RIJNSTREEK DUINSTREEK „Dalrust" wordt aangekocht ten behoeve van bejaarden Kans op enige regen ZATERDAG 24 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 VERBINDING AMSTERDAM— ALPHEN a. d. RIJN WORDT VOLTOOID. Tol bij Leimulden kan worden vermeden. Nam- de A.N.W.B. bericht, is dezer dagen de aanleg aanbesteed van het laatste gedeelte van de provinciale weg Alphen a. d. RijnRijnsaterwou- deLeimuiden»Haarlemmermeer, nl. ter hoogte van Leimulden. Wan neer de werkzaamheden hier voltooid zijn, kan het belangrijke industrie- verkeer tussen Amsterdam en Alphen a. d. Rijn van deze nieuwe Noord- Zuid verbinding profiteren, aldus de A.N.W.B. Ook voor het streekverkeer betekent de ingebruikneming even eens een aanzienlijke verbetering, daar het dan- de beruchte tol te Lei- muiden kan vermijden. ALPHEN AAN DEN RUN De Zondagsdienst voor de art sen zal worden waargenomen door dokter P. Stehouwer, Wilhelm ina- laan 41, telefoon 2170. ALKEMADE De doktersdienst a.s. Zondag wordt in de gemeenten Alkemade en Leimuiden waargenomen door de artsen v. d. Bijl Muskens en Hupkes. BODEGRAVEN K.A.BIn het Parochiehuis hield de K.A.B. haar jaarvergadering. Voorz. J. Stolwijk opende en gaf een terugblik over het afgelopen jaar. Zo kregen de aanwezigen wat te horen over het fonds Hulp in nood, de Lan- teernreeks enHerwonnen Le venskracht. Dit laatste had vooral de aandacht door het gouden bestaans- feest. Deze onderafdeling wil dit jaar een sanatorium voor rheumalijders bouwen. Tot dit doel zijn in den lende in iedere plaats actie-comité's in wording om aan- de benodigde con tanten te komen. Het aantal leden bedraagt momen teel 140 en 50 adspiranten. De penn. had een klein batig saldo. De geest, adv., kap. Harding, wees op de nodige eendracht en samen werking. Zoals een boek een product is van vele medewerkenden en door samenwerking tot stand komt, zo ook moeten de leden elkaar bijstaap en gezamenlijk optrekken. De verkiezing van enkele bestuursleden had tot re sultaat, dat de zittende leden werden herkozen met uitzondering van de voorz. In zijn plaats werd gekozen de heer Jac. Verhagen, zodat de K. A.B. thans onder jeugdige leiding vaart. De heer J. Groenendijk slaagde voor het kruideniers- en vakdiploma. Mej. A. Kwakernaak behaalde het di ploma boekhouden. BOSKOOP Naar vast recht? Het gemeente lijk Electrisch Bedrijf verricht me tingen ter bepaling van de vloer oppervlakten van de aan het elec trisch net aangesloten percelen. Naar verluidt houden deze metingen ver band met een mogelijke invoering van het z.g. vastrechttarief. Paul de Waard sprak. Op uitno diging van het bestuur van de K.V.P. sprak Paul de Waart gisterenavond in het R.K. Verenigingsgebouw voor de leden van de K.V.P. en andere belangstellenden over „Alleen onze Eenheid blijft onze kracht". Ook deze avond bevestigde weer de regel, dat degenen, waar het juist om gaat, schitteren door afwezigheid. Na een kort openingswoord van do voorz. der afdeling, waarin deze o.a. wees op de belangrijke komende gemeente raadsverkiezingen, verkreeg de heer de Waart het woord. Deze verdeel de zyn toespraak jn tweeën, en ving aan met er op te wijzen, dat het Woensdag juist 50 jaar geleden was dat mgr. Schaepman is overleden, waarna hij de geschiedenis van de eenheid op staatkundig gebied en de noodzakelijkheid daarvan besprak, als een erfenis van deze grote staats man. In het tweede deel besprak de heer de Waart de geschiedenis der partijvorming zoals deze in Neder land, gezien de feiten en omstandig heden, noodzakelijk is. Partijvorming wil geenszins zeggen, afscheiding, doch onderscheiding, waarbij samen werking met ondere groeperingen omgelijk blijft. Men kan nog zo veel eisen en staan op zyn rechten, wan neer men deze niet politiek waar kan maken, d.w.z. déér indienen waar dit mogelijk is, blijft het een slag in de lucht. Door een aantal leden van het R.K. Mannenkoor „St. Cecilia" werd muzikale medewerking verleend door het zingen van enkele liederen. HAZERSWOUDE (H. R.) Knaapje doodgereden Gistermiddag om 5 uur werd het zoontje van P. de Brabander bij het oversteken van de weg aangereden door een motor. Het 8-jarige jongetje stak onver wachts de rijweg over, toen een mo tor naderde uit de richting Utrecht. De motorrijder kon niet voldoende meer uitwijken en raakte het hoofdje van het kind. Verschillende E.H.B.D.