S)e Coidóe(Soii/Yci/nf West-Berlijn kan de vluchtelingen stroom niet meer verwerken Teerhartige Bondsdag Naguib jubileert al gauw Mayers eerste overwinning De benoeming van Wilson y.-tunnelp£an aanuaatd Bonn stelt Nederland twee procedures voor Iedereen heeft weer eens een „griepje" Fortuin in houten been Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. - Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12796 Oost-Duitsland loopt leeg Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. leleiu.-ntjes t 1 50 Werkloosheids bestrijding rvE zorg, welke reeds enige tijd ge- leden was ontstaan door de me dedelingen van minister Suurhof in de Tweede Kamer nopens de millioe- nen, welke de regering op korte ter mijn wenste te besteden aan de be strijding van de conjuncturele werk loosheid, heeft zich deze week ont laden in de Eerste Kamei. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat men toch moeilijk bezwaren kan hebben tegen een bestrijding van de werkloosheid, welke op de directe noden dienaangaande is gericht. Maar daar gaat het in het onderha- ge geval ook niet om. Het gaat om de bestrijding van de werkloosheid in zijn geheel en op lange termijn, om de bestrijding dus van structu rele werkloosheid. De oplossing van het geval zou hier kunnen liggen, dat men zegt het ene te kunnen doen zonder het andere te laten en dan zijn we precies tot a-> kern van de kwestie doorgedrongen. Want bij de mededeling van de verstrekking der millioenenbedragen, deelde minister Suurhof in antwoord op een desbe treffende vraag óók mee, dat met de opnieuw voor de conjuncturele werkloosheid uitgetrokken millioe- nen bij de plannen ter bestrijding van de structurele werkloosheid wel rekening zou moeten worden ge houden. En daar heeft men dan pre cies de strijdvraag: indien de bestrij ding van de structurele werkloos heid het meest belangrijk is, is het dan wel juist om in mindering op die plannen nu reeds millioenen be schikbaar te stellen voo. de bestrij ding van de conjuncturele werk loosheid, zodat de plannen, waarmee de regering nog moet komen, ge vaar gaan lopen? LIET grote complex van maatrege- **len, dat door de regering is aan gekondigd om de structurele werk loosheid te bestrijden, laat nog steeds op zich wachten. Dat is wel enigs zins begrijpelijk, als men bedenkt, dat hierbij ook verschillende andere vraagstukken aan de orde komen zo als de industrialisatie en het bevor deren van investeringen door belas tingverlaging. Als men maatregelen gaat nemen, die in de millioenen lo pen, moet men er toch ook in zekere mate van op aan kunnen, dat de te nemen maatregelen het effect zullen sorteren, dat men er van verwacht. Gaat men dus om een voorbeeld te noemen, de lasten der bedrijven door belastingverlaging verminde ren, met de bedoeling aldus in de bedrijven een grotere reserve te kweken, welke kan dienen voor nieuwe investeringen en dus voor uitbreiding, dan is dat een prach tig middel tot bestrijding der werk loosheid op lanje termijn. Maar dan moet men er ook zeker van zijn, dat de grotere reserves tot dat doel zul len worden aangewend. Dit alles moet door de regering en haar advi seurs natuurlijk goed onder het oog worden gezien en het is dus uitgeslo ten, dat de plannen, v/elke inmiddels het departement van Financiën schij nen te hebben verlaten, zo maar rau-, welings op tafel kunnen worden ge worpen. Indien men dat deed zouden er waarschijnlijk heel wat millioenen v/orden verknoeid in die zin, dat zij niet zouden beantwoorden aan het doel, waarvoor zij waren vrijge maakt. INTUSSEN zit men op het moment, dat al deze maatregelen worden uitgebroed, met een zeker percentage aan werkloosheid. Over het getal werklozen van het ogenblik wordt nogal eens verschillend geoordeeld. Mensen, die het getal zo indrukwek kend mogelijk willen doen klinken, omdat dit past in hun argumentatie, dat er iets gedaan moet worden, spreken nu van een aantal van on geveer tweehonderdduizend. Ande ren, die allereerst de structurele werkloosheid te lijf willen gaan. zwakken dit getal