kunstleven in L Ballets eióen Jooss Kath. Weekagenda Het knippen van amandelen deleidse BIOSCOPEN ZATERDAG 24 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 CONFERENTIE IN KOPENHAGEN De Internationale samenwerking tussen studenten is groeiend Indrukken van de Leidse praeses Van 12 tot 17 Januari werd in Ko penhagen de Jaarlijkse Internationale Studenten Conferentie gehouden, waaraan door studenten-vertegen woordiger» uit veertig landen werd deelgenomen. De Nederlandse dele gatie bestond uit de heren H. L. J. Koelvink, president van de Ned. Stu dentenraad, Th. G. J. M. Kcrstiëns, praeses van de Unie van Kath. Stu denten-verenigingen, en C. R. H. ter Haar Romeny, alg. secretaris van 't |Ned. Comité van de World University Service. Teruggekeerd in Nederland was de heer Koelvink, die praeses is van het Leids Studenten-corps, gaarne bereid ons iets over dit con gres te vertellen. Voor een goed begrip van zaken dient eerst in het kort de voorge schiedenis gereleveerd te worden. Zoals bekend werd in 1946 de Inter national Union of Students opge richt en in Praag gevestigd. Uit vrees voor weinig democratische po litieke tendenties weigerde de Ned. Studentenraad tot de I.U.S. toe te treden en in de loop der jaren heb ben vele landen hun lidmaatschap opgezegd. Inmiddels was er op Ne derlands-Belgisch initiatief een inter nationale studenten-conferentie ge houden in Leiden, die gevolgd werd door conferenties in Stockholm (1950) en Edinburgh (1952). Op laatstge noemde conferentie werd besloten tot het instellen van een permanent secretariaat, dat in Leiden werd ge vestigd. Op de conferentie in Kopenhagen besloten de deelnemende landen op- iw zich niet tot een internationale unie te formeren, waardoor de in druk zou gevestigd kunnen worden, dat men een tegenhanger van Praag wilde zijn. Het overgrote merendeel van de aanwezige nationale studen ten-unies was reeds geen lid van Praag meer, uitzonderd Finland, Schotland en Canada. Men wilde slechts practische problemen bespre ken, zonder politieke tendenties. De conferentie heeft zich eerst twee dagen bezig gehouden met de procedure, vooral betreffende het stemrecht van delegaties, die voor dien nog niet aan deze conferenties hadden deelgenomen. Als criterium werd tenslotte gesteld, dat de dele- igaties eon nationale studenten-unie moesten vertegenwoordigen, of indien die niet bestond de meer derheid der studenten vertegenwoor digen, gekozen zonder enige inmen ging van buiten de studenten-orga nisaties. De overige dagen werden besteed aan practisce onderwerpen, zoals de internationale sport-uitwisseüng de j uitwisseling tussen faculteiten, inter- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heer A. F. de Savornin Lohman, Santpoort en voor het aanvullend doctoraal exa men Nederlands recht de heer H. P. van Dijk, Pretoria; voor het can- didaatsexamcn Franse taal en let terkunde mej. B. M Th. v. d. Lugt, Rotterdam, candidaatsexamen Ne derlandse taal- en lotterkunde mej. J. van Duyn, Bergschenhoek en voor het doctoraal examen Nederlandse taal en letterkunde de heer M. L. v. d. Meulen, Zwolle; voor het doctov raalexamen Geneeskunde de dames Y. R. Vis, Overschie, C. C. Wachter, Ede, idem od heren H van Beuse- kom, Den Haag, G. O. van Dam, Bilt- hoven, R. v. Furth. Amsterdam, F. A. J. van der Kaaden, Hillegom, Ko King Hien, Oegstgeest, Liem Khe Sian, Oegstgeest, G. L. Ongkiehong, Leiden en de heer J. H. E. de Vries, Rotterdam; voor het semi-artsexa- men de horen A Haak, Den Haag, J. Verwiel, Leiden; voor het arts examen de dames W. Vermeer, Haarlem, J. v. d. Wijst, Haarlem, idem de heren A. M. P, Janssen, Leiden, B. Oskam, Alphen aan den Rijn en E. A. del Prado. Den Haag. AM. GASTHOOGLERAAR BIJ NED.