- ers waren direct ter plaatse. Dokter Blaauwendraad constateerde een ernstige hoofdwonde, een zware her senschudding en een beenbreuk. Een juist passerende auto van het Leidse Dagblad heeft het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. De jongen is in levensgevaarlijke toestand opge nomen. Later is hij in- het ziekenhuis overleden. HAZERSWOUDE VEESTAPEL AFGESLACHT. Daar het vee van de veehouder Joh. van Meurs, lijdende was aan mond en klauwzeer, zijn alle dieren, 38 stuks hoornvee, per auto vervoerd naar de slachtplaats te Leiden en af gemaakt HOOGMADE L. T. B. De L.T.B. hield haar jaarvergadering, met een feestelijk tintje, in café v. d. Ploeg. De dag was ingezet met een gezongen H. Mis tot intentie voor de leden en overleden leden, 's Avonds was men byeen in café v. d. Ploeg. Voorz. Th. Zwet sloot zeide dat het jaar 1952, ondanks de moeilijkheden in de veehouderij en tuinderij bedrijven, niet ongun stig is geweest Hierna kwamen de beide penn. met hun jaarovferzicht, de heer C. W. v. d. Meer namens de veehouders en de heer A. C. Lieverse namens de tuinders. De financiële toestand bleek niet ongunstig. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van het gemeentebestuur van Woubrugge, waarin het verzoek de nieuwe noodslachtplaats, te doen bouwen in Hoogmade, werd afgewe zen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. W. v. d. Meer en S. Strijk bij acclamatie herkozen. Voor de kascontrolecomm. was de heer Jac Volwater niet herkiesbaar, in diens plaats werd J. M. Volwater gekozen. Voor de verschillende ver gaderingen werden als afgevaardig de een 7-tal personen aangewezen. Pastoor Olsthoom dankte voor de goede opkomst in de H. Mis en hoop te dat deze dag rijke vruchten zal afwerpen. Bij de rondvraag werden verschil lende vragen gesteld, welke naar al le tevredenheid wreden beantwoord. Hierna ging men over tot het prijs- sloten. Het Agneskoortje, deze keer Zoeterwoude hun bloed gegeven vo< Het Rode Kruis. Zoals reeds eerdi gemeld heeft de Bloedtransfusiedieq van het Ned. Rode Kruis in de gt meente Leiderdorp en Zoeterwouc H.R. een afname-avond georgani seerd. Was aanvankelijk gerekend op 200 bloedgevers, toen uiteindelijk de adressen binnen waren bleek het, dat er ver over de 400 waren. Dit was vanzelfsprekend verheugend voor de Bloedtransfusiedienst maar bracht met zich nvede dat er een tweede af name-avond ingeschakeld moest wor den. Het Rode Kruis verzoekt ons der halve te willen melden, dat diegenen die nog geen oproep ontvingen, zul len worden opgeroepen voor de tweede avond welke zal worden ge houden op Donderdag 5 Februari a.s. ROELOFARENDSVFEN St. Agnescongregatie vierde feest. Gisteren heeft de meisjescongre gatie het jaarlijkse feest van haar patronesse St. Agnes weer op waar dige wijze gevierd. Des morgens te kwart voor negen werd er voor de levende en overleden leden een ge- ngen H. Mis opgedragen. Na de H. Mis stond er voor de meisjes in de Pancratiuszaal een ontbijt gereed. Het daarna volgende gedeelte van de dag werd met dansen, zingen en kaarten doorgebracht, In 't Plechtig Lof, met predikatie door pater H- Oomes S C.J., als sluiting van het triduum, traden bij de plechtige toe wijding aan aMria 29 nieuwe leden tot de congregatie toe. Zoals gebruike lijk werd ook deze feestdag met een zeer goed bezochte feestavond be- j assen. De winnaars waren 1 pr. mevr. Winters-v. d. Meer; 2e prijs W. v. d. Laan; 3e prijs J. v. d. Meer Gz.; 4e pr. mevr. v. d. Meer-Borst; 5e pr. mevr. van Leeuwen-Klein; 6e pr. mevr. v. d. Salm-Borst; 7e pr. J. M. Volwater en de troostprijs mevr. Strij k-Oudsh oorn LEIDERDORP Bloedtransfusiedienst. 