af door allereerst het juiste getal te noemen van on geveer honderd en zeventig duizend en daar nog het aantal in de DUW werkende arbeiders af te trekken, zodat zij dan komen tot een aantal werklozen van honderd vijf en dertig duizend. Men kan die getallen laten voor wat zij zijn. Honderdduizend gezinnen als men de ongehuwde werklozen op ongeveer vijf en dertig duizend stelt, die leven in het gebied van de nood is al erg genoeg. Men behoeft dat niet op te voeren tot twee honderdduizend om ons duide lijk te maken, dat daaraan onmid dellijk iets moet worden gedaan. Als de regering daarvoor dus een paar honderd millioen ter beschik king stelt, dan is dat naar onze me- nin? goed gedaan. Maar dan blijft natuurlijk de vraag of het goed is, dat deze mil lioenen worden afgetrokken van het bedrag, dat de regering zich voor stelt uit te trekken ter bestrijding van de werkloosheid op lang zicht. Daarom is het goed, dat minister van de Kieft heeft verklaard, dat de bestrijding van de structurele werk loosheid primair blijft. Dat wil zeg gen belangrijker dan de bestrijding van de conjuncturele werkloosheid. Indien dat de regering ernst is. zal zij de nu reeds toegestane millioe nen om de huidige werklozen aan werk te helpen, bij haar plannen niet mog~n meetellen. De regering heeft reeds herhaalde Honderd vluchtelingen per uur Een meedogenloze zuiveringswoede De stroom van vluchtelingen uit de Sovjet-zóne naar West-Berlijn heeft de laatste tijd zulke afmetingen aangenomen vooral door de losgebroken zuiveringswoede in Oost-Duitsland dat de autoriteiten van West-Berlijn een noodkreet hebben laten horen. Zij hebben een dringend beroep gedaan op de West-Duitse landen om onmiddellijk enige duizenden vluchtelingen op te nemen, die de Westelijke sectoren van de stad thans in een tempo van 100 per uur overdag binnenkomen. Gisteren is in Oost-Duitsland d« aK^r'il^rommunïsUschë kóp-' phase der „totale zuivering" begonnen met een aankondiging van het „demo cratisch blok", dat „de zuivering nu moest worden uitgebreid tot iedereen in het land". Een nog grotere toevloed van vluchtelingen wordt nu verwacht. gerlijke maatschappij kan niet in een kist gelegd en begraven worden. Het rot te midden van ons, bederft de lucht en vergiftigt ons. Wij moeten het kwijt raken." De West-Berlijn binnenstromende vluchtelingen hangen een schril beeld op van de zuiveringsactie. Overal trekken de zuiveringsploegen rond, van minister tot huisvrouw Ieder, die maar op enigerlei wijze verdacht 'kan worden enige betrek king met het Westen te onderhou den, moet op een reeks van vragen antwoord geven. Daartoe behoren zij, die in de oorlog in 'n Westelijk krijgsgevangenenkamp zijn geweest, die wel eens correspondentie uit het Westen ontvangen, die sedert de oorlog wel eens naar het Westen zijn gereisd, enz. De in de S.E.D. (eenheidspartij) opgenomen Chr. dem. partij neemt de leiding bij de zuivering, door een algehele vernieuwing van de lid maatschapskaarten te eisen. De zui veringsploegen werden samengesteld door Erich Mielke, staatssecretaris van het ministerie van veiligheid. Anton Ackermann, een lid van het Oostduitse Politbureau gaf do ploegen in een openbare bijeenkomst ter ere van Lenin de volgende ..opwekking" mee: „Herinnert u de woorden van Lenin: het dode lichaam van de bur- Met één stem meerderheid heeft de Westduitse Bondsdag Donderdag ge weigerd, de parlementaire onschend baarheid van negen communistische afgevaardigden op te heffen. 