-ENGELAND De Leidse afdeling van het Ge nootschap Nederland-Engel and had gisteravond in de bovenzaal van De Doelen een bijzondere gast in haar midden, de Amerikaanse prof, dr H. A» Blodgett, gasthoogleraar te Leiden, die sprak over „The recep tion of American literature in Euro pe". Spr. behandelde eerst de klassieke Amerikaanse literatuur, die in Euro pa met een romantische belangstel ling onvangen werd, omdat er nog 'n zekere binding was tussen de ach tergeblevenen en de Europeanen, die na°r Amerika geëmigreerd waren. Sprekend over de moderne litera tuur noemde prof. Blogett de beken de pocketboóks, waarover hij veel ]e- 'iks vertelde, omdat zij de Europese 'oarkt overstromen en niet bepaald set beste gezicht van de Amerikaan se literatuur laten zien. Dat deze pocketbocks in Euro- rzo gretig ontvangen worden. hreef spr. toe aan dezelfde mentali teit van de Eurooeanen ten aanzien van de films uit Hollywood. Ook de jongere en jongste Ameri kaanse schrijvers werden in deze causerie betrokken. Van de eersten vertelde prof. Blodgett, dat veel hun boeken getuigen van de uiterste wan hoop, omdat in hun boeken een toon van ontkenning van deze duisternis gevonden wordt. Tenslotte werden ook de neger- en mdianenliteratuur aan een beschou wing onderworpen, waarmede deze interessante lezing werd beseloten. nationale reizen, enz.Er werden geen bijzondere nieuwe projecten aangevat, maar wel werden de oude uitgebouwd, ao.. het Students Mu tual Assistance Program (SMAP), dat technische hulpteams en boeken zendt naar de „underdeveloped areas", beurzen voor Indonesische studenten 8candinavië beschikbaar stelt, enz. Aan cle Nederlandse delegatie werd opgedragen een onderzoek, in te stellen naai' de mogelijkheden van intensiever internationaal contact op het gebied van sport- en faculteits uitwisseling Besloten werd tenslotte de conferentie het volgend jaar in Istanbul te houden. Dc Nederlandse delegatie was zeer tevreden over het verloop van deze overigens zeer vermoeiende confe rentie, niet alleen omdat het aantal deelnemende landen zo groot was (40) met meer dan 100 afgevaardig den, maar ook omdat de politieke tendenties vrij afdoende bestreden konden worden en er vruchtbaar is gesproken over practische onderwer pen, waarvan de uitwerking kan lei den tot een beter onderling contact tussen de nationale studentenunies over de gehele wereld. SUCCESSEN DER LEIDSE PLUIMVEE- EN KONIJNENSPORT VERENIGING Op de grote Avicultura-tentoonstel- ling in de Houtrusthallen te Den Haag hebben verscheidene leden der Leidse Pluimvee- en Konljnenten- toonstelling mooie successen geboekt. Bjj de zwart Hollandse Hoenders wist de bekende fokker W. Neute boom met hen jong een le ZZG, met haan jong en le G te behalen, ter wijl mevr. Berk.De Hey met een Zilverlaken hen een le GG behaalde. Het nieuwe lid, J. Lambooy, maak te by Rhode Island Reds een zeer goed debuut door in de nieuwelingen klasse zowel met oude als jonge hen nen le G te behalen. Met Sabelpootkrielen wist de heer F. v. d. Bark Sr. het met een zeer sterke concurrentie niet verder dan VG te brengen. Met Javaikrielen wist de heer A. v. d. Broek zowel met hen jong als oud 2e ZG te noteren. Het meeste succes behaalde de voorzitter der vereniging, de heer F. v. d. Mark Jr., met zijn Hollandse krielen; zwart hen oud ZG; zwart hen jong, 4e GG; blauw hen oud, 2e ZG; Blauw haan jong, 2e ZG; Zilver patrijs haan jong, 3e GG; terwijl een •io Zilverpatrijs een 2e GG noteer de. Het Antwerpse Smierels behaalde dezelfde fokker met blauwe duivin le ZG; met vale doffer eveneens een le ZG, hetgeen een fraai succes is te noemen. Op 31 Januari en 1 Februari zullen verschillende leden deelnemen aan de kampioenstentoonstelling voor ko nijnen van de Provinciale Afd. Zuid Holland der NKB in Gouda. De secretaris van de Sociale Raad Leiden wil graag de bevolking waarschuwen tegen acties, die ge voerd worden voor het inzamelen van gelden om blinden aan geleide