S)e CöidóeSoii^cmt COLUMBIAANSE MARTELAREN Arbeidskrachten vluchten uit Oost Duitsland Tito versterkt band met Westen SPOED MET RATIFICATIE VAN E.D.G. KOUSEN HET TRAGISCHE LOT VAN ORADOUR Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 24 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12797 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mndn t 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 k gisteravond een schokkend bericht en het is niet het eerste van deze soort over de schandelijke beje- gening, welke Adventisten hebben on. dergaan in een of ander oord in de Zuid-Amerikaanse staat Columbia. Een van deze Adventisten bezweek Vijfjarenplan in gevaar In Oostduitse regeringskringen be gint men zich ongerust te maken over de grote stroom vluchtelingen, onder de mishandelingen, welke hem ti,e naar het Westen trekt. Meer werden aangedaan, omdat hij niet Katholiek wilde worden. De voorzichtigheid in acht geno men, welke berichten uit Colum- biaanse, d.w.z. heetgebakerde bron, vereisen, mag deze voorzichtigheid ons toch niet beletten, op grond van de publicatie, zoals deze in het geallieerde autoriteiten te Berlijn. Leidse protestantse blad is versche- nen, fel protest aan te tekenen te- Reeds heeft Oost-Duitsland een t gen hetgeen in Columbia is geschied J tekort aan goede arbeidskrachten en en onze deernis te betuigen, met wat er moeten talloze beroepen door de Adventisten in dat land is over- - komen. meer goede, geschoolde arbeiders en jonge lieden worden op die manier aan het Oostduitse arbeidspotentieel onttrokken en het Oostduitse vijf jarenplan wordt hierdoor ernstig in gevaar gebracht, aldus verklaarden Het kan zijn, dat de Adventisten uitdagend en laten we veronderstel len doch we weten er niets van beledigend zijn opgetreden, maar zelfs al zou dat zo zijn, dan nog is wat in Columbia volgens het bericht in de N.L.Crt is geschied, mens-ont- erend en scherp in strijd met de leer en de geest van Christus. Wij zijn er van overtuigd, dat het kerkelijk en het wereldlijk gezag in Columbia dergelijk» uitspattingen van sadistische hartstochten even gestreng afkeurt als wij, maar niet bij machte is ze te keren (zoals dat ook het geval is met b.v^het lynchen van negers in de Ver. Staten en de slavenhandel in Britse kolonies). Er heersen in Columbia Columbiaanse toestanden en, indien we goed zijn ingelicht, wordt het Katholieke Christendom er door sommige lagen van de bevolking op, laat ons zacht zeggen, eigenaardige wijze en soms totaal niet beleefd. Het gesignaleerde misdrijf is een helaas verschrikke lijke bevestiging van deze mening. De Kerk van Christus kent geen groter vijanden dan zulke Katho lieken, in het heden niet, maar even min het verleden, toen,, op rekening van een hardvochtige rechtspleging, ook in Europese landen zowel van Katholieke als Protestantse zijde dingen gebeurd zijn, welke later tij den als afschuwelijk hebben ge brandmerkt. Van die eeuwen zijn we thans verre verwijderd of met een ander woord gezegd: gedistancieerd en wij gevoelden hartelijk behoefte aan ons van de Columbiaanse mis drijven te distanciëren ën er tegen te protesteren, opdat r.iet het verse bloed der Adventistische martelaren aan het kleed der Kerk zou gewre ven worden. vrouwen worden uitgeoefend. Na hun gewone arbeid werken daarbij nog tienduizenden mannen, vrouwen en jongeren vrijwillig, zoals dat heet op het land of in de bouw bedrijven. Vrouwen werken tegenwoordig ook al in de mijnen en de trambe stuurster is in Oost-Berlijn een be kende verschijning geworden. Na alle voorbereidingen voor een massale vlucht van de weinig tal- Washington waarschuwt Rome De regering van de Verenigde Sta ten heeft de Italiaanse regering doen weten dat wanneer de olie uit Perzië, welke zich nu bevindt aan boord van de Italiaanse tanker Miriella. ver kocht zou worden naar landen achter het IJzeren gordijn, Italië erop moet rekenen, dat