145 Af gevaardigden, merendeels sociaal-de mocraten en verder ook afgevaardig den van de regeringspartijen en ver tegenwoordigers van uiterst-rechtse groepen stemden tegen, 144 uitslui tend tot de regeringscoalitie beho rende afgevaardigden, stemden voor. Er waren zes onthoudingen. In Egypte zijn vandaag de feeste lijkheden begonnen ter viering van het feit, dat generaal Naquib zes maanden geleden zijn geslaagde staatsgreep pleegde en zijn bewind vestigde. De feestelijkheden, die vier dagen zullen duren, zijn vandaag ingeluid met saluutschoten. Premier generaal Naquib heeft in een toespraak tot een meer dan 100.000 man sterkte menigte medege deeld, dat een „bevrijdingsfront" in de plaats zal komen van de verleden week ontbonden politieke partijen. Hij nam tevens een eed van trouw af aan ,,'n nie*iw en bevrijd Egypte". Vervolgens werd in het centrum van Cairo een reusachtige parade gehouden waarin vertegenwoordi gers van alle geledingen van het Egyptische openbare leven medelie pen. TRUMAN LIET EISENHOWERS ZOON OVERKOMEN. Tubby, die tot de inhuldiging van Eisenhouwer als president de pers secretaris van Truman is geweest, heeft Donderdag medegedeeld, dat president Truman majoor John Eisenhower, de zoon van de huidige president, opdracht heeft gegeven uit Korea naar de Verenigde Staten te komen om de inhuldiging van zijn vader bij te wonen. Eerder had de familie Eisenhower gezegd, dat zij niet wist hoe majoor Eisenhower op dracht had kunnen krijgen naar huis te komen. Drie belangrijke vluchtelingen uit de rijen der C.D.U., Ruth Schneider, de secretaresse van de gevangen genomen minister Dertinger, Walter Ruebel, vooraanstaand functionaris van de C.D.U. en Elizabeth Rahn, medewerkster aan het communisti sche dagblad Neues Deutschland, kwamen gisteren in West-Berlijn aan. Zij verklaarden op het nippertje aan de geheime politie te zijn ont snapt. De zuivering begint op gang te komen vertelden zij Zij raakt iedereen, in alle partijen, en alle or ganisaties. Een groep van 25 Oost-Duitse ju risten is in de laatste 14 dagen in West-Berlijn aangekomen. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft aan belangrijke communisten die naar hier gevlucht zijn, doen we ten, dat zij met al de andere vluch telingen in queue moeten wachten om geregistreerd te worden. Een der stadsbestuurders zeide vol stukken komen pas, als hun nek ge vaar gaat lopen, niet uit menselijk fatsoen". Men verwacht, dat Januari het aantal van 20.000 vluchtelingen zal halen. Er is een dringende behoefte aan dekens medische voorziening, onderdak en kleren. „Wij spannen ons bovenmenselijk in", zei een der senatoren. In de laatste tien dagen kwamen 400 Joden uit Oost-Duitsland West- Berlijn binnen. In 74 West-Berlijnse kampen zijn op het ogenblik circa 30.000 vluchte lingen onderbracht. Het transport naar West-Duitsland houdt met de aanhoudende toevloed geen gelijke tred. De West-Duitse burgemeester Reu ter vloog gisteren naar Bonn om met de West-Duitse regering besprekin gen te houden. malen betoogd, dat dit probleem het centrale probleem van haar beleid is. Men mag dus aannemen, dat al leen de huidige nood haar tot het verstrekken van millioenen tot hulp heeft genoopt en dat de plannen ter bestrijding van v.e werkloosheid op lange termijn daaronder niet zullen lijden. De Franse eerste minister René Mayer en zijn kabinet hebben Don derdag de eerste overwinning in de Nationale Vergadering behaald. De Nationale Vergadering keurde de sa-1' menstelling en het politieke program van de nieuwe regering met 384 stem-' men tegen 214 goed. Communisten, socialisten en een aantal volksrepu blikeinen en Gaullisten stemden te gen. Ongeveer 25 afgevaardigden ont hielden zich van stemming. De regering had het parlement ge vraagd de verzoeken van de oppositie om een volledig debat over de sa menstelling en het politieke program van de regering in de wind te slaan. De mist als mas samoordenaar Deze winter zijn er in Londen reeds 6000 mensen ten gevolge van de mist en de rook omgekomen, aldus het Labour-Lagerhuislid Lipton. Hij ver zocht de minister van Volksgezond heid, MacLeod, maatregelen te nemen om een einde te maken aan deze „massaverdelging". De minister ontwaardde, dat er reeds twee commissies van deskun digen aan het werk zijn met het iri stellen van een onderzoek naar de rookontwikkeling in het gebied van de Britse hoofdstad en zij zoeken naar middelen, om deze rook onscha delijk te maken. Vooral bij mist kan de rook niet wegtrekken en blijft hij tussen de hoge huizen hangen. Overigens wordt opgemerkt, dat het vooral mensen met hartkwalen en ademhalings stoornissen