelijk zal het verhaal van deze moderne Remi in zoverre nog een „happy ending" hebben, dat Klaus niet naar het weeshuis in Dresden zal worden te ruggezonden. Dc in Zuid- cn Zuidwest Duitsland heersende griepepidemie breidt zich nog steeds uit. Naar schatting is 10 a 15 procent van de Hessische bevol king ziek, In Stuttgart hebben 30 procent van de schoolkinderen griep. Ook in het Rijnland en in het Saar- gebied neemt het aantal gevallen tc-e. Tot dusver is het verloop van de ziekte ongevaarlijk. Functionarissen van de ziektever zekering te Bamberg zeiden, dat het aantal griepgevallen 90 procent ho ger is dan normaal. Do wereldgezondheidsorganisatie te Genève deelde Vrydag in haar wekelijks rapport mede, dat de griep in Frankrük tot nu toe een licht karakter blüft houden, maar dat zü meer verspreid is dan tijdens de epidemie van 1950'51. Volgens deze organisatie waren er tekenen, die er op wüzen, dat in Groot-Brittannië een ernstiger vorm van de ziekte woedt, maar niets wijst daar op een wydverspreide epidemie. Naar schatting is één derde van de Franse bevolking aangetast door de griep en moeten twee millioen het bed houden. In het algemeen zün daar dc ge vallen licht en van korte duur. Ook in Mexico heerst griep. Naar raming zijn in de Mexicaanse, hoofd stad 400.000 personen ziek. Ook daar is de griep echter niet ernstig. NEDERLAND 18 NOG VRIJ. In Nederland is dc griep nog niet doorgedrongen. Een afdoend voor behoedsmiddel tegen deze infectie kwaal is er in feite niet bekend. Ook dooi- hygiënische maatregelen, hoe heilzaam deze in het algemeen ook kunnen zün, zou een influenza-golf, mocht deze ons land bereiken, niet te keren zün- Wol worden er echter thans op kleine schaal in verscheidene plaat sen hier te lande op experimentele basis injecties verricht met een nieuw soort griepwerend vaccin Deze proef berust geheel op vpüwil ligheid en er is maar een zeer be perkte hoeveelheid entstof beschik baar. Het resultaat van dit overigens belangwekkende experiment kan pas word envastgesteld, als de aanwezig heid van influenza-virus wordt ont dekt. Telefoon in de nabijheid. Mond- en klauwzeer- bestrijding verscherpt De minister van Landbouw, Visserü en Voedselvoorziening heeft de reeds aangekondigde maatregel bü de be- stryding van de mond- en klauwzeer, welke aanvankelijk reeds een ver voer- en marktverbod van niet- geënt rundvee inhield, nog verscherpt Het vervoer van een rund, dat ouder is dan twee maanden, is slechts toe gestaan, indien de vervoerder in bet bezit is van een verklaring, waar niet alleen uit blijkt, dat het rund tegen mond- en klauwzeer is geënt, doch het moet ook afkomstig zyn uit een bedrijf met een veebeslag. dat tenminste veertien dagen vóór dc datum van vervoer in zün geheel te gen mond- en klauwzeer is geënt. Deze verklaring, welke een geldig heidsduur heeft van 10 dagen, dient te zijn afgegeven namens een erken de provinciale gezondheidsdienst voor dieren. De maatregel wordt 1 Februari 1953 van kracht. Achterlicht en reflector op de fiets Er blijkt, aldus een bericht van de Nederlandse Vereniging „De Rij wiel- en Automobiel Industrie", eni ge onzekerheid te bestaan over het gebruik van reflectoren op gewone fietsen. Volgons het W'egenverkeers- relement moet elk rüwiel met ingang van 1 Januari 1953, behalve met de gebruikelijke achterlicht tevens zijn uitgerust rrret een rode reflector. Het achterlicht en de i'odc reflec tor moeten beide zijn goedgekeurd en het zogenaamde Rijkskeurmerk dragen. Er zijn echter geen reflecto ren met dit Rijkskeurmerk in de handel. Bij informatie te bevoegder plaatse is gebleken, dat men kan volstaan met het gebinik van een achterlicht, mits dit is voorzien van een Rüto- keurmerk. Dit merk mag namelyk alleen op achterlichten voor rijwie len worden geplaatst, indien tevens als refleet&r werken. Wanneer een fiets is voorzien van 'n goedgekeurd achterlicht te herkennen aan de letters „NL", omgeven door de letter „D" en oen volgnummer is aan 't voorschrift van het Wegenverkeers reglement voldaan. Paal brak af Twee inzittenden gedood Twee doden zijn te betreuren bij een ernstig ongeluk, dat gistennid. dag omstreeks half vijf in Ankeveen is gebeurd. De vrachtauto VU3 een kolenhan delaar uit Nedarhorat den Berg, die uit Hilversum kwam, waar kolen ge laden waren bü het station, pas seerde de oude ophaalbrug over de Wetering, toen op hetzelfde moment een der houten palen van de brug brak. Dit had tot gevolg, dat ook de veiligheidsketting, waaraan het zware contragewicht van ae brug was be vestigd, brak. Het gewicht sloeg pp dc cabine van de auto en verpletterde de twee inzittenden, de 28-jarige zoon van de kolenhandelaax', en een 29-jarige gehuwde knecht. Het kostte snel toegeschoten oog getuigen veel moeit - het zware ge wicht te verwijderen en de slacht offers te hevrüden. Hulp mocht even- we] niet meer baten. Heden zal een deskundige naar de oorzaak van het afknappen van de paal een onderzoek instellen. Nage gaan zal o.a. worden of het hout ver molmd was.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8