'Op zeer vreedzame wijze hebben gisteravond 236 ingezetenen van Leiderdorp en I doen slagen, o.l.v. de heer G. Kuipers, zong enige mooie liederen. De toneelgroep der conngregatie bracht het blijspel „Ni- colientje knapt 't wel op" van A. Boere ten tonele. Tijdens de pauze werd de toch al vrolijke stemming door het optreden van „The Meri- tha's", twee zingende cowboys, met enkele populaire liedjes nog ver hoogd. Directeur, pater Van Dyk. sloot de avond met hulde -en dank aan allen, die hadden meegewerkt om dezo feestdag zo voortreffelijk te KATWIJK AAN ZEE De heer P. Brasser slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het land. examen Tandheelkunde. LEIDSCHENDAM WIJZIGING VERMAKELIJKHEIDSBELASTING B en W gevoelen het als een be zwaar dat, terwijl zij enerzijds alles in het werk stellen om het plaatse lijk verenigingsleven te stimuleren, zij van de andere kant van die cultu rele uitingen belasting moeten hef fen. Met het oog hierop stellen zij de raad voor de vermakelijkheden, welke door plaatselijke verenigingen worden gegeven, van belasting vrij te stellen. Dat geldt dan alleen voor verenigingen met een ideële strek king, zonder daarbij op gewin uit te zijn. Sportevenementen, welke een overwegend sensationeel karakter dragen en waarbij de geldelijke uit komsten in de vorm van wedden schappen, beloningen voor de deel nemers enz., hoofdzaak zijn, alsook bals en vermakelijkheden met bal na, blijven aan belasting onderhevig. Danscursussen en danslessen zullen alleen belastingvrij zijn, indien deze door een gediplomeeerd leraar wor den gegeven. Daar tegenover zullen de vermakelijkheden ter viering van nationale feestdagen weer van belas ting zijn vrijgesteld. NOORD WIJKERHOUT Muziekschool geopend In de feestzaal van de St. Bavo Stichting, had de opening plaats van de op initatief van het bestuur der R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc op gerichte muziekschool. De heer van der Togt, voorz. wees op he doel van de school nl. meer mensen, vooral natuurlijk jongeren, deelgenoot te maken in de vreugde van het musiceren. Hierna gaf hij het woord aan de heer Dik, direc teur van de Harmonie, die een uit voerige uiteenzetting gaf over de grote waarde van de beoefening van de muziek. Spr. nam ook als vast staand aan, dat in Noordwijkerhout genoeg jongens met pit wonen, die tot goede muziekbeoefenaars kunnen worden opgeleid. De muziekschool biedt nu een unieke kans. Begonnen wordt met blaasinstrumenten, ojtn dat daarvoor de leerkrachten onmid' dellijk hij de hand zijn. Maar ook voor andere inatrumenten zal gele genheid wordon gegeven. Als er bijv. voldoende aanmeldingen komen voor piano, zal spreker voor een goede ieeraar zorgen. Zo ook voor viool. Spr. deed tenslotte een beroep op de ouders om hun kinderen de gele genheid te geven een of ander in strument te gaan bespelen. Na eon korte pauze eaf de heer L. Verbeek een uiteenzetting van de za kelijke kant van de school. De school komt onder le'dinf van de heer Dik. Voor hen, die lid wensen te wor. den van de Harmonie zal een instru ment beschikbaar worden gesteld en rullen de l^«en **rat'w ""'n Particv liere muziekbeoefenaars zullen zelf voor hun instrument "->n°ten zorgen, uitgezonderd natmndük lesnjano. er moeten 'n klein leseeld betoon. Voor lopig zullen de lessen worden gege ven on "Honderd a "«vond van half acht tot half tien in de zaal van St. Bavo. In de loon van de avond gaven zich een twintigtal jongens on om voor de Harmonie te worden on«pi«dd. Acmn-raidinef kan nog geschieden "bij de heer Verbeek. Kerkstraat 38 en op de lesavond in de zaal. ORGSTGFFST Medische dienst. Dr. v. Walche ren, dr. v. d. VlietDe Vries. SASSENHEIM Bijzondere Plechtige H. Mis. Morgen zal in de parochiekerk