honden te helpen. Er wordt gecollec teerd met blaadjes, winkeliers wor den verzocht busjes op hun toonban ken te plaatsen, er worden zelfs pro- paganda-avonden gehouden. De meeste van deze acties verdienen geen steun. Er is in Nederland slechts één organisatie, die de blinden goed afgerichte honden verschaft en de blinden leert hoe zij daarmee om moeten gaan. Alle andere acties le veren de organisatoren slechts een goed inkomen op, meer niet. Het bu reau van de Sociale Raad, Nieuw- steeg 6, tel. 21052, is gaarne bereid Inlichtingen te verschaffen en gelden te ontvangen voor de ene echte orga nisatie. De heren J. Cornelissen uit Kat wijk aan Zee en J. de Witte uit Lei den zijn geslaagd \cor het diploma moderne bedrijfsadministratie. Zij werden opgeleid door het Leidse in stituut Meab en het examen werd af- genomen door de Ned. Associatie voor Practjjk-examens. In een winkel voor schrijfbehoef ten, Cobetstraat 83, brak gisteren een binnenbrandje uit, omdat er in de Burgerlijke Stand Geboren: Annette Helena, d. van H. L. van der Steen en A. J. Slinger land. Franciscus Adrianus z. van F. M. Smit en A. F. Leicher Bastiaan Arend z. van B. van Duijvenbode en A. 'van der Plas Dina Catharina d. van C. J. Verhoeven en M. J. Spaar garen. Bertus z. *an M. Sierat en P. de Zwijger. Ilendrika d. van C. Schouten en G. H. van der Heiden. Overleden: A- Boland wedn. 90 j. R J. van Ruiten zoon 5 dagen. W. de Koning wed. van: de Bolster 86 j. G. Nieuwenb ire man 68 j. Gehuwd: M. den Os en W. Scho ne veld. nabijheid van de kachel een hoeveel heid hout en papier lag, die vlam vatte. Met een emmei water kon het gevaar bezworen worden. En de Leidse Politie heeft aange houden de 53-jarige chauffeur J. S. en de 50-jarige groentehandelaar P. H., belden uit Leiden, die verdacht worden van diefstal subs, heling van veilingkisten. De Huishoudelijke Voorlichting te Leiden (uitgaande van de diverse vrouwen-verenigingen) begint a.s. Woensdagavond om half acht een cursus in het maken van lampekap- pen. Voorlopig wordt deze cursus gehouden in- het Volkshuis aan de Apothekersdljk. Alle dames, die hier voor belangstelling hebben, kunnen zich bij de aanvang van de cursus opgeven als cursiste. STADSKOK. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Jan. 13 uur tot Zaterdag 31 Jan. 8 uur waargenomen door: du Apotheek Her- ding en Blanken, Hoge woerd 171 tel 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstiaat 35, tel. 30)36. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilheiminapark no. 8, telefoon 26274 Kurt Jooss is met het „Tolkwang Danstheater" weer in ons land en gaf met de leden het ballet en solisten Vrijdagavond een voorstelling in de Gehoorzaal, die wel meer toeschou wers kan bergen, maar niet de ge wenste sfeer heeft. De zaal is niet op- lopend en men kan de voeten der dansers niet zien door de installatie van het voetlicht Bij al wat men te zien kreeg was de choréografie en ensenering bijzonder verzorgd, de danstechniek tot 't uiterste beheerst. Heel jammer was het, dat de Gehoor zaal maar ten< dele was gevuld, en dat nadat men na het choreographisch festijn van verleden jaar toch wel met gespannen verwachting mocht uitzien naar de prestaties van deze vaardige groep. Als eerste nummer kregen wij „Le Bosquef'-ballet van Hans Züllig, naar muziek van Rameau voor twee pia no's bewerkt door Martin Penny. Mooi en sierlijk werd er gedanst, vooral ook door Noelle de Mosa en Hans Züllig. De costumes in Watteau- stijl werden elegant getragen. De pianisten Hans en Heinz Fischer, ga ven „Rondo op. 73" van Chopin, na dat zij eerst een stijlvolle reproductie van Rameau's muziek hadden gege ven, voor zover zij de vrije hand had den bij de begeleiding van de dansen. Chopin, door twee klavieren, deed wat eigenaardig aan, maar met fijn toucher werd de muziek voorgedra gen. De