het geen Amerikaanse hulp meer zal ontvangen. De Italiaanse tanker is op 't ogen blik op weg naar Genua met 5.000 ton ruwe olie aan boord, afkomstig van de door de Perzische regering genaaste olievelden die het eigendom zijn geweest van de Anglo-Iranian Oil Company. De olie wordt door de Britse maatschappij nog steeds be schouwd als Brits eigendom, een zienswijze die wordt gedeeld door de Britse regering. De Britse regering zal hoogstwaar schijnlijk, zodra de Miriella ergens een haven binnenloopt, een gerechte lijke uitspraak zien te krijgen over de eigendom van haar lading olie. In geen geval zal er aan Britse oor logsschepen opdracht worden gege ven om de Miriella op te brengen. Bezwaar tegen formeel pact opgegeven Maarschalk Tito heeft zijn verzet tegen een schriftelijk vastgelegde defensie overeenkomst met Griekenland en Turkije opgegeven en zich bereid ver klaard met beide landen een defensiepact aan te gaan, dat ten doel heeft de Balkanlanden te verbinden in de gemeenschappelijke strijd tegen even tuele Russische agressie. OMMEZWAAI. Tito maakte zijn besluit gisteren bekend tydens een diner, waaraan ook de Turkse minister van Buiten landse Zaken, Koproeloe aanzat. De ze brengt op het ogenblik een bezoek aan Brioni, het eilandje in de Adria- tische Zee, waar Tito een buitenver blijf heeft. Tot dusver had hét Joegoslavische staatshoofd steeds verklaard, dat een schriftelijk verdrag niet nodig was en hij slechts in een losse alliantie zou toestemmen. Zijn ommezwaai betekent, dat Joe goslavië nauw verbonden wor.dt met het grote geheel van het Westelijke defensiesysteem, omdat Griekenland en Turkije beide lid van de NATO zijn. Zij hadden van meet af aan bij het defensie-overleg met Joegosla vië op een overeenkomst op schrift aangedrongen. In zijn toespraak van gisteren ver klaarde Tito nog: „De kwestie van een schriftelijke overeenkomst be hoeft geenszins een struikelblok voor onze toekomstige betrekkingen te vormen. Een dergelijk verdrag bete kent voor ons slechts de vastlegging van alle plannen, die in feite reeds waren opgesteld". Wanneer de drie landen bijeen zullen komen om het verdrag op te stellen is nog niet bekend. Mogelijk deelt minister Koproeloe er meer over mede, wanneer hij te Belgrado een persconferentie houdt. Zondag vertrekt hij naar Athene. rijke, nog in Oost-Duitsland verblij vende Joden te hebben getroffen, zijn ook de laatste twee Joodse lei ders uit de Oostduitse Republiek in West-Berlijn aangekomen. Het waren de leiders van de Joodse gemeenten te Maagdenburg -en Eisenach. Naar schatting zijn reeds 600.000 van de ongeveer twee millioen Jo den, die nog in Rusland verblijven, naar concentratiekampen verbannen. Berichten uit Oost-Berlijn melden, dat het reusachtige ministerie van Voorlichting, eens Eisler's burcht waar voor kort nog 1200 ambtenaren druk in de weer waren om het volk voor te lichten, thans een- verlaten spookkasteel is, waar nog slechts een 200 m-ensen werken. De anderen zijn verdwenen. En ook over de ruim 10.000 ..volkscor respondenten", die voor het minis terie van Eisler werkzaam waren, wordt niets meer vernomen. Naar verluidt zou vooral het werk van deze volkscorrespondenten die hoofdzakelijk over misstanden bij kapitalistische bedrijven en nieuws uit de arbeidersbeweging berichtten het ongenoegen van de veilig4 heidspolitie hebben opgewekt. VAN FLEET WORDT VERVANGEN Het Amerikaanse leger heeft Vrij- Kcmittc/in beidt u-eb^etiAbui^en uit Gistermorgen heeft H. M. de Koningin tijdens een korte plechtigheid in het Paleis op de Dam te Amsterdam, aan elf nabestaanden van verzetsstrijders posthuum verleende verzetskruisen uitgereikt. Uit handen van H. M. Ko ningin Juliana ontvangt het zoontje van de verzetsstrijder Nagtegaal uit Mijdrecht het posthuum verleende verzetskruis. „JOINT" HOUDT ER MEE OP. De Joods-Amerikaanse commissie tot steun aan Joden, de „Joint Dis- tribution Committee", heeft