om 10 uur een Plechtige H. Mis worden opgedragen door drie gebroeders Van Kesteren. die alle drie enige tijd vacantie doorbrengen in hun oude parochie. De drie geestelijken hebben lange tijd gewerkt in de ver schillende Missies. WASSENAAR A.N.W.B. VRAAGT VERBETERING VAN SITUATIE BIJ DEN DEIJL. De A.N.W.B. heeft de rykswater- staat verzocht de grote middenheu vel, welke op het kruispunt bij Den Deyl (Wassenaar) in de rijksweg Den Ha?g—Amsterdam is gelegen, in noordelijke richting door te trekken. Dc Bond wil het hierdoor onmogelijk gemaakt zien, dat op dit punt door automobilisten uit de richting Den Haag komend linksaf wordt gesla gen, naar de Van Zuylen van Nije- veltstraat. Thans staat op dit punt een bord „Linksaf verboden", wat echter niet het gewenste effect op levert, hetgeen in verband met het geheel aspect van de rijksweg niet te verwonderen is. LIJNVERLICHTING IS GEREED. Gisteren is de z.g. lijnverlichting van de Lange Kerkdam tussen den Deyl en de trambaan en op het kruispunt van Oldenbarneveldtweg Van Zuylen van Nijeveltstraat ge reed gekomen. Op vier plaatsen is dwars over de gehele rijweg een uit TL-buizen samengestelde „lichtlijn" aangebracht op ongeveer 8 m. hoogte boven het wegdek. Twee van deze lijnen bevinden zich op de Lange Kerkdam resp. by de Middelweg en de Zijllaan, terwijl ook de kruinpun ten Lange Kerkdam—Van Oldenbar neveldtweg en Van Oldenbarneveldt wegVan Zuylen van Nijeveltstraat van deze nieuwe verlichting zijn voorzien. Op deze beide kruispunten is de lichtlijn diagonaal over de weg aangebracht, om het verkeer, dat van verschillende kanten het kruispunt nadert, van deze verlichting te la ten profiteren. De waarde van deze nieuwe ver lichting schuilt nl. in de spiegelwer- king van de lichtlijn. Wanneer men GEMEENTERAAD NOORDWIJK Gisteravond kwam de gemeente raad van Noordwijk bijeen om haar goedkeuring te hechten aan het voorstel van B. en W. om „Dalrust" an te kopen voor do somma van 50.000,Daarbij komt dan 30.000 voor de overnam van de inventaris, terwijl daarboven nog J 20.000,— be nodigd zal zijn voor de aanleg van centrale verwarming en de nodige restauratiewerkzaamheden. De voorzitter opende op de gebrui kelijke wijze de vergadering, waarop de heer van Beelen, met kennisge ving, ontbrak. In deze eerste vergadering van het jaar 1953 richtte de voorz. zich in een korte toespraak tot de raad, om de leden en hun gezinnen nog een gelukkig en voorspoedig jaar toe te wensen. De voorz. zeide noch een blik terug, noch naar de toekomst te willen werpen. Daartoe achtte spre ker het einde van een raadslidmaat schap-periode beter geschikt. Tot slot dankte -preker voor de aangename samenwerking welke steeds in dc haad heft geheerst. De heer Rippen beantwoordde als audste raadslid deze toespraak en sprak de hoop uit dat het jaar 1953 voor Noordwijk ten voorspoedig jaar mocht zijn. Daarop stelde de voorzitter de aan- den stellen. De beer Vogelaar kreeg ten ant woord, dat weliswaar de gemeente „Dalrust" heeft aangekocht, maar dit zal weer overgedragen worden aan de gasthuismeesters, waarbij geen dubbele overdrachtskosten ge moeid waren. Over de bestemming van het oude Gasthuis kon nog niets mededeeld worden maar de gnst- huismeesters zullen zeker bereid zijn om hier overleg te plegen met de ge meente. Daarop werd met algemene stem mer. het voorstel aangenomen om dit pand aan te kopen en te bestemmen tot tehuis voor ouden van dagen. Waardering. De heer Rippen sprak daarop zijn waardering uit voor de eensgezind heid der raad, waar het belangrijke zaken betrof. Men denkt vaak, dat de raadsleden alleen maar praten, maar nu werd getoond, dat ook daden worden ge steld. Ook bij de vaststelling van een cre- diet voor de restruratie van het oude gasthuis, indertijd, bleek die eensge zindheid. Spreker was verheugd, dat uitein delijk het plan van mevr. Van der Wiel om een geheel nieuw pand aan koop van „Dalrust" ten behoeve van te kopen nu was verwezenlijkt Dc het Gasthuis aan de orde. Allereerst sprak de voorz. dank uit tot de heren Edelaar en Voge laar voor de activiteit en precisie, waarmede deze de onderhandelingen hadden gevoerd. Ook de heer W. Baalbergen werd dank gebracht voor zijn arbeid. Mevr. van der Wiel sprak haar voldoening uit over deze aankoop, waarmede een hartev/ena van haa<- werd vervuld. Ook de andere raadsleden konden zich achter deze waarderende woor- practische kant van sz koop achtte sprekar ook zeer hoog. In deze tijd wordt er veel veel voor de ouden van dagen gedaan en mer. mag wel zeg gen, dat de ouden hier ideaal zitten. Centrale verwarming wordt aan gelegd, zodat de bejaarden comfor tabel worden gohuisvest. Tenslotte wenste wethouder De Witt de gasthuismeesters geluk met deze aankoop, waarin zij ook zoveel arbeid en bemoeiingen hebben ge had, waar zij zich g»steld hebben op het standpunt om de ouden van da gen een goede verzorging te bie den. De heer Rippen tenslotte voor de naam „Dalrust" ongewijzigd te handhaven e.i het gebouw niet met een bord te brandmerken als gast huis. De voorzitter declJe daarop mede, dat er een verzoek om subsidie voor het hospitaalkirkflchio „De Hoop" was ingekomen, waar B. en W. hun advies nog niet voor klaar hebben, en stelde vervolgens de rondvaag aan de orde. Behoudens een viaag van de heer Rippen om een onderzoek in te doen stellen naar de noodzakelijkheid van het schilde, en van de woningen aan de Egmonder-, Katwijksche- en IJmuiderstraat, die in een verveloze toestand verkeren, bleken geen ande re vragen op hot lijstje van de raads leden voor to komen. KVOB. Gisteravond hield de KVOB in café Royal een goed ge- slaagdo ontwikkelingsavond, waarbij als inleider optrad pastoor H. Roel- vink, g. adv. van de KVOB. De voorz., de heer A. J. v. d. Meer, opende deze bijeenkomst met een korte beschouwing over de toestand. De vakgenoten kunnen 1953 optimis tisch ingaan. Do nieuwe g. adv., kap. Hartog, werd tijdens deze bijeenkomst, door do voorz. geïnstalleerd met enkele toepasselijke woorden. Hierna sprak pastoor Roelvink ovet „Moraal" In het zakenleven". Met klem wees spr. er op, dat de nieuwe maatschappij, zoals in Q- Anno staat aangegeven, opgebouwd moet worden op een rots en niet op los zand. WU moeten beginnen bij ons zelf, zowel op kerkelijk en we reldlijk gebied en met als einddoel God. Ons leven zullen wij moeten opbouwen door principieel te leven en te handelen, waarbij steeds het richtsnoer zal moeten zijn rechtvaar digheid en naastenliefde. Het bestuursvoorstel om een ex cursie te organiseren, vond alge meen bijval. Besloten werd deze excursie te doen houden in begin Februari. De buskosten zullen plm. ƒ2,50 bedragen. Voor de volgende vergadering zal getracht worden een vak-technische film te doen verto nen van het CBC of van dc Voor lichtingsdienst. bevindt nadert, tekenen zich alle ol jecten, die zich op de rijweg bevin. den, donker af tegen een helder ver lichte achtergrond, zelfs wanneer men zich op vrij grote afstand van dc lichtlijn bevindt. De lijnverlichting is voor het eerst toegepast in Den Haag, aan het einde van de Laan van Meerdervoort o.m Er is een kans, dat het gedeelte van dc Rijksstraatweg tussen Den Deyl en de Rozenweg eveneens van deze nieuwe verlichting zal worden voor zien. Verlichting van die gedeelte ven de Rijksweg is dringend nood zakelijk, in verband met de aanwe zigheid van een oversteekplaats voor fietser Medische dienst. Gedurende het a.s. weekeinde wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen A. F. F. Janse, Kerkstr. 