noviteit op het programma was ,de Nachttrein", ballet van Jooss. Het was vernuftig bedacht, met tech nische perfectie uitgevoerd, een com binatie van ballet en toneel. De mu ziek van Tausman leent zich uiter aard goed voor een soortgelijk gege ven. Elf Landler van Schubert, door Brahms bewerkt, vormden een gave overgang tot het charmante tafreel „Bal in Oud-Weenen", een pittig en geestig divertissement, fijntjes naar muziek van Lanner verzorgd en niet van humor verstoken, door uitsteken de krachten uitgevoerd. Ten slotte Dithyrambus, naar Handel, welke muziek voor een ver tolking in sty 1, te snel moest worden genomen. Kurt Jooss was de schepper van dit dansgedicht naar Griekse trant, waarvan de inhoud is: gezel schap jonge marmen, de ontmoeting van twee gelieven, beslissing en ge luk; een eenzame bij een feest, een ander en een nieuw begin. Een for se greep is hier gedaan, mooi krachtig bewegen, Griekse standen, en pathe tische momenten. Een bezwaar is de lengte van 't gegeven, waardoor een tekort aan bewegingsmotieven niet kan uitblijven.* Het geheel evenwel heeft voortdurend geboeid door so- lodans en groep, zodat alle medewer kenden, de beide pianisten Fischer en nog een derde pianist (vermoede lijk dc bewerker van Lanner's mu ziek, de heer F. A. Cohen) luid en lang werden bejubeld. J. Kortmann. Doktersdienst. A.s. Zondag, 25 Januari zal de dienst worden waar genomen door de dekter. Baasbeek, Lahr Sneep, Teeuwen en Veldhui zen.. Leiden voor 31°/0 katholiek Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal katholieke inwoners van Leiden 28 551. Op 1 Jan. 1952 was het aantal 28 360. zodat er een stijging heeft plaatsgevonden van 191. Dit cijfer moge gering zijn, maar is zeer aannemelijk wanneer men de totale inw. nerscljfers var» Leiden overziet. Op 1 Jan. 1952 telde Leiden 91 461 inwoners en op 1 Jan. 1953 waren het er 91 672, hetgeen een stijging van slechts 211 personen betekent. Deze stijging wordt dus bijna gentel opgevangen door de stijging van het aantal katholieken (191) Volgens deze cijfers is de bevolking van Leiden voor 31 katholiek. Verdeeld over de parochies geven de cijfers het volgende beeld: St. Petrusparochie 10.031 Dekenale parochie 8.779 Hartebrugparochle 4.986 St. Leonprdusparochie3.688 St. Willibrordusparochie (gem. Leiden) 1.067 Totaal23 551 Rectificatie. „Die Hohe Messe" ia uitgevoerd door het pas opgerichte Toonkunstkoor, waarvan het Leids a capella Koor de kern is geweest. Abusievelijk was afgedrukt dat do- uitvoering door het Leids cappella Koor is gegeven. J. K. Elsa Verghis in oud-Griekse tragedies Onder patronage van de Griekse gezant in Nederland, de heer N. G. Lely, heeft de Griekse actrice Elsa Verghis gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een voorstelling gegeven. De avond ging uit van het Genoot schap Nederland—Griekenland, An tieke Beschaving en het Nederlanda Klassiek Verbond. De Griekse gezant was zelf wegens een reis naar Athene verhinderd de avond bij te wonen, doch vele autori teiten o.a. mr. II. J Reinink, secre taris-generaal van het departement van O., K. on W. en mr. H. J. Sehoelvinck, chef van het kabinet van de minister van O. K. en W. wa- ren aanwezig, alsmede verscheide ne hoogleraren en belangstellenden, waaronder vele studenten. Elsa Verghis, die aan het Nationale Theater te Athene is verbonden, gaf met haar warme, dor i.er-getimbreer- de stem fragmenten uit de treur spelen van de oude Griekse schrij vers Euripides (Iprigeneia in Tauris en Medea) en Aerchylos (Cassandra uit Agamemnon) en later twee volksballaden uit de Griekse Mid deleeuwen. Werkloosheid heeft hoogste top bereikt Op 17 Januari stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 2421 werkloze mannen waarvan 272 op DUW-objecten waren tewerkge steld. Wijzigingen van enige beteke nis deden zioh niet voor. Aangeno