Donder dag bekend gemaakt dat generaal dag te New York besloten haar James A. van Fleet, de opperbevel- werkzaamheden in Hongarije te sta- hebber van het Amerikaans achtste ken met het oog op de maatregelen, leger in Korea, 31 Maart zal worden I die onlangs door de Hongaarse re- ougevolgd door generaal Maxwell gering tegen de organisatie zijn ge- Taylor. nomen. Interventie van de Verenigde Staten De voorzitter van de West-Duitse Bondsraad, Reinhold Maier, heeft gister avond te Bonn verklaard van officiële zijde mededelingen te hebben ont vangen, dat de Verenigde Staten van Amerika met kraoht /ouden aandrin gen op een spoedige ratificatie van het vredescontract van Bonn en het ver drag op de E. D. G., in hun huidige vorm. Maier zeide voorts: „Mij is te verstaan gegeven, dat Frankrijk geen wijzigingen ij. het E. D. G.-verdrag zou eisen, maar genoegen zou nemen met enige wijzigingen van verkla rende aard." dat de Franse autoriteiten het er mee eens zijn, dat er geen wijzigingen aangebracht dienen te worden, aldus Maier. Vrij algemeen vreesde men in Eu ropa en de V.S., dat Franse eisen voor belangrijke wijzigingen zouden leiden tot een verdere vertraging van de verwezenlijking van het West- Europese leger. „Ik kan veilig voorspellen, aldus Maier, dat de Amerikaanse buiten landse politiek ten aanzien van Eu ropa spoedig met kracht zal aandrin gen op ratificatie van deze verdra gen. Eén van de Hoge Commissaris sen vertelde mij, dat de verdragen geratificeerd „moeten" worden en hy sloeg op de tafel, toen hij dit zei". Maier legde deze verklaring af op een persconferentie na besprekin gen met de waarnemende Ameri kaanse Hoge Commissaris Samuel Reber, de Britse Hoge Commissaris Sir Ivone Kirkpatrick en functiona rissen van de Franse Hoge Commis sariaat. Hij zei, dat president Eisenhower duidelijk gemaakt had, „dat de op richting van de E.D.G. versneld moest worden en dat dit betekende, dat de ratificatie in Bonn en Parijs niet verder vertraagd mag worden". De V.S. zullen de Fransen en Duit sers ook te verstaan geven, dat zij deze en geen andere verdragen zul len steunen. Ook is mij meegedeeld, ,9.oucL en fade" danbt u-aoA. de £ng.elien De gevangen journalist Luchtmacht adjudant werd gestraft Zoals bekend is een dezer dagen een Rotterdamse journalist gearres teerd op grond van het feit, dat hij bijzonderheden had gepubliceerd over een militaire installatie. Thans vernemen wij, dat in dit verband een adjudant-onderofficier van de lucht macht, die gegevens voor deze publi catie aan de journalist zou hebben verstrekt, door zijn commandant krijgstuchtelijk gestraft is. Chin Yu haar naam betekent Goud en Jade het Anglo-Chinese meisje met de „sprekende handen" zal morgen, door middel van de televisie haar: kunst aan de Engelsen vertonen. Zij leerde haar kunst, het .dansen met d*n handen" van een Joods danser en leraar in New York, Hadassah. Chin-Yu^ zij is 25 jaar oud, terwijl ze de televisie-favoriet van de kinderen, Muffin the Rule imiteert. EISENHOWERS DEBUUT LIET EERSTE OPTREDEN van president Eisenhower heeft een zeer goede indruk gemaakt. De eer ste daad, welke hij stelde na zyn beëdiging als president der Ver. Sta ten van Amerika, was een gebed uitspreken mede namens zijn mede werkers in de regering. Dat was een getuigenis, een uiting van een diepe geloofsovertuiging, welke menige staatsman, die de naam van God niet durft te noemen, beschaamd zal maken. Door dit gebed gaf president Eisenhower aan zijn ambtsperiode een zekere wijding, welke vertrou wen wekt in de ernst van zijn be leid. Na gebeden te hebben ontvouwde hij zijn regeringsprogram in alge mene en grote lijnen. De toon van de generaal en de formulering van zijn volzinnen was anders dan van zijn voorganger, maar overigens 0 viel er, tot grote voldoening in Europa, geen verandering van koers te constateren. Eisen hower trekt de lijn door. die door zijn voorgangers is