zijn, die het slachtoffer van rook en mist ziji. geworden. Eisenhower in functie President Eisenhower heeft de be noeming van Charles Wilson tot mi nister van defensie voor goedkeuring naar de Senaat gezonden, nadat Wil son zich bereid had verklaarde zijn aandelenbezit in de „General Motors Corp." van de hand te doen. Er wordt nu .geen moeilijkheden meer verwacht voor de goedkeuring van Wilsons benoeming. Oorlog in het hartje van Afrika Bij gevechten tussen twee stammen in het gebied van Aoessa in Ethiopië bij de grens van Frans Somaliland, zouden ongeveer 200 stamleden om het leven zijn gekomen en tallozen zijn gewond. Iéder jaar doen zich in dit gebied ongeregeldheden tussen stammen voor, als bij het overbrengen van kudden twisten ontstaan over weide gronden en ./Mterputten, doch dit jaar is de strijd wel zeer hoog op gelaaid. Vanuit Frans gebied on dernam een der stammen, de Issas, een plundertocht in het gebied van de andere stam, de Danakils, waarbij duizenden kamelen werden buitge maakt. Bij een tweede plundertocht ontmoetten de invallers echter hef tige tegenstand. Aan beide zijden vie len vele doden en gewonden. Hedennacht pl.m. half één is door de Amsterdamse Gemeenteraad besloten tot de bouw van een IJtnnnel, waarbij het z.g. plan 5 van Publieke Wer ken met algemene stemmen werd aangenomen. Burgemeester M. A. J. d'Ailly wenst de directeur van Publieke Werken, Ir. J. W. Clerx geluk met de aanneming van het plan van P. W. Ontsnapte oorlogsmisdadigers Uitlevering gemakkelijker dan uitwijzing De Westduitse regering heeft Don derdag te verstaan gegeven, dat „uit levering" van de uit Breda ontsnap te gevangenen minder moeilijkheden zal opleveren dan „uitwijzing". „Uitwijzing" is wel een eenvoudige politie-aangelegenheid, aldus deed men uitkomen, doch de Duitse wet geving maakt het moeilijk iemand uit te wijzen. Een en ander kwam ter sprake bij een onderhoud dat Donderdagochtend werd gevoerd tussen de zaakgelastig de van de Nederlandse ambassade te Bonn, mr. H. A. Helb, en de Duitse ministers van Justitie en Binnenland se Zaken en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Tijdrovend. Tijdens het onderhoud werd van Duitse zijde opnieuw de bereidheid van de Bondsregering uitgesproken om de Nederlandse regering alle me dewerking te verlenen om de ont vluchten op te sporen», te arresteren en aan de Nederlandse regering over te leveren. Anderzijds werd van Duitse zijde gewezen op de juridische situatie, welke op grond der Duitse wetgeving aan de betrokkenen een aantal rechtsmiddelen biedt, die de SCHOLEN DICHT De eerste foto van President Eisen hower in functie, achter zijn bureau in de werkkamer van het Witte Huis te Washington Radiografisch over gebrachte foto van Washington naar Londen; vandaar uit per telefoonlijn naar Amsterdam. De griep heeft zich de laatste da gen in Frankrijk, West-Duitsland en bet Zuiden van de Ver. Staten een ware volksvijand betoond. Meer dan de helft van de Franse bevolking, 200.000 inwoners van Texas, een groot aantal Berlijners en zeer veel inwoners van Stuttgart een stad die toch reeds veel te lijden heeft van een typhus-epidemie hebben gj-iep opgelopen en liggen in bed, zodat het dagelijks leven in deze gebieden volkomen in de war is. De Franse dokters schrijven de ra- I zendsnelle verspreiding van deze (ziekte toe aan het koude mistige weer. Maar het vreemde is, dat in het Noorden van dit land, waar het weer miserabel is, vrij weinig griep gevallen voorkomen, terwijl in stre ken die als „uiterst gezond" te boek staan, het merendeel van de bevol king in bed ligt. Tijdens het week einde zijn daar zelfs twee patiënten overleden. Parijs is op het ogenblik een van de griepcentra en het is werkelijk een wonder dat de posterijen hier nog normaal functionneren, want niet minder dan 1200 man personeel is thuis gebleven. De actèürs en actrices van de ver schillende theaters ondervinden eveneens de storende invloed van de ziekte, aangezien zij zich niet meer verstaanbaar kunnen maken door het geniies en gehoest van de