42, tel. 3005 en A. Doelman, Wittenbur- gerweg 114, tel. 9510. Apothekersdienst. Van a.s. Za terdagavond tot de volgende week Zaterdag heeft de Wassenaarse Apo theek. Schouwweg 32, tel. 2402, avond-, nacht- en Zondagsdienst. ZOETERMEER OOGSTDANKDAG L.T.B. viering van de oogstdankdag van de L.T.B. heeft weer op de oude wijze plaats gehad. Om 8 uur was er een gezongen H. Mis met algemene Communie en daarna koffietafel bij de heer Veelenturf met als sluitstuk van de morgen een algemene verga dering, die tamelijk goed bezocht was. De agendapunten werden vlot afgehandeld en de aftredende be stuursleden, de heren N. Vollebregt en J. Boonekamp, werden met alg. stemmen herkozen. Ook werd beslo ten om de oogstgaven die door om standigheden nog niet opgehaald wa ren .alsnog te doen ophalen en voor een goed doel te besteden. Ook werd gevierd het 12J^-jarig voorzitterschap van de heer J. J. Vollebregt. Er werd hem namens de L.T.B.-afd. een blij vende gedachtenis aangeboden. Ver der hield de heer Van Ommen een spreekbeurt over „Sociale verzeke ringswetten". Deze lezing werd aan dachtig gevolgd, maar met alle cij fers, getallen- en pet. was het voor een ieder duidelijk, dat zo'n admi nistratie werkelijk moeilijk' was en allen hoopten, dat hierin vlug ver andering zou komen. In de avonduren begon de feest- HOE wordt het weer? Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER ENIGE REGEN. .Overwegend zwaar bewolkt, met hier en daar mist en voor namelijk in de Noord-Westelijke helft van het land later enige regen. Matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. 25 Jan.: zon op 8.31 en onder 17.15; maan op 12.3) en onder 5.37 uur. 26 Jan.: zon op 8.29 en onder 17.16; maan op 13.25 en onder 6.37 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land was de af gelopen twee weken wel gekenmerkt door een opvallend gebrek aan zon neschijn. Zo scheen de zon in De Bilt sedert Maandag 12 Januari maar ongeveer 5 minuten op de 20e wa ren de overige dagen geheel zon- loos. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in een gebied van ho ge luchtdruk, dat zich boven West en Midden-Europa handhaafde en dat rustig weer veroorzaakte, waardoor op tal van plaatsen mist ontstond. Bovendien voerden Westelijke win den vochtige lucht aan, waarin uit gebreide wolkenvelden voorkwamen, die zich dag in dag uit met grote hardnekkigheid handhaafden. Slechts hier en daar kwamen opklaringen voor, maar deze waren over het al gemeen maar n korte duur. Het ziet er naar uit, dat het sombere weer ook morgen in het grootste deel van het land zal voortduren. Bij Schotland nadert een storings front, dat zich naar de Noordzee ver plaatst en dat morgen waarschijnlijk wat regen zal brpngen. Het is echter avond, die grotendeels door de L. J wel mogelijk, dat na dc frontpassa- T.J. verzorgd was. De zaal was ge, die in het Noord Westen van het stampvol. Na opening door de plv. land reeds morgen overdag kan voorz. van de L.T.J. hield rector v. J plaats vinden, enkele opklaringen d. Hoogte een lezing, die door alle j zullen voorkomen, aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. Als overgang van deze ern stige stof naar een wat luchtiger ge deelte declameerde kapelaan Schut op voor treffelijke wijze 2 gedichten „Lied om een goed huis" van Wim Snitker als hulde aan diegenen, die dit jaar geëmigreerd waren en „Bal lade van de Boer" van Weremeus Bu- r.ing als hulde aan de boerenstand. Daarna werden enkele leuke kluch ten voor het voetlicht gebracht. Jam mer, dat enkele gedeelten- ervan niet wat vlotter gespeeld werden. Dit al les werd omlijst met de goede mu ziek van „The Happy Band". Om goed 12 uur was er nog een gezellig samenzijn voor oud en jong. Alles bijeen kan de L.T.B en ook de L.T. J. op een goed geslaagde oogstdank- terugzien. Utt wjWi in Euïafia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO onbewolkt 17 C. STOCKHOLM lichtbew. —7 KOPENHAGEN sneeuw —2 LONDEN geheel bew. AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKE ORT MUNCHEN ZURICH WENEN nevel mist onbewolkt licht bew. lichtbew. nevel nevel nevel nevel geheel bew. 2 —0 —2 —2 De burgerlijke stand naar het buitenland Het ligt in de bedoeling de thans ter griffie der