uitgestippeld, en breekt gelukkig niet met de tot nu toe gevolgde politiek van daadwer kelijke steun aan Europa. Opmerke lijk was zelfs het zware accent, dat de buitenlandse politiek kreeg in Eisenhowers inaugurele rede, zodat OLLENHAUER BLIJFT HARDNEKKIG. - De voorzitter van de West-Duitse sociaal-democraten, Erich Ollen- hauer, heeft gisteren in een vraag gesprek voor de radio verklaard, dat de poging tot eei. toenadering van de Westduitse regering en de oppo- sitie in vraagstukken van de buiten- i landse politiek mislukt is. Zijn overleg met de bondskanse lier en een daarop volgende brief wisseling hadden, aldus Ollenhauer, I aangetoond, dat het hoofd van de Westduitse regering en de leider van de oppositie het in belangrijke poli tieke kwesties niet eens zijn. BIJZONDERE AANBIEDING NATUURLIJK HIJ. ONZE BEKENDE „GLAMOUR GIRL" 2.90 NYLON (DE BESTE KOUS VOOR DE PBIJS) Extra mooie tijno kwal. links geweven DAMES KOUSEN NU 1.45 Een vergissing Oradour-sur-Glane, het dorp, dat in Juni 1944 door de SS bij wijze van „vergeldingsmaatregel" werd uit gemoord, heeft zijn verschrikkelijke jlot waarschijnlijk te wijten gehad 'aan een msiverstand. Men moet aan nemen, dat de Duitsers zich vergist hebben met het dorp Oradour-sur- Vayres, dat vrij dicht in de buurt ligt. Men heeft zich altijd afgevraagd, waarom de SS overging tot een zo afschuwelijke daad vtn weerwraak tegen een dorp als Oradour-sur-Gla ne, welks landelijke bevolking van 648 zielen voor zover men weet weet nimmer op enigerlei wijze deelnam aan het verzet. Het was anders gesteld met Ora- dour-sur-Vayres. Hier werd onder leiding van zekere André Pasquet wel degelijk verzetswerk verricht. Deze Pasquet nu heeft gisteren aan het Militair Tri; unaal te Bordeaux medegedeeld, dat iemand hem, kort voor de SS-furie over Oradour los brak, bij de Duitse commandant van Poitiers had aangebracht, verradend het er welhaast de schijn van had alsof het voeren van de buitenlandse politiek de enige taak was van de president en het binnenland er min der op aan kwam. Natuurlijk is dat niet zo, maar het gaf in Amerika reeds aanleiding om op te merken, dat de nieuwe president meer tot genoegen van het buitenland heeft gesproken dan tot genoegen van zijn eigen volk. Overigens is Eisenhower voornemens binnenkort meer in details op zijn programma in te gaan, zodat de Amerikanen dan ongetwij feld aan hun trek zullen komen. Voor ons in Europa is het echter wel prettig, dat wij van den beginne af weten waar wij aan toe zijn; dat wij weten hoewel wij van Eisen hower niet anders hadden verwacht dat de Tafts en dc andere isolatio- nisten hun zin niet zullen krijgen en dat de president, hoewel hij re publikein is, toch geenszins wenst to kijken naar de ogen van de uiter ste rechtervleugel van zijn partij. Eisenhower heeft direct bij zijn eer ste optreden gemanifesteerd, dat hij niet van plan is zich in een egoïstisch en enghartig isolement terug te trek ken, maar dat hij de leiderspositie van de Ver. Staten wenst te hand haven en wel volgens de gangbare principes: vrede door kracht en hulp aan die landen, welke hulp nodig hebben. Maar de president verwacht ook, dat de zwakkere landen zich binnen de gemeenschap der Verenigde Na ties zullen verenigen tot groeperin gen en zich zodoende sterker zullen maken. Europa noemde hij daarbij met name en hij sprak de hoop uit, dat de éénwordingspogingen met her nieuwde kracht zullen worden voort gezet. •"POEN EISENHOWER dit thema aanroerde, wist hij heel goed wat hij zei, want dö vroegere opper bevelhebber van de strijdkrachten der Nato-landen in Europa kent de moeizame pogingen der Westeuropcsc staten om gezamenlijk een leger macht op te bouwen en is dus op de hoogte van de problemen, welke zich daarbij voordoen. Hij heeft aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil, als de Europese regeringen gaan pingelen en chicaneren en hij weet dus bij ervaring, welk