men kan worden, dat langzamerhand de hoogste werkloosheidstoestand van dit winterseizoen bereikt is en dat afhankelijk van het weer in de loop van Februari of begin Maart een daling zal inzetten. Het aantal werkloze vrouwen bleef ge lijk. VOOR LEIDEN Inlichtingen eu opgaven bij het KATH. SOCIAAL BUREAU PLANTSOEN 25, Tel, 20503, iedere werkdag van 9—tot 12 ©n van 2 tot 5 uur Dinsdag en Donderdag avond van 7 tot 8 uur. VOOR DE WEEK VAN 24 t.m 31 JANUARI. Zondag, 25 Jan.: Jaarvergadering R K Transportarbeiders. Om 9 uur H Mis in de Kapel van de Zusters Carmelitessen O. Vest, waarna ge zamenlijk ontbijt in het R. K. Mil. Tehuis aan de Mare. Vastenavondfeest voor donateurs en verdere belangstellenden van het Comité voor O K. O der St. Leo nardos Par. in het St Antonius Club huis. Kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar. Maandag, 26 Jan.: Lezing voor de Ver van Kath Gezinsvoogdij en Pa tronage in het St. Liduinahuis. Pa ter dr. de Groot S.C J., psycholoog te Rotterdam, spreekt over Psychologie betr pupillen van schoolleeftijd. Aan vang 8 uur. Dinsdag, 27 Jan.: Jaarfeest van de R. K Transportarbe.derbond „St. Bonifacius". Aanvang 8 uur. Het Re sidentie-Cabaret „Mozaik" presen teert een cabaretshow onder het mot to: „Hou 's even vast taling, een taal, welke slechts door een zeer klein gedeelte van het audi torium kon worden verstaan, doch jhr. dr. D. F. W. v. Lennep, voorzit ter van het Genootschap Nederland- Griekenland. gaf een toelichting op het gebodene, zodat de bedoeling duidelijk was. Het zou interessant geweest zijn, kennis to maken met de opvatting van de tegenwoordige Grieken ten opzichte van de wijze van opvoe ring der oude Griekse tragedie, doch vooreerst was het een oud spel in een nieuwe vorm en vervolgens stond voor ons de voordracht los van de tekst. Deze voordracht was overigens op zich zelf interessant genoeg. In een oud-Grieks gewaad gekleed vertolk te de actrice me* volmaakte be heersing van stem en gebaar de ge weldige spanningen, welke de oude Grieken opriepen, op buitengewoon expressieve wijze Aan het einde van de avond word Elsa Verghis met een hartelijk applaus en met een schat van bloemen gehuldigd. DE DOKTER OVER: Lido Wederom een film over de tweede wereldoorlog, maar een, waar in aan de vrouwen een belangrijke rol is toebedeeld. Eén film, welke is samengesteld naai- authentieke ge gevens, welke als 't ware geratificeerd zijn door een Amerikaans militair gerechtshof te Tokio waar een aantal nazi's schuldig werden bevonden aan oen aantal misdrijven, welke ïiiet gepubliceerd konóen worden. De beschuldigden beboerden tot een Duitse spionnage-dienst in het Verre Oosten, wier Teden zich overgaven aan gruwelijke daden van sadisme, waarover verscheidene slachtoffers mededelingen deden De film „Vrouwen in de Nacht" laat een en ander zich afspelen in een Duitse officierscl'-b in Shanghai, waarheen een aantal vrouwen is overgebracht, die ziel. aan de ergste vernederingen moeten onderwerpen. Evenwel, onder aanvoering van de Chinese Li Ling, werken zij toch voor de ondergrondse en weten hier ver schillende inlichtingen te bemachti gen en tenslotte verschillende bende leden te liquideren. De film licht een glimp op van al hetgeen zich achter de schermen van deze wrede oorlog heeft afgespeeld en velen zullen ongetwijfeld met weer zin het verloop van net verhaal vol gen. Het is uitstekend gespeeld door tal van personen, waarbij als hoofd vertolkers optreden Tala Birrell, William Henry en Virginia Christine, het geheel onder regie van William Rowland. Om de realiteit in ver schillende scènes is dt film door de K.F.C. gekeurd voor volwassenen. In het voorprogramma een interes sante film over het ontstaan van de postzegels der Ver. Naties en over de wijze, waarop de postzegels gegra veerd en gedrukt worden. Luxor draait deze