rechtbanken aanwezige registers van dc burgerlijke stand veilig en centraal buiten Nederland op te bergen en bij te houden. Over deze dubbelen zullen bewaarders worden aangesteld, wier bevoegdhe den nader zullen worden geregeld. De kosten zullen aanvankelijk een bedrag van ƒ60.000 niet overschrij den. De Minister van Justitie deelt dit mee in zijn memorie van toelichting bij het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp: „Opening van de mogelijkheid tot het nemen van maatregelen met betrekking tot re gisters van de burgerlijke stand". In de jaren 19401945 zo deelt de minister voorts mee, is door oor logsgeweld een groot aantal regis ters van de burgerlijke stand bescha digd of vernietigd. In sommige pro vincies zijn zowel ter gemeente secretarie als ter griffie der recht bank berustende registers verdwenen. Er bestaat geen genoegzame zeker heid, dat althans een dubbel der re gisters onder alle omstandigheden ter beschikking blijft, Dc minister acht het mitsdien raadzaam, dat reeds thans maatregelen worden getroffen ten aanzien van deze zeer belangrijke administratie. Er dient rekening mede gehouden te worden, dat wisselende omstandig heden wijzigingen van plannen nodig zouden kunnen maken. Het is om deze redenen dat J et enig artikel van het ontwerp volstaat met een al gemene machtiging te vragen. KEURMEESTER VAN ABATTOIR WEGENS FRAUDE GEARRESTEERD. Te Zaandam is de hoofdopzichter van het openbare slachthuis, F. V., gearresteerd op ernstige verdenking van gepleegde fraude. Hij zou giften, in de vorm van pakjes vlees, van sla gers hebben aangenomen als beloning voor het administreren van onjuiste, voor de slagers gunstige gegevens in de boekhouding van het zgn. verze keringsfonds voor slagers. Tot de arrestatie is overgegaan op aanwijzingen van een slagersknecht, die zou hebben» verteld geregeld eer ste klas vlees te moeten bezorgen bij de hoofdopzichter-keurmeester, zonder dat hij daarvoor geld behoef de te ontvangen. Tegen de In deze zaak betrokken slagers in proces-verbaal opgemaakt. Paard en wagen door trein gegrepen Vrijdagmorgen passeerde de land bouwer Bulsink uit Varsseveld aldaar met een met paard bespannen lege wagen de onbewaakte overweg van het baanvak Terborg—Varsseveld. Toen bet paard zich op de rails be vond, geraakte het met een der boe ven tossen de rails bekneld, op welk moment een trein uit de richting Ter- borg zou naderen. De landbouwer trachtte het paard nog uit zijn benarde positie te be vrijden, hetgeen hem echter niet ge lukte. Toen ong'veea- "vijf minuten later de dieser naderde, trachtte de landbouwer de aandacht van dc machinist te trekken. Deze merkte het gevaar ndet op en de diseel reed op het voertuig in. Paard en wagen werden meegesleurd. Het paard was op slag dood, De landbouwer bleef ongedeerd. De trein had vertraging. „Eervolle dood beter dan slavenleven" De Egyptische minister-president Naguib heeft in een klinkende rede een aanval gedaan op de Britse poli tiek in Egypte en in plaats van de voor drie jaar verboden partijen een „BevrUdingsgenootschap" in het le ven geroepen, dat onder meer moet streven naar de eenheid met de Soe dan en de evacuatie van alle bui tenlandse troepen uit het Nijldal. Naguib sprak op het „Bevrijdings plein" in Cairo oen menigte van naar schatting 100.000 mensen toe. Hij verklaarde, dat het einde van het Britse imperialisme in het Nijldal in zicht is. Naguib gaf in zijn rede een over zicht van de Britse bezetting sinds 1882. Hij verklaarde, dat de Britten verdeeldheid zaaien onder de Egyp- tenaren om hun invloed in het Nijl dal te kunnen behouden. Naguib vroeg de menigie met hem de eed van het bevrijdingsgenootschap af te leggen waarin de bede vookwam Schenk Uw genade, o God, aan hen. die de voorkeur geven aan een eer volle dood voor de zaak der vrijheid boven een vernederend slavenleven'

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2