een grote rol de financiën spelen. Of het nu gaat cm de samenstelling van een Euro pees leger, dan wel om de opstelling van een politieke grondwet voor een federatief Europa, altijd komt de economie om een hoekje kijken en gooit roet in het eten. De eenheid van Europa zal tot stand komen via do economische eenheid of er zal helemaal geen een heid zijn. Maar voordat de tolmuren en de tarieven binnen het kader van hel één te maken stuk Europa zul len zijn geslecht, komt er nog heel wat kijken. Juist dezer dagen is weer eens ge demonstreerd, hoe moeilijk het is op dit punt tot overeenstemming te ge raken, zelfs tussen landen die zo nauw aan elkaar verwant zijn en zo vele gemeenschappelijke belangen hebben als Nederland -en België. De jongste Benelux-conferentie te Brus sel heeft zo weinig overeenstemming opgeleverd, dat men niet eens tot een gemeenschappelijk communiqué is kunnen komen, waarmede anders nogal eens het gebrek aan overeen stemming wordt verpakt en in vrien delijke termen verdoezeld Zolang de nationale regeringen niet in staat zijn om internationaal te denken en zij uitsluitend er op bedacht zyn op welke manier het eigen land met de grootste voerdelen kan gaan strijken zolang blijft het gekibbel, gepin- kel en onenigheid. Maar het is duidelijk en Eisen hower heeft daarop nog eens gezin speeld dat de Amerikanen er be lang bij hebben, dat dc Europese landen hun krachten niet verspillen met onderling geharrewar en dat zij er tenslotte genoeg van krijgen om landen te ondersteunen, welke die steun niet waard blijken te zijn. In dat geval kan Eisenhower nóg zo'n brede blik hebben en nog zo ruim van opvattingen zijn, hij zal het Amerikaanse Congres niet mee krijgen. Inmiddels wordt het voor ons tyd om voort te maken, want de Russen zijn reeds overgegaan tot een grote schoonmaak in eigen huis, hetgeen wel het voorspel zal zijn van een krachtiger activiteit, en tot een al gehele heroriëntering van Oost- Duitsland, dat nu het allerlaatste sprankje van hoop wel kan opgeven om ooit door de Russen te worden losgelaten. Moskou heeft blykbaar dc consc- listisch perspectief. T elevisie-,, vertaler" in aanbouw Alle details van het plan om de bewoners van het vasteland van Europa door middel van de televisie getuige te laten zijn van de kro ningsplechtigheden op 2 Juni in En geland zijn nog niet geregeld, maar het werkschema is in grote trekken gereed. In het natuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven is men bezig de hiervoor nodige bijzondere appa ratuur te ontwerpen en te vervaar digen. Er komt een verbinding En gelandNederland. Op verscheidene plaatsen worden link-zenders" opge- dat zijn woning gebruikt werd als 't steld. De apparatuur om het Engelse hoofdkwartier van een verzetsgroep. I lijnensysteem in ht Nederlandse om Aangezien nu de SS op de dag te zetten (de vertaler) wordt in van het bloedbad zich inderdaad Noord-Frankrijk of België opgesteld. eerst tot de burgemeester van Ora dour-sur-Glane wendde met de eis „onmiddellijk mee te delen, waar de wapenen van Oradour's verzetsgroep werden bewaard",krijgt de veronder stelling, dat hier sprake moet zijn ge weest van een noodlottige „admini- stratieve vergissii-g" een bitter rea- Quenties reeds getrokken uit de pre sidentskeuze en stroopt de mouwen op. Het wordt tijd dc posities in te nemen ;de dagen, waarin mannen als Dertinger nog konden menen het met de communisten op een accoordje te kunnen gooien, zijn voorbij. NED. KUSTVAARDER OP SLEEPTOUW. Het Nederlandse motorkustvaartuig „Marie" is Donderdagavond, op sleep touw genomen door twee Franse trai lers, in Bordeaux aangekomen. De treilers hadden het schip in moeilijk heden, door een defect aan dc motor, aangetroffen. In Bordeaux zullen de noodzakelijke herstellingen verricht worden. Jiamettje „Uit het haast ontzichtbare kleine kan iets groots groeien".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1