week „De Pira- tenkoningin" een film over zeeschui mers, die geen enke; Engels schip met rust kunnen laten. Het genre is vermoedelijk wel oekend. Schie ten, vechten. mannen overboord gooien met als slot eer zinkend schip en een drijvend schip, op welk laatste de rovers hun buit ver-delen. Voor de genen, die van avonturen houden, is de rolprent spectaculair genoeg, maar indien men da^i niet zo op gecharmeerd is, kan men van iets nieuws genieten Er »s namelijk een piratenkoningin, die liet bevel voert op het schip. Dat doei ze nogal hard handig en onvrouwelijk. Maar uit eindelijk komt voor haar natuurlijk het fatale oganblik. Ze wordt ver liefd op een luitenant, die zich voor zeeschuimer uitgeeft, maar in werke lijkheid de piratencomplotten op rolt Hij speelt zijn spelletje meester lijk en zij loopt erin Door een on- handigheldje van de Engelsen weet ze echter weer weg tc- komen en dan slaat het uur der wraak' Of eigenlijk ook weer niet. Want halverwege komt ze weer van huar repressailles terug en uiteindelijk geeft ze haar leven voor de luitenant en zijn vrouw. Voor de liefhebbers van dit genre, mits boven 18 jaar. Casino. De Zweedse film: „Twee Vrouwen" is een mlhtuschets dlc de lotgevallen van twee meisjes ver haalt. Zij hebben me' elkaar kennis gemaakt in de gevangenis, waarin het ene is verzeild geraakt door de schuld van haar verloofde, het andere wegens moordaanslag Deze film heeft het typisch langzame tempo van sommige Zweedse films, dat, ge lukkig, wat temperamentvoller wordt gemaakt door de Franse taal waar mee zij werd na-gesynchroniseertd. De sfeer van het verhaal is echter dusdanig, dat de Katholieke Film keuring haar, terecht slechts toelaat baar acht voor werkelijk volwassenen Dit laatste mag ook gelden voor de werkelijk uitmuntende voorfilm „Dae monic und Gnade" Deze film werd samengesteld uit schilderijen van Pieter Breughel on van zijn tijdgeno ten. In een prachtige compositie van beeld en geluid is een allegorisch verhaal tot stand gekomen, dat ex celleert door de juiste keuze van de filmmakers. Het geluld vervult een zeer juiste funcÜe. Deze film zal voor volwassenen, die een goed-gemaakte documentaire film krnnen waarde ren, een openbaring zijn. Rex heeft van Trianon „Limelight" overgenomen. Reeds eerder gaven wij een uitvoerige beschouwing over dit laatste product van de vroeger zo gevierde filmster O arlie Chaplin. Ongetwijfeld zullen ve)en deze film, welke toegankelijk is voor alle leeftij den, deze week nog willen gaan zien Trianon: Programma door de Kath Film Centrale ontoelaatbaar geacht. Vergrote en ontstoken tonsillen: de oorzaak van menig kwaad. Dikwijls komen de ouders al bij de dokter met de vraag of de amande len van hun zoontje of dochtertje er misschien uit moeten. Er zijn dan verschillende redenen dat zij op dit idee gekomen zijn: het kind slaapt met open mond, ofwel het doet af wezig en het ziet er dom uit Soms vinden de leerkrachten dat het op school aan oplettendheid ontbreekt on hebben zij de stoot tot het dok tersbezoek gegeven. Bij onderzoek blijken de amande len dan vaak inderdaad te groot te zijn en verwijdering van deze ge woekerde organen brengt dan meest al een prachtige verbetering. Slechte schoolvorderingen kunnen vanzelfsprekend ook allerlei andere oorzaken hebben. Bezit een kind van nature een te geringe verstandelijke begaafdheid, dan mag men zich van de resultaten van het amandelen knippen op dit punt natuurlijk geen overdreven voorstellingen maken. Het komt ook voor dat het kind mee naar het spreekuur wordt geno men omdat het oorpijn heeft of al tijd lusteloos, verkouden en koortsig is. De ouders zijn dan ten zeerste verwonderd als de dokter hen mee deelt dat al die narigheid waar schijnlijk een gevolg is van de te grote tonsillen. Beschermende taak. Hoe is het nu mogelijk dat stoor nissen van zo