toeschou wers. Het zijn vooral de- schoolkinderen, hun leraren en over het algemeen de mensen, die veel over straat moeten, welke het slachtoffers van de epi demie zijn geworden. Een derde ge deelte van de schoolgaande jeugd ligt in bed, zodat het op de meeste scholen geen zin had nog les te ge ven. De Franse apothekers hebben het op het ogenblik hard te verduren. Zij lopen voortdurend de kans door een grieppatiënt te worden aange stoken, terwijl zij goeddeels door hun anti-griepmiddeltjes heen zijn. En de chemische fabrieken kunnen ternauwernood haar orders uitvoe ren .aangezien zij zelf ook te kampen hebben met een sterke onderbezet ting. Evenals in Frankrijk moesten in West-Duitsland, vooral in Berlijn en in de Zuidelijke gebieden, verschei dene scholen worden gesloten. In München zijn reeds negen grieppa- tiënten overleden. In Stuttgart heerst thans een griep epidemie zoals de stad in 20 jaar niet heeft gekend. De ziekte bracht hier echter nog aan enkele mensen voor deel en wel aan de eigenaars van wijnzaken. De Stüttgarters bestormen nl. hun zaken om nog een fles geestrijk vocht machtig te worden, daar dit volgens hen het enig afdoende anti-griepmid- del is. Engeland heeft tot dusver niet veel last gehad van deze ziekte, maar toch is men ook hier op zijn qui vive. Het Wereld Griep Centrum in Mill Hill (Engeland) slaat het verloop van de ziekte in Frankrijk nauwkeurig gade en het heeft tevens de Britse huis artsen opdracht gegeven, als „griep- spionnen" op te treden. Bovendien heeft men van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een nieuwe ent stof te proberen. Ruim 4500 studen ten werden met dit nieuwe serum ingespoten terwijl eenzelfde aantal de oude entstof kreeg toegediend. procedure der uitwijzing behalve ge compliceerd ook tijdrovend zouden maken. Een uitleveringsprocedure zou echter, zo werd verklaard, ook al ontbreekt tussen Duitsland en Ne derland een uitleveringsverdrag, be trekkelijk snel tot een beslissing kunnen voeren. Deze beslissing zou evenwel door een Duitse rechter moeten worden genomen en de Duit se regering zou er geen invloed op hebben. Wat kiest Nederland? De Nederlandse regering zal thans moeten beslissen welke procedure zij in deze omstandigheden zal ver kiezen. Van Nederlandse zijde werd bij het onderhoud van de gelegenheid gebruik gemaakt om een uitvoerige uiteenzetting te geven van de criti- schè oprnerkingen waartoe in Neder land de tot dasver waargenomen gang van zaken aanleiding heeft ge geven. Afzonderlijke procedures? De Westduitse ministers van Justi tie en Binnenlandse Zaken zeiden, dat het theoretisch mogelijk was dat er zeven afzonderlijke uitleverings- procedues zouden komen, wanneer alle zeven ontsnapten in verschillen de rechtsdistricten gevat zouden wor den. De ministers meenden echter, dat de beslissing in het eerst behan delde geval wel in de overige geval len gevolgd zou worden». De familie van een Schotse zee man, die bijna twee jaar geleden te Sydney gestorven en begraven is, stelt pogingen in het werk om het lijk te laten opdelven. De familie veronderstelt, dat hij het grootste deel van zijn vermogen, dat op twin tigduizend gulden wordt geschat, had verborgen in zijn houten been. Zeelieden hebben een voorliefde voor houten benen als geheime berg plaats gehad sedert de' dagen van de piraterij. Het is jammer, aldas de fa milie van Donald McDonald, die veer tig jaar lang de wereldzeeën bevoer en in Australië aan zijn eind kwam, dat niemand op het idee is gekomen, zijn houten been na te zien voordat hij ter aarde werd besteld. McDonald liet slechts tussen de twee en de vijfduizend gulden na, doch men is ervan overtuigd, dat er een testament bestaat ten gunste van zijn 84-jarige moeder te Tobermory. MIJNRAMP IN PERZïë. Bij Tsjaloes, een stad in Pezië aan de kust van de Kaspische Zee, is een deel van een kolenmijn ingestort. Achttien mijnwerkers werden ge dood en 80 ernstig gewond. Jiaiiefrje Al wat men teveel zegt, is smake loos en onaangenaam.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1