uiteenlopende aard allen hun oorsprong vinden in die ene afwijking die in de keel zetelt? Om dat te begrijpen moeten we ons enige voorstelling van de functie van de amandelen maken. Deze kleine organen, die zich be vinden op de grens van mond naar keelholte en eveneens op de over gang van neus naar keel hebben tot taak het lichaam tegen allerlei scha delijke invloeden zoals ziektekiemen die via mond of neus zouden kunnen binnendringen, te beschermen. De amandelen of tonsillen zijn dus trouwe drempel wachters, die onze gezondheid helpen bewaren. Bij deze taak staan ze aan herhaalde prikke ling bloot, hetgeen aanleiding kan zyn dat ze zich overmatig gaan ont wikkelen en soms ook zelf ontstoken raken. De open mond. De gevolgen van zulk een woeke ring van de neus-keeiamandel laten zich gemakkelijk raden; bij het ademhalen moet de mond openge houden worden, 's Nachts gebeurt het daarenboven nogal eens dat de tong wat naar achteren zakt, het geen in dit geval benauwdheid ten gevolge heeft waardoor het kind dan wakker schrikt Door de onvoldoende nachtrust is het kind 's morgens niet uitgeslapen. Het is moe en hangerig en op school kan het de aandacht moeilijk bij de les houden. Verder is de ademha- lingslucht die door de mond komt niet voorverwarmd en niet van stof deeltjes ontdaan zoals dat het geval Is met de inademingslucht die de neus gepasseerd heeft. Dit veroor zaakt licht verkoudheid, keelontste king on andere aandoeningen. Zelf infeotiebron. Daarnaast worden tonsillen die zelf in ontsteking geraakt zijn op hun beurt dikwijls weer een bron van nieuwe infectle's voor de rest van het lichaam: de meest uiteenlo pende ziekteprocessen kunnen daar van het gevolg zijn. Niet alleen bij kinderen, maar ook bij volwassenen kan men deze gang van zaken aan treffen. Zo zal men bijvoorbeeld bij mennen die aan steeds terugkerende aanvallen van rheumatiek lijden overwegen of de amandelen niet moeten worden verwijderd. RECHTZAKEN GEFINGEERDE HANDTEKENING. Aan oen aannemer te Noordwljker- hout, die onder een acte van cessie een gefingeerde handtekening had geplaatst, en door de Politierechter tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, werd door het Gerechts hof te 's Gravenhage een voorwaar delijke straf van 3 maanden opgelegd, duur hij de op deze cessie ontvangen gelden alle aan de Boerenleenbank had afgedragen en deze daardoor geen schade had geleden. MARKTBERICHTEN TER AAR, 23 Jan. Groente. Witlof 1 ƒ0.36—0.45, idem 2 ƒ0.38— 0 39, idem stek 0.150.20, Spruiten ƒ0.24—0.31, idem afd. ƒ0.13—0.22, uien ƒ0.100.21, idem drielingen ƒ0.15, idem r.cp ƒ0.080.09, glas- andijvio 0.550.65, idem afw. ƒ0.24. knolrapen 0.02, kroten f 0.08—0.12, sav. kool 0.09, rode kool 0.07, groe ne kool ƒ0.08, waspeen ƒ0.180.20, alles per kg., knolselderij 0.040.00 per stuk. Peteren: Breaerode ƒ0.14 per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 23 Jan. Groente. Waspeen J 1022 idem II 6—16, rode kool J 7.1011, gele kool 6.509.80, groene kool 6.50 —18, boerenkool 1724, spruiten I 2425, idem II f 15—21, breakpeen 6.509.40, uien 9—28, kroten 5 —10, knolselderie 7—31. ROFLOFARENDSVEEN, 23 Jan. Bloemen. Krelage 4357 cent, v. d. Eerden 58£8 cent White Sail 36 -50 cent, Crown Imperial 42—54 ct., Zenober 5157 cent Sonja 5054 cent, Pierson 3656 cent, Copland 5477 cent, Imperatcr 5054 cent. Amidonette 5358 cent, Pink Gem 51—61 cent, Piquante 80—85 cent, John Gay 6062 cenc Hillegarda 45 —56 cent, Sc Wondtr 5052 cent, Nansen 58—62 cont, Golden Harvest 60—81 cent, Fred Moore 41—45 cent, Early Queen 5059 cent, E. Eddy 65 70 cent, Narcissen Early Glory 32 -44 cent, Helios 27 -35 cent, 1'Inno- cence 3336 cent. Freesla's 3955 cent BI. Druifjes 12—21 cent, Kas- tanjetak 2830 cent Wilg katjes 10 18 cent per bos, Hyacinthen 812 cent per atuk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3